Kinderen en nonnen vielen als fakkels uit de ramen BRAND IN KOSTSCHOOL: 88 DODEN BOYCOT BLEEK EENDAGSVLIEG Directeuren Hansa: Wij zijn thuis! Brandweer werk van maniak Alleen succes in Delfzijl BELGIË VERHOOGT DE ACCIJNZEN DE ENIGE MANIER De Bilt: koud nu PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Paniek^ Brok steen viel van Lop van piramide Dreigb neven Zaterdag wordt rode zondag 200.000 mensen bij Van Gogh Zeug verbetert eigen record 27 biggen Slecht begin Buitenland wel Brits schip aan de grond bij Vlissingen Geen televisie met Sinterklaas 2 cv Droom vervlogen DE GROTE FOTO Staking in Italiaanse ziekenhuizen KLACHT BIJ NEDERLANDSE MINISTER Verwacht Advocaat-generaal In brandend bovenhuis Kat redde mensen en kwam zelf om Zind was er niet Overeenstemming over filmjournaal Ji Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwscli Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaM Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e Jaarg. No. 4171 Dinsdag 2 december 1958 Eigen nieuwsdienst CHICAGO. Aacht-en-taehtig kinderen en nonnen zijn gisteren om het leven gekomen bij een ver schrikkelijke brand in een grote zusterschool in Chicago. De brand weer uit alle omliggende districten was gisteravond bezig met het blussen van de brand. In vijf zie kenhuizen waren meer dan 75 leer lingen en nonnen opgenomen, van wie er verscheidenen in levensge vaar verkeerden. Volgens het hoofd van de brandweer is de brand, die uitbrak na een zware explosie, het werk van een brandstichter. Vrijwel onmiddellijk na de ontplof fing stond het grote schoolgebouw dat aan 1700 leerlingen plaats biedt, in vuur en vlam. Er waren ten minste twaalfhonderd leerlingen aanwezig toen de brand uitbrak. Het onderwij zend personeel, bestaande uit priesters en nonnen, deed al het mogelijke om de leerlingen ordelijk de school te doen verlaten, maar na een paar mi nuten al loeiden de vlammen door de gangen. Tientallen leerlingen zagen nog maar één weg: door het raam. Als fakkels brandend kwamen zij op het trottoir terecht, waar omwonenden hen onmiddellijk in dekens rolden om de vlammen te doven. Tientallen zieken auto's reden met de slachtoffertjes naai de ziekenhuizen in de buurt. Sommige kinderen waren zwaar gewond door de val op straat of overdekt met de ver schrikkelijkste brandwonden. In dichte drommen kwamen de men sen uit de buurt opzetten; onder hen bevonden zich ook ouders van school kinderen. die in paniek probeerden het brandende gebouw binnen te dringen zonder eerst te informeren of hun kin deren misschien al waren gered. Er speel den zich afschuwelijke tonelen op straat af, wanneer moeders probeerden de ver minkte lijkjes te herkennen. KAIRO (U.P.I.) Van de top van de 140 meter hoge piramide van Gizeh in Egypte is een blok kalksteen van minstens een halve ton naar beneden gestort. Er waren geen slachtoffers, want het gebeurde nogal vroeg in de morgen, een tijdstip dat er gewoonlijk nog geen bezoekers bij de 4000 jaar oude graftombe zijn. Er zijn de laatste tijd tal van dreig brieven ontvangen, die waarschijnlijk door een gevaarlijke maniak waren ge schreven. Daarin werd aangekondigd, dat er bommen in scholen zouden worden geplaatst. De commandant van de brandweer is ervan overtuigd, dat de ramp door deze krankzinnige is veroorzaakt. Hij gelooft dat de brand in dit moderne betonnen gebouw nooit zo snel om zich heen had kunnen grijpen, wanneer er niet van tevoren brandbaar materiaal was klaar gelegd. Later wordt gemeld, dat van de 88 doden er zes volwassenen zijn: drie leden van het onderwijzend personeel en drie mensen die het gebouw waren binnen gedrongen om te proberen, nog kinderen te redden. De andere doden zijn leer lingen. Pas na anderhalf uur was het vuur in zoverre bedwongen, dat de brand weer een poging kon doen om tot de lokalen