BERLIJN ALS KERSTGESCHENK Eerste eenheden van Rode leger vertrokken 88EIHl OVER VEERTIEN DAGEN: MEER VEILIGHEID DREISCHOR ROUWT OM „OPA" KIP (107 JAAR) rV Wk. j ■mi umi Moskou zit klaar met nota's voor Westen Straaljager verongelukt Koningin schoof naast Sicco in collegebank KANS OP HERENIGING VAN SJAH EN SORAJA Maartse bui duurde dertig jaar De Bilt: Droog v een atoomschip Nederland werkt aan eigen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vier portalen op de rijksroetsjbaan Snuffelziekte in Noord-Limburg Minister Cals „LERAREN ZIJN IN HET VOORDEEL Wijsmuller gaat schip doorbranden Soldaat wist niet dat zijn pistool geladen was Wat gij niet wilt dat u geschiedt... PILOOT OMGEKOMEN Zeventig is hard genoeg Prins Bernhard had de tijd vergeten Slachtoffer Weertse schietpartij hersteld Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; iij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; 'lissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneusen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsen Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaargang No. 4165Z3terdag 22 november 1958 Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM. Een originele gedachte is in ons land gevolgd om de beschikking te krijgen over een door atoomkracht voortbewo gen schip. Het T.N.O.-studiecen- trum scheepvaart en navigatie te Rotterdam heeft een rapport sa mengesteld, dat in het kort behelst de verbouwing van een bestaand tankschip van 20.000 ton door het uit te rusten met een atoomreactor. Deze verbouwing zou op vrij korte termijn kunnen gebeuren, omdat de kosten ervan in verhouding tot het bou wen van een nieuw atoomschip betrek kelijk laag zijn. Zij worden geschat op 7 miljoen. Het T.N.O.-studiecentrum heeft dit rapport opgesteld in opdracht van de Stichting kernenergie voor koopvaardij schepen. Hierin zijn rederijen, werven, het T.N.O. en het Reactorcentrum ver tegenwoordigd. Origineel idee Voorlopig lijken echter de economi- sche voordelen van een atoom-koopvaar dijschip nog niet aanwezig, zodat ook de verwezenlijking van het Nederlands idee niet snel verwacht mag worden. Bij een zeer groot schip schijnt voort stuwing door atoomkracht meer econo mische perspectieven te bieden. De ri sico's ervan zijn dan evenwel ook bij zonder groot. Omdat die vermoedelijk te zwaar zijn voor ons land, heeft men het onderwerp van een andere kant benaderd. Zo kwam men tot de gedachte een gedeelte van het turbo-elektrische voort stuwingssysteem van een 20.000 tons tanker te vervangen door een kernre actor. Ten behoeve daarvan zou circa vijf procent van het laadvermogen van het schip opgeofferd moeten worden. Nog geen besluit Met zulk een gecombineerde voort stuwing zou het mogelijk kunnen zijn in noodgevallen op de eigenlijke ma chine terug te vallen en deze zou even eens gebruikt kunnen worden bij het aanlopen van havens, waar atoomsche pen niet worden toegelaten. Maar de hoofdzaak is, dat men er varing krijgt met voortstuwing door atoomkracht, opdat men vertrouwen krijgt, dat zij zich in technisch opzicht voldoende zal ontwikkelen. Reeds zijn over dit project besprekin gen gevoerd met enkele oliemaatschap pijen. In geen enkel opzicht zijn tot nu toe besluiten genomen. Mocht het zover komen, dan hoopt men in Nederland zo veel mogelijk onderdelen van de reactor te kunnen bouwen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Da vier portalen met de waarschuwing „Matig uw snelheid uitholling overdwars" zullen over een dag of veertien op Rijksweg 13 worden geplaatst. De technische dienst van Rijkswaterstaat is op het ogenblik druk bezig om de technische voorzieningen te treffen. De portalen vier in getal zijn in produktie bij de Nederlandse Staalin dustrie te Rotterdam. Twee van deze portalen zullen worden geplaatst bij Delft en de twee andere bij Overschie waarvan één op het viadukt Doenkade. De portalen zullen met stalen jukken worden bevestigd aan elf meter lange lantaarnpalen, die Rijkswaterstaat te huur krijgt van de gemeente Rotter dam waardoor een aanzienlijke