KRACHTIG „NEEN" TOT MOSKOU Ook Navo fel gekant tegen voorstel over Berlijn Vandaag Beels antwoord naar de Koningin OUDEKAMERADEN AAN SCHANDPAAL Protest tegen Britse levering aan Indonesië v/ Minister Luns (voorzitter) prachtig staaltje van Atlantische eenheid HET IS ONS ERNST Redder in het eeuwige ijs Geit at geld VETERANEN- LEGIOEN IN BROKKEN BOD OP AANDELEN ALLAN VAN TWINTIG PROCENT De Bilt: Regen Komende en gaande zwanen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bezoekers Toch lijmen Spoed Geen compensatietoelage AOW-premie over winstaandeel Ze hebben de landbouw gesaboteerd" Burgemeester Brandt: Rode schuld Kracht Twee onderzeeërs 11a zware storm zoek Wanhopige worsteling tegen ijsbarrière „Antisemitisch incident" in Duitse gemeenteraad J Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666, Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1. i4e jaarg. No. 1485Woensdag 17 december 1958 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Nu prof. dr. L. J. M. Beel bezig is aan zijn taak als informateur, verplaatst de be langstelling voor de politieke ont wikkeling zich merkwaardigerwijze naar wat er na deze eerste fase, de periode-Beel dus, zal gaan ge beuren. Wel wijst men er in poli tieke kringen op, dat prof. Beel gisteren uitsluitend politieke fi guren heeft geraadpleegd en blijk baar vandaag van plan is op de zelfde voet- voort te gaan. Een of ficiële mededeling namelijk maakt er melding van dat de informateur gisterochtend bij minister-presi dent dr. W. Drees op zijn kabinet aan het Plein 1813 op bezoek is geweest en dat hij daarna naar de Tweede Kamer is gegaan, om daar te praten met voorzitter dr. L. G. Kortenhorst en het senio renconvent. Het seniorenconvent wordt gevormd door de voorzitters van de vijf belang rijkste fracties, namelijk van de Partij van de Arbeid, de Katholieke Volkspar tij, de Anti-Revolutionaire Partij, de Christelijk-Historische Unie en de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. Gistermiddag was prof. dr. Beel weer thuis in Wassenaar, waar de vice-voor- zitter van de ministerraad, minister mr. A. A. M. Struycken, hem inlichtte over de voorbereidende besprekingen van de afgelopen dagen met de fractievoorzit ters en de niet-socialistische ministers. Vandaag gaat prof. dr. Beel afzonder lijke besprekingen houden met de frac tievoorzitters. Dan zal hij achtereenvol gens mr. J. A. W. Burger, prof. mr. C. P. M. Romme, dr. H. W. Tilanus, prof. mr. P. J, Oud, en dr. J. A. J. H. S. Bruins Slot 'ontvangen. Uit de gang van zaken kan men ener zijds de mening putten, dat-prof. Beel ondanks alles toch bezig zou zijn om te proberen de gescheurde basis te lijmen, al was het maar bij wijze van noodop lossing tot aan de verkiezingen van 1960. Hier en daar in politieke kring hoorden wij gisteren die mogelijkheid opperen, maar men voegde er onmiddellijk aan toe. dat de kansen van slagen van een dergelijk streven vrijwel nihil zijn. Wel wijst uien er anderzijds op, dat een po ging van deze strekking dan toch haar nut heeft, daar uit de mislukking ervan onvermijdelijk de conclusie dient te wor den getrokken dat daarmee darf tege lijkertijd de onmogelijkheid van deze oplossing is komen vast te staan. Prof. dr. L. J. M. Beel de informateur na afloop van een bij eenkomst van de fractievoorzitters. Hij verlaat hier het kabinet van de voorzitter van de Tweede Kamer. Het is vooralsnog niet bekend of prof. dr. Beel van plan is nog andere politieke figur ente raadplegen. Indien hij zou vol staan met de besprekingen, die hij op zijn programma heeft staan, dan ligt het welhaast voor de hand, dat hij zijn ad vies reeds vandaag kan opstellen en wellicht vanavond al aan de Koningin zal kunnen overhandigen. Daarmee zou dan zijn beantwoord aan de verwachting', die de informateur zelf opwekt met zijn verzoek aan de Tweede Kamer om deze week niet te vergaderen, omdat hij spoed met zijn werk wil maken en even in een rustige sfeer, ongestoord door on verwachte verwikkelingen, wil werken. Het zal dus vanavond blijken wat prof. dr. Beel met deze spoed bedoelt. Voor beschouwingen zie men pag. 3 en 5. SCHIEDAM (ANP). Over het winst aandeel van een arbeider behoeft een bedrijf geen compensatietoelage van de A-O.w.