GEVAAR VOOR ONRUST NEEMT SNEL TOE Fransen beseffen ernst van toestand nog niet Met nieuwjaar profijt van nieuw invoertarief KERK ALS REUZEN- FAKKEL Redders wanhopig door rekenfout van experts PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Televisicschets van Bezwaren van zeemansleven vakbonden CPN open voor ex-nazi's Zie verder pag. 5 Politieke partij zoekt onderdak Orderportefeuille van De Schelde bleef goed gevuld Euromarkt brengt prijsdalingen FLAUWE HOOP IN ZICHEN VERVLOGEN Duitsland helpt Frankrijk door mil j oenenlening schoolhoofden bijeen „Meer aandacht voor begaafde kinderen" niet naar canada De Bilt: Wind Verliefde Leo èn meisje verdwenen Marokkaanse frank devalueert niet Bus doodt fietser Aanpassing AOW voori gehuwde onderwijzeres WATER INPLAATS VAN BENZINE Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1493 Dinsdag 30 december 1958 Van onze correspondent PARIJS De nieuwe maatregelen van de regering zijn in Frankrijk zeker niet onverdeeld gunstig ontvangen en de kansen op grote sociale onrust, zich uitend in stakingen en soortgelijke acties, neemt snel toe. I)e vakbonden hebben meegedeeld dat zij ten spoedigste bun houding zullen bepalen. Het secretariaat van de CG1 de communistische vakbond die veel meer leden heeft dan het aantal stemmen op de communistische partij bij de jong ste verkiezingen doet vermoeden omdat duizenden arbeiders wek lid zijn \an de communistische bond maar volstrekt geen commu nist zijn in bun politieke overtuiging), heeft reeds gesproken over te nemen maatregelen. ROTTERDAM In een uur en drie kwartier heeft verslaggever Bert Garthoff gisteravond voor de televisie een Nederlands zeemans leven op grootse wijze de revue laten passeren. In deze honderd minuten kreeg men het rijke le ven van een onzer oudste en kun- digste kapiteins van de grote vaart voorgeschoteld, kapitein Van Dul- lem uit Rotterdam, die 46 jaar de wereldzeeën heeft bevaren in dienst van de Holland-Amerika Lijn. Kort en bondig vertelde hij met bijzonder veel humor zijn erva ringen als gezagvoerder van troe pentransportschepen tijdens de tweede Wereldoorlog, de luxe rei zen op de Middellandse Zee en zijn ontmoeting met generaal De Gaul le, maar zelden hoorde men het relaas van een torpedering zo on opgesmukt en reëel als dat van de laatste schuit van kapitein Van Dullem, die in 1943 werd getorpe deerd in de Middellandse Zee. Aan het- slot. toen een schare van oude zeemansvrienden was aangetreden en kapitein Van Dul lem veel loftuitingen had aange hoord, bracht hij op zeer sympa thieke wijze hulde aan de manier, waarop Garthoff hem deze onver getelijke avond had bereid. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Ex-nazi's en perso nen die tijdens de oorlog met de bezet ter hebben samengewerkt kunnen lid worden van de Communistische Partij Nederland. Het negentiende congres van de C.P.N., dat dezer dagen in Amsterdam wordt gehouden, heeft gistermiddag daartoe besloten. Tot nu toe was het voor oud-politieke delinquenten en derge lijke niet mogelijk tot de partij toe te treden. De leden van de nu toegelaten categorie kunnen echter nimmer openba re functies in naam van de C.P.N. be kleden. Verslindende vlammen zetten gister avond en -nacht het dorpje Son in een rose gloed, toen daar de oude katho lieke kerk afbrandde. De communistische vakbeweging- vindt het nodig, zo heet het, stand te houden tegen deze voorbeeld- loze aanval van de regering en de werkgevers tegen de belangen en rechten van de arbeidersklasse. Ook de Force Ouvrière. de socialisti sche vakbeweging, is van plan tot actie over te gaan. Zijn secretaris-generaal heeft gezegd dat de prijsverhogingen welke Frankrijk te wachten staan, een nieuwe aanslag op de levensstandaard van de arbeiders betekenen en dat de geringe verhogingen van de minimum salarissen niet genoeg zullen zijn. Ook de C.F.T.C., de confessionele vak beweging, heeft iets van zich laten horen. Een verstandig woord: De belangrijkheid en de ingewikkeldheid van de regerings maatregelen maken ieder haastig oordeel onmogelijk. Toch spreekt 'zijn communi qué ook van „vrees voor een ernstige aanslag op de sociale rechtvaardigheid en voor grote prijsstijgingen". Men ziet