KAMER: ÉÉN JAAR VERLENGING! Opperste Sovjet ontslaat Serof BON Fel verzet tegen minister Hofstra s belastingplannen Compromis voor bevoegdheden GEVLUCHT ONDER OGEN VAN ZIJN BEWAKERS „Indonesië moet voor vierschaar Het Britse wonder: een snelweg! FRANSEN LIEPEN WEG I 1 i i j Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Spoedige proclamatie van „Staat Sumatra „Geen bijzondere bevoegdheden" „Wisselvalligheid" Steun Vijf dagen vóór ontslag Interpellatie over schrootaffaire Record van Eisenhower FEL DEBAT OVER NIEUW-GUINEA Soebandrio nu naar Australië Bij drage verhoogd van bejaarden verzekering Debat over Algerije Ontslag personeel van auto-fantast Bus ramt in mist bestelwagen Diplomaat spioneerde De Bilt: warmer Vandaag J thans de grote krant van Zeeland Nieuwe olieboring I in de Sahara I Zeeuwsch Dagblad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01X00-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaarg. No. 4178 Dinsdag 9 december 1958 MOSKOU (Reuter, A.P.) Ge neraal Iwan Serof, het 54-jarige hoofd van de Russische veilig heidsdienst, is ontslagen. Dit nieuws is gisteravond laat door het officiële persbureau van de Sovjetunie, Tass, bekend gemaakt. Serof krijgt ander werk, werd er aan dit bericht toegevoegd. Deze beslissing is genomen door het presidium van de Opperste Sovjet. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De functie die generaal Serof bekleed de werd omschreven als voorzitter van de staatsveiligheidscommissie van de Sovjetunie. Na Beria Serof werd in december 1953 benoemd tot opvolger van de terechtgestelde La- vrentia Beria als hoofd van de veilig heidsdienst. In Maart 1956 was hij korte tijd in Engeland om de veiligheidsmaat regelen te bespreken die daar genomen moesten worden in verband met hel be zoek van Boelganin en Kroesjtsjef. Het Engelse publiek heeft toen duid'elijk te kennen gegeven niet op zijn aanwezig heid gesteld te zijn. Hij was namelijk door zijn bruut optreden een bijzonder gehaat man geworden. Serof heeft de deportaties van duizen den inwoners van de Sovjetunie en van door Rusland geannexeerde landen ge leid. Hij staat bekend als Iwan de ver schrikkelijke, Zwarte Iwan en als De beul. Generaal Serof is o.a. verantwoordelijk voor de deportaties van meer dan een miljoen mensen uit het westelijk gedeelte van de Kaukasus en de Krim naar Cen traal Azië- Massa-terechtstellingen schij nen daarbij geen ongewoon verschijnsel te zijn geweest. Vele malen heeft Serof premier Kroesjtsjef vergezeld op zijn buitenlandse reizen. PASSAGIERS WTLEEN NIET VAN BOORD GENUA (AP) Meer dan 600 pas- sagiers van het door een staking ge troffen Italiaanse passagiersschip Sur- riento hebben geweigerd gehoor te ge ven aan het verzoek van de rederij en de gezagvoerder, het schip te ver laten. Het 10.000 ton metende schip zou vrijdagavond hebben moeten vertrekken naar Venezuela, maar de bemanning legde het werk neer vlak voor het ver trek. De passagiers kregen toestem ming aan boord te blijven omdat men verwachtte dat het geschil spoedig zou worden bijgelegd. Zij konden op kosten van de rederij aan de wal gaan eten. Maandag bleken de onderhandelingen over het conflict echter op dood spoor te zijn geraakt en de gezagvoerder ver zocht de passagiers namens de rederij, het schip weer te verlaten. Zij weiger den en beletten de kruiers de 'bagage van boord te brengen. 