Adenauer wil geen duimbreed wijken GEVAAR Dulles: wel contact met Oostduitsers HARTELIJK GESPREK Kantonrechtervreemden vrijuit bij brokken op de Rijksroetsjbaan VAN TWEE GROTE BUREN VUILE NIEUWE AUTO's ALS OUD GRENS OVER De Bilt: zacht Winst Koninklijke sterk gedaald SNOEKKAMPIOEN ONTTROOND Tanker bracht de grootste lading graan in Rotterdam Tegenspraak Als agenten Britse nota Wijziging wel op de ondernemingsraden? Nederlander te lauw over laag inkomen LAATSTE NIEUWS Verdachte: „maar" 170.000 gulden Conflict in België niet opgelost Man verduisterde in twee maanden tijds 23 auto's Tuchthuis geëist tegen „psycholoog" Robert Schneider Staat benadeeld voor duizenden Japans kroonprins trouwt niet-adellijke fabrikantendochter Nog geen kernwapens voor Zweedse leger Inkomstenbelasting technisch herzien Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad "PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent- Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter* 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e Jaarg. No. 4167 Donderdag 27 november 1958 NIEUWE VERWARRING om BERLIJN Van onze correspondent LONDEN De politieke toestand rond Berlijn is woensdag door een uitspraak van minister Dulles hoogst verwarrend geworden. Dul les zei namelijk op zijn wekelijkse persconferentie dat de westelijk' mogendheden in bepaalde gevallen wellicht bereid zouden zijn direci met Oostduitse autoriteiten in contact te treden. Deze zouden dan alleen als agenten (vertegenwoordigers) van de Sovjetunie worden beschouwd, zei hij met nadruk. Een dergelijk contact houdt beslist geen erkenning in van het Oostduitse regiem, verklaarde Dulles. Deze uitlating van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken sloeg op de toestand die er zal ontstaan nadat de Russen hun gezag over Oost-Berlijn hebben overgedragen aan Oost-Duitsland en de westelijke bezettingstroepen in West-Berlijn dus op een soort eiland in de communistische Oost zone zitten. Volgens Dulles zouden de westelijke Grote Drie en West-Duitsland het eens zijn over de mogelijkheid met Oostduit sers contact te onderhouden als agenten van de Russen. In tegenspraak met dit alles is een zinsnede uit het communiqué, dat woens dag is uitgegeven na afloop van de be sprekingen tussen bondskanselier Ade nauer en de Franse premier de Gaulle. Daarin wordt de noodzaak onderstreept de status van Berlijn te handhaven, zoals die in de bestaande overeenkomsten ik neergelegd. Adenauer heeft, zo verluidt in Bortn, bij de Gaulle aangedrongen op een zeer krachtige houding tegenover de Sovjet unie waar het Berlijn betreft. Hij wil geen duimbreed van het westelijke stand punt prijsgeven. In de Westduitse hoofdstad is de uit lating van minister Dulles ingeslagen als een bom. „Wij weten niets van een der gelijke overeenkomst tussen de weste lijke bondgenoten", zei een woordvoerder van de regering der bondsrepubliek. „Maar dat is in strijd met alles wat het Westen tot nu toe over Berlijn heeft ge zegd!" riep een vertegenwoordiger van het Westberlijnse stadsbestuur uit na het bekend worden van de verklaring van Dulles. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken zei nog dat het misschien wel mogelijk zou zijn met Oostduitsers in contact te treden wanneer de Sovjetunie deze lieden aan wijst als haar vertegenwoordigers. Daar mee zouden de Russen immers toegeven, zei hij, dat Oost-Duitsland geen soeve reine staat is! Ook geallieerde functionarissen in West-Berlijn uitten gisteren hun ver bazing over de uitlatingen van Dulles. Wat?! zei een Amerikaan Dat kan hij niet gezegd hebben, meende een Fransman. Minister Dulles was er gisteren kenne lijk op uit een tegemoetkomende houding tegenover de Russen aan te nemen. Er was hem niets gebleken van enig ver langen aan Russische kant de westelijke landen de toegang tot Berlijn te ont zeggen Hij knoopte er de verzekering aan vast dat de Verenigde