VIERDE MAANRAKET KWAM TOT 107.000 KM MENSELIJKE KETEN REDDE 6 MENSEN Modderbad strijd om einde van raketbasis Von Braun tevreden over eerste (mislukte) proef tot stof vergaan DUIZEND GULDEN RUKER Boven Sahara NA QUIZ GOEDE VANGST DANK ZIJ JONGE SPEURDERS |ii zegt nee tegen rode plannen Arts gedood bij hulp na ongeluk De Sint weer thuis Algerije ontving de Gaulle PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Feest en extra geschenken voor winnaars Drij vende Engelse mijn vermoedelijk oorzaak dodelijke ontploffing Niet meer dan 225 liter haardolie in huis De Bilt: kouder Twee Kamper knapen hielpen politie Trein ramt perron KRAANTJE VERKEERD AFGESTELD Te langzaam Gasslang defect: tivee slachtoffers Soebandrio heeft goede hoop na gesprek Dulles Auto reed door dichte slagboom Terug WINST VOOR SOCIALISTEN Met (raket)vuur spelen Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01108-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur; JACQ DE SMIT Hoofdredacteur; R, HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouteri 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaarg.No. 4176 Zntordag 6 doeombec--195&. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het was een da verend feest, dat de wild-enthousiaste buren van de Rotterdamse tiloemen- koopman J. Koopman zaterdagavond op touw hadden gezet.. De voordeur van zijn huis aan de Isaac Hubert- straat was versierd en er hingen guir landes in de woonkamer. Bekenden en onbekenden kwamen aat-lopen en het was al lang zondag voor de Koopman; hun (welverdiende) rust konden ge nieten. Dat alles, omdat de heer Koop man duizend gulden had gewonnen in de Vara-quiz „Je neemt er wat van mee" van zaterdagavond. De heer Koopman was een van de twee winnaars van duizend gulden. De ander was de geestige Vlaardingse Bouwmeesterkenner A. van Roon. De derde kanshebber, B. van der Wal ''ook uit Rotterdam) is na de voorstelling van zaterdag zeker van vijfhonderd gulden. Hij gaat dóór. Het bleef voor de winnaars niet bij die duizend gulden. Voor de Vlaardin- ger Van Roon zich aan de vuurproef onderwierp moest hij enkele telegram men in ontvangst nemen van geestdrif tige bewonderaars. Het Rotterdams To neel bood hem een première-abonne ment voor twee personen aan. Mevrouw Van Roon werd door haar stadgenoot J. Sas maar liefst met een gasfornuis be dacht. Goed terecht „Dat fornuis bracht mij even aan het wankelen," vertelde de heer Van Roon, toen alles achter de rug was. In zijn jong gezin met drie kinderen zijn de duizend gulden overigens goed terecht gekomen. De Rotterdamse bloemenkoopman Jan Koopman had ook niet over bejangstel- ling en medeleven te klagen: er kwamen telegrammen en jiij kreeg een over hemd. een fotomontage van zijn vorig t.v.-optreden, vijftig Luxemburgse kerst bomen om door te verkopen en een gratis weekeinde in een hotel. Dat laat ste als hij de duizend gulden niet mocht winnen. Hij won de prijs echter wèl. Hij wist de antwoorden op de twee vragen over bokssport zo snel, dat hij brandende lampjes en bedenktijd aan zijn laars kon lappen. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN.' De ontploffing, die vorige week bij de lossing van het tankschip Velp op het terrein van de British petrol company in Groningen aan twee mensen het leven kostte, is waarschijnlijk veroorzaakt door een oude Engelse drijvende mijn. De politie heelt op de plaats van het ongeluk metaal- soherven gevonden, die duidelijk m die richting wezen. Wat de belangrijkste getuige van het ongeluk, de opvarende van het tank schip, Arie Groet had verteld, deed al vermoeden dat een projectiel de ex- v.. 