99 DJAKARTA (Reuter, UPI) Indone sische rebellen zullen, in samenwerking met de opstardige beweging Daroel Is lam, op 15 december een „staat Su matra" stichten. Het Djakartase dag blad Merdeka berichtte daf gisteren. De nieuwe staat zou ergens in het buiten land" worden geproclameerd. In februari werd op Sumatra de te genregering geproclameerd; tien maan den daarna zou een ..coalitie-regering" komen. Een dag of tien geleden zou de premier van de rebellenregering. Sja- froeddin Prawiranegara, in Singapore zijn aangekomen. Dat het bericht in Djakarte ernstig wordt opgenomen, blijkt wel uit de re acties aldaar. Majoor Harsono, woord voerder van het Indonesische leger, zei dat er een onderzoek naar de achter gronden van het bericht is ingesteld. Dat onderzoek is nog niet voltooid. Hij zei dat Sjafroeddin in Singapore en Malakka waarschijnlijk erkenning tracht te krijgen van de nieuwe staat bleek hij zich echter Sumatra. kunnen verenigen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kanier heeft onoverkomelijke bezwaren tegen een verlenging met twee jaren van de tijdelijke belasting verhogingen voor het bedrijfsleven. Hetzelfde geldt voor de vergaande bevoegdheden inzake de investeringsaftrek en de vervroegde af schrijving, waarvan minister Hofstra zich wil voor zien. Het is gisteravond bij de belastingdebatten al komen vast te staan, dat de Tweede Kamer wel ge noegen zou kunnen nemen met één jaar verlenging. Voor 1960 wenst de meerderheid nu nog geen beslis sing te nemen. Deze meerderheid bestaat uit de fracties van de K.V.P., C.H., A.R. en de V.V.D. Voor de bevoegdheden, die minister Hofstra vraagt, tekende zich evenwel gisteravond al een compromis af. Indien minister Hofstra een bekrachtiging achteraf zou aanvaarden, zouden de bevoegdheden voor A.R., V.V.D. en P.v.d.A. (die toch ook wel bezwaren tegen de wensen van de minister bleek te hebben) aan vaardbaar zijn. Het zal vandaag uit het antwoord van de minister blijken of hy in de eerste plaats genoegen wil nemen met één jaar en of hy zal kunnen treden in het compromis, dat zich gisteravond als mogelijkheid aan hem heeft voorgedaan. Krachtige taal kreeg minister Hofstra vooral te horen van de K.V.P.'er dr. Lucas, die eiste, dat minister Hofstra met één jaar tevreden moet zijn en dat hij zijn voorstel over de bijzondere bevoegdheden moet terugnemen. Met deze be voegdheden in de hand zou minister Hofstra de tegemoet komingen in de investeringsaftrek en de vervroegde afschrij ving kunnen beperken of zelfs helemaal schorsen zonder dat lij daarvoor de goedkeuring van de Tweede Kamer behoeft.. Hij kan die maatregelen nemen als hij daarover met de minister van economische zaken tot overeenstem ming is gekomen. De bedoeling ervan is om ter bevordering van de con junctuur zo slagvaardig mogelijk te kunnen optreden. Als minister Hofstra dat wil, zo was het standpunt van dr. Lucas, dan kan hij altijd op de medewerking van de Kamer rekenen. Hij achtte geen dwingende rede nen aanwezig voor deze blanco vol machten. Ook de c.h.-woordvoerder Van de Wete ring lag dit voorstel te zwaar op de maag. Dergelijke bevoegdheden zijn in een nor male, democratische samenleving moeilijk aanvaardbaar. De regering eist hier het onmogelijke. De heer Van de Wetering zei in dit op zicht niet voor dreigementen opzij te gaan, van welke aard ook, al of niet van fak keldragersallure. Duidelijk doelde deze afgevaardigde hier op de eis van mr. Burger, dat de voorstellen van minister Hofstra onverkort dienden te worden aanvaard. Het was voor de anti-revolutionaire woordvoerder Van Eijsden kennelijk niet te verteren, dat minister Hofstra zelfs een goedkeuring achteraf door de Tweede Kamer van de hand had gewe zen Hij was daarom van mening, dat een oplossing van deze kwestie moet worden gevonden bij de komende algemene be lastingherziening. Indien minister Hofstra geen klemmende argumenten kan aan voeren, zouden deze bevoegdheden voor de a.r.