WEST-BERLIJN NOG STRAKKER INGESLOTEN Geliefd echtpaar bleek vier te baby' hebben vermoord Explosieve ontwikkeling op diplomatieke front Luchtcorridors straks in Oostduitse handen Ongeluk gevolg van grap RüïhmJM Ambonees zet gezin op straat Taxichauffeur vermoord Ir. Staf: mijn begroting moét ingewikkeld zijn BENELUX WIL OVERLEG OVER VRIJHANDELSZONE WEER OP GANG BRENGEN De Bilt: Koud OEFENING CARILLON IS BEVREDIGEND VERLOPEN Duurtetoeslag op kinderbijslag ZWARE SLAG VOOR EOKA Twee kleuters verongelukt onder instortende steiger Verlof met Kerst of Nieuwjaar ondanks tekortkomingen Kindervriend Geworgd Duitse dader gegrepen Verontrusting over inpoldering van Lauwerszee Verbouwing kostte 18 miljoen meer Voorstellen aan drie grote partners Vandaag Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van f 1. 14e jaargang No. 4163 Donderdag 20 november 1958 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Moord op vier pasgeboren kinderen, wier ver schrompelde lichaampjes in gon- jezakken verpakt op de vliering van een huis aan de De Manstraat in Rotterdam Zuid zijn gevonden, is het gruwelijke feit dat de 36- jarige verwarmingsmonteur G. C. S. wordt verweten. De huisdokter, die mevrouw S. te hulp kwam in een ernstige crisis, is onlangs met het vreselijke vermoe den bij de recherche aangekomen. Tij dens het verhoor heeft S. toegegeven dat hij niet alleen zijn pasgeboren dochtertje door worging om het leven had gebracht maar in 1951, 1954 en 1956 drie eerder pasgeborenen doodde Rond het driehoekige plein, waaraan de De Manstraat ligt in een nette buurt bezijden de Pleinweg is de lugubere vondst vfln drie lijkjes op de vliering en de daaropvolgende arrestatie van S. als een bom ingeslagen. G. C. S., die tegenover politie en justitie tot zulk een ontstellende beken tenis kwam, stond als vader van zes kinderen bekend als een groot kinder vriend. Tot voor kort bekleedde hij een vooraanstaande functie in het buurtver- enigingswerk. Ook zijn thans 35-jarige echtgenote was in de buurt zeer gezien en dat bleek twee jaar geleden toen bekend werd dat mevrouw S. een mis kraam zou hebben gehad. Van alle kan ten werden toen biefstukjes en pannetjes soep aandragen om haar er weer bo venop te helpen. Ongeveer vijf jaar geleden was het gezin van S. in de De Manstraat komen wonen. Pas thans is het bekend gewor den dat met die verhuizing uit Spangen een gonjezak meekwam waarin zich het stoffelijk overschot van een door S. in 1951 vermoorde baby bevond. Nog tweemdal nadien in 1954 en in 1956 zocht S. zijn weg naar de vlie ring om in die gonjezak een kinderlijk je te verstoppen In de buurt was het opgevallen dat het echtpaar S. zich de laatste maanden met niemand meer inliet. Een dertienjarig dochtertje had een vriendinnetje verteld dat zij misschien gauw een zusje zou krijgen en uit deze mededeling hadden de buren een ver klaring afgeleid voor de omstandigheid dat zij mevrouw S. de laatste tijd zo wei nig op straat zagen. Het zusje waarop Gerrie (13), Karin (12), Margriet (11) en misschien ook de tienjarige tweeling Peter en Richard en de achtjarige Heine heimelijk hoopten werd donderdagavond geboren, maar be halve de vader heeft niemand het levend te zien gekregen. Behalve de vader was ook niemand bij de geboorte getuige, maar toen de toestand van mevrouw S. van minuut tot minuut zorgelijker werd zat er voor haar man niet anders op dan de hulp van de huisdokter in te roepen Van onze corresponds LONDEN De Sovjetunie is niet alleen .ast van plan haar ge zag over de oostelijke zóne van Berlijn aan de Oostduitse regering over te dragen, maar zij zal de controle op de westelijke corridors door de luclit en over land die toegang geven tot de stad even eens aan Oost-Duitsland overdragen. Een vooraanstaande Russische autoriteit in Berlijn heeft dat woensdag uitdrukkelijk verklaard. Doel van dit alles is dat was van meet af aan duidelijk en blijkt door de nieuwe plannen van de Sovjetunie nog eens zonneklaar: het Westen dwingen te gaan onderhandelen met de regering van de Oostzone Zoals