99 BELASTING VAN OVERWERK IN ONDERZOEK Noodlottige proefvlucht voor reis naar Nairobi TWEE VLIEGTUIGJES VERONGELUKTEN BON I I J^^ats I I I Wat is voordeligerVvraagt minister en hij wist het niet Zeeuwsch Dagblad Bromfietsen 30 km per uur Film Fanfare maakt school De Bilt: Mist Wethouder in trouwkamer gestoken neer Schrik sloeg boekhandel om het hart PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Indonesië Bestrijden Heel moeilijk In Sliedrechts raadhuis Binnenkort in de stad: ZES MENSEN IN VISCOUNT OMGEKOMEN De 37 zijn (nog) recalcitrant Brand Baby in bad verdronken Het geval Haanschoten Rekening 11.00#) nog niet betaald Russische wapens voor Irak Het Duitse wonder Europese ambtenaren belastingplichtig Overeenstemming in Griekenland thans de grote krant van Zeeland Zeeuwsch Dagblad Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaarg. No. 4172 Woensdag 3 december 1958 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG In samenwerking met het bedrijfsleven zal minister Hofstra nagaan wat de voordeligste manier van belastingheffing is op overwerk. Deze mededeling heeft de minister van financiën gistermiddag gedaan in de Tweede Kamer, die uiting had gegeven aan de onzeker heid welke in het bedrijfsleven heerst over de twee methoden voor berekening van loonbelasting voor extra werk. Men kan nl. kiezen tussen het gewone progressieve tarief van de loonbelasting en het bijzondere tarief voor gratificaties, .en dit is er de oorzaak van geworden dat in het bedrijfsleven de vraag is gerezen wat nu de beste manier is. Minister Hofstra kon er gisteren in de Tweede Kamer niet zo veel over zeggen, maar wel deelde hij mede dat hij nog wachtte op denkbeelden van loondeskundigen uit het bedrijfsleven die zich op het ogenblik bezighouden met deze kwestie. De minister be loofde deze suggesties te zullen bestu deren en dan een beslissing te nemen over de kwestie, die van grote be tekenis is voor tal van bedrijven en hun werknemers. Ook inzake de heffing van belasting op in Indonesië gevestigde Nederlandse bedrijven opende minister Hofstra een aanvaardbaar perspectief. Hij beloofde nl. de aanslagen voor zover dat mogelijk zou zijn, zo redelijk mogelijk te regelen. De minister zei nog in overleg te zijn met de Ondernemersraad. zodat hij daar- over niets kon zeggen, maar hij beloofde wel de vaste commissie van financiën uit de Kamer van het resultaat van deze besprekingen op de hoogte te stellen. Teleurstellend was het antwoord van de minister op het stuk van de terug gave van de omzetbelasting bij uitvoer. Het was niet mogelijk om te voldoen aan de verzoeken uit de Kamer, die van allerlei kanten bij hem waren gedaan om bij verlaging van het percentage van de omzetbelasting teruggave te doen vanaf de datum van de afsluiting van het con tract. Minister Hofstra wees erop dat de datum van invoer als bepalend wordt aangenomen en dat het veel te om slachtig zou zijn om voor de grote hoe veelheid van artikelen, waar het hier om zou gaan, de berekeningen te maken vanaf de data waarop de contracten wa ren afgesloten. Bovendien zou dan, zo voegde hij eraan toe, ook eenzelfde rege ling moeten worden gemaakt ais de tarie ven zouden worden verhoogd, maar dan in de omgekeerde richting. Daar heeft de Kamer echter niet over gepraat, zo markte hij laconiek op. De douane is al lang bezig om de frau de bij de invoer van zg. tweedehands auto's met harde hand te bestrijden. Het gaat hier om splinternieuwe auto's die als kwasi-tweedehands uit het buiten land ons land binnenkomen, om de nor male invoerrechten te ontduiken. Mi