RUSLAND ZEGT (IN NOTA) BEZETTINGSSTATUUT OP ,W.-BERLIJN MOET VRIJE STAD WORDEN Westen krijgt zes maanden tijd besluit voor Berlijners: wij krijgen geen rust meer La til it BURGEMEESTER WIJST VOORSTEL VAN DE HAND D' De Bilt: kouder Mendès-France, al verslagen, ziet toekomst somber in VICE-PRESIDENT NIXON STOND IN ZIJN HEMD Britten langs achterdeurtje Euromarkt in PRISMA w wmmammm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kroesjtsjef Gromyko Brandt ...want hij had zijn smoking vergeten Ton voor verbetering Scheveningse haven W.-BERLIJN WESTEN i heel goed horloge* LAATSTE NIEUWS Amerika waarschuwt Uitverkoop op zelfde data als dit jaar Vijf congresleden naar Berlijn Eerste chocolade voor de Koningin Expo-plotwand voor Rotterdam Prof. Oud bedankt voor Eerste Kamer VANDAAG DERDE KORT GEDING -J GEVECHT OP MES EN VORK D FRANSE KIEZERS IN LAATSTE RONDE Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Xerneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwse! Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1 1. 14e Jaarg. No. 4168 Vrijdag 28 november 1958 Wij geven het Westen zes maanden. Het is thans hoog tijd het gezwel Berlijn uit te snijden. Drie nota's aan het Wes ten: West-Berlijn moet een vrije stad worden, anders doen wij wat wij willen. Handen af van West-Ber lijn. Moskou wil ons in de armen van het com munistische blok drijven. MOSKOU De Sowjetunie heeft gisteren het zwijgen over de toe komst van Berlijn verbroken en het bezettingsstatuut en de viermo- gendhedenovereenkomsten over de stad opgezegd. West-Berlijn moet, aldus een aan de ambassadeurs van Groot-Britannië, de Verenigde Sta ten en Frankrijk te Moskou over handigde nota, een gedemilitari seerde „vrije stad" worden. Om dat te bereiken geeft Moskou het Wes ten een half jaar de tijd. De Sow jetunie zal ai de haar krachtens het bezettingsstatuut toekomende rechten overdragen aan de regering van Oost-Duitsland, dat eerst daar na waarlijk soeverein zal zijn. West-Berlijn zal een geheel vrije stad mogen zijn, met een eigen re gering. De Sowjetunie zal er geen bezwaren tegen maken, wanneer West-Berlijn wordt gesteld onder toezicht van de Verenigde Naties. In economisch opzicht zal de stad zelfstandig zijn. De Sowjetunie is verder bereid om namens de vier bezettende mogendheden over deze kwesties in overleg te treden met Oost-Duits land. Dat zal gebeuren wanneer de drie overige bezettende mogend heden instemmen met lihwidatie van het bezettingsbewind. Mocht echter het Russische voor stel voor het Westen niet aanvaardbaar zijn, dan wordt de kwestie-Berlijn door Moskou als afgehandeld beschouwd. De Sow jetunie zal dan de door haar be oogde maatregelen in overeenstem ming met de Oostdnitse regering ten uitvoer leggen, zodat Oost-Duitsland het volledige toezicht en beheer krijgt over alle kwesties die zijn grondgebied raken, zodat het te land, ter zee en in de lucht vol ledig soeverein zal zijn. Kort nadat de nota over Berlijn te Moskou was overhandigd heeft de Russische premier Kroesjtsjef een persconferentie belegd en verklaard, dat hij het westen nu zes maanden tijd geeft om te reageren. In die tijd zal de Sowjetunie niets doen om de huidige status van Berlijn te veranderen, tenzij de andere bezettende mogendheden „ongewenste stappen" onder nemen. Door niets zal Moskou zich echter van zijn plannen laten afbrengen. Hij legde er de nadruk op, dat de nota niet moet worden gezien als een ultimatum. Het streven van de Sowjetunie is om het .kankergezwel van Berlijn" uit te snijden en daardoor te komen tot normale betrekkingen tussen de vier grootste mogend heden. „Wij vinden de toestand van dit ogenblik in Berlijn ab normaal, maar wij willen daar op normale wijze verandering in brengen, namelijk door een overeenkomst van de betrokken mogendheden, zodat er geen nieuwe spanningen zullen ontstaan als gevolg van de overdracht". Op de vraag welke garanties de Sowjetunie aan de vrije stad West-Berlijn denkt te geven, zei de Russische