MONUMENT WATERSNOOD OP THOLEN Politie zoekt moord achter fatale val Geschenk van Noordhollandse gemeenten Unilever geeft bonus van 25% TWINTIG GULDEN VOOR VERS IN HANDSCHRIFT Boelganin was anti-partij DRIE JONGE KINDEREN IN BRAND OMGEKOMEN De Bilt: Warmer Uitbarsting op maan, meldde Rus - Onzin meent Engelsman Huygensprijs voor V ictor van Vriesland LIEFDE OORZAAK VAN VALS ALARM PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Na vier jaar twee arrestaties Kerncentrale bij Geertruidenberg Totale uitkering in contanten 18^4 pet. Ruim half Nederland woont in de stad Hagenaar wil dichters betalen Frankrijk wil zijn best doen voor vrijhandelszone Geen opheffing loongrens GERUCHTEN RECONSTRUCTIE De Rozenhof gaat dicht Verdreven tuinders krijgen elders grond Verrekend in belasting ACTIVITEITEN VAN DE POLITIE HOEVEN NIET GEHONOREERD Scheepvaart in rep en roer In houten bungalow gespeeld met vuur Rookwolk Verloren Tijdelijk .J Invoer steeg in oktober sterker dan uitvoer HET ULO TELT BIJNA 230.000 LEERLINGEN Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren; Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e JAARGANG No. 4160yrjj(Jag J/J, november 1958 Eigen nieuwsdienst SINT MAARTENSDIJK Als een symbool, dat voor ieder en voor altijd zichtbaar moet zijn, staat thans bij een oude, dode linde boom op de derde dijk tussen St. Maartensdijk en Stavenisse, een monument ter blijvende berinnering aan de hulp bij de watersnood ramp van 1953. Terwijl een kille mist liet kale Thoolse land in zijn ban hield heeft gistermiddag tijdens een sobere plechtigheid de voorzitter van deiw'ar(;n de plechtigheden echter nog niet i i—i i mi i M ii- i ^gelopen, want op St. Maartensdijk «tichtirig „Adoptie Eiland 1 holen samengesteld uit een aantal staat een verenigingsgeoouw, dat reeds Noordhollandse gemeenten, alsmede de gemeente Maartensdijk, bur- e1-^- J?r_en m gebruik is, maar nimmer gemeester mr. H. J. Wytema van Alkmaar, met een ontroerende toe* spraak het rampmonument als geschenk overhandigd aan de Thoolse gemeenten. Van links naar rechts mr. J. H. Wytema, burgemeester van Alk maar, burgemeester D. C. Bouw en- se en beeldhouwer Gerrit Bolhuis bij het pionument. hulp en steun. Hij somde enkele pun ten op: een fijne vakantie voor de Thoolse jeugd, beplantingen van de ge meente, aanleg speelplaatsen en stich ting van gebouwen (mede met de spon tane hulp uit Zwitserland en Italië). Ook nu getuigde burgemeester Sluij- mers van Stavenisse voor de morele en materiële hulp, die de stichting heeft verleend. Met de onthulling van het monument Het was een ontroerend gebeuren; de richt) aanschouwen. Zij konden ook de wonden van het verschrikkelijke leed ingebeitelde woorden lezen: Op wens van tijdens de ramp zijn nauwelijks geheeld, de stichting Adoptie Eiland Tholen gaf Toch voerde de dank voor de hulp in Gerrit Bolhuis gestalte aan hetgeen in nood de boventoon. Mede met de steun de rampnacht geschiedde, van de Noordhollandse gemeenten kon de opbouw en het herstel ter hand wor- Burgemeester D. C. Bouwense van St. den genomen. Bovenal gold de dank aan Maartensdijk, die als een goed gastheer God. Die Tholen uit de zee deed her- j fungeerde, was gretig met zijn dank- r«Zen. 'woorden. En terecht. Want de Noord hollandse gemeenten hebben bijzonder De onthulling van dit rampmonument veel gedaan voor het herstel van het was ook daarom zo'n belangrijk feit, om- eiland. De Thoolse bevolking mag dit £at de adoptie in feite afgerond en afge floten werd. r.Tal van gemeentelijke autoriteiten uit Noordholland waren naar het eiland ge- •jfomen om deze plechtigheid bij te wonen. eigenlijk nooit vergeten. Burgemeester A. Sluijmers van Stave nisse sloot zich van harte aan bij de woorden van zijn collega. „Wij moeten bij God onze zegen afsmeken voor het herstel en de opbouw". In zijn toespraak meende mr. Wytema, onthulling werd het herstel in dat de afsluiting van de adoptie-werk- de gemeente stavenisse bekeken, zaamheden