Legermacht kwam uit Noord-Vietnam Koude douche voor verhitte oudjaarvierders SPEELS SCHOT DOODT KNAAP I960 VERTROK VRIJ RUSTIG hiedt IJ zijn heste in \mr iQ61 l Verenigde Staten overleggen over militaire hulp slechtbegin Dorstige dader PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verklaring Invasie wee gezinnen in België gedood èn schoot en.... De Bilt: Regen Regen en wind g in hrand /EEL~STERREN Excellente dank voor moedige wegenwacht Den Haag Amsterdam Rotterdam Jongetjes plegen vier inbraken 1 Mvmeldbofkmé sk wr Directeur: JACQ DE SMIT; Chefred.: G. J. BREUKEB Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 6901. Redactie: 01100-6901 en 5366 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009. redactie Walcheren en sportredactie 01180-4604, Post bus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen. N.euwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal* Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e jaargang No. t745 Maandag 2 januari 1961 DEEL VAN LAOS NA RODE INVAL BEZET Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Een aanzienlijke le germacht van communistische troepen, gesteund door artillerie en vliegtuigen van Russische makelij, is uit Noord-Vietnam binnengevallen in het koninkrijk Laos en heeft een aanzienlijk deel van het noor den van dat land, de zogenaamde Vlakte der Kruiken, bezet. Daarbij zijn de com munisten, die worden gesteund door de communistische Pathet Lao-beweging, ver scheidene belangrijke steden in handen gevallen. In Washington wordt de situatie als hoogst ernstig beschouwd. President Eisen hower heeft de gehele dag overleg gepleegd met het State department en het departe ment van defensie. Op een luchtbasis in de buurt van San Francisco staat een vloot Amerikaanse transport vliegtuigen gereed om troepen naar Zuidoost-Azië over te bren gen wanneer de situatie zich mocht ontwikkelen zoalk in 1950 toen troepen uit het communis tische Noord-Korea binnenvielen in Zuid-Korea. Vandaag zal de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie te Bangkok bij een komen om de toestand te bespreken. De Verenigde Staten voeren op het ogenblik reeds be sprekingen met hun bondgenoten over eventuele militaire hulp aan Laos. Wat in Washington in het bijzon der wordt gevreesd, is dat troepen van de Chinese volksrepubliek, al of niet vermomd als vrijwilligers, aan de strijd in Laos zullen gaan deelnemen. Daarom heeft de Ame rikaanse, regering zaterdagavond be kend gemaakt dat zij het hoogst ernstig zal opvatten wanneer strijd krachten van China of van een an dere buitenlandse mogendheid zich in de strijd mengen. Deze verkla ring is afgelegd met goedkeuring van president Eisenhower. De Ver enigde Staten zullen hun verplich tingen tegenover Laos nakomen, evenals de verplichtingen die het lidmaatschap van de Zuidoostazia tische verdragsorganisatie oplegt. Laos zelf is geen lid van dat pact maar het kan wel een beroep op militaire hulp doen omdat het ver drag gericht is tegen voortschrijding van de communistische invloed in Zuidoost-Azië. De strijd in Laos, die tot voor en kele dagen meer het karakter had van binnenlandse onlusten, gaat tussen de regeringstroepen van generaal Phoemi Nosavan en de communisten die verenigd zijn in de Pathet Lao-beweging, die een geregeld leger op de been heeft. De communisten worden gesteund door de troepen van kapitein Kong Lie, die enige tijd geleden in opstand kwam tegen het pro-westerse re giem van zijn land. De communis ten hebben al sinds augustus royale materiële steun ontvangen uit com munistische landen. Vandaar dat zij vaak grote successen hebben be haald. Zaterdag schijnt het te zijn ge komen tot een invasie van het com munistische Noord-Vietnam uit. De Amerikaanse regering weet stellig dat verscheidene bataljons commu nistische troepen de grens zijn over getrokken en zich in de Vlakte der Kruiken hebben verenigd met de communistische strijdkrachten van de Pathet Lao en van kapitein Kong Lie. De Amerikaanse regering heeft er zich tot nu toe van onthouden met zoveel woorden te zeggen van welke nationaliteit de invallers zijn. Zij spreekt van „bewegingen van bui tenlandse troepen". De Amerikaanse waarschuwing