premier: „Wij ziin bereid een of ander document daarover te ondertekenen, dat, zo dat wenselijk lijkt, bij de Verenigde Naties zou kunnen worden geMrt°nadruk ontkende Kroesjtsjef, dat het de bedoeling is, dat „Vrij West-Berlijn" maar een overgangsstadium vormt en dat Van onze correspondent. LONDEN. De gasten begonnen reeds te arriveren voor het Thanks- giving-diner, dat de Amerikaanse am bassadeur in Londen zou geven voor de Amerikaanse vice-president Nixon, met als eregast koningin Elizabeth. Maar terwijl de in schitterende avondtoilet ten gestoken en met kostbare sieraden getooide diplomatieke dames arriveer den, kwam Nixon zelf letterlijk in zijn hemd te staan. Hij was zich aan het verkleden, keek toen plotseling vol schrik om zich heen: hij kon niet verder; hij was zijn smo king vergeten. De ambassade raakte in paniekstem- Minister Van Aartsen vraagt Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het ziet ernaar uit dat de gemeente 's-Gravenhage door bemid deling van minister Van Aartsen een meevaller van honderdduizend gulden krijgt voor verbetering van de veelom streden Scheveningse binnenhaven. Minister Van Aartsen, zelf Hagenaar en ex-wethouder van economische zaken, 'kent als geen ander de zorgen van de Scheveningse vissers. Misschien komt het wel daardoor dat hij nu bij de Tweede Kamer een ton aanvraagt, als renteloos voorschot voor de gemeente. De motivering is als volgt: voor de Deltawerken is het nodig in de binnen haven van Scheveningen een rijkspeil- 'sehaalstation te bouwen. De bouw daar van kan pas beginnen als de havenwand ter plaatse is verbeterd. Maar door het tekort aan kapitaal zijn de plannen daar voor blijven liggen en het kan nog wel enkele jaren duren voor de verbetering klaar is. Het station kan daar niet op wachten. Dat hoeft ook niet meer als Den Haag honderdduizend gulden als voorschot ont- j vangt, zodat een deel van de havenwand vast kan worden verbeterd. het later eenvoudig wordt ingelijfd bij het omringende Oost-Duitsland. „Deze nieuwe status zal van kracht blijven, zolang de Westberlijners de wens te kennen geven in de vrije stad te wo- ^Over de verbindingen met West- Duitsland was Kroesjtsjef vaag: ,,Ik denk, dat daarover een overeenkomst zal moeten worden gesloten". wij zeggen neen „Wij in West-Berlijn zeggen „neen" tegen het ultimatum van Nikita Kroesjtsjef om West-Berlijn te veran deren in een neutrale vrije stad." Met deze verklaring die aan duidelijkheid niets te wensen over laat heeft de bur gemeester van West-Berlijn, Willi Brandt, het voorstel van de Sowjetunie van de hand gewezen. Het werkelijke doel van de Russen is geheel Berlijn in te lijven bij de Oost- duitse republiek, zei Brandt in een radiorede tot zijn stadgenoten. Wij moe ten ons niet door de Russische nota laten misleiden. De burgemeester hield zijn 2,2 mil joen gemeentenaren voor dat eerst de geallieerde troepen uit West-Berlijn moeten vertrekken volgens de plannen van de communisten. De Russische strijdkrachten blijven echter rond West- Berlijn gelegerd. Daarna zullen onze economische banden met West-Duits- land worden doorgesneden, meende hij. Daardoor zouden wij economisch vol komen van het oostelijke blok afhan kelijk worden. Dat zou ondraaglijk zijn. Het volk van Berlijn, aldus Brandt, vertrouwt nu op zijn vrienden in de gehele wereld. In de komende weken zal niet alleen het lot van het Duitse volk op het spel staan. Hij hoopte dat de bondgenoten een goed gebruik van de tijd zouden maken. Er bestaat volgens Brandt geen apar te oplossing voor de kwestie-Berlijn. Er moeten onderhandelingen komen om de verdeling van Duitsland op te hef fen, niet om de bestaande toestand in de stad te veranderen. „Laten wij ons aaneensluiten in een beroep op de wereld dat niet over het hoofd gezien kan worden dat Berlijn de hoofdstad van Duitsland is", besloot Brandt. „Wij zijn niet bang!" geen stap terug De westelijke mogendheden zullen onverkort blijven vasthouden aan hun bezettings- en