ROTTERDAM: ONDERGRONDSE OF MONORAIL Minister komt tegemoet motie over spijtoptanten aan Uitstel van tunnelplan leidt tot nieuwe gedachte Rapport van commissie in december gereed Rust voor prinses TOTOLOOS TIJDPERK? SCHERPER PRIJSBELEID VOOR MELK EN BROOD Meisje gedood door schot uit pistool Alarm voor klein-verlofgangers De Bilt: Kalm KOPPIGE SURPRISE NEDERLAND HEEFT SCHULD AAN I.M.F. AFBETAALD OVERLEG OVER WAT RUIMERE TOELATING Schrijvers praten over betaling Tilburgse musicus maakte geheimen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vier kinderen aten rattenvergif Boodschap van Eisenhower aan oorlogsslachtoffers DODE BIJ „CARILLON" Nieuwe burgemeester van Goes benoemd Dordts recreatie-oord voor ingezetenen BEGUM AGA KHAN AANGEVALLEN Faroek-chocoladerepen Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; ij geen gehoor; Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; 'lissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur; JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter! 5 cent per woord met een minimum van f 1. 14e JAARGANG No. «6S>WoenS(lag 19 november 195g zo over de stadsdrukte heen? Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de hoogste gemeentelijke kringen wordt thans ernstig gedacht aan een andere oplossing voor de moeilijk heden met de oeververbindingen dan door de oorspronkelijk be oogde tramtunnel. In overweging zijn: 1. een ontwerp voor een volledig ondergrondse verbinding tussen het centrum van de stad en Rotterdam-Zuid, en 2. een eveneens los van het normale verkeer gemaakte route volgens het Alweg-systeem boven de grond, waarvan bij Keulen een proefbaan ligt. DEN HAAG Het gevaar van een „Toto loos tijdperk" dreigt nog altijd. Deze nieuwe term is een uitvinding van de liberaal mr. Berkhouwer, die daarmee wilde aanduiden dat over eni ge tijd op grond van een arrest van de Hoge Raad de voetbalpool van de K.N. V.B. verboden kan zijn, terwijl de aan gekondigde wijziging van de Loterij- wet nog niet van kracht is Van minister Samkalden kreeg hij gis termiddag in de Tweede Kamer ten antwoord dal men met die mogelijk heid inderdaad vooralsnog rekening moet houden. Het debat over de voet balpoel eindigde daarmee nog al vaag, hoewel de minister wel had geprobeerd om de Kamer duidelijk te maken dat het niet mogelijk was geweest eerder met een voorstel tot wetswijziging te komen. Het eerste vonnis gal daartoe geen aan leiding en daarna moest de regering wachten op het rapport van de commis- sie-Wiarda. die speciaal voor dit doel was ingesteld. Zonder het rapport zou trouwens, volgens de minister een op-, lossing ook niet te vinden zijn geweest. Nu is het wachten dus op de indiening van het ontwerp'-wijziging Loterij wet. Waarschijnlijk kunnen over enkele maanden nieuwe voorstellen worden verwacht, waarbij vermoedelijk het idee voor de tramtunnel zal worden losgelaten. De vertraging van dat plan door het tekort aan kapitaal heeft in ieder geval deze positieve kant gehad, dat sindsdien de gedach ten in een andere, verderstrekkende richting zijn gegaan. Tegen deze achtergrond moet ook worden gezien de reis die een Rotter damse studiecommissie de vorige maand heeft gemaakt naar de Verenigde Sta ten en Canada. Gedurende drie weken heeft zij in steden als New York. Phila delphia, Boston en Toronto de onder grondse netten bezichtigd en het daar gebruikte materieel bestudeerd. Van C.S. Aan de reis hebben deelgenomen, na mens de Rotterdamse Elektrische Tram ir. S. S. Koldijk, chef afdeling elektrisch materieel, en de heer C. A. van Reede. chef