NEGENTIEN MEN SEN LEVEND BEGRAVEN Hulp stroomde van i igunstig onthaal in de kamer rremier Deel: als het nodig is, wel beslissingen alle kanten toe i L Eeuwenoude champignon grot in België ingestort Zeeuwsch Dagblad De Bilt: droog i i OUDE HOFAUTO BRACHT HALVE VIERLING THUIS Officieren als boekhouder van leger-leveranciers Vergeefs O Men zwoegt voort Geen hoop meer Reddingswerk Afgetreden ministers kregen onderscheiding Nasser beschuldigt Syrische communisten Zie verder pag. 2 thans de grote krant van Zeeland „Ik heb meegedaan aan moordcomedie" Parijse beurs vast op gerucht van devaluatie u Op meeste premies een voorschot Subandrio begint campagne Verkiezingen op 12 maart Tito toegejuicht in Djakarta Zie verder pag. 5 Geen witte Kerst Luxemburgse gasten vertrokken MONSTERS (MET WAARDE) AAN HUIS Zeeuwsch Dagblad Al oud Dlo lister zendingen Andere twee zijn nog te licht MOSKOU BEREID TOT PRATEN Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 34, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 1 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter* 5 cent per woord met een minimum van 1. i4e jaarg. No. 1491 Woensdag 24 december 1958 - Éil-n II iminrtfr TV IV I 1 Van onze speciale verslaggever MAASTRICHT, dinsdagavond „Loop, loop, de vloer begeeft 1161''. schreeuwde iemand vanochtend in de Belgische mergelgroeve even over de grens bij Maastricht. Te laat voor negentien champignon- kwekers. Tonnen aarde en mergel begroeven hen. Stofwolken en brokken steen spoten in de lucht. Het leek een aardbeving. Een roep ging door het dorp Ziehen- Sussen-Bolder: De berg is ingestort. Mannen lieten hun werk in de steek, vrouwen holden hun huis uit. De berg is ingestort. De lucht was bezwangerd van het gele stof. Omwonenden groeven met schoppen als wilden het puin opzij. Zij vorderden langzaam, Pastoor Tomsin en dr. Hardy drongen 'Ach door de bang toekijkende menigte naar voren. Zonder dralen lieten zij zich aan touwen in een twintig meter diepe put zakken. Aan de rand van het instortingsgebied zagen zij Janine Brokken (negentien jaar) liggen. Zij was zwaar gewond en NE DEK- irnm S?«9S tricéè JggEN-eMSEL Y* instorting* Onze speciale verslaggever telefoneerde ons vannacht nog uit Tongeren: Niemand in Ziehen is vannacht naar bed gegaan. In de berg werk* men met man en macht door. Zonder positief re sultaat echter. Over het aantal slachtoffers lopen de meningen uiteen. De Belgische goever- neur zei vannacht: „Als er niemand meer levend uitkomt, zijn er achttien doden." Anderen menen dat er een man méér is bedolven. De lijken liggen opgebaard in de nieu we school van Ziehen. Voor het hek stond de gehele nacht familie van de slachtoffers. Zij werd tegengehouden dooi de politie. Eerst als alle doden zijn ge borgen. wordt de familie toegelaten. In de loop van de nacht waren er weer enkele instortingen. Een Nederlandse grottendeskundige had deze zomer aangeboden een plan op te stellen tot verbetering van de grot ten. Het voorstel werd verworpen we gens de hoge kosten. kreunde. Het meisje was door rond vliegende stukken mergel getroffen en tegen een wand gesmeten. Via de nooduitgang brachten de twee helpers haar naar boven. Haar redding was echter vergeefs. Enkele uren later overleed zij in het ziekenhuis van Tongeren. Met loeiende sirenes kwamen de brandweren van de omliggende dorpen te hulp. Hun materieel was beter. Zij konden vier mannen in veiligheid stel len. Anderen kropen op handen en voe ten door het losse puin naar de opper vlakte. De achttienjarige Servais Hermans vertelde: ,,Mijn lamp was blijven bran den. Zo vond ik een uitweg. Mijn broer Martin was bewusteloos geraakt. Ik sleepte hem mee. Van de anderen weet ik niets. Ik heb ze niet meer gezien." Met een snik draaide Servais zich om: „Ga weg, wat zal ik allemaal nog eens vertellen." Tegen de middag trok er een dichte mist over het heuvelachtige landschap. Het leek of de redders een schimmen spel opvoerden. Mijnwerkers voegden zich bij hen. Zij droegen grote hoeveel heden mijnhout aan en brachten extra stutten aan. Jeeps reden steeds weer nieuw materieel de spelonkachtige grot binnen. 