Vandaag valt de beslissing Overleg alleen nog met „fair play Vissers in paniek door vreemde buit BON r 1 J HOELA-HOEP IS DE MODE WEER UIT De Bilt: meer wind Zeeuwsch Dagblad Baldadigheid gemeten i i I I WALL STREET ZEER VAST Na omzet voor miljoenen Raketbases langs de Himalaja 1 Kabinet bijeen in spoedvergadering Dr. Bruins Slot verlaat ziekbed Minister Suurhoff niet naar mijnen Fractie van K.V.P. vandaag bijeen Opvallende haast met Handelingen Niet eens Oog op de P.v.d.A. en de minister De voetjes door de vloer Kerstman in brand LERAREN OVER SALARISKWESTIE Veiligheidsbesluit niet nagekomen, eis300 President Prasad leest Indonesië de les VERROESTE MIJN IN DE KOR DE WINTER NADERT Ike niet onder indruk thans de grote krant van Zeeland Bondsdag vraagt regering om vrijhandelszone Zeeuwsch Dagblad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438, bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwarterf Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaarg. No. 4180 Donderdag 11 december 1958 SPANNING IN DEN HAAG GROEIT Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG „Wij leven onder omstandigheden dat verkiezin gen wel eens eerder aan de orde kunnen komen dan normaal kan worden verwacht". Met deze woorden bracht gistermiddag de socia list De Kadt tijdens de buitenlandse debatten tot uiting wat in de Tweede Kamer afgevaardigden en ministers veel meer bezig hield dan Nieuw-Guinea of de vrijhandelszone. In 's lands vergaderzaal was er niets van te merken, maar overi gens trilde het gebouw van het crisisrumoer. Ieder die het maar wilde horen kon vernemen dat vanmiddag het vierde kabinet-Drees zijn laatste uur zou gaan beleven, als er tenminste niet op het laatste ogen blik nog een uitweg zou worden gevonden uit het conflict van de ver lenging der belastingverhogingen. Overigens waren er tal van tekenen die erop duidden dat er inderdaad iets aan de hand was. Gisterochtend kwam het kabinet in buitengewone vergadering bijeen, waaraan weliswaar niet alle mi nisters deelnamen zo was minister- Vondeling afwezig maar die in ieder geval werd bijgewoond door het meren deel van de bewindslieden. Minister Suurhoff had er een reis naar de Mijn streek voor afgezegd. Naar het schijnt heeft deze minister raad geen volledige overeenstemming opgeleverd over een gemeenschappelijk standpunt. Men zou het niet eens zijn geworden over de vraag of het kabinet in zijn ge heel achter minister Hofstra dient te staan bij zijn afwijzing van het meer derheidsstandpunt in de Tweede Kamer, dat de tijdelijke belastingverhogingen voor slechts één jaar mogen worden verlengd. Het is ons op het ogenblik dat wij dit schrijven niet bekend of in de raad is gezocht naar een vergelijk of dat zich in de loop van de dag andere compro mismogelijkheden buiten het kabinet hebben voorgedaan. De aanleiding immers van de belas tingverlenging beschouwt men in som mige politieke kringen wel allerminst bij uitstek geschikt om dienst te doen als steen des aanstoots of struikel blok. zo men wil waar dit kabinet onvermijdelijk over zal moeten vallen In de fractie van de K.V.P. heerste dinsdagnacht al. nadat prof. mr. Romme zijn motie had ingediend, een opgewon den stemming, maar dat is niet interes sant. evenmin zelfs als het standpunt en de standvastigheid van prof. Romme en zijn fractie. De doorslag immers geeft de houding van de socialistische Tweede-Kamer fractie onder leiding van mr. Burger en daarbij gaat het om de vraag in hoe verre deze vasthoudt aan zijn bekende zeven fakkeldragerspunten. Interessant is in hoeverre de inzichten