WESTEUROPESE VALUTA'S VRIJERVAN BA1L0NVAARDERS V ereenvoudiging betalingsverkeer Franse socialisten (ook) in oppositie BON r I 1 I J Na devaluatie: „zware" frank voor honderd oude ONZEKERHEID OVER LOT Franse invoer nu voor\PRINSESJE WERD ZESDE IN CONCOURS 90 pet. vrij gemaakt NA 4 DAGEN NOG GEEN SPOOR DUURDER LEVEN Vriendenhulp redt blinde uit de nood De Bilt: Veel wind Vandaag Zeeuwsch Dagblad i i i PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nadeel voor toeristen Tegen dollars NAAR VRIJE INWISSELBAARHEID Sterling vrij Duizenden dakloos VERZET TEGEN BEZUINIGINGEN Zijn meisje wacht. V thans de grote krant van Zeeland Zeeuwsch Dagblad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, J Losse nummers 13 cent. W cH' tclcll Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouten 5 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1492 Maandag 29 december 1958 Van onze correspondent Van onze correspondent PARIJS. De franse frank is gedevalueerd, met 17,55 procent. Op deze Franse maatregel is een groot aantal andere gebeurtenissen op monetair gebied in tal van Westeuropese landen gevolgd. De belangrijkste wijzigingen zijn: 1 Elf Europese landen hebben besloten op bepaalde voorwaarden vrije inwisselbaarheid van hun muntsoorten tegen dollars toe te staan (externe inwisselbaarheid). 2 De gevolgen hiervan voor de transitohandel zullen zijn dat alle prikkels tot de handel in valuta van deze landen zullen verdwijnen. Voor het overige Nederlandse zakenleven zal de verandering niet veel betekenen; in feite was er in ons land al een zeer grote mate van vrijheid op dit gebied. 3 De Europese Betalings Unie gaat verdwijnen. Voor haar in de plaats komt de Europese Monetaire Overeenkomst. Het gevolg daarvan is voor ons land dat aan de verlening van automatische kredieten aan de Europese Betalings Unie, kredieten die voort durend stijgen, een einde komt. De nadere maatregelen welke Frankrijk heeft genomen zijn: a. de reeds vermelde devaluatie met 17,55 procent; b. invoering van een nieuwe muntsoort, de zgn. zware frank, die wordt gelijk gesteld met honderd gewone franken van na de devaluering; c. verhoging van enkele belastingen; d. vrijmaking van negentig procent van de invoer uit de landen, aangesloten bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). (De liberalisatie was tot dusverre veertig procent.) PARIJS (Reuter) De deva luatie van de Franse frank heeft voor de toeristen in Frankrijk reeds aanstonds moeilijkheden op geleverd. De prijsreductie van 10 procent voor toeristen, die in reischeques oi' buitenlandse valuta betalen, is onmiddellijk ingetrok ken. De Franse staatscourant merkt hierover op, dat door de devaluatie van de frank de wis selkoersen gunstiger voor toeristen worden. De premie voor buitenlanders op de Franse benzineprijs is even eens verlaagd. Voor een benzine cheque van 1.000 frank moet de buitenlander nu 790 frank betalen tegen 670 frank voorheen. De reductie voor buitenlanders blijft gelden voor betalingen, die vóór de devaluatie zijn verricht. De tien Westeuropese landen die zijn overgegaan tot het herstel van de ex terne inwisselbaarheid van hun valuta's zijn Nederland, Frankrijk, West-Duits- land, Engeland. Italië, België, Luxem burg, Denemarken, Noorwegen en Zwe den. Binnen enkele 'uren nadat dit nieuws in de diverse hoofdsteden was bekend gemaakt, deelde de Zwitserse regering mee, dat ook de Zwitserse frank het voorbeeld van de andere yaluta's zou volgen. Dit is in feit slechts een gebaar, daar de Zwitserse frank al lang conver- tibel is. Externe convertibiliteit of inwissel baarheid betekent, dat voortaan iedere buitenlander, die in het bezit is van