aan het adres van de communistische landen kwam nadat kapitein Kong Lie had gezegd dat hij de hulp van-'.] „buitenlandse vrijwilligers" zou in- roep** wonneer de Amerikaanse eö andere Westerse militaire adviseurs"' van de regering van Laos niet on-' middellijk ophielden met het treffen1"] van oorlogsvoorbereidingen in de -1 buurt van Vientiane, de hoofdstad van Laos. V Volgens de regering van Laos zijn- zeven bataljons communistische troepen het land binnengevallen. Al-J les wat er aan troepen in Laos be schikbaar was is hun tegemoetge- zonden om de invasie tot staan te brengen. Het schijnt echter dat de overmacht van de communisten te groot was. Gisteren werd ten minste bekendgemaakt dat de stad Xieng Khoeang en nog twee kleinere ste den in communistische handen wa ren geraakt. Xieng Khoeang was eerst acht uur lang gebombardeerd. Radio Peking vermeldde de val van de stad met de opmerking: „Xieng Khoeang is door de democra tische strijdkrachten bevrijd". (ANP) Twee familie- -ama's hebben tiet afgelopen week- de in België twee volwassenen en Knderen het leven gekost. Maiit iUik schoot een in moeilijkheden aakte politieagent zijn vrouw en e dochters in zij® huis neer en ichtte daarna de revolver op zichzelf, t twfe meisjes, 12 en 16 jaar oud, :n aan de verwondingen. Man .werden ernstig gewond naar jenhuis overgebracht, iche'en werden in een stil st: po Jè auto de lijken van een boer en Jdjn, ^yrouw aangetroffen. Beiden waBELfedóod met revolverschoten. Op q&oqtóderij werd de 14-jarige zoon vi.j het echtpaar, eveneens levenloos, aatveiroffen. Vermoed wordt dat de vadfr, dié met een faillissement werd becfóHBQ&iljn vrouw en kind om het levin heeft gebracht en daarna zelf moord" heeft gepleegd. HENGELO. Voor de komende ja ren heeft de Hollandse Signaalapparaten- fabriek een welgevulde orderportefeuil le. Bouwplannen die medio 1961 gerea liseerd zullen zijn, zullen de bedrijfs ruimte met 40 procent vergroten. Het aantal afgeleverde toestellen was bijna driemaal zoveel als in 1958. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteren om 23.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking met regen en hier en daar natte sneeuw, later enkele opklaringen. Krach tige en langs de kust harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Het jaar begint neerslag-tig! Van onze weerkundige mede werker Het nieuwe jaar is begonnen met een nieuw uitstel van het winterweer. De activiteit van de depressies is flink toegenomen. Zij kunnen nu tot boven de Noordzee doordringen. Gister avond was er één bij Schotland gelegen en een tweede volgde bij de zuidpunt van Groenland. Daardoor zal de wind voorlopig uit richtingen tussen zuid en west blijven waaien, en de tem peratuur hoger blijven dan in deze tijd van het jaar gebrui kelijk is. De kans op regen neemt onder invloed van de nieuwe depres sies weer toe, terwijl ook op be langrijk meer wind zal moeten worden gerekend. mze correspondent Om een meisje te laten schoot de vijftienjarige gistermiddag in Venlo :zak een alarmpistool af. ïeisje schrok inderdaad, maar de'jchgen zelf stond in lichterlaaie. Zijp -broek was namelijk kort te- vpréifc.met wasbenzine schoonge- H.tt meisje was gauw over de schr-k heen en rolde de jongen over hét. 'roftoir om zijn kleren te doven. D .ardoor kwam de knaap er ook rpet schrik af. Van onze correspondent Ni JVE-RDAL. Benieuwd naar het effect rsEafegfeen jongetje te Haarle op OucJejéAfstond nog in de winkel een sterretje aan, dat hij daar had gekocht. Dat effect liet niet op zich wachten. De hele voorraad vuurwerk in de win kel explodeerde en zette het pand in vuur en vlam. De brandweer kwam eraan te pas, maar kon niets meer doen. Van de winkel bleef een puinhoop over. een onzer verslaggevers OTTERDAM. Op de Botlekweg ;r Hoogvliet werd zondagmorgen de ge Deense zeeman M. Rasmus- opvarende van het in de Bot- nde Zweedse tankschip Sigrid omvergereden door een slippen de auto. Met een gebroken rechteron- 0t;rbeenjf werd hij opgenomen. zwaar-beschadigde auto kro- drie jeugdige Duitse zeelieden, op- y Tienden van het bij de Nieuwe Matex liggende Duitse tankschip Michael M. die bekenden dat zij uit toeren waren met de auto die een