's Avonds had men de hoop opgegeven de nog veertien bedolven mensen levend naar boven te brengen. Men was toen al gestoten op de lijken van vier mannen, die onder een meters dikke mergellaag van grote steenbrokken lagen bedolven. Onverdroten bleven de mijnwerkers echter met schoppen en houwelen gangen graven in het schijnsel van rijen schijn werpers. Telkens zag men de dansende lichten van de lampen op hun helmen uit de zwarte krater te voorschijn komen. Ambulances stonden bij de ingang klaar, maar uur na uur verstreek zonder dat er een levend wezen kon worden gered. Het reddingswerk zal de gehele nacht worden voortgezet. De hulpdiensten heb ben overal in het land brandende cokes- potten neergezet, waar de mannen, die bij het werk betrokken zijn zich kunnen warmen. Hier en daar zijn ook grote leger tenten opgeslagen en bij de ingang van de groeve, die als een metershoge muil staat opengesperd, razen de aggregaten, die voor de stroom van de lampen en de schijnwerpers moeten zorgen. Er waren vier bedrijven in deze groeve gevestigd. Drie eigenaars van deze cham pignonkwekerijen liggen zelf ook onder de mergel bedolven. Overigens zijn er bij de slachtoffers verscheidene vaders van grote gezinnen. Hun familieleden staan met wit vertrokken gezichten in het donker te staren met grote holle ogen naar het felle licht bij de ingang van de spelonk. Men wacht ondanks de traag siepelende motregen en de mist. die door alle kleren heendringt. Ondanks alles nog een flauwe hoop in het hart. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het interim- kabinet onder leiding van prof. dr. L. J. M. Beel heeft gisteren in de Tweede Kamer een gunstig, ai was het dan geen hartelijk onthaal gevonden bij een meerderheid van K.V.P., A.R., C.H. en V.V.D. De woordvoerder van de socia listen, mr. J. A. W. Burger, nam, in tegenstelling tot de overige fracties, het standpunt in dat men hier te maken had met een rechts kabinet en ontkende dat er geldige redenen voor een Kamerontbin ding zouden bestaan. De beide communistische groepen sloten zich daarbij aan. Ds. Zandt (S.G.) sprak zich tegen het nieuwe kabinet uit, omdat dit volgens hem toch weer de weg van samen werking met de socialisten op zou gaan. Een socialistische motie tegen kamer ontbinding, als zou deze niet door 's lands belang worden gevorderd, ver kreeg slechts de steun van de socialisten en de communisten (86 tegen, 54 voor). DEN HAAG. De Koningin heeft de oud-minister-president dr. W. Drees be noemd tot grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Ook de andere afgetreden- bewindslieden zijn onder scheiden. Tc ridder in de orde van de Nederland- j se Leeuw werd de oud-minister van justitie prof. dr. I. Samkalden benoemd; tot commandeur in de orde van Oranje- j Nassau de oud-minister van financiën' H. J. Hof s tra: tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw dr. ir. A. Von- d .ling; vot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau de heer J. G. Suurhoff; tot ridder in de orde van de Nederland se leeuw drs. E. H. van der Beugel, oud-staatssecretaris van buitenlandse za ken en tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. dr. A. A. van Rhijn, oud-staatssecretaris van sociale zaken. Koning Boudewijn laat zich op de plaats van de ramp voorlichten over het gebeurde en het reddingswerk. KAIRO (Reuter) President Nasser van de Verenigde Arabische republiek heeft in het openbaar de Syrische com munisten er van beschuldigd de Egyp- tisch-Syrische eenheid te ondermijnen. Nasser uitte die beschuldiging gisteren in een openluchtbijeenkomst in Port Said ter gelegenheid van het feit dat twee! jaar geleden de Engelse'en Franse troe-i pen zich uit die haven terugtrokken. Tom januari a.s. kant V liet Zeeuwsch Dagblad 's morgens vroeg gratis thuis bezorgd krijgen door middel van onder staande bon. Anoniem telefoontje: VOORBURG. Een onbekend geble-. ven man heeft gisteravond de politie te Voorburg opgebeld. Hij vroeg' naar commissaris Koeckes. ,,Ik heb meege daan aan de comedie van zondagavond. De man. die wij in de auto hebben ge sleurd, is niets overkomen. Het bloed, dat op straat is gegooid, kwam uit een plastic zakje" vertelde hij. Daarna hing hij op. Van onze correspondent PARIJS. In het algemeen verwacht men in Parijse beurskringeri