-premie te geven, zo heeft de kantonrechter te Schiedam, mr. P. B Cos, gisteren uitgemaakt. Een werknemer van de n.v. Wilton- Kijenoord te Schiedam had tegen het be drijf een proefproces aanhangig ge maakt, omdat hij meende recht te heb ben op een dergelijke toelage over het aandeel in de winst, dat de vennootschap hem over 1956 had uitgekeerd. De kantonrechter wees de vordering van de werknemer af omdat volgens hem een winstaandeel niet moet worden beschouwd zoals de advocaat van ei ser had beweerd als loon in de zin van de beschikking van 14 december 1956 van het colleg' van rijksbemidde laars Daarin is sprake van ,,een bij slag boven de rechtens geldende belo ning". Ook al zou de uitkering wel loon zijn volgens de beschikking dan nog zou, vol gens mr. Cos, daar geen recht aan kun nen worden ontleend, omdat haar toe passelijkheid beperkt was gebleven tot het tijdvak van 1 januari tot 1 april 1957. In de cirkels v.l.n.r.: Boelganin, Malenkof, Molotof, Sjepilof. Van onze correspondent PARIJS De ministers van buitenlandse zaken van de Atlantische landen hebben zich geheel achter het standpunt van de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Frankrijk gesteld, dat het Westen zich niet mag laten intimideren door Russische dreigementen, dat het Westen zijn positie in Berlijn niet kan en mag prijsgeven en dat het plan van Kroesjtsjef om van West-Berlijn een vrije stad te maken een eenzijdige actie is waaraan niet kan worden toegegeven en welke de grondslagen van de vrede in gevaar brengt. Aan de andere kant verklaren de ministers dat zij bereid zijn met de Sowjetunie alle hangende kwesties met name de gehele Duitse kwestie opnieuw te bespreken. Na zeèr langdurige besprekingen is er gisteravond te Parijs een communiqué uit gegeven waarin wordt verklaard dat de crisis om Berlijn slechts kan worden opgelost door middel van een akkoord met Moskou dat betrekking heeft op het gehele Duitse vraagstuk. De jongste eisen van het Kremlin zijn onaanvaard baar, en hebben een ernstige toestand in het leven geroepen, waaraan vastbesloten het hoofd d'ient te worden geboden. 99J V>1 BERLIJN (Reuter UPI) Om een ver schrikkelijke ramp te voorkomen is het noodzakelijk de Sovjetunie te doordringen van de ernst van de ga ranties die de westelijke mogendhe den aan Berlijn hebben gegeven. Dit zei burgemeester Willi Brandt giste ren na terugkeer in West Berlijn. De Westberlijnse burgemeester heeft in Parijs een gedeelte van de bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken over de kwestie-B erlijn bijgewoond. De westelijke mogendhe den zijn eensgezind en vastbesloten en Berlijn kan op meer steun rekenen dan ooit tevoren, zei Brandt. Het komende weekeinde ziullen er 'be sprekingen worden gevoerd, deelde Brandt mee, over de versterking van de economische banden van West Berlijn met het Westen. Die bespre kingen worden gevoerd met Westduit- se economische autoriteiten. Er werd Brandt gevraagd of hij een volksstemming zou aanvaarden over de toekomst van Berlijn. De verkie zingen van 7 december waren een volksstemming, antwoordde hij. De uitslag laat niets te wensen over. Maar wanneer de stemming hier en in Oost Berlijn onder toezicht van de Grote Vier wordt gehouden zal ik daarmee akkoord gaan. De Atlantische raad stelt nadrukkelijk vast dat de Sovjetunie verantwoordelijk zal zijn voor elke actie die tengevolge zal hebben dat de vrije verbindingen tussen West-Duitsland en West-Berlijn worden gestoord of in gevaar gebracht. De ministers wijzen er in het com muniqué verder op, dat, ongeacht hoe vaak de Russen de internationale over eenkomsten omtrent Berlijn als verval len verklaren, zij de andere bezettende mogendheden niet kunnen beroven van hun rechten. Evenmin kunnen de Rus sen zichzelf op die manier van hun ver plichtingen ontslaan. Tenslotte wijzen ó'e ministers erop, dat de twee miljoen inwoners van West-Ber lijn zich met overweldigende meerder heid voor het nu door de Atlantische raad geformuleerde standpunt hebben uitgesproken. 