-fractie grote moeilijkheden op leveren. Behalve deze twee kardinale bezwaren waren er bij de Kamermeerderheid nog vele bedenkingen op allerlei punten. De afgevaardigden Van de Wetering en Lu cas wezen op de wisselvalligheid in het belastingbeleid en de K.V.P.'er Weiter had uitgerekend, dat dit het tiende be lastingvoorstel in de tijd van twee jaar was. Wat de investeringsaftrek betreft, ging het bezwaar tegen het voorstel, dat in twee jaar 16 pet. zal kunnen worden af geschreven, in plaats van in vier jaar. Vooral voor de scheepvaart en de lucht vaart betekent dit een aanmerkelijke ach teruitgang, aldus betoogden de afgevaar digden Van de Wetering, Lucas en Van Eijsden. Dr. Lucas stelde voor om dit voorstel maar in te trekken en het oude systeem van een afschrijving van 20 pet. over vijf jaar weer in te stellen. De liberaal Van Leeuwen voelde er maar het meeste voor de nieuwe inves teringsregeling voorlopig niet in werking te stellen en het systeem van viermaal 4 pet. te handhaven. Volledige steun kreeg minister Hofstra alleen van zijn partijgenoot drs. Peschar. die meende dat de bevoegdheden en de verlengingstermijn van twee jaren essen tiële onderdelen waren van de belasting voorstellen. Met de motivering van inister Hofstra over de bevoegdheden niet geheel te Uit de afwerende en sceptische uit drukking op de ge zichten van de mi nisters Staf en Luns en staatssecretaris Van der Beugel valt »p te maken dat niet alles wat gisteren in de Tweede Kamer over de begroting van buitenlandse za ken werd gezegd, hun instemming had. Hij zei veel te voelen Voor de Con structie, zoals door de a.r. Van Eijsden voorgesteld. Ook de heer Van Leeuwen zei zich in het uiterste geval met be krachtiging achteraf door het parlement akkoord te kunnen verklaren. En daar was de mogelijkheid tot het compromis op dit punt geboren. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het socialistische Tweede-Kamerlid jhr. mr. Van der Goes van Naters heeft een interpella tie aangevraagd over de schroot- affaire. Hij wil daarover vragen stellen aan de ministers Luns, Zijlstra, Hofstra en Samkalden. Over de aanvrage zal de Tweede Kamer vanmiddag beslissen. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower is maandag de oudste pre sident geworden die ooit in de Verenig de Staten aan het bewind was. Hij werd gisteren 68 jaar en 55 dagen. Het vorige record stond op naam van president William Henry Harrison. De ze stierf toen hij 68 jaar en 54 dagen was. Harrison is slechts 31 dagen aan het bêwind geweest, korter dan welke president van de Verenigde Staten dan ook. V) Praten over Nieuw-Guinea CANBERRA (Rtr.) De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, die zaterdag na een reis langs tal van hoofdsteden in Djakarta terugkeerde, gaat weer op reis. In februari zal hij in Australië besprekingen voeren, o.a. over de aanspraak van zijn land op Nederlands Nieuw-Guinea. Soebandrio is tot het bezoek aan Aus tralië uitgenodigd door zijn Australische ambtgenoot Richard Casey. Hij zou in de tweede week van februari in Aus tralië arriveren. PRESTON (UPI) De Engelsen wéten dat ze hun eerste snelweg heb ben. Het is een fragment van dertien kilometer lengte dat rond Preston leidt later zal het aangesloten wor den aan een aaneengesloten weg van Londen langs Birmingham naar de westkust. Zover is het echter nog lang niet. Voorlopig moeten de Britten het met het dertien kilometer lange weggedeelte doen. Alles wat