dat Frank rijk voor zijn intredë in de Gemeen schappelijke Markt op 1 januari nog een devaluatie van tussen de tien en vijftien procent zal toepassen. Het is natuurlijk tot nu toe niet mogelijk ge weest vanofficiële zijde bevestiging van dit gerucht te verkrijgen, doch de meeste deskundigen zijn er zeker van dat de Gaulle er in zijn radiorede, welke hij 30 of 31 december zal houden, melding van zal maken. Als gevolg van een en ander is de Parijse effectenbeurs gisteren over de gehele linie vast geweest en geld en deviezen zijn eveneens in koers gestegen. Reeds aan het einde van de vorige week had den de geruchten de ronde gedaan vol gens welke eën nieüwe monetaire; operatie voor de deur staat. Toen zij gisteren in versterkte vorm terugkwa-1 men, werden zij de oorzaak van veel kooporders voor de laatste twee beurs- dagen voor de Kerstmis. Bij de buiten landse aandelen zijn het, zoals voor de hand lag, die van Zuidafrikaanse goud mijnen geweest, welke veel vraag te verwerken hebben - gekregen. DEN HAAG (ANP) De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de mogelijkheid tot het verkrijgen van een voorschot van vijftig procent op de toegezegde premie uitgebreid tot alle premies met uitzondering van die, welke y.ijn toegezegd op grond van de Premie- Èéschikking woningbouw 1957. Deze uitzondering moest worden ge maakt; omdat de premies, die op grond van genoemde regeling zijn toegezegd zullen worden uitbetaald aan hen, die ten tijde van de eerste bewoning eigenaar van de woning zullen zijn. De rechtheb bende op de premie is in deze gevallen dan ook eerst bekend, nadat de woningen gereed en bewoond zijn. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, heeft de medewerking van de nabuurlanden van Indonesië ingeroe pen, om de activiteiten, die de goede betrekkingen tussen Indonesië en die landen in de weg staan, te voorkomen. Twistpunten tussen Indonesië en zijn nabuurlanden zijn, sinds Indonesië's on afhankelijkheid, illegale ruilhandel, smokkel, wapensmokkel en politieke en militaire ondergrondse acties geweest. Tegen al die activiteiten wü Suban drio een campagne gaan voeren. DEN HAAG. Zoals uit de regeringsverklaring blykt, zal de Tweede Kamer worden ontbonden op donderdag 19 maart. De kan didaatstelling zal op 28 januari zijn en de verkiezing op donder dag 12 maart. De beide Kamers, de zittende Eerste Kamer en de nieuw ge vormde Tweede Kamer zullen op vrijdag 20 maart voor het eerst bijeenkomen en wel in verenigde vergadering. DJAKARTA (Reuter). President Tito van Zuidslavië is gistermorgen aan boord van zijn jacht Galeb de haven van Tandjong Priok binnengevaren. Dat was het begin van zijn staatsiebe- zoek aa Indonesië, dat tien dagen zal duren. Volgens radio-Djakarta hebben duizenden mensen het Zuidslavische staatshoofd op de kade een welkom toe geroepen. Men verwacht niet, dat de besprekin gen die president Soekarno deze week met maarschalk Tito voert, belangrijke politieke resultaten zullen afwerpen. Men acht het veelbetekenend, dat het gevolg van Tito geen economische des kundigen telt. De communistische dagbladen in Dja karta heetten Tito als staatshoofd van i Zuidslavië weliswaar welkom, maar zij herinnerden hun lezers er aan, dat hij als „revisionist" uit de gunst was van het communistische blok. j Gedurende het verblijf van Tito in In donesië is het wassen en baden in de rivier langs de route waar hij met zijn i jacht vaart, verboden. Mr. Rinnoov plaatsvervan gend thesaurier-generaal Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Mr. A. Rinnooy is met ingang van 1 januari benoemd tot plaatsvervangend thesaurier-generaal bij het ministerie van financiën. Tot zijn opvolger als directeur bewindvoering is mr. J. C. W. M. Huysmans benoemd, advocaat en procureur te Schiedam. Het verwerpen van deze motie was het slot van bijna zeven uur lang debatteren, in welk debat de nieuwe minister-presi dent zich beperkte tot een simpele tien minuten om de beperkte taak en duur van dit kabinet nog eens aan te tonen. Prof. dr. Beel verwierp de stelling van mr. Burger dat dit kabinet er zou zijn om het gezicht van prof. Romme te redden. De nieuwe premier noemde dit een ver tekening van de feiten, die mr. Burger