7?' MOSKOU (A.p.) Het centrale comité van de Russische communis tische partij is sinds eergisteren in zit ting bijeen en het zal ophieuw ver nemen hoe zeer Malenkof, Sjepilof, Mototof, Boelganin en de andere Rus sische leiders, die destijds ontslagen werden, hebben gezondigd tegenover het Russische volk. Kroesjtsjef begon zijn grote rede met vast te stellen, dat er grote vooruitgang is gemaakt in de Russische landbouw, maar aan deze lof koppelde hij de beschuldiging dat de nu onschadelijk gemaakte ..anti-partij- groep" heeft geprobeerd de landbouw te saboteren. Over Serof, de chef van de geheime politie, die kort geleden een andere functie heeft gekregen en over wiens jot nog niets definitiefs is gepubli ceerd, heeft Kroesjtsjef niets gezegd. Blijkbaar wordt Serof niet tot de groep van Malenkof, Boelganin. Molotof enz. gerekend. NOG WEL LID „Het is moeilijk over deze mannen te spreken als over kameraden", zei Kroesjtsjef, „hoewel zij nog steeds lid van de partij zijn. Vooral is dat moei lijk wanneer men bedenkt dat zij de doelstellingen van de partij inzake de ontwikkeling van ons land hadden wil len herzien en strijd voerden tegen het beleid dat was vastgesteld op het twintigste partijcongres." Kroesjtsjef beschuldigde de ten val gebrachte mannen van: 1) verzet tegen de reorganisatie van industrie en landbouw en tegen Kroesj- tsjefs plannen om maagdelijke gebie den in cultuur te brengen: 2) een poging tot decentralisatie van de bevoegdheden; 3) een verkeerde houding tegenover de boeren, welke zij beschouwden als een groep die zich verzette tegen de socialistische opbouw; 4) verantwoordelijkheid voor de moeilijke toestand op agrarisch gebied in 1953 door beleid. verzet tegen het partij- EXPRES Daarop kreeg ieder van de gevallen kameraden afzonderlijk een beurt. Kroesjtsjef ging voort: „Het moet gezegd worden dat tot de voltallige vergadering in september 1953 het centrale comité niet in staat is geweest de nodige maatregelen te nemen om de veeteelt uit te breiden. Dat werd hoofdzakelijk verhinderd door de volksvijand Beria. Maar de anti-partij-leden Malenkof, Molotof en Kaganowitsj hebben geen mindere rol gespeeld. Naar buiten steunden zij het programma, maar in feite gebruikten zij elk middel waarover zij beschikten om de verwezenlijking ervan te dwars bomen." Molotof had weten door te drijven dat elk gebied van de Sowjetunie zijn eigen aardappels zou gaan telen. Ma lenkof had opzettelijk verkeerde ge gevens verstrekt over de oogst van 1952, hoewel hij beter wist. BERLIJN (AP). Julius Schönbörn, een Oostduitser van 77 jaar, is veroor deeld tot twee jaar dwangarbeid omdat hij anti-communistische" brieven aan verschillende autoriteiten heeft gestuurd. Het vonnis werd gisteren in de Oostduit- se pers gepubliceerd. Zowel secretaris-generaal Spaak als de voorzitter van <fe raad, minister Luns, hebben gisteren tegenover de pers ver klaard, dat zij de besloten, vergadering van gisterochtend een vap de sterkste en beste vonden' uit 'de Historie van de Navo. Wel zelden is zo de eenheid van de Navo gebleken en de wil om niet te zwichten voor de Russische chantage. Men heeft het dan ook achteraf eigen lijk betreurd, zo zei minister Luns, dat de vergadering besloten was en dat er door radio en t.v. niet meer verbreiding aan was gegeven. Het communiqué, dat ten slotte is uitgegeven, had men aanvankelijk nog wat sterker gewild. Men heeft er trou wens de hele middag aan gedokterd om het hier en daar wat af te zwakken, zulks op verzoek van enige landen, die er prijs op stelden, dat de bereidheid van het Westen tot onderhandelen over het gehele Duitse probleem in ieder geval duidelijk zou blijken. Dulles heeft een lange uiteenzetting over het probleem-Berlijn gegeven, welke door (minister Luns als voor treffelijk werd gekwalificeerd. De Ame rikaanse minister van