mede-op- Nr&fehdè zaterdagavond in Rotterdam- fJiriict" had gehuurd. Het contactsleutel- fc|i|[£6adden zij heimelijk weggenomen. Adrie praalridders zijn op het hoofd- &.u van politie opgesloten. Van een onzer verslaggevers WERKENDAM. Witte lakens gingen voor de ramen van een huis aan de Havenstraat in Werkendam, juist toen met beierende klokken en knetterend vuurwerk het nieuwe jaar werd inge luid. Het was het huis dat Huibert Groeneveld (17), de oudste zoon. uit een gezin van tien kinderen, eerder op die avond had verlaten om met een vriend oud-en-nieuw te gaan vieren in Alm- kerk. Tien minuten na Huiberts vertrek knalde over de stille Werkensedijk, ter hoogte van het Nonnengatswiel even buiten Werkendam, een schot. In de borst ge troffen viel Huibert van zijn fiets; hij overleed kort daarna. Zijn beste vriend Het was een ongeluk. Huibert Groeneveld en zijn beste vriend, de eveneens ze ventienjarige T. van O., zouden bij Van O.'s meisje in Almkerk oudjaar gaan vierén. Zij hadden een goed gevulde fles.'Tij zich èn een pistool. Met dat pistool, een oorlogssouvenir, zouden zij voor knallen zorgen als om twaalf uur het vuurwerk werd afgestoken. Dokter passeerde Toen zij Werkendam waren uitgefietst heeft T. v. O. het wapen al tevoorschijn gehaald. Hij heeft er opgewonden mee gezwaaid. Plotseling is het gebeurd hoe is nog niet duidelijk, want de enige getuige, v. O., is zó overstuur dat hij de toedracht nog niet heeft kunnen ver tellen. Juist toen het ongeluk gebeurde kwam dokter J. v. d. Berg uit Werkendam aanrijden. Hij vond de stervende Hui bert. Dokter v. d. Berg kende de flink uit de kluiten gewassen, blonde jongen wel. Overstuur Van O. was wild naar huis gefietst. Later op de avond kwam de politie hem ha len. De hele nacht is de jongen op het bureau gehouden; gistermorgen mocht hij weer naar huis. Pas wanneer hij wat is gekalmeerd zal de politie nog eens proberen het ongeluk te reconstru eren. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Was het de een zaamheid of alleen maar de dorst die de onbekende dader er toe dreef om in de Oudejaarsnacht een steen door de ruit van een grote kruidenierszaak aan de Amsterdamse Nieuwendijk te gooien? De politie weet alleen, dat de vier meter brede ruit op de vroege Nieuw jaarsochtend een indrukwekkend gat vertoonde en dat er uit de etalage slechts drie flessen wijn werden ver mist. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De minister van ver keer en waterstaat, de heer H. A. Kort hals, gaat de wegenwacht H. Schut uit Haren (Groningen) persoonlijk bedan ken voor zijn heldhaftig optreden. De wegenwacht heeft vrijdag jongstle den de 23-jarige leerling-vlieger M. W. J. Stassen uit het brandende wrak van een lesvliegtui.g gered. De A.N.W.B. betoont de heer Schut hulde met een onderscheiding voor uit muntend dienstbetoon. Die onderschei ding wordt hem vanmorgen uitgereikt door mr. W. A. Offerhaus, commissaris der Koningin in Groningen en vice- voorzitter van de A.N.W.B. De onder scheiding is nog pas drie keer uitge reikt. -*■ Hoewel de laatste jaarwisseling de Haagse politie veel minder werk heeft gegeven dan de vorige, bleef het waterkanon niet werkloos. Hier rijdt het dwars door een vreugdevuur van oude meubelen, terwijl de stralen de bewoners van de Ravesteinstraat die de sommatie de ramen te sluiten niet hebben opgevolgd, koud en nat afstraffen. Mr. J. H. Lieftinck is afgetreden als directeur van de Ka.s-Associatie. Hij is benoemd tot commissaris van de ven nootschap. In de hierdoor ontstane va cature in de directie zal niet worden voorzien. Het aantal directeuren is te ruggebracht tot drie. DEN HAAG. De Oudejaarsnacht is in de drie grootste steden van ons land vrij rustig verlopen. Zoals vorig jaar was ook dit keer Den Haag het onrustigst. Daar zijn in de Oudejaarsnacht twee pistool schoten gevallen, waardoor twee mannen werden gewond. De 44-jarige K. K. en de 31-jarige W. R., die na de nodige glaasjes te hebben gedronken hun beste wensen igingen aanbieden bij familie op de Veen-kade, kregen daar ruzie. Tijdens het gevecht dat ontstond trok K. een pistool en schoot R. door de linker hand. Bij de worsteling om het wapen ging het pistool nogmaals af; de kogel trof K. in de buik. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Dat gebeurde 's nachts om kwart over drie, toen veel van de zeshonderd po litiemannen die met de jaarwisseling dienst hadden gedaan al weer binnen waren omdat het zo rustig was, al had de politie nog enkele charges met de sabel moeten uitvoeren. Het was begonnen .op het Lorentz- plein, waar een groep jongelui uit el kaar werd gejaagd. Een half uur later werden een aantal politiewagens en het waterkanon naar de Naaldwijksestraat gedirigeerd. Ook daar werden oproer kraaiers uit elkaar geslagen en bespo ten door de krachtige straal van het waterkanon. De politie werd echter uit open ra men bekogeld met stenen en flessen. Daarom werd de straal van het water kanon op de gevels van de huizen ge richt. Vele bewoners hadden geen ge volg gegeven aan de waarschuwing de ramen en deuren aan de straatzijde gesloten te houden en moesten dat met veel nattigheid bekopen. Twee kinderen liepen verwondingen op door vuurwerk. Het vijftien-jarige meisje R. J. P. van den Berg kreeg een rotje in het oog. Zij moest worden op genomen in de inrichting voor oog lijders. Waarschijnlijk zal zij een oog moeten missen. De twaalfjarige jongen M. de Feniks kreeg een rotje in zijn broekzak waar een grote hoeveelheid vuurwerk ont brandde. Met ernstige brandwonden werd hy in het ziekenhuis opgenomen. In slechts één geval moest een pa trouille van vier politiewagens er aan te pas komen om de feestgemoederen tot bedaren te brengen. Dat was in de Zeilstraat, waar ongeveer vijfhonderd jongelieden wat al te driftig het oude jaar poogden uit te luiden. De groep trok heen en weer door de straat en toen de politiemannen aankwamen, wa ren er al drie winkelruiten en twee verkeerspalen gesneuveld. De ruiten waren stoeienderwijs inge gooid en de palen waren met vereende kracht uit de grond getrokken. Er vie len fiikse klappen, maar nadat de poli tie met'de gummiknuppel in de hand een uur lang een oogje in het zeil had gehouden, keerden de belhamels (ver scheidene bebloed en met -builen) huis waarts. In Rotterdam was het in de Oude jaarsnacht rustiger dan in voorgaande jure Evenals verleden jaar wisten de be woners van Oud Delfshaven in samen werking met de politie baldadigheid te voorkomen door eendrachtelijk met en voor de jeugd een vreugdevuur te ontsteken op het Piet Heinplein. Elders kwam het tussen vuurtjessto kers en politie kort na middernacht tot min of meer ernstige botsingen. Op het kruispunt Bergselaan—Treublaan moesten opgeschoten jongens die daar het verkeer belemmerden en gepar keerde auto's wilden omgooien met en- De vluchtheuvels in Emmen werden op Oudejaarsavond vol ge zet met alles wat maar ergens los of los te maken was. Zelfs een tele- visiemast moest het ontgelden. kele charges tot de orde worden geroe pen. Zondagmorgen om vijf uur vond de politie op de hoek van de Mathenes- serweg en de Groote Visserijstraat de negentienjarige varensgezel W. J. Ver sloot uit de Nijverheidsstraat zwaar gewond en in bewusteloze toestand op straat. De jongeman bleek een sche- delbasisfractuur te hebben. Zijn toe stand liet nog niet toe hem te verhoren. Van onze correspondent BREDA. Twee jongens, de der tienjarige B. K. en de veertienjarige K. K. hebben in de Oudejaarsnacht in Breda vier inbraken gepleegd. Twee rechercheurs hebben er een drukke jaarwisseling mee gehad. Toen zij de knapen te pakken hadden, bleken het dezelfde jongens te zijn, die acht we ken geleden met drie anderen een nach telijke strooptocht hadden gehouden. Vrijdagavond stal het tweetal zes gul den uit een offerblok in een katholie ke kerk. Zaterdagavond herhaalde zich dat. Toen bedroeg de buit drie gulden. Verder werd in een bioscoop 108 gul den uit bussen voor het Bio-vakantie- oord en in een school enkele jassen. De vierde inbraak in de kleedka mers van een voetbalclub leverde de jongens niets op. DEN HAAG. Het Onderling Le vensverzekering Genootschap De Olveh van 1879 heelt in december de grens van 900 miljoen verzekerd kapitaal overschreden. In een periode van vijf jaar betekent dit een stijging van 52 procent. Advertentie ■ym uia«i

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 1