bekend erken nen de drie westelijke bezettende mo gendheden van Berlijn Amerika, En geland en Frankrijk Oost-Duitsland evenmin als de Westduitse bondsrepu bliek dat doet. Voorbereid In Londen beschouwt men deze nieuwe ontwikkeling op het diplomatieke front als hoogst ernstig, zelfs explosief. De westelijke bondgenoten zijn al druk be zig plannen uit te werken om een nieu we blokkade van Berlijn te kunnen weer staan, ingeval de Oostduitsers de wes telijke corridor mochten afsluiten. Ieder ogenblik kan thans het Russische plan voor de toekomst van Berlijn worden verwacht. Premier Kroetsjtsjef heeft vorige week meegedeeld dat de regering in Moskou dit Plan thans uitwerkt. Het zal worden voorgelegd aan alle landen die tegen Duitsland en Italië hebben ge vochten tijdens de tweede wereldoorlog. De Russische autoriteiten in Oost-Ber- lijn zijn thans druk bezig de pers van de Oostzone ;Tin te lichten" over de kwes- tie-Berlijn. De geallieerden hebben het verdrag van Potsdam geschonden, be weren ze. De aanwezigheid van de wes telijke mogendheden in Berlijn is „dus" niet langer wettig. Verder beweren de Russen dat de drie Achter de vensters van een keurige woning (het middelste raam boven) in een gegoede arbeidersbuurt te Rotter dam-Zuid kwam een afschuwelijke misdadcnreeks tot ontknoping „Mijn vrouw is er zo naar aan toe", zou S. hebben gezegd maar de dokter zag meteen dat hij met een kraamvrouw te doen had. Hij informeerde naar het kind waarop S. zou hebben voorgegeven dat de baby levenloos ter wereld was gekomen. Aan deze verklaring werd weinig ge loof gehecht. S.E.R. HANDHAVEN DEN HAAG De tijdelijke duurtetoe slag op de kinderbijslag dient ook voor 1959 gehandhaafd te blijven. De Commis sie ontwikkeling nationale economie van de S.E.R. heeft de regering daartoe ge adviseerd. De duurtetoeslag werd in 1958 in het leven geroepen wegens de stijging van de prijsindex, welke vooral voor de ge zinnen met niet verdienende kinderen en lage lonen moeilijk was te verwerken. De maatregel loopt 1 januari af, maar de regering verzocht de S.E.R. haar, in het gehele complex over de huren en prijs- subsidies, ook over dit onderwerp van advies te dienen. De Commissie ontwikkeling nationale economie kreeg van de raad de machti ging zelf dit advies uit te brengen, in dien de commissie eenstemmig zou oor delen. Dit is thans geschied. De kosten van de duurtetoeslag worden geraamd op 38 miljoen gulden. Wanneer de rege ring het advies overneemt, moet zij deze gelden nog bij de Staten-Generaal aan vragen. NICOSIA (Reuter) Het Britse leger op Cyprus heeft woensdag tot tweemaal toe dc Eoka een gevoelige slag toege bracht. Kyriakos Matsis, leider van de terreurorganisatie in het noorden van het eiland werd bij een zuiveringsactie gedood, en Andreas Sophocleous, even eens een der aanvoerders van de terro risten, werd gevangen genomen. Al ja ren lang hadden de Britten geprobeerd om Matsis te pakken te krijgen. Op zijn hoofd was een bedrag van 500 pond ge steld. Gistermorgen kreeg een afdeling Brit se militairen bericht waar Matsis, sa men met twee andere Eoka-leiders, ver borgen zat. Kom naar buiten en geef je over, rie pen de Britten. Ik kom niet levend naar buiten. Ik kom schietend, schreeuwde Matsis terug. Twee leden van de Eoka verlieten daarop de schuilplaats en gaven zich over. Toen gaf de commandant van de mi litairen het bevel Matsis er van langs te geven: twee handgranaten werden naar binnen gegooid. Matsis overleed ter plaatse. De huisdokter, die een misdrijf ver moedde. waarschuwde de politie en uit het door de politiearts ingesteld onder zoek bleek alras dat de baby door wor ging om het leven was gebracht. Onder de druk der omstandigheden be kende S. daaraan schuldig te zijn en later, na zijn arrestatie, bekende hij ook de eerder gepleegde misdrijven. Als enig motief voor zijn afschuwe lijke daden noemde hij zes kinderen al meer dan genoeg om de kost voor op te brengen. De zes kinderen, die in de woning aan de De Manstraat zijn achtergebleven, zijn voorlopig aan de zorgen van de