door te dringen. In één klas vonden de mannen de verkoolde lijken van 24 kinderen op de grond. LONDEN (A.P.) De Rus sische ministerraad heeft beslo ten dat er voortaan op zaterdag in de Sowjetunie niet zal wor den gewerkt. Deze dag is offi cieel aangewezen als wekelijkse rustdag. De zondag komt als zo danig te vervallen. SAN FRANCISCO (U.P.I.) - De Van Gogh-tentoonstelling in San Francisco is door 200.000 mensen bezocht. Zij heeft 62 dagen geduurd. De laatste dag, zondag, kwamen er 20.000 mensen naar het museum. Alle schilderijen Komen uit Nederland, het grootste deel is eigendom van ir. Vincent M. van Gogh. De expositie gaat nu naar Los Angeles. Eigen nieuwsdienst BARNEVELD De zeug van de heer H. van de Brink in Kootwijkerbroek is niet voor 27 kleintjes vervaard. Zo veel biggen wierp zij dit weekeinde tenminste. „Een unieke gebeurtenis", volgens de dierenarts. De zeug verbe terde haar eigen record: eerder hééft zij al 23 en negentien biggen ter we reld gebracht. PANAMA Een blauwe ster boven een blauw veld, een rode ster onder een rood veld. HONDURAS Twee blauwe strepen met vijf blauwe sterren in een witte baan. LIBERIA Een witte ster in een blauw veld, links boven in de rood-witte vlag. COSTA RICA Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM. De boycot van onder goedkope vlaggen varende schepen is in ons land een mis lukking geworden. Het bestuur van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel (N.B.V.) en Omer Becu, de secretaris-generaal van de Internationale Transportarbei dersfederatie (I.T.F.), hebben dit gisteravond erkend: de boycot actie tegen Panhonlibco-schepen werd opgeheven. Het enige succes in Nederland was, dat het te Delf zijl liggende kolenschip Union Metropole onder Liberiaanse vlag niet werd gelost. Het bestuur van de N.B.V. zegt in een verklaring, dat verscheidene fac toren een verwarrende invloed hebben geoefend vooral het afvallen van de christelijke en katholieke organi saties. Gisteren vroeg in de ochtend bleek ons, zo gaat de verklaring ver der, dat bij het te werk stellen van de arbeiders kennelijk met de ver deelde opvatting tussen de N.B.V., confessionele en anders gerichte or ganisaties was rekening gehouden. Voorts: De verwarring werd nog vergroot door de van elkaar verschil lende vonnissen van de Rotterdamse en Amsterdamse rechtbank, terwijl die genen, die in de loop van de dag metter daad te Rotterdam weigerden om te werken op den duur in een onmogelijke positie zouden komen en aan repre saillemaatregelen zouden blootstaan. In deze omstandigheden kan het hoofd bestuur van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel niet langer de verant woordelijkheid nemen zijn leden ener zijds bloot te stellen aan zware pressie van werkgeverszijde, anderzijds aan aan vallen in het bedrijf, zowel van con fessionele als anders georg'aniseerden, aldus de verklaring. Vrees voor onderschatting baccalaureaatstitel DEN HAAG. In alle landen, waar het universitaire stelsel van Angel saksische origine is, kan een eerste baccalaureaatsgraad na drie jaar worden verleend. In het wetsontwerp van minister Cals wordt echter een vier jarige bacealaureaatsstudie aan Neder landse inrichtingen voorgesteld. Acht Nederlandse of oud-Nederlandse hoog leraren aan de universiteit van Pretoria vrezen daarvan in de toekomst een on derschatting van de Nederlandse bacca laureaatstitel. De hoogleraren uit Pretoria hebben aan de minister een rekest geschreven. Emigranten en mensen die na een studie in Nederland hun studie elders voort zetten, zullen velerlei moeilijkheden ondervinden, betogen zij. De kans is namelijk groot dat zij hun graad met de gewone graad van baccalaureus artium. dan wel scientiae, gelijkgesteld zien. De acht hoogleraren verzoeken aan de in het wetsontwerp voorgestelde bacea laureaatsstudie een