niet sierde omdat deze wel wist welke beweegredenen hem, dr. Beel, hadden geleid tot vorming van dit kabinet, dat zijn plicht zal doen tot het ongeluk waar op de wacht zal worden afgelost. Indien het nodig mocht blijken voor zieningen te treffen ten opzichte van de voetbalpool en het stakingsrecht, dan zal dit kabinet zeker voorstellen daar omtrent aan de Kamer voorleggen. Zelfs gaf professor Beel te kennen dat dit kabinet bereid zou zijn met de Kamer de helmenaffaire te behandelen indien het rapport van de commissie-D.M.L. nog in de komende periode zou worden uitgebracht. Wat de begrotingen betreft kwam het dr. Beel bezwaarlijk voor over het be leid van het vorige kabinet van ge dachten te wisselen. Hij verklaarde zich echter bereid mede te werken aan een administratief-technische afhandeling van de nog op de agenda staande be grotingen. De motie-Burger wees prof. Beel. vol strekt van de hand. Bij de Lübecker Flenderwerke te Lübeck is de kiel gelegd voor een nieuw motorschip voor de Holland-Amerika lijn, te weten de Korendyk. Het schip met een draagvermogen van 7200 ton wordt een zusterschip van de vorige week bij de zelfde werf te water gela ten Kamperdyk. Het K.N.MI. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist ot laaghangende be wolking. Ongeveer de zelfde tempera turen als gisteren MIESJE: Zal ik dat kransje nu opeten of niet? Na de grote activiteit va» de de pressies vorige week is blijkbaar nu een periode van rust begonnen. Een diepe depressie tussen Ierland en IJsland is grotendeels verdwenen, een tweede bijzonder diepe depressie beeft zich langs de kust van Canada naar het noorden bewogen en ïg toen opgevuld. Ook de depressie boven de Middellandse zee was gisteravond bezig zich op te vullen na eerst nog in Zuidoost-Frankrijk en bet aan grenzende deel van ltaljë een flinke hoeveelheid regen te hebben ge bracht. Het zag er gisteravond niet naar uit, dat het kerstweer bedreigd zal worden door depressies, De barometers liepen in grote ge bieden van Europa vooruit, zodat er alle kans is op een rustige kerst. Dit betekent, dat er maar weinig kans op neerslag is en dat wij geen witte kerst liebben te wachten. Alleen zouden de enkele graden, die het 's nachts mogelijk zal vriezen, en de daarbij ontstaande mist voor rijp kunnen zorgen, die dan de rol van de sneeuw enigszins overneemt. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Erf groothertog Jan van Luxemburg en zijn echtgenote prinses Josephine Charlotte zijn gistermorgen van het station te Utrecht naar Luxemburg vertrokken. Zij hebben het afgelopen weekeinde als gasten van de Nederland se koninklijke familie aan een jachtpar tij op de Veluwe deelgenomen. Noteert U mij als abonnee op Zeeuwsch Dagblad Postbus 4 - Goes Het abonnementsgeld wil ik betalen per week/maand/ kwartaal (doorhalen wat niet wordt verlangd); Tot 1 januari ontvang ik Zeeuwsch Dagblad gratis. Naam Straat Plaats Van onze speciale verslaggever AMERSFOORT. Bij een onderzoek naar 2250 ondeugde lijke Sinterklaaspakketten voor een militair kamp en vijftien kerstkransen, die vorig jaar aan een militair controle bureau te Amersfoort ten ge schenke zijn gegeven, is de bij zondere dienst van de Konink lijke Marechaussee op een hele reeks merkwaardige omstan digheden gestuit. Gebleken is, dat verscheidene hoofd officieren zakelijke relaties onderhiel den met zakenlieden-leveranciers van legeronderdelen. De zakelijke verstand houding ging in sommige gevallen zelfs zover, dat een majoor-administra- teur-verplegingsofficier de boeken bij hield voor een bakker te Amersfoort. Andere leveranciers aan legeronder delen moesten een copie van hun be stellingen bij bakker S.. alsmede van hun facturen en andere stukken, zen den aan het privé-adrés van de majoor, j Een kapitein hield een wakend oogje op de boeken van een andere firma die ook aan legeronderdelen leverde. Vermoed wordt dat de sterke stijging! in de omzet van deze zaken in 1957 en j in dit jaar moet worden toegeschreven aan de relatie met de officieren die de boeken bijhielden. Overigens schijnen deze relaties niet van vandaag of gisteren te dateren. In 1955 reeds trad een luitenant-verple- gingsofficier op als zaakwaarnemer van