MIN. HOFSTRA HANDHAAFT TERMIJN VAN TWEE JAAR Verrassende motie-Romme Werk voor 140.000 mensen bij Bergen op Zoom Koe ramt auto rijksweg 13 REGERINGSCENTRUM NAAR NOORDOOSTEN Zeeuwsch Dagblad BON I I "I I i i _i Touwtrekken om één jaar belastingverhoging D DAG VOL ONGELUKKEN Teruggekaatst Geen amendement Plan voor industriegebied Minister Dulles wordt misschien geopereerd Wel in België Tachtig jaar getrouwd Ondanks goed begin in Genève nog veel onenigheid Noor twee miljoen ta-jDe Bilt: neerslag Woningen! Dr. Drees jr. bepleit thans de grote krant van Zeeland Prins van Wales verzwikt enkel I I Zeeuwsch Dagblad i Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 0,56 per week, 1 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter* S cent per woord met een minimum van 1. 14eJaarg.No.4179 Woensdag jq december 1958 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Minister Hofstra heeft vannacht niet het onaanvaardbaar laten horen op de enige eis inzake de belastingvoorstellen, waarover hij na bijna tien uur debatteren met de Tweede Kamer niet tot overeenstemming was gekomen: de beperking van de ver lenging der belastingverhogingen tot één jaar. De Kamer bad al haar zin gekregen op het stuk van de volmachten voor de vervroegde afschrijvingen en de investeringsaftrek. Over iedere verandering daarin zal achteraf het parlement beslissen. Die tegemoetkoming bracht de minister zelf aan in het ontwerp. IN E twee jaren bleken echter het hete hangijzer te zijn en de minister bleef aan deze termijn vasthouden, hoewel de overgrote meerderheid, bestaande uit K.V.P., A.R., C.H., en V.V.D., haar eis van één jaar handhaafde en neerlegde in enkele amendementen. Gisteravond gaf de fractielei der van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, een onverwachte wen ding aan het verloop van de de batten met het indienen van een motie, waarmee hij minister Hof- stra's voorstellen tegen de brede re achtergrond van het regerings beleid plaatste, zoals zich dat het volgende jaar op grond van het advies van de S.E.R. zal ontwikke len. I960, waarover nu het oordeel niet l Verlenging van de verhoogde vennoot - mogelijk is. sohapsbelasting vond minister Hofstra In zes punten had minister Hofstra noodzakelijk met het oog op het even zijn standpunt samengevat: wicht met de indirecte belastingen. De vennootschapsbelasting is in combinatie met vervroegde afschrijving en inves- De regering moet volgens deze mo tie de Kamer tijdig in de gelegenheid stellen om de kwestie van de verlen ging van de belastingverhogingen ook over 1960 te bezien in het kader van de regeringsbeslissingen naar aanleiding van het S.E.R.-rapport. -| Het gaat niet om belastingverhogin- gen, maar om het achterwege laten van verlagingen, die de rijksbegroting niet kan verdragen; sy de voorstellen moet men beschouwen als een geheel, daar bijv. de motor rijtuigenbelasting samenhangt met het bijzonder invoerrecht op benzine en bovendien de omzetbelasting op siga ren weer zou worden ingevoerd in dien deze maatregel op 31 december zou aflopen; o de nood van de schatkist vormt een dwingende reden, de verhogingen zijn niet onredelijk en de vooruitzichten voor 1960 maken het noodzakelijk de maatregelen ook over dat jaar uit te. strekken; 4 de volmachten om snel te kunnen handelen met de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving zijn nodig, maar er is geen bezwaar tegen be krachtiging van de genomen maat regelen achteraf bij de wet: sj de wijziging in de investeringsaftrek (16 procent gelijkelijk over twee jaar verdeeld in plaats van vier maal vier procent) heeft geen principiële bete kenis. Hel is een technische verbete ring die ook in het belang van het bedrijfsleven is en bovendien is het ogenblik ervoor geschikt: Daarmee wertf de bal teruggekaatst in de vervroegde afschrijving kan en de verantwoordelijkheid voor het lot geen wijziging worden aangebracht van de