nister Hofstra zei dat deze feiten al lang bekend waren en dat hij het een ernstige zaak vond. De douane had op dracht om al het mogelijke te doen om dit kwaad tegen te gaan. En gelukkig, zo zei de minister, begint de fraude al terug te lopen, maar de douane zal er zeer streng op blijven letten. Weinig hoopgevend was minister Hof- tra ten aanzien van een gemeenschappe lijke regeling inzake de accijnzen en de omzetbelasting in Benelux. Met name in België lag het heel moeilijk, zo zei hij, omdat daar een geheel ander stelsel van toepassing is. Overigens was minister Hofstra toch wel bereid om mee te werken aan de be vordering van het internationale ver keer, want hij beloofde de Kamer dat de paspoortencontrole in de treinen in het noorden des lands nog vóór de zomer- dienstregeling in orde zou zijn. De reizigers die van Groningen en Drente naar Duitsland gaan zullen daarmede dus straks geen oponthoud meer lijden. Eigen nieuwsdienst §OEST. Even simpel als origineel is de oplossing, die de 24-jarige Kees van Brummelen uit Soest heeft gevonden voor een probleem, waar mee veel televisiekijkers in midden- en west-Nederland kampen. Hij ont wierp een „zwevende tv-antennne". Ongestoord kan hij nu de program ma's volgen van de meeste Duitse en de Nederlandse zenders. Slechts wei nig kijkers in midden- en west-Neder land kunnen hem dat nazeggen. De 24-jange Soestenaar zoon van een melkboer knutselde op tienjarige leeftijd al radiootjes in elkaar en is nu bezig zich een mooie technische carrière op te bouwen. Geen wonder, dat hij de mogelijkheden wilde vergroten van het televisietoestel, dat zijn ouders twee jaar geleden kochten. SIMPEL Eerst had de jonge Van Brummelen zijn antenne omhoog willen stuwen met een electromotor, waaraan zoals bij een helikopter hefschroeven waren be vestigd. Dat zou echter een te dure op lossing zijn. Een advertentie, waarin oude weer ballonnen te koop werden aangeboden, bracht de jeugdige technicus op een idee. Nu hangt boven de Soester sparrebossen een ballon, gevuld met drie kubieke meter waterstofgas, die de lichte last van een antenne gemakkelijk kan torsen. DE VOGELS Een bijkomstig probleem wacht nu nog op een oplossing. Vernielzuchtige vogels (en buurjongetjes) nopen Kees van Brummelen ertoe de ballon elke avond neer te halen en op te bergen. Dat betekent dat iedere avond opnieuw drie kubieke meter waterstof in de bal lon moet worden geperst. Een langwerpige, smalle ballon, die door het zoldervenster in huis kan wor den getrokken en daar (gevuld) tot de volgende tv-uitzending kan blijven wach ten. zou een oplossing voor dat pro bleempje zijn. Dit is alles wat er overbleef van de Vickers Viscount, die gisteren niet ver van Londen verongelukte. (Telefoto) Van onze Haagse redactie DEN HAAG De maximum snelheid van bromfietsers in de be bouwde kom zal zeer spoedig ge steld worden op 30 km per uur; het staatsblad, waarin dit besluit zal staan, is dezer dagen te verwachten. Indien het besluit geen datum van ingang noemt, wordt het drie weken na publikatie van kracht. Het kan dus zo zijn dat nog voor het eind van dit jaar de snelheid van de brommer andermaal wordt beteugeld. Buiten de bebouwde kom zal de grens van 40 km per uur blijven gehandhaafd. Van onze kunstredactie VERONTWAARDIGING, verbazing en grote ontevredenheid heersen er bij de boekverkopers over de situatie, waarin ^un organisaties hen hebben gebracht. „Het is ongelofe lijk, dat dit is gebeurd", zegt een voor aanstaande boekhandelaar in Rotter dam. „De Boekverkopersbond heeft in volslagen paniek gehandeld", is de me ning