'irzaakt. Groet had ge zien dat iemand van het terreinperso- neel, waarschijnlijk de omgekomen 38- jarige J. Kuiper uit St. A.nnen, bezig was met een hamer en beitel ,,een of ander voorwerp" te bewerken. Even weggelopen Hij had er even naar gekeken en was toen weggegaan, wat hem waarschijnlijk het leven heeft gered. Toen hij later weer terugkwam en halverwege het toegangsluik van het tankschip was, zag hij dat een andere man. vermoe delijk de 37-jarige J. Kolen van wie nog geen spoor is gevonden het zelfde voorwerp bewerkte. Op dat zelfde moment zag hij een twintig meter hoge steekvlam en hoorde hij de explosie. Hij kreeg een scherf in de borst. De hamer en beitel zijn op het terrein teruggevonden. DEN HAAG. De in aantal steeds meer toenemende gebruiker^ van olie- haarden en -kachels zullen met het oog op brandgevaar niet meer dan 225 liter haardolie in of bij hun woning mogen opslaan. Dat is de mening van de minister van binnenlandse zaken, die zich op ver zoek van enkele gemeentebesturen over dit probleem heeft beraden. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Zwakke tot lijke wind. Vrij veel bewol king, maar op de meeste plaatsen droog weer en slechts enkele verspreid voor komende opkla ringen. In het zuidoosten aanvankelijk nog plaatselijk mist. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren, matige zuidweste- MIESJE: Warm wassen maar! 9 DEC., zon op 8.39 uur, onder 16 29 uur; maan op 6.39 uur, onder 15.56 uur. De heer Koopmans (winnaar van duizend gulden in de televisiequiz „Je neemt er wat van mee") toont enkele geschenken. Achter hem: de fotomontage. In het schaaltje; tien tallen telegrammen. In zijn hand: een bokstrofee omdat hij het zo mooi voor elkaar heeft gebokst. Eigen nieuwsdienst KAMPEN Gradus Jansen, een stevige dertienjarige bakkerszoon uit de Oudestraat in Kampen, en zijn kameraad, de twaalfjarige Leo Reijn van de Nieuwe Markt kunnen het bij de politie voorlopig niet meer ver kerven. Dank zij hun oplettendheid en ook wel een beetje als gevolg van Gradus' belangstelling voor een_twaalf- jarig meiske uit Kampen is een 27- jarige inwoner van Leeuwarden J. D. achter slot en grendel beland. De man moet enige tijd geleden in de Noord- Oostpólder een ernstig zedendelict heb ben gepleegd. De beide jongens wandelden 's avonds bij de IJsselbrug toen aan de kant van het station een auto stopte bij het twaalfjarige meisje, Truusje Krediet, dat Gradus heel goed kent. Hij zal het tegenover iedereen ontkennen, maar Gradus mag deze kleine Kampense bij zonder graag. Vandaar dus, dat Gradus tegen Leo zei' „Wat zou die vent moeten?" toen de bestuurder zich tot het kind wend de. Vol argwaan liepen de jongens een paar keer om de auto heen, maar toen het meisje met een beslist „nee" rea geerde op het voorstel om met de man mee te gaan „dan krijg je wat lek kers liepen zij gerustgesteld verder. f „Mooi werk" Een brigadier van politie werd even la ter door de twee jongens aangehouden met het compliment: „De politie heeft de laatste tijd maar mooi werk verzet." Op de vraag van de politieman, wat zij daarmee bedoelden, bleken de jongens iets geboord te hebben over een serrie inbraakjes. die dezer dagen in en om Kampen tot klaarheid zijn gekomen. Het gesprek werd nog even voort gezel en Gradus vertelde de brigadier, wat zijn vriend en hij een moment tevoren hadden meegemaakt. De politieman rook onraad en vroeg de jongens om een beschrijving van de auto met de bestuurder. De auto kondgn ze ongeveer uit de doeken doen, maar het nummer hadden ze nietonthouden. Daar de wagen de stad was ingereden, beloofden Gradus en Leo in de stad te zullen uitkijken de politieman zou bij de IJsselbrug wachten. Het privé-speurwerk van de twee knapen had succes: zij konden nog geen kwartier later en lichtelijk opgewonden aan de wachtende brigadier komen ver tellen, dat zij de auto hadden terug gevonden en het nummer hadden ge noteerd. Gradus had de wagen een doodlopen de straat zien inrijden, zijn fiets achter de auto gegooid terwijl de bestuurder keerde en gauw het nummerbord Eigen nieuwsdienst GOUDA. De trein uit Boskoop, die zaterdag om 9.17 «uur in Gouda aan kwam, is door het stootjuk van het kopspoor gereden en meer dan een meter het perron in gedrongen. De ma chinist had de trein niet tijdig afge remd. Een reiziger, die op het punt stond de trein te verlaten, werd licht ge- wond. Het was de heer Schreuder uit Zeist. schoongeveegd om het nummer te no teren. De politie had dezelfde vrijdagavond geluk: de bewuste wagen werd vrijwel direct aangehouden. De bestuurder bleek al enige malen wegens zeden delicten te zijn veroordeeld en al was zijn poging om het meisje in de auto te halen op zichzelf jiiet strafbaar, hij kon met het oog op een recent delict in de polder meteen worden ingere kend. De man is doorgegeven aan de groepscommandant van de Rijkspolitie in de Noord-Oostpolder. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Met de onvoorstelbare snelheid van meer dan 37.000 km per uur drong gisteravond de neus van de vierde Ameri kaanse maanraket de atmosfeer van de aarde binnen om in een witte gloed tot stof te vergaan. Strikt technisch gesproken is deze vierde poging om de maan te bereiken mislukt, maar de mannen van de wetenschap zijn niettemin zeer tevreden. En ware het niet dat één klein onderdeeltje van de vele honderden die de gecompliceerde raketten meevoerep, niet pre cies had gefunctioneerd zoals de bedoeling was geweest, dan zou deze eerste poging van het Amerikaanse leger naar alle waarschijnlijkheid het beoogde resultaat hebben opgeleverd. Nog terwijl de Juno zijn reis in opwaartse richting maakte zaterdag ochtend konden de mannen die de start hadden voorbereid en ten uitvoer gebracht al meedelen, dat er een brandstofkraan-* verkeerd was afgesteld en dat dientengevolge de proef niet zou kunnen slagen. Het avontuur verliep precies zoals zij wisten dat het zou moeten verlopen: de Juno zou stijgen tot een hoogte van'ruim 100.000 km en dan zijn terug reis aanvaarden tot de dichtere luchtlagen bereikt zouden zijn. Daar zou de rest van de maanraket opbranden. De mislukking is veroorzaakt doordat de brandstoftoevoer voor de eerste trap van de samengestelde raket 3,7 seconden te vroeg werd afgesneden. Daar door was de snelheid juist iets te laag gebleven. Volgens dr. Wernher von Braun had de brandstof van de eerste trap van de raket 180 seconden na de start opgebruikt moeten zijn. Door de verkeerde afstelling van het kraantje was de brandstof 3,7 seconden te vroeg op. Dat had weer tot gevolg dat de 60 ton wegende raket, die een snelheid van 38.620 km per uur had moeten bereiken om te kunnen ontsnappen aan de aan trekkingskracht van de aarde, een duizend kilometer per uur „te lang zaam" ging En daardoor kwam het dat hij ook niet verder van de aarde kwam dan ongeveer 107.000 km. De afstand van aarde naar maan was driemaal zo groot: 360.000. Men kan, zo werd te Cape Canaveral verzekerd, bij een volgende poging de nu gemaakte fout vermijden. Men is blij, dat men ditmaal precies weet, wat er is misgegaan. Alle trappen van de raket hebben prachtig gewerkt. De zen ders hebben een stroom van nuttige ge gevens geleverd. Er is niet de minste reden om aan te nemen dat de proef ook mislukt zou zijn, wanneer de stand van het bewuste brandstof kraantje juist was geweest. Daarom is men in het hoofd kwartier van Von Braun zeer tevreden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Toen een bewoner van de Schammenkant in Rottera'am-Zuid zondagmiddag volgens afspraak bij een buurman op visite wilde gaan, werd op zijn bellen niet open gedaan. Bij de brie venbus nam hij een doordringende gas- lucht waar en d'at spoorde hem aan om zich met geweld toegang tot de woning te verschaffen. Het huis stond vol gas en zowel de 45-jarige fabrieksarbeider N. C. Dits als zijn 51-jarige huishoudster J. J. Slot werden in bewusteloze toestand aange troffen. In de keuken was de hoofdkraan van het gas open blijven staan en de inge scheurde gasslang was, onder de druk van het gas, van het comfoor gegleden. De beide slachtoffers zijn naar het Zuiderziekenhuis gebracht nadat hun ter plaatse en onderweg reeds zuurstof was toegediend'. De heer Dits maakte het gisteravond redelijk wel, maar de huishoudster was er nog slecht aan toe. DJAKARTA (UPI, Pia). De Indo nesische minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, is gisteren in Dja karta teruggekeerd na een reis van een maand, waarop hij o.m. heeft gesproken met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, met die van Engeland, Selwyn Lloyd en zijn Rus sische amtgenoot Gromyko. De gesprek ken hadden, volgens Soebandrio, tot meer begrip geleid voor