voorstellen in handen gelegd van het kabinet. De sfeer :n de Kamer te- j\;„t gen het middernachtelijk uur was ech- VC;I dillW OOI Cl ter allerminst geladen en crisisspanning ontbrak te enenmale. Minister Hofstra volstond ermee, naa'at de fractieleiders Burger, Oud, Tilanus en Romme hun standpunt hadden ten beste gegeven, om de bijzondere aandacht" te vragen teringsaftrek aanmerkelijk lager dan in de ons omringende landen, daar zij dan neerkomt op 35 procent. De gevraagde volmachten achtte hij niet in strijd met de grondwet of niet de democratie. In België zijn zelfs on langs de tarieven van enkele belastingen bij Koninklijk Besluit verhoogd, een verhoging van in totaal ongeveer 275 miljoen gulden. En, zo zei minister Hofstra, men zal België toch niet willen verwijten geen democratie te zijn. Het zou onpraktisch zijn om de wijzi gingen in de injvestigingsaftrek of in de vervroegde afschrijving bij wet vast te stellen, daar het bedrijfsleven dan ge ruime tijd de gelegenheid heeft om al lerlei voorzieningen te treffen. Om het anticipatie-effect te voorkomen achtte de minister een juiste .timing" nodig. Hij voelde echter veel voor be krachtiging achteraf bij de wet, zoals de a.r.-afgevaardigde Van Eijsden had voorgesteld, welke gedachte steun had gevonden bij de liberaal mr. Van Leeu wen en de socialist drs. Peschar. Hij deed gistermiddag al de toezegging dat hij daarvoor zelf met een nota van wij zigingen zou komen, zodat een amende ment niet eens nodig zou zijn. Van onze correspondent WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles die zich sedert vrijdag in het legerhospi- taal Walter Reed bevindt, gaat slechts zeer langzaam vooruit. De doktoren heb ben hem nog steeds geen toestemming gegeven om het komende weekeinde naar Parijs te gaan om daar deel te nemen aan de Navo-conferentie en de bespre kingen over Berlijn. Tenzij zijn toestand de komende dagen plotseling vooruit zou gaan zullen de doktoren een operatie moeten overwegen. Twee jaar geleden werd Dulles ge- Eigen nieuwsdienst opereerd wegens een ongeneeslijke ziekte i aan de darmen. Er zijn echter geen EN BOSCH Gedeputeer- nieuwe symptomen, die op deze ziekte 1 wi-ÏMor» den van Noordbrabant Het terrein voor het industriegebied in W est-Brabant zou verbinding met diep vaarwater moeten krijgen of via een sluis ten zuiden van Bath dj via een kanaal naar de Antwerpse dokken. mm LIET is geen verantwoord beleid o-ml 11 telkens op het laatste nippertje be slissingen te moeten nemen, zo verde digde minister Hofstra zijn voorstel om verlenging voor twee jaar goed te zijn „redelijke argumenten" om keuren. Met jaarlijkse beslissingen lo pen we telkens vast. Dan krijgen we volgend jaar weer precies dezelfde moeilijkheden en dan wellicht in een minder rustige sfeer dan nu. De begrotingsvooruitzichten voor 1960 maken het noodzakelijk en het ziet er ook naar uit dat dan de kapitaalmarkt aanmerkelijk slechter zal zijn dan in 1959. Als er wat ruimte is kunnen we die volgens minister Hofstra besteden aan! verlaging van de vrijgezellentarieven van de inkomstenbelasting. De vraag of er mogelijk belastingver laging kan komen, zal volgens minister Hofstra het best kunnen worden beke ken bij de begroting voor 1960, als de regering beschikt over het advies van de SER. Dit kan tot gevolg hebben, dat de regering op deze voorstellen moet terugkomen, maar het is ook mogelijk dat het op andere gebieden gebeurt. Daarvoor wilde minister Hofstra zich de volle vrijheid voorbehouden en dus zou het gehele complex moeten worden aangenomen. Als voordeel voor het bedrijfsleven j voerde de minister nog aan, dat dit pre- cies wéét waar het voor deze twee jaar I aan toe is. wijzen. De huidige conditie van Dulles is vol- hebben een plan ontwor- Sens zi3n doktoren het gevolg van ver- j i scheidene oorzaken. Vooral overwerk, pen voor een industriegebied veel te veel zittend werk en ten slotte van zestienhonderd