KRIS 3 PR1NSESSENPA VILJOENS Sater" speelt van de Sint voor ontvangst van koninklijk bezoek Z1 LD 17 J Oud-gerefgem. te \jJji\ IjIZLJ Oostburg heeft Zeeuws Meer heeft veel zoet water nodig Sint Nicolaas draagt brandweerauto over aan gem. door Zeeland nieuw kerkgebouw Zeeuwsch Dagblad Sinterklaas Verzoenend Bejaarde bromfietser uit Terneuzen spoorloos ZUSTERHUIS TUINEN Epiek verpleeghuis „Ter Poorte" te Koudekerke thans voltooid Bouwwerk van f 1,5 miljoen 140 PATIËNTEN Moeilijkheden met de mosselgroei Eén punt op agenda raad St. Philipsland Zesde t.v.-toestel Overdracht kerkorgel te Kruiningen Zaterdag na rijtoer door de stad Zeeuwse Brieven Vrijdag 5 december 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Protestants-Christelijk VANDAAG is het dan sinterklaasdag, de dag van geschenken voor klein en groot, waarnaar velen hebben uit gezien en die voor velen een huiselijk gezinsfeest brengt. Wij zullen niet nagaan, hoe oud dit feest is en wat er de oorsprongen van zijn. Die liggen nu eenmaal gefundeerd in een heel oude vermenging van heidense en vroeg-Christelijke bronnen. En door de eeuwen heen heeft dit feest (of is het meer een volksgebruik) zich in ons volk gehadhaafd. Er zijn tijden geweest, waarin men zich in Protestants-Christelijke krin gen tegen dit feest verzette, omdat men er veel Roomse trekken in meen de te moeten herkennen. Dat is echter een wel zeer uitwendige beoordeling ervan. Wij menen, dat in de hand having van dit feest veel meer moet worden gezien, dat in de harten van zeer velen, ook die van de godsdienst verre staan, is blijven leven de be hoefte aan een beloning van het goe de en bestraffing van het kwade. En dat men de behoefte heeft aan een buitenmenselijke en bovenmenselijke macht, die dit beoordeelt en beloning en straf toebeschikt. Juist daardoor handhaaft dit feest zich ook. Nu het eenmaal algemeen volksgebruik is geworden, is het niet nodig, zich er aan te onttrekken. Al blijve dan ook de wetenschap aanwezig, die men vaak aan de werkelijkheid kan toet sen, dat het niet zö is, dat de besten de grootste en de slechtsten de klein ste cadeaus of de straf krijgen. Het cadeaus geven of onthouden geschiedt op deze dag naar zuiver menselijke maatstaven en vermogens. En hierbij blijkt dan wel heel duidelijk, dat de mens in zichzelf geen zuivere normen heeft, om goed en kwaad te beoor delen. JN DE EERSTE KAMER hebben verzoenende stemmen geklonken ten aanzien van het wild rumoer, dat voor sinterklaas in onze binnenland se politiek opklonk door de wonder lijke rede van de heer Burger op de fakkeldragersdag der P.v.d.A. Feitelijk heeft van alle fracties uit de oproep geklonken: maak nu geen verdere moeilijkheden, laat dit kabinet tot 1960 werken. Met name minister Drees heeft dit beroep duidelijk doen horen. En de socialistische heer In 't Veld, anders nog wel eens een enfant ter rible, was dat nu zeker niet ten aan zien van de andere partijen, doch ten hoogste met betrekking tot de socia listische fractieleider in de Tweede Kamer, van wie hij veronderstelde, dat deze zeh had „vergist", een uit drukking, die ouderen zich nog wel zullen herinneren uit de woelige no vemberdagen van 1918, waarin ze be- trekking had op mr. Troelstra. Wij zullen nu moeten afwachten, of dit verzoenende geluid uitwerking heeft, en welke. Want soms kunnen juist verzoenende woorden de gram schap van anderen opwekken, ook om de plaats, waar ze