P.v.dL A. GAAT IN DE OPPOSITIE S.E R. zal adviseren over loongrens Gezellig feestje ondanks de crisis BON r i j I I I I J Pensioen voor alle weduwen en wezen Zeeuwsch Dagblad De Bilt: wind Zeeuwsch Dagblad BRENGT VANDAAG HET BEELD VAN EEN AFSCHEID DAT DOOR DE KABI NETSCRISIS EEN WIJDERE STREK KING KREEG DAN BEDOELD WAS NIEUW OLIEVELD IN DE SAHARA Koningin opent besprekingen Kamer maandag wel bijeen Vragen in Kamer over boycot in Peking WETSONTWERP OP DE VALREEP Uitkering van 1326 en 1968 gulden per jaar Rijk heeft een voordeeltje thans de grote krant van Zeeland Tweede fase strijd om West-Irian" Goede heertje komt voor Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzeu, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 0,56 per week, 1 7,— per kwartaal Losse nummers 13 eent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1 1. 14e Jaarg. No. 4182 Zaterdag 13 december 195fi Op de rug gezien van links naar rechts de ministers Cals, Hofstra en Struycken. Aan de andere zijde van de tafel en eveneens van links naar rechts: de excellenties Luns, Van Aartsen en Samkalden. Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-harloger PARIJS (Reuter) In het Oosten Van de Franse Sahara is opnieuw een rijk olieveld aangeboord. Men verwacht op den duur een zo grote opbrengst, dat het veld Frankrijk tot de grootste producent ter wereld zal maken. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselend be wolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Over het alge meen hogere temperaturen dan gisteren. MIESJE: Ik brei nog maar een nieuwe sjaal. 14 DECEMBER: zon op 8.40 zon onder 16.28; maan op 11.06 maan onder 21.15. -Tan onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Partij van de Arbeid bereidt zich erop voor, niet langer aan de regering deel te nemen. De overheersende opvat ting in de socialistische partijleiding is, dat zij er geen bezwaar tegen heeft als de andere ministers zouden aanblijven, maar die moeten dan ook de volledige verantwoordelijkheid op zicli nemen. De socialisten wensen in ieder geval verder geen verantwoor delijkheid meer te dragen en hét is als vaststaand aan te ne men dat zij zich geheel zullen terugtrekken. Dat zou dus tot gevolg hebben dat tot aan de verkiezingen van 1960 geen so cialist zich meer voor een porte feuille beschikbaar zal stellen en dat de fracties van de Twee de en Eerste Kamer in de oppo sitie zullen gaan. ONTSLAGAANVRAGE Welke consequenties dit standpunt van de P.v.d.A. met zich brengt in ge val van vervroegde verkiezingen na Kmerontbinding is op dit ogenblik weliswaar niet vast te stellen, maar uitlatingen van partijvoorzitter E. Ver meer doen vermoeden dat het dan niet anders zal zijn. De dag van gisteren na de beslissing in de Tweede Kamer heeft de te ver wachten gang van zakén te zien ge geven, die het gevolg is van iedere kabinetscrisis. Minister-president dr. W. Drees heeft in de loop van de och tend voor zich en de andere socialis tische ministers de aangekondigde ont slagaanvrage ingediend en namens de overige leden van het kabinet de por tefeuilles ter beschikking van de Ko ningin gesteld. GESPREKKEN Dat gebeurde op Hiuis ten Bosch, waar de Koningin met de scheidende premier een gesprek had van ruim een uur. Daarbij heeft dr. Drees de Koningin in kennis gebracht van het verloop van de besprekingen in het ka binet van donderdagavond. Daarna heeft de Koningin bespre kingen gevoerd achtereenvolgens met mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer en dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State, de eerste ad viseurs van de Kroon in deze omstan digheden. Gistermiddag zijn drie frac tievoorzitters ontvangen voor het in dienen van hun adviezen, mr. Burger van de P.v.d.A., prof. Romme van de IJ.V.P. en dr. Bruins Slot van de A.R. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Over de wenselijkheid de loongrenzen voor de ziektewet en het ziekenfondsenbesluit te verhogen, zal een advies van de Sociaal- economische raad verschijnen. In de vergadering van gisteren besloot de raad een dergelijk advies te zullen uitbrengen, ook al heeft de minister van sociale zaken daarom niet gevraagd. Dat betekent dus dal de S.E.R. op eigen initiatief een advies ter hand neemt, hetgeen hij volgens de wette lijke voorsehriften ook kan doen. De vakcentrales hebben oniangs dit pro bleem bij de raad aanhandig gemaakt. De voorbereiding van het advies wordt toevertrouwd aan de subcommissie van de sociale commissie, die zich op het ogenblik bezig houdt met het bestuderen van de loongrens voor de werkloosheid en wachtgeldregeling. Daarover had de minister wei advies gevraagd. Het resultaat van dit alles wordt nu dat de S.E.R. zich gaat uitspreken over het complete vraagstuk van dé loon grens, die thans op 6900 gulden ligt. DEN HAAG. De vergadering van de Tweede Kamer van maandag gaat door. De regering heeft aan de voor zitter van de Tweede Kamer meege deeld, dat zij het op prijs zal stellen, indien de Kamer in de vergadering van maandag het tweede belastingontwerp, namelijk dat yan de verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastin gen en van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren, zal willen behandelen. Voorts heeft de regering verzocht van de wetsontwerpen, die op de agenda van de Kamer voorkomen, alleen de drie naturalisatie-ontwerpen te behan delen. DEN HAAG. Het socialistische lid van de Tweede Kamer, de heer F. J. Goedhart, heeft minister Luns vragen gesteld over de boycotactie van het Chi nese personeel van de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging in Pe king. Hij vraagt of een dergelijke actie mogelijk zou zijn, als zij niet wordt ge ïnspireerd door de regering van com munistisch China. door Th. van Bergen Dit hieronder is het privé-menu van minister Luns waarop ik gis teravond, dank zij zijn medewer king, in de dinerzaal van het Del tahotel te Vlaardingen vijftien handtekeningen kon verzamelen. Het waren de pennestreken van evenzovele excellenties, die waar schijnlijk voor het laatst -in deze groepering bij elkaar waren. Ech ter niet om te beraadslagen over Hoe nu verder?, al zal er menig woord aan „de situatie" zijn ge wijd. De aanleiding tot de bijeenkomst met de dames èn ojud-minister Alge- ra met zijn echtgenote was een heel andere. Weken geleden was al beslo ten, dat de dames en heren elkaar gisteravond aan de dis in het Delta hotel zouden ontmoeten. Toen de po litieke hemel nog niet zo heel erg be wolkt was en alleen minister Algera nog maar het team had verlaten, was de dag van gisteren al voor dit fees telijk avondje vastgesteld. Het kabinet bood de scheidende collega dit „eten tje" aan. Voor mevrouw Staf was het toen ook geen beletsel meer en pas sant haar verjaardag te vieren. Alleen mevrouw Vondeling ontbrak aan de feestelijk getooide tafel, waar boven het kaarslicht in zilveren kande- labres flakkerde. In drie grote en twee kleine bloemstukken stond het najaar in prachtige tinten te pronk tussen het Rosenthaler servies en de kristallen bo kalen die alleen bij zeer bijzondere ge legenheden de tafels sieren. Tegen dit alles stak het boeket rode anjers dat mevrouw Algera was aangeboden, zeer fraai af. U moet niet boos worden, excellen tie, had ik tegén minister Luns gezegd, maar wij willen graag het menu met uw handtekeningen hebben. Ik word nooit boos, was het weder antwoord, behalve in de Kamer. Maar ik zal het de minister-president vragen. Zo ging ik dan even later rond langs vijftien excellenties. Het ging met minis teriële vaar' en vlotheid. Alleen minis ter Zijlstra wilde weten: Waarvoor is dit? En wie zijn „wij"? Toen hij het wist: En wat gaan „wij"-ermee doen? In de krant zetten, excellentie. Dat dacht ik wel. Vooruit dan maar, er is toch niemand die het kan lezen. Inmiddels was de Cocktail Henry IV geconsumeerd en was de ossestaartsoep onderweg. Later zouden nog de filets van tong met asperges volgen, en de kalfsoester met champignons, met als besluit een „volmaakt" ijsgerecht met vruchten en brandende kersen. Dat alles „besprenkeld" met een witte bourgogne en een rode bordeaux. Voor zover het nog niet duidelijk is geworden: ondanks de crisis waren de heren (én de dames) zeer goed geluimd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bijna twee jaar na het uitbrengen van het advies van de Sociaal-Economische Raad is de re gering thans gekomen met het wets ontwerp voor een algemene weduwen- en wezenvoorziening. Dit tijdsverloop is nodig geweest om de zeer vele details te regelen, die deze vorm van verzekering met zich mee brengt. Het advies van de S.E.R. is in grote lijnen door de regering overgenomen. Minister Suurhoff, die samen met mi nister Hofstra het ontwerp indient, noemt in de toelichting de volgende ka rakteristieken van zijn voorstel: -» De A.W.W. (zoals het ontwerp al bij afkorting heet) is net als de ouder domsvoorziening een volksverzeke ring: ieder tussen de vijftien en 65 jaar betaalt mee aan de premie, niemand is van de werking van de wet uitgezonderd. O De financiering geschiedt net als bij de ouderdomsverzekering volgens het omslagstelsel. Er zal een premie worden geheven van vermoedelijk 1,15 procent van het inkomen tot een maximum-inkomen, gelijk als bij de A.O.W. Q De uitkeringen zijn waardevast, ge- koppeld als zij zijn aan de loonindex. De uitkeringen zijn thans vastgesteld op 1326 en 1968 gulden. Het index cijfer van 1 oktober 1958 is bepalend a De uitkeringen aan weduwen en wezen moeten gezien worden als een zogenaamde bodemvoorziening. Zij dienen om een minimum-bestaan te garanderen, maar zijn daarnaast een stimulans voor verdere, particuliere bedrijfsvoorzieningen. In deze karakteristiek vinden wij dus geheel het stelsel terug, zoals dat in de ouderdomsvoorziening thans is inge burgerd. De uitvoering van de wet zal worden opgedragen aan de Sociale ver zekeringsbank, waarbij de Raden van arbeid worden ingeschakeld. De minis ter hoopt, dat op 1 januari 1960 de wet in werking zal kunnen treden. De voorgestelde regeling maakt on derscheid in verschillende categorieën van weduwen, namelijk naar leeftijd en naar de vraag of zij alleen, dan wel met kinderen zijn achtergebleven. Ook de 'Uitkeringen zijn verschillend en kunnen worden gegeven in de vorm van een vast ipensioen of als tijdelijke uitkering. Vast pensioen weduwen zonder kin deren 1326 gulden. dit pensioen wordt gegeven aan de vrouw die, weduwe is geworden o-p de leeftijd van vijftig jaar of ouder en geen kinderen heeft. Zij ontvangt dit pen sioen tot aan haar 65ste jaar. Daarna krijgt ze ouderdomsuitkering; r weduwe is geworden op een leeftijd, jonger dan vijftig jaar, geen kinderen heeft, en door invaliditeit niet in staat is in haar onderhoud te voor zien. Vast pensioen weduwen met kinde ren 1968 gulden. Deze uitkering wordt gegeven aan de vrouw, die achterblijft met een of meer kinderen, jonger dan achttien jaar. Nu zal zich de omstandigheid kunnen voor doen, dat haar jongste kind achttien jaar wordt, als de moeder noig geen vijftig jaar is. Het zou bijzonder hard zijn, aldus minister Suurhoff, aan de weduwe, die alleen voor de opvoeding van de kinderen -heeft moeten zorgen, het pensioen te ontnemen kort voor haar vijftigste jaar. Voor deze gevallen is de grens tot toelating voor het pensioen verlaagd tot 45 jaar, wanneer tenminste de voorafgaande jaren pensioen was ont vangen. Uitkering jonge weduwen zonder kinderen. Ook hier maakt het wetsontwerp weer onderscheid. De jonge weduwe zonder kin-deren zal een uitkering ontvangen gedurende zes maanden indien zij jon ger is dan 27 jaar. Is zij op de daig, waarop haar man stierf, 27 jaar of ouder, dan wordt de duur van de uitke ring verlengd met een maand voor ieder jaar, dat zij ouder is dan 26 jaar. Met dien verstande echter, dat de duur van de uitkering hier maximaal twee jaar zal zijn. De hoogte van die uitke ring is weer gesteld op 1326 gulden per jaar. Cocktail Hénrq IV Consommé de queue de boeuf er» tdsse Paupiettes