hectare ten degeneratie van weefsels, een gewoon j o ry verschijnsel bij een 71-jarige man. Het zuiden van Bergen op Zoom aan j schijnt dat Dulles zijn toestand verergerd de Westerschelde, dat eerst heeft door de laatste maanden vaak werkgelegenheid zal kunnen doktersadvies in dewind te slaan. bieden aan zeventigduizend en later aan honderdveertigduizend mensen. Zevenhonderd hectare zou aanslui ting op diep vaarwater moeten krijgen, hetzij rechtstreeks via een sluis ten zuiden van Bath of anders via een kanaal naar de Antwerpse dokken. Men zou dan moeten vragen gebruik té mogen maken van de zeesluis die in 1964 ter hoogte van Fort Frederik bij Antwerpen klaar zal komen. Het kanaal zou het zelfde beloop kunnen krijgen als het indertijd in het plan SteenbergheVan Cauwelaert voor gestelde. De overige negenhonderd hectare industrieterrein krijgt volgens het plan aansluiting naar ondiep vaarwater voor schepen met een tonnage tot duizend brt. met een sluis ter hoogte van Bath. de verlenging op twee jaar te stellen en zijn slotwoord was: hernieuwa'e over weging. Tit vanavond, als dit fiscalee debat wordt hervat, is er dus nog tijd voor beraad en waarschijnlijk geldt deze „hernieuwde overweging" waarop minis ter Hofstra aandrong, niet alleen voor de Kamer, maar ook voor het kabinet. Duidelijk is de socialistische fractie leider mr. Burger die meende dat de motie eerder wantrouwen dan vertrou wen in de regering uitspreekt te verstaan gegeven dat er bij de burger lijke fracties geen sprake is van wan trouwen, maar dat het slechts gaat om zakelijke argumenten, daar men zich pas volgend jaar wil uitspreken over een verhoging van de belastingen voor Vandaag is het de grote dag voor het Amerikaanse echtpaar Peterson dat in Fairview in de staat Utah woont. De 98-jarige Peter Peterson en zijn vrouw die een jaar jonger is, zijn lieden 80 jaar getrouwd! Van de tien kinderen die de Peter sons eens hadden zijn er nog zei en in leven. Zonder twijfel zullen die vandaag in Fairview hun ouders komen gelukwen: en. Maar er zijn ook nog 47 kleinkinderen, 156 achterkleinkinderen en 89 achter- achterkleinkinderen. e zijn be nieuwd of de enorme taart die het bruidspaar dezer dagen heeft ge kregen groot genoeg zal zijn om alle 249 familieleden een stukje te geven. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Één zwaar gewonde, een kettingbotsing van zestien auto's, nóg een botsing waarbij in totaal zes auto's betrokken waren en een koe met inwendige kneuzingen dat is de droeve oogst die Rijksweg 13 tussen Rotterdam en Den Haag gisteren andermaal voor zich opeiste. Het begon 's ochtends vroeg, ter hoogte van Delft, waar het wiel van een door een kraanwagen gesleepte wagen af liep. Vier wagens zagen kans het over de weg rollende ven> was wiel te missen, maar één auto kwam er mee in aanraking. Het gevolg was een onverwachte rempartij op het drukke en door hagel- en regenbuien glad geworden wegdek en zestien auto's schoven tegen elkaar. Vier werden er zo zwaar beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. GENÈVE (AP) Uit het door sl is partijen op de conferentie in Ge nève van kernwapendeskundigen aan vaarde eerste paar artikelen voor een ontwerp-verdrag inzake het sta ken van de proeven met kernwapens, blijkt dat Oost en West onbeperkte samenwerking en hulp hebben toege zegd aan een op te richten controle orgaan. Dit moet een eventueel ver bod van het nemen van proeven con troleren. Bevoegdheden Over de organisatie van het controle- I orgaan moet nog worden gesproken. Er j bestaat nog een diepgaand meningsver- I schil over de bevoegdheden van de con- Het plan is gisteren aangekondigd i trole-instanties. De Russen willen de door de commissaris der Koningin dr. j brie mogendheden het recht van veto J. de Quay in zijn openingsrede voor geven over alle werkzaamheden van de de najaarszitting van de Provinciale j controle-organen. Staten van