16.53 u,: Beslissing valt na een middag vol dramatische debatten Tweede Kamer stemt vijf socialistische ministers weg De koude lauwe of hete brij EINDE VAN EEN DERTIENJARIG TIJDPERK O tap JMfÊ. Kalkoen was gevlogen Vandaag naar Soestdijk Voor het hele land Het gevecht geopend Olie duurder De Bilt: weer onbestendig DIT WAREN DE VEERTIEN Minister Hofstra kondigde vertrek op televisie aan PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DEN HAAG - Gistermiddag om zeven minuten voor vijf stortte de brede basis ineen. Minister-president dr. W. Drees deelde toen aan de Tweede Kamer mee, dat de socialistische ministers zeker niet zouden aanblijven als minister Hofstra aftrad. Zie verder pag. 7 DR. DREES L 1 I WAfèirï:JSmSM Ij WÊm m jasBa jfl X Qk Suur-hnff W ml 3| 1 -JLM m, 3Jf j ■UrS PROF. ROMME HOFSTRA Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e Jaarg, .No.418# Vrijdag 12 december 1958 (DERDE) KABINET-DREES VALT UITEEN Van onze parlementaire redacteur. Ruim twee uur tevoren had de minister van financiën zijn „onaanvaardbaar" laten klinken op de motie-Romme en het daaraan vastgekoppelde amendement om de verlenging van de belastingverho gingen te beperken tot één jaar. Om kwart voor zes nam de Tweede Kamer zowel de motie als het amendement dat was ingediend door de meerderheid van de vaste commissie van financiën met 88 tegen 55 stemmen aan. Vóór stemden de fracties van de KVP, AR, CH, VVD en SGP, tegen «temden de socialisten en de communisten. Onmiddellijk daarop vroeg minister Hofstra schorsing ran de beraadslagingen en daarmee was de strijd tot een einde gekomen. De stemming is voorbij de beslissing is gevallen. Minister Hofstra pakt zijn spullen bij elkaar. Hij gaat heen. Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Dr. Drees zal vermoedelijk hedenochtend op Soestdijk zijn opwachting maken bij koningin Juliana om haar van alle aspecten van de nieuwe situa tie op de hoogte te stellen. Gisteravond heeft het voltallige kabinet in de Trèveszaal aan het Binnenhof zich van acht uur tot half tien over de nieuwe toestand beraden. Wat daar is besproken wordt voorshands geheim gehou den in afwachting van het ogen blik, waarop de Koningin volledig zal zijn ingelicht. Het heeft de Tweede Kamer ruim vier uur ingespannen vergade ren gekost om tot dat einde te geraken. Bijna de helft daarvan werd moeizaam besteed om uit te maken hoe men de dramatische beslis sing zou regisseren. In dit ordedebat kwam al meteen het oude zeer, dat al zo lang tus sen de socialisten en de overige fracties tot herhaalde botsingen had geleid, naar boven. Het leek er soms veel op, alsof de Kamer, nu zij dan eindelijk voor de historische beslissing stond, aarzelde om de laatste stappen te doen. Het ging er eerst om wat nu het eerst zou moeten worden behandeld: de motie-Romme of het amendement, dat de verlenging van de verhoogde ven nootschapsbelasting wilde beperken tot één jaar. De socialistische fractieleider, mr. J. A. W. Burger, wilde de beslissing over de motie zelfs uitstellen totdat het gehele ontwerp was afgehandeld, dus nadat de beslissingen over de ver lenging van de afzonderlijke belastingverhogingen al genomen zouden zijn. Deze motie werkt als een guillotine, riep hij uit, omdat de regering daardoor verhinderd zou worden om voortijds blijk te geven van haar houding. Het ging er niet slechts om of de algemene beraadslagingen weer hervat moesten worden, of dus weer alle argumenten uitgemeten zouden moeten worden, maar of er nog gelegenheid zou zijn om het grote gevecht op de laatste barricade met alle kracht van wapens te leveren. Daar kwam nog een heel belangrijk argument bij: 's lands vergaderzaal was rechtstreeks met Hilversum verbonden en het land luisterde mee! Toen dan ook eenmaal het besluit was genomen om de discussies over motie en amendement gezamenlijk te voeren maakte ieder gretig gebruik van de gelegenheid om alles te spuien wat er op 's harten diepste grond lag Eerst zijn er toen enkele zakelijke onderdelen afgedaan. Het amendement om het element van de vervroeging uit de afschrijvingsfaciliteit weg te nemen, werd ingetrokken, omdat daarmee het karakter van het voorstel zou worden aangetast en voorzitter dr. Kortenhorst oordeelde dit terecht niet toelaatbaar. Een tweede amendement, dat de volmacht aan de minister om naar willekeur met de vervroegde afschrijving te manipuleren wilde beknotten, ging