Voorspoedig verloop van onderhandelingen OEFENTERREIN IN HART VAN FRANKRIJK Aalvlug duo zette schip op stelten POLITIE PAKTE BRITSE BOEVEN Nederlandse soldaten 14 uur ver van huis NIEUWE TOEKOMST VOOR INDONESISCHE BEDRIJVEN Elke nacht een inbraak De Bilt: buiïg Zeeuwsch Dagblad I RADIOTIJD UIT HILVERSUMSE TOREN Irene doet mee aan skikampioenschappen SPOEDIG NIEUW RIJTIJDENBESLUIT Minister: geen gat in Panhonlih probleem Zeeuwsch Dagblad PRISMA PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Suikerfabriek in Tanganyika Bus, «reen fietser Zwaar transport Resolutie over Cyprus Speurtocht door Rotterdam West-Duitsland wacht op Hawk Auteur Bruckner overleden i heel goed horloge* Verstekelingen nu gasten van politie in Schiedam Overjas voor Eisenhower OUDSTE GEUR TER WERELD Vandaag thans de grote krant van Zeeland Motorrijder verongelukt DUITSER TOONT GOEDE WIL ,v Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438, bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van f 1. 14e jaarg. No. 4175 Zaterdag 6 december 1953 HILVERSUM Het nieuwe Hil- versumse carillon gaat van 1 janu ari af de radio-tijd aangeven, als opvolger van de imitatie-Big-Ben van de Avro. Het klokkenspel zal een kort me lodietje laten horen, dat via een lijnverbinding van de raadhuisto ren naar de studio's zal worden ge voerd, compleet met stormvlagen, regengekletter, of hagelgedreun, en hopelijk ook wel eens met (on hoorbaar) zonlicht Alleen de Avro is zo gehecht aan de Big-Ben-traditie van meer dan dertig jaar, dat deze omroep het oud ver trouwde tijdsein zal hand haven En ter geruststelling van de heel precieze luisteraars: het precisie- tijdsein. de welbekende fluittoon- tjes, blijven voortbestaan, naast alle oud en nieuw gebeier. Van onze correspondent PARIJS Nederlandse militairen zullen deze zomer voor het eerst het hart van Frankrijk te zien krijgen. De oefenter reinen. die de Franse regering voor de Nederlandse gevechtstroepen ter beschikking zal stellen, liggen namelijk niet in Noord-, maar in Centraal-Frankrijk. In het zogeheten Massif Central tussen Limoges en Clermont-Fer rand bij La Courtine heeft het Fran se leger uitgestrekte oefenterreinen bij enige verspreide kleine dorpen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Zeer binnenkort kunnen over het plan-Van Eeghen positieve beslissingen worden ver wacht. Zoals wij al berichtten behelst het plan-Van Eeghen de samenbunde ling van de technische kennis, die uit Indonesië moest repatriëren. Het plan, waarvoor vele vooraanstaan de Nederlanders, zoals de voorzitters van de Kamers van Koophandel van Amster dam en Rotterdam zich hebben geïnte resseerd, is nu bij de i'egering en het be drijfsleven in onderzoek. Een van de plannen, die onder deze zaak vallen, is de vestiging van een sui kerfabriek in Tanganyika, die 20 mil joen zal kosten. Het Afrika-Instituut heeft dit plan al enige tijd in studie. De- Advertenüe ze fabriek zal niets hebben uit te staan met de projecten van de H.V.A. in Ethio pië. Het is niet de bedoeling alleen Afrika in de plannen te betrekken. Ook heeft men gebieden in Zujd-Amerika op het oog. Bij het onderzoek naar de moge lijkheden, die de Nederlandse cultuur maatschappijen nog bezitten, is gebleken dat er tal van plannen om elders nieuw emplooi te zoeken bestaan. Het is nu zaak een grote organisatie te vormen, die zich daadwerkelijk ach ter de. vele levensvatbare projecten kan stellen. Het is een van de vereisten dat de betrokken maatschappijen voor ten minste 50 procent in het kapitaal