Eensgezind antwoord aan Kroesjtsjef WESTENRECHT OP VRIJE TOEGANG TOT BERLIJN Resultaat nihil AAPJE KWAM OM Executies en NA RAKETREIS DOOR RUIMTE Geen akkoord over de middelen Belgisch vliegtuig in Antarctica gevonden arrestaties in Irak Raad van Huissen geeft geen geld voor (al gemaakte) weg De Bilt Rustig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Algèmene Vergadering Ver. Naties uiteen Architect weigert Arnhemse prijs Neuskegel in de Oceaan verdwenen Hoog moreel „Hard zijn" Feest voor de huisvrouw in Rijssen (Goudse) kaarsen verlichten Gouda De Gaulle kandidaat voor presidentschap Communistische boycot over nieuwe commissie van Ver. Naties Premiepercentage verhoogd Rus zoekt naar bemanning Kapitein C. Bouman geopereerd Inbreker vluchtte op sokken door de modder SJAH VAN PERZIË NAAR NEDERLAND Honderdnegenjarige in Den Haag overleden Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438, bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224: Terneuzen, Nieuw- straat 38. telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouteri 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e Jaarg. No. ««2;vIaantias 15 december 1958 Brandt von Brentano Dulles Lloyd De vijf die het in Parijs eens zijn: Berlijn hoort hij het Westen. Couve de Murville (NA DRIE MAANDEN) VERENIGDE NATIES (Reuter) De zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties is zaterdagavond kort voor middernacht geëindigd zonder dat er enig resultaat van belang was bereikt. Over geen van de grote wereldproblemen is een besluit genomen en verschei dene van de grootste vraagstuk ken zijn in het geheel niet ter sprake gekomen, zoals bijvoor beeld de kwestie-Berlijn of de toestand in het Midden-Oosten. Er is meer buiten dan binnen de vergaderzaal tot stand gebracht. Op geen enkele zitting in het verleden zijn zoveel kwesties besproken in de wandelgangen of onder maal tijden. WEL CYPRUS Hoewel er tijdens deze zitting, die drie maanden heeft geduurd, een nieuw lid tot de volkerenorgani satie is toegelaten Ghana is het aantal leden niet veranderd. Dat komt doordat Egypte en Syrië, die vroeger afzonderlijk vertegen woordigd waren, sinds de stichting van de Verenigde Arabische repu bliek een gezamenlijke delegatie hebben en ook samen als één lid te boek staan. Het aantal leden is dus nog steeds 82. Een belangrijke kwestie die wel ter sprake is gekomen, is Cyprus. Maai: de Algemene Vergadering is daar mee niet verder gekomen dan het aannemen van een voor alle be trokkenen aanvaardbare resolutie waarin slechts de hoop wordt uit gesproken dat er een oplossing zal worden gevonden. Zelfs een sug gestie voor de vorm welke die op Van onze correspondent PARIJS De Verenigde Sta ten, Groot-Britannië en Frank rijk hebben „Neen" gezegd tegen Kroesjtsjef. De grote mogend heden van het Westen, die West- Berlijn bezet houden, hebben gisteren met nadruk verklaard, dat zij van plan zijn aan hun positie vast te houden en dat zij eisen dat het recht van vrije toegang tot Berlijn wordt ge handhaafd. Het eenzijdig opzeg gen van het bezettingsstatuut door de Russen hebben zij als onaanvaardbaar gekwalificeerd. Dat is de kern van hun ant woord op de Russische nota van 27 november waarin werd geëist dat de bezettingstroepen Berlijn binnen zes maanden zouden ver laten waarna West-Berlijn een „vrjje stad" zou worden, voor zijn verbindingen met West- Duitsland echter afhankelijk van de gunsten van de regering van de „Oostduitse democratische re publiek". De drie grote democratieën zullen nog deze week hun bond genoten in de Navo van de strekking van hun antwoord op de hoogte brengen. Daarna zal ieder land afzonderlijk antwoor den. Men zal echter niet alleen de Russische plannen afwijzen doch wil tegelijkertijd