van een Utrechtse collega. „Ik ben ondersteboven van wat het be stuur van mijn eigen bond heeft ver oorzaakt", verklaarde een derde boek verkoper. De strik, die de Nederlandse Boek verkopersbond en de Katholieke Boek verkopersbond met het verzoek om een vestigingsbeschikking voor de kruide niers hadden gespannen, hebben zij om hun eigen hals gekregen. En de boek handel is fameus geschrokken. Men spreekt ervan dat de organisaties een chaos hebben veroorzaakt, waarvan het einde bij lange na niet in zicht is. Men is ervan overtuigd, dat er, na af kondiging van het definitieve besluit, duizenden boekhandels bijkomen, die van de uitgevers zoveel boeken kunnen krij gen als zij maar willen. De mening, dat de nieuwe vestigings beschikking strijdig zou zijn met artikel 7 van de Grondwet (vrijheid van druk pers) wordt in de kringen van boek verkopers en uitgevers lang niet zo zwaar getild als in sommige publikaties. Iedereen, die een geschrift wil uitgeven, heeft dat altijd kunnen doen en zal dat blijven kunnen doen, hetzij via een uit gever, hetzij in eigen beheer. Hij kan het verspreiden, zoals hijzelf verkiest en voorzover zijn middelen toereikend zijn. De afkondiging van de vestigingsbeschik king doet daar niets aan af. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De film Fanfare maakt school. Bij het Veteranenlegioen Nederland is er thans een kwestie aan de gang over uniformen, namelijk, die van de drumband. Een lid. dat zijn vertrouwen in het bestuur had opgezegd en later was ge royeerd, heeft een deel van de drum band weten over te halen zich met hem af te scheiden. Die groep is nu ai twee maal opgetreden in de unifor men, die het Veteranenlegioen toebe horen. Er is geen burgemeester bij de hand om vrede te stichten en dus heeft het Veteranenlegioen zich gewend tot de president van de Amsterdamse rechtbank. Het legioen verzoekt de president om de groep in kwestie het optreden in het openbaar in de uni formen van het Veteranenlegioen te verbieden. Vragen over zaak-Serphos WILLEMSTAD lA.N.P.) Drie tot de regeringspartijen behorende Statenleden hebben de Antilliaanse minister van justitie, mr. S. W. van der Meer, ge vraagd inlichtingen te geven over de juiste toedracht van de zaak-Serphos. Deze Nederlander werd dezer dagen op Aruba van bed gelicht om uit het land te worden gezet. De klacht was versto ring van de openbare orde en het alge- j meen belang. Er wertf een kort geding aanhangig gemaakt tegen de wnd. tijde- lijk gezaghebber en een kort geding tegen de procureur-generaal. Serphos is als resultaat van het eerste kort geding op vrije voeten gesteld. Eigen nieuwsdienst SLIEDRECHT In de trouwkamer van het Sliedrechtse raadhuis is gister avond een van de wethouders van het vermaarde baggeraarsdorp, de heei A. Baars Azn, onverhoeds neergesto ken. Hij verkeert niet in levensge vaar; één van zijn ogen is beschadigd. De dader, de Papendrechtse fotograaf J. R„ kon worden gearresteerd. Wethouder Baars zou gisteravond een vergadering van de ziekenhuiscommis sie voorzitten en kwam als eerste de trouwkamer binnen. Daar bleek de fo tograaf hem te hebben opgewacht. Waar schijnlijk na een woordenwisseling heeft R. de wethouder met een dolk aange vallen. De heer Baars werd aan het gelaat gewond. Toegang geweigerd Een gemeentebode, gealarmeerd door het tumult, waarschuwde de politie. De ze overmeesterde R- De wethouder, die veel bloed had verloren, is na te zijn verbonden naar een Dordts ziekenhuis gebracht. Fotograaf R. had zich toegelegd op het maken van trouwreportages. Zijn reputatie schijnt de laatste