de Sole d fArgenteuii Qrenadins de Veau „7alleqrand" Parfait Rothschild cérises flan :LT* HOTEL vlaamunobn LS If D&XMMB 1934 Mevrouw Drees vlak voordat het diner begon, met als tafelheren links oud-minister Algera (die het diner kreeg aangeboden) en rechts minister Struycken. Nog enkele aspecten van de ko mende wet: Geen weduwe zal volgens het ontwerp aanspraak kunnen maken op pensioen of uitkering, indien haar overleden echtgenoot op het tijdstip van hun huwelijk 65 jaar of ouder was. Een geseheiden vrouw, wier ex-man komt te overlijden, wordt geen weduwe in de zin van de nieuwe wet. Zij krijgt dan ook geen recht op pensioen of uitke ring; wel de kinderen uit dit ont bonden huwelijk. Bij inwerking treden van de wet op 1 januari 1960, zo hoopt de regering zullen er naar een zeer globale raming 125.000 wedu wen uitkering gaan ontvangen. Heffing en invordering van de premie zal gelijk lopen als bij de ouderdomswet en gebeuren door de belastingdienst. Het rijk heeft financieel een voordeeltje bij de A.W.W. De toe slagen op de weduwenrenten doov de invaliditeitswet komen te ver vallen, hetgeen zes miljoen gulden bespaart. De gemeenten kunnen een groot deel van hun maatschap- pelijke steun intrekken, hetgeen hun twintig miljoen kan schelen. Voorzieningen voor wezendrie leeftijdsgroepen. Heel vaak zal een alleen achtergeble ven kind in het gezin van derden wor den opgevoed. Met een vergoeding ter hoogte van de kinderbijslag worden lang niet alle kosten gedekt, zodat een an dere regeling wordt voorgesteld. De uit kering voor een kind, jonger dan tien jaar, wil de minister stellen op 438 gulden per jaar, voor kinderen van tien tot zestien jaar op 660 gulden per jaar en van zestien tot 27 jaar op 864 gulden per jaar. Ook deze bedragen zijn waar devast. Voorzieningen voor lialfwezen kinderbijslag. Voor kinderen, die met de moeder achterblijven, wil de minister een zo danige regeling invoeren, dat zij steeds onder de kinderbijslagwet vallen. Voor alle kinderen kan de weduwe dus van deze bijslag verzekerd zijn. tol l januari a.s. kunt U hel Zeeuwsch Dagblad 's morgens vroeg thuis bezorgd krijgen tegen de lage prijs van slechts 56 cent door middel van onderstaande bon. Ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad Niet alle ministeriële handteke ningen zijn even duidelijk leesbaar, •>1 DJAKARTA (AP/UPI) De Indone sische minister van buitenlandse zaken, Subandrio, heeft verklaard dat „de twee de fase van de strijd om de terugkeer van West-Irian" zal beginnen in februari met zijn bezoek aan Australië. Hij zei dat de reis naar Washington, Londen, Bonn, Moskou en Praag, waar van hij onlangs is teruggekeerd, deel heeft uitgemaakt van de eerste fase van de strijd om Nederlands Nieuw-Guinea. De landen van Oost-Europa steunen onze aanspraak op westelijk Nieuw-Guinea, zei Subandrio gisteren in het parlement. Het begrip en de belangstelling van de westelijke mogendheden waren volgens hem door zijn reis groter geworden. of zij nu een belangrijk staatsstuk tooien of een simpel menu. Als u van boven naar beneden kijkt komt u achtereenvolgens de signaturen tegen van (eerste rij) de ministers W. Drees, H. B. J. Witte, A. Von deling, G. Ph. Helders, C. Staf, J. G. Suurhoff en J. Zijlstra. Op de twee de rij J. M. L. Th. Cais, A. A. M. Struycken en M. A. M. Klompé, op de derde rij J. Algera, J. M. A- H. Luns en I. Samkalden en ten slotte H. J. Hofstra samen met J. van Aartsen. AMSTERDAM. De Amsterdamse x'eohtbank zal op woensdag 28 januari beginnen met de behandeling van de zaak tegen „hef goede heertje", de boek houder K. van H. Hij zal wegens ver duistering van ruim twee miljoen gul den en het plegen van valsheid in ge schrifte terecht staan. I Aan de administratie Postbus 4 - Goes tot I januari 1959 te ontvangen voor 56 cent. en verder per week voor 56 ct.; per maand voor f of per kwartaal voor f 7.—. (Doorhalen wat niet langd wordt). 2.43 ver- Naam Straat l

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1