proberen met een constructief idee te ko men om de problemen rondom de Berlijnse en de Duitse deling te kunnen opheffen of althans te verminderen. ARNHEM De* arcitect jhr. ir. A. P. Wesselman heeft de culturele prijs van de gemeente Arnhem, die hem was toegekend, niet aanvaard. I De jury heeft de prijs weliswaar toegekend op grond van het hele archi tectonisch oeuvre van de prijswinnaar, maar daarbij in het bijzonder genoemd het ontwerp voor een papierfabriek in Nijmegen. De heer Wesselman heeft echter, als medewerker van het archi tectenbureau Hassel en De Koning te Nijmegen, niet alleen de verantwoor delijkheid voor dit gebouw gedragen. Op grond daarvan, zo heeft hij B. en W. medegedeeld, kan hij de prijs niet aanvaarden. B. en W. hebben besloten de prijs niet jaar in het geheel niet uit te keren. Schippersknecht verdronk ROTTERDAM. Uit de Keilehaven te Rotterdam is gistermiddag het lijk opgehaald van de achttienjarige schip persknecht B. Koster uit Friesland. Hij was ?s morgens door zijn schipper, van het sleepschip Haine, vermist. De Wereldbank zal van de Deutsche Bundesbank 58 miljoen lenen. Hiervan zal 25 miljoen, wora'en gebruikt ter aflos sing van een eerder door de Bundesbank verstrekte lening. Eigen nieuwsdienst CAPE CANAVERAL Vijf uur ongeveer hebben schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse marine in en boven de Atlantische Oceaan naar Gordo gezocht, het kleine doodshoofdaapje dat als eerste zoogdier van de hoogste orde na de mens een reis door de ruimte had gemaakt. Het zoeken is vergeefs geweest en werd tenslotte gestaakt. Gordo (die een pond woog) is in de neuskegel van de 50 ton wegende raket, waarmee hij zaterdagmorgen op Cape Canaveral was gelanceerd, in het wijde water van de oceaan verdronken. Hij is ten offer gevallen opdal men eens in staat zal zijn een mens in ó'e ruimte te brengen. HELM OP Met zijn knieën hoog opgetrokken om de schok tijdens het lanceren van de raket van het type Jupiter goed te kunnen opvangen, werd Gordo vijf uur voor de start al in zijn kleine cy- lindervormige cabine, in de neuskegel gezet. Schichtig keek het 40 centimeter lange diertje om zich heen, terwijl het zich gewillig door in witte jassen geilede mannen liet behangen en omgorden met allerlei instrumenten die moesten regis treren hoe hij zich in de ruimte zou hou den. Op het hoofd van Gordo werd een helm van ceramiek gezet. Deze was met gemzeleer. gevoerd. Onder de oksels weró'en thermometers aangebracht en over zijn borst kreeg het kleine aapje een stuk schuimrubber met een microfoon voor het registreren van de hartslag. Tenslotte was er nog een apparaat waarmee de ademhaling van Gordo werd gecontroleerd. Dertig centimeter lang was Gordo's cabine, 40 cm breed en 20 hoog. i De neuskegel van de raket wer<J tot I een hoogte van 480 kilometer de ruimte ingeslingerd. Toen begon de terugkeer naar de dampkring rond de aarde. Er gens op een afstand van 2400 km van Cape Canaveral is de neuskegel in a'e Atlan tische Oceaan geplonsd. De gehele vlucht heeft een kwartier geduurd. GOEDE REIS Iets meer dan dertien minuten lang heeft men de seinen van de zender in de neuskegel opgevangen. De ademha ling, a'e pols- en hartslag van de kleine reiziger wezen uit dat Gordo de periode van gewichtloosheid in de ruimte uit stekend heeft, doorstaan. Daaruit heeft men geconcludeerd dat ook een mens i a'at eens zal kunnen. Nadat de neuskegel met het aapje in de oceaan was terechtgekomen moest de apparatuur in werking komen om dit raketdeel uit zee op te vissen: een radiozender en een lichtsignaal. Beide hebben gefaald. Vergeefs hebben de sche pen en vliegtuigen van de marine nog enkele uren het gedeelte van de oceaan afgezocht waar de kegel was neergeko