afdeling Weg en Werken; namens de gemeente ir. Th. Brouwer, chef van de afdeling grondbedrijf van de Dienst van stadsontwikkeling en wederopbouw, ir. G. Plantema en ir, J. van Herk, bei den van de onderafdeling Oeververbin dingen grote rivieren van de dienst van gemeentewerken. Ongeveer half de cember zullen zij hun rapport over de reis aanbieden. Hoewel nog niets definitief vaststaat, Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De prijzen van melk en brood, die de laatste twee jaar met vijf procent zijn gestegen, zullen nauwkeurig onder de loep worden ge nomen, zo kondigde minister Zijlstra gisteravond in de Tweede Kamer aan. Het prijsbeleid in het algemeen zal weer wat scherper worden, maar in het bijzonder voor melk en brood wil de minister van economische zaken nagaan of hier de prijsstijging met het oog op de ontwikkeling van de grondstoffen- prijzen wel toelaatbaar is geweest Prijsstijging van een beperkt aantal eerste levensbehoeften, die vrijwel los staan van de beweging in de grondstof fen prijzen op de wereldmarkt, zijn voor namelijk de oorzaak geweest van de to tale verhoging van de kosten van levens onderhoud. Ik geef de Kamer de toe zegging, aldus minister Zijlstra, dat zij stuk voor stuk nauwkeurig onder de loep zullen worden genomen en dat ik de Kamer van de resultaten van dit onderzoek in kennis, zal stellen. De andere methode in het prijsbeleid i betekent volgens de minister in geen enkel opzicht verslapping. De controle i achteraf op de ontwikkeling van het i prijspeil- zal veeleer worden verscherpt. Het tot nu toe gevolgde prijsbeleid was geschikt voor een periode van opwaartse druk op de prijzen, maar nu die er niet meer is moet er een andere vorm wor den gekozen, die is aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. Daarbij zal het dus voornamelijk gaan om de vraag in hoever de daling van de grondstof- fenprijzen ook tot uiting is gekomen in de ontwikkeling van het prijspeil.' aldus minister Zijlstra. Het kartelbeleid dat in de naaste toe- i komst zal worden gevolgd vatte minis ter zAjlstra samen in drie punten, waar op hij zou proberen de activiteiten van de prijskartels tegen te gaan. De minister wil maatregelen gaan tref fen tegen het stellen van vestigingseisen buiten de vestigingswet om. tegen het weren van bepaalde bedrijfsvormen zoals bijvoorbeeld oosto»*derbedrijven en ten slotte wil hij onjuiste methoden van kartelrechtsoraak onmogelijk maken. EGMOND AAN DE HOEF Vie: meisjes van vier en vijf jaar uit Egmond aan de Hoef moesten gistermiddag in het St. Elizabethziekenhuis te Alkmaar wor den opgenomen na het eten* van ratten- gif- Een der kinderen had in een schuurtje achter het ouderlijk huis rattentarwe ge vonden en ervan gesnoept. Ook drie vriendinnetjes kregen een ..snoepje". Gelukkig zag de moeder van het eei- ste meisje, mevrouw Stuifbergen, waai de kinderen van aten. Zij riep terstond een dokter die de kinderen melk liet drinken zodat ze moesten braken Hij liet ze opnemen in het ziekenhuis. Over deze maatregelen zal minister Zijlstra eerst advies van de betrokken commissie vragen. DEN HAAG (ANP) „Als oud-strijder kan ik mij van ganser harte stellen ach ter elke oprechte poging, nationaal of in ternationaal, om de lichamen en geesten van de mensheid te bevrijden van het diepe oorlogsleed". Aldus een boodschap, die president Eisenhower heeft gestuurd aan de inter nationale conferentie over de wetgeving voor oorlogsslachtoffers en oud-strijders, die in Den Haag wordt gehouden. Eisenhower zegt verder in de bood schap, daf het