de ontwikke lingen in Indonesië. In zijn onderhoud met Dulles had Soebandrio enkele „beginsel-kwesties" behandeld over de economische steun van Amerika aan Indonesië en over de aankoop van wapenen. Wat de Indonesische eis ten opzichte van westelijk Nieuw-Guinea betreft zei Soebandrio: ,,Het is dit jaar gemakke lijker geweest dan verleden jaar om voor ons standpunt begrip te vinden. Ik ben dan ook werkelijk tevreden en heb goede hoop''. EMMEN „Hoe lang ik in het water ben geweest en hoe vaak ik het kanaal ben overgezwommen weet ik niet," zei zaterdag de 26-jarige Fedde Knoop uit Emmercompascuum. „Ik weet alleen, dat ik half bevroren was toen ik later weer op de wal stond." Fedde Knoop was een van de De kleine, met goud beklede kunst maan keerde gisteravond om 20.51 uur, Nederlandse tijd. in de dampkring terug en brandde op in een witte gloed. Dat gebeurde precies op de plaats die men had berekend: boven de Sahara in het niemandsland ten zuiden van Libye. Tot twintig minuten voor dat ogenblik had den de zenders trouw alle gegevens naar de aarde geseind. In het bijzonder was men op Cape Canaveral ingenomen met de verworven gegevens over de gordel van gevaarlijke straling die de aarde omringt en die, naar meii gelooft, een van de grootste gevaren is die de mens zal ontmoeten wanneer hij zich in de ruimte waagt. BRANDTS VERKIEZING VRIJWEL ZEKER Eigen nieuwsdienst BERLIJN. Op overtuigende wijze heeft West-Berlijn zondag „nee" ge zegd tegen de Russische voorstellen om van hun stadsdeel een z.g. vrije stad te maken. Dat geschiedde bij de verkiezingen voor de gemeenteraad De opkomst naar de stembussen was overweldigend groot: 93,7 pet van de 1.800.000 kiesgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht (in 1954 91,8). De Westberlijners hebben nee gezegd door in grote meerderheid hun stem te geven aan niet-communistische partijen. Als overwinnaars zijn opnieuw de soci alisten uit de bus gekomen, de partij van burgemeester Willy Brandt. Uit de nog niet geheel volledige uitslag blijkt duidelijk dat zij ten opzichte van 1954 belangrijk zijn vooruitgegaan. De partij van Adenauer, de Christen-democrati sche Unie, heeft tegen de- verwachting stemmen verloren. Er waren om middernacht 1.223.000 stemmen geteld. De partijen hadden toen de volgende percentages op zich verenigd: Socialisten 51.37 (44.6 Christen democraten 38.80 (30.4 Vrye democraten 3.86 (12.8 Vrije Duitse volksp. 0.75 Duitse partij 3.37 4.9 Communisten 1.84 2.7 anderen 1 4.6 In 1954 niet meegedaan. De communisten hebben in 1954 41.000 stemmen gekregen. Men was zeer be nieuwd hoe zij het er thans zouden af brengen. De Russische plannen met be trekking tot Berlijn hebben hun propa gandacampagne voor de verkiezingen van gisteren zeker geen goed gedaan. Een der eerste taken van de nieuwe raad zal zijn het kiezen van een burge meester. De 44-jarige socialist Willy Brandt zal gezien de overwinning van zijn partij vrijwel zeker opnieuw worden aangewezen. Groei bevolking Het ging bij de verkiezingen van zon dag om de aanwijzing van de 133 leden van de gemeenteraad zes meer dan in de oude raad. De uitbreiding houdt verband met de groei van de beyolking. Tachtig kandidaten werden op directe wijze gekozen, de 53 overigen door mid del van partijlijsten. In de oude raad bezetten de socialis ten 64 zetels. Na hen kwamen de Chris ten-democraten, de partij van bonds kanselier Adenauer met 41 zetels. De 'vrije democraten hadden twaalf en de Vrije Duitse volkspartij acht. Er zaten twee onafhankelijken in de gemeente raad. De Duitse partij en de communis ten waren ri'iet in de raad vertegenwoor digd; zij hadden bij de verkiezingen van 1954 niet voldoende stemmen behaald. De verkiezingsdag is in alle rust ver lopen. De Oostduitse radio heeft met veel ophef de westelijke bezettingsmo- gendheden beschuldigd van inmenging in de verkiezingen. Een patrouille van de R.A.F. zou een communist hebben gearresteerd die affiches aanplakte. De Britse autoriteiten bevestigden cir: arrestatie, maar vertelden erbij dat de man op verdachte wijze aan de haal was gegaan toen de patrouille de