andere titel te ver binden dan die van baccalaureus. De N.V B. acht het in het belang van zijn leden de boycot in te trekken, ook in de andere havens van het land. Aanleiding tot het ongetwijfeld ver rassende besluit van de N.B.V. is onge twijfeld geweest het slechte begin van de maandag. Op vier van deze zeven in de Rotterdamse haven voor boycot in aan merking komende schepen werd normaal met het werk begonnen, toen daarvoor de taken werden uitgegeven. De drie andere schepen waren nog niet voor lossing aan de beurt. Deze gang van zaken werd bevestigd door du Scheepvaartvereniging Zuid (S.V.Z.), door de bedrijven waar die schepen behandeld werden en door ooggetuigen, maar de N.B.V. hield tot 's middags drie uur vol, dat hij alleen maar wist, dat er op twee schepen on der goedkope vlag werd gewerkt. De S.V.Z. ontkende Omtrent het „metterdaad weigeren" vernemen wij, dat dit met ongeveer vijf- i tien personeelsleden van de S.H.V. het j geval was in de loop van de middag. Zij hebben evenwel korte tijd later ingezien. dat alleen hun houding niet tot het beoogde resultaat kon leiden. van de Rotterdamse rechtbank uitspraak in het kort geding tussen de Raad van bestuur voor de zeevaart en de Cen trale voor zeevarenden ter koopvaardij en visserij (C.K.V.), met het personeel van de sleepboten van Wijsmuller als in zet. De president is van oordeel, dat de eerste niet een zodanige schade zal lij den, dat een voorziening geboden is. Daarnaast werd de C.K.V. bevolen zich te onthouden van een oproep om zich niet beschikbaar te stellen voor sleep boothulp aan Panhonlibco-schepen. In het buitenland is de boycotactie met min g! meeï groter succes gevoerd. In Noordamerikaanse haven-s hebben de vakverenigingen bij circa dertig sche pen posten geplaatst. In Griekenland wordt op zeven schepen niet gewerkt. In de Antwerpse haven wordt één Li- beriaans schip door de actie getroffen. OMER BECU P. DE VRIES, Alleen kunnen voorzitter der C.K.V. wij het probleem waar voor één dag niet oplossende leiding van de boycotactie was In Engeland heerst geen eenheid. In de Londense haven werd op twee sche pen werk geweigerd, op twee andere werd wel gewerkt. Te Huil weigerden de havenarbeiders het parool van de vakbond op te volgen. Te Dublin werd een Panamees schip geboycot. In de Skandinavische landen zullen tot en met 4 december vrijwel geen schepen onder goedkope vlag aankomen. In Aus tralische en Nieuwzeelandse havens verwacht men geen enkel schip, dat on der de boycot valt. In Frankrijk is van boycot weinig gekomen, omdat de mees te havenarbeiders aangesloten zijn bij een communistische organisatie. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN Het Britse liberty- schip Indorg. is gisteravond nog geen honderd meter uit de kust bij de bui tenhaven van Vlissingen aan de grond gelopen. Het schip zou in Vlissingen bunke ren, maar strandde bij het invaren van de havenmond bij de westelijke haven- dam. De Indore is gebouwd in 1943 en meet 7241 brt. OP Sinterklaasavond zal er geen televisie zijn. De N.T.S. is van mening dat op de dagen daarvoor ruimschoots aandacht aan dit feest is be steed met een kinderprogramma op woensdag en donderdagavond een bont programma voor de volwassenen. Hoe redelijk deze motivering ook is, toch zouden vele alleenstaande personen, ouden van dagen en zieken vrij dagavond graag een uur televi sieverstrooiing hebben gehad: want het aantal eenzamen waar de t.v. wat warmte en gezellig heid had kunnen brengen, is veel groter dan men in Bussum denkt. Scheepsbouw. De Franse regering overweegt, bij het in werking treden van de Europese gemeenschappelijke markt langlopende kredieten aan de Franse scheepswerven te verstrekken. De be doeling is, de concurrentiepositie tegen over andere landen te versterken. Advertentie C I T R O E M LONDEN. Het 