Staten niet van plan zijn ook maar iets op te geven van hun recht op toegang tot de stad door de lucht, via de weg, per spoor en te water De vraag van een der journalisten of hij gebruik van geweld uitsluit om zich toegang te verschaffen, mochten de Oost duitsers de westelijke landen proberen belemmeringen in de weg te leggen, noemde hij slechts academisch. Woensdag werd onthuld dat de Britse premier Macmillan een nota aan het Kremlin heeft gezonden over de kwestie Berlijn. Daarin heeft hij laten weten dat de westelijke mogendheden van plan zijn voet bij stuk te houden in West-Berlijn. zonder het Oostduitse regiem te erken nen. Opzien baarde woensdag eveneens het bericht dat de Russische minister van buitenlan - zaken de -fgelon'-r en een bezoek aan Oost-Berlijn heeft ge bracht voor overleg met Oostduitse re geringsleiders. Tenslotte werd in Berlijn aangekon digd dat bondskanselier Adenauer 5 december een bezoek aan het westelijk stadsdeel zal brengen. Ook de West duitse minister van economische zaken Erhard zal de stad bezoeken In Bonn zei een woordvoerder van de regering dat van deze bezoeken daar nog niets bekend is. Eigen nieuwsdienst DELFT Mr. J. A. de Jong, de Delftse kantonrechter, heeft gister middag tijdens een zitting gezegd, dat hij voortaan allen, die onbe kend zijn met de Rijksweg 13 en door de toestand van de weg brok ken maken, van rechtsvervolging zal ontslaan. Dit was het slot van een overi gens onbeduidende aanrijdingszaak, die diende tegen een Belgische auto mobilist. Deze had een paar weken terug bij een inhaalmanoeuvre scha de veroorzaakt, maar de achter hem rijdende vrachtwagenchauffeur gaf de kantonrechter te kennen, dat „meneer er helemaal niets aan doen kon, want de weg is zo har slecht". Mr. De Jong heeft al anderhalf jaar geleden een vernietigend des kundigenrapport laten opstellen door Rijkspolitie en A.N.W.B. over de Rijksroetsjbaan. DE RUYTER IN, DE ZEVEN UIT DE VAART DE besprekingen tussen Adenauer en de Gaulle te Bad Kreuznach zijn, wanneer men de ministers van buiten landse zaken Von Brentano en Couve de Murville mag geloven, in een bijzon der aangename sfeer verlopen. Wanneer het communiqué, dat na afloop is uit gegeven, en de verklaringen die later op een persconferentie zijn gedaan, niet erg veelzeggend zijn, dan is dat waarschijn lijk eerder een gevolg van het feit dat de resultaten van de besprekingen nog met anderen behandeld moeten worden, dan van moeilijkheden tussen de beide grijze staatslieden. In het communiqué heet het onder meer: De staatslieden hebben opnieuw uiting gegeven aan hun vastbeslotenheid om, in overeenstem ming met de regeringen van België, Ne derland. Luxemburg en Italië, hun sa menwerking op economisch en politiek gebied voort te zetten. Handelsprobleem Deze samenwerking is, zo gaat het document verder, geenszins in strijd DEN HAAG De trage gang van zaken bij het lot stand komen van onder nemingsraden zal vermoedelijk leiden tot een wijziging van de wet van 4 mei 1950. Gebleken is dat op het ogenblik niet meer dan een derde van het aantal ondernemingsraden, dat volgens de wet zou moeten functioneren, is samengesteld Deze wet schrijft voor dat in alle be drijven met 25 of meer meerderjarige werknemers ondernemingsraden moeten worden ingesteld. Een dergelijke raad is bedoeld als orgaan van het overleg tus sen werkgever en personeel. Speciaal in de kleinere bedrijven blijkt het moeilijk tot zulk een raad te komen. Er wordt nu overwogen of de wet niet dient te worden gewijzigd in die zin, dat ondernemingsraden slechts moeten wor den ingesteld in bedrijven met vijftig eventueel honderd man personeel. Pas op voor de weg Rotter damUtrecht! Het is gevaarlijk daar. En vooral op het stuk tussen Rotterdam en NieUwer- kerk. Gisteren zagen wij ze: enkele tientallen stenen die uit het weg dek recht omhoog staken. Een en ander verspreid over een afstand van vele honderden meters. Let op als u die stenen ziet. Een vierwieler kan, ondanks een even tuele slipper, wel rechtop blijven maar voor motorrijders en seoote- raar« zijn deze uitsteeksels levens gevaarlijk Geer- enkel oord maakt u op die uitsteeksels attent. Kijk dus uit. U bent gewaarschuwd. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Ir. J. M. Matthijssen, al- meen voorzitter van het Nederlands in stituut voor efficiency, vindt dat het Nederlandse volk maar lauw heeft ge- jreageerd op de pnblicatie van de O.E.E.S., dat het inkomen per hoofd van de bevol king in 1956 bij ons op een na het laagst lag in West-Europa. Een interpellatie in de Kamer hoe de regering dit rijmt met haar publicaties van 1956, ware niet misplaatst geweest, zei hij gisteren in zijn openingsrede voor de najaarsefficiencydagen te Utrecht. Hij herhaalde met nadruk zijn oproep van een half jaar geleden, dat de Euromarkt totale efficiency van ons eist. In zijn rede schonk ir. Matthijsen uit voerig aandacht aan vraagstukken en gedachten rondom de topleiders in het bedrijfsleven. Hij zei dat het bestuur van het NIVE meent dat het instituut zich in de naaste toekomst in het bijzonder moet richten op taak en functie van het „ma nagement". In januari zal voor onderne mers-managers een literatuur-documen- tatie van het instituut verschijnen, die speciaal is afgestemd op de weinige tijd van deze figuren voor bronnenstudie. met het samengaan met de andere lan den van de O.E.E.S., het Is integendeel de bedoeling dit laatste te handhaven en verder te ontwikkelen. Er is gespro ken over de maatregelen die met in gang van 1 januari 1959, wanneer de Europese gemeenschappelijke markt van kracht wordt, kunnen worden ge nomen. Deze maatregelen zullen wor den onderworpen aan het oordeel van de andere landen van de E.E.G., even als gemeenschappelijke aanbevelingen voor een bestudering van een multila terale samenwerking tussen de zes lan den van de E.E.G. en de overige elf landen van de O.E.E.S. Weliswaar vormden de moeilijkheden inzake de Euromarkt en de vrijhandels zone het belangrijkste punt van bespre« king, maar er is toch ook aanzienlijke tijd gesproken over Berlijn en over andere vraagstukken van politieke aard. Dikke mist was er de oorzaak van dat het bezoek wat te laat begon: het vliegtuig van generaal de Gaulle moest naar een ander vliegveld worden ge dirigeerd. Adenauer slaagde er niette min in. zijn gast de hand te drukken, zodra hij Duitse bodem betrad. De hartelijkheid van de bevblking liet niets te wensen, maar er was één incident. Een zwarte auto, behangen met een spandoek, bedrukt met het woord Algerije, vertoonde zich erg dicht bij de plaats waar de besprekingen werden gehouden. Een Franse pers fotograaf gevoelde zich daardoor be ledigd en scheurde het doek kapot. Het bleek later, dat de demonstratie niets met de Algerijnse nationalisten te maken had. maar het werk was van een jeugdgroep van de Duitse socialis tische partij Bommenwerper verbrand - met A-bom aan boord - WASHINGTON (Reuter) Op de basis Chennault van de Ameri kaanse luchtmacht is gisteren een bommenwerper in vlammen opge gaan. Het toestel had atoomwapens aan boord en het gehele vliegveld werd ontruimd. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. Na enige uren werd het alarm in getrokken. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Hoewel allerlei geruchten de ronde doen, dat de 63- jarige boekhouder N. Ch. de T. van de firma Bontekoning en Aukes te Amsterdam drie ton zou hebben ver duisterd ten nadele van zijn firma, blijft de verdachte volhóuden, dat hij zich „slechts" 170.000 gulden heeft toegeëigend. „Dat zal het zo ongeveer wel zijn", zo heeft de verdachte zelf verklaard. Het mag een paar duizend gujden meer zijn, maar voorlopig houdt me* het dan maar op 170.000 gulden. De controle op de boekhouding van de firma is nog in volle gang en het is dus niet onmogelijk, dat