plek naderde waar hij de biljetten aanplakte. De man is intussen vrijgelaten. Zaterdagavond he.eft de Westberlijnse politie 58 communisten tijdelijk in ar rest gesteld. Deze lieden waren bezig leuzen op huizen te kalken en verkie zingsbiljetten van anti-communistische partijen af te scheuren. Op .tien na kwa men allen uit Oost-Berlijn. Drie propa gandisten van de coftimunisten waren gearresteerd die door voorbijgangers werden bedreigd. Van onze correspondent LONDEN Een groep van onge veer honderd Londense demonstran ten, leden van het „Directe actie comité" tegen de oorlog met kern wapens" heeft zaterdagmiddag een overval gepleegd op de in aanbouw zijnde tweede „geheime" basis voor raketten te North Pickeïiham in het graafschap Norfolk. De R.A.F. had er vantevoren van gehoord en had samen met de "werklieden die aan de startplaatsen werken, een paar brandspuiten in stelling gebracht. De demonstranten wierpen hun banieren met slagzinnen op de prik keldraadversperringen en gebruikte ze vervolgens als brug om over de versperringen heen te komen. Zij groepeerden zich rond een giganti sche betonmolen om zo het werk te verhinderen, en omsingelden de lorries. VUUR! Met walkie-talkies bewapende of ficieren leidden de grotendeels door ALGIERS (UPI) Generaal de Gaulle heeft zijn bezoek aan Frans Noord-Afrika beëindigd en is gister avond naar Parijs teruggekeerd. Voor hij vertrok heeft hij zwijgend een ge wonde soldaat van de Algerijnse natio nalistische troepen, die in een Frans hospitaal wordt verpleegd tussen de Franse soldaten, de hand gedrukt. Dat gebaar was de bevestiging van een rede die hij iets eerder had ge houden en waarin hij opnieuw een be roep deed op de leiders van de natio nalisten om de strijd te staken. Hij sprak te Touggourt, waar hij van de zijde van de plaatselijke bevolking geestdriftig werd toegejuicht. Maar de rebellenleiders bleven zwijgen. Tn Sahara Touggourt is een belangrijke plaats. Het. is een centrum van de dadel-palm- oliebuisleiding waardoor de olie uit de Sahara naar de kust vloeit na door tanktreinen te zijn aangevoerd. De gene raal deed een hartstochtelijk beroep op de leiders van het Bevrijdingsfront om nu eindelijk te begrijpen „dat de blad zijde van de oorlog definitief is omge slagen en dat er een nieuwe bladzijde van vooruitgang en broederschap open ligt". In het algemeen 'is de Gaulle overal in Algerije hartelijk ontvangen. Toen hij vertrok was het bijzonder slecht weer, maar vele duizenden Fransen zowel als mohammedanen, verdrongen zich in de natte straten om afscheid van hem te nemen. Hij heeft links en rechts geconfereerd en geïnspecteerd. Ook heeft de premier gepraat met enkele van de nieuw-ge- kozen mohammedaanse leden van de Nationale vergadering. Mevrouw de Gaulle heeft de tweede helft van het Aan handen en voeten werden de demonstranten zaterdag door de mod der en het natte beton gesleept, toen zij weigerden de basis van de R.A.F. te verlaten, waar zij hadden willen protesteren tegen het gebruik van kern wapens. de werklui gevoerde verdediging. Driemaal werd de demonstranten beleefd verzocht te vertrekken. Toen, op het bevel „vuren", kwamen de brandspuiten in actie, en zonden hun lange stralen in de menigte demonstranten, die de molen be stormden. Ondertussen werd de gewone politie opgetrommeld en. terwijl de demonstranten aanval op aanval deden op de betonmolen, wadend door een zes duim dikke stroom modder en nat beton, deden de agenten een aanval in hun rug, ter wijl de werklieden van de basis plotseling een uitval ondernamen. Vrouwen en mannen werden in de modder geworpen en wie ook daar na nog weerstand bood werd aan handen en voeten door het natte beton naar buiten gesleept. De grote leiders van het comité, zoals de linkse parlementsleden Silverman en Frank Allaun en de methodistenleider dr. Donald Soper, schitterden door afwezigheid. Gisteren hebben demonstranten van hetzelfde comitée opnieuw een overval op de basis gedaan en schade aangericht aan de betonmolen en andere werktuigen. Weer eindigde de zogenaamde vredelievende be toging met geweld. drie dapperen die