der stichting gesymboli- De Noordhollanders onder wie tal s?erd dient te worden door iets, dat van burgemeesters, werden in de zichtbaar is „Iets, waarin de geest van mor,genuren hartelijk ontvangen in de de ïampspoed. die over het eiland fraa;c recreatiezaal van de nieuwe tech- Tholen was gekomen, tot uiting kwam. I nische sehoo] te St. Maartensdijk. Ook Banden van vriendschap zijn er ge- d burgemeester van Maartensdijk in legd, ondanks de gespletenheid van ons utrecht mr H H Schuilei' (vroeger volk. die groter is dan wij wensen.burgemèeSter van Sint Maartensdijk), Wij zijn dankbaar voor de kleinste bij-!di in £eite de promotor van de adoptie- drage, die wij mogen leveren tot het bij elkaar brengen van delen van één volk. Na zes jaar van moeizame arbeid moet u de opbouw zien als een zichtbare soli dariteit van het Nederlandse volk." Burgemeester Wytema vroeg de gehele Thoolse bevolking dit monument te aan vaarden als dank van hen, die de warm ste gevoelens koesteren voor de Thoolse gemeenschap, ongeacht ras of geloof. ..Moge onze goede God het eiland Tholen vele zegeningen schenken", zo besloot de Alkmaarse burgemeester. Met het verwijderen van de Neder landse driekleur onthulde burgemeester Wytema daarna het monument en kon den vele belangstellenden, die de plech tigheid niet wilden missen, het monu ment (voorstellende een zeemonster, op het land, die veel schade heeft aange- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Provinciale Noordbrabantsc Elektriciteits Mij. zal als eerste in Nederland een kern energiecentrale bouwen. Zij komt waarschijnlijk bij Geertruidenberg en zal een capaciteit hebben van 150 miljoen Watt. De samenwerkende elektriciteits actie genoemd mag worden, en de oud burgemeester van Stavenisse, de heer L. A. Verburg, thans te Ysselmuiden hadden hun eiland nog eens opgezocht. Uiteraard ontbraken de burgemeesters van alle Thoolse gemeenten niet op het appel. Het selecte gezelschap werd uitste kend onthaald en kon direct kennis maken met een specifiek Zeeuws pro- dukt: de oester. Temidden van de goedgevulde glazen zagen wij menig een een oester naar binnen slobberen. Tijdens de maaltijd dankte burge meester Bouwense op hartelijke wijze de stichting voor de zeer gewaardeerde officieel is overgedragen door de stich ting. Dat geschiedde nu ook gistermid dag en ook by deze gebeurtenis was het mr. Wytema, die het gebouw overdroeg aan de stichting „Gemeenschap St. Maartensdijk". Burgemeester Bouwense aanvaardde met dankbaarheid het ver enigingsgebouw. ROTTERDAM De raden van bestuur van Unilever N.V. en Unilever Limited stellen voor uit de in het bedrijf behouden win sten een bonusuitkering te doen van 25 pet. in gewone aandelen. .Deze nieuwe aandelen zijn ge rechtigd tot het dividend over het boekjaar 1959 en volgende jaren. Tevens zal een eerste interimdivi dend van 614 pet. worden uitgekeerd, waaruit inkomstenbelasting op de bo nusuitkering kan worden voldaan. Te gelijkertijd zal een tweede interimdi- 'vidend worden betaald van 3 pet. Na goedkeuring door aandeelhouders zul- len deze dividenden op 18 december a.s. betaalbaar worden gesteld. Verwacht mag worden dat over het boekjaar 1958 een slotdividend zal worden voorgesteld van 914 pet. Hier door komt de totale contante uitkering over 1958 op I8V2 pet. Eiiïsn nieuwsdienst DEN HAAG. Ruim de helft van de Nederlandse bevolking woonde op 30 ju ni 1956. toen de laatste woningtelling werd gehouden, in de steden; iets meer dan een kwart in de plattelandsge meenten. Bijna twee miljoen Nederlanders had den hun huis en haard staan in geïn dustrialiseerde en gemengd agrarisch- industriële plaatsen, terwijl bijna zes honderdduizend een dak boven hun hoofd hadden in de forensengemeenten rond de grote steden en in de specifieke woongebieden als het Kennemerland en H°4 Gooi. Wat betreft de trek naar de steden gaevn Noord- en Zuid-Holland elkaar niet veel toe. In beide provincies woon- de ruim 72 procent van de