zijn gesproken. En de Tweede Kamer is niet altijd be reid, de majoriteit van de eerste te erkennen, al wordt die Eerste Kamer ook wel aangeduid als de kamer der senatoren, der ouden (en wijzen) dus. Eigen nieuwsdienst TERNEUZEN. De familie van de 63- jarige heer R. Kortvriend in Terneuzen, verkeert in ernstige ongerustheid. Woens dag is de heer Kortvriend per bromfiets naar Sluiskil vertrokken. Toen hij de volgende morgen niet in tegenstelling tot andere dagen, bij zijn zoon in Terneuzen een kopje koffie kwam drinken, ging de zoon een onderzoek instellen en kwam tot de conclusie, dat het bed van zijn vader onlbeslapen was en de bromfiets niet op de normale plaats stond. De politie, die daarop werd ingescha keld,, heeft ondanks haar speurwerk m de omgeving van Terneuzen en Sluiskil, geen spoor van de heer Kortvriend kun nen ontdekken. Men vreest dat de be jaarde bromfietser in het kanaal is ge reden. 0 De Hervormde diakenen te Oosterland konden 16 zakken aardappelen opzenden naar „Kinderzorg" te Middelburg. Dit was in het kader van de jaarlijkse aard appelcollecte. 41 De christelijke meisjesclub. in Ooster land heeft in mevr. Stuy-ter Heiden een tweede leidster gekregen. Tot heden werd dit mooie werk alleen verricht door mevr. van Dijke-Kwaak. 0 Verscheidene omwonenden van het Marktplein te Oosterland hebben weer een vrij uitzicht. Het gemeentelijke aan plakbord, dat het uitzicht aanzienlijk be lemmerde, is nu door gemeente-werklie den op een andere plaats op het Markt plein gezet. De Rederijkerskamer „De Oranje- bloem" uit Sluis gaf in de recreatiezaal van „Rozenoord", het bekende tehuis voor ouden van dagen een herhaling van de klucht „Annemarie, zeg jij het maar". De bejaarden genoten veel van de uit voering. Tot onderwijzer aan de openbare ulo school te Zierikzee werd benoemd de heer H. Verdonk, te Numansdorp. 0 In de Nieuwstraat te St. Annaland zijn enkele krotwoningen gesloopt. Deze hui zen waren gelegen in een zgn „dreefje", waar nog meerdere woningen op het sloopprogramma staan. 0 De 80ste lijst van de Uniecollecte ver meldt o.m„ dat die collecte in SINT LAURENS heeft opgebracht 129,30. Vorig jaar was dit iets meer nl. 133,24. 0 De heer L. Nieuwenhuise te NISSE is gekozen als voorzitter van het burger lijk armbestuur, in de vacature die is ont staan door het overlijden van de heer J. Slabbekoorn. Poorte" ^en unicum in Nederland be tekent. Het is een ontwexp van architec tenbureau Rothuizen en van 't Hooft, dat werd uitgevoerd door de aannemer W. F. Christiaanse te Vlissingen. De oost- en west-vleugel zijn reeds in ge bruik, evenals de keuken. Nu wordt de laatste hand gelegd aan het zusterhuis en de tuinen. Het zusterhuis heeft twee verdiepin gen, waarin zeventig eenspersoons zit- slaapkamers zijn ingericht, alsmede vier keukentjes, vier badkamerc met doucnes, cursuskamer, recreatiezaal en vier grote kamers voor het leiding gevend perso neel. Elk der zusterkamers is zeer com-, fortabel ingericht. Met dubbele hang- legkast. vaste wastafel (warm en koud water), en balcon. Er kunnen zeventig zusters op prettige wyze worden gehuisvest. Men hoopt dan ook van harte dat er voldoende meisjes zullen komen, zodat „Ter Poor te" spoedig al de 140 patiënten zal kun nen opnemen. Van de zijde der bejaar den is er meer dan voldoende belang stelling. Aan de tuinen is veel zorg besteed. Prachtige gazons, een grote vijver 1500 m2) met fontein en