dat de nieuwe regering, welke 8 januari, nadat De Gaulle president van de republiek zal zijn geworden, zal op treden, nog volop moeilijkheden te wach ten staan van de zijde van de arbeiders klasse. Het minste dat zij kan verwach ten is dat er binnen afzienbare tijd sta kingen uitbreken. Naar het schijnt zijn het vooral ook de Franse mijnwerkers die. zich bedreigd gevoelen omdat de regering de indexering van hun ionen op basis van de prijzen van levensonder houd buiten werking heeft gesteld. Men beschouwde die glijdende loonschool als een historisch recht, dat men zich niet meer wil laten ontnemen. Ook in de Franse landbouw schijnt men de regeringsmaatregelen niet met onverdeelde goedkeuring te hebben ont vangen. De produktiekosten zullen on getwijfeld stijgen als gevolg van de belastingverhogingen en van de stijging van de prijzen van brandstoffen voor de gemotoriseerde landbouwwerktuigen De landbouworganisaties hopen dat een verhoging van de uitvoer daarvoor een comnensatie zal kunnen leveren, maar zij vrezen dat die toch maar gedeeltelijk zal zijn, ook al omdat de laatste jaren de landbouwpolitiek van de achtereen volgende Franse regeringen er juist op gericht is geweest de produktie zoveel mogelijk te beperken. Wat ten slotte de houding van dë Franse industrie betreft, is het thans nog te vroeg om van die zijde een gefundeerd oordeel te vernemen. Een industrieel van naam (Paul Berliet, directeur van zeer grote vrachtauto- en tractorenfabrieken liet zich echter aldus uit: „Wij (de Franse industrie) gaan de Euromarkt in met de geest van soldaten die zich verdedigend terugtrekken. Vele ondernemers ver wachten van de Gemeenschappelijke Markt een nieuw wonder. Wij hebben echter nooit de middelen, noch de ver antwoordelijkheid, noch de vrijheid van actie gehad om te handelen. Wij zijn in gekapseld in reglementen en wij wachten besluiteloos en onbeweeglijk." Het is ook deze keer het dagblad le Monde dat de vinger op de wonde heeft gelegd. De nieuwe regerings maatregelen, zo schreef het gister avond, geven een waarheid bloot die men ons te lang heeft verborgen. Ons land leeft ver boven zijn middelen. Het consumeert meer dan het pro duceert, voert meer in dan het uit voert, en heeft dat tot dusverre kun nen doen door naar binnen inflatie toe te passen en naar buiten de bedelaar uit te hangen. DEN HAAG (A.N.P.) Om aan de verkiezingen te kunnen deelnemen wil de Partij voor overheidspersoneel en gepensioneerden samenwerken met een of meer andere partijen. Zij heeft drie hoofdbestuursleden gemachtigd, die samenwerking tot stand te brengen. Een eventuele andere groepering zou ook in de bres moeten staan voor de eisen van de partij, waaronder verbete ring van de salariëring van het over heidspersoneel en verbetering van de positie van de gepensioneerden. Is geen samenwerking mogelijk, dan zal de partij binnenkort beslissen of zij zelfstandig aan de verkiezingen zal deel nemen. VLISSINGEN, In meer dan één op zicht is er alle reden voor om met vol doening terug te zien op het jaar 1958, aldus de directie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Het gevuld houden van de orderportefeuille vergde bijzondere inspanning. „Toch kunnen wij", aldus de directie, „dit jaar over ziende, spreken van behoud van wel vaart in die zin, dat geen personeel be hoefde te worden ontslagen en dat in de ontwikkeling der zaken geen aanleiding ligt dit voor het komende jaar te over wegen". Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN. In de ge meente Son bij Eindhoven is gisteravond de vijftiende-eeuwse katholieke kerk Sint Petrus Banden, die op de lijst van Mo numentenzorg voorkomt, afge brand. Daarbij zijn enkele kost bare houten beelden en antieke biechtstoelen verloren gegaan: Kwart voor acht stortte de toren, die 72 meter hoog was en een uur lang als een brandende fakkel de Meierij had verlicht, met donderend geraas in. De schade bedraagt zes tot zeven ton en is slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. Vijf voor half zeven werd in de ge meente Son-Breughel het brandalarm gegeven. In de kerk van Sint Petrus, waartoe ongeveer vierduizend parochia nen behoren, scheen toen achter de eerste ramen bij de toren