geld van een dezer landen dit vrijelijk mag inwisselen tegen Amerikaanse of Cana dese dollars, dus tegen deze harde va luta's. Tot dusver kon het alleen tegen de zg. zachte valuta's. De berichten van vrijdag dat de bal lon was gedaald in de delta van de Ori- LONDEN Niemand weet met ze- noco worden nu toegeschreven aan een 1 kerheid waar zich de ballon De kleine valse melding van een of andere onver- wereld bevindt, maar het waarschijn- antwoordelijke i;;w+ u** Ant Kii nno altHH hnvpn Hp den namelijk in de Venezolaanse hoofd- A4H 4- K oon ^nvlJrnfi in dp slad Caracas berichten ontvangen dat de Atlantische Oceaan vooi tdrijit in de ball0n met zijn vier gewonde passagiers i richting van het Amerikaanse conti- ez.-en was jn moerassen die de del- I nent. Als dat zo is en er is in elk ta bedekken. De regering van Venezuela geval geen enkele reden om aan te nemen, dat hij reeds ergens in Ame rika is aangekomen dan treffen de vier moedige Engelsen in het bootje dat de gondel vormt het niet erg met het weer. De meteorologische diensten zijn het er over eens, dat de vier ballonvaar- ders waarschijnlijk luchtziek zijn als ge- volg van de vreemde bewegingen die de I ballon in het slechte weer maakt. Over hun koers durft men niet veel te voor- i spellen, omdat de wind weinig constant is. Men weet bovendien niet op welke hoogte de ballon zich voortbeweegt en de windrichting is op alle hoogten ver- schillend. Van onze speciale verslaggever UTRECHT De spoorloze ver dwijning van de zevenjarige Jacky Vonk op de drukke Oude Gracht daags voor Kerstmis, stelt de politie nog altijd voor een raadsel. Ondanks vier dagen zoeken, is het mysterie nog geen stap nader tot de oplos sing gekomen. Het onderzoek is groot opgezet. Alle mogelijkheden worden nage gaan. Men houdt rekening met ver drinking, ofschoon de politie daar niet in de eerste plaats aan denkt. Bij de start van de Kanarische eilanden op 12 december heeft men de vier Engelse ballonvaarders voor het laatst gezien. Links, staande op de rand, de heer Mudie met aan zijn voeten, in de gondel, zijn dertigjarige vrouw, die voor het gezelschap kookt. Rechts onder balloncommandant Bushy. Naast Mudie staat Bushy's zoon Tim. en de Amerikaanse luchtmacht zonden daarop schepen en vliegtuigen uit die een zeer groot stuk van de kust door zochten zonder ook maar iets te vinden. Gisteren heeft men tenslotte het opspo ringswerk maar stopgezet. Nog een derde Het is lang niet onmogelijk, dat de bal lon zich nog zeer ver van de kust van. Zuid-Amerika bevindt. Er zijn op Trini dad de laatste dagen voortdurend berich ten opgevangen, waarin positiebepalin gen voorkwamen. Zij waren nogal ver- Het water, dat met de Oude Gracht minkt, maar het kan haast niet anders te Utrecht in verbinding staat, wordt nauwkeurig geobserveerd. Het gracht water wordt via de sluizen aan de Bemuurde Weerd gespuid op de Vecht. Het is al eens eerder voorgekomen, dat iemand die in de Oude Gracht was of zij waren afkomstig van De kleine wereld. Er bleek uit, dat de ballon nog zeker een derde van de reis voor zich had. Het laatste goed begrijpelijke be richt dat is. opgevangen meldde dat me vrouw Mudie bezig was voor de drie ----- vrouw ivruuie ue.