19-jarige Finse I balletdanseresje Stelle Nybom zag haarj droom van een grote balletcarrière ver- vliegen door een verkeersongeluk te Londen. Een jaar geleden is zij uit Helsinki naar Londen gekomen om ballet te studeren. Zij werd gisteren aangereden en liep verwondingen op. j Mijn benen, mijn benen, gilde zij, toen voorbijgangers haar behoedzaam na het ongeluk op het trottoir legden. In het ziekenhuis bleek haar vrees I bewaarheid. De artsen deelden haar i mede dat haar rechterbeen minstens' twee maanden in het gips moet blijven. Dit betekent, dat Stella de cursus van twee jaar aan de koninklijke ballet- school niet kan afmaken. vorstelijk® vering, majesteitelijk comfort voor 'n populaire prijs 0 Twee smalle blauwe banen, twee smalle witte banen en één brede rode baan. Op het in de Waalhaven te Rotter dam liggende Liberiaanse kolenschip Pacific Challenger werd gisteroch tend normaal met lossen begonnen. De leiders van de boycotactie zeiden 's middags om drie uur nog hiervan niets te weten. ROME (Reuter) Al het personeel van de Italiaanse ziekenhuizen, met uitzondering van leden van religieuze orden, is voor drie dagen in staking gegaan om kracht bij te zetten aan de eisen tot hogere salariëring, betere werkschema's en langere vakanties. De artsen doen niet aan de actie mee. Zij vervangen in de meeste ge vallen het verplegend personeel. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Een zeldzaam voorkomende klacht is bij de minis ter van justitie ingediend door Hansa Rohstoff en twee oud-directeuren van deze grote Duitse schroothandel. Zo wel de huidige directie van de Hansa als de twee voormalige directeuren die verantwoordelijk waren voor de transacties die met de Zeeuwse Me taalmaatschappij werden gesloten, hebben bij de minister van justitie ge protesteerd tegen de mededeling van de advocaat-generaal bij het gerechts hof in Den Haag, dat beide directeu ren naar Amerika zouden zijn uitgewe ken. Zij delen de minister mee, dat zij in Dusseldorp zijn, hun woonplaats niet hebben verlaten en nog nimmer in Ame rika zijn geweest. De heren Anton Trip- pe en Manfred Trippe, de twee voor malige directeuren van Hansa Rohstoff, delen de minister van justitie mede, dat zij bereid zijn op ieder gewenst ogen blik naar Nederland te komen. Zij geven als hun overtuiging, dat de mededeling over hun vlucht naar Ame rika is gedaan zonder dat vooraf een onderzoek is ingesteld. Had dit onder zoek plaats gehad, dan zou men onmid dellijk hebben kunnen vaststellen, dat zij in Dusseldorp verblijven. Zij ver zoeken de minister van justitie 9P korte termijn een onderzoek te laten instellen naar de mededelingen uit het req-uisitoor van de advocaat-generaal, om daarop een officiële uitspraak te doen, waaruit het resultaat van dit onderzoek blijkt. Bovenstaande werd ons bevestigd door mr. A. C. Bergsma te Rotterdam, een van de raadslieden van Hansa in Ne- NEW YORK (A.P.) Een aquarel van Toulouse Lautrec is gisteren gestolen uit een particulier museum te New London (Connecticut). De waarde wordt geschat op ongeveer 16.000 gulden. De heer R. Laan jr. gaf toe, dat de havenarbeiders het uitgegeven parool „lauw" hadden opgevat. Omer Becu noemde later de situatie .,niet gunstig, maar ook niet slecht". Hij voegde eraan toe, dat de I.T.F. wel verwacht had, dat de actie geen volledig succes zou wor den. Het was de bedoeling om de rege ringen wakker te schudden. Van de naar schatting 75.000 zeelieden op Panhonlibco-schepen zijn er velen, bij wie de vakverenigingsgeest niet leeft. zei de heer Becu. Van de 1800 schepen, die zij bemannen, hebben er circa 200 een contract met de I.T.F. „Maar ook al zouden alle een contract met ons hebben, dan kunnen wij het probleem niet oplossen. De rest is een zaak voor de regeringen". In het middaguur deed de president Van onze