b'/.enlandse za ken heeft op de hoge ernst van de toe stand gewezen en hij waarschuwde er voor, dat, wanneer Kroesjtsjef thans een succes in de Berlijnse kwestie zou boe ken, zulks een begin zou zijn van een reeks compromissen, die in een ramp voor Europa zouó'en uitlopen. ,,Het is be lachelijk," aldus Dulles, ,,te veronder stellen, dat een nieuw akkoord over Ber lijn op de brokstukken van het oude tot stand zou kunnen komen. Ten slotte heeft. Dulles als zijn per soonlijke overtuiging gezegd, dat Rus land voor Berlijn geen oorlog zou ris keren. Gistermiddag heeft de raad het rapport van Spaak over de consultaties behan deld. Spaak heeft eraan herinnerd, dat sedert een jaar geen enkel initiatief door een der Atlantische bondgenoten in ver band met zijn houding tot het Oosten is genomen zonder dat de andere landen daarin van te voren zijn gekend en zich ermee akkoord hebben verklaard. Toch is Spaak van oordeel, dat de kleine lan den actiever aan deze consultering zou den kunnen deelnemen. Voortaan zullen de specialisten telkens bijeen komen om de politiek in een bepaald deel van de aarde, voor zover betrekking hebbend op de Navo, te definiëren. Vandaag komen de militaire pro blemen aan de orde. Morgen zal het Verre Oosten onderwerpen vandis cussie uitmaken. Daarbij wordt o.a. een rapport van de Navo over Indo nesië behandeld. In dat verband kan nog worden vermeld, dat minister Luns vandaag een ontmoeting zal hebben met Selwyn Lloyd, waarbij hij de Engelse wapenleveranties aan Indonesië ter sprake zal brengen. Minister Luns zal met name pro testeren tegen de levering van zes vliegtuigen van het type Gannet, die bestemd zijn voor het opsporen van onderzeeboten. Het zal echter, naar wij menen te weten, geen officieel protest zijn. De minister zou willen volstaan met tegenover zijn Britse ambtgenoot uiting te geven aan zijn bezorgdheid over deze leveranties, waarvan verluidt dat zij binnen af zienbare tijd zullen worden gevolgd door de levering van nog eens twaalf vliegtuigen van hetzelfde type. VLISSINGSE NOTARIS Geen verduistering Eigen nieuwsdienst; DEN HAAG Het beroep van de pro cureur-generaal bij het Haags Gerechts hof tegen het vrijspreken van verduiste ring van de Vlissingse notaris J. L. V. is dcor de Hoge Raad niet ontvankelijk verklaard, direct nadat de procureur- generaal bij de Hoge Raad tot dezelfde conclusie was gekomen. De heer V., promotor van tal van Walcherse acties, had in paniek óver een dreigende controle op zijn door an dere drukke werkzaamheden in het honderd gelopen administratie, gemani puleerd met gelden uit een erfenis. Voor dat daar iets van gebleken was, had hij de gelden echter regelmatig aan de erf genamen uitbetaald. Uit deze omstandigheid putte het Hof de overtuiging, dat de heer V. niet had verduisterd en hij werd daarom alleen voor valsheid in geschrifte veroordeeld tot vijfduizend gulden boete. De rechtbank te Middelburg had hem zowel voor verduistering als voor vals heid in geschrifte veroordeeld, wat de procureur-generaal bij het Hof ook juis ter achtte. Daarom stelde hij het cassa tieberoep tegen vrijspraak in, die echter door de Hoge Raad als zuiver werd aan gemerkt en derhalve niet vatbaar voor cassatie. Eigen nieuwsdienst. DEN HELDER. -- De Engelse zee sleper Rifleman heeft dinsdagmiddag gemeld in de Golf van Biskaje zijn sleep, een Engelse onderzeeboot, verloren te hebben. Tengevolge van de zware storm, waardoor de sleeptros losbrak, werd de onderzeeër uit het oog verloren. De Rifle man was op 11 december met zijn sleep van Malta vertrokken. Dinsdagavond meldde de Engelse sleper Masterman. een zusterschip van de Rifleman, dat het ook zijn sleep, even eens een onderzeeboot, in de zuidelijke ingang van het Kanaal had verloren. De scheepvaart werd verzocht de radar bij te zetten en scherp op de echo's te letten. WENEN (Reuter). Een geit heeft in Sankt Florian (Opper-Oostenrijk) voor 3.600 schilling ongeveer 500 gulden bankpapier opgegetenHet beest werd meteen geslacht maar ook uit de geitemaag kwam alleen een onherkenbare papierbrei te voorschijn. De opgekauwde som geld was bestemd voor een afbetaling op een auto. De eigenaar had het geld aan zijn vrouw in bewaring gegeven. Zij had het in de zak van haar schort gestoken. Daar had de geit het gevonden. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. Emigre- rende zwanen staan nogal eens in het nieuws. Amsterdam bijvoorbeeld schonk enige tijd geleden een zwaan aan een Italiaans stadje, waar een eenzame zwaneweduwe zat te treu ren. De Nederlandse regering schonk later een zwaan aan de regering van Brazilië om de sterk uitgedunde be volking van een mooie vijver in dat verre land aan te vullen. Al die schenkingen zouden de in druk kunnen vestigen, dat Neder land met een zwanenoverschot zit. Niets is minder waar. Toen onlangs in Bergen op Zoom een zwaan werd doodgereden, die zich te ver van zijn vijver in het volkspark had ge waagd, bleef er nog maar één over. De burgemeester van een West- berlijns villadorp, dr. Stieuwe van Zehlendorff, zag die eenzame zwaan en hij besloot voor gezelschap te zorgen. Gisteren kwam de Duitse zwaan in Bergen op Zoom aan. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT. In Americain te Dordrecht is gisteren een uit roepteken gezet achter ëen ingrij pende scheuring die zich enige tijd geleden binnen het Veteranen- legioen Nederland heeft voltrok ken. Bestuurders van enkele tientallen afde lingen van het legioen in Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht en Noordholland, die zich na ernstige botsingen hebben losge maakt van het V.L.N., hebben in een vergadering besloten de afzondering te handhaven. Plaatselijk worden groepen gevormd die zich, om verwarring met het V.L.N. te voorkomen, Oud-strijders legioenen zullen noemen. De plaatselijke groepen zullen volledig autonoom zijn. De achtergrond van het beslhit wordt gevormd door een al jaren lang slepend conflict binnen het Veteranenlegioen. Deze groepering, die behalve uit mili tairen uit de Eerste en Tweede wereld oorlog en uit Indonesië en Korea, ook oud-illegalen in zijn gelederen heeft ver zameld, heeft sinds de oprichting in 1951 met alle mogelijke moeilijkheden te kampen gehad. De afdelingen, die zich gisteravond van de V.L.N. hebben losgemaakt, waren weinig ingenomen met wat zij noemden het nogal luxueuze financiële beleid van het hoofdbestuur (te groot administratief apparaat) Zij dienden op een dit jaar gehouden ledenvergadering drastische bezuinigings voorstellen in, die echter werden ver worpen. De vertegenwoordigers van de afdelingen in ledenvergadering en hoofd bestuur verlieten daarop de bijeenkomst. Bemiddelingspogingen faalden en de zaak werd eerst goed op scherp gesteld toen het hoofdbestuur de bestuurders van de afdelingen schorste. De betrokken afdelingen herkozen hen echter. Later verbrak men alle banden. Dagenlang heeft de Russische piloot Viktor Perof boven de eindeloze ijs- en sneeuwvlakten van Koningin Maud- land in het Zuidpoolgebied gevlogen, op zoek naar vier vermiste Belgen. Dinsdagmorgen in alle vroegte is zijn stug volgehouden speurwerk beloond: hij ontdekte de Belgen, slaagde erin bij hen een landing uit te voeren en heeft de mannen ten slotte behouden afgeleverd op de basis Koning Boude- wijn, hoofdkwartier van de Belgische Zuidpoolexpeditie. Op de foto staat Perof voor het vliegtuig een 11-14 waarmee hij de kranige reddingsactie heeft volbracht. RHENEN. ,,Ik had het afgelopen seizoen liever vijftigduizend bezoekers minder gehad, dan dat me dit moest overkomen", was het commentaar van de heer Ouwehand, toen hij melding maakte van twee doodgeboren ijsbeer- tjes in zijn dierenpark te Rhenen. De geboorte van ijsberen in gevan genschap is een grote zeldzaamheid. In het dierenpark te Rhenen kwam in 1939 een tweeling ter wereld, die toen in leven bleef maar in 1944 door de bezet ters werd doodgeschoten. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Binnen enkele dagen kan een bod worden ver wacht op de aandelen N.V. Allan en Co's Koninklijke Nederlandsche Fabrieken van Meubelen en Spoorwegmaterieel van 20 procent. Het bod zal uitgaan van de Amsterdamsche Bank en de Her- stelbank. Indien de bankiers voor 31 december 1968 hetzij als liquidatié-uitkering, het zij als provenu bij verkoop dezer aan delen daarvoor een hogere opbrengst dan 20 procent mochten verkrijgen, zullen zij bovendien alsnog' het meerdere aan de aandeelhouders, die van het onder havige aanbod gebruik maken, c.q. aan hun rechtverkrijgenden, uitkeren. Het aanbod geschiedt onder het gebruikelij ke voorbehoud, dat een naar het oor deel van de bankiers voldoend aantal aandelen wordt aangeboden. In aansluiting op bovenstaand be richt, kunnen wij melden, dat een der beide directeuren, ir. H. M. A. van Ber- kel, als zodanig ontslag heeft genomen. Ten tijde van onze publicaties over de mogelijkheden voor Allan met betrekking tot de produktie van pulveriserings- machines en andere apparaturen is een ernstige controverse tussen commissaris sen en de heer Van Berkel aan de dag getreden. KANSEN De heer Van Bei*kel heeft steeds be toogd en zijn betoog grondde hij op gunstige accountantsrapporten dat er voor Allan nog steeds mogelijkheden aan wezig waren. Wanneer de Amsterdamsche Bank en de Herstelbank bereid zouden'genomen. zijn geweest hun vorderingen tijdelijk te bevriezen, dan zou Allan, zo betoogde destijds de heer Van Berkel, onmiddel lijk kunnen gaan draaien met een order portefeuille voor 1959 van circa 6 miljoen gulden. Het komende bod van 20 procent op de aandelen doorkruist nu min of meer de vorige verklaring van commissarissen waarin werd gezegd, dat zij de plannen op hun merites zouden onderzoeken. MONTREAL (U.P.I.) Nog altijd heeft Koning Winter niet toegestaan dat de door het ijs vastzittende sche pen in de Sint Laurens (Canada) naar open zee kunnen varen. Bij Cap St. Michel in de provincie Quebec ligt een machtige barrière in de rivier waar voortdurend meer ijs tegen op kruit. Bij de zeventien schepen die in de haven van Montreal wachten tot vier machtige ijsbrekers een vaargeul in de rivier hebben gebroken bevindt zich ook het Nederlandse vrachtschip Prins Frederik Hendrik van de Oranje- lijn. Tot nu toe konden de ijsbrekers in de Sint Laurens niets uitrichten tegen de geweldige ijsdam. Met de dag wordt de kans kleiner dat de tot onmacht ge dwongen schepen nog deze winter de Atlantische Oceaan bereiken. BUNN (AP). De leiders van de Joodse gemeente alhier stellen een on derzoek in naar een antisemitisch in cident" dat zich zou hebben voorgedaan op vrijdag in de gemeenteraad. Een van hen, Siegfried Leopold, deelde gis teren mede dat het van de uitslag van dat onderzoek zal afhangen of men zal protesteren tegen het gebeurde. De socialistische leden van de ge meenteraad van Bonn stelden vrijdag de oprichting voor van een gedenksteen ter herinnering van de verwoesting van de synagoge van Bonn door de nationaal- socialisten in 1938. Bij de aanvang van de discussies over het voorstel verlie ten volgens de lezing die Leopold van het gebeurde gaf, vijf leden van de Vrije democratische partij en verschei dene christendemocraten de raadszaal. De leider van de Vrije democratische fractie keerde later in de raadszaal te rug maar onthield zich van stemming. Het socialistische voorstel w«rd aan- Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrij krachtige wind draaiend naar westelijke richtingen. De zelfde fempera- turen als gisteren of iets lagere. MIESJE: Of regen zonder wind niet genoeg is! 18 december: zon op 8.44, zon onder 16.29; maan op 12.47, maan onder 0.36. max. nceisl. temp. 719 af in uur weer wind gr C. in mm Helsinki geh. bew. N -6 0 Stockh. sneeuw NO -2 0,5 1 Oslo sneeuw NO -3 Kopenh. regen ZO 4 0,1 Aberdeen zw. bew. ONO 5 9 Londen nust N 7 0 Adam regenbui zzo 8 1 Brussel zw. bew. z 0 2 Luxemb. regen z 7 12 Parijs geh. bew O 10 4 Bordeaux- regenbui wzw 15 0,6 Grenoble h.- bew. zzw 12 1 Nice regen N 8 15 Berlijn zw: bew. ZZO 7 0 Frankf. geh. bew.. zzw 10 0,2

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1