vissen, bloembed den, heesters en enkele sfeerrijke hoekjes. Van een onzer verslaggevers KOUDEKERKE. Het uitgestrekte nieuwe gebouwencomplex van „Ter Poorte" te Koudekerke zal in zijn historie blijven voort leven als de prinsessenpaviljoens. Niet alleen omdat de drie vleu gels naar de prinsessen Wilhelmina, Margriet en Marijke worden genoemd, maar vooral ook omdat de officiële opening binnenkort zal geschieden door leden van onze koninklijke familie. Het nieuwe Prot. Christelijke verpleeghuis voor geestelijk ge stoorde bejaarden, dat wat zijn bouw betreft (laagbouween unicum in ons land wordt genoemd, is thans vrijwel gereed. In een tijdsbestek van 2 jaar en 3 maanden hebben de bouwlieden een fraai complex doen verrijzen bestaande uit drie grote vleugels en een zusterhuis. Een uitgebreid bouwwerk, dat alleen al een bedrag van bijna*l,5 miljoen vergde. Maar het mag er dan ook zijn. Een miljoenenproject, dat met zijn eigen rioolzuiveringsinstallatie, centrale keuken, wegen, tuinen en verlichting welhaast geheel selfsupporting is geworden. Deze zal waarschijnlijk pas in de voorzomer, omstreeks mei 1959, kunnen plaats hebben. Naar wij van welingelichte zijde ver namen zal deze plechtigheid bijzondere luister krijgen, daar leden van onze ko ninklijke familie de officiële opening zullen verrichten. In dit verband wor den de namen genoemd van de prinses sen Margriet en Marijke (naar wie de oost- en west vleugel resp. zijn ge noemd). Verwacht wordt, dat de beide prinsesjes vergezeld zullen worden door Koningin Juliana en Prins Bernhard. De correspondentie die hier omtrent met het kabinet van H.M. de Koningin te Soestdijk gevoerd werd, ls aldus vernamen wij reeds afgesloten, doch van Zeeuwse zijde wenst men voorlopig no iggeen nadere inlichtingenhierover te verstrekken.. Het fraaie complex is verrezen aan de Molenweg in Koudekerke, naast de verpleeginrichting voor langdurige zie ken „Der Boede", dat eveneens geëx ploiteerd wordt door de stichting „Ver- pleeg- en rusthuizen Midden-Zeeland". „Ter Poorte", dat bestemd is voor de opneming van ongeveer 140 geestelijk invalide bejaarden, bestaat uit drie ge bouwen: (het hoofdgebouw, dat Wilhel- mina-pavilioen is genoemd en de twee vleugels, die resp. Margriet- en Ma rijke paviljoen zullen heten. Al onze prinses sen zijn thans vernoemd, want de reeds eerder aangebouwde vleugels „Der Boe- de" die vijf jaar geleden door Konin gin Juliana werden geopend dragen de namen van de prinsessen Beatrix en Irene. Het hoofdgebouw van „Ter Poorte", de middenvleugel, bevat zeven grote zieken zalen voor de bedlegerige patiënten, een ruime hall achter de hoofdtoegang en Nieuwsgierig gluren de verpleegsters van Ter Poortedoor de ruilen van het nieuwe zusterhuis, dat vrijivel gereed is om zeventig wil gemutste dames in evenzovele comfortabele kamers te huis vesten. Foto Zeeuwsch Dagblad) De drie paviljoens zijn nu ge- heel gereed en de laatste hand wordt gelegd aan de inrichting van het grote zusterhuis, waarin 70 ver pleegsters elk een eigen zeer comfortabel ingerichte kamer krijgen. Momenteel wordt een ge deelte van de tuin nog in orde gebracht, zodat het gehele complex op 1 januari a.s. kant en klaar wordt opgeleverd. De officiële opening zal echter nog even duren. BORSSELE Beboren: G. M. Bos-Schikker, d.; E. Otte- Mosselman, z. In de maand november ging de mos selexport ongehinderd zijn gang en de verzending naar Frankrijk