van een dergelijke financieringsmaatschappij deelnemen. Daarnaast is de hulp vereist van het overige bedrijfsleven en de re gering, WEER PIONIEREN Ons land dient ervan te worden door drongen, dat het niet gebaat is met domweg de Indonesische bedrijven maar af te schrijven en de cultuurmaatschap pijen te liquideren. Er bestaan tal van maatschappijen met reële mogelijkheden zowel op financieel als op technisch- 'wetenschappelijk gebied. Wij zijn niet gebaat met een rente niersmentaliteit, die er op uit is zoveel mogelijk op de aandelen van de levens vatbare maatschappijen terugbetaald te krijgen. Wij zijn» gebaat met een onderne mersmentaliteit. De Nederlandse belegger met pioniers- lust zal wellicht binnenkort zijn kans krijgen, want de mogelijkheid is niet uit gesloten, dat voor de op stapel staande projecten ook risicodragend kapitaal van de particuliere belegger moet worden aangetrokken. I raag deskundig advies aan de juwelier-horloger SANTIAGO (Chili) (U.P.I.). Prins Bernhard is uitgenodigd om mid den februari een concours hippique bij te wonen in de Chileense hoofdstad Santiago. Men verwacht dal de Prins, die voor- zittei is van de Fédération équestre internationale, de uitnodiging zal aan vaarden Prinses Irene zal in januari even een- enige dagen buitenslands vertoe ven Zij zal deelnemen aan enkele on derdelen van de Nederlandse skikam pioenschappen Die worden op 7 en 8 januari te Val d'Isère gehouden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Hel ontwerp voor het nieuwe rijtijdenbesluit is spoedig te ver-I wachten. In afwachting daarvan wordt: reeds .vu in verscheidene gevallen aan be oeoschauffeurs ontheffing verleend, opdat rij in hun vrije tijd een privé- a*'' vmner berijden. Z de oroef, die met een nieuw mode1 <-e-kl-oekie is genomen, volledig zat zijr bestudeerd, kan de S.E.R. om adv;e« '"orden gevraagd. Van de raad; hangt het af wanneer het beèluit in wer- k;ng zal treden Eisen nieuwsdienst HILVERSUM .Dp 68-jarige schil der .1 Havertach uit Hilversum is gis- teree door "en bus aangereden Hij is aar. 4» gevolgen overleden. De hee'- Haverlach probeerde op het laatste momp"t voor een bus, wel ke Hp '-norran" Hq-1 moeten verle nen o'-r f" -banffeur kon ondanks krachtig remmen een aanrij ding niet meer voorkomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Als alle landen hun havens voor bepaalde categorieën sche pen, Panhonlib-schepen, zouden sluiten, zou het euvel van de „goedkope vlag gen" kunnen worden gekeerd, meent minister Van Aartsen. Niettemin zouden verscheidene landen, waaronder ook Ne derland, in strijd komen met het ook door ons land aanvaarde verdrag van 1923 inzake het internationale haven regiem. De kans op een werkelijk inter nationale oplossing van het probleem acht mr. Van Aartsen uiterst klein. Het verlenen van belastingfaciliteiten aan de scheepvaart houdt verband met het belastingregiem van de goedkope vlaggen. Ieder land tracnt aan de be lastingvrije concurrentie het hoofd te bieden, echter zonder langs die weg te vens te pogen in de onderlinge verhou ding van de maritieme naties een voor sprong te behalen, zo meent minister Van Aartsen. Het Franse ministerie van defensie wil die tussen juli en oktober, wan neer er geen Franse oefeningen wor den gehouden, gedurende twee pe rioden van elk zes weken voor Ne derlandse troepen beschikbaar stel len. De besprekingen, die tussen de vertegenwoordigers van het Franse en het Nederlandse leger over de Nederlandse manoeuvres in Frank rijk worden gehouden, hebben tot