VERSCHUIVING NAAR RECHTS IN FRANKRIJK Mr- Burgers zeven voorwaarden aan kabinet-Drees J Mendès-France weggestemd* weinig „nieuwegezichten"'Scholier zwaarEoka strekt Verduisterd België belaagd door tram- en busstaking voorlopig de wapens Twee technici gedood bij ontploffing in Naaldwijk gewond tijdens bouw van raket JACHT VERSCHERPT OP BANKROVER-VLIEGER De Bilt: rustig Subsidies van de provincie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Maandag 24 november 1958 ONGELUK BIJ BORING NO. 18 Zo kalm. V erzoeningspoging in de controverse Van Walsum-Staal DRIE MILJOEN SCHADE PER DAG Telkens weer Zaal moest Machten GEES LASEUR LAG IN EEN SLOOT Recreatiegebied de Zandkreek Boekhouder (63) verduistert meer dan 1.5 ton Fotografen dienen klacht in tegen bereden politie WIELRIJDSTER DODELIJK VERONGELUKT Scotland Yard vond vingerafdruk Stok achter deur Leider herdacht Verklaringen in moordzaak Duitse auto ramt paard en „Magere Jossie wagen - vrouw gedood „Wij weigeren" Geen huurverhoging K.L.M. wil nog steeds naar Californië Glorie van Holland glorie van N ij kerk Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter! S cent per woord met een minimum van 1 1. 14e Jaarg. No. 4165 Eigen nieuwsdienst NAALDWIJK Om vijf over tien gistermorgen zijn op 150 me ter van de betonweg door het Westland de grote weg die van Den Haag naar Naaldwijk leidt onder het plaatsje De Lier, twee doden gevallen. De oorzaak was de ontploffing van een zoge naamde kogelperforator, een ap paraat waarmee na een olieboring ondergronds de aarde of het ge steente wordt geperforeerd om olie of gas te laten uitstromen. Het instrument, dat als alles goed gaat pas op grote diepte zijn lading moet af- vuren, vloog al uit elkaar toen het nog bovengronds was. Een Franse ingenieur eon Engelse technicus, heiden in dienst van de op dit punt gespecialiseer de Franse firma Schfcimberger, verloren het leven. Drie Nederlanders werden eveneens door de rondvliegende ladingen getroffen. Hun toestand is redelijk. Grondig onderzoek De mijninspectie stelt een onderzoek in naar het ongeluk, dat op boringnummer 18 van de N.V. Nederlandse Aardolie maatschappij gebeurde. In verband hier mee en wegens het feit, dat de familie van de slachtoffers nog niet is bereikt, I werden de namen der slachtoffers nog niet vrijgegeven. De boring 18 is de laatste van een lange rij olieboringen in het Westland. Men werkt er dag en nacht aan door. Gistermorgen zou men de perforator la ten zakken in de reeds aanwezige buis van de boring. Van onze correspondent PARIJS. Een fikse verschuiving naar rechts dat is de eerste conclusie die men mag trekken uit de resultaten van de eerste ver kiezingsdag in Frankrijk voor de nieuwe Assemblee. Gisteravond tegen middernacht waren de resultaten bekend van tien miljoen van de 28.5 miljoen stemmen. Daaruit bleek dat de verschillende partijen de volgende percentages van het totaal op zich hadden verenigd: M.R.P. 19 pet. Communisten 16 pet. U.F.D. 2 pet. Socialisten 15 pet. U.N.R. 15 pet. Radicalen richting Valois 2 pet. C.N.I. 14 pet. C.R.R. 4 pet. Het restant ging naar diverse kleine partijen. Bij deze cijfers zal men er echter rekening mee dienen te houden, dat de ver kiezingen van gisteren slechts voor ongeveer honderd zetels reeds een definitieve bestem ming hebben opgeleverd en dat voor de overige zondag opnieuw zal moeten worden gestemd. Zo kalm en zonder hartstocht als de Franse kiezers de campagne van de meer dan tweeduizend kandidaten voor Dicht bij Het is een cilindrisch apparaat met een aantal korte lopen aan de onder zijde, waar op zichzélf zwakke spring ladingen zitten. Ze kunnen elektrisch tot ontploffing worden gebracht. Zoals bij een bazooka boren de dan vrijkomende projectieltjes zich door de buis heen in