neemt een steeds groter vlucht. Bedenkelijk is ech ter, dat de kwekers daarvan niet ten volle profiteren door de slechte uitkom sten, die de meeste percelen geven. Dacht men na de uitzaai in de zo mermaanden, dat men gemakkelijk 100 pet. van zijn standaardcapaciteitscijfer zou kunnen leveren, voor vele kwekers zal dit niet mogelijk blijken. Men bouw de zijn verwachtingen op de groei vaa de mosselen vergeleken bij vorige jaren, maar deze berekening kwam niet uit. Men heeft op de Waddenzee nu een ervaring van plm. zes jaren en deze ervaring leert, dat de groei minder wordt, naarmate de in gebruik zijnde percelen ouder worden en intensiever worden bezaaid. De mosselen blijven dan juist onder de maat, die bij het vaststellen der kwaliteitscijfers is aange houden. Om de export op gang te houden, worden veel mosselen aangevoerd van het Duitse wad. Deze zijn ook meestal kleiner dan in de kwaliteitseisen wordt voorgeschreven, maar het productschap controleert alleen de aanvoer uit eigen land. een grote kerkzaai. Vanuit deze kerkzaai, die ook als re creatieruimte gebruikt kan worden, zul len kerkdiensten via de huistelefoonlijn naar „Der Boede" worden gerelayeerd. In de zijvleugels, die elk 93 meter lang zyn en samen 90 patiënten kunnen huis vesten, zyn twee maal zes kamertjes voor lopende patiënten, zes gezamenlijke slaapzalen en twee grote dagverblijven. Aan de achterzijde zijn acht separeer- kamers en twee badkamers in elk der vleugels ingericht. Beide paviljoens heb ben langs de gehele voorzijde terrassen aan de zonkant en aan de achterkant balconnetjes. Alle paviljoens zijn gelijkvloers ge bouwd, hetgeen voor een tehuis als „Ter (Foto Zeeuwsch Dagblad) GOES. In het kader van de uitvoe ring van het Deltaplan zal, zoals bekend, door de afsluiting van het Brouwersha- vensche Gat, de Oosterschelde en het Veerse Gat, samen met de dam door het Volkerak, het zogenaamde Zeeuwse Meer ontstaan. Vele deskundigen houden zich thans bezig met het probleem: hoe krij gen wij dit meer voldoende zoet. In het driemaandelijks bericht over de Delta werken wordt aan deze materie enige aandacht besteed. Dit meer, dat een oppervlakte krijgt van bijna 52.000 ha zal kunnen worden ont- zillt door zoet water uit het Haringvliet- bekken in te laten en zouter water bij de afsluitdammen te lozen. De aanvoer van voldoende opperwater, de capaciteit en de plaats der lozingsmiddelen, alsmede de diepte, waarop het te lozen water aan het meer zal worden onttrokken, vormen de voornaamste factoren, die op de tijdsduur van ontzilting invloed zullen kunnen uit oefenen. De ontzilting van de ondergrond zal vele tientallen jaren in beslag nemen. Daarom zullen, ook wanneer het Zeeuw se Meer eenmaal is ontzilt grote hoeveel heden opperwater voor doorspoeling no dig blijven om dit meer zoet te houden. Het bekken zal nl. nog lange tijd wor den belast met het uit de ondergrond afkomstige zout, dat met het kwelwater in de diepgelegen polders omhoog stijgt en op het meer, wordt geloosd. KEUKENZOUT De hoeveelheid zout, die op deze wyze met het uitslagwater der polders op het Zeeuwse Meer zal worden gebracht wordt geschat op omstreeks 1.2 miljoen ton chloorionen, d.i. bijna Z miljoen ton keu kenzout. Uit het oogpunt van de zoetwaterhuis houding wordt het dan ook ontraden om schutsluizen in de dammen te bouwen. Hierdoor zou nl. veel extra zout op het meer worden gebracht, dat daaruit moei lijk