£j.g was vuur ue verdronken, in de buurt van Maarsen mannen een kerstmaal te bereiden. Eigen nieuwsdienst Van onze correspondent PARIJS Nu de Franse frank is gedevalueerd met 17,55 pet. is de of ficiële koers vastgesteld op francs 493.70 voor een Amerikaanse dollar. De Franse regering verwacht, dat de prijzen in het binnenland met niet meer dan 1,7 pet. zullen stijgen, althans voor zover de prijsstijgingen het ge volg zullen zijn van de devaluatie. Alle goederen en grondstoffen die wor den ingevoerd zullen 17 pet. duurder worden. Er zijn invoeren zonder wel ke Frankrijk niet kan bestaan, zoals bijv. die van petroleum, katoen, rub ber, wol, tin, zink, koper e.d. en er zijn er ook, welke in de handelsver dragen zijn vastgelegd, omdat Frank rijk er bepaalde produkten tegenover uitvoert. Daar het aandeel van de invoeren in het totaal van de Franse consumptie minder dan 10 pet. uitmaakt, zouden de prijsstijgingen over het geheel geno men niet meer dan 1,7 procent bedra gen. Psychologisch Wat de instelling betreft van een nieuwe frank op basis van honderd j oude franken, verwacht men daarvan vooral een psychologische werking ten gunste van de nieuwe munteenheid. Het ligt in de bedoeling, dat bij de no- tering van de buitenlandse valuta al met ingang van vanmiddag die nieuwe frank zal worden ingevoerd. In de loop van het volgende jaar zullen de nieuwe munten en bankbil jetten in circulatie komen Voorlopig - zal een en ander nogal wat verwar- j ring met zich brengen. Verwarring Naar het schijnt hebben de Parijse warenhuizen besloten de eerste tijd nog door te gaan met de aanduiding van de prijzen in oude. thans gedeva lueerde. franken. Mogelijk dat zij na enige tijd de honderdtallen met nullen van klein formaat zullen gaan aandui- den. Pinay. de minister van financiën. heeft nadrukkelijk verklaard, dat de inwisselingskoers van honderd oude voor een nieuwe frank voor iedereen zal gelden dat er geen bankrekenin gen zullen worden geblokkeerd en dat er evenmin onkosten in rekening zul- Ien worden gebracht. De inwisselbaarheid van de frank was uiteraard nodig geworden binnen het kader van de beslissingen, welke I de andere Europese landen ter zake j hebben genomen De frank wordt al- leen inwisselbaar (ook in dollars, zo meldt het officiële communiqué er na drukkelijk bijl voor personen, die niet in Frankrijk of in een van de landen van het frankblok (Marokko. Tune sië enz.) hun vaste woonplaats of ze- tel hebben. Engeland' heeft bepaald, dat met in gang 'van vandaag de sterlingsaldi. af komstig uit het lopende betalingsver keer in handen van niet-ingezetenen vrij transferabei zullen zijn in de gehele we reld. Dit betekent, dat deze sterling-sal- di in dollars kunnen worden omgezet te gen de officiële koers. Dit geldt even wel niet voor zg. effectenponden. De koers van het pond ten opzichte van de dollar blijft gehandhaafd op 2,78 2.82. De deviezencontrole blijft be staan. TOKIO (AP) Een hevige, stormwinden aangewakkerde brand heeft tachtig procent van de huizen van het Japanse havenstadje Konia op het eiland Amami O Sjima (halverwege Ja pan en Okinawa) in de as gelegd. In zeven uur tijds gingen 1500 huizen ge heel verloren. Zesduizend mensen wer den dakloos. Slachtoffers zijn er niet ge vallen. Slechts tien mensen werden ge wond. ROTTERDAM De Europese Betalings Unie gaat verdwijnen; de Europese Monetaire Overeen komst van 5 augustus 1955 wordt van kracht en Frankrijk zet het mes in de frank en tracht orde op zijn eigen financiële zaken te stellen. Dit zijn de belangrijkste maatregelen, die gedurende de Kerstdagen en het daarop aan sluitende weekend zijn bekend gemaakt en die een belangrijke vereenvoudiging betekenen in het internationale betalingsverkeer, door'Het gehele complex van maatre gelen is een grote stap in de rich de lange beursvakantie tijdens de Kerstdagen was het gunstige tijdstip voor de bekendmaking hiervan, zodat elke ongewenste speculatie op grote schaal kon worden tegengegaan. Op 15 augustus 1955 werd de Europese Monetaire Overeenkomst al gesloten, maar werd direct daarop opzij gezet. Het bestaande instituut, de Europese Be talings