men nog voor verrassingen komt te staan. Het is ge bleken. dat de verdachte veel langer dan drie jaar.met het geknoei in de boeken bezig is geweest Al die tijd kon bij ongestoord de fraudes plegen zonder dat zij werden opgemerkt. De T. is, evenals zijn vriendin, voor de officier van justitie te Amsterdam geleid. Verwacht wordt, dat de vriendin, die wegens heling werd gearresteerd, wel weer spoedig op vrije voeten zal worden gesteld. De man heeft het geld opgemaakt aan allerlei privégenoegens, waarbij hij veel vrienden kreeg. Tram en bus rijdt Van onze correspondent BRUSSEL Gisteren was het tram- en busverkeer in geheel België weer nor maal, doch het conflict tussen het perso neel en de directies was daarmee niet opgelost. Gistermiddag zijn door bemid deling van de minister van verkeer even wel besprekingen begonnen tussen beide partijen, die tot een ontwerp-overeen- komst hebben geleid. De leiders van de vakorganisaties zullen deze ontwerp overeenkomst voor hun leden verdedigen, De inhoud van hét ontwerp wordt voor lopig geheim gehouden. Op het ministerie van verkeer ver zekert men, dat de tramtarieven niet ver hoogd zullen worden. gaten in het dek op te zuigen. Olie lossen neemt niet meer dan een dag." Als de tanker leegvis, gaat hij met water in ballast terug naar New Orleans om dan een nieuwe portie graan naar Rotterdam te brengen. ROTTERDAM. No smoking staat er met grote rode letters op de G. S. Livanos die in de Waalhaven ligt. Roken is echter niet gevaarlijk, want de tanker heeft geen olie maar graan aan boord en dan nog wel 33.650 ton, dat is de grootste graan- lading die ooit in Rotterdam door een schip is aangevoerd. Als het moet kan de tanker 41.000 ton in de 33 tanks vervoeren, maar dan zou hij elf dagen geleden noch de haven van New Orleans uit, noch de CONTROLE GEVRAAGD OP SCHROOTHANDEL Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Is het wel juist de prijsvorming van schroot vrij te laten en de vereveningskas met de daar aan verbonden mogelijkheid tot con trole op te heffen, voor het onder zoek naar de schrootfraude en kartel vorming in de Nederlandse en Duitse sehroothandel is beëindigd? Deze vragen hebben de socialistische Tweede-Kamerleden de heren Neder- horst en Van der Goes van Naters aan minister Zijlstra gesteld. Zij vragen voorts welke maatregelen hij zal nemen of aan de E.G.K.S. zal voorstellen om de handel onder deug delijke controle te brengen, opdat boy cot en uitsluiting van handelaren en prijsopdrijving van het schroot worden voorkomen. Nieuwe Waterweg gisternacht in heb ben kunnen komen. De grijze kapitein George A. Gafos (vijftig jaar) vertelde in een licht blauw overhemd met opgerolde mou wen dat hij best was te spreken over de maidentrip van de G. S. Livanos, De gemiddelde snelheid was negentien mijl geweest. „Het is het mooiste schip dat ik ooit heb gehad", zei de in de Ver enigde Staten wonende Griek. Sinds 1935 vaart hij als kapitein bij de Griek se reder Stavros G. Livanos, waarvan de laatste tien jaar op olietankers. Dan maar graan Toen de G. S. Livanos (genoemd naar de zoon van de reder) van de zomer klaar kwam. bracht de tankvaart zo weinig op dat men besloot graan te vervoeren. Het schip hoefde daarvoor vrijwel niet te worden veranderd. Zodra de vrachtprijzen voor olie weer stijgen, zal de Ocean Tanker Line Ltd. te Londen (een van de zes maat schappijen van Livanos) het schip voor zijn oorspronkelijke bestemming ge bruiken. Kapitein Gafos heeft niets tegen graan. „Je hebt er alleen meer stof van dan met olie", zegt hij. „Boven dien hebben de elevators zo'n drie Zelfs terwijl de fotografen in de gelegenheid werden gesteld om hun foto's te maken, spraken Adenauer en de Gaulle door. De voltallige delegaties waren veel groter dan uit dit plaatje blijkt, waarop alleen maar afgebeeld staan, van links naar rechts, de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Mur ville, zijn Duitse ambtgenoot von Brentano, premier de Gaulle, Adenauer, de Duitse minister van economische zaken Erhard en de Franse minister van financiën Pinay. Nederlands sleepschip door eigen anker lek geslagen SONDERNHEIM, West-Duitsland (DPA). Het Nederlandse sleepschip Regina, dat gisteren van Kehl op weg was naar Ruhi'ort in West-Duitsland, is op de Rijn gezonken. Het anker had een lek in de romp geslagen. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER Begin januari na de winterverlofperiode zal Hr. Ms. kruiser De Ruyter als vlaggeschip van smaldeel I in de vaart worden genomen. Het schip, dat meer dan~een jaar in Den Helder m conservatie heeft gelegen, wordt nu op nieuw bemand. Thans is Hr. Ms. De zeven provinciën aan de beurt voor een conservatieperiode, die zal beginnen met een dokbeurt m Schiedam. Bij het aan de grond lopen van de kruiser in de marinehaven is een lich te beschadiging aan de stabiliteitsvinnen ontstaan, die nu ook hersteld zal worden. Eigen nieuwsdienst HAARLEM. De 24-jarige C. v. d. V. uit Heemstede heeft kans gezien 111 twee maanden tijd 23 auto's te verduis teren, Hij huurde de auto's van verschil lende autoverhuurders in zijn woon plaats, in Haarlem, Amsterdam en Am stelveen en verkocht ze daarna aan de koopman G. G. de J. uit Oude Wete- ring. De transacties brachten v. d. V. ze ventigduizend gulden op, waarvan ze; venduizend gulden over was, toen hij dezer dagen werd aangehouden. Hij heeft bekend. De politie heeft vijf van de verduisterde wagens in Oude Wete ring kunnen achterhalen. De andere achttien waren al doorverkocht, maar konden worden opgespoord. DEN HAAG. De nettowinst van de Koninklijke/Shell Groep over de eerste negen maanden van dit jaar lag ruim 32 procent beneden die van 1957. Het derde kwartaal van dit jaar heeft ten opzichte van het tweede kwartaal een lichte verbetering getoond, maar blijft vergeleken met vorig jaar 32% procent ten achter. De nettowinst van de Groep bedroeg over de eerste negen maanden 113,39 miljoen tegen 167,39 miljoen over dezelfde periode van 1957. Zowel de bruto als de netto produktie waren iets lager dan vorig jaar. De liquiditeit van de Groep is aanzienlijk toegenomen. BONN. Tegen de vroegere chef psycholoog van het Westduitse le ger, de 39-jarige Robert Schneider, is woensdag vier en een half jaar tuchthuisstraf geëist. Hij staat terecht voor een rechtbank in Bonn wegens valsheid in geschrifte en bedrog. Schneider heeft met behulp van vervalste diploma's en bullen voorgewend doctor in de medicijnen en psycholoog te zijn. Nadat hij zich in 1955 in Bonn had aangemeld voor dienstneming bij de Bundeswehr was het hem tenslotte gelukt zich op te werken tot hoofd van de psychologische dienst. In no vember 1956 ontdekte de politie het bedrog. Nadat Schneider aanvankelijk tijdens het wekenlange proces ontkend had de vervalsingen gepleegd te hebben, leg de hij tenslotte na voor hem vernie tigende getuigenverklaringen vorige week een volledige bekentenis af. De openbare aanklager noemde Schnei der tijdens zijn requisitoir een be roepsmisdadiger, die met behulï> van leugens een gemakkelijk leventje zocht. Schneider heeft nimmer enig universi tair examen afgelegd, aldus de aan klager. Hij herinnerde er bovendien aan dat de pseudo-psycholoog tweemaal fraude heeft gepleegd. Hij kreeg ten onrech te uitkeringen van de verzekering. Robert Schneider heeft toegegeven al zijn „diploma's" zelf te hebben ge maakt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Het Rijk wordt voor vele duizenden guldens benadeeld aan invoerrechten door lieden die nieuwe auto's importeren nadat zij deze een tweedehands aanschijn heb ben gegeven. Nederlandse autohandelaren kopen in Duitsland auto's en weten de verkopers te bewegen een factuur uit te schrijven waarop een lagere waarde dan de wer kelijke staat aangegeven. Voordat men de wagens naar de grens rijdt, haalt men er