is te verwijderen. Bij Vlissingen en Hansweert zullen speciale voorzieningen moeten worden getroffen om het zout, dat met het schutten binnendringt, aan stonds terug te spoelen. Door het peil van het Zeeuwse Meer op te zetten wordt een watervoorraad ge schapen. waaruit men in tijden van wa- terschaarste zal kunnen putten, zonder dat dit ten koste behoeft te gaan van het waterverbruik elders in het Deltagebied. Slechts door nauwgezette studie en tal van proefnemingen zullen de onzekerhe den, die aan de vele problemen met be trekking tot de inrichting en peilregeling van het Zeeuwse Meer nog kleven weg genomen kunnen worden. UITVOERING GAAT VOORT Intussen gaan de Deltawerken onver droten voort. Bij Bruinisse kwam de werkhaven vrijwel gereed en de bouw put voor de schutsluis en de nieuwe ge- meentehaven zijn voor ongeveer de helft gereed gekomen. De verzwaring van de bestaande zeedijk van de Bruinissepolder langs de werkhaven werd bijna voltooid. De werkzaamheden aan de dijk in het Veerse Gat maakten aanzienlijke vorde ringen. Het zand voor de ophouw van 't dijklichaam is thans aangebracht. Ook bij de bouw van de schutsluis in de Zand- kreekdam wordt goede voortgang ge boekt. Van onze correspondent. ST. PHILIPSLAND. Op de agenda van de gemeenteraadsvergadering, die gistermiddag in St. Philipsland werd ge houden, stond slechts een punt: de be noeming van een hoofd voor de o.L- school. Er was één sollicitant, de heer A. Verwaal uit H. I. Ambacht. De raad besloot de heer Verwaal per 1 maart als hoofd van de o.l.-school te benoe men. VISMIJN VEERE Exportgarnalen 4779 kg 97153; schar 303 33—46; wijting 387 16—24; tong 1 3.01.; rog 44 16—25; onges. 20 28. TERNEUZEN De stoet auto's van de propagandadienst van de Temeuzense middenstandsactie „Klimop" bracht don derdagavond het zesde t.v.-toestel naar Populierensfcraait 39 waar de familie R. Schelstraete woont. D eheer des huizes, die op dat ogenblik in Sluiskil was werd met een auto door een der be stuursleden opgehaald. Het nummer van de notaris was 307590. Het winnende nummer 307579, KRUININGEN. De officiële over dracht van het kerkorgel van de Herv. gemeente te Kruiningen zal plaats hebben op woensdag 10 december a.s., 's avonds om zeven uur. Van onze correspondent OOSTBURG Het nieuwe kerkge bouw van de oud-gereformeerde gemeen te te Oostburg is gisteren officieel in gebruik genomen. Ter gelegenheid hier van hield ds. C. van der Gruyter, de 76- jarige predikant van 'de oud-gereformeer de gemeente te Oowtburg een preek, naar aanleiding van psalm 84 vers 2. Hy verklaarde de liefelijkheid van Gods woning en noemde het een voorrecht, dat dit nieuwe be'dehuis in gebruik mocht worden genomen. „Moge dit gebouw in Gods gunst zijn verkregen", aldus ds. Van der Gruyter. Daarna richtte ds. v. d. Gruyter zich tot de burgemeester, mr. K. Hoekzema. ,.U zijt het geweest, die de stoot tot het bouwen hebt gegeven, en daarom zijt ge in figuurlijke zin, de eerste steenleg ger". Ook bracht de predikant dank aan de heer Zuidweg, de architect, die be langeloos zijn krachten heeft gegeven. Namens de gemeente sprak de heer A. de Feyter die hoopte, dat de bejaarde predikant nog veel mocht werken in zijn gemeente. Het oorspronkelijke kerkgebouw werd door oorlogshandelingen verwoest. Ook de ernaast staande pastorie werd bescha digd. Leden van de gemeente herstelden de pastorie en in 1947 werd een nood kerk in gebruik