van minister president dr. Drees daarop van invloed zijn. Dit. is de kern van de zaak en deze onttrekt zich geheel aan de waarne ming. Wel kan men ervan zeggen, dat er daarom nog ook in de loop van deze donderdagochtend van alles kan ge beuren, ook al zijn er enkele verschijn selen die zouden kunnen wijzen op een j niet meer te herstellen breuk en een niet meer tegen te houden ontwikkeling. Tot deze verschijnselen kan men reke nen de aanwezigheid in de Tweede Kamer van de fractieleider van de a.r dr. Bruins Slot die van zijn ziekbed in Heemstede was opgestaan om aan het Binnenhof overleg te olegen. Daar waren ook de beide a.r ministers prof. dr. Zijl- j stra en mr Van Aartsen, welke laatste I niet zal hebben vermoed dat zijn zetel zo spoedig op scherp zou komen te staan Opmerkelijk is voorts dat het tijd stip waarop minister Suurholf zijn wets ontwerp voor de weduwen- en wezen- verzekering aan de Nederlandse pers zou voorleggen, plotseling is vervroegd. Dat zou aanvankelijk zaterdag gebeuren. Het zal nu vanmiddag geschieden, zodat minister Suurhoff er zeker van kan zijn nog als actief minister zijn tweede grote object van sociale wetgeving na de A.O.W., persoonlijk publiek te maken. Bovendien is alles er op gericht om de indiening van dit wetsontwerp zoveel mogelijk te bespoedigen, zodat het waarschijnlijk reeds vanasond hij de Tweede Kamer kan worden ingediend. Vanochtend zal ten slotte de fractie van de K.V.P vergaderen en dan is het verder maar afwachten wat minister Hof stra vanmiddag om één uur wellicht namens het kabinet heeft te zeggen Dan hangt het lot van het kabinet af van het standpunt van de Tweede-Kamer- fractie van de Partij van de Arbeid. Als blijk van de ernst van de situatie ten slotte nog het volgende: Vanochtend om negen uur al zijn de officiële Hande lingen van de belastingdebatten van dins dag beschikbaar.' Het is een grote uit zondering dat dit verslag zo spoedig be schikbaar is. Om de Tweede Kamer vol ledig in de gelegenheid te stellen hel debat nog eens rustig te bestuderen is er ditmaal bijzondere haast gemaakt met j het afdrukken ervan. En dan nog de bijna onvermijdelijke j grapjes van minister Luns! In antwoord 1 op vragen in de Tweede Kamer over radio-uitzendingen naar achter het IJze ren Gordijn zei hij: Die uitzendingen vinden regelmatig plaats We zouden de Kamervergadering van morgen kunnen uitzenden! Uitleg gevende over het standpunt van de regering inzake de status quo van Nieuw-Guinea. Dit betekent natuurlijk niet dat alles maar zo moet blijven als het is. Dan komt men tot onzinnige con clusies. Dan zou men tot de conclusie kunnen komen dat dit kabinet tot in lengte van dagen zijn weldadige in vloed moet kunnen blijven uitoefenen! PARIJS (Reuter) Willen bruid en bruidegom dan nu het register tekenen, vroeg de burgemeester van het plaat sje Sainte Sabine een sergeant van het Franse leger en zijn lieftallige jon ge vrouw. De burgemeester had hen in het stadhuis van zijn stadje juist het ja-woord laten zeggen. Het gelukkige bruidspaar stond op ende vloer onder hen zakte kra kend in! Bruid en bruidegom, de getuigen, de burgemeester en verscheidene familie leden, tuimelden de kelder in door een gat in de vloer van drie meter in het vierkant. Het bleek dat de aloude balken die de vloer jaren lang hadden gesteund het uiteindelijk hadden begeven. Geen der bruiloftsgangers liep enig letsel op. ROTTERDAM De New Yorkse ef fectenbeurs heeft ondanks winstnemin gen tegen het slot weer een aanzienlijke stijging geboekt. Over het algemeen lie pen de fondsen twee of meer punten