Noordbrabant. Het houdt j De twee westelijke landen daarente- rekening met de toekomstige verkeers- i gen willen de voorgestelde 180 contro- geografische ontsluiting en een toe- j leposten en de mobiele inspectiegroe- neming van de Brabantse bevolking tot pen algehele vrijheid van handeling ga twee miljoen zielen in twintig jaar i randeren. tijds. Het industrialisatieproject, dat de naam Kreekrakplan draagt, omvat een gebied dat wordt begrensd door de gepolderde slikken in de Wester schelde, de rijksweg uit Zeeland, de landsgrens en het geprojecteerde ka naal van de Antwerpse dokken naar de Oosterschelde. Door de nog aan te leggen Zoomweg zal het in het inter nationale wegennet worden betrokken. er- Hoe een van Europa's drukste wegen, Rijksweg 13 tussen Rotter dam en Den Haag, in een oogwenk veranderen kan in een vrij chaoti sche verzameling mensen en auto's, laat de foto helemaal boven duide lijk zien. Zo zag de weg eruit onmid dellijk na het ongeluk, waarbij een Volkswagen op een loslopende koe reed. De Volkswagen (foto hierho- voimaakt vernield, In de streek rondom Woensdrecht, Bath en het Kreekrak zijn al industrie, een stérk groeiende bevolking en vele andere voorwaarden voor industrieves tiging. Het plan kan daar klein begin nen met de mogelijkheid tot een aan zienlijke groei. Een werkgelegenheid voor honderd veertigduizend arbeiders zou betekenen dat er in dit gebied ongeveer vierhon derdduizend mensen zich zouden ves tigen. Dat vergt honderdduizend wonin gen op een bouwterrein van ongeveer, drieduizend hectare. Men kan het plan gedurfd noemen, sprak dr. De Quay, nog meer dan men het plan-Europoort van Rotterdam heeft genoemd-, maar hier is een reële mogelijkheid voor de uitbouw van het Benelux-havencomplex die zeker niet ongebruikt mag worden gelaten. Het plan zal behalve aan Provinciale Staten ook worden voorgelegd aan .de regering, en aan het provinciaal be stuur van Zeeland. Op het strand bij Wijk aan Zee, onge veer honderd meter ten noorden van de pier van IJmuiden, is gisternacht het stoffelijk overschot aangespoeld van een naar schatting twintig tot dertig jaar oude man, die gekleed was in een zwem broekje. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van het slachtoffer, dat ongeveer drie maanden in het water moet hebben gelegen. Zwaar bewolkt met tijdelijk re gen, plaatselijk mogelijk voor afgegaan door sneeuw. Over wegend matige zuidoostelijke wind, later mo gelijk ruimend I naar westelijke richtingen. De- zelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. MIESJE: fris windje. Een DONDERDAG: zon op 8.37, zon onder 16.29; maan op 8.54, maan onder 17.48. max neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind C. in mm Helsinki sneeuw Z 1 10 Stockholirgeh. bew. NNW 2 Oslo onbew. stil 1 0 Kopenh, geh. bew. NNW 4 2 Aberdeen 1. bew. NW 4 2 Londen regen Z 6 3 A'dam regen w 7 7 Brussel onbew. zw 7 1 Luxemb. geh. bew. wzw 1 3 Parijs regen zw 6 0.1 Van onze Haagse redactie DEN HAAG In een opmerkelijk artikel in het personeelsblad van het ministerie van financiën pleit dr. Drees jr. voor verplaatsing van het regeringscentrum naar een gebied ergens in de streek AlmeloAssen. Dr. Drees j baseert zijn plan op de ver wachting dat de behoefte aan ruimte voor het regeringscentrum over vijftig jaar wellicht tweemaal zo groot zal zijn als thans. Uitbreiding in de randstad Holland 1 stuit echter op moeilijkheden door de ruimtenood in het westen. Die ruimte nood is nu al zo acuut dat alle bruikbare middelen tot verlichting van de situatie moeten worden gebruikt zo schrijft de zoon van de minister-president. Hij komt dan op een verplaatsing van het rege ringscentrum Niet naar zuiden Tot zijn keus van de streek Almelo Assen komt dr. Drees omdat hij het snel groeiende zuiden wil mijden en omdat het noordoostelijk deel van Nederland het meest behoefte heeft aan een agglo meratie die welvaart in zich bergt. De grond in die