Amerikaanse volk zal door gaan met de pogingen om .,een duurzame vrede, gegrondvest'op vrijheid en recht vaardigheid voor iedereen", op te bou wen. wordt voor de verbinding met onder grondse treinen gedacht aan een route vanaf het Centraal station, langs het Hofplein, onder de Coolsingel door- naar een punt ergens in Rotterdam- Zuid. Alle ideeën bevinden zich echter nog in het stadium van bestudering. Het rapport van de commissie is ook nog niet in het college van B. en W. ge weest. Vrees Bij alile pogingen die worden onderno men geldt in de eerste plaats, dat zo spoedig mogelijk iets moet worden ge daan ter verlichting van de noodtoe stand in de Noord-Zuid-verbinding. Op de rijksbegroting prijkt inmiddels een post voor de brug over het eilaftd Van Brienenoord. Hier en daar bestaat nu de vrees, dat het Rijk als deze brug wordt gebouwd, niet spoedig of gemak kelijk toestemming zal geven voor de bouw van een nieuwe Willemsbrug of een tunnel in de buurt daarvan. Ten be hoeve van een dergelijke verbinding zou den bovendien zeer veel huizen moeten worden gesloopt. De brug o-ver Van Brienenoord en eventueel later een traverse met een tunnelverbinding bij Vlaardingen zou den het centrum van Rotterdam al kun nen verlossen van zeer veel doorgaand verkeer dat nu nog door de stad heen moet. Dat verkeer zou dan links en rechts om de stad heen zijn weg kunnen kiezen. De stromen lokaal verkeer die zich in de richting Noord-Zuid en omgekeerd bewegen, worden echter zo groot, dat dit alléén geen oplossing kan beteke nen. De bestaande verbindingen via de Willemsbrug en de Maastunnel moeten in sterkere mate en op zo kort moge lijke termijn worden ontlast. Vandaar het naarstig zoeken naar iets dat in eens afdoende zou zijn. Een ondergrondse trein zou immers niet alleen per rit veel meer mensen kunnen meenemen dan welke tram of buscombinatie ook, maar bovendien kan hij zich, vooral in de spitsuren veel sneller verplaatsen en vormt hij geen enkele belemmering voor het andere verkeer. Monorail Hetzelfde geldt in zekere mate voor de trein boven de grond, volgens het sys teem Alweg een van de laatst ontwik- Kerae types monorail, neeus veer eeruer was in Wuppertal een baan gebouwd, met wagens die aan wielen hangen die boven de wagen op rails lopen. De Alweg, volgens een idee van de Zweedse miljonair Axel Lenart Wenner- Gren, is een monorail die rust op een onder de wagen lopende rail. De baan is, zoals de foto laat zien, gebouwd op betonnen voeten. In juli van het vorige j aar werd de trein voor het eerst getoond tijdens een rit met een snelheid van tachtig kilometer. Van het eerste type zijn reeds enkele banen in gebruik, voor de Alweg heeft Sao Paulo in Brazilië belangstellling getoond. Zegt men te veel wanneer men dit meisje een beetje verlegen, maar ook bijzonder lief noemt? Deze foto stelt de 21-jarige Zweedse prinses Birgitta voor. Zij werd gemaakt op een studentenbal in Stockholm tijdens een van de weinige momen ten waarop de populaire prinses niet danste. Voor sirgitta is het blijkbaar helemaal geen probleem hoe men een sigaret kan vasthouden en tegelijkertijd met gratie aan een glaasje kan nippen. Eigen nieuwsdienst EMMEN. De militaire oefening Carillon heeft het leven gekc#;t aan het achtjarig meisje Ida Haverdings i uit Emmen. Zij werd gedood door een pistoolschot bij een ongeluk dat. om dat de twee enige getuigen nog niet konden worden gehoord, veel vra gen open laat. Omstreeks zes uur gisteravond stond aan de rand van de Emmerdennen een dubbel-wachtpost, twee soldaten met pistool. De achtjarige