correspondent BRUSSEL. Nadat reeds enkele da gen geleden was aangekondigd, dat een aantal posttarieven met ingang van maandag worden verhoogd en dat ook de accijnzen op tabak en si garetten omhoog zouden gaan, zijn gisteren andere maatregelen ten aan zien van accijnzen bekend gemaakt. Zij hebben de bedoeling het tekort op de gewone begroting voor 1959 te rug te brengen tot vijf miljard francs, hetgeen volgens de regeringsverkla ring het toelaatbare maximum zal zijn in het systeem van de cyclische begrotingen, dat de huidige regering heeft geïntroduceerd. Het accijnsrecht op benzine is met in gang van vandaag van fr. 3,20 op fr. 3,70 gebracht. Eigenlijk zou de prijs verhoging, die hiervan het gevolg is, rekening houdend met de invloed van de overdrachtsbelasting 56 centimes moeten bedragen. De regering heef' de producenten echter gevraagd hun winstmarge met tien centimes te ver minderen. Dit verzoek is evenwel van de hand gewezen, doch de regering heeft nu besloten zelf deze verminde ring te realiseren door met ingang van vandaag een vaste prijs op te leg gen. Van nu af zal de benzine fr. 6,73 per liter kosten, die van superkwali- teit fr. 7,13, 46 centimes meer dan gis teren. Bij koninklijk besluit is verder het ver voer over de rail of per trolleybus tot ol mei vrijgesteld van de vervoersbe- lasting. Dit houdl verband met het compromis, dat een eind heeft ge maakt aan de staking van het tram personeel. De tramdirecties waren door deze feitelijke subsidie, die neer komt 9p een bedrag van fr. 30 mil joen, m staat de werknemers een loonsverhoging van drie francs toe te staan. De beide vakbewegingen, die aanvankelijk vier francs hadden ge vraagd, hebben hiermee genoegen ge nomen.' Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Naar het inzicht van-mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, de advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, is het beklag bij de minister van justitie ae enig juiste manier om klaarheid in de zaak te krijgen. Het gaat niet aan dat de advo caat-generaal zich verantwoordt tegenover anderen dan zijn chef. Het is het goed recht van ieder een om zich tot de chef van de advocaat-generaal te wenden wan neer men het niet eens is met zijn uitlatingen, zei hij ons. Overigens wees mr. Van Voorst tot Voorst erop, dat hij bij her haling in zijn requisi+oor had ge sproken van zijn „ernstige indruk" dat Hansa de kwade genius is, die achter de schrootaffaire stond. Hij herinnerde aan zijn mededelingen omtrent het gezamenlijk onder zoek van de justitie op interna tionaal niveau, dat nodig is omdat het uitermate moeilijk is interna tionale zaken te onderzoeken. De reactie van de heer Trippe kan alleen verhelderend werken en het onderzoek vergemakkelij ken. Als inderdaad zou blijken dat Hansa buiten de fraude staat zal dat na het onderzoek zeker tot uitdrukking komen, aldus mr. Van Voorst tot Voorst. BRUSSEL (Reuter). Zwitserland heeft in een nota aan de Belgische re gering uiting gegeven aan haar wens dat het gesprek over een vrijhandelszone wordt' hervat opdat er zich in de Euro pese handel geen discriminatie voor doet. De regering in Bern heeft ook bij de regeringen der vijf overige landen der E.E.G. uiting gegeven aan haar be zorgdheid. derland. Hij toonde ons een uitvoerig telegram waarin de heren A. en M. Trip pe hem opdroegen de mededelingen in het requisitoor van de advocaat-generaal te weerspreken. In dat telegram gaven zij hun adressen op in Dusseldorp waar zij in persoon en telefonisch te bereiken zijn. Na contact te hebben opgenomen met de advocaat-generaal, heeft mr. Bergsma na mens de huidige directie van Hansa Roh stoff en namens de twee voormalige di recteuren hun grieven doorgegeven aan de minister van justitie. Deze grieven komen neer op een weerspreking van de vlucht naar Ame rika