beschermingsrechten in West-Berlijn. Zij zullen het niet gedo- gen dat zij uit het westelijk stadsdeel worden verdreven. Daar komt het standpunt op neer zoals dat gisteren in kringen van de Amerikaanse en Britse regeringen werd geformuleerd Officieel hebben Washington en Lon den echter nog niet gereageerd op de nota van de Sowjetunie over Berlijn. Hoewel de Russische voorstellen on getwijfeld zullen worden afgewezen wordt de mogelijkheid niet uitgesloten dat het Westen met de Sowjetunie wil onderhandelen. Maar niet alleen over Berlijn. Er zal gepraat moeten worden over het gehele Duitse vraagstuk. Men wijst er verder nog op dat de Sowjetunie zich niet eenzijdig kan ont trekken aan verplichtingen die zij in dertijd is aangegaan met de westelijke Grote Drie over de bezetting van Duitsland en de verdeling van Berlijn in vier zones. De officiële woordvoerder van de Westduitse regering Von Eekhardt zei gisteren dat er een zekere ontspanning is opgetreden door de Russische nota's over Berlijn. Maar de situatie blijft Rechtop staand, met een glimlach om zijn mondhoeken, beantwoordde Kroesjtsjef gistermiddag de tientallen vragen die de journalisten hem hadden te stellen over de toekomst van Berlijn. Anderhalf uur stond hij zo en hij had nog wel verder willen gaan ook. Maar minister Gromyko maakte een einde aan de conferentie door te zeggen dat er nu nog één vraag gesteld mocht worden. Dat gebeurde en daarop ver dween Kroesjtsjef door een deur achter de groene tafel. (Telefoto) ernstig, zei hij, dooi- de beperkingen die de Sowjetunie aan haar voorstellen heeft verbonden. Het feit dat men zijn eisen voor zes maanden opschort wil niet zeggen dat men zijn eisen laat vallen, zei Von Eekhardt. Het volk van Berlijn kan er zeker van zijn dat wij samen met de weste lijke mogendheden alles zullen doen om de veiligheid en de onafhankelijke status van Berlijn en de vrijheid van verkeer tussen Berlijn en de bonds republiek te handhaven, verklaarde bondskanselier Adenauer. "v't Onze correspondent te Bonn tele foneerde ons vannacht uit West- Berlijn: 1E BERLIJNERS zijn gisteravond voor de harde werkelijkheid ge plaatst. Als zovelen in het Westen hadden zij de aankondiging van de Russen niet ernstig genomen, dat het „kankergezwel", dat West-Berlijn midden in de communistische Oost- duitse republiek vormt (zoals de Rus sen en hun satellieten het betitelen) moest en zou worden verwijderd. Men was al io dikwijls bedreigd. De troepen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben geen recht meer in Berlijn te zijn, hebben de Russen nu betoogd, zij hebben een half jaar tijd zich daarop in te richten en hoewel het het natuurlijkst zou wezen, dat West-Berlijn bij het com munistische Oost-Berlijn werd ingelijfd, is de Sowjetunie om praktische rede nen bereid van West-Berlijn een vrije stad te maken. Dus een vrije stad, die geen politieke verbinding meer heeft met West-Duits- land, een vrije stad, die volkomen ge demilitariseerd moet zijn en een stad met een eigen valuta en een eigen economische politiek, welker onafhan kelijkheid moet worden gewaarborgd door de Grote Vier, door Oost- en West- Duitsland en eventueel door de Ver enigde Naties. „Het is toch om ziek te worden," zei de man, die met mij een van de tal- WASHINGTON (UPI). De Ame rikaanse regering heeft gisteravond de Sowjetunie gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten zich nooit zul len neerleggen bij enig Russisch voorstel dat beoogt, de bevolking van West-Berlijn over te leveren aan de overheersing van de commu nisten. De Verenigde Staten, zo heet het verder in een officiële Amerikaanse verklaring, zullen er nooit in berus ten, dat de Sowjetunie eenzijdig haar verplichtingen en verantwoor delijkheden jegens Berlijn van zich afschuift. rijke extra edities van de bladen kocht. „Wij krijgen geen rust en men doet maar met ons wat men wil." „Als ik geld had, pakte ik mijn biezen en ging ik voor goed naar West-Duits- land." zei de krantenverkoper. „Ik