men. Doordat de signalen uitbleven werd de kans om Gordo nog op tijd uit de kegel te redden vóór deze zou zinken kleiner. Dat is de balans van de besprekingen welke gisteren te Parijs in het ministerie van buitenlandse zaken aan de Quai d Orsay in de grote zg. Salie Beauvais (genoemd naar de gobelins welke er de wanden bedekken) op de eerste verdieping zijn gehouden. Nadat zij samen geluncht hadden, heb- met de journalisten. Hii beeft zijn plan ben eerst des middags Couve de Murvil- voor een corridor tussen west-Beriijn lossing zou moeten hebben, ont- Westerse bondgenoten ons niet in de breekt 1 steek te laten' Burgemeester Brandt heeft nog meet' yp J|]frp RANDJE 'gedaan, maar hierover sprak hij niet Het laatste onderwerp dat besproken ~\/r A PriT7|r7rlT,Q is, was de kwestie-Algerije. De IVI A t f I JQj Franse delegatie woonde dat deel van de zitting ingevolge instructies uit Parijs niet bij. Bijna is er een resolutie aangenomen waarin werd aanbevolen dat er rechtstreeks; onderhandeld zou worden tussen Frankrijk en de Algerijnse regering in ballingschap. Het aannemen ervan zou de erken-1 ning van de Algerijnse regering in ballingschap hebben ingehouden als mede de erkenning van het recht van de Algerijnse bevolking opl zelfstandigheid. Slechts één stemj kwam deze resolutie te kort. Zij was ingediend door de Afrikaans- Aziatische landen. Ie. Selwyn Lloyd en John Foster Dulles met hun naaste medewerkers bespre kingen gevoerd. Vervolgens is er een kor te pauze van ongeveer drie kwartier geweest. Dulles die er bijzonder goed en voor zijn doen zelfs blozend uitzag, ging in die tussenpoos per auto naar de nabijgelegen Amerikaanse ambassade. Hij kreeg van een zorgvuldige chauffeur een grote plaid om ziin benen gelegd. Selwyn Lloyd maakte met sir Gladwyn Jebb, de Engelse ambassadeur te Parijs, een wandelingetje langs de Seine. De journalisten bemerkten direct dat zij in oostelijke richting vertrokken, hetgeen natuurlijk tot commentaar had: Ze gaan Kroes j'tssjef halen. Daarna kregen zij gezelschap van von Brentano. de Duitse minister van buitenlandse zaken Na half vijf heeft Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, ongeveer een half uur de vergadering bijgewoond. Toen hij weg ging vertelde hij ons. dat hij aan de mi- TT>, - nisters van buitenlandse zaken had ver- u*t de verk]lanng die na afloop vjde teld hoe hoog het moreel van de inwo- conferentie is afgelegd, blijkt dus dal ners van West-Berlijn was. Wij zijn be- he' ln. beginsel eens is over de aan reid. aldus Brandt, opofferingen te bren- "emeP houding 1?et is een pu gen en desnoods een heel moeilijke win-,b]!ek seheim. dat de meningen over de ter tegemoet te gaan. maar wii willen bii middelen die men moet aanwenden om het Westen blijven en wij vragen aan de West-Berlnn^voor ghe,^Westen te be; daarover eens proberen te worden eer elk van de drie landen zijn antwoord aan Moskou formuleert. en West-Duitsiand tonder toezicht van de Verenigde Naties) kunnen toelichten en hij heeft daarvoor bij .de ministers veel begrip maar ook wel enige scepsis ten aanzien van de uitvoerbaarheid zelve ontmoet. Dulles, van oordeel dat de kwestie- Berlijn opgelost moét worden en opti mistisch ten aanzien van een vreedzame regeling van het probleem, schijnt ge sproken te hebben over een mogelijke bijeenkomst van de ministers van buiten landse zaken van de vier bezettings- mogendheden. eventueel te volgen door een conferentie van de vier premiers. In ieder ^eval zal Kroesjtsjef nu een duidelijk antwoord krijgen op zijn chan tagepogingen: Berlijn behoort tot het Westen, het is van het Westen, het blijft van het Westen en het Westen zal er zo nodig voor vechten. Na twintig jaar heeft men consekwenties getrokken uit de les van