MIKOJAN C=ïïr) Vandaag beslissing van de Koningin NAAR AMERIKA Gesprek mogelijk met Eisenhower Onverwacht particulier bezoekaan ambassadeur WEERZIEN IN ATHENE GEEN MAATREGELEN, WEL WESTELIJKE NOTA OVER DE KWESTIE-BERLIJN Daders gegrepen toen zij kalm thuis zaten BOELGANIN BIECHT OP Bijna met een ander De Bilt: Regen NA DAG VOL SPANNING PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 19 december 1958 (NA RAPPORT VAN PROF. BEEL) Roezemoezig Overleg Bolsjewiek van oude stempel Minister Luns terug Metselaars onder puin „Moderne methode" Portefeuilles verdeeld Plan van ir. Staf nu in studie Koningin kwam juist aan Beurssluiting New York Gouda's museum raakt collectie Del Monte kwijt OVERVAL OP SLAGERSZOON Het was hun om auto te doen De volkscommunes niet in grote steden van China Overval op chauffeur mislukte Meer buitenlanders naar Sovjetunie AUTO HET DOEL SCHOTEN VINGERAFDRUKKEN Veerboot Prinses Beatrix drie weken uit de vaart Vandaag Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter! 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e Jaarg. No. 1487 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Prof. dr. L. J. M. Beel zal de Koningin heden ochtend eindrapport uitbrengen. Daarna kan ieder ogenblik het besluit van de Koningin worden tegemoet gezien inzake kabinet, kamerontbinding en vervroegde verkiezingen. Op korte termijn is daarna te verwachten: J Het ontslag van de socialis tische ministers, die dit heb ben gevraagd. 9 Het instellen van een romp kabinet, gevormd door de overgebleven negen ministers, die hun portefeuille ter beschikking hebben gesteld. tl Ontbinding van de Tweede Kamer, welk besluit echter pas van kracht wordt als regering en Kamer een aantal noodzakelijk af te werken wetsontwerpen zul len hebben afgehandeld. Het verzoek tot ontslag van de ministers van het romp kabinet, die dan als demissionair zullen aanblijven tot na de ver kiezingen een definitief kabinet is gevormd. j Het uitschrijven van ver vroegde verkiezingen, die naar alle waarschijnlijkheid eerst in de tweede helft van maart (ver moedelijk 18 maart) zullen plaats hebben. Na een dag van ongedurigheid kwam gisternamiddag tegen zes uur het nieuws los, dat prof. dr. Beel was gereedgeko men met zijn voorbereidende besprekin gen, waarbij meteen een einde werd gemaakt aan alle onzekerheid omtrent de gang van zaken. Deze had namelijk in de loop van de dag de vraag doen rijzen of er toch nog onverwachte moei lijkheden op het pad van de informateur waren opgedoemd. Zo rustig ais het woensdag in en rond het Binnenhof was geweest, zo roezemoezig ging het daar gisteren toe. Nadat de informateur gisterochtend bij de demissionaire minister-president, dr. W. Drees, op diens kabinet aan het Plein 1813 was geweest, reed hij naar het Binnenhof om daar in het ministerie van binnenlandse zaken een bespreking van meer dan een uur te voeren met de zeven ministers van „de negen" die in Den Haag zijn. Deze zeven hebben, na dat de informateur omstreeks het mid daguur terug ging naar zijn huis in Wassenaar, samen nog verder gepraat en ook kwamen de drie rechtse fractie voorzitters Romme, Tilanus en Bruin's Slot' daar nog bij. men, minister Klompé sociale zaken, minister Staf landbouw en minister Struycken justitie, waarbij dan voor en kele staatssecretarissen op de eigen de partementen enige uitbreiding van werk is te verwachten. De socialisten zullen zeker tegen deze gang van zaken een heftige oppositie voeren, zo neemt men in politieke krin gen aan. Afgezien nog van hun bezwaren tegen de gezamenlijke behandeling van de belastingont werpen, die maandag weer aan de orde zullen komen, moet er een interpellatie over de kameront binding in de lucht hangen. Van stonde af aan zullen zij het rompkabinet met alle ter beschikking staande parlemen