tijd echter te zijn aangetast en op advies van de po litie weigerden B. en W. van Sliedrecht hem daarom de toegang tot het raadhuis. R. kon zijn brood nu niet meer ver dienen en probeerde de intrekking van zijn vergunning ongedaan te maken Tij dens het onderhoud dat hij daarover twee weken geleden met inspecteur Bolhuys van de politie en wethouder Baars heeft gehad, schijnt het reeds tot handtastelijkheden te zijn gekomen. Hij moet de inspecteur in zijn werkkamer zijn aangevallen. Dat was één van de redenen waarom B. en W. geen reden hebben kunnen vinden om B.'s verzoek in te willigen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De 37 verstekelingen op Nieuw-Guinea hebben het niet naar hun zin. Berichten, die over hen in ons land zijn binnengekomen, melden dat zij een soort lijdelijk verzet plegen. Slechts enkelen van hen willen het hun aangeboden werk aanpakken. De anderen verwachten dat alle goede gaven van wege het gouvernement gratis en zon der tegenprestatie over hun hoofden zul len worden uitgestort. Ir. Manusama, de vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken, die als vertrouwensman voor de versteke lingen optrad, heeft brieven van hen ontvangen. Daarin vragen zij hem nog maals alles in het werk te stellen opdat zij naar Nederland kunnen komen. Het is waarschijnlijk, dat de versteke lingen deze houding van ontevredenheid aannemen, omdat zij hopen alsnog naar or» land te kunnen komen als zij hun actie maar lang genoeg voortzetten. Ir. Manusama heeft hun echter terug geschreven, dat daarmee hun kansen al leen maar kleiner worden. Voorlopig neemt men in Den Haag de zaak zo ernstig niet. Zij hebben heel wat publiciteit te verduren gehad en een ferme teleurstelling niet in Nederland te zijn toegelaten. Velen onder hen hebben familieleden in Nederland, maar staan in Nieuw-Guinea geheel alleen. De verwachting is, dat de sociale dienst van het gouvernement de 37 na enige tijd wel over het „dode punt" heen zal krijgen. Van onzt correspondent LONDEN. Een Vickers Vis count van de Hunting Clan lucht vaartmaatschappij is gistermorgen kort na de start neergestort. Alle vier leden van de bemanning en twee meevliegende technici van de maatschappij werden gedood. Het toestel was juist gerevideerd en maakte een korte proefvlucht alvorens het met passagiers naar Nairobi zou vertrekken. Vlak na de start dook het toestel plot seling omlaag, maar gezagvoerder Rex Milliner, commodore, van de Hunting Clan, wist de Viscount op een meter of tien hoogte op te trekken en vloog ver der van het experimentele vliegveld Blackbushe. Kort daarop meldde hij ech ter aan de verkeerstoren, dat zijn G- ANNR onbestuurbaar was geworden. Nog tien tergend langzaam verstrij kende minuten wist hij de machine in de lucht te houden en probeerde ten slotte een noodlanding te maken op een •groot veld vlakbij een sanatorium. Het toestel stortte echter op honderd meter afstand hiervan neer tegen een door mist omhulde heuvel naast een verlaten land huis. De machine vloog onmiddellijk in brand en motoren en wrakstukken werden over een grote oppervlakte verspreid. Een nabijgelegen bos raakte in brand. Brand weermannen van Blackbushe, de Ameri kaanse marine en de omliggende graaf schappen waren vrijwel onmiddellijk met schuimblussers ter plaatse, maar er viel niets meer te redden. GRONINGEN. De twee maanden oude baby van de familie Koolhof in Bellingwolde (Gr.) is in een badje verdronken. Toen de moeder het kind je waste raakte zij plotseling bewus teloos. Even later kwam zij bij: het kind was toen al verdronken. De po litie