Unie bleef voorlopig nog van kracht. Over deze Unie konden alle aangesloten landen hun onderling beta lingsverkeer laten lopen. Ten tijde van de totstandkoming van de Europese Monetaire Overeenkomst voelde men zich ten opzichte van de dollar nog niet sterk genoeg om het gehele verkeer voor de volle honderd procent in dollars af te rekenen. Met de voortschrijdende economische ontwikke ling groeide de kracht van de meeste Europese landen. Dit had tot gevolg dat de vorderingen in de E.B.U. van de eco nomisch sterken voorta'ürend stegen en Prinses Margriet reed in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam haar eerste grote concours. Met het paard Koralle werd zij zesde in het springconcours voor de jeugd. Voorzitter dr. J. C. Tetzner bevestigt de strik aan het hoofd stel van Koralle. ting van de vrije inwisselbaarheid dat de schulden van de economisch van de valuta's, zoals Wij die van zwakken of de landen die minder sterk J op de Europese handel waren ingesteld, voor de oorlog nog Kennen. dienovereenkomstig groeiden. Maandenlang is aan de voorberei ding van deze maatregelen gewerkt. De vooravond van de Euromarkt en Van onze correspondent PARIJS. De nieuwe maatregelen op monetair en financieel gebied heb ben een latente, maar nog steeds met openlijk tot uitbarsting gekomen tegen- stelling binnen de Franse regering doen blijken: de drie socialistische ministers «Guy Mollet, minister van staat. Max Lejeune, minister voor de Sahara en Eugène Thomas, minister van PTT.) zijn tegen de devaluatie en tegen het vervallen van de rege-i rlngssubsidies, welke een verhoging van de kosten van levensonderhoud tengevolge zullen hebben. In het bijzonder Guy Mollet. de j secretaris-generaal van de socialisti sche partij, is van oordeel, dat de Franse regering meer dan ooit ver plicht zou zijn geweest om de sociale onevenwichtigheden te corrigeren. WEEK UITSTEL HOTELS WEERDEN Tegen de nieuwe devaluatie als zo- FRANSE FRANKEN danig richtte zich het bezwaar van de danken de bezuinigingen die de AMSTERDAM. - De Amsterdamse regering eraan verbindt teneinde uielhotels hebben tijdens^de feestdagen _en In ieder geval hebben de socialisti sche ministers niet onmiddellijk uit de regering willen treden en zij zullen thans tot 8 januari, de dag waarop de Gaulle president Coty zal opvolgen en er een nieuwe regering zal worden gevormd. aanblijven. Men ver wacht echter, dat zij dan niet meer aan de regering zullen deelnemen, doch in de oppositie gaan. Zij behoren daar krachtens hun overtuiging trou wens ook meer thuis. Voor de nieuwe regering kan dat in zover een moeilijkheid betekenen, dat de socialistische vakbonden binnen afzienbare tijd tot. stakingsacties e.d. zouden kunnen overgaan, misschien J zelfs in samenwerking met de commu nistische. DUITSLAND Duitsland stelt de markt eveneens met ingang van vandaag vrij inwisselbaar. De koers ten opzichte van de dollar is DM 4,17DM 4,23. De pariteit van de Duitse mark blijft ongewijzigd. De maatregel geldt eveneens voor West- Berlijn. Het interzonale verkeer tussen Wëst-Berlijn en West-Duitsland onder vindt geen verandering: BELGIË Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL. De 33-jarige blinde Mike van Mingroot is zaterdagavond per vliegtuig van Schiphol naar Amerika vertrokken. Toen het vliegtuig het luchtruim koos. ging een zucht van verlichting op onder zijn vrienden, die hun menslievend werk van vele weken beloond zagen met de zekerheid, dat Mike's liefste wens was vervuld. De oorspronkelijk uit Utrecht afkomsti ge Amerikaanse immigrant, die hier vergeefs genezing had gezocht, ging weer terug naar de Verenigde Staten. In Amerika wachtte hem zijn