genomen. Omdat binnenkort de aanspraak op subsi'die voor wederopbouw vervalt, was de kerkeraad van mening, dat het goed was een nieuw kerkgebouw te doen ver rijzen. Het nieuwe gebouw, dat een van Ue stemmigste en mooiste kerkgebouwen van de streek is, geeft plaats aan 130 personen. Benoemingen bij waterschappen DEN HAAG (ANP) Bij koninklijk besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: met ingang van 18 december 1958: tot dijkgraaf van de Oranjepol der, J. Crucq, te Arnemuiden uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waar in hij 70 jaar zal zijn geworden: tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Oranjepolder, A. Kluyfhout te Arne muiden. Voorts is benoemd tot voorzitter van het waterschap Schouwen. J. Klompe, te Serooskerke (S.), uiterlijk tot het ein de van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. De buurtvereniging 't Zandt, te MID DELBURG heeft op een gezellige avond 58,72 bijeen gecollecteerd voor „Iepen oord", te Oostkapelle; de directrice zal dit bedrag besteden voor het aankopen van Sint Nieolaaspresentjes. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De goede oude Sint-Nicolaas, die in zijn lange leven al heel wat brandjes heeft meegemaakt en vele brandweer lieden koortsachtig aan het werk heeft gezien om de vuren te blus sen, weet wat de gemeente Mid delburg nodig heeft: brandweer attributen. En daarom verklaarde de grijze bisschop zich op verzoek onmiddellijk bereid zaterdagmid dag de brandweerauto officieel aan burgemeester mr. Joh. de Widt over te dragen. Deze plechtigheid staat echter niet op zichzelf, want Sint-Nicolaas grijpt de ge legenheid aan om zich nogmaals in het openbaar aan den volke Middelburgs te vertonen. Opnieuw zal hij een rijtoer maken door de Zeeuwse hoofdstad en ook nu weer zullen zijn trouwe Pieten de Middelburgse kinderen vergasten op pepernoten en ander aantrekkelijk oven spul. De rit van Sinterklaas begint om één uur en de route is als volgt: Brand weerkazerne, St. Janstraat, Lange Delft, Segeerstraat, Houtkaai, Stationsstraat, Kerkiverve 50-jarig huwelijksfeest De heer en mevr. Post-Dosse hebben onder grote belangstelling hun 50-jarige echtvereniging gevierd. Het echtpaar hield een drukbezochte receptie; ook burgemeester en mevr. Francke behoor den onder de gasten. Het echtpaar Post heeft 5 kinderen, 23 klein- en 5 achter kleinkinderen. De Kerkwervenaren zien de krasse bejaarden, die 83 en 79 jaar oud zijn, nog dagelijks door het dorp wande len. MIDDELBURG. Gezellig geroezemoes van marktende mensen. Krijsende kraamkoop- lui, slierten baklucht van frites, babbelende vrouwen en kinde ren die schaterlachen. Dan be gint het orgel te spelen. De mensen kijken even op: „Hé, hoor ze 'es.Sinterklaasliedjes" „Ja, we hebben het repertoire nu uitgebreid tot 25 boeken en daar is ook een St. Nicolaaspotpourri bij." Dat vertelde de heer J. C. F. van Kamer, directeur van Maatschappelij ke Zorg te Middelburg, mij gister middag, terwijl het draaiorgel „Sa ter", met glanzend gepoetste pijpen en glimmend in zijn lakhuid het pu bliek deed genieten van de melodieuze draaitjes en loopjes. De heer Van Ka mer is een van de tien schutspatro nen in de Zeeuwse hoofdstad, die ge zamenlijk de Middelburgse kring van Draaiorgelvrienden vormen. Het zal onze lezers bekend zijn, dat dit tiental in juni jl. het bestaan van de wegkwijnende en reeds vergeten „Sater" hebben veilig gesteld