op. Sommige aandelen boekten koerswinsten van drie tot dertien punten. Ook de avondhandel in Amsterdam was vast, hoewel Amsterdam in de middag al op een stijging in New York was vooruitgelopen. Hieraan lagen mede bui tenlandse aankopen ten grondslag. Philips kon in het a vond verkeer verder stijgen, waardoor een peil van 451 voor de aandelen werd bereikt. Dit betekent vergeleken met maandag een koerswinst van 33 punten, het interimdividend van 6 niet meegerekend. METZ (Reuter) Op een wat vroeg kerstfeest in de Franse stad Metz heb ben niet alleen de kaarsjes in de kerst boom vrolijk gebrand, maar ook de kerst man zelf. Hij stond wat erg dicht bij de kachel van het vertrek waar het partijtje werd gehouden. Daardoor vatten zijn baard en zijn rode mantel vuur. Weldra stegen er rookwolkjes op uit het kerstmanne tje. Gelukkig hadden enkele volwassenen de tegenwoordigheid van geest om hem in een vloerkleed te wikkelen, zodat hij slechts heel licht gewond raakte. ALKMAAR (ANP) Tegen de di recteur van een Amsterdamse asfaltfa- briek is gisteren door de officier van justitie van de rechtbank te Alkmaar een boete van driehonderd gulden ge- eist. Hij zou het veiligheidsbesluit niet zijn nagekomen. Bij het herstellen van het dak van een loods te Oudkarspel waren vorig jaar september drie dakwerkers door het dak gevallen. Een van hen werd dodelijk gewond. DJAKARTA (AP) President Rajen- dra Prasad van Indië, die een bezoek brengt aan Indonesië, heeft gisteren ver manend het woord gericht tot het In donesische parlement. In de jonge democratieën, waarschuw de Prasad, moet men vooral de gevaar lijke gedachte vermijden dat de rechten op de eerste plaats komen. Eerst ko men de plichten, de rechten komen dan vanzelf wel. Prasad ontving later op de dag een eredoctoraat van de universiteit van In donesië. Na de plechtige uitreiking van Nobelprijzen in Stockholms concert gebouw, waarover u op pagina 5 meer kunt lezen, begaf een uitge lezen gezelschap zich gisteravond naar het stadhuis van de Zweedse hoofdstad. Daar onderhielden de prijswinnaars zich in afwachting van het galadiner met leden van de Koninklijke familie. U ziet hier de winnaar van de Nobelprijs voor scheikunde, de Engelsman dr. Frede rick Sanger, in gesprek met prinses Margaretha, de oudste kleindochter van de Koning, en haar moeder, prin ses Sibylla, de weduwe van de in 1947 verongelukte kroonprins. (Telefoto) Eigen nieuwsdienst HAAMSTEDE. Een verroeste met wier en pokken begroeide zee mijn, waarop vijf vrijwel doorgeroes te uitsteeksels duidelijk te zien wa ren, heeft woensdagmorgen angst en verwarring veroorzaakt aan boord van het vissersvaartuig Rapide de Yerseke 63 van schipper A. van Dalf- sen. De Rapide viste woensdagmorgen Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De eenzame hoela-hoepelaartjes ten plattelande daargelaten is de rage van de draai ende heupen en de geheven armen nu wel over. In de speelgoedwinkels en bij de handelaren in „elektra" staan nog enkele witte of gekleur de plastic hoepels te wachten op klantjes die waarschijnlijk nooit meer komen. Bij de Amsterdamse Draad en kabelfahriek Draka. waar kilometers plasticbuis zijn afgele verd ten tijde van de rage. is men al lang weer overgegaan tot de orde van de dag. Er zijn formidabele omzetten ge maakt in dit mode-artikel. Voorzich tige Nederlandse schattingen kunnen de aarde zeker half doen omspan nen met de kilometers buis. die de afgelopen maanden zijn verwerkt tot hoepels. Een handelaar zei ons: Stel het maar rustig op een afzet van ruim een miljoen hoepels. Elke hoepel vroeg