taire middelen te lijf gaan. Vandaar ook de oplossing van het demissionair maken van dit rompkabinet, waarmee dit het karakter wil aannemen van een niet aan een bepaalde beleidslijn gebonden groep je ministers, dat slecnts lopende zaken afwikkelt. Het lag ook voor de hand, dat de aan blijvende ministers wilde voorkomen, dat er tijdens de korte periode tot aan de verkiezingen een politiek stempel op hun werkzaamheden zou worden gedrukt. PARIJS (ANP) Minister Luns zal vanavond per trein naar Nederland terugkeren, iets eerder dus dan hij van plan was. Deze verandering in zijn plannen is een gevolg van de ka binetscrisis. Gisterochtend heeft minister Luns veertig minuten gesproken met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles. Een van de besproken onderwerpen was de kwestie-Indonesië. Het was een aangenaam en nuttig onderhoud. Over het gesprokene is niets bekendge maakt. WENEN (Reuter). Zeven metse laars kwamen onder het puin terecht toen gisteren in Fischbach (Stiermar ken) een huis van twee verdiepingen in stortte. Drie van de zeven werden zwaar gewond onder het puin vandaan gehaald. NASTAS MIKOJAN is een van J\_ de vice-premiers van de Sowjet- unie en waarschijnlijk de naaste medewerker .van premier Kroesj- tsjef. Zijn specialiteit is de buiten landse handel van Rusland en hij is destijds dan ook minister van handel geweest. Hij staat bekend als een geslepen onderhandelaar en een gewiekste politicus. Men rekent hem tot de oude bolsjewieken. In 1915 al was hij een belangrijk man in de communistische partij in het gebied ten noorden van de Kau- kasus, dicht bij zijn geboortestreek Armenië. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. In januari zal Anastas Mikojan, vice-premier van de Sowjetunie, een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Hij zal de hoogstgeplaatste Russische diplo maat zijn die ooit Amerikaans grondgebied heeft betreden. Hoewei zijn bezoek valt in een periode van grote politieke spanning is het niet zeker dat Mikojan contact zal heb ben met leden van de Amerikaanse regering. Hij komt namelijk als particulier, hoewel hij reist op een diplomatiek paspoort. Gisteravond is te Washington be kendgemaakt dat de Amerikaanse regering haar ambassadeur te Moskou opdracht heeft gegeven, vice-premier Mikojan een diplo- matenvisum te verstrekken voor een bezoek aan Amerika voor de duur van twee weken. Als reden voor zijn reis naar de Verenigde Staten had Mikojan bij de aan vraag voor het visum opgegeven, dat hij een bezoek wenste te brengen aan de Russische ambas sadeur te Washington, Mensjikof, te wiens huize hij zal logeren. AANBOD Hoewel het bezoek dus het karakter zal hebben van een par- Intussen waren de ministers Zijlstra en Van Aartsen samen weggegaan en teruggekomen en ook minister Helders moest onderwijl nog even op zijn eigen departement zijn. Tegen drie uur ver trokken de drie fractieleiders weer. Aan de andere kant van het Binnen hof was er in de Tweede Kamer ook wat leven in de brouwerij gekomen. Daar werd ov<» leg gepleegd tussen socia listische Kamerleden en enkele van hun partijgenoten-ministers. In de late namiddag bracht prof. dr. Beel weer een bezoek aan dr. Drees en ten slotte had hij op Binnenlandse zaken een tweede bespreking met de zeven ministers. Hiermede beëindigde de in formateur blijkbaar zijn voorbereidend werk. Kort daarop kwam namelijk de mededeling dat vandaag het eindrapport kan worden verwacht Prof. Beel heeft zijn werk, gezien de vele moeilijkheden van allerlei aard, die hij op zijn weg vond, toch snel kunnen afdoen. Toen eenmaal vaststond, dat een normale kabinetsvormmg uitgesloten was waarover het woensdagavond nog ingediende interimrapport zich uitsprak bleken er tal van staatsrechtelijke, politieke en ook persoonlijke problemen te overwinnen