rijden kan in Engeland gaat naar de weg bij Preston kijken; het gevolg daarvan: enorme verkeers opstoppingen! Tweeduizend wagens per uur sukkel den zondag over de snelweg bij Pres ton met snelheden die varieerden van tien tot vijftien kilometer per uur. Een half uur wachten aan één stuk om weer van de weg af te komen was lang geen uitzondering. Maar de meeste automobilisten von den de heuse snelweg (de eerste die Engeland heeft!) zo prachtig dat ze wel drie maal terugkwamen om van het wonder tp genieten. Van puur enthousiasme reden velen de berm in, er was ook zóveel te zien Om de vreugde te vervolmaken wierpen kijkers vanaf viaducten met stenen naar de stoeten auto s onder hen. Deze weg is al weer uit de tijd, luidt de voorzichtige conclusie van verkeersdeskundigen in Engeland. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De rijksbijdrage in het tekort op de ziekenfondsverzekering van bejaarden moet voor volgend jaar wor den gesteld op 30.3 miljoen gulden. In een aanvulling op zijn begroting heeft minister Suurhoff dit bedrag alsnog^aan- gevraagd. Met de tekorten over 1957 en 1958 zullen de kosten voor deze verzeke ring volgend jaar 85,4 miljoen gulden bedragen. Aan premies wordt verwacht 24.8 miljoen, zodat het rijk en het ver- eveningsfonds ieder voor 30.3 miljoen gulden moeten bijdragen. Advertentie CITROEN 2. cv Jarenlang „onbetaalbaar* rijplezier voor een gegaran deerde kilometerprijs (all-in systeem) Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De socialisten voeren een „werkelijkheidspolitiek" inzake Nieuw-Guinea en wij komen niet in botsing met het regeringsprogram als wij de kwestie van de soevereiniteit in onderzoek willen brengen. Dat zei de socialist De Kadt gistermiddag tij dens de buitenlandse debatten in de Tweede Kamer. Mlinister-president dr. Drees heeft er geen principiële bezwaren tegen aange voerd, als daarmee een oplossing zou kunnen worden bereikt en ook niet tegen een samenwerking met Australië, zo vervolgde, de heer De Kadt. Hij meende dat de soevereiniteitsge- dachte in de loop van de tijd aanmerke lijk is verzwakt. Zij leeft in het volk heel anders dan in het parlement of in het kabinet. Het bedrijfsleven heeft er een ander oordeel over dan. de V.V.D., hoogleraren als Verkuyl en De Gaay Fortman wijken in hun mening af van die van de A.R., de jongeren van de A.R. en de K.V.P. denken er anders over dan deze partijen. Laten deze ook eens een onderzoek instellen, zoals de Partij van de Arbeid heeft gedaan, zo stelde de heer De Kadt voor. LOSMAKEN De socialistische opvatting is, dat wij onze verantwoordelijkheid voor dit ge biedsdeel moeten verminderen, inplaats van uitbreiden door onze belangen te verweven met die van Australië en de Verenigde Staten. Wij moeten die be langen juist losmaken. Ons beleid moet erop gericht zijn om duidelijk te maken dat Indonesië geen redelijke politiek wenst. Indonesië moet nu maar eens in het beklaagdenbankje, aldus de heer De Kadt. Zijn felste tegenstander in de Kamer was de KVP-er Welter, die namens zijn fractie heftig van leer trok tegen het streven om Nieuw-Guinea met zijn be volking af te stoten „alsof het gaat om een slecht gelegen stuk weiland met wat koeien". HISTORISCH De KVP-fractie is volgens hem voor standster van een politiek-van-het-voi- dongen-feit. Nederland heeft hier een historische taak. Met "de mensen, die zich afvragen wat je daarvoor koopt, valt niet te praten. Als wij Nieuw- Guinea niet bijstaan in een ontwikkeling naar zelfstandigheid, ondergraven wij volgens de heer Weiter, ons eigen recht als zelfstandige staat. Als