ruim drie meter buis maakt dus enige tienduizenden kilometers. En dan blijf ik aan de heel voorzichtige kant. De grammofoonplatenindustrie heeft ook even een tikje mee gehad van de hoela-rage. Er werden enige duizenden platen verkocht van enke le nummers waarin de lichaamsbe wegingen bij het hoela-hoepen dui delijk verwerkt waren, maar daar is de room nu ook af. Er zijn opti misten, die aannemen, dat de thans werkloze hoepels het komend voor jaar weer in bedrijf komen. Dit op timisme wordt waarschijnlijk ge voed door de wetenschap dat er op elke hoepel, waarvan de prijs vari eerde van een gulden tot een gulden vijftig redelijk verdiend werd. De ineenstorting van de hoela mode is overigens internationaal. Engeland, waar ongeveer drie mil joen hoepels verkocht zijn, meldt dat de afzet tot het nulpunt is ge zakt. Daar gaat het nu heel goed met de jojo. voor de Oudedijk bij Serooskerke op Schouwen-Duiveland, ongeveer ter hoogte van het verdronken dorpje Kou- dekerke, op de mosselpercelen van Van Dalfsen, toen omstreeks half elf, bij het binnenhalen van een trek, in. een der korren aan stuurboordzijde de mijn boven water werd getakeld. Half uit het water slingerde het gevaarlijke oorlogstuig rakelings langs de kanten van het schip en de bemanning van de Rapide, de schipper en enkele knechts, vreesden reeds het ergste. Zij lieten hun werk liggen en stoven dodelijk verschrikt naar het achterdek van het kleine vaartuigje. ZAKKEN Er gebeurde echter niets. De mijn 'met een doorsnede van ongeveer tach- J tig centimeter, ontplofte niet. maar j glansde in het spaarzame zonlicht met een onheilspellende gloed. Het uit blijven van de explosie gaf de beman ning van het schip weer moed. Lang zaam lieten ze de mijn weer in het water zakken en vervolgens voeren ze met minimum snelheid naar de dijk, waar het schip uiterst voorzichtig aan de grond werd gezet en de bemanning zo snel mogelijk van boord ging. Zij waarschuwden de rijkspolitie te Haamstede en via het hoofd van de gemeente werd de mijnopruimings- dienst in Den Helder gebeld. In Den Helder zegde men toe direct een heli kopter met personeel van de dienst te sturen om de mijn onschadelijk te ma- ken. ZINKEN Dalfsen i LONDEN (UPI) In het noorden van I Europa is de winter gearriveerd I met de allure van iemand die niet van plan is weer weg te gaan. Prac- tisch geheel Zweden ligt onder een dik sneeuwdek met temperaturen van acht tot veertig graden onder I nul. Noorwegen vertoont hetzelfde beeld en in de buurt van Oslo wordt al geskied. In Denemarken is veel minder sneeuw gevallen, maar het verkeer onder vindt er hier en daar al grote last van. De temperaturen liggen er om het vriespunt. In het zuiden van Engeland sneeuwt het voortdurend, maar het is meest al natte sneeuw. Voor vandaag werd er voor het gehele land regen en nat te sneeuw verwacht. Daar het 's nachts vriest is het verkeer in de ochtenduren geheel in de war als ge volg van spiegelgladde wegen. Dich te mist draagt tot de verwarring bij, vooral in de buurt van Glasgow. NEW DELHI Volgens vrijwel ge lijkluidende berichten, afkomstig van enkele tientallen niet-Europese rei zigers die de noordoostelijke grensge bieden van Indië, langs de uitlopers van de Himalaja, hebben bezocht, is een kwart miljoen Chinese arbeiders, technici en militairen onder Russische leiding bezig het „dak van de wereld" te bedekken met startplaatsen voor zware raketten, waarmee een zeer groot deel van de vrije Westelijke wereld bestreken zou kunnen worden. Zij liggen op het Tibetaanse plateau, op enige duizenden meters hoogte. Dat wil