de grond of het gesteente om aldus de weg voor het gas of de vloeistof vrij te maken. Met de hand De perforator wordt met de hand de eerste meters in de buis geduwd. Toen het nog boven de grond was, ontplofte het geval. De buitenlanders stonden het dichtst bij en werden doorzeelfd. De En gelsman overleed ter plaatse en zijn Franse chef werd ijlings naar een Haags ziekenhuis overgebracht, waar hij in de loop van de zondag eveneens is gestorven. Een ongeluk als dit behoort tot de zeldzaamheden. Dit is dan ook de reden dat de mijninspectie een diepgaand on derzoek instelt. 41 oud Het idee van de „gun perforating'' zo als men in mijnbouwkringen het systeem noemt, dateert al uit 1900, maar kon pas geperfectioneerd worden door een Amerikaanse maatschappij, die in 1932 met, een kogelperforator uitkwam. Deze gebruikte dezelfde explosieve stof als in karabijnpatronen. De moeilijkheid was toen, dat het kruit alleen ontplofte bij betrekkelijk lage temperaturen. Dank zij nieuwe vindingen kreeg men tenslotte de beschikking over een „gun", die haar kogeltjes vlot afvuurde bij de hogere temperaturen, die op grotere diepte heersen. (De boring in het West- land ging tot 1500 meter). De firma Schlumberger heeft deze methode vooral buiten de Verenigde Staten in zwang ge bracht. DEN HAAG. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaa- sesz bemiddelt op het ogenblik in het conflict tussen de Rotterdamse burge meester Van Waisum en hoofdcommis saris H. M. C. A. Staal. De hoofdcommissaris had enige tijd geleden zijn ontslag aangeboden na een meninasverschil met de burgemeester over het ontslag aan een vrouwelijke agent van politie. Van verscheidene kanten zijn intus sen pogingen aangewend de burge meester en de hoofdcommissaris nader tot elkaar te brengen, maar de heer Staal blijft bij zijn besluit met ingang van 1 januari 1959 de dienst te verla ten. Mr. Klaasesz heeft thans met beide heren een bespreking gehad, maar naar hij ons gisteravond meedeelde, valt over het resultaat nog niets te zeggen. Advertentie de 465 zetels in de Assemble Nationale hebben gevolgd, hebben zij gisteren ook gestemd. Het is natuurlijk moge lijk, dat velen eerst bij de herstem ming van volgende zondag naar het stemlokaal zullen tijgen. De eerste dag zijn het er nog minder dan 70 pet. van het kiezerscorps van rondom de 28,5 miljoen geweest. Vol gende week zullen ook in Algerije de verkiezingen plaatsvinden, want daar wordt maar één keer gestemd. In Parijs, waar het nogal guur herfstweer was met een bedekte lucht, scheen gisterochtend niemand haast te i maken om reeds direct bij de opening! van de lokalen om acht uur te gaan stemmen. Wel zag men hier en daar enige jagers en hengelaars met hun uitrusting op de rug en ook wel het personeel van metro en bus, doch eerst tegen de middag begon er wat loop te komen. Een van de oorzaken van het ge brek aan belangstelling gisteren is zeker het feit, dat er te veel kandi daten waren. Van menige zijde had men de laatste maanden „nieuwe ge zichten" gevraagd. Het is gisteren ge bleken, dat er voor die nieuwe ge zichten minder belangstelling bestaat en dat de oude gezichten toch het meeste vertrouwen genieten. Tot hen, die reeds bij deze eerste ronde de absolute meerderheid in hun kieskring hebben verwoven, behoorden vijf ministers van het huidige kabinet, twee oud-premiers en een groot aantal leden van de oude Assemblée. Jacques Soustelle, de minister van voorlichting van de Gaulle, is reeds gisteren geko- zevv evenals Pinay, Triboulet en Jac- quinot. Zo goed „geplaatst", dat zij naar alle waarschijnlijkheid nog deze keer of anders volgende zondag uit de stem bus zullen komen, zijn o.a. Guy Mollet en Félix Gaillard. Weggestemd zijn echter Laniel en Mendès-France, ter wijl