SOEDAN IN KIELZOG VAN PRESIDENT NASSER 3987.- Militaire staatsgreep schrikt Midden Oosten Streven naar samenwerking met V.A.R. Veehouder verdacht moord per auto van Meningsverschil tussen departementen beïnvloedde toelatingsbeleid ALGERIJNSE PRAKTISCH VELDTOCHT GEËINDIGD Zwart opperhoofd cds verstekeling op reis De Bilt: Droo° PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Navo-kunstmaan voorgesteld 11 Stralend paar 11 door zwaan 11 die treurde Kunstmatige kloof Amerika neemt het niet langer Salarisverhoging voor Raad van State ADVIES RADIORAAD BLIJFT GEHEIM Jordaanse klacht ingetrokken Amerikaanse hulp aan het buitenland Vermiste oud-notaris verdronk in IJselmeer Minder overnachtingen in Haagse hotels Reacties Vertegenwoordiger in Garijp doodgereden TOELATING SPIJTOPTANTEN IN HET GEDRANG Vandaag motie in Kamer 2 cv r»u BONN VRAAGT MOSKOU REALISME Give-me-rice-me-work-hard Seinen Massamoordenaar mocht kranten lezen Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van f 1. 14e jaargang No. 4162 Pingtlag 18 november 1958 KHARTOEM (Reuter, AP) Opnieuw is in het Midden Oosten door een militaire staats greep een pro-westerse regering ten val gebracht. Maandag heeft de opperbevelhebber van het leger, de 58-jarige generaal Ibrahim Abboed, zich in de Soedan meester gemaakt van de macht. Een opperste militaire raad heeft onder zijn leiding de regering van het land overgenomen. In een radiorede tot het Soedanese volk heeft Abboed aangekondigd dat hij vóór alles zal streven naar goede betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek, Eigen nieuwsdienst PARIJS. De landen van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie zouden in het belang van de bestudering van de wereldruimte moeten besluiten ge zamenlijk een kunstmaanproject te fi nancieren opdat zij uiterlijk in 1960 een kunstmaan kunnen lanceren. Dit deelde de Amerikaanse senator H. M. Jackson, die voorzitter is van de Navocommissie voor wetenschap en techniek, gisteren mede in de vierde jaarlijkse conferentie van volksverte genwoordigers van de Navo-landen. Jackson opperde zijn denkbeeld in een rede die hij hield alvorens het rap port van zijn commissie aan te bieden. ,.Men heeft mij medegedeeld", zei se nator Jackson. ,,dat het mogelijk is zo'n Navo-kunstmaan voor 1960, te bou wen en te lanceren." De conferentie aanvaardde een rap- fNederraned»,enwaar?n word? Aanbevolen hem in Kair0 aan de macht waren een begerig oog op de aangrenzende dat de Navoraad meer studiebeurzen zal Soedan heeft geworpen, heeft steeds gezorgd voor een gespannen sfeer, verlenen en dat de Navo meer zal doen ter bevordering van wetenschappelijke1 vooral over de verdeling van het Nijlwater. onderzoekingen. Generaal abboed heeft zich zon- der slag of stoot van de macht meester gemaakt. De coalitiere- G? gering van premier Khalil. samenge- HENGELO Twee dagen nadat het steld uit leden van de Oemmapartij en gezin Ruepert in een woning aan de Mo-van de Democratische Volkspartij, opzij gesphoven In de bijna drie jaar dat de Soedan als onafhankelijk land bestaat, is de verhouding met Egypte altijd bijzonder slecht geweest. Voort durend gekuip van president Nasser, die evenals diegenen die voor De nieuwe „sterke man'' van de Soedan, de 58-jarige generaal Abboed, heeft zijn militaire opleiding in het Britse leger ontvangen. De generaal wordt beschre ven als een vriendelijk man. die zeer gesteld is op huis lijk leven Alle politieke partijen in het land zijn ontbonden: ditzelfde is geschied met het parlement. De grond wet is buiten werking