Portefeuille van Sociale Zaken het kardinale beleidspunt ^Oude negen" nemen lopende zaken waar tot verkiezingen BON i L Continu-werk aan Gaulle rijksweg no. 13 president van Vijfde Republiek ONBEKENDE DOOR GANGSTERBENDE NEERGESCHOTEN i i PROVINCIALE BUS OP STADSBUS38 GEWONDEN De Bilt: zacht Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DEN HAAG - De kabinetscrisis is ten einde. Een interim-kabinet on der leiding van prof. dr. L. J. M. Beel zal morgen voor de Tweede Kamer verschijnen. Zaterdagmiddag heeft de informateur van de Koningin opdracht ontvangen tot de vorming van een kabinet en toen prof. dr. Beel deze opdracht aanvaardde, kwam meteen vast te staan dat de zaak al in kannen en kruiken was. De tweeledige taak van dit kabinet zal zijn: voorbereiding van Kamerontbinding en afdoening van de lopende zaken. Tussenstadium Aangewezen man titans de grote krant van Zeeland Morgen Kamer V er j aarsgeschenk voor prof. Romme Zwitserse ministers naar omstreden film Zeeuwsch Dagblad J Franse uitsteeksels ook verboden Delft-Rotterdam in jaar gereed Bloedend slachtoffer meegesleurd Meegesleurd in diepte Aleisje na Kerstfeest doodgereden Directeur van P.T.T. maakt promotie Pasternak vraagt om uitgave van verzen Na misverstand op kruispunt =4 Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoon Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e Jaarg. No. 1489 Maandag 22 december 1958 INTERIM-KABINET ONDER PROF. BEEL Van onze parlementaire redacteur. Vanochtend zal prof. dr. Beel nog een laatste bespreking voeren met „de negen" en dan zal in de loop van de dag het nieuwe kabinet officieel als volgt worden samengesteld: PROF. DR. L. J. M. BEEL, minister-president, minister van algemene zaken. MR. A. A. M. STRUYCKEN, minister van binnenlandse zaken. MR. J. M. A. H. LUNS, minister van buitenlandse zaken. MR. J. M. L. TH. CALS, minister van onderwijs, kunsten en weten schappen. MEJ. DR. M. A. M. KLOMPÉ, minister van maatschappelijk werk. IR. C. STAF, minister van oorlog, van marine en van landbouw. MR. G. PH. HELDERS, minister van zaken overzee. PROF. DR. J. ZIJLSTRA, economische zaken. MR. J. VAN AARTSEN, minister van verkeer en waterstaat. MR. H. B. J. WITTE, minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Na de reeds enige dagen geleden uit gesproken verwachtingen zou de vrijko- mendé portefeuille van justitie in handen komen van minister Cals, terwijl het reeds als voor de hand liggend werd' beschouwd, dat minister Staf zich gaat belasten met landbouw. Het departement van financiën zou volgens de zelfde verwachtingen tijde lijk onö'er leiding komen van prof. dr. Zijlstra, die dan dus de veel omstreden kwestie van de belastingvoorstellen tot een goed eind zou moeten brengen. Het overleg, dat prof. dr. Beel van morgen zal voeren met de „negen", zal dus waarschijnlijk in het bijzonder gaan over de waarneming van de portefeuille van sociale zaken. Deze kwestie is namelijk daarom van zodanig belang, omdat dit behalve een veelomvattend departement ook een kar dinaal punt van het beleid betreft, een beleid, dat reeds is aangevangen met de aanvrage van het S.E.R.