bespa ring verkregen wordt op de totale uitgave. ZWARE VOETSTUKKEN De lantaarnpalen worden' geplaatst in betonnen voetstukken aan weerskan ten van de Rijksroetsjbaan. Deze voet stukken acht Rijkswaterstaat noodzake lijk, omdat anders het hele bouwwerk bij de eerste de beste storm naar be neden zou komen. Het storten van de voetstukken en het aanbrengen van de portalen zal zeker een dag of twee in beslag nemen. Dit werk zal vooral 's nachts worden uitgevoerd. Men heeft daarvoor tenminste een kilometer aan bovengrondse kabel nodig. Deze kabel moet worden opgehangen aan zestig palen. VERLICHT Voor ir. C. Ouwehand van de N. V. Nederlandse Staalindustrie te Rotter dam was de werktekening voor de portalen geen probleem. Het idee kwam van Rijkswaterstaat en hij hoefde slechts een rasterwerk tussen twee lan taarnpalen te ontwerpen, waartussen twee uithollingsborden" en een waar schuwing van witte letters tegen een blauwe achtergrond verschuifbaar zijn aan te brengen. Daarboven komen twee lichtarmaturen opdat de aanmaning ook des nachts opvalt. daar en daar komen de portalen over de Rijksweg 13" wijst ir. C. Ouwehand op de kaart van deze beruchte hobbelbaan. Het ont werp is al naar de fabriek van de N.V. Nederlandse Staalindustrie en als de portalen over een week of drie klaar zijn zullen letters van bijna een halve meter hoogte de automobilist tot kalmte manen. De kuilen en bulten heeft de heer Ouwehand er helaas niet mee uit de weg kunnen ruimen mm r A 1 Mm X C Wl Dreischor rouwt. Gistermiddag s d Mmfm Ïê'iï wÊWwÊÊÉ - lAm Ith daar de oudste inwoner, tevens Neder lands oudste mannelijke burger. Opa Jan Kip, overleden in de eerbiedwaardige leeftijd van 107 jaar en acht maanden. Het dorp herinnert zich nog te goed het vrolijke feest bij Opa's 107e verjaardag, de achttiende maart. De levenslustige oude heer zal c zijn dood niet gauw worden vergeten. Verleden jaar april heeft Opa zijn verjaardag onder meer gevierd met een bezoek aan Amsterdam. Tijdens de wa tersnood van 1953 was hij al de oudste evacué, die niettemin monter zijn dorp verliet om naar Dordrecht te verhuizen. Al die jaren daarvoor en daarna heeft 'de oude baas een warm plekje weten te veroveren de harten van zijn mede burgers, die zelfs een straat in Dreischor naar hem noemden. In zijn jonge jaren beoefende de heer Kip het vlassers- beroep. In Delft wordt zaterdag opa Koste- ring 107 jaar. Hij heeft dus de plaats ingenomen en kan zicl^ Nederlands oudste man noemen. Schot op taxichauffeur kwam niet van buiten VENLO Het is vrijwel uitgesloten, dat bij de moord op de Venlose taxi chauffeur Harry Emons, van buiten de auto op hem is geschoten. De revolver, die in de buurt van het misdrijf werd gevonden, is op vinger afdrukken onderzocht. Van de uitslag is nog niets bekend. Wel heeft de politie de verblijfplaats van vrouw en kind van de verdachte Duitser kunnen achterha len. Zij woonden in een van de achter buurten van Antwerpen. De vrouw is een verhoor afgenomen. De arrestant heeft zich enige tijd gele den in Duitsland schuldig gemaakt aan diefstal en oplichting, waarvoor hij nog anderhalf jaar gevangenisstraf moet uit zitten. MAASTRICHT. In Noord-Lim burg zijn tot nu toe ruim vijftiendui zend varkens geslacht, die door de snuffelziekte waren aangetast. Daar door zijn ruim 250 bedrijven gedu peerd. De schadevergoeding, die het rijk aan de bedrijven moest uitkeren, bedraagt ongeveer twee miljoen gul den. De ziekte betekent vooral een strop voor de bedrijven, die zich op de fok kerij hebben toegelegd. Er zijn tal van fokstammen door de ziekte uitgeroeid. In deskundige kringen vat steeds meer mening de post, dat bij deze zogenaamde besmettelijke ziekte erfe lijke factoren een rol spelen. MOSKOU (Renter) Op enkele kilometers ten oosten van Moskou is men begonnen met het bouwen van een satellietstad, die Spoetnikstad zal gaan heten. In de nieuwe stad zullen een aantal fabrieken van het overbevolkte Mos kou worden overgebracht. Spoetnikstad, die een oppervlakte krijgt van 2.000 hectare, zal in 1963 gereed komen en dan