MINISTER GAAT GEMEENTEN TE LIJF Toezicht van Rijk blijft noodzaak Premie voor A.O.W. te hoog was Latilit Geen weerstand genoeg tegen te mooie en te dure woningen MIN.LUNS: op de bres voor een oude Kaninefaat Utf ff dö lïhmMd Prinses Irene in topvorm Robbie bracht gestolen schat aan het licht Winst Philips verder omhoog Politie zoekt Italiaan De Bilt: droog Cyprus in V.N. GRIEKENLAND ENGELAND TURKIJE BIJNA 200 MILJOEN GULDEN OVER Nederzetting uit Romeinse tijd Prof. Thij sse verlaat rijksdienst nat. plan OPLOSSING VOOR HEIERSCONFIJCT WEER IN GEVAAR Meer Amerikaanse wapens voor Indonesië Tienduizend teleurgestelde emigranten in 1951-'56 Strijd tegen polio vordert MOORD OP JOSSIE A .-"1 v Ie Soldaat overleden na vaccinatie schuimrubber- matras Gelij ke beloning voor mannen en vrouwen Werkloosheid volgend jaar op gelijk peil met 1958 ENGELAND KRIJGT OOK SNELWEGEN DIRECTEUR MET ZELFKENNIS Vandaag Gisteren Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 1 0,56 per week, 1 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e Jaarg. No. 4166 Woensdag 26 november 1958 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Ik heb niet zo veel vertrouwen in de gemeente besturen. Ik bespeur de neiging om dure woningen te bouwen, te duur voor de mensen, die er in moeten wonen. Met die woorden is minister Witte gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens het afsluitende debat over zijn begroting de gemeentebesturen in het algemeen genomen, dus de goede uitzonderingen daargelaten te lijf gegaan. De gemeentelijke diensten, aldus de minister, perfectioneren te veel en de gemeentebesturen bieden niet genoeg weerstand tegen te dure en te mooie woningen. Men kan immers de cen trale overheid achteraf verwijten dat er niet voldoende subsidie voor komt. Wantrouwen Minister Witte wees er op dat deze toestand het op zijn beurt weer nood zakelijk maakt dat het Rijk een behoor lijke vinger in de pap houdt. Een zeker wantrouwen in de geste van de gemeen tebesturen achtte de minister wel ge rechtvaardigd: wantrouwen ten opzichte van de vraag of zij de richting, die de regering aanwijst, wel mede willen be wandelen. Bij het gemeentebestuur van Amster dam drong de minister er op aan het particuliere initiatief wat meer armslag te geven. Daar zit nu wat actie in, aldus minister Witte. Akkoord Uit het slotdebat bleek merkwaardiger wijs, dat er volkomen overeenstemming bestond tussen de minister en de woord voerder van de liberale oppositie, mf- Toxopeus. Deze prees hét duidelijke standpunt van de minister inzake de particuliere bouw en de financiering van de woningbouw. Op zijn beurt gaf minister Witte te kennen dat. hij het prettig zou vinden als er met alle afSe" vaardigden zoveel overeenstemming be stond als met mr. Toxopeus Er gebeurden overigens met de be-, erotinig van minister Witte geen onge lukken, wat trouwens ook niet werd verwacht. De Kamer was met eens bijzonder geïnteresseerd in de ontwik keling van het vorige week onverwacht ontstane conflict over de hu"rve^°|Jf4 tussen de mimster en de sociah-t Bommer. Huur op de hellinsf De heer Bommer merkte nog op dat men de Partij van de Arbeid nietskan verwijten, aangezien zij haar volledige medewerking heeft verleend aan een 25. procentS huurverhoging, zoals die bij kabinetsformatie in 1956 was afge:heer Deze is dus verwezenlijkt, aldus de neer Bommer, maar nu wil de minister ver der gaan, hoewel zich geen enkele om standieheid heeft voorgedaan die deze verandering van standPunt kan wettigen, nu minder dan ooit, gezien het kostenpeil. Minister Witte had in 1956 al kunnen weten zo vervolgde de afgevaardigde Bommer. dat hij met een nieuwe hu"^7 verhoging moeilijkheden zou krijgen Het is jammer dat de heer Bommer het ge sprek over een huurverhoging tevoren al heeft geblokkeerd, zei minister Witte, die herhaalde wat hij al had namelijk dat als de socialisten geen huur verhoging willen, de verantwoordelijk heden uiteenlopen. Ook zou hu het.be. treuren dat de Partij van de Arbeid de regering niet zou steunen als deze na ontvangst van het S.E.R.