dusverre een bijzonder voorspoedig verloop gehad. Op organisatorisch gebied vooral op dat van het transport valt evenwel nog veel te regelen. Nu de oefenterreinen niet op het plateau van Langres of in de streek van de Somme worden gehouden zoals eerder wel werd verondersteld maar veel zuider- lijker, worden uiteraard aan het vervoer van manschappen en mate rieel hogere eisen gesteld. Vermoedelijk zal dit transport voor een groot deel per trein ge schieden. Van Nederland uit duurt de reis naar de oefenterreinen bij La Courtine circa veertien uur! De afstand tot La Courtine is onge veer vierhonderd kilometer langer dan die tot Sennelager in West- Duitslahd, waar tot dusverre de ge- vechtstroepen hun grote oefenin gen hielden. Anderzijds echter bieden de ter reinen in Centraal-Frankrijk veel 0 Nederlandse gevechtstroepen gaan deze zomer voor het eerst hun manoeuvres houden in Cen traal-Frankrijk. De terreinen daar voor liggen in het gearceerde ge bied dat deel uitmaakt van het Centraal Massief, waar het Franse leger ideale ocfenmoge! ijk heden heeft. De reis van Nederland naar het oefengebied duurt circa veer tien uur. ruimer praktische oefenmogelijkhe. den dan die in West-Duitsland. Ne derlandse militaire deskundigen be schouwen het gebied tussen Limoges en Clermont-Ferrand als uitermate geschikt voor oefeningen van onze gevechtstroepen. De gemiddelde hoogte van het gebied is tussen de zeshonderd en zevenhonderd meter boven de zeespiegel. Het terrein is zeer geaccidenteerd en zeer dun be volkt. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De dertigjarige Amsterdammer L. die dinsdagnacht op de Lombardkade werd betrapt bij een poging tot inklimming, heeft bo kend dat hij zich de laatste maanden aan ten minste veertig inbraken heeft schuldig gemaakt. Tot eind oktober „werkte" hij te Amsterdam, waar hij ongeveer twin tig inbraken pleegde. Daarbij varieer de zijn buit van vierhonderd gulden tot luttele bedragen van enkele cen ten, want hij had het alleen op geld gemunt. In Rotterdam brak hij op minstens vijftien adressen in o.m. bij een lood- gietersbedrijf in de Jonker Frans straat waar hij uit een geldkistje honderzestig gulden meenam en een ander geldkistje waarin tweeduizend gulden zat over het hoofd zag. Zijn activiteit te Rotterdam onder brak hij voor een snoepreisje naar Eindhoven waar hij in een week tijds vijf inbraken pleegde en een gemid delde van 280 gulden per inbraak maakte. Bij zijn aanhouding had hij vijftig losse centen op zak. Dat was de schamele buit van een inbraak in een bloemenwinkel aan de Jonker Frans straat. Vanmiddqg zal L. voor de officier van justitie worden geleid. VERENIGDE NATIES (Reuter) Mexi co zal in de Verenigde Naties een reso lutie indienen over de oplossing van het vraagstuk-Cyprus. Tevoren hebben de regeringen van de betrokken landen (Groot-Britannië, Turkije en Grieken land) er hun instemming mee betuigd. Eigen nieuwsdienst BONN Omdat ook West-Duitsland wacht op een beslissing over de produk- tie in Europa van snel verplaatsbare luchtdoelraketten heeft de regering voor lopig niet verder willen gaan dan het besluit drie bataljons van het bondsle- ger uit te rusten met Amerikaanse ra ketten van de typen Nike-Ajax en Nike- Hercules. Het ligt naar men aanneemt in de bedoeling dat het bondsleger uit eindelijk 28 rakettenbataljons zal krij gen. Het besluit, voorlopig niet verder te gaan dan twee Nike-Ajaxbataljons en een Nike-Hercules-bataljon, houdt ver band met die afwachtende houding. De Westduitse legerleiding wil