bevolking in de stad. Het platteland van Noord-Hol land herbergde slechts tien procent van de totale bevolking; voor Zuid-Holland was dit percentage veertien. De rest verbleef in de forensengemeenten. De provincies friesland, Drenthe en Zeeland droegen nog een overwegend plattelandskarakter. Meer dan de helft van de bevolking woonde daar buiten. In vergelijking met 31 mei 1947 was op de dag van de telling het percentage van de bevolking, dat op het platteland woonde, teruggelopen van 29 tot 25. PARIJS (Reuter). Frankrijk ziet geen reden zich formeel te binden aan het beginsel van een vrijhandelszone, voordat overeenstemming is bereikt over de nadere bepalingen van een dergelij ke zone. Wel wenst Frankrijk de onder handelingen over d'e vrijhandelszone voort te zetten „met de duidelijke wil tot slagen". De Franse minister van buitenlandse zaken. Couve de Murville, heelt dit gis- produktiemaatsehappijen hebben teren laten weten aan zijn collega s in daartoe besloten na een uitvoerig» cl? raad van ministers van de Euromarkt. studie De beslissing is echter afban ale te PanJs bijeen was gekomen, siuaie. ue oesnssing isjscnter arnan- In de vergadering van het comite- Maudling later op de dag, zei de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Pierre Wigny, namens de vijf Euro- marktpartners van Frankrijk, dat zij kelijk van twee factoren: "I Of een technisch en economisch -* verantwoord project kan worden opgezet; i). Of de staat bereid zal zijn het risico van de wettelijke aanspra kelijkheid te dragen, boven het bedrag dat normaal bij assura deuren kan worden onderge bracht. Minister Zijlstra, die dit de Twee de Kamer meedeelt, meent dat toe- het in grote trekken eens zijn met het Franse standpunt. Maar bij d'e onder handelingen in bijzonderheden moet men dan uitgaan van het aanvaarde beginsel, dat de besprekingen in elk geval moeten slagen. De indruk van enige gedelegeerden was na de besprekingen over de vrij handelszone van gisterochtend: DEN HAAG. De bouwkundige G. Meyer heeft in een brief aan de dichters die tegen hun lage honore ring hebben geprotesteerd, twintig gulden geboden voor een gedicht van ieder van hen. Hij stelt als voorwaarde dat de gedich ten die hij krijgt nooit gepubliceerd zullen worden, dat ze dus zijn persoon lijk eigendom worden. De heer Meyer hééft zo geredeneerd: schilderijen en andere kunstwerken koop je als unica, waarom dan ge dichten niet? Ik help de dichters er mee en misschien kan ik of mijn na geslacht er nog iets aan verdienen. Want er is er toch wel één bij die la ter beroemd zal worden. Wij hebben een van de protesterende dichters, de Amsterdammer Jan G Elburg gevraagd, wat hij op het aan bod had te zeggen. Ik zal er niet op ingaan, was zijn ani-, woord. Een gedicht is bestemd om in druk te verschijnen. Ook verzen, die aan iemand zijn opgedragen, worden gepubliceerd. Een dichter behoeft nooit te hopen op een grote lezersehaar. maar een publiek van één man is toch te weinig. WERKGEVERS: TN de najaarsvergadering in het Kur- A haus te Scheveningen heeft mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van ha) Centraal bociaal Werkgevers-Verbond, gisteren duidelijk stelling genomen tegen het streven van de vakcentralen een verdere nivellering in onze maatschappij te be werkstelligen door verhoging van de loongrenzen voor de ziektewet en het ziekenfondsenbesluit en zelfs opheffing van de loongrens voor de werkloosheids wet. Voorts wees hij op de onvermij delijkheid van verdere huurverhoging, waarvoor hij echter een passende com pensatie op haar plaats achtte. Voor een uittreksel uit zijn rede en uit de redevoeringen, die enkele pro minente figuren uit het bedrijfsleven' ter vergadering hebben gehouden over het vraagstuk van de valkshuisvesting ep het huurbeleid verwijzen wij naai pag. 9. Van een speciale verslaggever ROTTERDAM De dodelijke val, die de 39 jaar oude admi nistrateur bij de Marinebasis, Leo P. van W. vier jaar geleden maakte