-advies en dat zich ongetwijfeld zal uitstrekken tot ver na de komende overbruggingsperode. Het ligt geheel in de lijn van de poli tieke inzichten van prof. Beel om in de eerste plaats de waarneming van de vrij komende portefeuilles ad interim te stellen en voorts een zorgvuldige voor bereiding te treffen voor de vervulling van sociale zaken. Het zal de nieuwe premier er alles aan gelegen zijn om in geen enkel opzicht vooruit te lopen op het beleid, dat het na de verkiezingen optredende nieuwe kabinet zal gaan voe ren. De bespreking tussen prof. dr. Beel en ..de negen" is te beschouwen als de af sluiting van zijn werk, waarna de offi ciële constituering van het interim kabinet niets meer in de w;eg zal staan. Wel zal de Koningin dan nog de ontslag aanvragen van de socialistische ministers inwilligen. Eerst in de loop van de dag gaat dus nu voorbereidingen treffen voor kan het nieuws omtrent de vorming van het kabinet-Beel worden verwacht. Het nieuws omtrent het eind van de kabinetscrisis werd zaterdagmiddag be kend gemaakt, nadat de Koningin prof. Beel op Huis ten Bosch in Den Haag had ontvangen. Hare Majesteit heeft hem toen, zoals officieel werd meegedeeld, „ver zocht zich te belasten met de vorming van een kabinet, hetwelk zich tot taak stelt de bevordering van de ontbinding van de Tweede Kamer en voorts de be hartiging. tot het tijdstip waarop de vervroegde verkiezingen zullen hebben plaatsgevonden, van al hetgeen het in het belang van het Koninkrijk noodzake lijk acht". Deze oplossing kan men verrassend noemen, maar in welingelichte politieke kringen waren zai^rdagochtend reeds uitlatingen te horen," die erop wezen in welke richting de „tussenontwikkeling" zich zou bewegen. De moeilijkheden wa ren van allerlei aard: de verdeling van de vrijkomende portefeuilles, de persoon van de minister-president en ook de ver houding van het nieuw optredende kabi net met de Tweede Kamer. Er zou met een aanvaardbare nieuwe premier van erkend gezag en voldoende politieke zwaarte, voor al deze proble men tegelijk een oplossing zijn gevonden. Het is welhaast als zeker te nemen, dat de Koningin met het oog daarop een be roep heeft gedaan op prof. dr. Beel, die als persoon en als politicus in deze uiter mate precaire omstandigheden de enig aangewezene kon worden genoemd. Prof. Beel immers was minister-presi dent van het eerste „echte" na-oorlogse kabinet, hij was vice-premier in twee ka- binetten-Drees, later lid van het drie manschap GerbrandyBeelTjarda van Starkenborch, minister van Staat en tenslotte lid van de Raad van State. Het nieuwe en dus tweede kabinet-Beel Tot 1 januari a.s. kunt V het Zeeuivsch Dagblad 's morgens vroeg gratis thuis bezorgd krijgen door middel van onder staande bon. kamerontbinding en voorts zal het een beperkte taak hebben in de komende overbruggingsperiode. Dit laatste kan men opmaken uit de formulering van de opdracht, die woordelijk eender is als die, welke gebruikt wordt bij een verzoek tot ontslag of het ter beschikking stellen van een portefeuille door een minister. Van dit tweede kabinet-Beel kan men dus geen ingrijpende maatregelen ver wachten. Het komt er dus op neer, dat het de lopende zaken, waartoe ook de begrotingen van oorlog, van marine, van verkeer en waterstaat en van de zaken overzee behoren, met het parlement zal afhandelen. De Tweede Kamer zal in plaats van vanmiddag pas morgen bijeenkomen, in de eerste plaats voor het aanhoren van de regeringsverklaring en voorts om de belastingvoorstellen af te doen, wat nu wel een uiterst dringende zaak is geworden. Er is stellig te verwachten, dat het na de regeringsverklaring onmiddellijk tot een debat zal komen. Tijdens dit debat zal dan de socialistische interpellatie- aanvrage over de kamerontbinding kun nen wórden ingediend. Het is zeer wel mogelijk, dat deze interpellatie dan nog deze week wordt gehouden. Ook de Eerste Kamer zal morgen weer vergaderen. In de loop van vandaag is ook het officiële ontslag van minister-president dr. W. Drees en de andere vier socialisti sche ministers te verwachten. Hoewel hieromtrent zaterdag nog geen enkel offi cieel bericht was binnengekomen, wat trouwens in afwachting van de formatie van een