Ida Haver- dings moet met de soldaten hebben gestoeid. Daarbij is het pistool van één van hen, de 20-jarige soldaat L. C. G. V uit Den Bosch afgegaan. Het meisje werd in het hoofd getroffen en was óp slag dood. De andere soldaat, de 21- jarige J. P. van Vesgel uit Vugt werd door dezelfde kogel zwaar gewond en is in het ziekenhuis in Emmen opge nomen. Soldaat V. kon niet worden ge hoord. In overspannen toestand rende hij het bos in. Énkele kameraden, ge alarmeerd door het schot, kwamen toesnellen. Zij ontwapenden V., die een sfcock had opgelopen. Nog niet kon worden verklaard, waarom de soldaten geladen pistolen droegen. Dat is bij oefeningen geen gewoonte. Eigen nieuwsdienst GOES. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 december 1958 tot burgemeester der ge meente Goes benoemd de heer H. K. Michaëlis, thans burge meester der gemeente Brui- nisse. Zie verder pagina 3 DEN HAAG. De Nederlandse rege ring heeft aan het -Internationale Mo netaire Fonds een bedrag van 30 mil joen dollar overgemaakt en heeft hier mee de gehele schuld betaald. De Nederlandse regering had al op 22 september aan het fonds 33.750.000 dollar betaald als gedeeltelijke aflos sing op de op dat ogenblik nog be staande Nederlandse schuld aan het I-M-F. van 63.750.000 dollar, zodat nog 30 miljoen dollar bleef te voldoen. Dit deel zou worden voldaan, zodra met het I.M.F. overeenstemming zou zijn bereikt over het deel daarvan, dat in goud zou moeten worden betaald. Thans is overeengekomen, dat van de genoemde 30 miljoen dollar een be drag van 19,6 miljoen dollar wordt gestort in goud, terwijl het restant in convertible valuta wordt voldaan. Hiermee is de schuld geheel afbetaald. Zoals destijds werd meegedeeld, had het Rijk de middelen voor deze betaling al in vreemde valuta gereserveerd. DORDRECHT De gemeente Dor drecht heeft voor haar ingezetenen het rusthuis De Weldert te Seppe in Noord brabant gekocht. Tezamen met een vorig iaar aangekocht terrein vormt het een recreatie-oord, waar in de winter rust- weken voor Dordtse huismoeders en 's zo mers schoolweken en vakanties voor de jeugd worden gehouden. Op het terrein liggen sportvelden en een kampeercentrum. Het huis dat alleen nog maar een verfje nodig heeft, bevat meest tweepersoons en enkele eenper soons kamers. In totaal zijn er twintig bedden. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Minister Sam kalden zal met de repatriërings commissie van de Tweede Kamer overleg plegen om na te gaan of de toelating van spijtoptanten uit Indonesië in ons land kan worden verruimd. De minister deed die toezegging gisteravond aan het slot van de debat ten over de begroting van justitie. Hij kwam daarmee volledig tegemoet aan de wensen, die de K.V.P.-er mr. Van Doorn had neergelegd in zijn motie, die wij gisterochtend aankondigden. De motie werd gesteund door de frac ties van de A.R., V.V.D. en C.H.U. Ook de socialistische woordvoerder mr. Vrolijk sloot zich later bij de motie aan AFZONDERLIJK De groep van de spijtoptanten zal dus aan een naaer onderzoek worden onderworpen, maar minister Samkal den liet er geen twijfel over bestaan dat alle gevallen afzonderlijk zullen worden beoordeeld. Zijn beleid van individuele selectie blijft voorlopig dus gehandhaafd. Van een globaal toe latingsbeleid kan onder de geldende omstandigheden geen sprake zijn. De verhoogde emigratiemogelijkheden met name naar de Verenigde Staten, zal op den duur de toelating kunnen verruimen, zo zei minister Samkalden, maar het blijft altijd nog de vraag of hel inderdaad mogelijk is meer