woongelegen heid bieden aan 65.000 mensen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ook na de verho ging van de salarissen van topfunc tionarissen in rijksdienst is de sala rispositie van de leraren over hun hele loopbaan genomen iets gun stiger dan die van met hen verge lijkbare rijksambtenaren. Er is geen sprake van enige discriminatie van de leraren. Tot deze conclusie komt minister Cals in een nota over de salarispositie van de leraren aan de Tweede Kamer. Hij vergelijkt daarin de positie van de aca demisch gevormde rijksambtenaar en de academisch gevormde leraar. Opbouw anders Er bestaat wel een opvallend ver schil in de opbouw van de salarisscha len die een logisch gevolg is van de verschillen tussen beide functies. De le raar krijgt een naar verhouding hoog aanvangssalaris: hij immers aanvaardt direct een zelfstandige functie met vol le verantwoordelijkheid. De ambtenaar begint op een lager niveau, maar heeft meer promotiekansen dan de leraar en eindigt op een hoger maximum salaris. Vergelijkt men de index nauwkeurig, ö'an blijkt de leraar gemiddeld over zijn hele loopbaan 25 gulden per maand meer te verdienen dan de ambtenaar. Niet verder Alleen omdat er grote druk op de re gering werd geoefend, zo zegt de mi nister, was zij bereid de wens tot ver hoging van het maximum salaris met de leraren te bespreken. De opvatting van de regering was echter dat het gelijk trekken van de salarisschalen van le raren en ambtenaren niet alleen aan het eind van de schaal, maar ook aan het begin moet gebeuren. Wat er aan het eind bij zou kunnen komen, zou er aan het begin af moeten. Het geor ganiseerd overleg knapte op 9 oktober op deze opvatting definitief af. In zijn nota aan de Tweede Kamer, waarbij gepubliceerd wordt het rapport van deskundigen waarop de regering haar oordeel heeft gebaseerd, doet de minister geen verdere suggesties om dit overleg weer op gang te brengen. Van onze correfpondent LONDEN „Wij zullen Berlijn teruggeven aan de Duitsers. Ik hoop dat het snel in zijm werk zal gaan. Hoe vlugger hoe beter. Ik geloof dat de Duitsers een vredige Kerst zullen kunnen vieren. Ik meen dat alles met Kerstmis geregeld zal zijn." Deze woorden van de Russische ambassadeur in Bonn, Smirnof, gisteravond gesproken op een receptie im. de Indonesische ambassade, vormen een nieuwe.stelli.ge aanwijzing van het vaste voornemen van de Sovjetunie zich uit Oost- Berlijn te zullen terugtrekken en het beheer over dat stadsdeel aan de Oostduitse regering over te laten. Vrijdag heeft men in Oost-Berlijn nog' op andere wijze gemerkt dat het ver trek van de Russen aanstaande is. Er beginnen al eenheden van het Rode leger uit de stad weg te trekken. Ook familieleden van Russische militairen die er gelegerd zijn, beginnen de stad al te verlaten. Uitnodiging Vanmorgen zal de geheimzinnigheid die er nog altijd hangt over het Russische voornemen met Berlijn worden weggeno men. Verscheidene ambassadeurs in Mos kou zijn namelijk uitgenodigd vanochtend op het Russische ministerie van buiten landse zaken te komen „om een belang rijk document in ontvangst te nemen." Dat zal de nota zijn waarin de Sovjet unie voorstellen doet over de toekomst van Berlijn, zei bondskanselier Adenauer gisteren. In Washington is vrijdag het Ameri kaanse standpunt met betrekking tot Berlijn nog een-s uiteengezet. De Ver enigde Staten zijn vastbesloten de vier mogendheden status van Berlijn te hand haven. Onze onwrikbare bedoelingen in West-Berlijn blijven ongewijzigd, zei president Eisenhowers perschef Hager- ty in een verklaring van het Witte Huis. Hij zei met grote nadruk dat de pre sident en de regering in nauw contact staan met de regeringen van Engeland en Frankrijk. Hagerty verklaarde in antwoord op een vraag van journalisten dat hij met onwrikbare bedoelingen be doeld had: handhaven van de integri teit van West-Berlijn. De westelijke bondgenoten staan pal tegen elke stap van de Russen om hen uit Berlijn te gooien. Bezorgdheid Bondskanselier Adenauer deelde vrij dag mee dat hij in zijn gesprek .met de Russische