gesteld. De gehele pers van de Soedan is een verschijnings verbod opgelegd. Radio Omdoerman maakte maandag het eerst melding van de omwenteling en verkondigde dat zij bedoeld was om een einde te maken aan de corruptie in het land. Het leger had de toestand lenstraat te Hengelo was getrokken, het er gisteren door brand uit verdreven De dertien maanden oude baby werd uit het vuur gered door monteurs van een tegenover gelegen garage, die inder haast ladders tegen de gevel hadden ge zet. Het kind kreeg ernstige brandwon den. Een van de redders kon nog van de ladd'er afspringen even voordat de steek vlam uit een fles propaangas, d'ie men - --- naar buiten had gegooid, hem bereikte (vo«omen in de hand. werd er bij ge- Het was de fles die de brand had aan- '/e£d Dlt laatste is gisteravond door gestoken. waarnemers in de hoofdstad Khartoem De negentienjarige schilder Ter H.. j tbevestlgd Het is overal volkomen rus- ctfe de gasfles gebruikte, liep brandwon- den op. Evenals de baby werd hij in het llleerd®Ji de gehele - - -- J dag met pantserwagens door dë stad, I en voor alle openbare gebouwen en bui-1 tenlandse diolomatieke vertegenwoordi gingen stonden soldaten op wacht. De telefoonverbindingen waren maandag verbroken. Het leger heeft strenge con trole op het openbare vervoer ingesteld. Eerlijkheid en integriteit moeten weer- keren, zei generaal Abboed in een radio- j rede. Tevoren was verklaard dat de kloof tussen de Soedan en de Verenigde Arabische Republiek slechts kunstmatig was. Het nieuwe bewind gelooft niet in deze kloof en zal daarom er naar streven de betrekkingen tussen de twee landen te verbeteren. Abboed had het over de chaos en de De aanleiding tot deze waarschu-1 corruutie die in de Soedan zouden heer- wing, die de vorm had van een pro- sen. als gevolg van de uitbuiting door de testnota, is de beschieting van een politieke partijen, het misbruiken van de Amerikaas vliecrtuie hovpn rlo Onstzep Pers °,n contacten van de partijen met AmeriKaas viieöuug Doven cle uo. tzee buitenlandse ambassades ten nadele van In de nacht van 7 op 8 november het land Hij beloofde de Soedanezen werd dit toestel tweemaal dicht ge- 1 en de buitenlanders in het land een be- Koningin Julianaziekenhuis opgenomen Aanvallen van vliegtuigen WASHINGTON (UPI). De Ame rikaanse regering heeft de Sowjetunie gewaarschuwd dat in het vervolg Amerikaanse vliegtuigen het vuur zul len openen wanneer zij worden aan gevallen of bedreigd door Russische vliegtuigen. Wetsontwerp ingediend Van onze ««aagse redactie DEN HAAG De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend ter verhoging van de salarissen en toelagen van de vice-voorzitter en de leden van de Raad van State en van de voorzitter en leden van de Algemene Rekenkamer. De verhogingen zijn in hoofdzaak de zelfde als die van de hogere ambtena rensalarissen en zijn va 1 terugwerkende kracht tot 1 januari 1957. Verder omvat het voorstel compensa ties voor de a.o.w. en de huurverhoging van vorig jaar en twee uitkeringen ineens. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Cals is niet bereid het aanvullend advies van de Radioraad over de commerciële televisie ter kennis van het parlement te brengen, zo deelt hij in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer mee. Het is onmogelijk dit te doen, omdat bij de besprekingen tussen de Radioraad en buitenstaanders steeds te kennen is ge geven. dat de inlichtingen en medede lingen alleen voor de raad en de minis ter bestemd waren. DEN HAAG De inningskosten van de luistergelden bedragen per