dezelfde weg op. Pas daarna kwam de Kamer tot de „koude, lauwe of hete brij", waar de Kamer omheen had gezworven, zoals dr. Kortenhorst het karakteriseerde. Het was minister Hofstra, die het gevecht opende, rechtstreeks tegen de oppositie van de K.V.P.'er dr. Lucas, zijn scherpste tegenstander. De basis van vertrouwen voor een verantwoord beleid komt te vervallen, zo verweet hij hem, als de regering steeds maar weer wordt gedwongen om met de Kamer een hard gevecht te leveren voor elk bedrag dat zij nodig acht. In een dergelijke situatie is het land niet meer bestuurbaar. Men kan geen opgewekte vprhalen houden bij de afzonderlijke begrotingen en dan bij de belastingvoorstellen de regering verwijten dat zij niet zuinig genoeg is. Elke keer zet men de regering een stok tussen de benen. Br komt een moment, aldus minister Hofstra, dat men tegen een dergelijke oppositie „neen" moet zeggen, ook als daar in de ogen van het publiek een geringe aanleiding voor is. Ik ben mij bewust van wat ik zeg: ik kan de verantwoordelijkheid voor een dergelijk beleid niet meer dragen. Ik zal de consequenties aanvaarden als het amen dement wordt aanvaard! Wat betekent dit, zo luidde de vraag, die prof. mr. Oud onmiddellijk hier op liet horen, treedt minister Hofstra alleen af, nemen zijn socialistische col lega's ook ontslag of geldt dit onaannemelijk voor alle leden van het kabinet? Van onze Haagse redactie DEN HAAG. „Donderdag, 11 december, 20 uur: openbare vergadering." vermeldde gister avond het zwarte bord met witte letters in de hal van de Tweede Kamer. Het was ten onrechte; er was geen avondvergadering. De ministers Drees en Hofstra had den hun laatste woorden gespro ken en de Kamer verlaten de brede marmeren trap af en de vochtige kou van het Binnen hof in. TWee moegeprate mannen die „neen" hadden gezegd tegen de meer derheid van de Kamer en daarna gin gen. Vier en een half uur lang had het gevecht geduurd. Het was een histo risch gevecht dat voelde iedereen. Er werd met veel retorisch geweld af scheid genomen van een dertienjarig tijdperk dat ons nog lang zal bijblij ven. onbewogen Een uur nadat de vergadering was begonnen was het kabinet nog steeds heel. Om twee uur is minister Hofstra aan het woord: een rustige efficiënte man, die in zijn korte beheerste zin nen nooit iets teveel zegt en nimmer in herhalingen vervalt. Kamerleden groepen om de rege ringstafel samen. Persfotografen door klieven de lucht met huil bliksem schichten. Dr. Drees. hoort het betoog onbewo gen aan. Hij zit in zijn karakteristieke houding: een weinig achteruitgezakt, de handen over elkaar in de schoot, kijkend naar de sprekers. Nu en dan legt hij zijn rechtervuist ,op tafel. Mr. Burger is zijn tegenbeeld. In de voorste rij van de socialistische hoek steekt zijn forse gestalte in bruin col bert duidelijk af. Mr. Burger is hyper nerveus. Zijn handen, voeten en armen herhalen steeds dezelfde bewegingen: benen over elkaar en naast elkaar, armen op de rugleuning en op tafel, bril op en bril af, zakdoek uit de zak en er weer in. Nu en dan strijkt hij over zijn hoofd. Geen van de fractieleiders kan zo DEN HAAG. Als gevolg van de re cente prijsstijging op de wereldmarkt zullen met ingang van vrijdag 12 decem ber a.s. de verkoopprijzen van enkele aardolieprodukten op de Nederlandse markt worden verhoogd. Voor petroleum voor huishoudelijk ge bruik bedraagt de verhoging cent per liter. De prijzen voor gasolie, auto-gasolie, huisbrandolie en dunne stookolie worden 20 cent per 100 liter hoger. Vice-president Hoge Raad Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Tot vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden is bij koninklijk besluit benoemd dr. mr. P. H. Smits, sinds 1941 raadsheer van het college. H. A Hofstra Ir. C. Stat Mr. 3. van Aartsen Prat do. J. Zijlstra Ph, Helden ■p; vla [J Hl v'-^a AIt- M, A. H. Luns Mei» dr, M> A. Nt, Klompé Mr. A, A. M, Struycken u 1 H.s B. J» Witti Ji'c slecht stilzitten. Zelfs de kwieke pro. lessor Oud, voor wie het toch een op windende en belangrijke middag is, zit rustiger. Zijn witte kuif is altijd zicht baar tegen het groene gordijn, waar achter Kamerleden, fotografen en cameramannen hun sigaretten roken. De rook walmt naar boven en aan het eind van de middag hangt er in de hoge witte zaal een dikke blauwe walm. lange zinnen Wie dacht dat het barsten van de brede basis een spannende zaak