-advies zou be sluiten tot een voorstel tot huurverhoging. Bij de kabinetsformatie was afge sproken dat er per 1 augustus 19o7 een huurverhoging van 25 procent zou komen, maar dat betekent volgens minister Witte niet dat er daarna geen verhoging meer kan komen - Prinses Irene in actie tijdens de laatste dagen van haar wintersport vakantie in Oostenrijk. Vrijdag wordt ze weer op paleis Soestdijk ver wacht. De skileraren, die de Prinses tijdens haar training hebben bijge staan, verklaarden dat zij zich op de ski's zou kunnen meten met de beste tegenstanders. De Prinses heeft vo rige week te Weissee deelgenomen aan de training van de Oos tenrijkse ski-ers, die werden geselecteerd voor de nationale ski- ploeg. Een Weens dagblad noemde de Prinses „een van de beste Neder landse vrouwelijke ski-ers". Geen houvast Daarmee was men uitgepraat, daar de woordvoerders van de andere fracties er niets voor voelden om zonder emg hou vast over een huurverhoging hun oor deel te geven. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Vanmiddag gaat de Kamer beginnen met de openbare be handeling van de begroting van finan ciën en vanavond komt onderwijs aan de orde. IN ROTTERDAM GEVONDEN: ROTTERDAM. Voor de eerste maal schijnt er binnen de gemeente Rotterdam een nederzetting uit de Ro meinse tijd te zijn gevonden. Bij het graven van een sleuf voor de pijplei ding tussen Pernis en het Ruhrgebied is men in een eiland tussen de Slotse- weg, Varieweg en Ruttenpoelseweg. ge stuit op materiaal dat hierop zou duiden. In de inmiddels weer gedichte sleuf tekende zich ongeveer Zestig centimeter onder het maaiveld een oude cultuur laag af, die op een kleirug in het ter rein gelegen was. Dat hier van een woongebied sprake is, blijkt volgens deskundigen uit fosfaatsporen en een groot aantal scherven van verschillende aard. De besturen van de historische ge nootschappen Roterodamum en De Ma- ze hebben zich nu met een gemeen schappelijke brief tot B. en W. van Rotterdam gericht. Men noemt de mo gelijkheid tot onderzoek van deze neder zetting dubbel belangrijk, omdat zich op een tiental meters afstand van de vondst de grachten en funderingen be vinden van het middeleeuwse kasteel Valckesteijn. Omtrent de oudste ge schiedenis daarvan is nog niets bekend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Aan premie voor de Algemene Ouderdoms- verzekering is.over het jaar 1957 ontvangen 1046. miljoen gulden. Aan ouderdomspensioen is in dat jaar uitbetaald 855 miljoen gul den, zodat er een overschot is van bijna 200 miljoen gulden. Uit dit verrassende getal kan wor den geconcludeerd, dat de premie van 6,75 procent berekend tot een maximum inkomen van 6900 gulden per jaar te hoog is geweest. Deze premie ligt vast in de Wet op de Ouderdomsverzekering en was het resultaat van een raming, die naar thans blijkt 20 procent mis is geweest. Ondanks deze hogere opbrengst zal de premie begin januari 1959 worden ver hoogd. Het inkomen waarover de premie is verschuldigd stijgt van 6900 tot 7450 per jaar, waardoor de maximum premie jaarlijks 37 