jaar on geveer vijf miljoen, zo deelt minister Cals de Tweede Kamer mee. Per toestel is dat resp. 1,54 en 1,67 gulden. Dit ver- schil wordt veroorzaakt doordat de con- 1 trole op kijkgelden tweemaal per jaar j wordt gehouden en die op luistergelden maar eens per jaar. AMMAN (Reuter). Jordanië zal zijn klacht bij de Verenigde Naties over het incident met het vliegtuig van Koning Hoessein, dat boven Sy- risch grondgebied bijna door jacht vliegtuigen werd neergeschoten, in trekken. De koning zelf heeft deze wens te kennen gegeven en de Jor daanse regering zal er zich niet tegen verzetten, WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van handel heeft medegedeeld, dat de Vereni de Staten in het afgelopen begrotingsjaar 4,7 mil jard dollar aan schenkingen en leningen aan buitenlandse regeringen beschik baar hebben gesteld. LEEUWARDEN Bij de Afsluitdijk is het stoffelijk overschot gevonden van de zeventigjarige oud-notaris J. J. van der Heij uit Heerenveen. Deze oud notaris is vorig jaar in maart plotseling verdwenen. De sluiswachter-kantonnier W. de Hek had tussen Breezand en Kornwerder- zand een stoffelijk overschot in het IJs- selmeer gevonden. Aanvankelijk kon men niet definitief vaststellen, dat het inder daad van de verdwenen oud-notaris was. Er waren echter geen kleren meer aan wezig. Gistermiddag werd evenwel in tegenwoordigheid van de olficier van justitie te Leeuwarden ook de auto waar in de notaris was weggereden, uit het IJsselmeer gefu.ald. naderd door Russische iachtvliegtui gen. die schijnaanvallen ondernamen Omstreeks dezelfde datum is een Amerikaans vliegtuig tot drie maal toe boven de Japanse Zee dooT Rus sische jagers in het nauw gebracht Voortaan mogen Amerikaanse pilo ten, wanneer zij door Russische jacht vliegtuigen in moeiliikheden worden gebracht, terug vuren, wanneer zulks de piloten de juiste oplossing toe schijnt. MEER GASTEN MAAR: Van onze Haagse redactie ter leven vrede en welvaart. De Verenigde Arabische Republiek be titelde de generaal als ..onze zuster, waar mee kunstmatige moeilijkheden beston den. Vooral met de Arabische landen wil de Soedan vriendschappelijke betrekkin gen onderhouden", aldus Abboed, op voet van gelijkheid. In het vervolg van zijn toespraak had de generaal het echter wèl over „bepaal de kwesties tussen de Soedan en de Ver enigde Arabische Republiek" Leiders van twee belangrijke religieuze sekten zou den Abboed hun steun hebben toegezegd. Tot nu toe heeft president Nasser geen commentaar geleverd over de staats greep in de Soedan. In Londen vergelijkt men Abboed met i generaal Nagoeib. die destijds in Egypte j naar voren is geschoven toen het leger een eind maakte aan het regiem van koning Faroek. DEN HAAG. De hotels in Den Haag De Verenigde Staten beschouwen de en Scheveningen hebben tussen januari i omwenteling in de Soedan als een bin- en september meer gasten geboekt dan j nenlandse aangelegenheid, die niet van vorig jaar. Ze bleven evenwel korter, zo- buitenaf is beïnvloed. Dit werd maan- dat het aantal verblijfsnachten met zes- dagavond door een woordvoerder van duizend daalde. minister Dulles gezegd. Men gelooft in Een van de oorzaken is. dat steeds Washington niet dat het Amerikaanse meer buitenlanders bij particulieren en economische huloprogramma voor de in met-geregistreerde pensions logeren Soedan als gevolg van de staatsgreep Dit kan men zien aan de buitenlandse verandering zal ondergaan, auto's, die in de wijken van de stad Qf de Britse regering onder de gewij- geparkeerd staan. zigde omstandigheden de Soedan