een rosse gloed. Het vuur verbreidde zich over het koor en tastte de houten, met leien bedekte toren, snel aan. In korte tijd stond de spits in volle vlam. Een uiir lang laaiden de vlammen uit de toren voor de zware balken verteerd waren. Om kwart voor acht brak de toren doormidden. v De hoge brandende toren; die op de zuidwestelijke wind miljoenen vonken over het dorp joeg, betekende een ern stig gevaar voor de winkelpercelen in de Dommelstraat en de Torenstraat. Op last van de Sonse brandweer moesten terstond twintig woningen door de bewoners worden verlaten. Bij vrien den en kennissen vonden zij onder dak. Burgemeester Steinmetz van de ge meente Son had inmiddels assistentie van de beroepsbrandweer van Eind hoven en van de korpsen uit de ge meenten St.-Oedenrode, Best en Nue- men gevraagd. Honderd brandweerlie den die hun straalpijpen door tien mo torspuiten lieten voeden, bonden de strijd met het vuur aan. De spuiten dié uit het riviertje de Dommel en uit het op' 500 meter af stand gelegen Wilhelminakanaal hun watei> betrokken, konden hun blus- singswerk normaal verrichten. De spuiten die aansluiting op de water leiding moesten vinden, stonden bij ge brek aan druk, droog. Duizenden nieuwsgierigen uit Eind hoven en omstreken, aangetrokken door de fantastische vuurzuil van de brandende toren, die over de donkere Meierij scheen, waren inmiddels naar Son getrokken. Zij konden door 25 manschappen van de rijkspolitie nau welijks in bedwang worden gehouden. j>IJ Niehuis van den Berg's Scheeps- reparatiebedrijf N V aan de Eemhaven te Rotterdam-Pernis zijn scheepsbouwers bezig het Franse ms. Marquette uit Mar seille, veertien meter langer te maken. Het ms. Marquette, opgenomen in een der drijvende dokken van Niehuis van den Berg, werd ter hoogte van het brug dekhuis met behulp van snijbranders doorgesneden, waarna het op sleden ge plaatste voorschip ruim veertien meter naar voren werd geschoven (onderste fo to) De al eerder in een der dokken ge bouwd e middenmoot kwam gistermorgen langszij gevaren. Twee drijvende bokken, de Simson en de Kolossus, tilden de om vangrijke scheepssectie over de dokwand (bovenste foto) en lieten haar vervolgens tussen de beide scheepshelften zakken. Alles klopte tot op de millimeter. Geheel pasklaar werd het tussenstuk tegen de scheepshelft aangedrukt waarna met be hulp van lieren het voorschip werd aange schoven. Lassers zijn thans bezig om van de drie gedeelten een geheel te maken. Met een scheepslengte van 92 meter komt het ms. Marquette dan weer in de vaart. DEN HAAG. Met 1 januari gaan de invoerrechten van Nederland meti tien procent omlaag. Dit is het ge volg van de inwerkingtreding van de Euromarkt. De nieuwe tarieven zijn op het ministerie van financiën uitgerekend. Een eenvoudig werk, zo zei men daar, want van de be staande tarieven is gewoon tien pro cent afgetrokken, waarna het nieu we getal op de tabellen is ingevuld. Voor de eerste maal zal de consument de komst van de Euromarkt aan den lijve voelen. De bedoeling is immers, dat de verlaging van de invoerrechten i zal doorwerken in de consumentenprijs. Wij zullen daar nauwlettend op toe- zien, aldus is ons van de zijde van het departement van économische zaken I verzekerd. De beginselen van de prijs- stabilisatie zijn hier geheel van toe- passing: prijsdalingen door verlaging van tarieven moeten de consument ge- j heel ten goede komen. Geert te hoge verwachtingen Dergelijke prijsverlagingen zijn in de I eerste plaats te verwachten voor com plete, buitenlandse produkten, welke tot nu toe aan hoge invoerrechten i BONN (Reuter) De Westduitse Federale Bank heeft de Banque de France een reservekrediet verleend van 250 miljoen mark. Dit krediet is bedoeld als secundaire hulp wanneer kredieten, die de Europese Monetaire Overeenkomst verleend worden, zijn uitgeput. Reeds in ons blad van 25 november hebben wij meegedeeld, dat Frankrijk vermoedelijk door Duitsland zal wor den geholpen teneinde het land over de eerste grote financiële moeilijkhe den heen te helpen. De Franse minister van financiën, Antoine Pinay, heeft meegedeeld, dat ook de Nederlandse Bank, de Bank of Engeland, de Nat. Bank van België en de Bank voor Internationale Beta lingen hulp hebben aangeboden. Om welke bedragen het hier gaat werd niet meegedeeld. De aanbiedingen van Amerikaanse banken zijn niet geaccepteerd, aldus de Franse minister, maar wij hebben ons de mogelijkheid voorbehouden in de toekomst hiervan ook gebruik te maken. waren onderworpen. Auto's zijn hier van een goed voorbeeld. Zij werden belast met het tarief van 24 procent, waarvan nu 2,4 procent afgaat. Op de prijzen van auto's moet dit toch altijd enige tientallen guldens uitmaken. Zo kunnen ook wasmachines, fototoe stellen, motorfietsen, scooters, buiten landse radio- en t.v.