moe der van S. toevertrouwd. Tot gistermid dag gaf deze vrouw voor geheel en al onbekend te zijn met 8e motieven waar op haar zoon werd gearresteerd en haar in de St. Clarastdchting opgenomen schoondoohter onder arrest is gesteld. westelijke landen slechts tijdelijk ge< bruik van de drie luchtcorridors naar Berlijn mogen maken. Toestemming om langs deze weg naar de vroegere Duitse hoofdstad te vliegen zou dus onmiddel lijk na het overdragen van het gezag aan de Oostduitsers door hen kunnen worden ingetrokken. Ook het vervoer per spoor en over de weg kunnen de Oostduitsers op elk door hen gewenst moment stopzetten. Vanuit Frankrijk, Hamburg en Hanno ver lopen er drie corridors door de lucht naar West-Berlijn. Behalve door militaire vliegtuigen wordt hiervan door Britse en. Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen gebruik gemaakt, o.a. voer het vervoer van vluchtelingen uit Oost-Europa naar het vrije Westen. Het oogmerk van de Russen met Ber lijn is niet alleen de westelijke erken ning van Oost-Duitsland af te dwingen, maar door middel daarvan besprekingen op gang te brengen over een hereniging en daarna neutralisering van geheel Duitsland. Dat zou betekenen dat vooraf Oost-Duitsland het verdrag van War schau en de bondsrepubliek de Navo zul len moeten verlaten. Een hooggeplaatst Brits officier ver klaarde gisteravond: „Wij werken thans plannen uit om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, maar wij zijn aller minst van plan Berlijn te verlaten. Dit laatste hebben de regeringen in Washington, Londen en Parijs vorige week eveneens met zeer veel nadruk verklaard. Eigen nieuwsdienst ROERMOND Twee meisjes van vier jaar, Petra Luyten en Leontientje Gee- nen uit Roermond, zijn woensdagmiddag bedolven en gedood onder de brokstuk ken van een bouwsteiger, die instortte. Tien andere kinderen redden hun le ven door op het laatste nippertje uit elkaar te stuiven. De voeger V. W. uit Weert, die op de steiger stond, viel mee naar beneden en werd aan hoofd en be nen gewond. Twee collega's van hem konden zich vastgrijpen aan een raam kozijn en bleven ongedeerd. EMMEN De voorlopige lezing over het ongeluk in Emmen waarbij een achtjarig meisje het leven verloor en een soldaat ernstig werd gewond toen onverwachts een pistool afging wijkt af van de eerste theorieën. Aanvankelijk meende men, dat het pistool bij een stoeipartij was afgegaan. Soldaat L. C. G. V., zo meent men nu, heeft echter zijn pistool bij wijze van grap op de buik van zijn kameraad, de 21-jarige soldaat J. van Veggel, ge richt. De achtjarige Ida Haverdings stond toe te kijken. Het schijnt, dat V. op wacht stond in de kazerne, toen het alarm voor Caril lon door kwam. Bij het wachtlopen was zijn pistool geladen. Toen zijn wacht was afgelopen en hij aan Carillon moest deelnemen, moet hij inderhaast zijn vergeten zijn wapen te ontladen. Het schot ging af, doorboorde Van Veggels buik, ricocheerde en trof het meisje in het hoofd. Luitenant-generaal L. J. Ie Fèvre de Montigny verklaarde gistermiddag ..met ontsteltenis" van het ongeluk te hebben gehoord. „Mijn deernis gaat uit naar de ouders van het meisje." Het ongeluk gebeurde op de Pastoors- wal, waar een aannemer al vijf weken bezig was een pand te verbouwen. Woens dag zou het werk klaar zijn. De steiger, waarvan een gedeelte al was gesloopt, zou om half zes helemaal worden afge broken. Om half twee, toen drie mannen de laatste hand legden aan het voegen van de voorgevel, waarmee zij tot de eer ste verdieping waren gevorderd, voelde een van hen, K. C., plotseling de steiger onder zich bewegen. Tot zijn grote schrik begon even later het hele steigerwerk langzaam naar ach teren te hellen. Hij schreeuwde een waarschuwing naar zijn broer H. C. en samen wisten zij zich aan een kozijn vast te grijpen. Voor V. W. kwam de kreet te laat. Hij viel met de steiger naar beneden. Tien kinderen, die in de buurt speel den met hun hoela-hoepels stoven naar alle kanten uit elkaar. Voor Petra en Leontientje was er geen heenkomen meer. De kleuters werden op