meisje; j Amerika was ook het land waar hij i successen had geboekt en waai hij het] zelfs in de staat Columbia tot politiechef had gebracht. Bejaardentehuis Mike was er echter ernstig ziek gewor den. Hij kreeg suikerziekte en werd blind. Na, verscheidene operaties kwam vast te staan, dat hij nimmer van zijn blindheid zou kunnen worden genezen. Daarom kwam hij terug naar Neder land. In een revalidatiecentrum zou hij hier misschien kunnen worden her schoold. Zijn gezondheid werd echter steeds slechter. Tenslotte werd hij ..klant" van sociale zaken in Amster dam. Hij werd in een rusthuis voor. ouden van- dagen geplaatst. Het leven in deze inrichting voor mensen van ze ventig tot negentig jaar werd voor de jonge kerel een hel. in de Vecht werd gevonden. Voorts worden aanknopingspunten gezocht in de onmiddellijke nabijheid van de woning. Aan de Lange Nieuw straat zijn twee klinieken gevestigd voor zenuwpatiënten, van wie er ver scheidene tevens delinquent zijn. Som mige van deze verpleegden genieten een grote vrijheid van beweging. Na gegaan wordt wie op de dag voor Kerstmis bewegingsvrijheid hebben gehad. De omstandigheden waaronder Jacky Vonk verdween, nadat hij woensdag middag om half twee voor de deur op het stoepje was gaan spelen, maken alles verdacht. De politie is zelfs de diefstal van de fiets van de heer Stoové, de pleegvader van Jack, op nieuw .nagegaan. Bij de diefstal had zich namelijk iets merkwaardigs voor gedaan. Kort nadat de "fiets van de heer Stoové op de Oude Gracht was gestolen, meldde zich een man in de muziek handel, die kwam informeren, of een inwoner zijn fiets had verkocht. De man vertelde op de markt een tweedehands fiets te hebben gekocht. Toen hij de verkoper vroeg of alles wel in orde was, gaf deze hem het adres op van de heer Stoové op de Oude Gracht, als de plaats van herkomst van de fiets. De heer Stoové ging mee naar buiten om de fiets te bekijken en tot zijn grote verbazing zag hij dat het inderdaad zijn eigendom was. In de kartotheek van de politie worden alle verdachte personen syste matisch nagegaan. De politie beschikt over geen enkele aanwijzing, die een speurtocht door de bossen rond Utrecht zou rechtvaardi gen Toch gaan de gedachten meer uit naar een ontvoering, mogelijk met een verborgen houden van de jongen. Van degeuen die Jacky van nabij hebben gekend, gelooft namelijk niemand aan verdrinking, omdat de jongen grote vrees had voor water. Van geregeld radio-contact met de ballon is nooit sprake geweest. Al kort na het vertrek van de Kanarische eilan den op 12 december bleek dat de zender die aan boord was te gering was van capaciteit. Slechts af en toe ving men berichten op en die waren dan meestal nog sterk verminkt. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te ons gisteravond te 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Ma tige tot krachti ge en langs de Waddenkust har de wind tussen zuidwest en west. In de noorde lijke provincies zachter, elders ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. M1ESJE: Vermoeiend zo'n wind. 30 december: zon op 8.49, zon onder 16.37; maan op 22.00, maan onder 10.49. J) De Nationale Bank van België heeft bekend gemaakt dat de marge, waar tussen de Belgische frank mag fluctu eren. op procent gehandhaafd blijft naar beide zijden van de onveranderde pariteit van B.frs. 50 voor de dollar. Ook Belgische en Luxemburgse fran- ken, die in het bezit van buitenlanders zijn in de landen van de O.E.E.S. en in| andere Europese valuta's mochten wor- den omgezet, kunnen voortaan tegen I Enkele vrienden trokken zich toen zijn lot aan. Zij wilden er voor zorgen dat Mike weer terug ging naar zijn meisje