uit een raam aan de Rotterdamse St. Agathastraat, is aanleiding geweest tot de ar restatie van zijn weduwe en een vriend. Zij worden verdacht van moord op de man. In de nacht van 18 op 19 november 1954 om twee uur hoorden omwonen den achter het perceel 57a rumoer en men zag het schijnsel van zaklantaarns over het kleine erf zwerven, terwijl tien meter hoger een dubbel raam van de achtererker openstond. Op het be ton van het plaatsje, waar lege flessen van een chemisch bedrijfje waren op geslagen. lag het lichaam van de be woner der tweede etage: dood na de val in de nacht. Men nam aanvankelijk aan. dat het slachtoffer een hart lijder het benauwd had gekregen en lucht zocht. Er is direct na dit „ongeluk" een ge rucht door de buurt gaan lopen, waar bij de naam van de toen 35-jarige weduwe en een huisvriend Arie A. werden genoemd. Arie, toen 25 jaar oud, een wat boerse figuur, die wegens een strafzaak in contact met de justitie is geweest, kwam vaak bij de familie Van W. over de vloer. Dit gebeurde bijna altijd als de man, die toen nog in Den Haag bij het ministerie van oorlog werkte, van huis was. Opvallend was. dat de vrouw tegen over haar buren loochende de man te kennen. Men zag niettemin herhaalde lijk dat zij 's ochtends, als haar vriend welkom was. wat beddegoed uit het raam hing, ten teken dat de kust veilig was. Ook uit andere onmiskenbare teke nen leidden de naaste buren af, dat er tussen beiden meer bestond dan vriend schap. i In de nacht van de dood van de heer Van W. zou verdachte A. in het huis zijn geweest de verklaringen van de getuigen wijzen althans sterk in die richting. Omwonenden hebben hem na de dodelijke val gezien. Hij stond onder meer te praten met de buren. In deze affaire zijn nog enige punten niet opgehelderd, temeer omdat'de ver dachten geen bekentenis hebben afge legd. Onder meer is er sprake van een premie voor een verzekering op het leven van de heer Van W„ die voor hij overleed werd verhoogd. De politie weigerde ons inlichtingen te geven over de manier, waarop deze zaak aan het rollen is gebracht. Over enkele dagen zullen de beide verdach ten voor de officier van justitie in Rotterdam worden geleid. Er wordt ge dacht aan een reconstructie van de dodelijke val. MOSKOU XReuter). De Russische ex-premier Nicolai Boelganin was even als de eveneens in ongenade gevallen hoge partijfunctionarissen Malenkof, Ka- ganowitsj en Sjepilof lid van d'e anti partij groep^in de Sovjetunie. Dat werd gisteravond medegedeeld in een rapport van premier Kroesjtsjef aan de partijleiding. Nu pas blijkt, waar om Boelganin in maart van dit jaar ge ruisloos naar de achtergrond moest wor den geschoven. Voor de schijn werd hij eerst enkele maanden daarna benoemd tot president van de Russische staats bank, maar in juni kreeg hij een onder geschikt baantje in Kaukasië. Nu een jaar na de machtsovername ó'oor Kroesjtsjef geeft de Russische regering toe, dat er een door vooraan staande communisten geleide beweging bestond, die zich tegen het beleid van Kroesjtsjef en zijn aanhang verzette. DEN HAAG. De Rozenhof, het buiten bij Almen bij Zutphen, dat sinds 1952 dienst doet als tijdelijk interne- ringsgesticht voor vreemdelingen, over wier toelating of uitwijzing moet wor den beslist, zal worden opgegeven. Het wordt te duur. vertelde minister Samkalden gisteren in de Tweede Ka- G. MEYER gedichten gevraagd DiEN HAAG. De Jan Campertstich- ting heeft de Constantijn Huygensprijs toegekend aan dr. Victor van Vriesland voor zijn gehele oeuvre, ó'at verzen, es says en een enkele roman omvat. De Vijverbergprijs ging naar Margo Minco voor haar boek Het Bitterkruid. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De door Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland samengestel de commissie die tot taak heeft uit komst te zoeken voor de tuinders in de zogenaamde B-driehoek, het landbouw gebied in Berkel en Rodenrijs, Bleis- wijk en Bergschenhoek heeft voorge steld een Stichting Vervanging tuin- bouwgronden in Zuid-Holland op te rich ten. De tuinders in kwestie worden door stadsuitbreidingen van hun gronden gedreven. In de stichting zo geven gedeputeerden de Provinciale Staten in overweging zou ook de provincie moeten deelnemen. Zij zal, bij voorkeur langs minnelijke weg, gronden verwerven, die geschikt zijn voor de tuinbouw. De behoefte aan I vervangende tuinbouwgrond in Zuid-Hol land is volgens de commissie tot 1980 ongeveer duizend hectare. Behalve de B-driehoek komen in de naaste toekomst Voorne en in een verre toekomst Flak- kee in aanmerking. Deelnemers in de stichting zullen be halve de provincie en de drie „ontvan gende" gemeenten, kunnen zijn de ge westelijke raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap en de zes „vertrek- gemeenten" Delft, Gouda, Den Haag, Rotterdam, Rijswijk en Zwijndrecht. Elke deelnemer zal voor een bepaald deel garant zijn voor de schulden en eventuele tekorten van de stichting. De commissie verwacht echter, dat de stichting zich bij de voorgestelde finan ciële opzet zelf zal kunnen bedruipen. Eigen nieuwsdienst AMERSFOORT Een P.T.T.-er uit Soest had een gulden uitgetrokken voor een grapje. Het grapje kostte hem echter nog drie gulden meer. Hij had een bekeuring gekregen omdat hij zonder zijn handen op het stuur had gefietst. De P.T.T.-er kreeg een verzoekje om vier gulden over te maken. Ld' L,1 Wf, VV1I Ifciuuwnjv VIII v II1 ^uiui'll UtC mei-. Op het ogenblik zitten er twee Hij deed er nog een gulden bij voor de activiteit van de verbalisant, vreemdelingen. Het zoeken is nu naai De Soester kreeg zijn vijf gulden prompt terug met een oproep om voor de Uit het raam bij de pijl maakte vier jaar geleden een Rotterdamse administrateur zijn dodelijke val. Is het een ongeluk? Of is het moord! De politie onderzoekt de zaak nu opnieuw. BOMBAY (Reuter, AP) Met de Liberiaanse tankboot Chloe is niets bijzonders aan de hand, zoveel te meer met de marconist van het schip, de 30-jarige Griek John Ka- ralis. Deze heeft drie dagen gele den de hele scheepvaart in de wa teren rond Ceylon in rep en roer gebracht door de berichten die hij heeft uitgezonden over een muite rij aan boord van de Chloe. Eenheden van de Ceylonese en van de Indische vloot zijn enkele dagen druk in de weer geweest om het schip op te sporen. Donderdag liep het de ha- van van Bombay binnen. De marco nist is in een ziekenhuis opgenomen: hij heeft een ernstige zenuwinstorting gehad. Er was niets aan de hand aan boord, vertelde Karalis voor hij van boord werd gehaald. Er was met mij wat aan de hand. Ik had last van hallu cinaties. Er is ook nog een liefdesge schiedenis. Ik was verloofd en stond op het punt te gaan trouwen. Ik was niet gewend aan het leven op zee, zei hij nog, en ik kon mijn ver loofde niet uit mijn gedachten bannen. Hij was zo overstuur geraakt, dat hij had geseind dat de kapitein was vermoord. Drie uur na het valse alarm had Kara lis op eigen initiatief het bericht uit gezonden dat alles wel was aan boord. Eigen nieuwsdienst BEEKBERGEN Drie jonge kinderen, twee meisjes en een jongen, zijn gisteravond jammer lijk omgekomen bij een brand in een houten bungalow van het va kantiecentrum De Kakelhof aan de Stoppelbergweg te Beekbergen. Hun oudste zusje (zes jaar) kon nog tijdig het huisje uitlopen. De ouders, de heer J. Riphagen (30) en zijn vrouw (28), waren niet thuis. De brand werd omstreeks half elf ontdekt door mejuffrouw Cerno die in een bungalow in de buurt verbleef. Zij holde direct naar de directeur van het centrum. Die bedacht zich geen ogenblik en snelde met een brandblus- apparaat naar het vuur. Er was echter geen redden meer aan. De directeur die het oudste meisje buiten zag staan, leefde in bange twijfel of er nog meer kinderen in het branden de gebouwtje waren. Hij sloeg een raam stuk. Terstond ontsnapte een dikke rook wolk uit het venster. De directeur liep toen naar de achterkant van de bunga low, waar hij vermoedde dat de andere