nieuw kabinet ook onmogelijk was, heeft dr. W. Drees aan Plein 1813 reeds afscheid genomen van zijn mede werkers, en zulks was ook het geval op enkele andere door socialistische minis ters beheerde departementen. Van onze parlementaire redacteur Voor prof. mr. C. P. M. Romme is het nieuws omtrent de oplossing van de kabinetscrisis een alleszins gewaar deerd verjaardagsgeschenk geweest, voor hem misschien niet zo verrassend als voor het Nederlandse volk, maar niet minder welkom. Prof- Romme was namelijk gisteren Jarig. Hij is 62 jaar geworden. De politieke leider van de KVP gaf ons gisteravond te kennen dat hij het zaterdag in ieder geval als een verjaardagscadeau heeft beschouwd dat de zorgen van de kabinetscrisis afgewenteld waren. „Ik heb me van daag niét met de politiek bemoeid BERN (U.P.I.). Zes leden van het Zwitserse kabinet zijn ambtshalve een Amerikaanse film gaan zien: Paths of Glory, die in besloten voorstelling ge toond werd in de projectiekamer van het ministerie van financiën. De Zwitserse procureur-generaal had gepoogd de vertoning van deze film in Zwitserland te doen verbieden, omdat de film de betrekkingen met Frankrijk zou schaden. Hierop volgden scherpe reacties in de pers, de procureur-generaal sprak van een gegeven „advies", en - tenslotte be sloot het kabinet zelf de film maar eens te gaan bekijken. De ministers kwamen na afloop met sombere gezichten uit de projectie kamer. Een beslissing is nog niet ge vallen. r Aan de administratie Rijkshavencommissariaten worden opgeheven DEN HAAG. De Rijkshavencommis sariaten Amsterdam en Rotterdam zul len met ingang van 1 januari worden opgeheven. Het directoraat-generaal van scheepvaart in Den Haag zal het werk overnemen. De maatregel is een gevolg van de in krimping van het overheidsapparaat. Noteert U mij als abonnee op Zeeuwsch Dagblad Postbus 4 - Goes Het abonnementsgeld wil ik betalen per week/maand/ kwartaal (doorhalen wat niet wordt verlangd); Tot 1 januari ontvang ik Zeeuwsch Dagblad gratis. Naam Straat PARIJS (AP>. Met ingang van 1 juli zullen ook in Frankrijk alle uitste kende delen van auto's die gevaar kun nen opleveren, verwijderd moeten zijn. In de Franse staatscourant is een des betreffend decreet gepubliceerd, dat voorts een verbod behelst om binnen de wagen scherpe knoppen en andere ge vaarlijke accessoires te hebben. Op deze plaats gebeurde gister avond de mysterieuze overval. De golvende lijn geeft de richting aan, waarin de grijze bestelwagen heeft gereden; de schoten werden gelost toen de auto de bocht naar de Ko ningin Julianalaan door was (zie zwwrte pijlen) en het lichaam van het slachtoffer lag op de plek, die met een stip is aangegeven. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Kunnen de 'verbeteringen aan de rijksweg tussen Den Haag en Rotterdam „Rijks- roetsjbaan 13" niet in een sneller tempo worden uitgevoerd? Dat vroeg enige tijd geleden de K.N.A.C. aan Rijkswaterstaat, daarbij enkele suggesties gevend. Het antwoord van Rijkswaterstaat heeft de K.N.A.C. nu bereikt. De verbetering kan (en gaat) sneller. Rijkswaterstaat zal op dit traject een twee- of meer- J ploegenstelse' invoeren. Bovendien worden verschei dene stukken van de weg tegelijk onder handen genomen. Dat betekent, dat het gevaarlijkste deel van de weg van Delft-Zuid tot het viaduct Overschie al eind volgend jaar tweemaal drie rijstroken zal hebben, gescheiden door een middenberm. Volgend jaar ,zal men ook zover komen, dat het verkeer tussen de Hoorn brug in Rijswijk en Delft-Zuid zich over gescheiden rijbanen kan afwikke len zij het nog niet overal over zes rijstroken. Binnen een jaar zijn dus de gevaren van ongescheiden