Bourges-Maunoury en Teitgen een harde dobber zullen krijgen. De U.N.R.de partij van hen die dooi de jaren heen aanhangers van de Gaulle zijn gebleven, heeft goede kansen, even als trouwens de C.N.I., de partij van de (liberale) onafhankelijken en de boe ren. die zich trouwens ook pro-de Gaulle hadden verklaard. De communisten hebben, althans vol gens gegevens welke rondom midder nacht bekend waren, verloren, de socia listen hadden nog niet dat stemmenaan- tal op zich verenigd, dat zij in zekere politieke gezapigheid hadden verwacht. Het feit. dat hun voorman Guy Mollet niet direct een overwegende meerder heid in zijn kieskring heeft kunnen verkrijgen, spreekt in dat verband boekdelen. Men kan dus met alle voorbehoud thans wel constateren, dat er wederom een verschuiving naar rechts heeft plaats gehad en dat daar straks de meerderheid voor de nieuwe regering zal moeten worden gevonden. Het is overigens curieus, dat zo'n verschuiving zich telkens na de bevrijding heeft ge manifesteerd. Men heeft eerst na 1945 de R.P.F., het Rassemblement du Peuple francais gehad, daarna de grote bloei van Poujadisten en thans is dus de beurt aan de U.N.R. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Cees Laseur heeft zaterdagavond met zijn auto in een sloot gelegen. Hij liep geen verwon dingen op. Bij het gemaal Cruquius in de Haar lemmermeer moest Laseur plotseling uit. wijken voor een slecht verlichte boere- kar. Hij verloor de macht over het stuur en zijn auto reed van de weg at een sloot in Met behulp van een juist pas serende reportagewagen van de televisie is hij weer op de weg gezet, waarna Laseur zijn weg kon vervolgen. De acteur was op weg naar Haarlem voor een voorstelling van het toneelstuk Brullen als een duif. De volle zaal heeft geduldig een half uur lang voor gesloten doek gewacht. Toen Laseur eindelijk ten tonele verscheen, werd hij met een daverend applaus ontvangen. Ook het nieuws via de televisie is komen te vervallen. Slechts tussen half acht en j half tien gisteravond heeft Brussel een film uitgezonden. Vermoedelijk zullen er ook vandaag geen directe uitzendingen kunnen zijn. Men probeert echter wel nieuwsberichten uit te zenden. De radio heeft van de staking geen last gehad. Alle programma's zijn doorgegaan. BRUSSEL De staking in de gas- en elektriciteitsbedrijven duurt nog steeds voort en het lijkt onafwend baar, dat maandag ook het tramweg- personeel staken zal, zodat er in België' trams noch bussen zullen rijden. 's Avonds zijn de Belgische steden in een halfduister gehuld, omdat alle licht reclames zijn gedoofd. In de café's zit men bijeen bij kaarslicht Het blijkt een D111 i) o 1111 r*l attractie en de caféhouders profiteren er JJCIIl luIICllIl^B VUUI old bovendien van. dat vrijwel alle bioscopen gesloten zijn De meeste schouwburgen lti (rrD f 1 SOll DPfl rilt hebben echter kans gezien zelf stroom 11 6 I te maken. AMSTERDAM. (A.N.P.) De orga- V„1„ r.i nisaties van werkgevers in het grafisch' eie vverKIOZen bedrijf hebben de werknemersorganisa-1 De staking in de gas- en elektriciteits- ties voorgesteld de hulp te vragen van' bedrijven heeft tot dusver 500 000 indus- het College van rijksbemiddelaars om, triearbeiders werkloos gemaakt, en dit dc moeilijkheden bij de onderhandelm- kost de Belgische schatkist alleen aan Sen voor een nieuwe c.a.o. op te los-, werkloosheidsvergoedingen een drie mil- sen- jöen gulden per dag. De staking in het trambedrijf lijkt niet te vermijden, omdat de regering er zich tot dusver tegen verzet heeft, dat de ta rieven omhoog gaan. De werkgevers zeg gen. dal er dan ook geen mogelijkheid is om aan de eisen van de stakers, die bescheiden zijn in vergelijking met die van het personeel van gas- en elektrici- VENLO (ANP) Een Duitse per- leitsbedrijven. tegemoet