voordat een andere me thode kon worden gevonden om de pe riode tot aan de vorming van een nieuw kabinet na vervroegde verkiezingen te overbruggen. Onze staatkundige geschie- lenis kent daarvoor uiteenlopende voor beelden. Kennelijk zal straks de „moderne" me thode worden gevolgd, zoals wij die se dert 1923 kennen, namelijk ontbinding van de Kamer en sluiting van de zitting op termijn. Zo zal dus de Tweede Kamer itraks niet onmiddellijk naar huis gaan Dat vindt trouwens al zijn grond in de noodzaak, dat er nog drie begrotingen moeten worden behandeld, afgezien nog van andere lopende zaken van dringende aard. Verder zal er straks een demissionair rompkabinet zijn, voornamelijk om de toch al scherpe tegenstellingen door de aanwezigheid van volledig politiek ver antwoordelijke ministers niet nog meeri toe te spitsen. Overigens moet er bij de negen aan blijvende ministers geen eensgezinde mening hebben geheerst over deze op lossing, evenmin als over de verdeling van de vrijkomende portefeuilles van financiën, sociale zaken, justitie en land bouw. Van onze correspondent PARIJS De Atlantische raad die gisteren (naar men hoopt voor enige maanden) is uiteengegaan om het werk thans over te laten aan de permanente vertegenwoordigers, heeft geen speciale maatregelen ge nomen voor het geval, dat de Ber- lijnse of een andere kwestie tot een calamiteit mocht leiden. Dat heeft Paul-Henri Spaak, de secretaris-ge neraal van de Navo, gisteravond met nadruk verklaard, nadat het slot communiqué was bekend gemaakt. Spaak heeft ook nog een toelichting gegeven op de paragrafen van dat communiqué, die betrekking hadden op de internationale toestand. Met name op het Westelijk antwoord op de Russische nota ten opzichte van Ber lijn, waarin het thans wel genoegzaam bekende duidelijke standpunt wordt vermeld. In antwoord op vragen van een Poolse journalist zei Spaak, dat het Westen bereid blijft te spreken met Rusland en zelfs tot het voortzetten van de voorbereidende besprekingen over een conferentie aan de top, die door Ruslands toedoen plotseling in het zand zijn verlopen. Men zou alleen willen, aldus Spaak, dat de Russische nota's niet altijd weer historische overzichten en verwijten zouden bevatten, lopend van München tot en met heden. Niemand kan meer nagaan of er in München in 1938 juist is gehandeld en wanneer men het na juist zou vinden, kan het best gebeu ren, dat de historici ons over tien jaar bewijzen, dat het onjuist is geweest. Wat heeft het voor belang voor Rus land om de ontvangers van zijn nota's altijd eerst in een kribbige stemming te brengen en eerst dan met voorstel len te komen. Laat het direct met con structieve gedachten zonder dreige menten verschijnen en wij zullen er ook direct op kunnen antwoorden. Spaak erkende daarbij dat hij in de jongste Russische nota enige meer constructieve gedachten" meende te onderkennen. Ook aan de uitbreiding van de eco nomische samenwerking en van de coördinatie op militair gebied wordt in het slotcommuniqué aandacht be steed. Het door minister Staf ter tafel gebrachte voorstel van Benelux tot grotere eenheid en samenwerking in milita ir-technisc hopzicht is door i,vor» t^T» liar- zullen op korte termijn worden bestu deerd. Over de samenwerking op politiek gebied werd ten slotte niet veel ge zegd. Er zijn vorderingen gemaakt; het voorstel van De Gaulle aan Dulles en Selwyn Lloyd heeft bij de kleine landen natuurlijk geen grote aanhang gevonden. Spaak heeft echter nog eens met duidelijkheid laten blijken, dat dergelijk politiek overleg op het hoog ste niveau aan alle landen vrij staat en dat een dergelijke uitwisseling van opinies alleen maar verhelderend kan werken. Begin April van het volgend jaar zal de ministerraad op uitnodiging van de Verenigde Staten te Washington bij eenkomen. OLIE