in plaats van de stationaire en zeer kostbare Nike- Ajax en Nike-Hercules liever luchtdoel raketten hebben die snel vervoerd kun nen worden, zoals bij voorbeeld de veel goedkopere Hawk, die blijkens medede lingen van de Amerikaanse regering voor produktie in Europa beschikbaar is. Uit de afwachtende houding die de Westduitse regering aanneemt kan men opmaken dat ook zij uitziet naar de resultaten van de geheime onderhande lingen met verscheidene Europese lan den en grote industrieën in die lan den over dat Amerikaanse aanbod. De militaire deskundige in de socialis tische bondsdagfractie, Fritz Erler, be schuldigde gisteren de regering ervan te trachten de Amerikaanse luchtdoelra ketten met kernladingen „populair" te maken bij de bevolking. Van de drie genoemde typen kan al leen de Nike-Hercules voorzien worden van een kernlading, maar die kernla dingen blijven, zoals de regering dezer dagen mededeelde, onder alle omstandig heden onder Amerikaans beheer. BERLIJN (U.P.I.r - De toneel schrijver Ferdinand Bruckner (schuilnaam van Theodor Tagger) is op 67-jarige leeftijd te West-Ber- lijn overleden. Bruckner is een van de belang rijkste schrijvers van historische stukken. Beroemd is zijn Elisabeth von Engeland uit 1930. Zijn bekend ste stuk van na de oorlog is Die heroïsche Komödie over madame De Staël en Napoleon. Bruckner was Wener van geboorte en bracht de nazi-tijd in Amerika door. Advertentie Van onze correspondent LONDEN. De Rotterdamse politie heeft op verzoek van Scotland Yard via Interpol de 21 jaar oude zeeman E. C. Zulin, en de 22-jarige los werk man R. Smith gearresteerd in verhand met een gewapende overval in Lon den, waar zij wonen. Op 2 december werd de 57 jaar oude Britse West-Indiër Samuel Fergus in zijn kamer in de nu beruchte Westion- dense wijk Nottinghill aan Kensington Park Road overvallen en neergestoken. Het wapen miste iuist zijn hart; de man bevindt zich nu in zorgwekkende toe stand in een ziekenhuis. Na dit gevecht gingen de aanvallers er met ongeveer vijfhonderd pond ster ling (ruim 5300 gulden) vandoor. Scotland Yard kreeg er lucht van dat Zulin en Smith via Harwich naar Hoek van Holland waren getrokken. Daar ont snapten zij aan de marechaussee en reisden door naar Rotterdam. Daar zagen zij weer kans onder te duiken", zodat de recherche in de nacht op zoek moest naar het stel. Het in stinct gaf de speurders gelijk: zij zoch ten en vonden de namen van de Londe- naars in een logement, waar zij zich hadden laten inschrijven, na eerst een hele reeks nachtgelegenheden te hebben afgeschuimd. Voorlopig werden alleen hun namen gevonden, de eigenaars verbleven nog ergens in het nachtleven. De recherche Eigen nieuwsdienst SCHIEDAM. Aan het zwerven de zeemansleven van twee achttien jarige koksmaats uit Guadeloupe is voorlopig een einde gekomen in het politiebureau te Schiedam. Vóór hun spoedige uitwijzing naar Frankrijk beleefden zij hun laatste avontuur als verstekeling op de Din- teldijk van de Holland-Amerika Lijn. Een van hen zag zelfs kans om na hun ontdekking weer urenlang te verwijnen Bruno Antoine Francisque Warner en André Constant Captant waren schoolkameraden geweest, die elkaar uit het oog verloren, toen de wijde zee hen trok. Pas in oktober van dit jaar ontdekten zij elkaar weer te Marseille bij het monsteren op een Noorse boot. Blijkbaar beviel het hun niet bijster, want op 25 november monsterden zij in Hamburg af. Hun beurs was toen vrij aardig gevuld. In Duitsland lukte het echter niet een ander schip te krijgen. Zij namen