de wa- Volgens de Haagse VW willen de toe- oe*s zal ieveren die het Khartoem on- risten zich ook minder aan een plaats iangs heeft toegezegd is nog niet be binden dan vroeger. Men trekt er lie- ver op uit met caravans en tenten. Voor al de kleine hotels in de binnenstad zijn 72 a 1121 o* 4 hier de dupe van. 7*IC. itnill l c*^° Eigen nieuwsdienst GARIJP Heeft de tengere vee- houderszoon Willem B. (36) zondag avond zijn haat tegen de familie Kloosterman uit het dorpje Garijp willen botvieren in een moord-per- auto? Het is de vraag, die de politie van het kleine dorp in de Friese wouden zich stelt. De 21-jarige Sjouke Kloosterman werd doodge reden. De vraag is onder de bevolking al lang met ja beantwoord. Daar kende men de gespannen verhouding tussen B. en de familie Kloosterman en men had de vaak hooglopende ruzies tussen Willem en de zoon van de handelaar in landbouwmachines met stijgende be klemming gevolgd. Men wist in het dorp, dat het fout moest gaan. TERUG VAN MEISJE Zondagnacht, toen de 21-jarige Jouke Kloosterman van zijn meisje terug kwam in Friesland is de zondag avond de geijkte avond voor een be- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Vorige week heeft minister Samkalden in de Tweede Kamer, sprekend ovei het toelatings beleid van de groep spijtoptanten in ons land, een belofte niet in gelost. De bewindsman deed deze be lofte op 24 april 1957 in de Eerste Kamer. Hij zei toen: het gaat hier en nu om die personen in Indo nesië. die thans niet het Nederlan derschap bezitten, doch die door be paalde, duidelijk aanwijsbare banden met Nederland zijn verbonden. Vooi hen zijn de bepalingen over toelating tot Nederland sinds korte tijd ver ruimd. De afhandeling van de ver zoeken om toelating geschiedt met voortvarendheid -De regering is bij de verruiming van de normen van toelating niet enghartig te werk ge- gaan." Voor de groep ex-Nederlanders, die het in Indonesië met de dag moei lijker kreeg, moeten deze woorden van de minister goed nieuws zijn ge weest aIs zi) ze tenminste ooit onder ogen hadden gekregen. Want het ministerie van bui tenlandse zaken heeft destijds aan de Nederlandse commissa riaten in Indonesië opdracht gegeven, ze niet bekend te maken. De officiële Handelingen van de Eerste Kamer waarin het stenografische verslag van minister Samkaldens rede dienden te worden beschouwd als „vertrouwe lijke stukken." ONGELUKKIG uitlatingen van minister Sam- waren voor buitenlandse za- in twee opzichten ongelukkig. lCn eerste werden visumaanwagen vart spijtoptanten beoordeeld door de commissariaten, op welker rapporten het ministerie van justitie zijn uiteindelijke beslissing grondde. Aangezien Buitenlandse Zaken zo veel mogelijk voor spijtoptan ten „de boot afhield" kon het woorden als door de minister van justitie ge bezigd niet gebruiken. Ten tweede moet Buitenlandse Za ken in die ti.'d beschikt hebben over cegevens, die duidelijk aantoonden dat het in Tndonesië mis zou gaan. Nederland stond dan voor de taak eerst zijn eigen landslieden te repa triëren, eer aan visa voor niet-Ne- derlanders kon worden gedacht. Zo was althans de visie van het formele Departement van buitenlandse zaken, dat de spijtoptanten meer beschouwde als Indonesiërs dan noten als ex-landge- De kalden ken Ten GESTIJFD De gebeurtenissen sinds december 1957 in Indonesië hebben Buitenland se Zaken in zijn houding gestijfd Nog meer dan voorheen hebben ambtena ren van dit departement invloed ge oefend op het toelatingsbeleid, een in vloed die o.m. mede-baar was bij de houding tegenover de