vaak het chroom af. Nieuwe banden worden ver vangen door oude. Er wordt voorts wat vuil op de carrosserie gesmeerd. Men schenkt ook aandacht aan het smerig maken van de motor, omdat men wel weet dat men aan de grens de motorkap moet openen opdat de douane het num mer zal kunnen zien. OP FACTUUR Wanneer de gloednieuwe wagen op deze manier een verouderde make-up heeft gekregen, rijdt men naar de grens. De wagen wordt als tweedehands aan gegeven. Bij navraag kan de factuur worden getoond, waarop het veel te lage bedrag staat aangegeven. Dikwijls glippen de geraffineerde ont duikers van invoerrechten zo langs de douane. Soms hebben ze minder geluk, dan wordt een proces-verbaal opge maakt. Dan moet men echter in Duits land weer een onderzoek gaan instellen naar de vervalste facturen. Zo heeft men toch nog heel wat pseudo smokke laars kunnen ontmaskeren. De invoer van de zogenaamde tweede handse auto's levert per keer een paar duizend gulden op, zijnde het bedrag BUSCHAUFFEUR DOOD ACHTER ZIJN STUUR LONDEN (U.P.I.). Twee Engelse meisjes hebben in Orsett doodsangsten uitgestaan toen hun autobus, waarvan de chauffeur tijdens de rit aan een hartver lamming was gestorven, stuurloos van een heuvel afreed langs een smalle weg en een kruispunt naderde. De bus ramde een vrachtauto, waarvan de bestuurder werd gewond, maar de bus zelf kwam tot stilstand. In de armen van de verkeersagent die hen hielp uitstappen, vielen de twee meisjes, die de enige pas sagiers van de bus waren, flauw. MOSKOU (Reuter) De raket waar mee de derde Russische kunstmaan in een baan rond de aarde is gebracht zal in de eerste dagen van december in de dichtere luchtlagen van de dampkring terecht komen en verbranden. Aldus het Russi- weken nodig o-m het graan via mans-sche persbureau Tass. AMSTERDAM (A.N.P.). De Hilversummer G. Vos heeft de bekende oud atleet Jan Zeegers jr, onttroond als snoekkampioen van de „Club der Honderd". De heer Vos presenteerde na een koude maar opwindende dag op de Wijde Blik bij Kortenhoef drie snoeken met (bij elkaar) een lengte van 207 centimeter. Dat was tien centimeter te veel om de radio-artiest Cees de Lange, wiens naam al op de wisselbeker prijkt, van een tweede triomf af te houden. dat men anders aan invoerrechten zou hebben betaald (63 procent van de wer kelijke waarde van de auto). TEGEN HANDGELD Tal van lieden zijn bereid tegen een behoorlijk handgeld de wagens over de grens te brengen. Daar hebben zij het risico van moeilijkheden bij ontdekking graag voor over. Autoriteiten op het gebied van invoer rechten en accijnzen zinnen intussen op middelen om een eind te maken aan de ontduikingen. Het christelijk-histo- rische Tweede-Kamerlid Van de Wete ring heeft er gisteren bij de behandeling van de begroting van financiën vragen over gesteld. Als paleis klaar is TOKIO (Reuter) De Keizerlijke Raad van Japan heeft officieel de verloving goedgekeurd van kroonprins Akihito met Michiko Shoda, dochter van Japans grootste meelfabrikant. Beiden zijn 24 jaar. Het is de eerste maal in de ge schiedenis van het 2618 jaar oude kei zerrijk dat een lid van het regerend geslacht trouwt met iemand die niet van adel is. Het is nog niet bekend wanneer het hu welijk gesloten zal worden. Eerst moet nog een paleis voor het paar worden gebouwd. Geen prinses Men neemt aan dat het breken met de oeroude tradities in heel Japan met veel bijval zal worden ontvangen. Kort na de tweede wereldoorlog werd weliswaar afgekondigd dat de keizerlijke familie niet langer goddelijk was (Japans eer ste keizer zou uit de hemel zijn neer gedaald volgens de oude wetten), maar de uit tien wijzen bestaande Keizerlijke Raad had eerst nog een prinses op het oog. Op tennisbaan Kroonprins Akihito heeft zijn verloofde het eerst ontmoet op de tennisbanen van het luxueuze bergoord Karuizawa. Zij wordt door hun gezamenlijke vrien denkring beschreven als „vriendelijk, vrolijk en bescheiden, een goede gast vrouw". Verleden jaar haalde zij haar graad in de Engelse letteren aan de Heilig Hart Universiteit als nummer één van haar klas van 130 Van de zo mer bezocht zii evenals de kroonprins voor haar Engeland en Amerika. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse regering heeft geweigerd, een bedrag van 2,8 miljoen kronen beschikbaar te stellen voor een onderzoek inzake uitrusting van de Zweedse strijdkrachten met kern wapens. De regering is niet gekant tegen deze wapens, maar vindt het beter de kwestie van aanschaffing ervan nog Wat te laten rusten. Het Zweedse leger had geld ge vraagd voor een onderzoek op grond van de opvatting dat Zweden, wil het in staat blijven zich te verdedigen, wel zal moe ten overgaan tot uitrusting met kern wapens. DEN HAAG Begin volgende week zal minister Hofstra het aangekondigde ontwerp voor een wet op de inkomsten belasting indienen. Deze aankondiging deed de minister gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van zijn begroting van financiën. Hoewel het hier gaat om een techni sche herziening gaf minister Hofstra te kennen dat dan ook de kwestie kan wor den behandeld van de fiscale belemme ringen bij de fusie van familievennoot schappen als daarbij ook een aamerkelijk belang is betrokken. Dat wordt dus blijk baar ook in de nieuwe wet geregeld. De minister zei dat wij ons zo lang nog maar moeten behelpen met de mogelijkheden, die de geldende wet toelaat. Ook de teruggave van de omzetbelas ting bij uitvoer, die gisteren weer tot klachten van allerlei kanten aanleiding gaf, verwees minister Hofstra naar de komende herziening van de wet op de omzetbelasting. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Zwaar bewolkt en nevelig weer met hier en daar wat mot regen of mist. Later in het noorden van het land mogelijk enkele opklaringen. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. MIESJE: Het moet dan maar! 28 NOVEMBER: zon op 8.20, zon onder 16.35; maan op 18.40, maan onder 9.45. ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: De eerste koudegolf van betekenis van dit seizoen is Europa aan het binnendringen. Nadat een vrij diepe depressie over N oord-Scandinavië naar Midden-Rusland ivas getrokken is de wind daar naar noord tot noord, oost gedraaid en daarbij aanzienlijk toegenomen. Dit toenemen was reeds een gevolg van de ontwikkeling van het nieuwe gebied van hogedruk bo ven Scandinaviëdat gisteravond zich nog voortdurend versterkte. De kou de uit Siberië afkomstige lucht kon zodoende snel oprukkendeze be reikte reeds de Oostzee. In Noord- Rusland is het bitter koud. Betrek kelijk dicht bij de Oeral vroor het gisteravtmd om zeven uur al plaatse lijk dertig graden. Ook uit het noor den van Scandinatnë werden toen reeds temperaturen van meer dan twintig graden onder het vriespunt gemeld. Daarbij is in Rusland een flink pak sneeuw gevallen. De felle wind blies deze hoog op zodat onge twijfeld sneeuwduinen daar het ver keer zullen hebben bemoeilijkt. Wat betekent deze koudegolf die zich zeker over geheel Oost-Europa zal uitbreiden nu voor ons landAlles komt hierop neer dat de mogelijk heid van een transport van deze koude naar het tvesten onder ogen moet worden gezien. Hoewel aan vrijwel alle jactoren die noodzakelijk zijn om de koude hier te krijgen is voldaan, is er één feit dal alles te genwerkt: overal in West-, Midden- en Zuid-Europa liepen de barometers gisteravond vooruit, hetgeen hel ver schil in luchtdruk boven Scandina vië en boven West-Europa verkleint waardoor de wind wordt verzwakt. De koude is er dus wel maar kan nog niet naar liet westen trekken. Het enige wat wel kan is dat er in ons land opklaringen komen tijdens welke de temperatuur *s nachts eens wat onder het vriespunt zit. Maar vandaag zal de temperatuur nog on geveer gelijk zijn aan die van giste ren. J

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1