zes mensen het leven redden, toen zaterdagavond 'een auto door de afsluitboom van een open brug reed en in de Westelijke Door snee, een kanaal, terechtkwam. De brug was smal en slecht verlicht. „Ik rende onmiddellijk naar het kanaal, en sprong gekleed te water," aldus Fedde. „De auto bleef drijven. Uit een kapot raampje stak een kinderarmpje. Ik greep het en trok één van de vier kinderen in de auto naar buiten." Fedde Knoop gaf het kindje aan Frits Katuin uit Ter Apel, die toen al op het dak van de auto stond. Katuin was bij de brugwachter op bezoek en was op het eerste hulpgeroep komen aanrennen. Hij pakte het kind aan en gaf het door aan Engel Koops, de derde man die zich verdienstelijk maakte bij het redden van de familie R. Hartmann (vader, moeder en vier kinderen) - uit Bargercompas- cuum. MINUTEN Met zijn drieën haalden zij de kinderen uit de zwaar beschadigde auto. Met pikhaken hadden omwonenden cle auto drijvend gehouden en ten slotte naar de kant getrokken. Daar hielpen zij de heer en mevrouw Hartmann uit de auto. Zes mensen waren gered. „Hel was een kwestie van minuten," zeiden de redders, „maar minuten die be langrijk waren," Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Een slippende be- tonmengwagen is zaterdag op de Zui derzeestraatweg ingereden op een groep je mannen, dat stond na te praten over een verkeersongeluk. De zeventigjarige arts W. R. van Haga uit Amsterdam, die een licht gewond slachtoffer daar medi sche hulp had verleend, was op slag dood. Zijn 35-jarige zoon werd zwaar gewond. De vijftigjarige chauffeur van de betonmolen, B. Ladenius, ook uit Amsterdam, werd uit de cabine geslin gerd toen zijn wagen omsloeg. Hij kreeg lichte verwondingen. De arts en zijn zoon waren uit hun auto gestapt om de 36-jarige ir. W. Baer, die met zijn wagen over de kop was geslagen, té helpen. De man had alleen enkele ontvellingen aan het gezicht. Zij stonden op het middentalud van de weg nog te praten over het wegslepen van de auto, toen de betonmengwagen recht op hen afkwam. Ir. Baer en een motor rijder, die bij hen was komen staan, konden op het laatste nippertje weg springen. De zware auto schoof over het talud, sloeg om en kwam met een klap op het linker weggedeelte te liggen. De heer F. van Haga moest met een schedelbasisfractuur en een heupfrac tuur in het Onze Lieve Vrouwengasthuis worden opgenomen. De chauffeur van de betonmolen werd daar ook heen ge bracht maar kon later op de dag naar huis gaan. Het verkeer moest enige uren over de Schellingwouderdijk wor den geleid. VANCOUVER (Reuter) De douane van Vancouver in Brits Columbia heeft een goede slag geslagen. Zij heeft drie bouwdozen voor schaalmodellen van raketten van het type Aerobee in beslag genomen, die dwars door een mense lijk lichaam hadden kunnen vliegen wanneer ze uit de koers zouden zijn geraakt, zoals een douaneambtenaar het uitdrukte. De bouwdozen waren als kerstcadeau tje bedoeld. De Aerobee is een type ra ket dat in de Verenigde Staten in ge bruik is. De modellen kunnen snelheden van ongeveer 325 kilometer per uur be reiken en een hoogte van 350 meter, stond er in de prospectus die bij de bouwdozen hoort. MOTORRIJDER GEDOOD DOOR CHAUFFEUR zonder rij ijs. EMMER COMPASCUUM. Zonder een rijbewijs te hebben veroorzaakte de automobilist G. de L. uit Emmen za terdag op de weg langs Kanaal A te Em- mei* Compascuum een aanrijding met een motor. De bestuurder daarvan, de 27- jarige stucadoor J. Dokter uit Emmer Compascuum, overleed enige uren later in een ziekenhuis. Zijn echtgenote, die op de duo zat werd zwaar gewond. De auto slipte toen de chauffeur moest afremmen voor een fietser. cultuur en het is ook het einde van de bezoek aan Algerije meegemaakt. BARCELONA (U.P.I.) Geestdriftig begroet door ongeveer vijfhonderd mensen, onder wie meer dan tweehonderd kinderen, is Sinterklaas zater dag geland op het vliegveld van Barcelona, terug van zijn reis naar Neder land. De Nederlandse consul Rademaker heette de grijze bisschop weikon* Hij werd daarbij geassisteerd door vijf zoete kinderen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1