slag on der het steigerwerk gedood. De justitie stelt een onderzoek in. Op de vliering vond de recherche een gonjezak met het stoffelijk overschot van drie pasgeboren kindertjes. Advertentie ROTTERDAM. In de aandeelhou dersvergadering van de Steenkolen-Han- delsvereeniging N.V. is Z.K.H. Priijs Bernhard tot commissaris benoemd. Van de S.H.V. maakt o.a. deel uit de Neder landse Rijnvaart Vereeniging. Eigen nieuwsdienst ASSEN De dertigjarige Ambonees E. M. L. uit het woonoord Schat tenberg bij Westerbork heeft regelmatig zijn vrouw afgebeuld. Dat gebeurde steeds 's nachts als hij thuiskwam, nadat hij zijn loon voor een groot deel had vergokt. Van de vijftig gulden, die hij verdiende, kreeg zijn vrouw er maar twintig. Daarmee moest zij maar zien haar gezin met drie kinderen in leven te houden. Later heeft de man zijn vrouw, die toen in verwachting was, zelfs met de kinderen buiten de deur gezet. Daarna heeft hij zich niet meer om zijn gezin bekommerd. De politierechter te Assen heeft hem daarvoor gisteren veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Militairen, die zijn ingedeeld bij de parate troepen, zul len èf met Kerstmis of met Nieuwjaar verlof krijgen. De kerst- en nieuwjaarverloven voor de landmacht komen in grote trekken hier op neer, dat de helft van de parate militairen van 22 december (17 uur) tot 29 december (12 uur) met verlof gaat en de andere helft van 29 december (17 uur) tot 5 januari (12 uur). Voor militairen bij de vredesoplei- dingseenheden is het verlof vastge steld van 24 december ('s morgens om 5 uur) tot 5 januari om 12 uur. Eigen nieuwsdienst ROERMOND. In de bossen tussen het Limburgse plaatsje Swal- men en de Duitse grens is gister avond omstreeks tien uur een Ne derlandse taxichauffeur door zijn Duitse passagier overvallen en ge dood. De overvaller, die bij de aan slag een vuurwapen gebruikte, is gegrepen. De Duitser, wiens naam nog niet be kend is gemaakt, was afkomstig uit Beieren. Hij kwam in Venlo in de taxi en wilde naar de Duitse grens bij Swal- men worden gebracht. Op een stil gedeelte van de weg, die bij Swalmen door de bossen loopt, heeft hij de taxichauffeur aangevallen. De auto reed tegen een boom op. De over valler maakte zich uit de voeten. Een andere Duitser, die in zijn auto langs de plaats kwam waar de auto tegen een boom was gereden, waar schuwde de grenspost en de politie. Onmiddellijk werd een achtervolging ingezet. De jacht had succes. De dader kon in de bossen worden aangehouden. Hij is naar Roermond gebracht. STRAATSBURG (ANP). In Straats burg wordt een nieuw gebouw opgetrok ken dat huisvesting zal kunnen bieden aan de diensten van het Europese par lement wanneer dat in Straatsburg ver gadert. Het komt te staan naast het bestaande gebouw van de Raad van Eu ropa. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN Steeds voorzichti ger worden de toezeggingen van de mi nister van verkeer en waterstaat wat de inpoldering van de Lauwerszee betreit. De Provinciale Staten van Friesland toonden zich daarover gisteren in de openbare vergadering van de winterzit- ting „ernstig verontrust". Een door de vijf fractievoorzitters ingediende mo tie. die van de verontrusting blijk geeft, werd aangenomen. Bij de behandeling van de begroting voor 1955 en 195# is door de minister herhaaldelijk gezegd, dat de inpoldering van de Lauwerszee spoedig een feit zou zijn. Toen de begroting van 1958 werd behandeld, was de minister echter min der positief. Uit de begroting voor 1959 blijkt allerminst het voornemen tot een grote activiteit. Gedeputeerde H. M. Gerbrandy zei, dat de Gedeputeerde Staten zich de vei> ontrusting, die bij Provinciale Staten heerst, kunnen indenken. Opening van zaken nodig over sehrootaffaire DEN HAAG. Het wordt tijd, dat de Kolen- en staalgemeenschap opening van zaken geeft over de sehrootaffaire, zo zei minister prof. dr. J. Zijlstra gistermid- dag in de Tweede Kamer. De afgevaardigden mr. Blaisse (kath. v._) en drs. Nederhorst (soe.) hadden er over geklaagd, dat de E.G.K.S. nog steeds niets had