OP DE WEG Eigen nieuwsdienst VOORTHUIZEN. Dank zij de oplettendheid van enkele politie mannen uit Apeldoorn en Voorthui zen is gisteravond op <^e weg tussen Apeldoorn en Hoevelaken, ter hoog te van Voorthuizen, een ongeluk voorkomen, waarbij waarschijnlijk de Koningin betrokken zou zijn ge weest. Een bus, die over de weg reed, had bij stromen dieselolie verloren. Onmid dellijk zette de politie de weg af, nog voor er een auto over het levensge vaarlijke wegd'eel had kunnen rijden. „Kijk! De Koningin," riep een ga ragehouder die de politie een handije hielp plotseling opgewonden, toen de eerste auto, een Cadillac, werd om geleid. De politieagent, die bij hem stond, keek, maar de grote zwarte hofauto was toen de duisternis al in gereden. De auto was op weg naar Diepen- heim. Daar, op kasteel Warmelo, vier de prinses Armgard haar 75e ver jaardag. Aan een feestdiner zaten, be halve alle leden van het koninklijke gezin, ongeveer dertig intieme vrienden en kennissen aan. De New Yorkse effectenbeurs zal op eerste en tweede Kerstdag gesloten zijn. Op 31 december is de New York er H<mre •'wén* or> 1 ipwiaH 1959 is ,@r 9 Het was een bijzonder hartelijk weerzien tassen koning Paul en koningin Frederika op het vlieg veld van Athene, toen de Griekse vorstin daar arriveerde. Zij keerde terug van een uitgebreid bezoek aan de Verenigde Staten. De char mante koningin van Griekenland is o.a. de gast geweest van presi dent Eisenhower op het Witte Huis. Zij heeft, vergezeld van haar doch ter, prinses Sophie, het lanceren van een der Amerikaanse kunst maanraketten op Cape Canaveral bijgewoond. Bruikleen beëindigd Van onze kunstredactie GOUDA De 37 schilderijen van de collectie Del Monte gaan het gemeente museum van Gouda verlaten. De erven van de heer Del Monte, die de collectie heeft opgezet, hebben het gemeente bestuur medegedeeld dat zij het bruik leen wensen te beëindigen. Deze mededeling is in overeenstemming met het bruikleen-contract waarin is bepaald dat het bruikleen elke dag beëindigd kan worden. De collectie bevindt zich sinds 1953 in het Goudse museum. De verzameling bevat o.m. werken van Goya, El Greco. Van Dijck en van Vlaamse primitieven. Van sommige an dere schilderijen is men omtrent de toeschrijving niet geheel en al zeker. Het is niet bekend waar de collectie Del Monte naar toe gaat. Het moet niet uigesloten worden geacht dat de schil derijen naar het buitenland gaan. De prijzen voor kunstwerken op de bui tenlandse markt zijn zo hoog als nooit tevoren. Het is denkbaar dat verschei dene Nederlandse verzamelingen naar het buitenland, met name Engeland en Amerika, zullen gaan. In kringen van de kunsthandel vreest men dat er een grote uitverkoop van Nederlands kunstbezit zal beginnen. I BONN (Reuter). Een in opdracht van de Westduitse regering werkende commissie heeft in een rapport over de schrijfwijze van de Duitse taal aanbe volen de hoofdletters aan het begin van zelfstandige naamwoorden te laten ver vallen en ze alleen te handhaven aan het begin van een nieuwe zin, en van eigennamen en voor bepaalde afkortin gen. De commissie is van oordeel dat deze spellingswijzigingen alleen kunnen wor den ingevoerd indien zij worden goed gekeurd door alle Duits-sprekende lan den. De besprekingen daarover met Zwifsprland. Oostenrijk en Oost-Duits- ticuliere logeerpartij, is te Washing ton dadelijk bekendgemaakt dat er geen enkele reden is waarom Mikojan, zo hij de wens daartoe te kennen zou geven, niet zon kunnen spreken met president Eisenhower of welke hoge Amerikaanse functio naris ook. Het wordt bovendien niet on mogelijk geacht, dat Mikojan, die een van de naaste medewerkers is van Kroesjtsjef, wel degelijk een diplomatieke missie komt vervullen. Hij is een van de grootste deskun digen van de Sowjetunie op het gebied van