Minister Staf: alarmsysteem in opbouw NEDERLAND IN RADARNET VAN W.-EUROPA De Gaulle omringd door ja-zeggers A -onderzeeërvoor marine in studie Vorstelijk maal uit eigen weitas DRIE RENPAARDEN DOOR VERGIFTIGING GEDOOD Suprajogiwe naasten alles Grenzen ook voor hoela-hoepels De Bilt: droog RAKETBOUW SAMEN Onderzoek klacht van fotografen De Karei Doorman viel duur uit NOG GEEN NOODZAAK VOOR CONFERENTIE OVER BERLIJN In het voorjaar vleestekort Bestuurder reed door na ongeluk BOYCOT MET RISICO's Afgebroken! Eerste Kamer wil niet nakaarten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoge eisen Te duur NIEUWE SNELLE LEGEREENHEDEN Westen wacht op nieuwe rode stappen OUDE VROUW DOOD OP BED GEVONDEN Opschudding in Britse stallen Nederlandse troepen op Duits gebied Geen trek Waarom? LABOUR WIL „KERNVRIJE ZONE IN EUROPA Franse communisten zijn liu praktisch van de kaarl JANUARI ARREST IN POOL-ZAAK f Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991: Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter* 6 cent per woord met een minimum van 1. 14e Jaarg. No. 4166 Dinsdag 25 november 1958 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland zal in de komende jaren komen te vallen in de radargordel, die West-Europa zal beschermen tegen on verwachte luchtaanvallen. In die jaren zullen in Nederland als onderdeel van het uitgebreide Europese waarschuwings-radarnet enige radarposten worden geïnstalleerd, die volgens de modernste elektronische vindingen zijn ingericht. Minister Staf, die dit in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer meedeelt, kon echter nog met voorspellen wanneer het gehele net klaar zal zijn. De automatisering van het waarschu wingssysteem is nog een punt, dat uitge breid onderzoek vordert. Nederland heeft in samenwerking met de Belgische en Duitse luchtmacht een dergelijk onder zoek aangepakt. Samenwerking tussen de Navo-landen op dit gebied is overigens niet steeds een eenvoudige zaak, aldus minister Staf. om dat elk land zich moet realiseren dat zijn taak in de luchtverdediging een deel is van het geheel. Zo ligt de verdedi ging van Nederland grotendeels buiten onze eigen grenzen. Op elektronisch gebied zal de naaste toekomst de hoogste eisen stellen aan de industrie en aan gespecialiseerd perso neel. Minister Staf verwacht dat voor de luchtverdediging de taak van de beman de vliegtuigen en van de luchtdoelartil lerie voor een groot deel zal worden overgenomen door geleide projectielen, mits natuurlijk betrouwbare raketten in voldoende hoeveelheden beschikbaar komen. Nike-eenheden zullen binnen afzien bare tijd aan de Nederlandse luchtmacht worden toegevoegd, aldus minister Staf. De eventuele bouw van atoomonder zeeboten voor de Koninklijke Marine is nog steeds het studiestadium niet gepas seerd. Uit de memorie van antwoord van minister Staf blijkt dat hij de ontwikke lingen van de atomische voortstuwing nauwlettend volgt. De bouwkosten van een atoomonder zeeboot worden voorlopig geschat op on geveer honderd miljoen gulden. De mi nister wijst er op. dat in verband met de bouwkosten en de stand van de natio nale wetenschap alleen nog maar voor onderzeeboten aan atoomvoortstuwing gedacht kan worden. De mogelijkheden voor samenwerking met Amerika in het kader van de Atomic energie act worden thans nagegaan. De twee vervangende onderzeeboten Dolfijn en Zeehond zullen op 1 oktober 1959 en 1 april I960 te water moeten worden ge laten. Een jaar na afloop van'de proef tochten zullen beide schepen aan de Minister Staf beeft bevestigd dat de Benelux-landen, Frankrijk, Duitsland en Italië gezamenlijk de produktie