stelt een onderzoek in. PUTTEN De gemeente Putten heeft indertijd elfduizend gulden uitgegeven voor het ontsmetten van het huis van de familie Haanschoten, maar nog niets van dat bedrag teruggezien. De rekening is ingediend bij het Stads en academisch zieknehuis te Utrecht, waar Joke Haanschoten in behandeling was, toen de radio-actieve naaldpunt in haar neus achterbleef. De verzekerings maatschappij, waarbij het ziekenhuis tegen dit soort tegenvallers is verzekerd, wil de rekening eerst nog eens goed controleren. Er moet nog worden uitgemaakt, wie de circa vijfhonderd gulden loon van het gezinshoofd zal oetalen over de periode dat het gezin in observatie moest. Vóór alles is het gezin Haanschoten in tussen blij en dankbaar, dat het met Joke op het ogenblik vrij goed gaat. VRAAG IN EERSTE KAMER Geschiedschrijving over Indonesische kwestie DEN HAAG. Hef liberale Eerste- Kamerlid mr. H. van Riel heeft er gis termiddag bij de regering op aange drongen de geschiedschrijving van het Nederlandse beleid ten aanzien van In donesië van 1945 tot en met de soeve reiniteitsoverdracht mogelijk te maken. Hij vroeg daartoe aan minister-presi dent dr. Drees een groep beroepshisto rici en ambtenaren, aangevuld met spe cialisten voor onderzoekingswerk zo snel mogelijk in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van alle stukken en alle betrokken personen te horen. Deze belangrijkste periode uit de laatste hon derdvijftig jaar van de geschiedenis van ons land moet voor het nageslacht wor den vastgelegd nu het nog kan, zo meende mr. Van Riel. Onmiddellijke publicatie van de resul taten van dat werk achtte hij overigens niet strikt noodzakelijk. Die kan desge wenst nog wel wachten. EELDE. Kort na elkaar zijn twee kleine vliegtuigen, die van het vliegveld Eelde waren opgeste gen, verongelukt. Gistermiddag stortte de achttienjarige leerling vlieger W. H. Geurtsen vlak bij Texel met zijn Harvard-lesvliegtuig in de Noordzee. De jonge piloot kon worden gered. Vierentwintig uur eerder had de 37-jarige 's-Gra- velandse advocaat mr. O. de Rij ke een mislukte noodlanding ge maakt na van Eelde te zijn opge stegen. Hij en zijn twaalfjarig dochtertje Dini, die mee vloog, ble ven ongedeerd. Mr. De Rijke één van de weini ge overlevenden van de ramp op Nieuw-Guinea met de Neutron van de KLM kreeg toen hij van Eelde naar Hilversum vloog motorstoring. Hij besloot met zijn vliegtuigje, een Fairchild, een noodlanding te maken op een weiland bij Staphorst. Het uitgekozen land hleek echter te klein. Het toestel kwam met de wie len in een greppel en sloeg over de kop. Ongedeerd stapten hij en zijn huilend dochtertje uit het toestel, waarvan de propeller was vernield en de staart verwrongen. „Het ir weer goed afgelopen," zei de heer De Rijke, die zijn vliegbre vet nog maar sinds enkele maanden heeft. Even gelukkig eindigde het vlieg tuigongeluk, dat de achttienjarige ad- spirant-vlieger W. H. Geurtsen in opleiding bij de Rijksluchtvaartschool gistermiddag overkwam. Om half tien 's morgens was hij met zijn in structeur G. Determeijer van vlieg veld Eelde opgestegen en op Texel ge land. De leerling-vlieger steeg toen op voor een solo-vlucht. Daarvan keer de hij niet op Texel terug. Door onbekende oorzaak was het Harvard-lesvliegtuigje in de Noordzee gestort ter hoogte van de zogenaam de Slufter bij Texel. De piloot had kans gezien uit het vliegtuig in zee te springen. Hij had een zwemvest aan. Snelle redding Nauwelijks een kwartier na het on geluk werd hij al gered door schipper C. Mosk van de garnalenvissersboot W'ieringen 18. De schipper had het ongeluk zien gebeuren, haalde snel de netten binnen en zette koers naar de plaats, waar het vliegtuig in de gol ven was gestort. De boot is daarna niet naar Den Helder maar naar Den Oev'èr geva ren. De jonge piloot die enigszins nerveus, maar verder ongedeerd was had vier uur aan boord moeten blijven. Talrijke vliegtuigen en een redding boot uit Den Helder hebben getracht de Harvard te vinden. De pogingen zijn gestaakt. De rijksluchtvaartdienst te Eelde beschouwt het vliegtuigje nu als verloren. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: 0-0.10, maan onder 13.10. Veranderlijke be wolking met plaat selijk mist en slechts hier en daar enige regen. Weinig wind. On geveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. MIESJE: Sinter klaas moet er ten slotte ook door. 4 december: zon op 8.29, zon onder 16.31; maan op LONDEN (A.P.) Volgens te Lon den ontvangen berichten is de Sowjet- unie begonnen, wapens te leveren aan Irak. Een Russisch koopvaardijschip heeft in de afgelopen dagen wapens, waaronder ook straaljagers en tanks, gelost in een Iraakse haven aan de Sjat-el-Arab. LONDEN (Reuter) Elke week gaf Frederick William Tuttle trouw ïijn ouderdomspensioen aan zijn vrouw, die altijd steen en been klaag de over hun armoede. Pas toen mevrouw Tuttle vorig jaar overleed ontdekte haar man dat zij een fortuin bezat van ongeveer hon derdduizend pond. Het grootste deel van het geld heeft mevrouw Tuttle aan liefdadige doel- einden nagelaten. Haar man moest een jaarlijkse uitkering van slechts 52 pond krijgen, had ze in haar testa ment bepaald. Bij het gerecht in Londen heeft Frederick William Tuttle ten slotte verzocht hem een redelijk aandeel toe te kennen uit het vermogen van zijn vrouw. Twintig pond per week vrij van be lasting, besliste de rechtbank. NEURENBERG (UPI) In de buurt van de Arbeidsbeurs in Neurenberg ontstaan geregeld verkeersopstoppin gen omdat veel werklozen die in het gebouw moeten zijn in de nauwe straatjes in de omgeving hun wagen parkeren. De verkeerspolitie heeft de directie van de Arbeidsbeurs verzocht parkeerruimte te laten aanleggen of anders de werklozen te vragen voort aan niet met de auto te komen. De omliggende straatjes zijn te nauw om te parkeren, vindt de politie. DEN HAAG- De Nederlandse regering zal blijven ijveren voor een degelijke belastingregeling voor de amb tenaren bij de internationale organisaties, zo zei minister Hofstra gistermiddag in de Tweede Kamer. Nederland was er indertijd de gang maker van, maar toen had geen van de andere landen er belangstelling voor. Ge leidelijk aan heeft ons standpunt echter steun gekregen. De minister achtte het evenwel twijfelachtig of nog vóór 1 januari 1959 een belastingregeling voor de E.E.G. zou worden voorgesteld. Ook in de N.A.V.O. zou deze kwestie ter sprake worden gebracht. „Goedkope vlaggen" ATHENE (Reuter) De Griekse reders en de Griekse vakvereniging van zeelieden hebben gisteravond laat een overeenkomst gesloten voor rege ling van de lonen en arbeidsvoorwaar den op Griekse schepen, die onder een „goedkope vlag" varen. Tot 1 januari a.s. kunt U het Zeeuwsch Dagblad s morgens vroeg thuis bezorgd krijgen legen de lage prijs van slechts f 1,12 door middel van onderstaande bon. Aan de administratie Ik ben nog geen abonnee en wens het Zeeuwsch Dagblad Naam Straat Postbus 4 - Goes tot 1 januari 1959 te ontvangen voor f 1.12; en verder per week voor 56 ct.; per maand voor t 2.43 of per kwartaal voor f 7.—. (Doorhalen wat niet ver langd wordt).

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1