te komen. sonenauto botste zaterdagmiddag op de rijksweg te Belfeld in volle vaart tegen Ratlin intact '!e" Paard en wagen. De vijftigjarige echtgenote van de bestuurder van de De Belgische televisieuitzendingcn zijn1 auto, mevrouw Th. Kaulfuss was op gisteren vrijwel de hele dag gestaakt, slag dood. Haar man werd licht gewond. De Contactcommissie Noord- en Zuid- Beveland van de Prov. Zeeuwse Veren, voor Vreemdelingenverkeer, waarvan voorzitter is mr. J. F. G. Schlingeman, hoopt op 11 december a.s. in Kapelle een congres voor de Bevelanden te organiseren ter bespreking van de recreatieve, toeris tische en andere mogelijkheden van de ontwikkeling van de Zandkreek tot het grootste binnenmeer van Nederland. Spreker is ir. R. v. d. Waal, facet-plano loog voor recreatie- en natuurbehoud bij de rijksdienst voor het nationale plan. De directeur van de Alg. Ned. Veren, voor Vreemdelingenverkeer, de heer O. v. d. Gronden, is voornemens deze verga dering mee te maken. Ook van Belgische zijde bestaat er belangstelling voor. Tussen Sint Nicolaas en de schoen bestaat als van ouds een prettige relatie. De filmoperateur Kerndorp van de Westduitse Televisie zal daar zo hij er al mee bekend wasbeslist niet aan hebben gedacht, toen hij zaterdagmiddag bij de intocht van de Sint te Amsterdam door een politie man te paard omver werd gegooid en daarbij zijn schoen verloor. Sint Nicolaas in Amsterdam AMSTERDAM Bij het bouwen van een raket werd de vijftienjarige scholier H. B. uit de Cornelis Troost- straat te Amsterdam zwaar gewond, toen een mengsel van fosfor en ka- liumchromaat op het zolderkamertje van zijn woning ontplofte. Met ernstige wonden aan zijn ge zicht, handen en benen rende hij de trap af, waarna hij in elkaar zakte. In het Onze Lieve Vrouwengasthuis werd zijn linker hand geamputeerd. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De recherche van het bureau Spaarndammerstraat heeft zaterdag te Amsterdam de 63-jarige boekhouder N. Ch. T„ wonende aan het Planetenplantsoen te Haarlem, gearres teerd. Hij wordt er van verdacht dat hij zijn firma, de n.v. houthandel Bonte koning en Aukes in de loop van enkele jaren voor een bedrag van 170.000 gul den heeft benadeeld. De boekhouder heeft bekend. Met hem is een 35-jarige gehuwde Amsterdamse vrouw gearresteerd wegens heling. Vertrouwd Eerst dezer dagen had men bij een interne controle gemerkt, dat de 63-jarige boekhouder had geknoeid. Wanneer voor geleverde partijen hout geld binnen kwam, stak de boekhouder er een deel van in zijn zak. Hij verantwoordde dan een lager bedrag in de boeken. Ruim 26 jaar werkte de heer N. Ch. T. al bij de firma Bontekoning en Aukes Hij genoot het volste vertrouwen van zijn directie en de andere chefs. Nie mand had ook maar enig vermoeden, dat deze oude heer de knoeierijen in de jaren 1956, 1957 en 1958 heeft kunnen uitvoeren. Dubbel leven De man leidde een dubbel leven. Hij was in aanraking gekomen met een 35-jarige gehuwde vrouw uit Amster dam, die hem enorm veel geld moet hebben gekost. Hij zou met de knoeie rijen zijn begonnen toen zijn salaris niet meer voldoende bleek. Toen hij een maal met frauderen was begonnen, ging hij daarmee door. De controle moet wel buitengewoon slecht zijn geweest. De 35-jarige vrouw zal, evenals de boekhouder, dezer dagen voor de officier van justitie worden geleid. AMSTERDAM (ANP) De Neder landse Vereniging van Fotojournalisten zal een klacht indienen bij hoofdcom missaris H. J. van der Molen van de Amsterdamse politie over het optreden van een adjudant tijdens de intocht van Sint-Nicolaas, zaterdagmiddag te Am sterdam. Op het Damrak voerde de adjudant met zijn paard een charge uit op enige persfotografen en cameralieden, toen zij vlak voor het paard van Sint-Nicolaas