Opdracht na rapport van minister Struycken aan Koningin naar nood- kabinet SOCIALISTEN tot mo KAMER UIT BON I 1 I J Onderzoek Eerste vergadering na kabinetscrisis China als strafkamp Arbeiders verliezen pensioen rechten Zeeuwsch Dagblad De uittocht na de brief van Hofstra PEKINGZWIJGT OVER MAO FF,Tl.F, FRANS-BRITSE RUZIE IN MINISTERRAAD O.E.E.S. BELGEN GERED De Bilt: regen CONFLICT KPM BIJGELEGD Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 7 eindigde in onverwacht heftige hotsing Scherpe repliek LAATSTE NIEUWS Rotterdamse haven loopt achterstand in Kamerleden teruggeroepen Voor Nederland hoezee ADMINISTRATIEVE MAATREGEE thans de grote krant van Zeeland Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. telefoon 01100-2438; dij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; V lissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen Nieuwstraat 33, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24~ tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwscli Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van f 1. i4e jaarg. No. wsiDinsdag 16 december 1958 PROFESSOR BEEL INFORMATEUR Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Koningin Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Socialisten en communisten hebben gisteren heeit aan de minister van staat Voor een nieuwe, heftige botsing tussen de Kamermeerderheid en prof. dr. L. J. M. Beel gister- minister Hofstra gezorgd door tijdens de vergadering de zaal te ver avond verzocht als informateur op te treden. Zijn opdracht luidt: na ingesteld onderzoek te rap porteren over de mogelijkheden om op korte termijn tot een op lossing van de ingetreden kabi netscrisis te geraken. Gisteravond is prof. Beel ten paleize Soestdijk deze opdracht verstrekt nadat gistermiddag mr. A. A. M. Struycken, minister van binnenlandse zaken, aan de Ko ningin rapport bad uitgebracht over de besprekingen die hij had gevoerd met de drie fractieleiders van de KVP ARP en CHU en de niet-socialistische ministers. De opdracht aan prof. dr. Beel betekent dat hij nu aan de hand van het advies van minister Struycken zai nagaan of het mo gelijk is een kabinet te vormen, dat tot aan de verkiezingen van '960 het bewind zal kunnen voe ren. Het is een. infor matieve opdracht, aangezien eerst daaruit pas zal kun nen blijken of er een dergelijke formatie tot stand zal kunnen komen Hiermee is de eer ste fase ingetreden van een ontwikke ling die men in po litieke kringen nu welhaast met stel ligheid meent te mo gen verwachten Minister Struycken heeft gisteren in de loop van de ochtend deze eerste fase ui- geluid met zijn overleg. Hij had een ge zamenlijke bespreking met Pro£- P M Romme, dr J A. H. J. S. Brums Slot en dr. H. W Til anus en vervolgens me* zijn niet-socialistische collega's, met uitzondering van de ministers Luns en Staf, die in het buitenland zijn. Dit overleg wees ei al op. dat niet aan minister Struycken. maai naar aanlei ding van zijn advies aan de Koningin, eeii informatieve opdracht in handen zou worden gelegd van een figuur die buiten het politieke gewoel van de laat ste tijd was gebleven Zo kon men in de loop van gistermiddag reeds de naam van prof. dr. Beel horen noemen. De be vestiging van deze verwachting kwam ten slotte gisteravond van Soestdijk. PROF. BEEL laten. Dit nieuwe conflict hangende de kabinetscrisis geeft een scherp beeld van de schrille tegenstellingen, die er op het ogenblik heersen tussen de socialisten en de andere fracties. Minister Hofstra en de Partij van de Arbeid wilden geen medewerking verlenen aan de afdoening van alle belastingvoorstellen tegelijk. Toen dat toch gebeurde, weigerde minister Hofstra in de Kamer te verschijnen en verlieten de socialisten en communisten de zaal. Toen het op stemming aankwam Na een korte schorsing, waarin de over de voorstellen tot verlenging van vaste commissie voor financiën zich met de duur van de directe belastineen èen stem 'e%en voor het yoorstel-Kor- cte ciuur van ae aii ecte Deiasungen