München. PROTESTEN Uit vele delen van de wereld zijn in tussen op Cape Canaveral en in Wash ington protesten binnengekomen tegen het experiment dat het leven van het aapje heeft gekost. Het Amerikaanse leger, dat ver antwoordelijk is voor de lancering, ver klaarde d'at dergelijke proefnemingen onvermijdelijk zijn, wil men uiteindelijk erin slagen een mens een vlucht door de ruimte te laten maken. Het is van het grootste belang te weten hoe wezens van de orde der zoogdieren bestand zijn te gen de invloeden in de ruimte. Doodshoofdaapjes komen voornamelijk voor in Brazilië. RIJSSEN. De melkslijters in Rijs sen verkopen wijn en likeur en de win keliers doen de koffiemelk tegen een extra lage prijs van de hand. Uitslui tend de huisvrouwen genieten voordeel van de strijd onder beide groepen mid denstanders. De melkslijters zijn begonnen. Zij wil den wel wat bijverdienen en dachten dat te kunnen doen door voor de feestdagen naast zuivelprodukten wijnen en likeuren te gaan verkopen. De kruideniers na men hier stelling tegen door de prijs van de koffiemelk ingrijpend te verla gen. Eigen nieuwsdienst GOUDA Zacht kaarslicht zal mor genavond het Goudse stadhuis en de andere oude gevels in de buurt ver lichten. De duizenden kaarsen van zelfsprekend Goudse en vetpotjes zullen achter de ramen van de gebou wen staan te branden. Burgemeester G. Friis van de Noor se stad Kongsberg zal de zelfde avond de lichten aansteken in een grote kerst boom, die door zijn stad aan Gouda is gegeven en voor het stadhuis staat. Alao Tse-Toeng TAIPEH (AP, UPI) President Mao Tse-Toeng van communistisch Chi na zou uit zijn ambt zijn gestoten. Hij schijnt te zijn vervangen door maarschalk Tsjoe Tèh. Deze onbe vestigde berichten van de nationalis tische inlichtingen dienst op Formo sa zouden op mededelingen be rusten van geheime agenten op het Chi nese vasteland. De gebeurtenissen in communistisch China van de komende zes tot zeven we ken zullen de juistheid van deze be richten aantonen, zegt men op Formo sa. Er heerst in China grote ontevreden heid. In de eerste plaats omdat de ver overing van het nationalistische eiland Quemoy nog steeds uitblijft. De tweede en voornaamste reden schijnt te zijn het volkomen falen van het communestel sel. Volgens dit systeem moet de be volking op het platteland in arbeids- bataljons werken, eten en slapen. Het normale gezinsleven gaat hierdoor vol komen ten gronde. lvlao Tse-Toeng wordt verantwoorde lijk gesteld voor de verwarring in het land die het gevolg is van het commune stelsel. De Engelsen zouden dat antwoord zo willen formuleren, dat het voor het Kremlin niet al te moeilijk wordt ge maakt. alsnog nieuwe besprekingen over Berlijn of geheel Duitsland te beginnen. Adenauers standpunt. dat gisteren op de besprekingen van de ministers de over- hand heeft behaald, is echter, dat men wachtmg heeft premier generaal de nu hard moet zijn en het Kremlin moet i Gaulle erin toegestemd, zich kandidaat laten voelen, dat er van onderhandelen te laten stellen voor het president- op basis van Kroesjtsjefs ultimatum geen schap van de Vijfde Republiek. Nie- sprake kan zijn. mand twijfelt eraan of hij zal presi- PARIJS Overeenkomstig de ver- dent worden, want zijn tegenstanders Ondertussen heeft de Sowjetunie dit j weekeinde, zoals steeds aan de vooravond rnAir—, van een conferentie van de Navo. een ,zlJn een communist, Georges Marrane, nota aan alle leden van de Navo ge- en een socialist, Chatelet. zonden mei het doel. die landen onder! Chatelet is niet naar voren gescho- druk te zetten en verwarring te zaaien, i ven dooi' de socialistische partij, maar Zij bevat een soort samenvatting van alle door een kleine groep van socialisti- Russische voorstellen en dreigementen sche