door hem te kopen. Het fraai gekalefaterde instrument is tegen enige vergoeding in exploitatie gegeven aan een drie tal orgeldraaiers en die vergoeding wordt gebruikt voor reparaties en voor het aanschaffen van muziekboeken. „Sater" is in de korte tijd van zijn tweede leven erg populair geworden in Middelburg. Tweemaal per week en rond de feestdagen dagelijks rijdt het orgel al spelende door de stad. Het repertoire is nu dus tot 25 boe ken uitgebreid. „Voor het eerst ook werken van een Zeeuwse componist", vertelde Orgelvriend Van Kamer mij. U moet maar eens goed luisteren, als „Sater" zijn melodietjes als een mu zikale Zwarte Piet door de straten strooit. Wellicht herkent ge dan de kleppermars en de trommelmars, beide van onze eigen Jan Morks. DAN WORDT het tijd de stapel correspondentie weer eens op te rui men. Laten we er vandaag vast een begin mee maken. Eerst over de wormenspitterij. Le zer P. M. uit YERSEKE schrijft: Heer Artemis. Nu kunt u wel schrijven, dat volgens wormengrossier Frans de Kubber de amateurs het voor hem bedorven hebben omdat zij de gegraven gaten niet weer dicht gooien, maar ik heb juist tegen overgestelde ervaring opgedaan. Ook ik spit wel eens (welke zeehenge laar niet?), maar altijd gooi ik het gat weer dicht. Natuurlijk. Maar ik „Ik ken het woord stokman eigen lijk helemaal niet. In mijn vroegere woonplaats op Zuid-Beveland) kenden we wel de „hondenslaeger" Die had ook een stok om de honden uit de kerk te houden) en had later als functie om op de rumoerige jeugd te letten." Noot van Artemis: Hondeslaeger zeggen ze op Tholen ook nog wel. Maar stokman is toch heus de meest gebruikelijke (en ook semi-officiële) naam. Als ik goed ben ingelicht, dan geldt dat voor vrijwel heel Zeeland. Alleen is deze kerkelijke functie maar op heel enkele plaatsen in ere gehou den. Zoals in St. Maartensdijk, waar over ik onlangs vertelde. Mevrouw J. P. K. uit MIDDEL BURG klimt nog eens op de Van op de bok. Een echte paardenlief hebber zal dat nooit zeggen. Een dode motor kan immers nimmer een kameraad en levend wezen zijn zoals een paard wèl is. J. P. K. Noot van Artemis: Genoemde koetsier is een groot paardenliefhebber. Hij noemt het zelfs zijn tweede liefde. Maal ais je zo'n twintig jaar in weer en wind op een koude bok hebt gezeten, en je krijgt dan een wind- en waterdichte ka- bine van een vrachtauto toegewezen, dan denk je wel: wat heb ik een kou en na righeid moeten meemaken: dat is nu ge lukkig voorbij. En dat zou de liefde voor een paard toch heus niet kunnen goedmaken. Er liggen nog brieven van lezers, waarin de Openluchtkerk van Zoute- lande, het voortbestaan van kasteel De Heilenburg te Baarland en het be roep van telefoniste worden aangesne- Blauwedijk, Teerpakhuizen, Stadssehuur, Hoogstraat, Gortstraat, Plein 1940, Lan- geviele, Domburgs Schuitvlot, VUssing- sesingel. Nieuwe Vlissingseweg (vent- weg). Piet Heinstraat, De Ruijterstraat, Poelendaeleweg, Langevieleweg, De Ruijterstraat, Langevielesingel, Park de Griffioen, Abelenlaan, Beukenlaan, Kor noeljelaan, Lijsterbeslaan. Olmenlaan, Seissingel, Seisbrug, Klein Vlaanderen, Noordpoortplein, Herengracht, Stadhuis straat, Lange Noordstraat, Hofplein, Wa- genaarstraat, Balans. Korte Burg, Groenmarkt, Onder de Toren, Koorkerk straat, Lange Delft, St. Pieterstraat, Spanjaardstraat, Singelstraat, Brak straat, Breestraat, Nederstraat, Veerse- weg, Margrietstraat, Zach. Jansenstraat, Rozenstraat, Sportlaan, Laan