ge loof, dat velen die daartoe in staat zijn, dat zullen doen", ging hij voort. „En wat de Amerikaanse garantie betreft, ik kan niet aannemen, dat da Ameri kaanse soldaten voor mij willen sterven." DEN HAAG. De eerstvolgende uitverkoopperiode duurt van 15 januari tot en met 2 februari. Het hoofdbedrijf schap detailhandel heeft namelijk de uitverkopenbeschikking 1957 niet gewij zigd. Advertentie schuimrubber- matras LONDEN (AP) Vijf leden van het Amerikaanse Congres vertrekken vandaag van Londen naar Berlijn om zelf poolshoogte te gaan nemen in de verdeelde stad. Zij reiden met een Amerikaans militair vliegtuig. Het is hun bedoeling een onderhoud te hebben met de Westberlijnse burge meester Brandt, die zij de verzekering zullen geven dat de beide grote Ameri kaanse politieke partijen geheel achter het besluit staan om Berlijn niet los te laten. Het gezelschap bestaat zowel uit democraten als republikeinen. DEN HAAG (ANP) De eerste in Nederland gemaakte tablet chocolade, waarvoor Nieuw-Guinea de cacao lever de, is aangeboden aan de Koningin. De cacao komt van het eiland Japen. Het is gebleken, dat de cacao daar snel ler dan normaal vrucht draagt. De eer ste oogsten van een nog onvolgroeide plant waren gunstiger dan die van vol wassen planten in andere streken van de wereld. Monsters van de aanplant zijn in Ne derland aangekomen, onderzocht op kwa- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Op tachtig vierkan te meter kleurig glas heeft gedurende de Expo* in Brussel een reusachtige we reldkaart de achterwand van het Neder landse paviljoen gesierd. Het was een werkstuk van de Rotterdamse firma G. Boone naar een ontwerp van de Bos- koopse kunstenaar Toon Hendriksen en menig architect heeft zich op de hoog te laten brengen van het procédé. Er kwamen namelijk geen storende lood lijnen in voor. Deze glazen wereldkaart is nu door de Stichting deelneming vervoerswezen wereldtentoonstelling Brussel 1958 aan de gemeente Rotterdam geoffreerd. B. en W. hebben de raad voorgesteld het geschenk in dank te aanvaarden. Te zijner tijd zal de kaart, die als „piot- wand" dienst kan doen en als zodanig ook in het Nederlandse paviljoen een symbolische taak vervulde, ook in het nieuwe stationsgebouw van de Luchtha ven Rotterdam worden geplaatst. Op een ondergrond van dik venster glas (6.25 x 12.75 meter) is met behulp van een speciale kit een groot aantal scherven gekleurd antiek glas aange bracht. Hiertegen kunnen modellen van vliegtuigen of schepen worden gehan gen, zodat het geheel een indruk geeft van scheep- en luchtvaartverbindingen over de gehele wereld. DEN HAAG. De voorzitter van het Centraal stembureau heeft in de vaka- ture-prof. Molenaar in de Eerste Ka mer benoemd verklaard prof. mr. P. J. Oud te Rotterdam. Prof. Oud, die lid van de Tweede Kamer is, zal voor de benoeming bedanken, zo deelde hij ons mee. Hedenochtend zal voor de president van de rechtbank te Rotterdam een derde kort geding in verband met de voorgenomen boycot dienen. De Raad van bestuur voor de scheep vaart vraagt de president de Centrale van zeevarenden ter koopvaardij en vis serij te gelasten de opwekking in te trek ken aan het personeel van de sleepboten van Wijsmuller om mee te doen aan de boycot. Ook de raad van bestuur vraagt een dwangsom van honderdduizend gulden voor iedere dag dat gedaagde in gebreke blijft. Voorafgaande aan de behandeling van het kort geding, zal de president uit spraak doen in het geding tussen de Scheepvaartvereniging Zuid te Rotter dam en de twee bonden van vervoers- personeel. BOMEN BLEVEN OPEN Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Door vol gas te ge ven wist een vrachtwagenchauffeur zijn truck met oplegger vlak voor een trein langs over een bewaakte overweg te Hilversum te krijgen. Achter de wa gen sloten de spoorbomen zich. Tussen de gesloten bomen zochten tientallen voetgangers een goed heenkomen. DRIEBERGEN (ANP). Naar huis terugkerend van een bezoek aan zijn ouders is gisteravond' de heer W. West broek uit Bunnik op de Hoofdstraat te Driebergen-Rijsênburg met zijn brom fiets aangereden door een auto. De man, die een half jaar geleden was getrouwd, werd op slag gedood. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Zwaar bewolkt met hier en daar motregen of mist, maar ook enkele ver spreide buien. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Lagere temperaturen. MIESJE: Nog kouder ook: ROME (A.P.). Op 13 december zullen in de Italiaanse stad Bologna de zwaarste en dikste mannen van Italië de vorken en messen kruisen met de dunste en langste. Het maximum gewicht van de bonestaken zal 75 kilo zijn en het minimum gewicht van de dikbuiken moet 95 kilo zijn. Na de plechtige weging van de kandidaten zullen zij zich zetten aan tafels lie buigen onder de last van de kommen met tortellini, vleespasteitjes in een dikke saus. Men slaagt in de eerste ronde, wanneer men drie kommen van deze lekkernij, elk met een inhoud van een pond, naar binnen weet te werken. Wie daarna nog vork en mes kan heffen, komt in de finale. Wie het grootste aantal kommen ledigt wordt uitgeroepen tot overwinnaar. Hij krijgt als prijs een gouden tortellini, of hij nog tortellini kan zien of niet. ming. De ene na de andere Ameri kaans ediplomaat kwam met eigen smoking aanrennen om zo de eer van de Stars en Stripes te redden. Haastig paste Nixon de een na de ander, terwijl de andere diplomaten angstig toekeken. Eindelijk vond hij een redelijk passend pak: dat van zijn pers-raadsman Bassett. Nog juist op tijd kwam Nixon aan. Maar daarmee was de zaak niet afge lopen. Ook Bassett was genodigd. Op nieuw een enorme, langdurige passerij. Geen Amerikaanse collega bleek aan de eisen te voldoen. Eindelijk vond men de toegevoegde detective van de Spe ciale Afdeling van Scotland Yard. Maar deze moest zelf als diplomaat vermomd bij het diner aanwezig zijn. Een derde serie paspogingen, en ten slotte, nog juist op tijd, verscheen de speurneus van Scottland Yard ten tonele om de hoge gasten te beveiligen, in de smoking van een aankomend diplomaatje, dat zich bescheiden, aller eer reddend, terugtrok van het feest. LONDEN. Verscheidene Britse gro/tindustriëlen, die zich bedreigd achten door de komende inwerking treding van de Euromarkt, zijn van plan, afzonderlijk zowel als gezamen lijk via een achterdeurtje naar binnen te komen, vooral in Frankrijk, om daar een handelsoffensief te beginnen. Verscheidene van deze grote Britse concerns hebben reeds in het geheim zonder gebruik te maken van naambord jes op hun deuren burelen geopend in Parijs en andere Franse steden. Zij zijn van plan om langzamerhand in verschei dene Franse fabrieken het grootste aantal aandelen in handen te krijgen, terwijl in deze fabrieken belangrijke onderdelen van hun produkten worden vervaardigd. Op zeker ogenblik zullen zij dan de ge heimhouding laten varen en deze fabrie ken samensmelten in een door Brits kapitaal beheerst consortium. Op deze manier denkt men de Fransen te kunnen dwingen op de lange duur de condities van vrijhandel aan te nemen. Zou dit eenmaal bereikt zijn, dan zou den de Britten hun consortia weer laten varen en hun produkten als vanouds rechtstreeks van Engeland uit invoeren. AMSTERDAM. In oktober is voor 359 miljoen aan nieuwe levensverzeke ringen afgesloten, waarvan 163 miljoen kapitaal-, 172.8 miljoen rente- en 23.2 miljoen volksverzekering. UUR is die Door man... zo klaag de men kort gele den in de Tweede Kamer. Een duur schip, maar een schip, dat wij broodnodig hebben. Wat is er allemaal met de Karei Doorman ge beurd? Waarom zijn er zoveel kosten aan ge spendeerd? Ons vliegkampschip is aangepast aan de snel veranderende eisen van deze tijd. Er is veel veranderd: het dek (vorming van een hoekdek)zwaardere remkabels, stoomkata- pult, hydraulische lif ten, zuurstoffabriek, nieuw eiland en nieuwe mast, nieuwe radars en radio, deklandingsspie- gels en nog veel meer. Na een verblijf van drie jaar op de werf is de