politici die indertijd met Guy van de laatste laren en zal waarschijnlijk Mnllet hebben gebroken Daarom nauwelijks door het Westen beantwoord bolleto worden In Parijs beeft men er gisteren 1Taak( M z° mogelijk nog minder kans niet de geringste aandacht aan besteed. dan de. communistische kandidaat. Gordo, het doodshoofdaapje, dat zaterdag de verre reis naarHde ruimte heeft gemaakt. Deze foto is geno men even voor het diertje in de neus kegel van de raket werd geplaatst, waarmee dit geschiedde. Het is niet gelukt Gordo de proefneming te doen overleven. VERENIGDE NATIES (Reuter) Op de laatste zittingsdag van de Al gemene Vergadering is het besluit ge nomen, een commissie van achttien landen in het léven te roepen ter be vordering van de internationale sa menwerking bij het doorvorsen van het heelal. Het enige land dat op dit gebied iets presteert, behalve dan de Verenigde Staten, heeft echter gewei gerd er deel van uit te maken. Het is de Sowjetunie. Polen en Tsjechoslo- wakije hebben geweigerd iets met de commissie te maken te hebben. Het moet worden gezegd, dat de Al gemene Vergadering zich door de ob structie van communistische zijde niet van de wijs heeft laten brengen. Zij besloot net te doen alsof alles pais en vree was en stelde de commissie sa men zoals zij het van plan was ge weest, dus inclusief de Sowjetunie, Polen en Tsjechoslowakije. De verte genwoordigers van deze landen gaven daarop te kennen dat zij het werk en de vergaderingen van de commissie zouden boycotten. De andere leden zijn de Verenigde Staten, Groot-Britannië, Canada, Australië, Argentinië, België, Brazilië, Frankrijk. Indië, Perzië, Italië. Japan, Mexico, Zweden en de Verenigde Ara- i bische republiek. Van onze correspondent LONDEN. Een golf van exe cuties en arrestaties schijnt op het ogenblik in Irak aan de gang te zijn. Berichten uit Beiroet spreken van de terechtstelling van zes hoog geplaatste personen, onder wie twee oud-premiers en een VDormalige chef van de generale staf. Het leger heeft een bijzonder stren ge bewaking ingesteld op vitale pun ten als bruggen, knooppunten van we gen en voor openbare gebouwen. In Bagdad wordt druk door leger en politie gepatrouilleerd, sinds de mede deling van premier Kassem dat een samenzwering tegen zijn bewind is verijdeld. Enkele honderden mensen zouden in arrest zijn gesteld, voorna melijk anti-communisten. De gespannen sfeer in Bagdad komt overeen met die welke daar in de da gen van de omwenteling van juli heer ste. Zeker 25 auto's van buitenlanders zijn door woedende demonstranten in brand gestoken. Premier Kassem heeft, aldus berich ten uit Beiroet, het hoofd van de po litie, Taher Jehija, van zijn post ont heven en laten arresteren. Kinderbijslagverzekering Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De premie voor de kinderbijslagverzekering wordt met in gang van 1 januari verhoogd van 4.6 tot 4.8 procent. Voor instellingen, die een verlaagd percentage betalen, is ze vast gesteld op 2.2 pet. Het thans nog geldende premiepercen tage is destijds vastgesteld om het te sterk gegroeide fondsvermogen enigszins te verminderen, hoewel de premie-op brengst toen minder was dan aan kin derbijslag werd uitgekeerd. De duurtetoeslag over 1958, die be taald werd uit het kinderbij slag vereve ningsfonds, heeft het fondsvermogen sneller verminderd, dan bij vroegere premieverlagingen in de bedoeling lag. CORK (UPIi De gezagvoerder van de Nieuw-Amsterdam, de 64-jarige kapi tein C. Bouman. heeft in het ziekenhuis te Cork een oogoperatie ondergaan Vrij dag werd de kapitein gewond doordat een hoge stortzee de ruiten van de stuur hut aan scherven sloeg. De Nieuw-Amsterdam was toen ai een dag op weg naar New York, maai keer de meteen na het ongeluk