de trein naar Antwerpen en daai begon de narigheid pas goed. Ook in de Belgische haven was er geen schip, dat Bruno en André kon gebruiken Dan maar terug, besloten zij. Aan de grens werden zij evenwel teruggestuurd door de Duitse ambte naren. De jongelui waren nochtans niet voor één gat te vangen Zij namen de volgende trein, opnieuw naar Hamburg en zowaar: zij glipten erdoor. ONTSNAPT In een zeemanshuis overdachten zij hun toekomst. Na vergeefse pogingen om daar toch aan te monsteren, hoor den zij dat het vrachtschip Dinteldijk op vertrek naar Rotterdam lag. Bruno (twee maanden ouder dan zijn vriend) was in zijn driejarige zeemansloopbaan al eens in Rotterdam geweest en met die ervaring hoopte hij daar verder te komen. Het gelukte hun zich in een ruim tussen de lading te verbergen. Opnieuw hadden zij pech, want de bemanning plukte hen naar het dag- Rechts Bruno, de vlugste van de twee. Links André. Zij zitten nu gezellig bij de politie in Schiedam. licht. In een ruimte van de tallyman on der de bak werden zij opgesloten niét de bedoelmg hen over te geven aan de po litie te Schiedam, waar het schip heen moest voor een dokbeurt bij Wilton- Feijenoord. Omdat dit kennelijk de Gu- adeloupers niet zinde, braken zij uit en nestelden zich in de hut van de twee de machinist, die toch dienst had. ONTDEKT Toen was het de eerste electricien van de Dinteldijk, die voor hen roet in het eten gooide Hij passeerde de hut met openstaande deur en zag tot zijn verbazing het rustige tweetal. Het dag licht was toen nog verre en Bruno was de gealarmeerde bemanning weer te gauw af. Hij dook op het schip onder Omstreeks half vier gisterochtend arri veerde de Dinteldijk te Schiedam. An dré kon direct aan de politie worden overgegeven. Marechaussee en politie kamden het schip uit, maar Bruno bleef spoorloos. Reeds maakte men veronderstellin gen, dat deze knaap overboord was ge sprongen en naar de vrijheid was ge zwommen. toen Bruno kwam opdagen. Ongezien had hij het schip verlaten, maar aan de wal was het ook met alles mei een lege portemonnaie. Hij kwam zich in het begin van de middag be deeld aan boord melden. Overdag zitten zij nu in het dagver blijf van de geüniformeerde Schiedam- se politie, waar zij niets te kort komen. De politie zal zich in verbinding stellen met de Franse consul te Rotterdam en dan hoopt zij het onfortuinlijke duo volgende week onder geleide naar Frankrijk te brengen. ROME (AP) De kleermaker Angelo Litrico, die indertijd twee overjassen maakte voor pre mier Nikita Kroesjtsjef van de Sovjetunie, wil president Eisen hower een overjas van kameel haar en een golfcolbertcostuum van grijze wol schenken. Hij wil die geschenken mee nemen naar Amerika. Hij gaat een congres van modeontwer pers bijwonen dat deze maand in Chicago wordt gehouden De kameelharen overjas kon wel eens een geschenk zijn dat op het Witte Huis niet in goede aarde valt. Men zal zich herinne ren dat Sherman Adams, de rechterhand van Eisenhower, moest aftreden naar aanleiding van een „schandaal". Adams had namelijk van een bevriende tex tielfabrikant precies zo'n ka meelharen jas en andere ge schenken aangenomen. Litrico herinnerde zich dat niet. Hij zei dat hij nooit van de zaak-Adams had gehoord. vatte post voor het logement. Het ge duld werd in de grauwe morgen beloond: de twee gezochten daagden op en wer den ingerekend. Zij zullen naar Enge land worden teruggestuurd en daar of ficieel in staat van beschuldiging wor den gesteld. Inmiddels treft Scotland Yard voorbereidingen om detectives