streek behoeft voor be-1 bouwing geen kostbare funderingen. Men zou het regeringscentrum aan een be staande kern kunnen laten verrijzen en er later nieuwe bronnen van welvaart I kunnen scheppen als een derde tech nische hogeschool, een tweede nationaal vliegveld en dergelijke. Dr. Drees dringt er op aan een beslis sing over verplaatsing te nemen op korte termijn. De periode tussen 1960 tot 1980 lijkt hem het meest geschikt omdat de I stimulans voor noordoost Nederland dan I het grootste zal zijn. 1VAUWELIJKS hadden de politie- 1 mensen van Delft en Rijswijk de weg weer.vrij gemaakt of tegen half twaalf gebeurde het tweede ongeluk. Een groene Volkswagen, bestuurd door de heer G. J. Brans, een 41- jarige textielhandelaar uit Den Briel, reed van Rotterdam naar Den Haag. Niet ver achter het viaduct bij het vliegveld Zestienhoven waren enkele boeren in een weiland bezig koeien bij elkaar te drijven. Een van de koeien zag kans uit het ge opende hek de rijksweg op te hollen. Zwaar gewond Met grote kracht sloeg de Volks wagen tegen de koe aan. De heer Intussen had de koe uiterlijk althans weinig gemerkt van de klap tegen de 25 PK. Tientallen politiemensen, onder lei- Brans verloor de macht over het stuur dingi van enkele inspecteurs, leidden en werd eerst met zijn auto tegen een uit Den Haag komende vrachtwagen van de lirma J. Plomp uit Westmaas aangedrukt, vervolgens nogmaals tegen de op de grond gevallen en weer op gestane koe gesmeten, terwijl hij ten slotte met een harde klap tegen een Opel tot stilstand kwam. Onmiddellijk toeschietende automo bilisten wisten de heer Brans uit zijn rigoureus vernielde auto te krijgen. Hij werd in het Franciscusziekenhuis te Rotterdam opgenomen met gecom pliceerde beenbreuken en een hersen schudding. Terug naar de wei Intussen was de vrachtwagen uit Westmaas tegen een ligusterhaag te recht gekomen en bleek verder on bestuurbaar te zijn. Twee auto's uit de richting Den Haag, die achter de vrachtauto reden, konden niet meer uitwijken en liepen ook flinke schade op. De Opel was aan de linkervoor- kant zwaar gehavend, maar kon nog rijden; de drie inzittenden liepen geenj letsel op. het werk dat gedaan moest worden om de wrakstukken op te ruimen, het verkeer- om te leiden en de weg weer vrij te maken. Een uur lang was het weggedeelte van Rotterdam richting Den Haag afgezet. Ten slotte kwam er gisterochtend op dezelfde Rijksweg 13 bij Delft een auto in de heg terecht. De schade viel mee en de chauffeur kon doorrijden. Hetzelfde bleek het geval gisteren in de late namiddag, toen ter hoogte van Overschie door een personenwagen een verkeersbord werd vernield. De oorzaak lag in de verkeerde inhaal- manoeuvre van een andere wagen, waardoor de ingehaalde wagen tegen het bord werd aangedrukt. rot 1 januari a.s. hunt U het Zeeuwsch Dagblad 's morgens vroeg thuis bezorgd krijgen legen de lage prijs van slechts 56 cent door middel van onderstaande bon. Ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad LONDEN (Reuter) De tienjarige prins van Wales is op de trap van zijn De koe ten slotte holde met j school uitgegleden en heeft zijn enkel enkele bloedstrepen over het lichaam j verzwikt. Hij klaagde niet over pijn, weer terug de wei in. „Het dier maar gisterochtend was zijn voel was gewend aan de andere kant van de weg te grazen en wilde waarschijn lijk terug", vertelde ons de eigenaar, tweemaal zo dik als normaal. Hij werd door de dokter behandeld, die er een gipsverband om heen legde. Het prins die toegaf dat het hek van de wei niet je zal drie weken lang wat moeilijk lo- gesloten was maar aanstond. pen. Hij blijft gewoon naar school gaan. i Aan de administratie Postbus 4 Goes Naam Straat i tot 1 januari 1959 te ontvangen voor 56 cent. en verder per week voor 56 cf.; per maand voor f 2.43 of per kwartaal voor f 7.—. (Doorhalen wat niet ver langd wordt).

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1