tenhorst had verklaard, zei de voorzitter bleek de vereiste meei derheid >van de dat ^ij geen staatsrechtelijke bezwaren helft plus een niet aanwezig te zijn. tegen zijn voorstel zag. Dat het een on- Voorzitter dr. Kortenhorst bleef niet gewoon voorstel was. gaf hij grif toe_en anders over dan de behandeling te schorsen. Vanmiddag komt het gehele com plex weer aan de orde, waarbij dus minister Hofstra evenmin achter de regeringstafel zal zitten. Het opstaan en weggaan van de socia listische fractie was weer een historisch ogenblik, het tweede binnen een week. De klok wees vijf minuten voor half drie. toen mr. Burger het vertreksein aan zijn fractiegenoten gaf. In het felle licht van de schijnwer pers van het filmjournaal oakten zij hun tassen en verlieten niet zonder enige aarzeling in ganzepas de zaal, gevolgd door de communisten. Aller ogen waren op heil gevestigd en niemand keek naar d'e KVP'er Weiter die juist oo dat ogenblik het spreekge stoelte beklom om te. verf ellen dat hij en zijn fractiegenoot Duynstee tegen -zouden stemmen. De linkerzijde van de vergaderzaal was één groene zee van lege banken. In de hoek zaten enkele liberalen en de communist "Rakker. Waarom hij bleef I zitten begreep niemand. I De nerveuze sfeer was al meteen bij i de aanvang voelbaar toen de vergade- I ring in str'id met de punctuele gewoon- te van de Kamer niet minder dan twin tig minuten te laat begon. Op de over- 1 volle tribunes wachtte men kenneliik op 1 weer wat biizonders Wat dat was. bleek I toen voorzitter dr Kortenhorst onmid- I deliük na de opening voorstelde om alle belastingvoorstellen tegelijk verder af te handelen. hij verzekerde de Kamer dan ook: „Dit is een historische dag" Het ordevoor stel werd daarop aangenomen met 71 stemmen voor en 41 tegen. Na de stemming las dr. Kortenhorst een brief van minister Hofstra voor. waarin deze duidelijk meedeelde niet aanwezig te willen zijn indien de Kamer niet overeenkomstig Zijn wens handelde. Het was een situatie die behalve drama tisch ook min of meer lachwekkend was want iedereen wist dat minister Hofstra al lange tijd in het Kamergebouw was, klaar om binnen te komen. Na voorlezing van de brief echter wa ren de posities scherp afgebakend. Socia listen en communisten liepen de zaal uit, de heren Welter. Duynstee en Bakker verklaarden tegen te zullen stemmen en het eerste van de twee belastingvoor stellen werd in stemming gebracht. Het werd een hoofdelijke stemming, want daar had de communist Gortzak kort' te voren om gevraagd. f Er was niet een stoel achter de rege-y rihgstafel bezet en de Kamer was te leeg' om de stemming geldend te doen ydj'n. Zeventig leden verklaarden zich voor het wetsontwerp en drie verklaarden zich er tegen, bij elkaar dus 73 leden, juist drie minder dan het quorum. Mr. Burger heeft het vertreksein aan zijn fractie gegeven: als één man verlaten de socialisten (mei, in hun kiUzp£ de communisten) de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Geheel links (lachend): de vroegere staatssecre taris $$ÏNlèfensie mr. F. J. Kranenburg. Eerste fase De nu ingegane eerste fase. welke er dus op is gericht om de uiterst bereik bare mogelijkheid te onderzoeken, ligt inderdaad geheel logisch in de ontwikke ling. Het is immers onmogelijk deze over te slaan om meteen de mogelijkheid van het aanblijven van een zogenaamd romp kabinet onder ogen te zien, met daaraan als onvermijdelijk uitvloeisel de opdracht aan dit rompkabinet om vervroegde ver kiezingen voor te bereiden. Een dergelijke oplossing: rompkabinet met vervroegde verkiezingen, zal wel zijn _r vervat in verscheidene adviezen, die de fjjj had geen woord over voor het voor- Koningin vorige week vrijdag en zater- -*-■»- ««- vMan dag heeft ontvangen van de fractievoor- 1 Hij ging daarmee lijnrecht in teaen de wens van minister Hofstra. die de Kamer vorige week vrijdag al met zoveel woor den had laten weten dat hij zijn mede werking alleen zou verlenen aan de af doening van de verlenging van indirecte belastingen