zijn persoonlijke mening gaf deze afgevaardigde te kennen, dat ons land een formele aanklacht tegen Indonesië moet indienen bij de Verenigde Naties wegens schending van het handvest en op grond daarvan overal waar dit mo gelijk is gerechtelijke acties beginnen j om te proberen nog iets te redden. Wij kunnen niet berusten bij alleen- maar een protest tegen de Indonesische I maatregelen, die volgens de heer Weiter niet anders lijn dan diefstal sn rooi. VERENIGDE NATIES (Reuter). Zoals te verwachten was heeft de Franse delegatie de zitting van de po litieke commissie verlaten zodra het debat over Algerije begon. De Tunesische gedelegeerde, die het debat inleidde, betreurde deze «hou ding van Frankrijk ten zeerste, vooral, zoals hij zei, omdat er tenslotte nie mand mee gediend is. De Franse dele gatie handelde op last van de regering te Parijs, maar zelfs zonder die op dracht zou zij waarschijnlijk de zit ting toch hebben verlaten, daar deze werd bijgewoond voor het eerst door vertegenwoordigers van de „Al gerijnse regering in ballingschap". Verscheidene delegaties proberen achter de schermen gezamenlijk een resolutie op te stellen waarin wordt voorgesteld dat er opnieuw een poging wordt gedaan om de Fransen en de Algerijnen ertoe te brengen, directe besprekingen te openen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In het garagebedrijf en de werkplaats van de ontwerper van de Citeria L. J. van B. in arrest wegens een vermoedelijk omvangrijke fraude zijn dertien leden van het personeel ont slagen. Slechts twee administratieve krachten zijn nog in dienst. Op het bedrijfspand en alle aanwezige voorraden is beslag gelegd door een van de crediteuren van Van B. Bij de Haagse rechtbank is zijn faillissement aange vraagd. hetgeen door de bankinstelling, die het meest door Van B. is gedupeerd. J wordt betreurd. Er zou van sommige kanten animo zijn om dit ontwerp toch nog in produktie te nemen, de enige weg voor crediteuren en gedupeerden nog iets van hun geld terug te zien. Eisen nieuwsdienst HAARLEM De bloemen- koopman Schaap is de enige die goed heeft gezien hoe de 23-ja- rige Joseph M. van R. gister middag uit de Haarlemse straf gevangenis ontsnapte. Eer hij echter goed en wel besefte wat er gebeurde, was de vogel al gevlogen. Van R. was tijdens het luchten op de binnenplaats plotseling op de schouders geklommen van een me degevangene die met zijn rug tegen de muur was gaan staan. Als een aap zo vlug werkte hij zich boven op de muur. Nadat hij ook de hou ten palissade was overgeklauterd, sprong hij lenig op het trottoir van de Papentorenvest. Hij schopte zijn schoenen uit en op kousevoeten ren de de vluchteling in de richting van de brug over de Koudenhorn. Op nog geen honderd meter van de brug werd hij voor het laatst gezien. SPOOR BIJSTER De ontsnapping ging zo vlug in haar werk dat de bewakers op de binnenplaats niets konden doen om die te verhinderen. Voor zij de ge vangenis uit waren gehold, was Van R. al uit het oog verdwenen. Een achtervolging in een auto, die de be wakers hadden aangehouden, mocht niet baten. Eigen nieuwsdienst WEERT Eén dode, vier levens gevaarlijk gewonden en twee licht gewonden lagen gistermorgen ver spreid over de Maaseyckerweg te Weert na een botsing in de mist tus sen een autobus met bouwvakarbei ders uit Weert en een stilstaande be stelauto, waarin zeven spoorlieden van de staatsmijn Wilhelmina zaten. De bestuurder van de bestelwagen had naast de weg gestopt om zijn beijzelde voorruit schoon te maken. ITQ was net weer ingestapt, toen in volle vaart de bus op zijn auto reed. De