zeggen, dat het daar belangrijk ge makkelijker is om raketten te starten dan b.v. op Kaap Canaveral, daar de zwaartekracht in het Tibetaanse hoog land aanzienlijk geringer is en er dus minder energie nodig is om de raketten de aarde te doen verlaten. In lange karavanen rijden auto's van Russische en Tsjechische makelij langs de smalle bergwegen, volgeladen met onderdelen en machinerieën. In de Ti betaanse dorpen zijn bunkers gebouwd, die uit de lucht nauwelijks te vinden zijn. Het gebied waarin de startplaatsen liggen is omgeven door een net van vliegvelden. Alle bedieningsinstallaties zijn in de bergen uitgehouwen. De Russen hebben het voordeel dat er aan hun werk vrij wel geen beton te pas komt. Bijna alles kan in of op de rotsen worden gebouwd. AMERSFOORT De leraren zijn pas dan bereid tot hervatting van het overleg met minister Cals over de salarissen, indien duidelijk blijkt dat de regering niet bij voorbaat vast houdt aan haar afwijzend standpunt. De heer Jacobs, voorzitter van de Ver eniging van leraren aan rijks-h.b.s.-en, heeft dat gisteren in Amersfoort gezegd op een vergadering die was uitgeroepen naar aanleiding van het verbreken van de salarisonderhandelingen in het ge organiseerd overleg. De voorzitter weersprak de bewering van de minister dat de leraren zulk een felle toon in hun weekbladen aansloegen. Hij somde enkele punten op waaruit zijns inziens de correcte houding der Ieraren ten opzichte van de minister blijkt, met name het vrijwillig geven van slecht be taalde overuren en het medewerken aan de propaganda-actie van het departe ment. De heer Jacobs analyseerde het gebrek aan fair play bij de minister. Hij conclu deerde: „Laat de minister, alvorens te klagen over onze twijfel aan zijn goede bedoelingen, zich spiegelen aan de roem ruchte Tijl Uilenspiegel, die tenminste eerlijk erkende: ik heb het er ook wel naar gemaakt. En moge hij bedenken dat de felle toon van onze weekbladen die hem blijkbaar zo heeft geërgerd, onmid dellijk plaats zal maken voor een af wachtend zwijgen, zodra daadwerkelijk zal blijken dat de bewindsman bereid is in een serieus gesprek, met serieuze ar gumenten, de leraren tegemoet te treden." De behandeling van de salariskwestie in de Tweede Kamer noemde de heer Jacobs „nogal teleurstellend". „Mag men het de leraren kwalijk nemen", aldus de voorzitter, dat ze zich gaan afvragen of er dan werkelijk niemand is onder de verantwoordelijke mensen, die voldoende breedheid van visie heeft om de gevol gen te vermoeden, die dit alles in de toe komst moet hebben voor het v.h.m.o.? En of er dan niemand is die de belangen van heel een volgende generatie van meer gewicht acht dan het voortbestaan van een toch al krakend kabinet?" Het feit, dat de leraren nu in volle be roering zijn, weet de heer Jacobs aan „de onbegrijpelijke onrechtvaardigheid van de regering jegens haar dienaren, een on. rechtvaardigheid die een symptoom is van het miserabel kortzichtige beleid dat sedert een aantal jaren met betrekkking tot het v.h.m.o. wordt gevoerd." ,,De zaak die ons het meest beroert Is niet de discriminatie van de leraren maar de discriminatie van ons v.h.m.o., waar van de salariskwestie slechts een van de facetten is", aldus de voorzitter van de lerarenvereniging. De vergadering nam tenslotte een motie aan waarin het hoofdbestuur werd op gedragen met alle kracht te blijven ijve ren voor de inwilliging van de recht vaardige eisen der leraren. Het K.N.M.I. in Ar De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met tij delijk enige neer slag. Tijdelijk krachtige of har de wind tussen zuidwest en zuid oost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Ziet er somber uit, VRIJDAG: zon op 8.38, zon orrder 16.28, maan op 9.48, maan onder 18,55. wind c Helsinki zw. bew. O -5 Stockh. ijsnaalden NW -5 Oslo onbew N -5 Kopenh. 