van de Hawk-raket onderzoeken. Zoals men zich zal herinneren meldden wij dat reeds in ons blad van 4 oktober jl. Amerika verleent daaraan steun met zijn technische kennis. Enige grote Nederlandse industrieën zijn reeds bij het voorbereidende werk ingeschakeld. operatieve sterkte van onze vloot wor. den toegevoegd. Uit de memorie blijkt verder nog dat een luchtdoelraket voor de 2500-tons onderzeebootjagers thans in ontwikke ling is. De uitrusting van de twee krui sers met luchtdoelraketten zal 24 tot 30 maanden duren Het is de bedoeling dat de modernisering van beide schepen niet gelijktijdig zal plaats hebben. JOHANNESBURG Tijdens een cricketwedstrijd in de omgeving van Johannesburg zijn zondag de toe schouwers en de spelers door een grote zwerm woedende bijen over vallen. De zwerm vloog eerst de tribunes in, van waar de toeschouwers in paniek vluchtten. Nadat de bijen de achtervolging hadden gestaakt, om dat de toeschouwers een goed heen komen hadden gevonden, stortten zij zich in duikvlucht op de witgeklede spelers. Het spel werd onmiddellijk onder broken en ook de spelers sloegen op de vlucht. Maar voordat zij de kleed kamers bereikt hadden, waren drie van hen zodanig toegetakeld, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. SI RPRISE NA SINTERKLAAS Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Hoofdcommissaris H. J. van der Molen heeft inderdaad een onderzoek gelast naar aanleiding van de klacht van de Nederlandse ver eniging van foto journalisten. Verwacht wordt, dat het resultaat van dit onder zoek vandaag in de vorm van een rap port bekend zal worden gemaakt. Inmiddels heeft ook de directie van het A.N.P. zich met een brief tot de hoofd commissaris gewend, waarin de afkeu ring ver het al te forse optreden van de bereden politieman wordt uitgespro ken. De gemoederen omtrent dit hardhan dige en volgens de fotojournalisten overbodige optreden van de politie zijn nog niet gesust. De politie valt de fotografen vrijwel altijd lastig, menen de mannen van de camera. Maar vol gens het oordeel van de politie, weten de fotografen zich niet voldoende te be heersen. Zij liepen tijdens de intocht vlak voor de schimmel van Sint-Nico- laas, dat was niet nodig, aldus de po litie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ruim 50,4 miljoen gulden heeft het ons gekost om van de Karei Doorman weer een modern vlieg kampschip te maken. De moderniseringskosten, aanvankelijk geraamd op 25 miljoen gulden, blijken door stijgingen van loon- en materiaal- prijzen gestegen te zijn tot 31,3 miljoen gulden. Het normale onderhoud kostte in de jaren 1955 tot en met 1958 13,8 mil joen gulden Ten slotte kostte het nieuwe radio- en radarmaterieel 5,3 miljoen gulden. DEN HAAG. In het Nederlandse leger zullen eenheden worden opgenomen die in het bijzonder voor vernielingen bij de in te nemen weerstandslijn zijn opge leid. Zij zullen worden uitgerust met snelle voertuigen. Minister Staf deelt dat de Tweede Kamer mee in de memorie van antwoord op zijn begroting. De Kamer had ge vraagd of bij de agressie van lokale aard ook Nederlandse troepen onmiddellijk kunnen optreden. K In de nevelige Ar- dennen op het Belgi- jÜ sche Koninklijk do ll mein Ciergnon liggend - in het woud van St. §U Hubert hebben konin- B gin Juliana en prins |H Bernhard gisteren S deelgenomen aan een H sfeervolle jachtpartij. =g Er werd geluncht in het' jachtpaviljoen, waarna de middag werd besteed aan klopjachten, die pas bij het invallen van de schemering een einde vonden. Hun gast- vrouwe en -heer wa ren prinses Liliane en koning Leopold, die hun doorluchtig jacht gezelschap een