Karei Doorman weer op oefenreis. De eerste week van deze reis maakte onze verslagge ver Barend Maaskant mee. Aan de ene kant om al dat nienws te zien, aan de andere kant om de wonderlijke leefwijze aan boord van het immense schip aan den ljjve te voelen. Het eerste verslag van zijn ervaringen vindt u op pagina 9, Van onze correspondent PARIJS. Zondag vindt da twee de ronde van de Franse parlements verkiezingen plaats. Vandaag reeds beginnen in de meest ver afgelegen plaatsen van het platteland van Al gerije de kiezers naar de stembus te gaan. Er zijn in het moederland 1500 kandidaten van de 2.800 van vo rige zondag overgebleven en zij strij den om 465 parlementszetels. Sommige bekende figuren van de vierde republiek hebben zich terugge trokken, zoals Le Troquer, de socialis tische éénarmige voorzitter van de As- semblée, van wie de kiezers niet heb ben vergeten, dat hij deze zomer tegen de terugkeer van de Gaulle en voor zichzelf als een soort sterke man heeft geïntrigeerd. Anderen, zoals Mitte- rand, zullen wel worden verslagen, ter wijl Mendès-France en Poujade al ver loren hebben. Mendès-France heeft gisteren ook zijn ontslag ingediend als burgemeester van het stadje Louviers. Er bestaat nog al belangstelling voor hetgeen hij thans zal gaan doen. Hij heeft in de eerste plaats een grote advocatenpraktijk, die hij nooit heeft opgegeven. Hij zal daar aan thans weer veel van zijn tijd kun nen wijden. Verder zal hij zich bezig houden met het beheren van het fortuin van zijn vrouw en van zijn schoonfami lie en men verwacht, dat hij veel zal schrijven en spreken. Het is ook zeker niet uitgesloten, dat de Franse regering nog wei eens een beroep op hem zal doen voor een of an dere vertrouwensmissie. Hij is boven dien nog steeds voorzitter van het In ternationale Monetaire Fonds. In een opmerkelijk rustig en even wichtig interview met het weekblad l'Expresse heeft hij zijn nederlaag aan twee oorzaken geweten: persoonlijke aanvallen en de „campagne de colère", die figuren als Bidault hebben gevoerd én waarbij zij de fouten van de afge- op lopen jaren op iedereen behalve zichzelf hebben gesehoven. Pierre Mendès-France gelooft overi gens, dat de huidige Assemblée geen lang leven beschoren zal zijn. Hij voor ziet verder, dat de rechtse partijen, ge sterkt door de verkiezingsuitslagen, steeds meer hun tegenstanders zullen bedreigen, dat zij de pers van de te genpartij zullen breidelen enz. enz. De diepere oorzaak van de gewijzigde toe stand ziet Pierre Mendès-France vooral in wat hij noemt de teruggang van de middenstand, van de bourgeoisie. Eerst is die gedecimeerd door de eer ste wereldoorlog, daarna op andere wij ze door de inflatie', vervolgens door min of meer uitgesproken collaboratie tijdens de tweede wereldoorlog. Door dat alles mist Frankrijk tegenwoordig een „classe dirigeante". Zij die uit het verzet voortkomen missen regeringser- varing, de arbeidersklasse heeft nog geen ervaring genoeg. De tegenpool van Mendès-France bij deze verkiezingen, Jacques Soustelle, de minister van voorlichting uit het kabi net-de Gaulle, heeft met zijn U.N.R wel veel succes gehad, maar hij heeft ook twee getuigen voor een duel thuis gekregen. Zij kwamen van Clostermann, oud-oorlogsvlieger, Compagnon van de bevrijding, die zich door Soustelle bele digd acht tijdens de verkiezingscampag- ne. Men krijgt overigens bij dit alles maar steeds de indruk, dat de gemid delde Fransman zich niet erg interes seert voor het verder verloop van de verkiezingen, zoals hij zich ook nauwe lijks voor de eerste ronde warm heeft kunnen maken. Enerzijds is er het vrij wel blinde vertrouwen in generaal de Gaulle (wat overigens tot dusver door deze niet werd beschaamd, zolang hij aan het hoofd van een Franse regering stond), anderzijds een zekere politieke vermoeidheid, die de kiezers doet den ken dat alles ook zonder hen wel te recht zal komen, althans zo zal lopei als het lopen moet. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1