de buitenlandse handel en men is in Washington nog niet vergeten dat Kroesjtsjef enige maanden geleden heeft aangedron gen op vergroting van het handels volume tussen Oost en West. Hij zei toen, dat de Sowjetunie grote be stellingen zou willen doen in de Verenigde Staten. ONTSPANNING Men is in Washington voorts van mening, dat dit bezoek, particulier of officieel, in elk geval veel zal kunnen doen voor het verbeteren van de nu zeer gespannen betrek kingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie. Het State Departement wees er gisteravond op, dat president Eisen hower in de vrij omvangrijke cor respondentie die hij destijds met premier Boelganin heeft gevoerd, herhaaldelijk naar voren heeft ge bracht dat het wenselijk was dat hoge functionarissen uit Moskou en Washington in eikaars hoofdsteden op bezoek gingen. Mikojan zal vele delen van de Verenigde Staten mogen bezoeken, maar niet die, waar in het alge meen beperkingen gelden voor diplomaten van communistische landen. Zelfs die gebieden zal hij echter mogen bereizen, mits hij het State Departement om toestemming vraagt. Van onze correspondent LONDEN Ex-premier Boelganin heeft gisteren in de zitting van het centrale comité van de Russische communistisohe partij het woord ge voerd en al zijn fouten toegegeven, daarbij zijn tegelijk met hem in on genade gevallen kameraden beschul digend. Een paar dagen geleden heeft Kroesjt sjef Boelganin, Molotof, Malenkof en ET EMERGO? de andere vroegere leiders ervan be schuldigd, de Russische landbouw te hebben willen saboteren en Boelganin gaf gisteren gretig toe dat de Russi sche premier het met deze beschuldi ging aan het rechte eind had. „Maar de anderen waren nog veel erger", was de strekking van zijn huilerige betoog. „Ik probeer nu om de taak te vervullen die het centrale comité mij heeft opgedragen. Ik zie nu in hoe wijs de partij in haar besluiten is en hoe voortreffelijk zij slaagt in het behar tigen van de belangen van de Russi sche economie." „Reeds toen ik nog premier was, -werd ik in feite de leider van de anti-partij- groep", zo beschuldigde hij zichzelf. „Toen in 1957 Malenkof, Kaganovitsj, Molotof en Sjepilof met hun verderfelijk werk begonnen, voegde ik mij bij hen en ik werd niet alleen hun medeplichtige, maar zelfs hun leider. Wij vergaderden zelfs in mijn bureau Boelganin gaf een karakteristiek van zijn vroegere vrienden waaruit moest blijken dat zij volslagen nietsnutten wa ren, slechts bedacht op het schaden van hun vaderland. PEKING (Reuter) Voorlopig zullen er in de grote steden van Rood China geen volkscommunes komen. De leiding van de Chinese commu nistische partij heeft dit besluit ge nomen op het congres dat thans in de stad Woetsjang aan de gang is. Zoals bekend heeft het stelsel van de volkscommunes, dat de bevolking op het platteland bijeenbrengt in op militaire leest geschoeide werk- en wooneenheden, grote ontevredenheid gewekt. Het traditionele familieleven wordt er volkomen door ontworteld. De leiders van China's communis tische partij hebben bepaald, dat in de grote steden in de tussentijd alleen de noodzakelijke voorbereidende maatre gelen genomen zullen worden, om op den duur te komen tot het instellen van volkscommunes. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat de voorwaarden daarvoor geheel anders zijn dan op net platteland. We zullen ons niet haasten, wordt er meegedeeld in een communi qué waarin het besluit is bekendge maakt. Eerst moet er veel ervaring worden opgedaan met volkscommunes en moeten de sceptici en twijfelaars worden overtuigd van het nut van het systeem. Volgens het centrale comité van de Chinese communistische partij heerst er in de grote steden nog te zeer de ideologie van de bourgeoisie. Vooral de kapitalisten en de intellectuelen huldi gen die