ambassadeur in Bonn de dag te voren met klem had verklaard dat West-Duitsland de grootste waarde hecht aan het in Berlijn handhaven van bezettingstroepen. Het beschouwt die als een bescherming van de vrijheid. Voor zijn vertrek naar Berlijn hij moest halverwege wegens mist terugke ren zei de Westduitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano vrij dagavond, dat zijn regering de houding van de Sovjetunie met grote ernst en bezorgdheid gadeslaat. In West-Berlijn wil Von Brentano de toestand rond Ber lijn met burgemeester Brandt bespre ken. Brandt heeft gisteren al besprekin gen gevoerd met de commandanten van de -drie westelijke mogendheden die elk een deel van zijn gemeente bezet hou den. Ook het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de kwestie-Ber- lijn gisteren buitengewoon ernstig ge noemd. De belanghebbende landen zijn vastbesloten hun garnizoenen in West- Berlijn in stand te houden, zei een woordvoerder van het ministerie. Volksleger neemt over Dat het Russische diplomatieke offen sief een hoogtepunt nadert kon vrijdag ook worden afgeleid uit een rede van Horst Dindermann, plaatsvervangend hoofd van de afdeling propaganda van de Oostduitse communistische partij. Het Oostduitse volksleger, zei hij, zal de controle van het Russische leger over nemen op de verkeerscorridors van West- Duitsland naar West-Berlijn. Wanneer de westelijke Grote Drie voorraden naar hun garnizoenen in West-Berlijn willen brengen, zullen zij aan de zonegrens toe stemming moeten vragen aan het volks leger. De Westduitse'ambassadeurs in Moskou, Washington. Londen, Parijs en Rome zijn tegen dinsdag naar Bonn teruggeroepen voor overleg met de regering, maakte het ministerie van buitenlandse zaken van de bondsrepubliek gisteravond bekend. In weerwil van de gespannen toestand is gisteren in Berlijn een aanvullende handelsovereenkomst gesloten tussen Oost- en West-Duitsland. Daarin is een clausule opgenomen dat de bestaande bepalingen omtrent het goederenverkeer tussen de twee landen geen verandering zullen ondergaan. Op grond van het nieuwe akkoord zal Oost-Duitsland een miljoen ton steen kolen uit de bondsrepubliek krijgen in ruil voor een miljoen ton bruinkool en 50.000 ton graan. Voorts zal West-Duits land staal leveren, wanneer de verbin dingen tussen beide landen niet verbroken worden. IJMUIDEN. De sleepdienst Wijs muller te IJmuiden overweegt het 5000 brt metende Zwitserse vrachtschip Nyon, dat kort geleden op de rotsen aan de Schotse kust strandde, in tweeën te bran den. Zijn sleepboten Simson en Hector hebben tot dusverre tevergeefs gepro beerd het schip vlot te trekken. Eigen nieuwsdienst EMMEN De soldaat L. C. G. V. uit Den Bosch wist niet, dat de kogel, die tijdens de oefening Carillon te Emmen de achtjarige Ida Haver-dings doodde en de 21-jarige soldaat J. van Veggel uit Vughit zwaar verwondde, met nog vier andere patronen in zijn pistool zat. Hij had het wapen op 17 november uitgeleend aan de sergeant L„ die het, omdat hij op wacht moest, volgens de instructies laadde met vijf kogels. Toen de sergeant de volgende morgen was afgelost heeft hij het pistool aan V. te ruggegeven zonder de patronen eruit te halen. Tijdens de oefening heeft V. zijn wa pen aan enige kinderen willen demon streren. Hij trok de slede achteruit en moet daarbij aan de trekker zijn ge komen. 77 77 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Kruideniers willen wel pocketboeken gaan verkopen, maar zien ongaarne dat slagers vergunning zouden krijgen voor de verkoop van margarine. Verscheidene slagers verkopen welis waar margarine, maar die hebben ont heffing van het verbod wegens oude rechten. Een algehele opheffing van het verbod zouden cfe slagers zeer toejuichen en het bedrijfschap voor het slagersbe- drijf heeft dit bij het produktschap voor margarine, oliën en vetten aanhangig gemaakt. De kruideniers hebben echter laten weten dat zij daar tegen zijn. DEN HAAG (A.N.P.) Een Neder landse Hunter-straaljager is gistermid dag boven Duitsland verongelukt. De piloot, de 25-jarige