knap pend stuk wildbraad aanboden, dat op een open vuur werd ge roosterd. Tijdens deze welko me rustpauze werd bovenstaande telefoto gemaakt: tweede van links is (staande) ko ning Leopold. Op de bank zitten de burggraaf Du Pare, een Belgische hofdig- nitaris, een hofdame en daarnaast prinses Liliane. Geheel rechts is koningin Juliana zichtbaar in gesprek met burggraaf d'As- prémont Linden, (tweede van rechts) Motie Biewenga Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Er bestaat in de Eerste Kamer blijkbaar geen behoefte aan om na te gaan of aanneming van de motie Biewenga in de Tweede Kamer in strijd is geweest met het regeringsprogram. Dat blijkt uit het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp tot wijziging van de wet op de vervreem ding van landbouwgronden. Sommige leden, aldus zegt het verslag, meenden zich te kunnen distantiëren van een bespreking van het vraagstuk of is ge handeld in strijd met het program van het zittende kabinet en brachten in dit verband onder de aandacht dat zij aan dat program niet waren gebonden. Een „groot aantal leden" sloot zich bij die op merkingen aan. Uniek in E.E.G. Uit het verslag blijkt overigens dat in de Eerste Kamer soortgelijke ver schillen van inzicht over de werkings duur van de wet bestaan als in de Tweede Kamer. Vele leden maakten onderscheid tussen structuurbeleid en prijsbeheersing van cultuurgrond. Zij wilden gaarne meewerken aan het in stand blijven van de resultaten van ruil en herverkavelingen. Zij vroegen zich echter af of de thans bestaande over heidscontrole wel het enige rechtsmiddel is om een goede verkavelingstoestand te handhaven. Verscheidene leden zeiden dat binnen niet al te lange tijd nadere bezinning op de huidige regeling vereist zal zijn, omdat een prijsbeheersing, als in ons land, niet bestaat in de overige bij de E.E.G. aangesloten landen. LONDEN, (Reuter) Het streven van de Sovjetunie naar wijziging van de status van Berlijn vereist nog geen conferentie van de drie westelijke grote mogendheden. Dit werd giste ren zowel in Washington als in Lon den duidelijk te verstaan gegeven. J^hn Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, deelde gisteren echter wel mee dat de Sov jetunie het in de hand had een der gelijke conferentie noodzakelijk te ma ken. Na terugkeer van een korte va: kantie zei hij in Washington: „Wij weten nog niet wat de Russen van plan zijn. Zij kunnen zo'n conferentie altijd noMzakclijk maken." Dulles zei dat er geen verschil van mening bestaat tussen de drie wes telijke grote mogendheden en West- Duitsland over hetgeen zal moeten worden ondernomen om aan de toe stand in Berlijn het hoofd te bieden. Hij was er zeker van dat, oe de toe stand zich ook ontwikkelde, het wes ten var'" jraden zou handelen. In Bonn verklaarde bondskanselier Ade nauer dat hij het van het grootste be lang acht de toestand in Berlijn deze week te kunnen bespreken met gene raal De Gaulle. Voor West-Berlijn en voor West-Duitsland was volgens hem alles gelegen aan het behoud van de solidariteit tussen de westelijke mo gendheden. Eten genoeg Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, deelde gisteren in een voor Amerika bestemde televisie-uit zending mede dat er zoveel voorraden in West-Berlijn zijn dat een nieuwe blokkade een half jaar lang doorstaan zou kunnen worden. Biandt was van mening dat de Sovjet unie de overdracht van Berlijn aan Oost-Duitsland niet met geweld zal af dwingen omdat zulks zeer ernstige ge volgen zou kunnen hebben. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De buren van de 80-jarige weduwe Jansje v. d. Wardt- Kruidenier, een alleenwonende dame uit de le Balsemienstraat in Rotterdam vonden gistermiddag het oudje dood op bed. Zij roken een sterke gaslucht en waar schuwden de politie. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat in het keuken tje gas vrijkwam doordat een kraan niet gesloten was. De oude dame bleek de gewoonte te hebben 's nachts thee te zetten om de slapeloosheid te verdrijven en de poli tie vermoedt, dat zij daarbij het gas heeft vergeten af te sluiten.Er wordt ook rekening gehouden met de moge lijkheid van dood door hartverlamming, omdat een tortelduif en een marmotje in de kamer nog leefden. UTRECHT. Het rundvlees is een van de zeer weinige voedingsmiddelen, waarvan na de oorlog de produktie de consumptie niet heeft kunnen bijhouden. Hieruit resulteerden prijsverhogingen. Deze opmerking wordt gemaakt in het rapport over de wereldsituatie van vee en vlees, dat is opgesteld door het se cretariaat van het produktschap voor vee en vlees. Het rapport wordt woens- LONDEN Atherstone, in Midden-Engeland heeft zich in het begin van de vo rige week een geval van vergifti ging voorgedaan waar de Engel sen zwaar door geschokt zijn. Het lijkt inderdaad alsof hier moed willig enige paarden zijn geofferd aan de zeer kwade wil van iemand, wiens oogmerk overigens nog niet duidelijk is. dag behandeld in dé" openbare verga- De vorige week werd normaal dering van het produktschap. aan vier paarden m de vroege Aangezien in Nederland de ruwvoe-ochtend het „ontbijt geserveerd In de stallen te van de dode paarden opgezonden voor een analyse. Pas als wij daaruit dercampagne gunstig verlopen is, kan, volgens de samenstellers van het rap port, met een gelijkmatige marktaan- voer gerekend worden. In het voorjaar zal het rundvleestekort in Europa zich echter sterker doen gevoelen. Het rapport komt tot de conclusie, dat een goede tot hoge rundvleesprij's in het voorjaar zich als waarschijnlijk laat aanzien en dat de verwerkers van fa- brieksvlees in stijgende mate met schaar ste te kampen zullen hebben. De voor uitzichten voor de importhandel in le vend vee worden niet gunstig genoemd. Naar de mening van de rapporteurs liggen de gevaren op de rundvleesmarkt in de huidige situatie meer op het ter rein van de minister van economische zaken dan van landbouw, visserij en voedselvoorziening. De vooruitzichten voor de rundvlees- produktie zijn rooskleuriger dan in me nige andere sector en als de kansen voor de kostprijsverlaging in deze sec tor systematischer en op grotere schaal kunnen worden aangepakt, acht men een produktiestijging van 10 tot 15 pro cent binnen enkele jaren alleszins ver antwoord. In het rapport wordt gezegd, dat bij uitbreiding van de nationale rundvlees- produktie zwaardere eisen gesteld zul len worden aan het marktbeleid, daar tijdelijke verstoringen in de aanvoer niet tot de onmogelijkheden behoren. Drie gingen gretig naar de voer bak, één had er geen zin in. De drie kregen vrijwel direct hevige maagpijn en voordat er iets ge daan kon worden waren zij dood. Dit alles binnen de twintig mi nuten. De stallen waar dit gebeurde zijn van trainer Leslie Maud, die in Tamworth, Warwickshire, woont. Zijn commentaar was kort: „Vandaag of morgen ver wachten wij het rapport van de politie. Er zijn monsters van de maaginhoud Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met de Duitse autori teiten wordt overleg gepleegd over de mogelijkheid om een deel van onze parate troepen in Duitsland te legeren. Minister Staf, die dit de Tweede Kamer meedeelt, zegt dat hierbij wordt gedacht aan de sterkte van een gevechtsgroep. De hiervoor vereiste verkenningen