nog. Dit werkt ook remmend op de overgang van het socialisme naar het communisme. In de eerstko mende twintig jaar zal dat zeker niet te verwezenlijken zijn. De partijleiding ontkent met grote nadruk, dat de volkscommunes het gezinsleven zouden vernietigen. Het aftreden van president Mao Tse- toeng schijnt in hoge mate in de hand te zijn gewerkt door het invoeren van de volkscommunes op het platteland. De ontevredenheid hierdoor veroor zaakt is bij velen omgezet m kritiek op Mao Tse-toen,g. Eigen nieuwsdienst DIEMEN. Een vreemd avontuur maakte gisternacht de medische (werk-) student Lustermans uit Maasstricht mee, toen hij aan het benzinestation te Blok hut onder Diemen werkte. Er stopte een met oud ijzer geladen vrachtauto. Twee mannen sprongen er uit: één zwaaide dreigend met een mes, de ander rende naar de telefoon om de politie te waar schuwen. Het bleek dat de chauffeur van de vrachtauto, de 23-jarige G. Sch„ die avond in Amsterdam uit was geweest met een zekere M. K„ een nieuwe vriend. Aan het eind van de avond vroeg K. aan Sch. hem naar huis te brengen, „ergens in oost". Plotseling begreep de chauffeur, dat zijn metgezel iets kwaads in zijn schild voerde. „Waar woon je precies?" vroeg hij argwanend. Zijn „vriend" trok een mes: „Als je me niet verder rijdt, begrijp je zeker wel wat er gebeurt," zei hij. Na de waarschuwing in het tanksta tion was de politie snel ter plaatse. K., die in de richting Amsterdam was terug gelopen, werd in een berm langs de weg gevonden. Hij is gearresteerd. M. K. had het vermoedelijk op het geld van de chauffeur gemunt. Hij was voor de politie geen onbekende. MOSKOU (AP). Tweemaal zoveel Amerikanen als vorig jaar hebben in 1958 een bezoek aan de Sovjetunie ge bracht, aldus Radio Moskou. Het zijn er dit jaar ongeveer 5000 geweest. Het officiële Russische reisbureau In- tourist is intussen bezig nieuwe attrac ties voor te bereiden die tot doel heb ben het buitenlandse toeristen in Rus land nog aangenamer te maken dan tot nu toe. Er komen meer vakantieoorden, meer georganiseerde rondreizen. Verder zul len buitenlanders in het vervolg in Rus land op herten, berggeiten, patrijzen en ander gevogelte kunnen jagen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Binnen 24 uur is de aanslag op de Harder- wijkse slagerszoon Gerrit Pfrom- mer, die woensdagavond op de Kruislaan te Amsterdam in koelen bloede werd neergeschoten, opge helderd. De Amsterdamse politie heeft gisteravond in Amsterdam- Noord twee jonge mannen aange houden, van wie er een heeft be kend, dat hij en zijn mede-arres tant bij de aanslag betrokken zijn geweest. De arrestanten zijn de 25-jarige chauffeur H. B., bijge naamd Rooie Henk, en de 23-jarige monteur G. J. De jongste van het tweetal heeft te genover de politie verklaard dat Rooie Henk, met wie hij woensdag vanaf de Rotonde bij Hoevelaken in de auto van Pfrommer had meegelift, eergis teravond even voorbij het viaduct op de Kruislaan in Amsterdam, op het donkerste gedeelte van de weg Pfrom mer twee nekschoten heeft gegeven. Nadat Pfrommer, die aan het stuur zat, hevig bloedend de auto tot stil stand had gebracht en uit de wagen was gestrompeld, vuurde Rooie Henk nogmaals, en trof hij zijn slachtoffer in de buik. Het was de jongens te doen om de huurauto van Pfrommer. Daarmee wil den zij naar het buitenland gaan, om de vrouw van G. J. in Duisburg op te zoeken. Woensdag waren zij in alle vroegte al naar de Oostgrens op pad gegaan. In de middag waren zij al lif tend pas tot Apeldoorn gevorderd. Daar probeerden zij logies te bespre ken bij het Leger des Heils. Het Le ger des Heils weigerde hen echter on derdak. Daarop besloten B. en J. te rug te kergn naar Amsterdam. Een automobilist bracht hen naar de ro tonde bij Hoevelaken. Om een uur of vijf werden zij opge pikt