mensen toe te laten De beoordeling van deze situatie ligt in handen van minister Suurhoff en als deze in de toelatings mogelijkheid van ons land wal meer ruimte ziet kan minister Samkalden pas nagaan in hoeverre hij in zijn toe latingsbeleid wat verruiming kan aan brengen WEINIG VERSCHIL In feite zag minister Samkalden wei nig verschil met de opvattingen van mr. Van Doorn, wie het was begonnen om de zogenaamde maatschappelijke Nederlanders, en in het bijzonder de spijtoptanten, dus slechts één van de onderscheidene groepen in Indonesië, die zich hebben uitgesproken voor toe lating in ons'land. Daarom zag hij geen bezwaar tegen Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het bestuur van de Ver eniging van letterkundigen gaat mor gen de kwesties der honorering van gedichten in pocket-bloemlezingen en de verKoop van boeken in kruide nierswinkels bespreken. Tevens zal dan waarschijnlijk de ho norering van Heropvoering door tele- recording van televisiespelen aan de orde komen. De schrijver van een spel krijgt van de NTS 20 procent van het honorarium van de oorspronkelijke uitvoering. In kringen'van schrijvers acht men dit' te weinig. Onlangs heeft, een auteur j zijn toestemming geweigerd om zijn t.v.-stuk op de beeldband op te nemen omdat hij zich met deze vergoeding niet kan verenigen. Toen werd in de plaats van het stuk een Amerikaanse i film op het scherm gedraaid, die j meer aan rechten kostte dan aan de schrijver op een basis van 50 procent, zoals hij eiste, had mreten worden j betaald. De toneelspelers zitten met hetzelfde vraagstuk. Ook zij krijgen slechts 20 procent en wensen 50. De organisatie van acteurs heeft, met de Nederlandse Televisie Stichting hieromtrent con tact opgenomen. Er zal een bespreking volgen, maar de schrijvers zullen hier met bij zijn. KAIRO (Reuter), De 52-jarige Begum Aga Khan is gewond bij een worsteling met een neger in haar ho telkamer van het Shepherdhotel in Kairo. De Begum, die een bezoek bracht aan Egypte teneinde er een regeling te tref fen voor het bouwen van het mausoleum voor haar overleden echtgenoot, ver bleef in haar hotelkamer, toen daar mid den in de nacht een neger binnendrong. De man sprong de Begum naar de keel en wilde haar wurgen, maar zij verdedigde zich uit alle macht. De ne ger greep een asbak en sloeg de Be gum daarmee in haar gezicht. Later bleek, dat de neger fungeerde als lijfwacht van een vijfjarige Arabi sche prins. Hij was op weg naar de slaapkamer van zijn beschermeling, doch stapte op een verkeerde etage uit de lift en ging de kamer van de Be gum binnen. In plaats van zijn prinsje vond hij daar een hem volkomen onbe kende vrouw. „Waar is de Prins?", gilde hij en in razernij ontstoken wierp hij zich op de Begum. MILAAN (A.P.). De rechtbank heT verzoek"dat in d^motiVvan Doonri te Milaan heeft dinsdag als haar me ning uitgesproken, dat ondanks Eigen nieuwsdienst TOKIO (A.P.G De Japanse politie; heeft het hoela-hoepen in de straten van alle Japanse steden en dorpen verbo den. omdat daardoor in de laatste tijd het aantal verkeersongelukken sterk toe genomen was. Van onze speciale verslaggever TE VELDE. Een eenvoudig telegram heeft gistermorgen een groot deel van ons leger in be weging gezet. Het bevatte de afkondiging van Uur U het begin van de leger- oefening Carillon. Niet alleen dertigdui zend soldaten van de vierde en eerste divisie en legerkorpstroepen werden gealarmeerd, maar via de radio-nieuwsdienst wer den 's morgens om 7 uur ook ongeveer vijfhonderd klein-verlofgangers opge roepen. Zij behoorden tot het 