1. bew. W 2 Aberdeen zw. bew. stil 2 Londen regen ZO 4 A'dam regenbui zzw 7 Brussel regen zzw 6 Luxemb 1. bew. w 3 Parijs 1. bew. zw 7 Bordeaux regenbui wzw 0.1 0.4 1 2 2 Schipper Van Dalfsen zag echter te gen hel lange wachten op en besloot de mijn weer te laten zinken. De kor, waarin het gevaarlijke projectiel zat, werd op de laagwaterlijn neergelaten. De plaats werd met een grote stok aangegeven. De rijkspolitie te Haam stede plaatste daar op de middag nog een 'tweetal rode vlaggen op de dijk, zo dicht mogelijk bij de plaats waar de mijn was neergelaten. Don derdag zal het personeel van de mijn- opruimingsdienst uit Vlissingen bij laag water proberen de ontstekingen van .de mijn buiten werking te stellen. Nieuw-Guinea krijgt krant HOLLANDIA (ANP) Nederlands Nieuw-Guinea krijgt volgende maand de eerste particuliere krant. Tot nu toe verscheen in Nieuw-Guinea alleen een krant, die werd uitgegeven door het gouvernement. De nieuwe krant zal de naam Nieuw- Guinea Koerier dragen en worden uit gegeven door een particuliere combina tie met een eigen drukkerij. Het gou vernementsblad En hier is het Nieuws zal eind december worden opgeheven. De voorlichtingsambtenaar. die dat blad verzorgde, de heer Meyer wordt hoofdredacteur van de -Nieuw-Guinea Koerier. WASHINGTON, (Reuter) De Amerikaanse regering heeft geen in lichtingen ontvangen die het vermoe den zouden wettigen dat in de Sov jetunie al proefvluchten met een door kernenergie voortbewogen vlieg tuig zijn gemaakt. President Eisënhower, die dit giste ren mededeelde, zag echter geen aan leiding de berichten van gisteren tegen te spreken volgens welke de Sovjetunie de beschikking zou hebben over een ra ket met een reikwijdte van ongeveer 13.600 kilometer. WASHINGTON, (Reuter) De Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, die de vorige'bij de bondsregering op'aandringt vast- week in een ziekenhuis werd opgeno-beraden te streven naar multilaterale men, zal naar zijn doktoren verwachten akkoorden tussen de zes van de Euro- aan het einde van deze week naar Pa-markt en de andere elf van de O.E .E.S. rijs kunnen gaan om de bijeenkomst j Daaruit zou economische samenwerking van de raad van de Noordatlantischein de vorm van een vrijhandelszone Verdragsorganisatie bij te wonen. moeten voortkomen. Tot 1 januari a.s. kunt U het Zeeuwsch Dagblad s morgens vroeg thuis bezorgd krijgen tegen de lage prijs van slechts 56 cent door middel van onderstaande bon. BONN (Reuter) De Westduitse Bondsdag heeft gisteren eenstemmig j een motie aangenomen, waarin zij er GRONINGEN. Een accountant in Groningen heeft aan zijn buitenmuur een thermometer hangen, die hem door een schoolvereniging is aangeboden. Tot voor kort hing op dezelfde plaats een kapotte thermometer met een bord je erbij, waarop stond, dat het instru ment niet alleen diende om de tempe ratuur aan te geven, maar ook om de baldadigheid van de Groninger jeugd te peilen. Het was de vijfde, die de laat ste twee jaar werd vernield. Aan de administratie Ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad Postbus 4 - Goes tot 1 januari 1959 te ontvangen voor 56 cent. en verder per week voor 56 ct.; per maand voor f 2.43 of per kwartaal voor f 7.(Doorhalen wat niet ver langd wordt). Naam Straat Plaats

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1