en dat volgens hem de an dere voorstellen de oorzaak van de kabinetscrisis dus buiten beschouwing gelaten moesten worden. De socialistische fractieleider mr. Bur ger verklaarde zich onomwonden tegen het voorstel van dr. Kortenhorst. Hij meende dat de wens van de minister moest worden gevolgd. De voorzitter antwoordde echter dat men de mening van de Kamer nooit afhankelijk mag stellen van de wens van de regering. De Kamer is autonoom, zei hij met stem verheffing. De stemming in de Kamer die toch al niet best was, werd beslist slecht toen dr. Kortenhorst een woord van mr. Bur ger verkeerd uitlegde. Mr. Burger had gezegd dat hij het voorstel-Kortenhorst zonderling vond, maar dr. Kortenhorst zelf zei: als mr. Burger mij een zonder ling noemt, zal ik voortaan met vreugde als zonderling door het leven gaan. De repliek van mr. Burger was scherp. zitters. Men kan aannemen' dat de liberale fractieleider prof. mr. P. J. Oud deze oplossing als de enige gezonde uitweg zal hebben aangeduid en dat ook prof. mr C. P M. Romme fkath. v.) er niet stil zwijgend aan voorbijgegaan zal zijn. Min der waarschijnlijk is het dat de a.r. en c.h. fractieleiders ervoor hebben gepleit, maar zij zullen de mogelijkheid in ieder geval in hun overwegingen hebben be trokken. Tweede fase Maar een dergelijke mogelijkheid kan eerst dan aan de orde worden gesteld als is komen vast te staan dat op de normale" manier een kabinetsformatie uitgesloten is. De Koningin dient zich eerst volledig hiervan te overtuigen, voordat zij overgaat tot de tweede fase, die dan zal uitlopen op vervroegde ver kiezingen. Hoewel reeds op dit ogen blik met gegronde argumenten een der gelijke ontwikkeling is te beredeneren, kan de eerste fase niet worden overge slagen Spoed Het belangrijkste beletsel, dat een der. gelijk „overstappen" in de weg staat, is wel hel feit dat er ditmaal geen sprake is van een ..echte" kabinetscrisis. Het kabinet 'heeft immers niet in zijn geheel ontslag gevraagd Er is ook slechts sprake van een conflict tussen de Tweede Ka mei en een deel van het kabinet, met name de socialistische ministers. Het ongeschreven staatsrecht laat dan niet toe dal meteen naar het middel van ver vroegde verkiezingen wordt gegrepen om tot een oplossing uit de moeilijkhe den te komen De verwachting is ten slotte dat prof. dr Beel, vooraJ ook omdat er al een grondig onderzoek tevoren is ingesteld door minister Struycken. geen langdurig onderzoek nodig zai hebben, temeer niet daar 's lands belang in deze situatie spoed vereist. stél: „Wij als Kamer gaan dan bliikbaar regeren. Ik vind het een methode die bijzonder weinig aanbeveling verdient. Wij doen alsof er geen onaanvaardbaar en geen ontslagverzoek is geweest. Daar door laadt de Kamer de schijn op zich de consequenties van haar eigen gedrag niel te willen aanvaarden. Als de minis ter niet bij de behandeling zal zijn, zui len wij er ook niet zijn." Voor commentaar van onze parlementaire redacteur op de gebeurtenissen in de Kamer zie men pag. 4. PEKING (Reuter) Nog altijd heeft de leiding van communistisch China niet onthuld wat er waar is van de geruchten dat Mao Tse-Toeng is afgetreden als staatshoofd. Het mi nisterie van buitenlandse zaken in Peking weigerde maandag elk' com mentaar op deze berichten. In kringen van de buitenlandse diplo maten in de Chinese hoofdstad doen nog altijd de geruchten over Mao de ronde. Sommigen blijven volhouden dat hij uit zijn ambt is gezet, maar wei leider blijft van de Chinese communistische partij. Hij zou zich blijven bezig houden met het schrijven van theoretische werken' over het communisme. Anderen zijn van mening dat Mao Tse-Toeng niet alle bevoegdheden van zijn ambt zal overdragen. Over het alge meen trekt men sterk in twijfel dat er sprake is van een in ongenade vallen. Men wijst er in Peking vooral op dat berichten over een aftreden van Mao Tse-Toeng tijdens de afgeiopen jaren herhaaldelijk zijn voorgekomen. Telkens bleek dat -ij niet op waarheid hebben berust. Volgende maand moet