eerste verste kelingen Minister Samkalden, dit be leid verdedigend in de Eerste Kamer bij de interpellatie-De Vos van Steen- wijk op 4 juni 1958, had een hele rij hoge ambtenaren van Buitenlandse Zaken onder zijn gehoor. MOTIE Dit gehoor laat thans verstek gaan, vertrouwend dat een dergelijke con troverse in het beleid van Justitie en Buitenlandse Zaken niet meer voor zal komen. Vorige week heeft minis ter Samkalden over de toelating van spijtoptanten dan ook geheel anders gesproken dan in 1957. Van verrui ming en versnelling in de uitreiking van visa sprak hij in bijzonder voor zichtige termen, zo voorzichtig dat hem van katholieke zijde een motie in het vooruitzicht is gesteld. Hoe dat zal aflopen wordt vandaag in de Tweede Kamer beslist. zoek aan ,,de faem" moet het tot een uitbarsting zijn gekomen. Om streeks twaalf uur werd Jouke, terug fietsend naar het ouderlijk huis bij ,,De Samenwerking" het station voor K.I., waar het „Ea-sterein" een flauwe bocht maakt aangereden door een achter opkomende auito. Sjouke werd, hoewel er verder geen verkeer op de weg was en zijn achterlicht moet hebben ge brand, van de weg geslingerd. Hij kwam met het hoofd in een bermsloot terecht en werd later dood gevonden. DOORGEREDEN De aanrijder liet zich niets aan zijn slachtoffer gelegen liggen en reed door. Later waarschuwde hij een dok ter en meldde hij zich bij de post van de Rijkspolitie. Hij zei een bons tegen zijn auto te hebben gehoord een harde bons zelfs, want de voorruit was gebarsten maar het zou wel niets bijzonders zijn geweest. De politie vond het ontzielde lichaam van de jonge Kloosterman in de sloot. Zij heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld en gaf het lijk pas na geruime tijd vrij. Aangenomen moet worden, dat de dood intrad bij de botsing met een auto. Dat het zijn auto was, ontkent Willem B. Niettemin blijft hij in verzekerde bewa ring. Maandagmorgen 'heeft de offi cier van justitie in Leeuwarden mr. M. H. Gelinck zich naar Garijp begeven voor een verhoor ter plaatse. 9 Er is een goed geheugen voor nodig om liet verband te begrijpen tussen de hierboven prijkende steenarend en het stralende bruidspaar De LangCalbo. Lang geleden dan om het geheugen wat te helpen treurde in het verre (Italiaanse) Trento een eenzame vrouw tjeszwaan. Het verlies van haar man netje scheen zij niet te boven te komen. Dat kwam men in Artis te weten en een echtgenoot voor Cleofe zo heette de treurende Italiaanse verliet Am sterdam, doel: Trento. Niet alleen Cleofe, maar heel Trento wist de geste te waarderen. Het ge meentebestuur en de VVV van Trento zonden een steenarend naar Artis en nodigde tevens een bruidspaar uit voor een reis en een verblijf van een week naar Trento. Gisteren was voor Maud Calbo en de medische student M. B. de Lang de grote dag aangebroken. Zij zeiden „Ja" op de vragen van de ambtenaar van de burgerlijke stand en „Dank u" tegen mevrouw Cellini, die namens Trento het echtpaar de (eerste klas) trein kaartjes aanbood. De steenarend werd gisteren verlost uit zijn quarantaine- kooi. Van onze correspondent PARIJS „Op de dagen waarop de overgrote meerderheid van de Mo hammedaanse bevolking in Algerije op zo overtuigende wijze en in volle vrijheid haar keuze heeft gedaan 13 mei en 28 september is de oor log in Algerije praktisch geëindigd", schrijft maarschalk Juin in een artikel in het tamelijk links-georiënteerde dagblad TAurore van gisterochtend. Juin verwacht, dat er hier en daar nog wel daden van terreur zullen worden bedreven en dat er nog enige centra van