reserve-tweede-lui- tenant-vlieger L. J. L. Wisse uit Kam perland (Zeeland), kwam om het leven. Kort nadat de machine als volgtoestel in een formatie van twee van Twenthe was opgestegen, meldde de bestuurder, dat hij zijn leider was kwijtgeraakt. In een steile linkerbocht is hij daarna om laag gekomen en tegen de grond te plet ter geslagen. De oorzaak is nog on bekend. Voetgangersvereniging Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Op de gewone Ne derlandse wegen is zeventig kilometer per uur hard genoeg, vindt de Neder landse vereniging van voetgangers. Op de E-wegen de Europese wegen kan men de snelheid vrij laten, of even tueel beperken tot 100-120 kilometer. Vijftig kilometer in een bebouwde kom gaat ook nog veel te vlug, dat zou veertig moeten worden. Als dat niet mo gelijk is zou de vijftig kilometergrens moeten worden aangehouden, maar dan zonder enige tolerantie. De vereniging ontwikkelt deze idee- en in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat. Van een onzer verslaggevers DELFT De derdejaars student Sicco Gillebaard (26 jaar) kreeg een gezond kleurtje toen koningin Juli ana gisteren bij haar bezoek aan de Technische Hogeschool te Delft naast hem in de collegebanken schoof. Hij ging onverdroten door met aanteke ningen maken. Zijn hoge buurvrouw wierp intussen zo nu en dan een blik in ziin cahier. Later, toen Sicco op zijn scooter klaar zat om naar zijn woonplaats Rotterdam te rijden, hield hij zich groot. ..Ik voelde me heus niet opgelaten" zei hij. „Ik zit altijd achteraan Toevallig kwam ik naast de gereserveerde plaatsen te recht, zodat Ik er wel op was voorbe reid. dat iemand van het Koninklijk Elf arbeiders zijn vrijdag om het leven gekomen bij een ontploffing in een kolen mijn op de grens tussen Frankrijk en Saarland. Zeventien mijnwerkers raak ten gewond. Van onze correspondent ROME. De ambassade van Iran in Rome heeft op Capri de villa van Malaparte gehuurd; degene die het Van onze correspondent LONDEN. Britse witkielen zijn wezens die meest schitteren door afwezigheid. Niet alleen dragen zij ter camouflage vaal-zwarte pakken, bovendien zijn zij niet eens verplicht pakjes en tassen voor reizigers te dragen. Toen Matthew Sutcliffe, een kruier op het station van Halifax, zich tijdens een Maartse bui op het tochtige perron wat rillerig begon te voe len, ging hij dan ook voor de zekerheid meteen naar bed. Dat was maart 1928. Eergisteren kwam een ziekenauto voorrijden om zijn zieke, door ouderdom verzwakte moeder naar een ziekenhuis over te brengen. Toen merkten de doktoren dat Matthew ook nog steeds in bed lag, en nu zijn trouwe verzorg ster miste. Ook hij werd opgenomen en legde zijn dertig jaar bedrust als iets heel gewoons uit: „Ik had het thuis best naar mijn zin. Waarom zou ilf dan uitgaan? Ik lag lekker de kranten te lezen contract heeft afgesloten zou aan de eigenaar hebben gezegd, dat het huis met ingang van november door enige zeer belangrijke persoonlijkheden zou worden bewoond. Het contract is voor een jaar afge sloten. De sjah van Perzië moet 27 november te Bome arriveren om een officieel bezoek te brengen. Hij zou tot 1 december blijven, en men ver wacht, dat hij zich daarna naar Capri zal begeven. Te Rome meldt men, dat ook de ex-keizerin Soraja zich daar bjj hem zou voegen. Deze berichten hebben uiteraard de geruchten over een mogelijke verzoe ning tussen Soraja en de sjah weer doen toenemen. De dochter van de sjah, Shanaz, verwacht over enige maanden een baby. Mocht dat een jongen zijn, dan zou het mogelijk zijn, dat deze als directe erfgenaam van de troon zou worden erkend. In dat geval zou dus theoretisch niets meer de terugkeer van Soraja op de troon van Iran in de weg staan. Zo zat koningin Juliana gisteren in de Technische Hogeschool te Delft in de collegebank. Het was een college toegepaste mechanica van prof. De Pater: voor Sicco Gille baard een groot moment, toen de Koningin naast hem in de bank schoof. gezelschap naast me zou komen zitten. Alleen had ik niet gedacht, dat het de Koningin zou zijn." Eigenlijk