en de weerspreking van de „ern stige indruk" van de advocaat-generaal dat Hansa de kwade genius zou zijn ge weest die achter de schrootaffaire stak. Ook wordt weersproken, dat Hansa de Zeeuwse Metaalmaatschappij zou heb ben uitgelokt tot het leveren van valse derdelanden verklaringen. ,Zelf de dupe" NA ONSCHULDIG RUZIETJE Een man in ziekenhuis ander in de cel Eigen nieuwsdienst APELDOORN. Een ..onschuldig" ruzietje om een paar kleinigheidjes heeft gisteren in Apeldoorn een verre van onschuldig vervolg gehad. De ruzie ging tussen twee stiefbroers. Eén van hen belandde in het ziekenhuis, de ander in de cel. De stiefbroer die door de politie onder haar hoede werd genomen was de 21-ja- rige A. H. Toen het ruzietje van gisteren was geëindigd, liep hij kwaad het huis uit. Bij een bouwwerk vond hij een lo den staaf van zeker een halve meter lengte. Daarmee gewapend keerde hij huiswaarts. De andere stiefbroer was de 45-jarige P. D. Deze was na het ruzietje niet vermoedend, dat het voor A. H. de druppel was geweest, die de emmer had doen overlopen rustig zijn krantje gaan lezen. Daarin werd hij gestoord door een hevige klap op het hoofd met de loden pijp. Ondanks zijn zware verwonding hij is later met een hersenschudding en een hoofdwond naar het ziekenhuis ge bracht wist P. D. zijn jongere stief broer te overmeesteren en de politie te waarschuwen. H. is opgesloten. DORDRECHT (A.N.P.). Gewekt door het angstig gemiauw van hun kat hebben de heer en mevrouw W. H. J. Kroonen zich op het nippertje kunnen redden uit hun brandende bovenwoning de Stekdwarsstraat te Dordrecht. Toen het echtpaar wakker schrok was een groot deel van hun woning al één vlammenzee. De verdieping brandde uit en de gehele inboedel ging verloren. De kat en zes kippen, die de heer Kroonen op zolder hield, kwamen in de vlam men om. OFFENBURG (D.P.A., U.P.I.) De tot een jaar gevangenisstraf veroor deelde vroegere leraar, de 51-jarige Ludwig Zind, is ook gisteren niet in zijn woonplaats Offenburg terugge keerd. Begin vorige week is hij daar het laatst gezien. Vrijdag werd het vonnis tegen hem in hoger beroep bekrach tigd door het hooggerechtshof in Karls ruhe. Zind was veroordeeld wegens belediging van de Joodse bevolkings groep. Zind werkte na zijn ontslag als le raar als chemicus bij een bedrijf in Offenburg. Men had Zind een verlof van acht dagen toegestaan. Gisteren was dat afgelopen. Men meent thans stellig dat Lud wig Zind naar het buitenland is ge vlucht, vermoedelijk naar Egypte. De minister wordt er op gewezen, dat na een aldus uitgesproken ernstig vermoe den van een advocaat-generaal bij het gerechtshof algemeen wordt aangeno men, dat deze dingen worden gezegd na een diepgaand onderzoek, zodat de in druk wordt gewekt, dat het zwaartepunt van de schroot affaire in West-Duitsland moet worden gezocht. De heren Trippe ontkennen categorisch tot de bedoelde frauduleuze handelingen te hebben verlokt. Zij zeggen zelf de dupe te zijn van deze fraude, omdat zij steeds onvoorwaardelijk geloofd hebben in de juistheid en de rechtmatigheid van de ambtelijke verklaringen die de refe rendaris van het ministerie van econo mische zaken verstrekte. Aan de hand van een omvangrijk dos sier vol authentieke documenten toonde mr. Bergsma ons aan, hoe Hansa bij het tot stand komen van de transacties met de Zeeuwse Metaalmaatschappij geheel volgens voorschrift heeft gehandeld. Op de officiële stukken van Hansa die mr. Bergsma ons toonde en die betrekking hadden op deze transacties heeft Hansa steeds .derdel an denschroot" ingevuld, terwijl in documenten van de Zeeuwse „staalschroot" vermeld stond. Twintigste deel Ook legde mr. Bergsma ons bewijs stukken over ten aanzien van de winsten die Hansa heeft behaald op deze trans acties. In de brief aan de minister wordt het behalen van exorbitante