zullen spoedig beginnen, maar over het resultaat zijn geen voorspellingen te doen. enig houvast kunnen putten, kunnen wij stappen gaan overwegen. Dit is natuur lijk een heel ernstig geval". De drie paarden waren vrij goede be kenden op de Engelse renbanen: Roman Festival won twee rennen op de vlakke-, baan en begon niet zo lang geleden zijn carrière als hindernïspaard. Ook daar won hij al twee koersen. Desertcar had zich vooral toegelegd op het hindernis- werk: hij wc i daarin driemaal. Het derde paard was Eclair VII, een im port uit Frankrijk. Geen van drieën was verzekerd. Het ene paard dat wellicht hier zijn instinct volgde, toen hij het voer on beroerd liet heet Incompatible, een zevenjarige schimmel en eigendom van Joseph Bennett uit Paignton in Devon. Incompatible was ingeschreven voor de rennen te Worchester op zaterdag. Hij verscheen daar, was favoriet tegen gelijk geld, en won nórmaal. Een wonderlijk geval was donderdag op de rennen te Uttoxeter aan de orde: Incompatible zou dood zijn en er wa ren mensen, die de heer Bennett kwa men zeggen, dat het nu toch zo jammer was, dat zijn paard nooit meer in de baan zou komen."Waarom niet" „Incompatible is toch dood? -.." Van onze correspondent LONDEN De Britse socialistische partij heeft gisteren haar verkiezings manifest gepubliceerd met het oog op de algemene verkiezingen die zij in het komende voorjaar verwacht. Premier Macmillan heeft gisteren verklaard dat er deze winter in geen geval verkie zingen zullen worden gehouden. Hij wilde niet zeggen wanneer zij dan wel zouden kunnen worden gehouden, maar als mogelijkheden noemde hij komend voorjaar, volgende zomer, volgende herfst of zelfs 1960. Het manifest van de Labourpartij draagt het karakter van een „vredesmanifest", strekkende tot het beëindigen van de koude oorlog. Het komt in aanzienlijke mate tegemoet aan de eisen die de Russische propaganda voortdurend stelt terwijl aan de andere kant met geen woord wordt gerept van de Brits- Amerikaanse alliantie, die de politiek van het westen toch in grote mate bepaalt. Peking erkennen De belangrijkste punten van de buiten landse politiek die een eventuele nieuwe socialistische regering in Groot- Britannië zou gaan voeren, zijn: De Chinese volksrepubliek moet wor den toegelaten tot de Verenigde Naties. 2 Formosa moet onder beheer van de Verenigde Naties komen terwijl de bevolking op een later tijdstip zich over haar eigen toekomst zou kunnen uitspreken. 3 De eilanden Quemoy en Matsoe moe ten worden overgedragen aan de Chinese volksrepubliek. Er moet een „neutrale zone" in Europa komen zonder kernwapens, overeenkomstig het bekende Poolse plan. Groot-Britannië zal onmiddellijk een einde maken aan het beproeven van zijn kernwapens, onverschillig wat de andere mogéndheden doen. Getuigen gevraagd ROTTERDAM. De politie van het bureau Marconiplein in Rotterdam (Te lefoon 35970) zou graag getuigen horen van een ongeluk, dat gistermiddag op de hoek van de IJsselstraat en de Veer havenstraat gebeurde. Een achttienjari ge jongeman. A. C. E. werd aangereden door een blauwe Volkswagen-bestelauto en moest met een gebroken rib in het Zuiderziekenhuis worden opgeno men. De autobestuurder is doorgereden. Van onze correspondent PARIJS. 