het nationale volkscongres zich uitspreken over een verlenging van Mao's ambtstermijn van vier jaar, die intussen is verstreken. Dan zal in elk geval blijken of er sprake is van enig aftreden Volgens de berichten zou maarschalk Tsjoe Teh. thans vice- president. voor opvolging als staatshoofd in aanmerking komen. Het staat in elk geval vast dat Mao Tse-Toeng de laatste tijd niet dikwijls meer in het openbaar is gezien. PARIJS (Reuter, U.P.I.) Op een haar na zijn gisteren de bespre kingen in de ministerraad van de O.E.E.S. op een breuk tussen het Euromarkt-blok en Engeland met zijn tien medestanders uitgelopen. De oorzaak van de spanningen lag hoofdzakelijk in de verbetenheid waar mee Engeland vasthield' aan een on middellijke beslissing door de zes van de Euromarkt over een Brits voorstel tot wegwerking van elke discriminatie tussen de Euromarkt-landen en de an dere elf per 1 januari. Bij de Fransen viel dat helemaal niet in goede aarde. Volgens kringen van de Nederlandse delegatie maakte de Britse delegatie gisteren op deze wijze „d'e blunder van haar leven". Doodvermoeid en ontmoedigd beslo ten de ministers tegen middernacht op 15 januari weer te vergaderen over het vraagstuk van de vrijhandelszone. In een ogenblik van boosheid had de Franse minister zijn toezegging tot verzachting van de discriminatie per 1 januari, in Brussel gegeven, ingetrok ken. Niettemin zullen de permanente afgevaardigden van de O.E.E.S. in Parijs zich de komende weken weer gaan beraden over deze verzachting. Blijkbaar was de Franse toorn later weer geluwd. Bij monde van zijn minister van handel, sir David Eccles, had Engeland voorgesteld, dat de zes landen'van de Euromarkt de per 1 januari geldende invoerverruiming voor elkaar tot drie procent van de nationale produktie, geldend voor elk produkt afzonderlijk, op basis van wederkerigheid ook van toepassing zouden verklaren voor de handel met Engeland. Dit land zou deze drie procent ook op de andere tien landen van toepassing verklaren. De landbouw zou zijn uitgezonderd. Onmiddellijk na dit voorstel ver klaarde de Eiuitse minister Erhard, dat de zes het Britse voorstel eerst moes ten bestuderen. De beraadslagingen werden een uur geschorst; het «eerste comentaar van Euromarktzijde in de wandelgangen was, dat aanvaarding van het voorstel „zelfmoord" van de Euromarkt zou betekenen, omdat er tegenover de buitenwereld althans enig verschil diende te bestaan. Intussen werd officieel meegedeeld, dat het standpunt van de zes niet meer dezelfde dag nog zou worden bekend gemaakt, want eerst zouden de zes regeringen en de Europese commissie zich erover moeten uitspreken. Maar Engeland nam daar geen ge noegen mee. Er kan geen sprake zijn van uitstel tot na 1 januari, want dan treden de discriminaties in werking. Engeland zou zich daar natuurlijk tegen moeten verdedigen. De hoorspelregisseur Jan C. Hubert is opgenomen in het ziekenhuis te Hilversum. Men verwacht dat hij zijn werk pas over enkele weken kan her vatten. MOSKOU (A.P.) Het Russische; persbureau Tass heeft in de vroege ochtenduren van vandaag bekend ge maakt dat de vier in het Zuidpoolge- bied vermiste Belgen zijn gered. De vier mannen maken deel uit van de Belgische Antarctische expeditie. Zij moesten vorige week donderdag een noodlanding maken met het vlieg tuig waarin zij een verkenningsvlucht maakten. Een Russisch vliegtuig was naar hen op zoek gegaan. Eerder op de dag werd gemeld dat het voetsporen, twee achtergelaten tenten en sleden van de Belgen had ontdekt. De man nen zelf echter waren onvindbaar. 