bakker S. Hij stelde mede de contrac ten op, die bakker S. afsloot met leve ranciers van het leger, die zich verbon den dat zij alle leveranties op het gebied van bakkerijprodukten in de koek- en banketfabriek van S. zouden laten vervaardigen. Gebleken is ook, dat leveranciers de opdracht kregen hun monsterzendingen te doen aan het privé adres van ver- plegingsofficieren. Er wordt o.a. een onderzoek ingesteld naar de monster- zendingen van partijen vis-, groenten- en vruchtenconserven, wijn en sigaren, die aan het particuliere adres van een venplegingsofficier zijn afgeleverd dit jaar. Het schijnt dat de vraag naar bepaal de monsters zelfs zover ging, dat de betrokken leverancier, die naar bepaal de bestellingen dong, zelf geen gratis monsters kon krijgen Bij de stukken die in beslag zijn genomen zijn nota's waaruit blijkt, dal een leverancier de goederen die hij als monsters inzond aan het privé adres van de officier, zelf had gekocht. Ook was er een monsterzending speelgoed voor de kinderen bij. i Het was Eigen nieuwsdienst DEINUM Derkien (3320 gram) en Willem (3280 gram) Lautenbach de helft van de vierling, die op 5 septem ber in het Friese dorp Deinum werd geboren hebben gisteren de bedjes van het Diaconessenhuis verwisseld voor een gerieflijk tweepersoons wieg je bij moeder thuis. De baby's, die bij hun geboorte maar enkele ponden wogen, kwamen met hun vader en moeder op vorstelijke wijze in een vroegere hofauto, die nu als taxi wordt gebruikt naar Deinum gereden. Zij veroorzaakten een ware feeststem ming in het huis van hun grootouders, bij wie de Lautenbachs nog onderdak vinden tot de woning, die voor hen Wordt gebouwd, klaar is. Hoewel zij voorlopig de twee andere kinderen nog kunnen vertroetelen Ietje en haar broertje Meint, die nog maar 2960 gram en 2520 gram wegen ging het afscheid de zusters van de baby afdeling van het Diaconessenhuis wel aan het hart. Als troost en dank kregen zij een grote doos bonbons. Het was bijzonder rustig in het dorp toen de taxi er met de jonge inwoners aankwam. Maar in de loop van de dag konden heel wat Deinumse moeders haar nieuwsgierigheid niet meer bedwingen. Keer op keer moest moeder Lautenbach haar spruiten laten bewonderen. Aan goede raadgevingen ontbrak het daarbij niet; maar ook werd meer dan eens hulp langeboden voor de vierpersoons luier- was, ais over enige tijd ook de twee mdere Lautenbachjes thuis zijn. Overigens zal het zo rustig mogelijk zijn in het huis van postkantoorhouder Spoelman, zo lang zijn dochter met haai gezin bij hem inwoont. De zeven broer tjes en zusje van mevrouw Lautenbach zijn voorlopig uit logeren gestuurd. een gelukkige moeder Lautenbach, die gisteren één-vierde van haar kinderschat het ouderlijk huis binnendroeg. DEN HAAG (ANP) Op Eerste Kerstdag en op Nieuwjaarsdag zullen de wegenwachten van de ANWB geen dienst doen. De gewoonte getrouw zul len deze helpers-ïn-de-nood de gelegen heid krijgen de beide feestdagen in hui selijke kring door te brengen. Op Tweede Kerstdag zullen de gele pechbestrijders weer op de weg ver schijnen. Zij zullen dan de normale zon- dagdienst doen. De avonddienst van de wegenwacht zal op oudejaarsavond worden bekort. De manschappen zullen na acht uur geen dienst meer doen. TVrnCTZOTT ro~.».1 T MOSKOU (Reuter) In het na de Atlantische conferentie te Parijs uitge geven communiqué heeft de Russische regering weinig ontdekt dat een bijdrage zou kunnen vormen tot het beëindigen van de koude oorlog, maar het is haar toch opgevallen, dat de leden van de Navo niet langer een regeling van het vraagstuk van de Europese veiligheid verbinden aan een voorafgaande regeling van de Duitse hereniging. „Als deze indruk juist is", zegt een officiële Russische verklaring, „en wan neer de landen van de Navo bereid zijn aan de conferentietafel plaats te nemen, zou deze houding de weg kunnen openen naar vruchtbare onderhandelingen over het belangrijke vraagstuk van de veilig heid in Europa". HELMOND (A.N.P.). Op de onbe- waakte overweg te Helmond is gister avond de 66-jarige J. Dankers door de trein Venlo-Eindhoven gegrepen en op I slag gedood. Hij liep met zijn fiets aan de overweg op.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1