rijbanen en van de golvingen op de weg geëlimi neerd. De K.N.A.C. acht het vrijwel zeker dat er tijdens de werken een maxi mum snelheid van zeventig kilometer per uur komt, zoals wij enige tijd ge leden al aankondigden. Volgende maand verwacht men daarover een alge mene maatregel van bestuur. Omstreeks halfzeven raakte gister avond een dakveiligheid in de elektri sche trein tussen Amsterdam en Rotter dam even voorbij Breukelen defect. De stroom viel uit en het verkeer op de nieuwe lijn over Harmelen werd voor een uur gestremd. Van onze Haagse redactie VOORBURG Midden op het trottoir van de Koningin Julianalaan in Voorburg is gis teravond een onbekende man door twep pistoolschoten waar schijnlijk -'gedood;? De schoten werden gelost door twee man nen, die uit een langzaam rij dende bestelauto sprongen en onmiddellijk na het vuren hun hevig bloedend slachtoffer in de bestelauto smeten. De auto reed daarop in volle vaart weg, een bloedspoor achterlatend. Uit de auto weerklonken even later nog enkele schoten. Ooggetuigen van deze verbijste rende gangstermisdaad vertelden la ter, dat de man zeker al een half uuv op de hoek van de Koningin Julianalaan en de Laan van Nieuw Oosteinde had lopen wachten. Bij het licht van de etalages en de straatlantaarns kon men slechts zien dat het een nogal gezet persoon was, maar nadere gegevens ontbreken. Bliksemsnel Omstreeks 8 uur 40, zo vertelde ons een bewoonster van de Koningin Julianalaan, die op dat ogenblik juist haar kerstboom versierde, zag ik een grijs-groene bestelauto onder het viaduct van de spoorlijn Den HaagLeiden uit de richting Den Haag komen. Getuigen hadden de auto al sinds zeven uur bij een kerkje aan het Bilderdijkplein zien wachten, ongeveer tweehonderd me ter van de plaats van de aanslag. De wagen sloeg links af de Konin gin Julianalaan in en reed vlak langs het fietspad, dat tussen de rijweg en het trottoir ligt. Ik zag twee mannen in de cabine en even later sprongen er nog twee anderen door de achter deur naar buiten. Zij renden op de wachtende man af, schoten en tui melden over hem heen. Daarna smeten zij het lichaam in de bestelauto, die snel wegreed. Ik zag dat de nummerplaat aan de ach terkant bedekt was met een oude lap. De achterlichten brandden niet. Raadsel Vermoedelijk is de auto even later rechtsaf de Mgr. Van Steelaan inge slagen. Het is vrijwel zeker, dat de man direct gedood werd. De grote plas bloed en de bebloede resten die de politie later op straat vond laten haast geen andere keus. De Voorburgse recherche die twintig minuten na de moordaanslag arriveerde staat voor een volkomen raadsel. Over de indentieteit van de moordenaars en het slachtoffer is niets bekend Iaat staan over het motief. Ook de herkomst van de auto een nogal vervallen wagen kon nog niet worden vastgesteld. Het aantal getuigen van deze misdaad is vrij groot. De Koningin Julianalaan Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. De 46-jarige arbei der E. A. Daemen uit Maastricht werd gedood toen hij zaterdagmorgen door een vrachtauto werd meegesleurd in een 26 meter diepe val in een groeve op de Smt-Pietersberg. De man stond achter de vrachtwagen aan de rand van de groeve. De chauf feur reed de wagen bij het lossen te ver achteruit. Hijzelf kon nog uit de cabine springen, hoewel een klap van het por tier zijn been verbrijzelde. is een brede laan met veel nieuwe winkels waar ook 's avonds nogal wat wandelaars zijn. De overval ging echter zo snel in zijn werk, dat van een deugdelijk signalement van de overvallers eigenlijk geen sprake is. De Vooitourgse recherche heeft direct het bericht van de misdaad via telex en radio doorgegeven -en reeds