liepen. De filmoperateur Kerndorp van de Westduitse Televisie werd tegen de straat gegooid en raakte licht gewond. Zijn camera werd beschadigd. Het toneel van het ronddraaiende paard tussen de uiteenspattende groep persmensen speelde zich af voor de ogen van Sint-Nicolaas, die zijn paard gedul dig inhield. Hoofdcommissaris Van der Molen heeft al toegezegd, dat hij de zaak zou laten onderzoeken. Eigen nieuwsdienst EDE. De 62-jarige mevrouw G. J. TakkenGoris te Veenendaal is zater dagavond, toen zij op de Buurtweg- oost wilde oversteken, aangereden door een personenauto en korte tijd later in het ziekenhuis overleden. KANSAS CITY (UPI) Alle diensten van de Trans World Airlines (196 vluch ten en 12000 passagiers per dag) zijn voor onbepaalde tijd stopgezet tengevolge van een staking onder de 6700 monteurs van deze maatschappij, die de door de directie voorgestelde gemiddelde loons verhoging met 45 dollar per maand onvoldoende vinden. Een tweede gevolg van de staking is dat 19000 andere employés van de maatschappij met onbetaald verlof zijn gezonden Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De P.v.d.A. heeft zaterdagmiddag tijdens een zo genaamde fakkeldragersbijeenkomst te Utrecht haar eisen gesteld voor verdere samenwerking op de brede basis. Mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, somde zeven voorwaarden op, die waren opgesteld in overleg met de socialistische ministers. Een weduwen- ning. en wezenvoorzie- 2 Belasting op directe vermogensver- meerdering. Q Belastingverlaging voor ongehuw- den. Alsnog veilig stellen van herverka- velde en nieuw gewonnen land bouwgronden tegen versnippering zowel ten gevolge van eigendoms overdracht als ten gevolge van ver erving, zoals door minis.ter Vonde ling (tijdens de debatten over de landbouwbegroting) is aangekon digd. SJ Geen fnaatregelên die verhoging van het levenspeil van minder draagkrachtigen in de weg staan, zoals reeds tijdens de algemene po litieke, beschouwingen met name inzake het huur- en melkprijsbe- leid van socialistische zijde is ken baar gemaakt. g Verlenging van de tijdelijke belas tingverhogingen. y Een zodanig defensiebeleid, dat al thans na de volgende verkiezingen verlaging van de defensiekosten mo. gelijk zal zijn. NICOSIA (Reuter) De Engelse militaire zuiveringsacties op Cyprus tegen de Eoka zijn zondag voortgezet in weerwil van het besluit van de Eoka, zich te zullen beperken tot te genacties. Dat besluit was genomen omdat de kwestie-Cyprus deze week in de Verenigde Naties in behandeling komt. Grootscheeps waren de Engelse zuiveringsacties het afgelopen week einde niet. Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, heeft met zijn adviseurs de aan gekondigde vermindering van de activi teit van de Eoka besproken. Het lijkt waarschijnlijk dat er in afwachting van instructies uit Londen niet op zal worden gereageerd. De Eoka maakte zaterdag door middel van vlugschriften bekend dat de vijande lijkheden tegen de Engelsen op het eiland voorlopig zouden worden gestaakt opdat men in de Verenigde Naties de ge legenheid zou hebben de kwestie-Cyprus op te lossen. Bleef een oplossing uit dan zou de Eoka de strijd met nog grotere hevigheid weer opvatten. Alle leden van de Eoka hadden op dracht gekregen met uitzondering van 9 beantwoording van aanvallen alle gewa pende acties tegen de Engelsen te staken. Enige uren voor de .verspreiding van de vlugschriften maakte het Engelse leger bekend dat in het westelijk deel van het eiland 14 van terrorisme verdachte man nen waren gevangen genomen. Zondag werd in alle Griekse kerken op het eiland de Eoka-leider Kiriakos Matsis herdacht die enige dagen geleden sneuvelde in de strijd tegen de Engelsen. De dood van Matsis werd ook aange haald in de vlugschriften