terug. Na dat een loodsboot van Cobh in Ierland de kapitein had overgenomen, vervolg de het schip zijn reis. Het zal nog op tijd uit New York kunner vertrekken Voor de eerste to- is. die dan on der commando van kapitein H, Hoger- vorst zal worden gemaakt. BRUSSEL Ondanks eerdere be- richten die het tegendeel deden ver- moeden is zondag gebleken dat er in derdaad een Belgisch verkennings vliegtuig in bet Zuidpoolgebied in moei lijkheden is geraakt. Het heeft als ge volg van een defect een noodlanding gemaakt. Van de bemanning van vier koppen ontbreekt elk spoor. Een briefje dat in het toestel is ach tergelaten bevatte het bericht dat de bemanning zou proberen- te voet een voedseldepót te bereiken, dat op 130 kilometer afstand ligt. Ze zijn donder dag vertrokken voor hun moeilijke en gevaarlijke tocht. Het vliegtuig, dat behoort aan de 'Belgische expeditie in het Zuidpool gebied, is zondag ontdekt door een red dingstoestel van de Russische basis IMirny. Dat was al enkele dagen op zoek'naar het Belgische vliegtuig. De piloot van het Russische vliegtuig i heeft gemeld, aldus berichten uit Mos- 'kou, dat hij naast het Belgische vlieg tuig, dat op zijn kant is terecht geko men, een landing heeft uitgevoerd. Nadat hij het briefje had gevonden, is hij weer opgestegen om te trachten de vier Belgen te vinden. Het terrein dat zij moeten doorlopen is berucht, 'door zijn vele spleten en spelonken in hel ijs. De plaats waar het. vliegtuigje is ge land bevindt zich op ongeveer 200 km ivan de Belgische basis Koning Bou- dewijn in hel bergland van Koningin Maudland. De vier mannen hebben waarschijn lijk nog maar voor twee dagen voed sel bij zich. Bij hen bevindt zich de leider van de Belgische expeditie, ka pitein Gaston de Gerlache en prins Antoine de Ligne, schoonzoon van groothertogin Charlotte van Luxem burg. VOLENDAM. Op het IJsselmeer ter hoogte van Volendam is gistermor gen de 26-jarige Antwerpenaar R. Jonckheerde van zijn jacht overboord geslagen en verdronken. Het jacht werd van Enkhuizen naar Amsterdam ge sleept en heeft vermoedelijk een onver- iwachte manoeuvre gemaakt. Eigen nieuwsdienst HUISSEN De kans is groot, dat bin nenkort te Huissen dertig betonarbeiders op straat komen te staan en een nieuwe weg weer zal worden opgebroken. Een betonindustrie kocht voor een uit breiding grond en begon daarop te bou wen, zonder dat de transactie door Gede puteerde Staten was goedgekeurd. Toen de fabrikant later een bouwvergunning aanvroeg, weigerde de raad die te ge ven, omdat de goedkeuring van Gede puteerden nog niet was afgekomen. Het bestaande bedrijf was al zodanig gemoderniseerd, dat dertig arbeiders be schikbaar waren voor de uitbreiding. Voor hen heeft de fabrikant nu ontslag aangevraagd. Een poging van de burgemeester om in de raad een compromis te bereiken door de fabrikant vergunning te geven op eigen risico te bouwen, mislukte. Op de vergadering, die daarvoor werd uit geschreven, bleven zeven van de dertien raadsleden weg. Het raadsbesluit, waarbij de bouwvergunning werd geweigerd, is nu door de burgemeester ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen omdat het, volgens hem. in strijd is met de wet. Een dergelijke procedure kan echter wel een jaar duren en zolang wil de fabrikant niet wachten. De weg moest enige tijd geleden nood zakelijk worden aangelegd, maar de ge meente had op dat moment geen geld. De aamlemer was toen wel bereid de gemeente een plezier te doen en het werk alvast uit te voeren. Het geld zou hij later wel krijgen. De nieuwe raad, die nu een wijziging van de begroting kreeg voorgelegd, waarbij voor de weg zeventienduizend gulden beschikbaar werden gesteld, wei gerde zijn goedkeuring, omdat hij niet te voren over de zaak was ingelicht. De aannemer zal, als de raad bij zijn standpunt blijft, de weg laten opbreken. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Twee Amster damse inbrekers, de 27-jarige barkee per M. en de 28-jarige kelner Van B. beiden goede bekenden van de politie hebben niet lang plezier gehad van een aanvankelijk geslaag de inbraak in een villa t< Amstel veen. De jongste werd nauwelijks een uur na de inbraak in de kraag gegre pen. De ander kon later van zijn bed worden gelicht. Toen de dochter des huizes zaterdag avond met een vriend bij de woning van haar ouders kwam. sprongen plot seling twee mannen uit een raam op de eerste verdieping. Het meisje rende naar binnen om de politie te bellen, haar vriend ging de twee mannen ach terna, die ijlings in de richting van Am sterdam verdwenen. De Amstelveense politie zette samen met de Amsterdamse meteen de ach tervolging in. Radiowagens doorkruisten de hele omgeving. Een auto van de af deling Pieter Aertzstraat ontdekte de mannen, die over een sloot sprongen en ■een weiland inrenden. Toen een van de agenten zes schoten uit zijn revolver had gelost, gaf M. zich over. Ter plaatse bekende hij de in braak in Amstelveen te hebben ge pleegd. De politie trof de buit sie raden ter waarde van enkele duizenden guldens op hem aan. Zijn handlanger bleek weinig geïmpo neerd door de dienstrevolver. Men vond slechts zijn leren pantoffels, die in de modder van het weiland waren blijven steken. Op zijn sokken vervolgde hij zijn vlucht. Zijn spoor werd enkele kilome ters lang door een politiehond gevolgd, maar aan de rand van de stad raakte de hond het bijster. Via M. kon de identiteit van de ge zochte overigens spoedig worden vastge steld. Rechercheurs arresteerden hem in het holst van de nacht. Hij werd rustig slapend in zijn bed aangetroffen. M. bleek slechts kort op vrije voeten te zijn. Veertien dagen geleden was hij uit de gevangenis ontslagen, waar hij zijn zoveelste straf wegens een serie in braken had uitgezeten. De politie heeft de irtöruk, dat beide arrestanten deel uitmaken van een min of meer georganiseerd inbrekers- komplot. DEN HAAG Het A.N.P. bericht, dat de Sjah van Perzië voornemens is op uitnodiging van koningin Juliana en prins Bernhard volgend jaar mei een staatsbezoek aan Nederland te brengen. Het zal zijn eerste official* baxoak aan i ons land zijn. DEN HAAG (ANP) Na een korte ziekte is gistermiddag een van de twee Nederlandse 109-jarigen, me vrouw de weduwe J. J. de Calonne- Meister in Den Haag, overleden. Zij was op 11 november 109 jaar gewor den. Nederland heeft nu nog Chrisse- meuje in Eibergen, die in oktober 109 werd. VOORZITTER K.V.P.: Kans op vervroegde verkiezingen UTRECHT (ANP) „De socialisten voelen weinig voor vervroegde verkie zingen". merkte zaterdag de voorzitter van de K.V.P. mr. H. W. van Doorn op tijdens de oartijraadsvergadering van de K.V.P. te Utrecht. Toch ligt het volgens hem in de rede, dat er vervroegde ver kiezingen komen. „Daarmee dient men e'nstig rekening te houden De K.V.P. is hiervoor klaar", zo zei hij. Simplon- en St. Gotliardpas door sneeuw onberijdbaar GENÈVE (UPI) De zware sneeuw val van de laatste dagen heeft zowel de Simplon- als de Sint Gothardpas onbe rijdbaar gen.aakt. Beide passen vormen de verbinding over de weg tussen Zwitserland en Ita ië. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond te '23.15 uur: Opklaringen, maar, voorna melijk in de kust provincies. ook enkele buien. - Overwegend ma- tige wind tussen 4 west en zuid. Weinig verande- - ring in middag- temperaturen. MIESJE Je kan niet voor zichtig genoeg zijn. 16 DECEMBER: zon op 8.42 uur, zon onder 16.29 uur; maan op 12.02 uur, maan onder 23.31 uur. -JJ

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1