van Nieu- wenhove. Parklaan, Noordsingel, Molen water, Koepoortstraat, Molstraat, Dam noordzijde. Beatrixbrug, Rouaansekaai, Nieuwstraat; Lange Delft, Markt. De Sint met zijn gevolg zal worden voorafgegaan door een groep leden van de motorpolitie en een geluidswagen, die voor St. Nicolaasliedjes zal zorgen. Tij dens de rit zal tevens worden bekend gemaakt. dat om twee uur daarna de overdracht zal plaatsvinden op de Markt. Sint-Nicolaas zal met drie zwarte Pie ten gezeten zijn in een open Pontiac. Op de brandweerauto's, die dus door de ou de baas aan de burgemeester zullen wor den overhandigd en die afkomstig zijn van Geesink uit Weesp, komen wij maandag nader terug. Na de overdracht zal een demonstra tie met de nieuwe aanwinsten van de Middelburgse brandweer worden gege ven. heb wel 'es spitters gadegeslagen, die het voor hun boterham moeten doen. Die spitten maar raak om zoveel mogelijk in de korte tijd te verdienen. Dat is ook logisch. Maor tijd om de gaten dicht te gooien hebben ze dan niet. En dat is erg vervelend. Menige oesterman is al eens kopje-onder gegaan, als hij in zo'n gat trapte. Een mevrouw of meneer uit AAG- TEKERKE die ondertekent met abon nee S. (waarom geen volledige naam?) haakt in op mijn stokman-verhaal en zegt in z'n brief: Gend en Loospaarden, die nu hele maal uit Zeeland zijn verdwenen. Geachte Heer Artemis, Ik kan me niet indenken, dat een paardenvriend zoals de door u be schreven stalmeester blij is, dat hij nu in een auto zit, in plaats van den. Laten we die tot een volgende keer bewaren. Intussen maar veel sterkte gewenst bij uw pakjespakkerij. Dat de dicht ader rijkelijk moge vloeien. Kapelle Drie maal St. Nicolaas De deze weex gehouden bijeenkomst van de hervormde vrouwenvereniging stond deze keer ,,in het teken" van het St. Nicolaasgebeuren. Begonnen werd met verschillende gezelschapsspelen. El ke keer als er een spel gewonnen was, kreeg de winnares een cadeautje. Aan het eind van de avond vertelde de presi dente, mevr. JebbinkPaap, een f op- verhaal. dat ook op het Sinterklaasfeest betrekking had. In het sportgebouw is het St. Nico- laasfeest van de bejaardensociëteit ge houden. Het comité, onder leiding van mevr. Van Suylekom-Lindenbergh had hiervan veel werk gemaakt en er was een beste opkomst en een goede stem ming. Alle bezoekers werden ruimschoots getracteerd en kregen een cadeautje. Ongeveer 100 bejaarden van 68 jaar en ouder zijn bovendien de gast geweest van de afdeling van de bond van platte landsvrouwen. die in hotel „De Zwaan" een gezellige middag voor hen organi seerde. Mej. C. A. v. d. Graaf had de leiding. De toneelgroep voerde een to neelstuk op en verder waren er volks dansen van de volksdansgroep der af deling. Alle aanwezigen werden rijkelijk ge tracteerd en Sinterklaas kwam persoon lijk, om allen cadeautjes aaen te bieden. CITRUSFRUIT ROTTERDAM, 3 dec. Spaanse sin. 1731,50: halve kisten 1114.50, Spaanse mand 9.7518.50, Ital. citr. 10.2513.25, kis ten 18—23, Ital mand 8,7513, Marokko sin 1626, Cal citr 11,5016.75, Flor sin 12,75—13. Flor grapefruit 7.75—11. Aanvoer: 41000 kisten en 60Ö0 halve kis ten Spaanse sin. 7300 kratten Spaans* mand 3400 dozen en 2000 kisten Ital citr 3500 kratten Ital mand. 22000 kisten rok. sin. 4500 kartons Cal. citr. 1000 karLl^ Flor. sin, 1000 kartons Flor grapefruit.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3