activiteit van de rebellen zullen moeten worden weggevaagd, maar, zo schrijft hij, daarvoor kan het Franse leger gemakke lijk zelf zorgen. Het Algerijnse bevrijd ingsfront en Frankrijks buitenlandse vijanden weten dat allemaal heel goed, schrijft de maar schalk van Frankrijk, maar zij blijven het sprookje verspreiden van een Algerije waarvan het statuut nog zal kunnen evo- Aêvertentie CITROEN 's werelds zuinigste grote kleine auto lueren: Daardoor hopen zij invloed te kunnen uitoefenen op de keuze van de Mohammedanen en zij denken, dat daar door de oorlog, die reeds op zijn einde loopt, zal kunnen worden verlengd. Tot zover maarschalk Juin, wiens po litieke inzichten in het verleden nooit in de schaduw hebben kunnen staan van zijn militaire kennis. Met name zou het belangwekkend zijn geweest wanneer de maarschalk in zijn artikel ook zou heb ben gesproken over het feit, dat er in Algerije praktisch geen lijsten met Mo hammedaanse kandidaten zijn ingediend voor de verkiezing van de nieuwe As- semblée Nationale en over de gevolgen, welke dit zou kunnen hebben voor de toekomstige ontwikkeling van de toe stand in Algerije. 77 55 VOORSPEL Over de toedracht en het voorspel van dit drama zijn inmiddels enige feiten aan het licht gekomen. In het dorp Garijp was de vete tussen de verdachte B. en de familie Klooster man algemeen bekend: de familie Kloosterman voelde zich bepaald niet veilig maar aan de andere kant wist men dat B. bang was voor het slacht offer. met wiens broer hij al enige ke ren op de vuist was gegaan. Er zijn bij de familie Kloosterman enige ma len ruiten ingegooid en men wist bo vendien dat B. ondanks zijn tengere bouw voor niets stond en al enige ke ren met de strafrechter in aanraking was gekomen. Hij heeft in een kring van dorpelingen eens verklaard: ..Als ik één van de familie Kloosterman nog eens goed voor de auto kan krijgen gaat hij er aan. Dan kunnen ze ten minste huilen. Ik krijg er drie jaar voor, maar dat is het me waard want dan wordt je toch wel ontoerekenings vatbaar verklaard......" HUURAUTO Zondagavond heeft B. zich enige ma len in de omgeving van het meisje van het slachtoffer bevonden en nadat de jonge Kloosterman naar 'huis is gegaan is hij ook in een auto gestapt. Niet in de auto, van zijn vader zoals gewoon lijk, maar in een huurauto. Enige tijd later gebeurde de noodlottige aanrij ding op het Easterein. West-Duitsland verhoogt defensie-uitgaven BONNIU.P.I.) De begroting van de Westduitse Bondsrepubliek voor 1959- 1960 bevat een post van ruim 262 mil- jjoen mark voor de burgerlijke vcrde- I diging. Dit bedrag is twee maal zo hoog I als dat van het vorige jaar. ROTTERDAM. Daverend rolde het onweer door het zwerk, het lichten flakkerde over de schuimkoppende zee en de intense regenval reduceer de het zicht tot een halve mijl. Dit schrijft kapitein L. Westdijk jr., ge zagvoerder van de Loire, aan de redac tie van De Sleeptros, het personeels orgaan van L. Smit en Co's interna tionale sleepdienst te Rotterdam. Daags nadat de Loire te Dakar nieuw levenselixer tot zich had genomen, zo vervolgt hij, en zij met haar twee bakken achter zich, de weg om de zuid j zocht, werd ze overvallen door een heftige tropische donderstoring. Grote j witte vlekken op de radar gaven de zware buien aan en echo's van andere schepen werden vervaagd. Scherp uit kijken was geboden en sissend blies de slingerruit het gutsende water weg. waardoor iets dieper in de grauwe massa gestaard kon worden. „Ze seinen van de sleep", gaf de uitkrjiv door, maar bij nader inzien was het