door Gerrit Pfrommer, die op weg 'was naar een kennisje in Amstelveen. Rooie Henk had een revolver bij zich, die hij in Duitsland eens van J. had gekregen. Bij Amsterdam gekomen, zo verklaart J. tegenover de politie, gaven de twee samenzweerders elkaar een knipoogje. Toen stond voor hen beiden vast, dat zij datgene zouden ondernemen waarover zij vaak in de lege avonduren hadden gefantaseerd; het plegen van een gewapende roofoverval. B. en J. drongen er bij Pfrommer op aan, dat hij hen even naar de Kruislaan zou brengen. „Daar wonen wij", zo zei den zij. Pfrommer zelf heeft eergister avond in het Onze Lieve Vrouwengast huis te Amsterdam aan zijn vader ver klaard, dat zijn aanvallers hem zoge naamd de kortste weg hadden willen wijzen. Even voorbij het viaduct op de Kruis laan zei Rooie Henk tot Pfrommer; „Stop, hier is het." Toen Pfrommer niet snel genoeg reageerde, schoot Rooie Henk hem zonder meer in zijn nek. Vertwijfeld Eigen nieuwsdienst COLIJNSPLAAT Henk de Vos uit Colïjnsplaat was eerst met een ander meisje getrouwd dan hij van plan was. Met Catrien Karman was hij naar het gemeentehuis gegaan, maar door een onbegrijpelijke vergissing tekende hij de akte van een ander bruidje. De verwisseling van de akten werd ontdekt en er was geen echtschei dingsprocedure voor nodig om Henk de Vos alsnog met de vrouw z()ner greep Pfrommer naar de bloedende wond, maar hij bleef doorrijden. Daarop greep Rooie Henk, die achterin zat, hem onder de keel, drukte hem achterover en dien de hem opnieuw, nu van voren, een nekschot toe. Pfrommer bleef bij kennis en trapte op de rempedaal. De auto kwam tot stilstand. Pfrommer strompelde naar buiten, bleef in de berm liggen en Rooie Henk schoot hem daarop in de buik. Na het volvoeren van hun afschuwelijke daad reden de jongens door en parkeerden zij de huurauto in de buurt van het Amstel- station, waar de politie de wagen gister ochtend aantrof. Vandaar liepen zij naar Amsterdam-Noord, waar zij in de ouder lijke woning van J. in de Campanula straat hun besmeurde kleren verwisselden. De politie is hen op het spoor gekomen door een complex van aanwijzingen uit het gehele land. Vingerafdrukken, die op de huurauto waren gevonden, speelden een vitale rol. G. J. heeft namelijk een strafblad en is als fietsendief een oude bekende van de politie. Rooie Henk heeft een blanco strafregister. Gisteravond' was de recherche zover dat men tot arrestatie kon overgaan. Met tien man begaf men zich naar de Cam panulastraat. Het touwtje hing bij de ouderlijke woning van J. uit de bus. Zon der veel moeite trad men binnen. In de woonkamer trof men Rooie Henk en G J. broederlijk bijeen zittend aan. J. minnekoosde met een vriendin. Hedenochtend zal de politie met speur- zijn wonden geopereerd. Dr. J. Zelden- rust zei dat er weinig hoop voor het slachtoffer was dat hij er bovenop zou komen. BRESKENS De veerboot Prinses Beatrix, die van 1 augustus af de dienst Vlissingen—Breskens heeft on derhouden, wordt vandaag voor drie weken uit de vaart genomen. Op de werf van de Koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen zal het schip een garantiedokbeurt ondergaan. De dienst zal worden waargenomen door de Koningin Juliana. Het is de zesde maal, dat de Prin ses Beatrix na zijn indienststelling uit de vaart moet worden genomen. Daar voor deed zich tijdens een proefvaart al eens een storing voor en liep het schip al eens schade op bij een aan varing met een voor anker liggend schip. PARIJS (Reuter). Een ontploffing in een kolenmijn nabij Ales (Zuid- Frankrijk) heeft gisteren negen man nen het leven gekost. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Nee, dank je. Ik blijf thuis. 20 december: zon op 8.45, zon onder 16.30; maan op 13.33, maan onder 2.43.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1