39 leden van de Assem- blée zijn nu definitief gekozen; voor 426 zal zondag herstemming moeten plaatsvinden. Alle conclusies die men wil trekken berusten dus op de uit slagen, zoals die tot dusver zijn gepu bliceerd. Eén ding kan men met zeker heid zeggen: het Franse volk mag dan al minder gretig naar de stembus zijn getrokken dan het dat voor de volks stemming deed, toch heeft het voor de tweede keer voluit ja tegen de Gaulle en zijn politieke aanhangers gezegd. Van de definitief gekozenen zijn er zes ministers van het huidige kabinet en de U.N.R. die men gerust de gaullisten kan noemen, heeft de op haar uitge brachte stemmen tot 17,6 procent van het totaal zien toenemen. Daarmee zijn de gaullisten na de communisten de grootste partij van de nieuwe Assemblèe geworden en men kan gerust aannemen, dat bij de ballotage van aanstaande zon dag zij de communisten, die in 1956 nog bijna 26 procent van het totaal aantal stemmen op zich wisten te verenigen, zullen overvleugelen. RADICAAL VERLIES De grote verliezers zijn de radicalen, die hun aanhang met bijna vijftig pro cent zagen verminderen. De meerderheid in de nieuwe Assemblèe zal worden ge vormd door de gaullisten en onafhanke- lijken. Gaan de lijstverbindingen, althans het afstand doen van sommige partijen ten gunste van de gaullisten, bij de tweede stemming door, dan zullen de communisten nog meer stemmen verlie zen en wellicht nog geen 25 afgevaardig den in het Palais de Bourbon kunnen plaatsen. De nieuwe regering zal ongetwijfeld door een lid van de U.N.R. worden ge vormd en vooralsnog kan men verwach ten, dat hij er een aantal onafhanke- lijken, socialisten en wellicht enige leden van de M.R.P. in zal opnemen. SOUSTELLES KANS In dat alles schuilt, hoezeer men zich ook zou kunnen verheugen over de be trekkelijke eenheid, waarvan het Franse volk zondag heeft blijk gegeven, toch één groot gevaar: Frankrijk krijgt een rechts georiënteerde regering, geleid door een man, wiens meer of mindere kwade genius waarschijnlijk een figuur als Soustelle zal zijn, die een groot ge leerde, maar geen groot politicus is. Tegenover die politiek is geen groepering aanwezig die genoeg gewicht in de schaal zal kunnen leggen om haar te kunnen ombuigen. Er is geen centrum meer; er zijn twee extreme vleugels, waarvan de een niet machtig genoeg is. Wel kan men waarschijnlijk verwach ten, dat de socialisten zich vroeg of laat van de regeringsmeerderheid zullen los maken en in de oppositie zullen gaan, al zal het hen dan voorlopig weer wel niet zinnen, daar alleen de uitgespeelde radl- calen en de communisten te vinden. De eerste tijd zal echter alles op de I schouders van generaal De Gaulle te- rechtkomen en hij zal feitelijk alleen een weg voor Frankrijk moeten vinden. Om ringd door ja-zeggers zal zijn politiek moeilijker zijn dan die van een dictator. Alleen zijn verleden is er garant voor, dat hij een dictatorschap niet zoekt. Bennetts commentaar was ook al bon dig: „Ik weet van de hele zaak eigenlijk niets af, de politie zal het wel uitzoe ken. Ik geloof niet, dat iemand enige reden heeft om Incompatible te vergif tigen, wie kan daar iets aan verdienen?" Ondertussen is Tim Brookshaw wel erg tevreden, dat zijn mount zaterdag helemaal fit in de baan kwam. „Dat was eigenlijk een. overwinning op het kantje af, al heb ik tijdens de ren nooit het idee gehad, dat Incompatible ver slagen kon worden...." Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vandaag begint de laatste étappe van de rechtsgang om de voetbalpools: de Hoge Raad hoort de pleidooien aan in de zaken van de KNVB-pool, de Caritas-pool en de Graaf- schappool. Bij elkaar hebben de instellingen al elf maal voor de rechter gestaan. De Caritas-pool houdt hierbij het record met twee vrijspraken plus een cassatie voor de Hoge Raad en daarna twee Ont slagen van rechtsvervolging. De KNVB-pool zag zich door recht bank en Hoge Raad vrijspreken van ha zardspel en veroordelen door kanton rechter en rechtbank op grond van de Loterijwet. Deze