17 december: onder 16.29; maan onder Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om '3.15 uur: Zwaar bewokt met af en toe enige regen. Overwegend ma tige wind tussen -mid en zuidoost, weinig verande ring in tem peratuur. MIESJE: Alweer kletsnat geregend. zon op 8.43, zon maan op 12.25, -J Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM - De heren B. E. Ruys, directeur van de Koninklijke Rotterdanisehe Lloyd en jhr mr. H. L. A. van Kretschniar van Veen. directeur van de Stoorpvaart Mij Nederland, zul len terugkeren in de raad van bestuur van de Kon. Paketvaart-Maatschappij Toen d>e K.P M. in augustus van dit jaar de Oranje Lijn kocht, was dit voor; Het m.s. Kamperdijk wordt vandaag deze twee bestuursleden aanleiding als i te Lübeck op de werf van de Lübeckei zodanig af te treden. Flenderwerke te water gelaten. Het Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Van 1 januari 1958 tot en met 13 december (24.00 uur) zijn 21.159 schepen met een gezamenluKe tonnage van 46.600.000 ton de Rotter damse haven binnengelopen. Daarmee is de achterstand van het begin van dit jaar ingelopen. In dezelfde periode van vorig jaar kwamen namelijk 21.102 schepen met een totale tonnage van i 43.100.000 ton binnen. In de gisteren gehouden aandeelhou dersvergadering van de K.P.M. werd echter meegedeeld, dat de twee oud bestuursleden weer zullen terugkeren en dat hieruit tevens afgeleid kan worden, dat de transactie met de Oranje Lijn voor hen nu geen beletsel meer vormt om aan het bestuur van de K.P.M. deel te nemen. STRAATSBURG (ANP) De Neder landse niet-socialistische kamerleden, die zitting hebben in het Europese parlement te Straatsburg, zijn door hun fracties onverwijld teruggeroepen om vandaag in de Tweede Kamer aanwezig te kun nen zijn. schip wordt gebouwd m opdracht van de Holland Amerika Lijn, die het ih maart in dienst zal nemen. STRAATSBURG (A.N.P.) Ne derland is het enige land dat tot dusver zijn financiële verpichtin- gen inzake de Europese instellin gen volledig is nagekomen, zo zei de Duitse afgevaardigde Gerhard Kreissig gisteravond in het Euro pese parlement. Tijdens het debat over de be groting van de Euromarkt en Euratom voor 1959 somde hij on der grote hilariteit de achterstal lige bedragen van de andere lan den op Het is dan ook geen won der dat de E.E.G. een lening heeft moeten sluiten bij een Belgische bank om al haar ambtenaren te kunnen betalen. Zoiets is in strijd met de waar digheid van de Europese instellin gen en mag niet meer voorkomen, zei Kreissig. DJAKARTA (A.P.) Mao Tse-toeng, president van communistisch China, heeft Indonesië laten weten dat het elke Chinees die lastig is nationalistisch of communistisch naar het vasteland van China kan sturen. Met deze boodschap is onlangs een Indonesische autoriteit, Achmadi, tweede secretaris-generaal van het bevrijdingsfront voor Nieuw-Guinea, thuis gekomen. Hij verklaarde, dat Mao hem had gezegd, dat zijn land een tekort heeft aan arbeidskrachten en dat hij daarom alle hulp voor de ontwikkeling van China goed kan gebruiken. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN Gedeputeer de Staten van Friesland hebben de minister van verkeer en wa terstaat er in een protestbrief van beschuldigd een groep rijks personeel onnodig en lichtvaar- dig onredelijk te willen behan delen. De regering is namelijk van plan vol gend jaar twee honderd arbeiders bij de landaanwinningswerken langs de Friese Waddenkust te ontslaan. Daar na zullen de arbeiders weer worden j aangenomen in het kader van de aanvullende werkgelegenheid. De lo nen zullen nagenoeg gelijk blijven, maar het rijk verkrijgt een admi- I nistratief voordeel: de lonen kunnen dan statistisch in het juiste hokje worden ingedeeld. De betrokken arbeiders zullen door de maatregel ernstig worden benadeeld. Al de tijd dat ze in rijksdienst zijn geweest acht tot negen jaar hebben ze hun pensioenpremies vol daan. Met het ontslag gaan hun pen sioenrechten, die pas na tien jaar diensttijd effectief worden, verloren. kunt U het Zeeutvsch thuis- Tot 1 januari a.s. Dagblad s morgens vroeg gratis bezorgd krijgen door middel van onder staande bon. Noteert U mij als abonnee op Zeeuwsch Dagblad Aan de administratie Postbus 4 - Goes Het abonnementsgeld wil ik betalen per week/maand/ kwartaal (doorhalen wat niet wordt verlangd); Tot 1 januari ontvang ik Zeeuwsch Dagblad gratis. Naam Straat ^^^laats

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1