naar Nederland te laten vliegen, om het vooronderzoek in handen te nemen. BIRMINGHAM (A.P.) Het museum van Birmingham heeft de oudste geur ter wereld binnen zijn muren. Hij ruikt nog lekker ook, al is hij 5000 jaar oud. De geur is afkomstig van een oude Perzische vaas, die dit jaar door de Britse archeoloog Burton Brown is opgegraven. De vaas ruikt duidelijk naar bloemen. Waar schijnlijk is zij als vingerkom in gebruik geweest en is het water met jasmijn en seringen welriekend gemaakt. De geur is in ieder geval in de klei ingedrongen. DALEM Dc 85-jarige mevrouw* G. van GiessenVan de Wal uit Dalem bij Gorinchem is tijdens een wandeling ko men te vallen. Zij kon niet weer op staan en is even later door een achter uit rijdende vrachtwagen overreden en gedood. Verspreide wolken velden met plaat selijk voorkomende buien. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige, noord westelijke wind. Dezelfde tempera turen als gisteren. MIES JE: En nu maar ruilen! 7 december: zon op 8-33, zon onder 16.30- maan op 4.02. maan onder 1436 ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER Het weer heeft Sinterklaas wel eens meer parten gespeeld dan gisteren. Weliswaar is er plaatselijk een bui gesignaleerd, maar de temperatuur bereikte overal ten minste 5 graden. Aan de kust is z&U 9 graden gemeten. Deze betrekkelijk hoge temperatuur danken w\j aan het vrij warme zee water, waarvan de temperatuur nog 9 a 10 graden bedraagt. Maar de lucht is van polaire oorsprong, zodat deze van huis uit erg koud is. Tussen een gebied van hoge druk, dat van Groenland tot Engeland reikt, en een depressie boven Scandinavië stromen grote hoeveelheden koude lucht naar het zuiden. Aan de kust van Noorwegen en Denemarken woei het gisteren daarbij hard, in ons land gingen de elementen veel minder te keer. De genoemde depressie heeft kans gezien de vorst in Scandinavië te verdrijven of te verminderen. Giste ren begon de vorst in Noord-Scandi- navië terug te keren, maar dit zal ons voorlopig geen kwaad doen. Van meer belang leek gisteravond de nieuwe depressie bij IJsland, die zich vandaag nog niet zal doen voelen, maar die dat morgen mogelijk wel zal doen, waarmee de vorst dan weer naar later datum wordt verschoven. Tot I januari a.s. kunt V het Zeeuwsch Dagblad 's morgens vroeg thuis bezorgd krijgen tegen de lage prijs van slechts f 1,12 door middel van onderstaande bon. LEEUWARDEN (A.N.P.) In! Marum (Fr.) is- gisteren de heer T. I Dijk uit Akkerwoude met zijn motor geslipt en tegen een hek gebotst. Hij is later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer was 32 jaar en gehuwd. Hij had twee kinderen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Om, zoals hij schrijft, een heel klein beetje het onrecht en het leed te verzachten, dat de stad door mensen is aangedaan, heeft een Duitser zijn honorarium voor enige voordrachten, die hij in ons land heeft gehouden, opgestuurd naar de gemeente Rotterdam. Hij is er zich van bewust, dat het bedrag maar een kleinigheid is in erhouding tot de verschrikkelijke oorlogsgebeurtenissen. Maar, zo schrijft hij, misschien is belangrijker dan het bedrag, het feit, dat het als een teken van goede wil mag worden beschouwd. Ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad Postbus 4 - Goes tot 1 januari. 1959 te ontvangen voor f 1.12; en verder per week voor 56 ct.; per maand voor f 2.43 of per kwartaal voor f 7.—. (Doorhalen wat niet ver langd wordt). Naam Straat i Jlaats

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1