16e bataljon infanterie, de 12e afd. veldartillerie en de verbindingstroepen. Om acht uur meldden de eerste klein-verlofgan gers militairen die pas kort geleden zijn afge zwaaid zich al, som migen mopperend over de onderbreking van hun „burgerbestaan", anderen en die zijn hierboven vereeuwigd zichtbaar tevreden zetje". met het „ver- Toen de klein-verlofgan gers zich meldden kregen zij hun wapens en dekens uitgereikt. Zij waren al tè veel burger om te merken, hoe de sergeant-fourier tegen alle regels in met een stengun manipuleerde. is vervat. Mr. Van Doorn op zijn beurt vond ten slotte dat hij door het ant- woord van de minister volkomen tevre- protest van ex-koning I' aroek van den was gesteld, zodat hij zijn motie. Egypte gerust chocoladerepen on- die daarmee overbodig was geworden. der de naam Faroek in de handel ge- kon intrekken. i j bracht mogen worden. De ex-koning had een aanklacht ingediend tegen een Italiaanse choco ladefabriek, die Faroekrepen op d& markt bracht. Hij vond dat een onwet tig en onwaardig gebruik van zijn naam. De Milanese rechter vond ech ter, dat de naam Faroek een dood gewone en in de Arabische landen veel voorkomende naam is, zodat er DEN HAAG De procureur-generaal I ,cee?i enkele aanleiding bestaat dc bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd chocoladefabriek te dwingen de repen j tot verwerping van het cassatieberoep een andere naam te geven. van de Tilburgse musicus S. D. van E., die tot drie jaar was veroordeeld we gens spionage. D. van E. verzamelde gegevens over militaire objecten, die voor een ieder te zien waren, maar hij had die gegevens samengevoegd en. verwerkt tot een ge heel, waardoor zij naar de mening van deskundigen tot een geheim waren ge worden, dat de verdachte niet in zijn bezit mocht hebben. Er is niet geble ken, dat hij de gegevens aan anderen heeft doorgegeven. Evenals het pleidooi werd ook de con clusie van de procureur-generaal ach ter gesloten deuren uitgesproken. Op 16 december zal de Hoge Rraad in het openbaar arrest wijzen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Overwe gend matige ooste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. MIESJE: Weer om te winkelen. 20 november: zon op 807. zon onder 16.43; maan op 14.19, maan onder 1.45 max. neersl temp. 7—19 VV in uur weer wind gr C. in mm Helsinki i. bew. WNW 8 0 Stockh i. bew. N 8 0 Oslo m isl stil 1 0 Kopen h. geli. bew. O 8 0 Aberdeen regen ZZO 9 0,1 Londen onbew O 9 0 A'dam geh. bew ONO 9 0 Brussel geh. bew. ONO 9 0 Luxemb. geh bew. ONO 7 0 Parijs onbew. O 11 0 Bordeaux 1. bew. OZO 13 0 Grenoble zw. bew stil 10 0 Nice L bew. N .18 0 Berlijn geh. bew. O 8 0 Frankf. zw. bew. NO 11 0 München zw. bew stil 7 0 Garm. P. mist NNO 5 0 Zürich zw. bew. stil 8 0 Genève onbew. stil 13 0 Locarno 1. bew. stil 12 1 Wenen zw. bew. WNW 9 0 Innsbr. 1 bew. stil 6 0 Rome regen NO 13 2 Ajaccio onbew ONO 18 0 Madrid 1. bew. WNW 14 0 Algiers L bew. O 20 0 Kigrwi Nieuwsdienst GRONINGEN Sint-Nioolaas brengt voor de stad Groningen een ezel mee Bij zijn intocht zal hij Zwarte Piet er op laten rijden (als hem dat lukt) en bi zijn vertrek zal hij het dier achterlaten. Het cadeautje kost de Sint overigens niete. Hij geeft het slechts dooi'. Di ezel is namelijk in werkelijkheid een geschenk van het zevende eskadron Spahrt uit erkentelijkheid voor de gastvrije ontvangst die zij eind augustus in Groningen genoten. De Franse woestijnruiters hadden de Groningers toen met hun U>ê(w| op hun Arabische hengsten in extase gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1