gulden naar boven gaat. Een stijging, die beslist niet nodig is door de verhoging van het pensioen, maar alleen het gevolg is van het in de wet bepaalde. Premie en pensioen zijn daar in gekoppeld aan de loonindex. NIET TRAGISCH De regering vindt het niet zo tragisch, dat zij aan premie 200 miljoen gulden DEN HAAG. Prof. ir. Jac. P. Thijsse, sinds 1954 algemeen adviseur bij de rijksdienst voor het Nationale plan, zal aan het eind van november zijn functie neerleggen. Hij zal toe treden tot het Instituut voor sociale studiën in Den Haag als lid van de wetenschappelijke staf. Prof. Thijsse heeft in de jaren, dat hij aan de rijl.sdienst voor het Natio nale plan was verbonden, een groot aandeel gehad in de bestudering van de ontwikkeling van het westen des lands. Hij adviseerde .verder over belang rijke planologische aangelegenheden en over plannen waarbij civieltechni sche werken een grote rol spelen, zo als het plan-Europoort. Bij het Instituut voor sociale studiën heeft prof. Thijsse ai eerder colleges gegeven over de problemen van de ruimtelijke ordening in Nederland en in de wereld. Dat deed hij ook aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Thijsse begon in 1919 zijn loop baan als ingenieur bij de Rijkswater staat. Van 1946 tot 1950 was hij hoofd van het centraal planologisch bureau te Bandoeng. Van 1947 tot 1954 was hij buitengewoon hoogleraar aan de tech nische faculteit in die stad. meer int dan zij behoeft uit te geven. Het ouderdomspensioen krijgt immers gestadig meer „klanten". Thans zijn er in Nederland met elf miljoen inwoners ongeveer 800.000 mensen van 65 jaar en ouder. Ramingen van het Centraal Plan bureau geven aan dat, wanneer onze be volking stijgt tot veertig miljoen, er ver moedelijk anderhalf miljoen mensen bo ven de 65 jaar zullen zijn. Dan zullen de extra opbrengsten van de A.O.W.-premie wel snel verdwenen zijn. Maar voorlopig bestaan die extra inkomsten nog en de regering piekert er over, wat zij er mee kan en mag doen. Het denkbeeld is naar voren gekomen om er een deel van de komende weduwen- en wezenverzekering mee te gaan financieren, maar tot een beslissing is het nog niet gekomen. COMPENSATIE Inmiddels heeft het College van Rijks bemiddelaars een beschikking in de pen, die aan degenen, die hun maximum pre mie zien stijgen met 37 gulden per jaar, een looncompensatie zal geven. Het college heeft aan de Stichting van de Arbeid daarvoor advies gevraagd. Aan de verhouding tussen de premie betaling door werkgever en werknemer wordt niet getornd. De werkgever ver haalt de voile premie van 6,75 procent, de werknemer krijgt een compensatie van 5,6 procent. NEW YORK (Reuter, UPI) Met een reeks felle beschuldigingen van de Griekse minister van buitenland se zaken Averoff aan het adres van Engeland, is het debat over Cyprus in de Politieke Commissie van de Verenigde Naties dinsdag begonnen. Engeland bekommert zich in zijn politiek ten aanzien van Cyprus helemaal nief om de rechten der Cyprioten, zei Ave roff. Het is er de Britten alleen maar om te doen het eiland een status te geven die de Britse belangen het beste waarborgt. Het gaat volgens minister Averoff al lang niet meer om de bevolking van Cyprus alleen. De kwestie-Cyprus vormt een directe bedreiging van de vrede en veiligheid in het oostelijke deel van de Middellandse Zee. DRIE RESOLUTIES Er zijn tot nu toe bij de Politieke Com missie drie resoluties over de kwestie- Cyprus ingediend. Een door Engeland, een door Griekenland en een door Tur kije. Engeland vraagt volmachten om in samenwerking met Grieken en Turken