wagen werd 25 meter meegesleurd, scheurde open en kantelde van de weg af. De zeven inzittenden werden eruit geslingerd. De 47-jarige mijnspoorman P. Coolen uit Weert, vader van twee kinderen, was op slag dood. Vier andere inzitten den moesten ernstig gewond naar het ziekenhuis te Weert worden gebracht. Twee anderen, onder wie de bestuurder, werden licht gewond. De autobus werd licht beschadigd; de inzittende bouwvakarbeiders bleven on gedeerd. KOP" JHAGEN (Reuter) Einar Blechinberg, een gewezen lid van de staf van de Deense ambassade te Bonn, zal zich te Kopenhagen voor de rechter moeten verantwoorden wegens spiona ge ten gunste van een niet nader ge noemde vreemde mogendheid. Hij zou van zijn positie misbruik hebben ge maakt om geheime informatie ter ken nis van vreemde diplomaten te brengen. De 23-jarige Van R. die als een aap zo vlug over de muur van de Haarlemse strafgevan genis klom. Met behulp van een speurhond probeerde men nog de weg te recon strueren die de ontsnapte had ge volgd. In het drukke stadsgewoel raakte het dier het spoor echter bijs ter. De inmiddels gewaarschuwde po litie zette de uitvalswegen van Haar lem af. Tot laat in de middag con troleerden agenten het busverkeer naar Amsterdam. Merkwaardiger wijs lieten zij vrachtauto's en perso nenwagens ongemoeid passeren. De ouderlijke woning van Van R. aan de Bakenessergracht in Haarlem -werd nauwlettend in het oog gehouden, eveneens zonder resultaat. Van R. zou zaterdag uit de Haar lemse strafgevangenis worden ont slagen. Aangezien hij dan echter ter beschikking van de regering zou worden gesteld en naar het huis van bewaring zou worden gebracht in afwachting van verdere beslissingen, verkoos hij liever de vrijheid. Wegens gebrek aan personeel en ruimte in de psychiatrische inrich tingen moeten de terbeschikkingge- stelden na hun straftijd doorgaans nog maanden in de huizen van be waring doorbrengen voor zij in een gesticht kunnen worden opgenomen. Van R. was veroordeeld wegens enkele diefstallen. Zijn signalement luidt: 1,76 m lang, zwart haar, brui ne ogen, gekleed in gele overal, blootshoofds, getatoeëerd anker op rechter onderarm. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Nu en dan op klaringen maar ook plaatselijk enkele buien en matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde weste lijke wind. Over het alge- meen iets hogere temperaturen. MIESJE: Zo blijf je fit. Tot 1 januari a.s. kunt U het Zeeuwsch Dagblad 's morgens vroeg thuis bezorgd krijgen legen de lage prijs van slechts 56 cent door middel van onderstaande bon. DEELNEMING KONINKLIJKE m PARIJS (Reuter) Creps, de Fran se oliemaatschappij waarin de Konink- lijke/Shell Groep een belang heeft, I heeft in het oostelijk deel van de Saha- I ra bij Ouan Taredert, ongeveer 25 kilo-I" meter van de Lybische grens, olie aan geboord. Bij de proefboring op 1450 meter kwam gedurende een uur 4.000 kubieke meter gas naar boven. Een tweede proefboring op 1500 meter leverde een oliestroom op van 6.000 liter per uur. Het is volgens de Franse maatschap pij nog te vroeg om te zeggen, dat een nieuw olieveld is aangeboord. Het is echter wel van grote betekenis, dat olie is aangetroffen, omdat op deze diepte al eerder in de Sahara succes werd be haald. Ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad Aan de administratie Postbus 4 - Goes j^^^^ats Naam Straat i I tot I januari 1959 te ontvangen voor 56 cent. en verder per week voor 56 et.; per maand voor f 2.43 of per kwartaal voor f 7.(Doorhalen wat niet ver langd wordt). I

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1