pool bracht het tot vier rechtszaken. De Graafschappool heeft het tot nu toe slechts tot twee rechterlijke beslis singen gebracht, veroordelingen door kantonrechter en rechtbank. De Hoge Raad zal nu met een ar rest beslissen of de pools de Loterijwet overtreden of niet. Het arrest wordt niet eerder verwacht dan 6 januari. Tot op die datum hebben de pools nog respijt. DJAKARTA (A.P.i De Indonesische regering is voornemens alle 248 Neder landse bedrijven, die sinds vorig jaar november zijn overgenomen, te natio naliseren. Dat is gisteren in het Indonesische par lement meegedeeld door kolonel Suprajogi, minister voor economische stabilisering. Het is de eerste maal dat van regeringszijde is meegedeeld dat geen enkel overgenomen Neder lands bedrijf aan nationalisatie zal ont snappen. In artikel cén van het ont- werp-nationalisatiewet dat op het ogenblik door het Indonesische parle ment wordt behandeld werd nog slechts gezegd dat de te nationaliseren bedrijven zouden worden aangewezen in een afzonderlijke ordonnantie. ALLES De overgenomen Nederlandse bedrijven zijn: 77 plantages, 92 mijnbouw- en industrieondernemingen, zes scheep vaartbedrijven, zeven energie- en nuts bedrijven, 31 bankinstellingen en ver zekeringsmaatschappijen, 32 handels ondernemingen, twee farmaceutische industrieën en de Indonesische tak van radio-Holland. De minister herhaalde nog eens dat de schadeloosstelling voor de nationa lisering zal worden geregeld in een afzonderlijke wet. GEEN WOORD Hij repte niet over het voorbehoud dat Nederland eerst westelijk Nieuw- Gui nea zou moeten overdragen voor aan uitbetaling van de schadevergoeding kon worden gedacht (zoals president Soekarno en minister Subandrio de afgelopen weken nebben gesteld). Minister Suprajogi weigerde overigens een schatting te geven van het bedrag dat met de schadevergoeding zal zijn gemoeid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De boycot per 1 decem ber van schepen onder de zg. goedkope vlaggen zou wel eens kunnen leiden tot onaangename verwikkelingen op andere terreinen. Ook Nederlandse havens zullen aan de boycot meedoen. Minister Aartsen, die dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Roolvink antwoordt, deelt mee dat de Nederlandse regering opnieuw het in ternationaal overleg wil aanspannen om tot een oplossing van het probleem te komen. De goedkope vlaggen vormen een be dreiging van de gezonde ontwikkeling der scheepvaart, meent de minister. Eigen nieuwsdienst MAASEIK, De verzameling van smokkelaars afkomstige curiosa in het Rotterdamse belastingmuseum, zou kunnen worden uitgebreid met een paar hoela-hoepels. De Belgische douane te Maaseik heeft zondag namelijk twee in woners van Weesp aangehouden, die een vrachtauto met plastic hoela-hoepels over de grens wilden smokkelen. De aangehoudenen C. C. en M. L., zeiden dat zij in België drie gulden voor de hoepels hoopten te krijgen. De prij's in Neder land komt niet hoger meer dan een paar kwartjes. De mannen moesten een boete betalen en werden weer vrijgelaten. RABAT (UPI) Als gevolg van een bomaanslag is een nieuwe zender van de Stem van Marokko, waarvan de mast driehonderd meter hoog was, ver nield. De zender zou volgende maand in gebruik zijn genomen. Het is niet be kend wie de daders zijn geweest. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overwegend droog en nevelig ffi weer met slechts enkele verspreide opklaringen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Een bontjas voor Sinterklaas 26 NOVEMBER: zon op 8.17, zon onder 16.37; maan op 17.05, maan onder 7.58.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1