is, komt bedrogen jiit. Het debat sleept zich verder. Om kwart voor drie is prof. Romme aan het woord. De katholieke fractieleider heeft moeite om op gang te komen en kan al te vaak het slot van zijn lange volzinnen niet vinden. De tribunes worden van minuut tot minuut voller. Ook minister Luns staat ergens tussen al deze mensen evenals staatssecretaris Van Veen, de man die nimmer het woord voerde en straks weer even onbekend het particuliere leven ingaat als hij er onlangs uitstapte. Het wordt broeiwarm in de verga derzaal, maar als iemand het grote raam achter de rug van dr. Drees opent moet het meteen weer dicht. De glasgordijnen wapperen even boog op, maar een frisse najaarswind is bij deze eindstrijd niet gewenst. Om half vier is mr. Burger aan het woord. Zijn stem klinkt luid en ver ongelijkt: ,,Ik heb nooit het woord „woordbreuk" in de mond genomen' Maar zijn tegenstanders zwaaien met het socialistische partijorgaan, waar het tegendeel in staat. Dr. Drees praat met Evert Vermeer en minister Hof stra luistert, hand onder de kin. De woorden van mr. Burger lijken een afscheidsrede en een eerste verkie zingsrede. tas inpakken Om vijf uur staat het kabinet nog. De crisis is als een hete, lauwe of koude brij, waar men angstvallig om heen draait. Dr. Kortenhorst gebruik te die uitdrukkig aan het begin van de middag en hij had er volmaakt ge lijk mee. In de diepe afgrond die so cialisten en anderen scheidt, gloeit de crisis, maar de aanloop voor de sprong in de afgrond wordt steeds groter. De stemming over de motie- Romme is nog steeds niet aan de orde. De minister van financiën zegt weer „neen" en als hij uitgesproken is pakt hij zijn tas in langzaam, zodat de fotografen zijn handelingen goed kun nen registreren. Mr. Burger slentert wat heen en weer na zijn laatste oratie, die veel interrupties en gehamer op leverde, De gordijnen achter de rege ringstafel worden gesloten alsof de Kamer een sterfhuis is. Dan komt dr. Drees aan het woord. Het dramatische hoogtepunt in de Tweede Kamer. Gespan nen luisteren de afgevaardigden naar de woorden van de minis ter-president, dr. W. Drees: De socialistische ministers zullen zeker niet aanblijven als minis ter Hofstra heengaat; dat raakt uiteraard heel de basis van het kabinet. Zijn laatste woorden deze middag misschien wel zijn laatste woorden als minister. De klok wijst vijf minuten over half zes. Filmcamera's zoemen, een zwijgende groep afgevaardigden hokt rondom de regeringstafel en door de kieren van de groene gordijnen kij ken vele hoofden. De motie wordt in stemming gebracht en het resultaat zal een ruime meerderheid zijn. Met 88 tegen 55 stemmen maakt de Kamer een einde aan het tijdperk-Drees. Het is gebeurd. HILVERSUM. Voorafgaande aan de bijeenkomst van de Ministerraad heeft minister Hofstra gisteravond voor de televisie verklaard dat hij zijn ontslag zo spoedig mogelijk aan de Koningin zou verzoeken en dat de vier andere socia listische ministers dat ook zouden doen. Daarmee, aldus de heer Hofstra, is de grondslag aan het kabinet ontvallen. Wat intussen de overige ministers zul len doen en of men dus kan zeggen dat het kabinet in zijn totaliteit demissionair wordt, op deze vraag kon de heer Hof stra nog geen antwoord geven. Daar over, zei hij, zou in de Ministerraad moeten worden beslist. ASTEN (A.N.P.) Kort nadat zij een tegenligger was gepasseerd is gisteren de 47-jarige mevrouw A. Weijers-Brou- wers uit Venlo op de weg Asten-Meijel met haar auto tegen een boom gebotst. Zij was op slag dood. Het K N.M.I. In De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk eni ge regen of natte sneeuw. Weinig verandering in de middagtempera- turen. Matige tot krachtige en mo- gelijk harde wind uit zuidelijke richtingen. MIESJE: „Onbestendig" kan veel betekenen 13 DECEMBER: zon op 8.39, zon onder 16.28; maan op 10.31, maan onder 20.05 uur. V Eigen nieuwsdienst RIJSSEN. Een vrolijk gezelschap wachtte in een café te Rijssen op het moment, dat een prachtige kalkoen, die in de keuken werd gebraden, zou worden opgediend. Eindelijk kondigde de waard aan, dat men aan tafel kon gaan. Wie even wilde kijken, hoe de kalkoen er uit zag, moest maar naar de keuken lopen. Tot stomme verbazing van waard en gasten was echter juist tijdens een korte afwezigheid van de kok de kalkoen met braadpan en al van het fornuis gestolen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1