kort na negen uur keek men overal in ons land naar de mysterieuze bestel auto met de v>er mannen en het lijk uit. Tot nu toe heeft het speurwerk echter nog geen resultaten opge leverd. Eigen nieuwsdienst ZELHEM. Thuisgekomen van kerstfeest, liep het zevenjarige tertje van de familie Radstake uit Zei- hem in de Achterhoek zo vanuit haar vaders auto de weg op. Ze werd door een passerende auto aangereden en zwaar gewond. De bestuurder van de auto bracht het meisje naar het ziekenhuis in Doetin- chem. Zij overleed .onderweg. een doch- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De heer L. Th. Hool- boom, directeur van het postdistrict Rot terdam, is met ingang van 1 januari benoemd tot hoofddirecteur Posterijen in de centrale directie van de P.T.T. in Den Haag. De heer Hoolboom volgt in deze functie de heer F. A. Hofman op die benoemd is tot vice-directeur van het internationaal bureau van de Wereld postvereniging. HAMBURG (A.P.) Boris Pasternak heeft de wens te kennen gegeven, dat buitenlandse uitgevers zijn gedichten bundel „In de tussentijd" zouden publi ceren. „Het is een niet-politieke, zeer persoon lijke bundel", zei hij, „en een goede vriendin van mij, Jacqueline de Proyart in Parijs, heeft er een copie van." Pas ternak verklaarde dit tegenover een cor respondent van het Westduitse weekblad Welt am Sonntag. Maar Jacqueline de Proyart heeft in tussen al ontkend, dat zij een copie bezit van de bundel „Het is pure fantasie", zei ze. Pasternak vertelde ook, dat hij ten tijde van zijn uitverkiezing voor de Nobelprijs dag en nacht door artsen werd bewaakt, misschien omdat men vreesde dat hij zelfmoord zou plegen. De roman Doctor Zjiwago noemde hij het werk van zijn leven, waarvan hij wist dat het een succes zou worden De schrijver werkt nu aan de vertaling van een Pools drama over Maria Stuart. Van onze correspondent PAKIJS Meer dan tachtigduizend grands électeurs" van Frankrijk hebben gisteren gestemd om een van de drie kandidaten tot presi dent van de Franse republiek uit te roepen. De officiële uitslag van de stemming zal eerst begin janua ri worden bekend gemaakt, doch het is gisteren wel gebleken, dat, overeenkomstig de verwachting, Charles de Gaulle met vele leng ten heeft gewonnen. Ongeveer 80 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen heeft hij op zijn naam verenigd. De twee andere kandidaten waren Cha- telet voor de communisten en Marra- ne voor de linkse.democraten. Laatst genoemde io een schilderachtige grijs aard, deken van de juridische facul teit van de Parijse universiteit. Hij zelf heeft gezegd, dat hij zich over zijn kansen om ooit tot president te worden gekozen, niet de minste illu sie heeft gemaakt. Hij was van oordeel, dat het goed zou zijn wanneer er ook een democrati sche kandidaat voor het president schap zou zijn en daarom heeft hij zich beschikbaar gesteld. Uit het feit, dat hij toch nog een aantal stemmen op zich heeft weten te verenigen, blijkt dan ook, dat niet alle Fransen klakkeloos achter De Gaulle aanlopen. De Kerstdagen zal de Gaulle in Colom- bey-les-deux Eglises doorbrengen. De dag voor oudejaar zal hij nog een mi nisterraad op het Elysée, waarin tien tallen ordonnanties zullen worden uitge geven, bijwonen. Tot die ordonnanties behoren onder andere die van finan ciële zaken en die, welke betrekking' heeft op de begroting voor het vol gende jaar. Oudejaarsdag zal De Gaulle een rede houden voor de radio en de televisie, waarin hij de Fransen zal vertellen wat zij naar zijn oordeel op politiek, economisch, financieel en sociaal ge bied van het jaar 1959 te wachten hebben. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Achtendertig bus passagiers liepen zaterdagavond ern stige, minder ernstige of lichte ver wondingen op toen omstreeks half zes op het gevaarlijke kruispunt van rijksweg no. 16 en Koninginneweg te Rotterdam-IJsselmonde een R.E.T.-bus van lijn 50 in de flank werd geramd door een lijnbus van de Twee Pro vinciën. Zeven ernstig gewonden moesten in ziekenhuizen worden opgenomen, vijftien minder ernstige werden met ambulances en particuliere auto's naar huis vervoerd en de overigen konden nadat hun ter plaatse eerste hulp was verleend, op eigen gelegenheid huiswaarts keren. Het ongeluk gebeurde op een tijdstip dat het nog geen vierentwintig uur ge_ leden was dat in de raadsvergadering het uiterst gevaarlijke kruispunt weer eens uitvoerig ter sprake was gekomen. Het was het raadslid A. in 't Veld die daarbij de vraag stelde of het dringend nood zakelijk moet worden geacht dit kruispunt met verkeerslichten te beveiligen. MISLEID Vlak voor de kruising met de rijks weg RotterdamMoerdijk had de R.E.T. bus zaterdagavond gestopt bij een halte in de Koninginneweg die op slechts en kele meters afstand van de rijksweg is gelegen. Nadat een passagier was inge stapt, trok de chauffeur voorzichtig op. Van links naderde op de rijksweg een lijnbus van de Twee Provinciën. De chauffeur van de R.E.T.-bus kreeg de indruk dat die lijnbus een „Hordijker" was die rechtsaf de Koninginneweg in zou gaan. Hij meende dat de knipperlich ten aan de rechterzijde van die bus in werking waren, maar vermoedelijk was dat het misleidende effect van licht bundels uit koplampen van achter die bus aanrijdende auto's. Hij trok wat sneller op om de ver meende „Hordijker" de nodige ruimte te geven, maar de naderende lijnbus had niet de Hordijk doch Hendrik Ido Am bacht als bestemming. Hij reed dus recht door en het krachtige remmen van de chauffeur kon niet verhinderen dat de zich midden op de rijksweg bevindende R.E.T.-bus in de linkerflank werd ge ramd. DOOR ELKAAR Passagiers van de in elkaar gedrukte R.E.T.-bus werden door de botsing van hun zitplaats geworpen en liepen daar bij ernstig letsel op. Dat waren de 38- jarige C. Knöps, zijn 34-jarige echt genote en hun driejarige Corrie, wonen de op de Koninginneweg en- de 61-jarige mevrouw N. J. Smit van de Noordsingel te Rotterdam, alsmede de 38-jarige P. Berkhout uit Hoek van Holland Met in wendige verwondingen werden 'zij in de St. Clara-slichting opgenomen. Vrijwel alle passagiers van de plotse ling in zijn vaart geremde Twee Provin- cien-bus liepen letsel op, maar slechts twee hunner moesten ter verpleging in het Bergwegziekenhuis worden opge nomen. Dat waren de zeventigjarige G. Zoon uit Sommelsdijk, wiens linkerdij been was gebroken cn de 56-jarige E. Levering uit Rijsoord die zijn linker onderbeen brak. Een omvangrijke verkeersstremming was mede een gevolg van dit ongeluk. Omstreeks half acht kon het drukke verkeer over de rijksweg weer normaal doorgang vinden. De toestand van' de slachtoffers was gisteravond niet verontrustend. De drie jarige Corrie Knöps zal het ziekenhuis wel spoedig kunnen verlaten, zo luidde onze informatie. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk een bui en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuide lijke wind. Tamelijk zacht weer. MIESJE: Maar ik ben snip verkouden! Vr(jwel alle passagiers van de bus die zaterdagavond op rijksweg no. 16 een overstekende R.E.T.-bus ramde liepen letsel op. De chauffeur kwam met de schrik vrij. De voorzijde van de bus werd ingedrukt; ook de geramde R.E.T.-bus werd swaar beschadigd. 23 DEC.: zon op 8.47, zon onder 16.31; maan op 15.04, maan onder 5.48.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1