-toestellen, schrijf machines e.d. merkbare prijsverlagin gen ondergaan, indien zij tenminste afkomstig zijn uit een der E.E.G.-landen. Al te hoge verwachtingen mag men ech ter beslist niet koesteren van de prijs verlagingen. Nederland heeft over het algemeen matige tot lage invoerrechten en voor grondstoffen maakt het in voerrecht zulk een klein deel van de prijs in het eindprodukt uit, dat hierbij weinig of geen voordeel voor de con sument valt te bedingen. Psychologisch is het van groot belang, zo meent men in regeringskringen, dat het publiek nu zelf de gevolgen van de Euromarkt kan zien. Tot nu toe heeft de Europese Economische Ge meenschap voor de Nederlander alleen op papier bestaan. Thans worden voor hem de eerste resultaten zichtbaar. DEN HAAG. De overheid be steedt alle aandacht aan het misdeel de kind. Iedereen juicht dat toe. De zorg van de overheid moet echter ook uitgaan naar het begaafde kind. Wat dat betreft zijn er nog wensen. In die zin iiet zich gisteren de heer D. Janssen uit, toen hij. als voorzitter van de Vereniging van hoofden van scho- i len, gisteren in de Haagse dierentuin een tweedaagse vergadering van die vereniging opende. I ,.Op de lagere school." betoogde hij, I „moet er reeds een differentiatie zijn, waarbij voor de begaafden een ander leerplan zal gelden. In het buitenland heeft men al lang ingezien, dat het ge wenst is meer aandacht aan de begaaf den te schenken. De geestelijke elite mag niet aan de massa worden opgeof ferd." Een ander probleem dat i^e heer Jans- j sen aansneed, was dat van de te grote I klassen. „De ergste excessen komen .niet meer voor." zei hij. „De toestand baart echter nog zorg." GRONINGEN (ANP) De campagne aan de Fries-Groningse coöperatieve beetwortelsuikerfabriek te Groningen is gisteren afgesloten. Het is de grootste campagne uit het 45-jarig bestaan van de fabriek geweest. In 91 dagen werden ongeveer 456 mil joen kilo bieten verwerkt, waaruit bijna zestig duizend ton suiker is gemaakt. Van een onzer verslaggevers TONGEREN Een noodlottige tegenslag heeft de redders en de bevolking van het Belgische dorpje IZichen-Zussen-Bolder tot wanhoop gebracht. De deskundigen hebben 'de plek waar men nog drie over levenden van de instortingsramp hoopte te vinden en waar de bijna twintig meter diepe koker werd gegraven, verkeerd berekend. Gistermiddag had de put al een diepte van achttien meter, nog drie meter en men zou het plafond van de koelkamer bereiken. Al doorgravend in het puin van de volgestorte gang, kwam men tot de ontstellende ontdek king, dat men bijna twintig meter: naast de koelkamer was uitgekomen. De flauwe hoop, die bij de toege stroomde bevolking nog leefde, zakte in een. Vrijwel zeker mag men nu aanne men dat dertien doden hun graf vonden in de onderaardse champignonkwekeui De misrekening wordt toegeschreven aan het feit, dat de kaart van het in- RABAT (Reuter). De regering; van Marokko heeft besloten de Marokkaan se frank los te maken van de Franse frank. Dit betekent, dat Marokko het Franse besluit tot devaluatie niet zal volgen. Hierdoor staan nu L000 Marok kaanse franken gelijk aan 1.175 Franse franken. MAASTRICHT. (ANP) de 62-jarige kantoorbediende M. Prickaerts uit Maas- tricht is gisteravond, toen hij per fiets de Scharnerweg in Maastricht overstak, door een autobus overreden. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is hjf overleden. gewikkelde gangenstelsel door de Bel gische mijningenieurs moest worden ge maakt naar gegevens van de arbeiders die in de groeve werkten. De ontknoping van het drama is door deze tegenslag Vermoedelijk enkele dagen verschoven. Nieuwe reddingsploegen Nieuwe reddingsploegen uit de Bel gische mijnen en genietroepen van het leger arriveerden gisteravond met le den van de speleologenclub uit Brussel om aan het bijna hopeloze reddingswerk deel te nemen. Van het podium van het smalle „ko-| nijnehol" dat van de oppervlakte uit werd gegraven, moeten nu zijgangen worden gemaakt om de koelkamer te j bereiken. De spanning in het dorpje was voel baar toen gistermiddag het gerucht de; ronde deed dat men 's avonds zou we ten of er nog overlevenden onder het puin zaten. De minister van arbeid, de heer Bohogne, deelde de wachtende fa milieleden aan de ingang van de groeve1 de tegenslag mede. Een van de gravers in de smalle aard- pijp moest op doktersadvies het werk staken. De man was uitgeput. Het zijn vier gebroeders Verbiest, die om beur-j ten in. de diepe put afdalen. Met eenj katrol worden de emmers puin en mer-; geil naar boven getakeld. De drie bull dozers hebben intussen een gang gegra ven van 250 meter lang. Deze ploeg vordert tien meter per etmaal naar de plek waar tien doden onder het puin J liggen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Met vader, moeder en drie zussen zou de negentienja rige boerenarbeider Leo Turk uit Leiderdorp gistermiddag met de Ryndam van de Holland-Amerika Lijn naar Canada gaan. Vader Turk, die te Leiderdorp vormer in een aardewerkfabriek was, had met1 vrouw en kinderen het emigratieplan uit en te na besproken en allen had- den zich met dat plan verzoend. Clementine Maar een paar weken geleden had Leo een Leids winkelmeisje leren kennen. Dat was de zeventienjarige Clemen tine B. Het plotseling oplaaiende lief desvuur was zo fel dat Leo de laatste dagen bij cfe familie van het meisje wilde doorbrengen. Zondagavond had hij beloofd thuis te komen om zich met vader, moeder en de zussen reisvaar dig te maken, maar wie zondagavond verscheen: Leo niet! DEN HAAG De regering overweegt de aanpassingsregeling aan de algemene ouderdomswet zodanig te wijzigen, dat wanneer op het particulier pensioen van een gehuwde onderwijzeres tachtig pro cent van de A.O.W. is gekort, het pen sioen van de echtgenoot niet op eenzelfde wijze zal worden benoeid. De ministers Struycken en Beel ant- wooorden dat het Tweede-Kamerlid de heer Beernink, die daarover vragen had gesteld. Intussen heeft de pensioenraad het particuliere pensioen een grotere in vloed" gegeven bij de beperking van het o verheidspensioen. Onvindbaar Gistermiddag trok een familielid er met een auto op uit om Leo te zoeken en toen bleek dat niet alleen Leo maar ook het minderjarige meisje uit Leiden onvindbaar was. Zowel de Leidse als de Leid'erdorpse politie hielpen tevergeefs om de beide jongelui op te sporen. Zonder Leo is de hevig verontruste familie Turk met de Ryndam vertrokken. Tot gisteravond was de politie er niet in geslaagd de beide voortvluchtigen te vinden. Het K.N.M.I. in De Bilt be richtte gister avond om 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. M1ESJE: Vast wat vooruit slapen. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frank! Münehen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbr. Rome Ajaccio Madrid Majorca in uur weer Wind gr C. in mm sneeuw zo -2 6 sneeuw WNW 1 2 mist WZVV -2 0 regenbui wzw 6 0.3 onbew. zw 4 0 regen NNW 9 9 geh. bew. zzw 9 0 geh. bew. z 9 0 onbew. z 7 0 regen zzw 11 0.1 1. bew. zo 13 0.1 zw. bew. zw 12 0 zw. bew. stil 15 0 i 1. bew. WZW 8 0 1 h. bew. ZZW 10 zw. bew. w 7 0.2 geh. bew. zzo 9 0,1 onbew. stil 11 0 onbew. zzw 10 0 regen NW 9 6 motregen stil 5 0.4 onbew. stil 16 0 onbew. O 16 0 onbew. stil 8 o onbew. NW 17 0 Eigen nieuwsdienst CULEMBORG. Er kwam geen beweging in de motorspuit, die gisteren moest uitrukken voor een grote binnenbrand in Culemborg. Een brandende kerstboom had daar het pand van Bata aan de Oude Vismarkt in vuur en vlam gezet. Er waren geen mecaniciens voor nodig om het raadsel van de weigerende motorspuit op te lossen. Men had de tank per ongeluk met water in plaats van met benzine gevuld. Een ander motorspuit was gelukkig snel op de plaats van de brand ea bestreed het vuur met zes stralenwater!

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1