winsten (door de advocaat-generaal genoemdI weersproken. In zijn requisitoor sprak de advocaat-generaal van zes miljoen. De werkelijke (bruto) winst bedroeg 329.600 gulden: het twintigste gedeelte van de genoemde winst. Voorts wordt de minister gewezen op het merkwaardige feit, dat twee ver klaringen van het Nederlandse ministe rie van economische zaken die later ook vals bleken te zijn. door bemiddeling van de Zeeuwse Metaalmaatschappij reeds eerder waren verstrekt aan een Belgische schroothandelaar. Deze transacties op valse verklaringen zouden hebben plaats gehad voor de eerste transactie tussen de Zeeuwse en Hansa tot stand kwam. Zou er dus van uitlokking sprake zijn geweest, dan was het uitlokken reeds eerder door een ander geschied. Zij ach ten het meer voor de hand liggen, dat ook de Belgische schroothandelaar het Slachtoffer is geworden van de malver saties en het bedrog dat in Nederland werd gepleegd. T elefoongesprek De voortvluchtige Nederlandse schroot handelaar B. M. heeft intussen getracht contact te krijgen met een van de tegen woordige directeuren van Hansa. De heer Febrans werd een dezer dagen 'uit Zwit serland opgebeld door een dame. die zich secretaresse van de heer B M noemde. Zij verzocht de heer Febrans namens de heer M. om een bespreking tussen de heren Febrans en M. De directeur van Hansa is op dit verzoek niet ingegaan. Uit het telefoongesprek is het vermoe. den ontstaan, dat de heer M. op het ogen blik in Zwitserland zou vertoeven. HILVERSUM In het conflict, dat was gerezen tussen de N V Hagihefilm en de Christelijke Filmactie (Cefa) over de levering van het journaal Spiegel van Nederland, krachtens vonnis van de pre sident van de arrondissementsrecht bank te Den Haag, is tussen partijen overeenstemming bereikt. Een en ander is het gevolg van de suggestie van de president, gedaan ter zitting van 21 november. De overeenstemming heeft ten gevolge dat door Haghefilm wordt voldaan aan het op 17 september gewezen vonnis in het toen door de Cefa aanhangig ge maakte korte geding. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: In de ochtend plaatselijk mist, overigens opkla ringen en op de meeste plaatsen droog. Weinig wind. Iets lager® temperaturen dan gisteren. MIES JE: Niets vergeten op het verlanglijstje? VAN ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: Bijna zou men gaan denken, dat de eerste wintermaand mei voor jaarsweer was begonnen. Zoveel zon na zoveel dagen zonder zon en dat bij een temperatuur, die zeker wel het neusje van de zalm kon worden genoemd op tal van plaatsen is gisteren negen graden gemeten het was een en al vreugde buiten. Men zou niet zeggen, dat de lucht die zich boven ons land bevindt regelrecht uit het Poolgebied is gekomen; dankzij een lange weg over zee was de temperatuur bij ons best te verdragen. Gisteravond was bet anders: de wind was gaan liggen, zodat bij hel dere hemel de temperatuur bijzonder snel zakte, plaatselijk wel eens drie graden in een uur tijds. Om tien uur gisteravond vroor het dan ook op de meeste plaatsen in bet binnen land. bier en daar werd toen al twee graden vorst genoteerd. Daarbij begon zich plaatselijk mist te vormen. De kans bestaat, dat deze mist vandaag bier en daar zal bljjven hangen, dan zal bel uit zijn met iedere gedachte aan voorjaarsweer, want behalve dat de zon dan afwezig is, zal de temperatuur een heel stuk lager blijven. Maar al is bet dan wel eens koud, reden om vorst van betekenis te. ver wachten is er nog niet. Om het gebied van hoge druk heen, waarvan bet centrale deel boven de Britse eilan den is gelegen, beweegt zich al weer warmere lucht naar de Noordzee; daarin bevinden zich echter ook weer wolkenvelden, zodat bet mooi ste toch wel weer duidelijk van het weer af is. *1

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1