had ook prins Bernhard het laatste gedeelte van het college toege paste mechanica door prof. De Pater moeten volgen. Hij kwam echter te laat. Hij was de tijd vergeten in het laboratorium voor voertuigtechniek. De Prins verontschuldigde zich bij de hoogleraar. „Het is maar goed, dat ik er niet was, want ik had waarschijn lijk toch niets van uw uiteenzetting begrepen en dan zou ik enkele proeven die me boeiden hebben moeten missen." Bijna een uur lang had de Prins zich in het laboratorium laten voorlichten over zijn liefhebberij, het automobi lisme. Hij was er ook al toen de Ko ningin een ritje maakte met de wagen boven de sleeptank, waarin het gedrag van een schip in de golven wordt on derzocht. In het studentensportcentrum woonde het Koninklijk paar wedstrijden in basketbal, volleybal, schermen en judo bij. In de kantine bekeek het de ma quette van de toekomstige reactor van de T.H. Het venster gaf in de verte uitzicht op een puffende heimachine, die al bezig was palen voor de reactor in de grond te slaan Nadat Koningin en Prins in het labo ratorium voor technische natuurkunde een heel dun schijfje asperge door de elektronenmicroscoop hadden bewon derd, reden zij naar de vier flatgebou wen voor studenten aan de Oudraadt- weg. De bewoners hingen, sommigen zelfs met de benen, uit de ramen. Schoolkinderen juichten met hoge stemmetjes. Van enkele Hongaarse studenten kreeg de Koningin een bos witte en rode anjers, in de kleuren van de Hon gaarse vlag. Samen met naar man bekeek zij enkele kamers. „Vreselijk aardig", was haar reactie. Het viel haar op, dat de interieurs zo van elkaar ver schilden. In het ene stonden versleten fauteuils waaruit het zeegras puilde en in het andere moderne en goed onder houden meubeltjes. Toen het Koninklijk paar weer naar buiten kwam, riep een student tot en kele jaargenoten die hun mond dicht hielden: „Juichen, mannen". Aan dat bevel werd prompt voldaan. VENLO. Het slachtoffer van d« schietpartij in Weert, dat met twee ko gels in zijn lichaam in levensgevaarlijke toestand in het ziekenhuis werd opge nomen, blijkt langzaam te herstellen. De vijf personen, die van de aanslag worden verdacht vader, moeder en drie zoons van de familie Sch. wor den regelmatig door de rechter-commis- saris van de rechtbank te Roermond verhoord, maar tot een bekentenis is het niet gekomen. Het K.N.M.I. in De Bilt be richtte gister avond 'te 23.15 uur: Overwegend droog weer en voornamelijk in het noorden hier en daar mist. Enkele versprei de opklaringen, meest matige oostelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gis teren of iets lagere. MIESJE: Geef mij elk jaar maar zo'n herfst! 24 NOVEMBER: zon op 8.14, zon onder 16.39, maan op 15.57, maan onder 5.57. ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: De hoge stand van de barometer zal menigeen de laatste dagen zich hebben doen afvragen of er soms al vorst in de lucht zou zitten. Deze stand was zelfs hoger dan wij sedert 10 maart 1953 hadden gezien en wat november betreft is het zeker wel iets bijzonders: sedert 16 november 1922 had de Biltse barometer in deze maand niet meer zo'n hoge stand aangewezen. Ondanks deze beste ba rometer is er echter nog geen vorst van betekenis op til. Wel kan bet 's nachts een beetje vriezen als de hemel even opklaart, maar daar zal het voorlopig by blijven. Het centrale deel van het grote gebied van hoge druk heeft zich nog al eens verplaatst. Het bevond zich gisteren boven Rusland, maar een uit loper strekt zich thans over de Oost zee en Scandinavië uit. In Scandinavië zelf begon de druk gisteren echter te dalen, omdat de activiteit van de depressies zich in het hoge noorden erg doet gevoelen. De depressies trekken over de Pool- zee naar Noord-Rusland zonder het weer by ons enig kwaad te doen. Ook in het gebied van de Middel landse Zee loopt de barometer ach teruit en dit is wèl by ons te mer ken: daardoor wordt de oostenwind wat sterker. Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwclier-horloget

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1