van zaterdag. Tegenover dergelijke verliezen, aldus de Eoka, staan de honderden doden en ge wonden aan de zijde van de Engelsen. De beweringen van de Engelsen, dat het verzet van de Eoka was gebroken, was onjuist, aldus de vlugschriften. MIDDELBURG. Ged. Staten van Zeeland stellen aan prov. staten voor op de begroting 1959 de volgende bedragen voor subsidies van cultureel werk te plaatsen: Muziek 16.000,toneel en letteren 15.300,beeldende kunst 2.500, Zeeuwse culturele dag 2.000,sprei- dingskosten 1.000,bijzondere cultu rele manifestaties 4.200,Zeeuwse prijs: pro memorie. Het bedrag voor muziek is als volgt gespecificeerd: amateurmuziek 5.000, volkszang 1.000,harmonie en fanfare 1.000,Zeeuws kamermuziekgezel schap: pro memorie; beroepsmuziek 9.000,—. De specificatie van het bedrag voor muziek en letteren luidt: amateurtoneel, lekespelen enz. 6.000,beroepstoneel 8.300,openluchttoneel: pro memorie; jeugdtoneel 1.000,letteren: pro me. morie. Bij het bedrag van 2.500,— voor beel. dende kunst geven ged. staten de vol gende omschrijving: stimulering van de werkzaamheid van Zeeuwse beeldende kunstenaars door subsidiëring van ten toonstellingen en door aankoop, c.q. op dracht. Ged. Staten stellen voor aan het in stituut voor bestuurswetenschappen voor het jaar 1959 een subsidie toe te kennen van 880,—. Van onze correspondent LONDEN De afdeling Moord van Scotland Yard bewaakt sedert gisteren alle luchthavens en ook de in onbruik geraakte vliegvelden van Engeland op zoek naar „Donald Brown". Zij is er na het vinden van afdrukken van een vin ger en een handpalm van overtuigd dat de man „die ons bij ons onderzoek kan helpen" inzake de kort opeenvolgende twee overvallen met moord' op de Mid land Bank in Brentford, Donald Brown, alias John Leigh Lee is, „een 39-jarige man die vaak met een Amerikaans acr cent spreekt en graag een vliegtuig be stuurt". Over boorcl In werkelijkheid is „Donald Brown" AMSTERDAM De man, dié de po litie in een anonieme brief had geschre ven wie anderhalf jaar geleden één der bewoonsters van donker Amsterdam Magere Jossie zou hebben vermoord, i niets dan de nieuwe naam van Donald heeft zich gemeld en meer bijzonderhe- j Hume, de kortgeleden vrijgelaten hoofd- den verteld. persoon in een van Engelands sensatio- Men heeft de aangewezen verdachte neelste moordzaken sedert de oorlog, nog niet kunnen arresteren. Het moet Hume werd er destijds van beschuldigd een buitenlander zijn, die zich niet meer de autohandelaar Stanley Setty -^moord 'fO ons land bevindt. en in stukken gesneden te hebben, en diens lichaam uit een vliegtuig, boven de Theemsdelta te hebben neergeworpen. Lijkvervoer Moord werd toen echter niet bewezen, en Hume kreeg slechts 8 jaar gevange nisstraf wegens het luchtvervoer van het lijk. Zodra hij weer op vrije voeten kwam bekende hij echter in een zon dagsblad uitvoerig hoe hij Setty had vermoord, wetend dat men in Engeland niet tweemaal voor hetzelfde feit kan terechtstaan. Grijze ogen Margaret Kirby, een teister in de bank waar op 4 augustus een kassier werd gedood en op 12 november d'e directeur zwaar werd gewond, heeft van politie foto's van „Donald Brown" de gezette bandiet, met de starende grij'ze ogen en de twee revolvers, die er met 17.000 gulden vandoor ging, herkend. Zij wordt nu doorlopend door detectives bewaakt omdat voor haar leven wordt gevreesd. De Midland Bank heeft 50.000 gulden uitgeloofd voor het vinden van de dader. Het is geenszins ondenkbaar, zo voegde mr. Burger eraan toe, dat men het ons onmogelijk zal maken om langer rege ringsverantwoordelijkheid te dragen. Ver vroegde verkiezingen begeren wij niet, maar wij vrezen ze evenmin. In ieder gval weet men nu wat men in de ge wijzigde situatie aan de P.v.d.A. heeft. Overwegende bezwaren