een oplossing voor de moeilijk heden op het eiland te zoeken. Verder verzoekt het de betrokken partijen een einde te maken aan de terreur. Het staat op uitvoering van het Britse ze venjarenplan voor Cyprus. Griekenland daarentegen eist na een pe riode van zelfbestuur bekrachtiging door de Verenigde Naties van de on afhankelijkheid van het eiland. Een commissie van vijf landen moet mee helpen aan het zoeken naar een oplos sing voor de bestaande geschillen. ZELFBESTEMMING Turkije vraagt een Brits-Grieks-Turks gesprek over Cyprus en wil de Griekse en Turkse bewoners van het eiland het recht van zelfbestemming geven. In het vervolg van zijn rede in de Poli tieke Commissie wijdde minister Ave roff o.a. uit over de terreur van de Eoka. Hij wees in dat verband op het optreden van^ie Britse strijdkrachten op Cyprus en zeiGeweld lokt geweld uit. ABSURD De Turkse eis tot verdeling van het eiland noemde Averoff absurd. Hoe kan een minderheid van zeventien procent dezelfde rechten hebben als de meerderheid van 80 en deze zelfs haar wil opleggen? De Britse minister van staat Alan Noble stelde tegenover Averoffs beschuldi gingen twee eisen er moet een einde komen aan de terreur; de vrede moet worden hersteld. In de tweede plaats: een overeenkomst over de definitieve status van Cyprus is thans onmogelijk. Samen met Griekenland en Turkije wil Engeland Cyprus in elk geval de komende zeven jaar blijven besturen. Eigen nieuwsdienst „ROBBIE" ....scherpe neus en speurzin.... AMSTERDAM Aan de vooravond van de beëindiging van het heierscon- flict heeft zich een onverwachte ont wikkeling voorgedaan. De patroons hebben de wens van de heiers om van avond gezamenlijk een bespreking te houden, van de hand gewezen. Het bestuur van de Amsterdamse hei- ers-organisatie Broederschap heeft hier op gisteravond verklaard, dat het zich op korte termijn over deze niet verwach te afwijzing zal heraden. Alle heibazen van de ploegen Amster damse heiers, die sinds september in sta king zijn geweest, hadden zich gisteren bij de patroons gemeld. Zij deelden mee, dat zij hedenochtend weer aan het werk zouden gaan. Over de bespreking, die de heiers had den aangevraagd, zeiden de patroons evenwel schriftelijk: Aan een bespreking met uw bestuur hebben wij, gezien de eerder opgedane treurige ervaringen geen behoefte. Zij raadden de heiers aan zich te wenden tot de patroonsbond of tot hun advocaat. WASHINGTON (UPI). Amerika is bereid verdere economische en militaire hulp aan Indonesië in overweging te nemen. De details van zulk een hulp verlening moeten nog worden uitgewerkt. Aldus bevestigde de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren berichten hierom trent uit Djakarta. Het besluit is waar schijnlijk het resultaat van de bespre kingen, die minister Subandrio in Was hington heeft gevoerd. De woordvoerder kon niet zeggen of de militaire hulp zal bestaan in verkoop van wapens (zoals in augustus, toen Indonesië een kleine voorraad kleine wa penen ontving) of uit levering volgens het verdrag voor militaire hulpverlening zoals Amerika met een aantal bondge noten heeft. In elk geval, aldus de wordvoerder, zullen de wapens worden geleverd onder de voorwaarde dat zij slechts worden gebruikt voor defensieve doeleinden. Zij zullen zonder toestemming van Amerika ook niet mogen worden overgedragen aan een ander land. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Van de Nederlandse emigranten, die in de jaren 19511956 Nederland verlieten, is ruim 4,5 pet. weer in ons land teruggekeerd. De cijfers voor de verschillende emigratielanden zijn: Australië/Nieuw Zeeland 4,5 pet., Canada 4,8 pet., Amerika 3,4 pet. en Unie van Zuid-Afrika 7.0 pet. Bij elkaar zijn dit een dikke tienduizend teleurgestelde emigranten. ROTTERDAM. - Zij heet Robbie en volgende maand hoopt zij negen jaar te worden. Wanneer u haar foto bekijkt zult u misschien even twijfelen, maar Robbie is een raszuivere „greyhound". Zij is verlamd geweest, maar een goede verzorging en voeding hebben er haar bovenop geholpen. Dat ging ten koste van haar lichaamsgewicht. Haar lijn heeft zij verloren, maar haar fijne neus en haar jachtinstinct heeft zij be houden. Aan die fijne neus en aan dat jacht instinct van Robbie is het te danken dat een jeugdige inbreker vierentwintig uur na het plegen van diefstal met braak achter slot en grendel kwam te zitten, want Robbie vond de heimelijk verborgen buit! Hondetaai „Wat heeft die hond toch?", vroeg Robbie's vi-ouwtje aan de baas. Op de Rombach.weg was Robbie tussen de struiken van het plantsoen bij de H.T.S. verwoed aan het graven en toen de baas hem riep blafte Robbie hem in de hondetaai toe dat hij maar eens moest komen kijken. Dat deed de'baas en wat zag hij daar op de bodem van het door Robbie gegraven gat? Een nog nauwelijks door roest aangetast geldkistje! De baas bracht de vondst naar het politiebureau waar een vakbekwame rechercheur het kiêtje opende. Behalve een bedrag van 539,50 zaten er brie' ven in ten name van de negentienjarige loswerkman H. B. Van inbraak Even later zat deze B. met een hoog rode kleur op het politiebureau. Hij be kende het kistje in het plantsoen te hebben begraven omdat hij het daar veiliger achtte dan bij vader en moe der thuis. Over dat geld legde hij aanvankelijk nogal dubieuze verklaringen af, maar tenslotté biechtte hij op dat het afkom stig was van een door hem de avond tevoor gepleegde inbraak. Dank zij Robbie's speurzin kwam het geld weer terug bij de rechtmatige eigenaar, een schoenwinkelier op de Hoogstraat te Rotterdam. AMSTERDAM. Het derde kwartaal van dit jaar is voor Philips bijzonder gunstig geweest. "Zowel de omzet als de winst vertonen een belangrijke stij ging. De winstmarge is verder verbe terd. In de eerste negen maanden is de omzet, vergeleken met dezelfde perio de van vorig jaar, toegenomen met 12 pet. tot 2,4 miljard. De winst vóór aftrek van belasting steeg met 28 pet. tot 321 miljoen, de winst na aftrek van belasting met 24 pet. tot 151 miljoen. De liquiditeitspo sitie is verbeterd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Van de driejarige kin deren heeft 83 procent al drie polio-in jecties gehad. Van een tot zes jaar ont ving 85 procent twee prikken. De laatste injectie wordt in januari of februari gegeven. De pasgeborenen, en kinderen van negen tot dertien jaar, krijgen 'het komende voorjaar twee in entingen. De zeven- en achtjarigen heb ben dit najaar twee injecties tegen kin derverlamming gehad. In mei tot en met juli volgt de derde. Voor de vac cinatie wordt nog altijd het R.I.T.-vaccin uit België gebruikt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Wie onze minister van buitenlandse zaken een hak (je) wil zetten, moet vroeg opstaan. Dat hebben de leden van de Tweede Kamer weer eens gemerkt, die de bewindsman gemoedelijk hadden gekapitteld over de kosten, gespendeerd aan een afgiet- sel van een grafsteen vdn een achttien honderd jaar geleden gestorven Kani nefaat, ten behoeve van het Rijks museum voor oudheidkunde te Leiden. Deze was in Romeinse krijgsdienst ge weest. Had hij dus niet zijn nationali teit verloren? Waarom dan geld uitge geven