slechts een dwaallichtje over het dek van een der bakken, kennelijk een runner die de boel controleerde. Maar het dwaallichtje bleef. We zochten contact via de radio en visten tussen het aanhoudende gekraak van de luchtstoringen het woord „verste keling" uit. Het was Opperhoofd Foday (alras ge wijzigd in Friday) Balago van de Man dingo-stammen bepaald te machtig geworden in de holle modderpijpen van de gesleepte bak er. het moet des run ners blik verstard hebben, toen hij het licht van het floepende oliepitje en flitsende geest Donar, de roetjedonkere verschijning zich aankondigde met: ,,Me-from-Gambia mama-dead papa-dead me-five-sesters me- no-work-for-three-month me-uo- chop-chop give-me-rice-me-work- hard." BONN (Reuter, AP). Opnieuw heeft de Westduitse regering zich maandag in een nota tot de Sovjet unie gericht met betrekking tot de hereniging van Duitsland. Dit ge schiedde in antwoord op een Russisch voorstel een viermogendheden com missie in te stellen die met vertegen woordigers van Ooèt en West Duits land voorbereidingen moet treffen voor het sluiten van een vredesver drag met Duitsland. De bondsrepubliek heeft daartegen over voorgesteld de viermogendheden commissie eerst over hereniging van Duitsland te laten praten. Dit laatste heeft de Sovjetunie van de hand gewe zen. West Duitsland vraagt thans Moskou nogmaals om een realistische aanpak van de zaak en eerst te beginnen met de hereniging. Praten met Oost Duitsland is voor de bondsrepubliek niet mogelijk. Vandaag zullen de Russen misschien hun plannen met Berlijn bekend maken. Op de ambassade van de Sovjetunie in Oost Berlijn wordt vanmorgen, wat ge noemd werd, een belangrijke persconfe rentie gehouden. Maandag hebben de Russen een Amerikaans legerkonvooi van Ber lijn naar West Duitsland ongehinderd door Oost Duitsland laten rijden. Dat was het eerste Amerikaanse konvooi sinds vorige week vrijdag, toen Rus sische militairen drie Amerikaanse vrachtwagens hebben tegen gehouden die vanuit West Berlijn naar de bondsrepubliek wilden gaan. Britse konvooien hebben steeds nor maal kunnen doorrijden. WENEN 1A.F.P.) Het koppig zwij gen en het telkens weer herroepen van eerder afgelegde bekentenissen door de Oostenrijkse vrouwenmoordenaar Max Gufler, is volgens een aantal Oosten rijkse kranten te wijten aan een fout van de gevangenisdirectie. Om de kans op zelfmoord te verklei nen. had men een andere gevangene die het vertrouwen van de gevange nisdirecteur geniet bij Gufler in de cel gezet. Doordat die mede-celbewo ner geregeld zijn kranten ontving, bleef Gufler nauwkeurig op de hoogte van de vorderingen in zijn zaak. C? Het K.N.M.I. in De Biit berichtte gisteravond om 23.15 uur: Opperhool'd Foday in oorlogs tenue gefotografeerd aan boord van de sleepboot Loire waar hij als verstekeling op werd ontdekt. We hebben onze minder ontwikkelde vertegenwoordiger uit de achtergeble ven gebieden een tampalje in de voor- piek gegeven en hem na enkele dagen retourreis per Witte Zee verstrekt naar zijn geboortestreek Baddibu. Tijdens het verwisselen van berghout was uit zijn ogen te lezen: „Me-tell- alL-brothers-and-sesters never-stow- away-on-Smittug there's-always- another-Smittug-to-krring-baoic-to-your- bonnie". Droog weer met plaatselijk wol kenvelden. Zwak ke tot matige oos telijke wind. Ongeveer dezelf de middagtempe- raturen als gisteren. MIESJE: Ver langlijstje voor Sinterklaas: war me pantoffels. 19 november: zen op 8 05, zon onder 16.45, maan op 13.57. maan onder 00.40. -J

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1