blijven voorts bij de P.v.d.A. bestaan tegen een' wijzi ging van de dienstplichtwet, waardoor uitzendingvan dienstplichtigen van de landmacht naar Nieuw-Guinea mogelijk zou worden, maai' mr. Burger had dit punt niet opgenomen onder de voor waarden. Onze fractie, aldus mr. Burger, acht het in deze omstandigheden slechts verantwoord dat ministers van onze par tij deel van het kabinet blijven uit maken, voor zover op korte termijn blijkt, dat het kabinetsbeleid voldoende vruchten afwerpt. De gestelde voorwaar den beschouwt de socialistische Tweede- Kamerfractie daartoe als essentieel De verklaring van mr. Burger, voor een deel een inlas in de rede van de socialistische partijvoorzitter Evert Ver meer, die het landbouwbeleid als het belangrijkste struikelblok en aanleiding tot de conflictsituatie op de voor grond plaatste. Wij weigeren mee te werken aan een politiek, zo zei hii, die jaarlijks miljoenen vraagt zonder dat daardoor structuurverbetering van de landbouw is gewaarborgd, althans tot de mogelijkheden behoort Het optreden van de socialistische Tweede-Kamer fractie tijdens de behandeling van de wel vervreemding landbouwgronden acht de partij ten volle verantwoord en zij steunt het van harte, aldus de heer Ver meer. In aansluiting op wat de socialistische woordvoerder Bommer vorige week in de Tweede Kamer tijdens het debat over de volkshuisvesting had gezegd over een huurverhoging zei de heer Vermeer, dat de P.v.d.A. meer dan één, huurverhoging per kabinetsperiode van! vier jaar met aanvaardt. Wij weigeren1 om de ruimte die er mocht' zijn voor1 een verhoging van de lonen, te zien ge bruikt voor een huurcompensatie Zulk een compensatie komt niet de arbeiden- de bevolking, maar voor een belangrijk deel de huiseigenaren ten goede, meende de heer Vermeer. Als men indertijd onze denkbeelden tot huurafroming zou hebben geaccepteerd, zouden de dingen nu wellicht anders liggen. Nu zeggen wij duidelijk: Neen! De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door de minister-president, dl'. W. Drees en de socialistische ministers, uitge zonderd minister Hofstra, die ver hinderd was, de staatssecretarissen Van Khijn en Van Veen envele Tweede- Kamerleden. WASHINGTON (U.P.I.). Hoogst» waarschijnlijk in 1959 zal de Nederland se regering nieuwe onderhandelingen gaan voeren met de Verenigde Staten over een luchtlijn op Californië. Bij het Amerikaanse ministerie van buiten- landse zaken verwacht men, a'at deze herhaling van een eerder verzoek ern stig overwogen zal worden. (Destijds, na de terugkeer van drs. v. d. Beugel, die de besprekingen over nieuwe luchtlijnen van de K.L.M. leidde is reeds meegedeeld, dat Nederland van plan was te zijner tijd te zullen terugko men op zijn verzoek. In Den Haag kon den wij evenwel nog geen bevestiging krijgen, dat dit volgend jaar zal geschie- ®isen nieuwsdienst NIJKERK. Een appelboom van het soort Glorie van Holland is bezig de glorie van Nijkerk te worden. Een tijdje geleden ging de boom, zonder het voorjaar af te wachten, bloeien en nu hangen er aan de kale takken appels die zich van nachtvorst niets aan trekken. WIERÏNGERWERF (ANP) Kort I 23-jarige dorsmachinist A. Bil uit Midden meer zaterdagmiddag te Wie- ringerwerf met zijn motor tegen een auto botste, is hij in een ziekenhuis te Alkmaar overleden. Zijn duo-passagier, de heer W. Wortel, ook uit Middenmeer. sloeg over de auto heen maar blcief ongedeerd. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en nevelig weer met slechts verspreid voorkomende opklaringen. Weinig wind. Ongeveer dezelf de middag- temperaturen als gisteren. MIES JE: 't Is in ieder geval droog! 25 NOVEMBER: zon op 8.15, zon onder 16.38: maan op 16.28, maan onder 6.58.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1