gedaan. Minister Zijlstra voegde er aan toe, dat hij goede gronden had om aan te nemen, dat die opening van zaken binnen afzien bare tijd wel zou komen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Minister Staf is gisteren niet in staat geweest de Tweede Kamer behoorlijk van ant woord te dienen op de kritiek over het zogenaamde Hunter-project van 151 miljoen gulden en de verbou wing van de Karei Doorman, die 35 miljoen heeft gekost, achttien mil joen meer dan was geraamd. Het ging in hoofdzaak om de uiter mate ingewikkelde begrotingswijzigin gen, waar de Kamer niet uit kon ko men. De liberaal drs. Korthals ver weet de minister dat hij daarmee een rookgordijn had gelegd. Dat was wel goed op een slagveld, maar minder juist tussen de regering en de Staten- Generaal. De KVP-er dr. Lucas wilde weten of het defensieplafond niet werd door broken met de voorgestelde wijzigin gen waarvan de ene een verlaging in hield van acht miljoen, maar de twee andere verhogingen van 22 en 80 mil joen. VROEGE RAMINGEN De algemene klacht was ook dat de raming -voor de Hmnter-stra al jagers zo ver mis was geweest. De defensiebegroting moet ingewik keld zijn, riep minister Staf uit. De ramingen moeten anderhalf jaar tevo ren klaar zijn en daarna komen er allerlei technische veranderingen in de wapens. Wat de Hunters betreft zouden er eerst 156 voor Nederlandse rekening komen, maar later kwamen er nog 48 bij. Bovendien moesten er tijdens de Van onze correspondent BRUSSEL. Wigny en Van Offe- len, de Belgische ministers van buiten landse zaken en van buitenlandse handel, hebben gisteravond, ook na mens de Nederlandse en Luxemburgse regeringen voorstellen gedaan aan de Franse, Italiaanse en Duitse regerin gen, die het mogelijk moeten maken het voorlopig door de Engelse regering geschorste overleg over de vrijhandels zone weer op gang te brengen. De Beneluxregeringen menen, dat de toestand, ontstaan door de schorsing van het beraad, in ernstige overweging moet worden genomen. Zij zijn van oordeel, dat het nauwelijks waarschijnlijk is, dat een beginselakkoord over de associatie van de O.E.E.S.-landen bij de Europese ge meenschap voor 1 januari tot stand kan komen. Aangezien echter op die datum een eerste verlaging van de douanetarieven tussen de zes partners in de E.E.G. en een verruiming van de contingenten tot stand komen, achten zij het wenselijk tevens te vermijden, dat een verschil intreedt tussen het regiem van de E.E.G. en anderzijds de landen van de O.E.E.S, DUIDELIJK GEBAAR Vandaar dat de Beneluxregeringen hun drie grote partners voorstellen overeen te komen, dat een duidelijk gebaar zal worden gemaakt en dit niet alleen ten opzichte van de partners in de O.E.E.S. doch bovendien ten opzichte van de part ners in de ruimere kring van de G.A.T.T. Ten opzichte van de partners in de G.A.T.T. zouden de zes, naar de opvat ting van de Beneluxlanden, een verlaging van de buitentarieven moeten toestaan. Dit gebaar moet worden beschouwd als unilateraal, al hopen de Beneluxlanden, dat er een antwoord op zal komen. VERRUIMING GEVRAAGD De Beneluxlanden willen bovendien, dat de E.E.G de O.E.E.S.-partners een verruiming van de contingenten met 20 pet. voorstelt, wat dus overeenkomt met hetgeen binnen de E.E.G. geschiedt, dus duidelijk is, dat daar een overeenkom stige bereidheid van de O.E.E.S.-partners tegenover moet staan. De Beneluxregeringen zijn van oordeel, dat dit voorstel, dat enigszins afwijkt van hetgeen de Europese commissie van de E.E.G. al maanden geleden had gesugge reerd, indien het door de Gemeenschap der zes wordt aanvaard, de mogelijkheid schept om het overleg over de vrijhan delszone in een sfeer van ontspanning te hervatten. bouw 450 veranderingen per toestel worden aangebracht. De minister gaf toe dat het besluit in 1953 om de toestellen in ons land te produceren een slag in de lucht was geweest. Een rookgordijn had hij met zijn in gewikkelde begrotingswijzigingen niet willen leggen. Moeilijk waren zij wel, want de minister kon ook niet zeggen hoeveel er nu was bezuinigd en wat er was getemporiseerd, dus verschoven naar een volgend jaar. NIET TE VEEL Het defensieplafond wordt in geen geval doorbroken, zo verzekerde hij de Kamer. Het wordt strak vastgehouden, hoe lastig dit ook met de vele ver anderingen, die nooit te voorzien wa ren, modht zijn. Hoewel de Tweede Kamer haar .goed keuring verleende aan de drie begro tingswijzigingen, was zij nog niet te vreden. Het debat over de kwesties zelf werd daarom opgeschort tot de be handeling van de begroting van cx^'log, die als het goed is volgende week aan de orde kan komen. FRANSE A-BOM GEREED NEW YORK (A.P.). Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek heb ben de Fransen hun eerste atoombom gereed. De explosiekracht ervan is gelijk aan die van de Amerikaanse atoombom die in 1945 op Hiroshima is geworpen. De Franse bom weegt echter bijna een ton meer dan de eerste Amerikaanse bom. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht- te gisteravond te 23.15 uur: Droog weer maar hier en daar mist. Zwak ke wind. Over het algemeen iets kouder dan gisteren. MIESJE: Natuurlijk ben ik verkouden. 21 NOVEMBER: zon op 8.09, zon onder 16.42: maan op 14.42, maan onder 2.49. Van onze speciale verslaggever APELDOORN. Het massale klokkenspel van de Koninklijke landmacht is uitgespeeld gister morgen om tien uur eindigde de legeroefening Carillon. Op dat tijd stip snelde langs onze oostelijke grens het bericht: einde oefening. „Carillon heeft volledig aan de verwachtingen voldaan", zei gister middag de zeer voldane dirigent van het klokkenspel, de chef gene rale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny. De centralisatie van de verplaat- 1 singen heeft, vergeleken met de vo rige legeroefening, een aanzienlijke tijdwinst opgeleverd. O Het opmarsplan naar onze ooste- lijke grens is juist gebleken. All'een voor wat betreft de onderdelen uit Zuid-Nederland moet het plan nog nader worden bezien, o De opkomst van de klein-verlof- ganres was bevredigend en snel. A Er is redelijk goed geïmproviseerd op de onverwachte complicaties. Het grootste succes bij deze oefening was wel het proefalarm voor de klein- verlofgangers. Alle gegevens zijn nog niet bekend maar bij twee van de betrokken onderdelen zijn slechts drie van de bijna driehonderd verljfgangers niet komen opdagen. Dit goede resul taat is vooral in de hand gewerkt door de oproep via de radio. De dertigduizend deelnemers aan de oefening hebben goed gereageerd op de twee verzwaringen, vergeleken met vroeger: de korte periode tussen „vol ledige paraatheid" en "'tbreken der vijandelijkheden", en de vijandelijke luchtaanvallen. Vooral het uitvallen van twee brug gen één over de Rijn en één over de IJssel was een zwaar experiment. De legerleiding, die de ivierovergangen altijd al als een kwetsbare plek in ons defensiesysteem heeft beschouwd, heeft echter geen verstoppertje willen spelen met de werkelijkheid. Toen de hele ma chinerie van Carillon goed op toeren was. verschenen de waarnemers van de generale staf bij de bruggen en ver klaarden deze voor weggebombardeerd. Met deze even simpele als desastreu ze mededeling ontwrichtten zij essen tiële delen van het zorgvuldig opgestel de plan. De lagere commandanten en de verkeersleiding moesten improvi seren. Merkwaardig was, dat, helemaal on gewild, nog een derde complicatie bij deze oefening optrad: de geruchten in tijd van oorlog één van de grootste gevaren voor .ilitairen. Door een on juist gerucht raakte erger- bij de IJs sel een onderdeel van de goede weg af. De slotconclusies van Carillon zijn nog niet te geven. Het zal nog weken duren voor de staf alle details heeft bestu deerd. Men zal daarbij nog op verschil lende tekortkomingen stuiten. Zo is het vrijwel zeker dat een belangrijk tele gram over het oproepen van de ver lofgangers vijf uur lang is zoek ge weest en dat expressebrieven, die de radio-oproep moesten ondersteunen met vertraging zijn verstuurd. Dat zhu echter details, die aan het geheel xa» welijks afbreuk doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1