Reisgeld dollars worden ingewisseld. ITALIË De koers van de Italiaanse lire zal gaan schommelen tussen 620,5 lire tot 629.5 lire per dollar. De lire was de laatste jaren al vrijwel geheel inwissel baar tegen de dollar. DENEMARKEN De waarde van de Deense kroon, zoals deze in 1949 door het Internationale Mo netaire Fonds is bekend gemaakt, blijft onveranderd. Deze koers is 6,90% voor de dollar en 19.34 voor het pond sterling. De marge blijft procent naar beide kanten. De koers kan dus schommelen tussen 6.86 en 6.96. De Deense schuld laan de Europese Betalings Unie be draagt Kr. 470 miljoen. Deze schuld zal binnen vier jaar worden vereffend, zo deelt de nationale bank van Denemarken mee. NOORWEGEN De marge van de Noorse kroon blijft eveneens gehandhaafd op procent. De dat hem dagelijks had geschreven. Zij wilde met hem trouwen, ondanks zijn 1 ziekte, ondanks zijn blindheid, ondanks want ook dat was komen vast te 1 staan het feit dat hij niet lang meer zal leven. De actie voor één blinde was geen een voudige zaak. Een Amsterdammer was echter bereid de reissom voor te schie ten in de hoop, dat meer Nederlan ders bereid worden gevonden een steentje bij te dragen. Tot 1 januari a.s. kunt U het Zeeuwsch Dagblad 's morgens vroeg gratis thuis bezorgd krijgen door middel van onder staande bon. Het zesjarig meisje Van Beek werd gistermorgen gedood toen'zij op een I kinderfietsje het kruispunt van de Bur gemeester van Hoofflaan en Zeestraat te Veldhoven overstak en daarbij werd gegrepen door een personenauto. weer direct de gevolgen, zoals vorige ook zaterdag en zondag over het alge t» maken Guv Mol-I meen geen Franse franken geaccep let had bovendien gewenst, dat' de teerd. Ook de K.L.M. nam geen franken dollarpariteit blijft 7.14286. maatregelen nog een week zouden zijn meer m ontvangst De betrokken dl- yw fTCt'p f Ayn uitgesteld zodat hij de leiding van ziin recties gaven er de voorkeur aan de ZWI 1 SERI AND partij had kunnen consulteren. j ontwikkeling van de situatie en de nou- Zwitserse nationale ban«. Naar het schijnt is het tijdens deding van de banken af te wachten. [mee. dat de aankoopprijs van dollars: kabinetzitting tussen hem en de Gaulle' Het grenswisselkantoor op het ~en- jets zal stijgen als gevolg van de flue- i nogal tot hoge woorden gekomen Dejtraal Station in de hoofdstad heelt eert- tuaties op de vrije markt. De koersen Gaulle zou zelfs hebben gedreigd zichter wel Franse franken aangenomen te- ten opzichte van de Europese valuta's weer uit het openbare leven terug telgen de koers van ƒ0.70 per honderd. zullen vermoedelijk iets dalen. Wanneer] trekken, wanneer de socialisten zich Men deelde hier mee. dat het annood (eenmaal de aan- en verkoopprijs van] zouden blijven verzetten tegen de plan- van de Franse munt de laatste dagen dollars tussen de landen van de Euro- i nen van de regering. was gestegen. pese Monetaire Overeenkomst bekend' zijn, zal Zwitserland de nieuwe limites bekend maken. OOSTENRIJK NIET Oostenrijk, dat is aangesloten bij de De Zwitserse nationale bank deelde j Europese Betalings Unie en ook bij de E.M.O., heeft nog niets ten aanzien van zijn valuta bekend gemaakt. De Oostenrijkse minister van finan ciën heeft meegedeeld dat de kwestie van convertibiliteit van de Oostenrijkse schilling in de eerstvolgende kabinets-1 vergadering begin 1959 zal worden be-1 sproken. INaam Straat ^^^Maats Aan de administratie Postbus 4 - Goes Noteert U mij als abonnee op Zeeuwsch Dagblad Het abonnementsgeld wil ik betalen per week/maand/ kwartaal (doorhalen wat niet wordt verlangd); Tot 1 januari ontvang ik Zeeuwsch Dagblad gratis.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1