voor een staatloze? Voor zijn antwoord is de minister echt eens even gaan zitten. De citaten uit Tacitus, volgens wie ons land om streeks 145 v. Chr. niet door Rome was geannexeerd, hebben op hem geen in druk gemaakt. Deze schrijver bewijst alleen dat er een bondgenootschap tus- KAIRO (Reuter). De regering van de Soedan heeft besloten de standbeel den van generaal Charles Gordon en veldmaarschalk Lord Kitchener, die te Karthoem de herinnering levend houden aan de verovering van de Soedan door de Engelsen, uit de straten van de Soe- danese hoofdstad te verwijderen. Zij zul len in een museum worden onderge bracht. sen het Romeinse imperium en de Bataven bestond, een verdrag dat hoogstwaarschijnlijk ook voor de Kani- nefaten gold. Het hield in dat de Bataven geen belasting behoefden te betalen, doch daartegenover krijgsdienst zouden ver richten. Die dienstneming was daarom een volkomen natuurlijke zaak en uit grafschriften van vijf Batavenlijfwach- ten van keizer Nero blijkt dat zij van „natione Batavi" of wel de Bataafse nationaliteit waren. .Kosteloos Het is niet mogelijk voetstoots vast te stellen, zo zegt minister Luns, of 145 v. Chr. een gelijke bepaling gold als thans, dat een Nederlander in vreemde krijgsdienst zijn nationaliteit verliest. Ook is niet na te gaan of zo dit wel gold de betreffende Kaninefaat toe stemming van zijn Stamhoofd heeft ge kregen. Het is spijtig, aldus de minister, dat ik niet in staat ben daarover be scheiden over te leggen. Hoe dan ook, de stelling kan worden verdedigd dat de Kaninefaat zijn natio naliteit in Romeinse dienst behield. Kosten en moeiten zijn dus niet ge spendeerd aan een staatloze. Zouden de Kamerleden hiermee nog niet tevreden zijn, dan speelt de be windsman zijn laatste troef uit: het af gietsel van de grafsteen wordt kosteloos ter beschikking gesteld. MINISTER LUNS geen vergeefse moeite Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Hoewel de poli tie grote aandacht besteedt aan de gegevens cGe zij heeft ontvangen van de anonieme briefschrijver, die meent te weten wie waarschijnlijk de moordenaar is van magere Jossie, wil dit nog niet zeggen, dat de man, die de anonymus heeft aangewezen, ook inderdaad de jonge vrouw om het leven heeft gebracht. De man, die volgens de briefschrij ver de moordenaar wel eens zou kun nen zijn, is een Italiaan, die op het ogenblik niet in ons land is. Er wordt nu naar hem gezocht. Dicht bij huis? De politie is ook geneigd de moorde naar dichter bij huis te zoeken, nl. in de kring van mensen, die de vrouw zeer goed hebben gpkend. Na de moord op magere Jossie heeft de dader nl. uit een geldkistje in de kamer waar zij verbleef, een vrij belangrijk bedrag aan geld gestolen, maar de dader heeft er 25 gulden in laten liggen. Wanneer men nu weet, dat de vrouw, die aan Jossie de kamer verhuurde, steeds 25 gulden wenste van de ver moorde vrouw, dan neemt men aan, dat de moordenaar een man moet zijn, die met deze gewoonten op de hoogte is geweest. In dat geval zal het iemand moeten zijn, die in deze buurt zeer goed bekend was. Advertentie Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In het St.-Laurentius- ziekenhuis te Roermond is gisternacht de negentienjarige dienstplichtige sol daat G. A. Langenhof uit Rijssen (Ov.) na een vaccinatie overleden. Officieel werd meegedeeld, dat de (on gehuwde) soldaat is gestorven ten gevol ge van encephalitis post vaccinalis (complicatie na primo vaccinatie). Soldaat Langenhof was in opleiding bij het derde depot infanterie te Roermond. Vandaag zou daar een ouderdag wor den gehouden, maar de militaire leiding zag in het gebeurde aanleiding die af te gelasten. Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG De gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor gelijke arbeid begint langzamerhand te komen. Het college van rijksbemiddelaars, zo deelt minister Suurhoff de Tweede Kamer mee, is bezig waar mogelijk de verschillen tussen mannen- ën vrouwen- lonen geleidelijk kleiner te maken. In enkele bedrijfstakken, waar veel vrou wen werken, is dat reeds duidelijk te merken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De meest recente ver wachting over de werkloosheid in 1959, opgesteld door het Centraal planbureau, is een gemiddelde werkloosheid van rond 95.000 mannen en 5000 vrouwen. Dat ge middelde ligt gelijk aan de dit jaar opge treden werkloosheid. Deze verwachting houdt in, dat de ge hele toeneming van de beroepbevolking in 1959 geraamd op 45.000 mannen en vrouwen in het arbeidsproces zal wor den opgenomen. Dat is alleen mogelijk bij een vrij belangrijke toeneming van de werkgelegenheid. Minister Suurhoff, die dit in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Ka mer bekend maakt, wijst er wel op dat de ramingen van het planbureau nog als zeer voorlopig moeten worden gezien. Er bestaat naast de werkloosheid nog steeds een tekort aan arbeidskrachten voornamelijk voortkomend uit een gebrek aan goede vaklieden. Dit tekort is wel sterk verminderd: het liep van 49.000 man in 1957 terug op 14.500 in dit jaar. Jeugdwerkloosheid komt, landelijk ge zien, vrijwel niet voor, aldus de minister. Ook de dit jaar van de scholen gekomen jonge mensen vinden allen werk, alleen wat langzamer dan in vorige jaren. LONDEN (Reuter) Op de grote nieuwe Britse autowegen zal een nieuw reglement van toepassing zijn. Lang zame, onzekere chauffeurs, te oude auto's, chauffeurs die nog in opleiding zijn, wielrijders en voetgangers mogen deze autowegen niet gebruiken. Er mag niet gestopt of geparkeerd worden be halve op speciaal daarvoor bestemde plaatsen. Er' zal geen maximumsnel heid gelden. DJAKARTA (A.N.P.) Een algemeen verschijnsel is dat na het overnemen van de leiding van Nederlandse bedrijven in Indonesië, stagnatie optreedt. Met die woorden heeft gisteren de directeur van het Indonesische bureau voor toezicht op Nederlandse farmaceutische bedrijven, de leiding van de n.v. Chemicaliënhandel Rathkamp overgenomen. Rathkamp is de grootste farmaceu tische firma in Indonesië. De directeur deed een beroep op alle werknemers extra hun best te doen. Een klein incident veroorzaakte enige vertraging, toen de Nederlandse directeur, dr. Lewant, aanvankelijk weigerde het document van overdracht te tekenen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Nevelig en over wegend droog weer met enkele ver spreide opklarin gen. Weinig wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. MIES JE: Kleurig truitje vandaag. 27 NOVEMBER: zon op 8.18, zon onder 16.36; maan op 17.49, maan onder 8.54. max neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind c. in mm Helsinki regen w 4 0.1 Stockh. onbew. NW 7 0 Oslo regen stil 2 0.2 Kopenh. geh. bew. W 8 0.5 Aberdeen 1. bew. stil 11 0 Londen geh. bew. NNW 5 0 A'dam motreg. Z 4 0.1 Brussel geh. bew. O 2 0 Luxemb. motreg. ONO 1 0.5 Parijs geh. bew. O 4 0 Bordeaux geh. bew. stil 8 0 Grenoble geh. bew. O 8 0 Nice regen O 17 0.3 Berlijn motreg. WZW 3 0.1 Frankf. geh. bew. O 4 0 München motreg. O ZO 1 Garm. P. mist stil 1 0 Zürich motreg. NO 3 0.1 Genève geh. bew. NNO 9 0 j)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1