kinderen lagen. Uit alle macht spoot hij wolken schuim uit het blusapparaat door een raam daar. De vrouw van de directeur had de brandweer gebeld. Omstreeks elf uur waren een spuitauto en twee tankwagens ter plaatse. Zij konden echter niet meer doen dan wat nablussen. Het overlevende meisje, Jenny heet ze, was wat versuft van het gebeurde. De politie verhoorde haar. Zij vertelde dat zij met lucifers en een stukje papier had gespeeld, terwijl haar zusjes en broertje op bed lagen. Plotseling vloog de lampekap in brand. Het vuur ver spreidde zich snel. Jenny werd bang en liep het huisje uit. De ouders waren in het begin van de avond opgebeld door de ouders van me vrouw Riphagen, die in Apeldoorn wonen. Er was namelijk iemand gekomen op een advertentie die de familie Riphagen had geplaatst voor woningruil. Het gezin had een huis in Amsterdam, mair de vrouw wilde liever weer naar Apeldoorn terug. In afwachting van een huis daar, trok het gezin maandag tijdelijk in de bungalow. De heer en mevrouw Riphagen gingen kort na het telefoontje naar Apeldoorn voor een bespreking over de woning- ruil. Bij het ter perse gaan van deze editie bereikten ons de namen van de omge komen kinderen: de dochtertjes Thea (2) en Annie (5) en het zoontje Geziettus Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige regen of mot regen. In de ochtend plaatse lijk mist. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot ma tige verander lijke wind. M1ESJE: Van de mist in de drup. 15 NOVEMBER: zon op 7.58, zon onder 16.50; maan op 11.58, maan onder 21.18. 1. het Euromarkt-front is hechter passing van kernenergie niet tot ta-^an 00it; 2. de Euromarkt-landen hebben riefverhoging behoeft te leiden. Ver- besloten concessies van Engeland te der voelt hij er niets voor thans een i verlangen; 3. de onderhandelingen moet een ander gebouw, daar minister Sam- kantonrechter te verschijnen. Gisterochtend hoorde hij waarom: de activiteit van heffing op geproduceerde elektrici-men blijven voeren op basis van het kalden deze vreemdelingen niet in een de verbalisant is al in uw belasting verrekend. feit te leg°en ter financiering van de gemeenschappelijk memorandum van de huis van bewaring wilde hebben, zoals. De P.T.T.-er werd conform de eis veroordeeld tot een boete van acht gulden. investeringen in de kerncentrales. 'Zes, het zg. Ockrent-rapport. J vroeger veel gebeurde. De ambtenaren hadden met zijn humor niet op. LONDEN (Reuter, U.P.I.) Engelse sterrenkundigen staan zeer skeptisch tegenover een bericht van het Sovjet- russische persbureau Tass als zou de astronoom Nikolai Kozirjef hebben medegedeeld dat in een sterrenwacht op de Krim een vulkanische uitbarsting op de maan was gefotografeerd op 3 november. „Dit is nonsens", zei dr. Reginald Waterfield, de voorzitter van de Engelse vereniging van sterrenkundi gen, „ik geloof er niets van." Volgens Kozirjef, die verbonden is aan de sterrenwacht Poekowo bij uur bij de krater Alfons 2 op de maan een lichtsterkte waargenomen die het dubbele van de normale was. Er was volgens Kozirjef alle reden aan te nemen dat het waargenomen verschijnsel een normaal gevolg is van vulkanische processen op de maan. Hy beschreef het verschijnsel als een rood achtige gloed, die na twee uren in intensiteit toenam. Aleksander Michailof, de voorzitter van de afdeling sterrenkunde van de Sovjetrussische akademie van weten schappen, deelde later mede dat uit be studering van spectrogrammen was op gemaakt dat er inderdaad een vulka nisch verschijnsel was gezien. „Wij kunnen nu de opvatting, dat de voornaamste kenmerken van het maan landschap het gevolg zijn van de inslag van meteorieten wel overboord zetten", zei h\j. „Deze vulkanische uitbarsting toont aan dat de processen die het oppervlaktereliëf veroorzaken op de aarde en op de maan gelijk zijn. DEN HAAG. De Nederlandse invoer had in oktober een waarde van 1.239 (september 1.168) miljoen. De uitvoer waarde bedroeg 1.173 (september 1.152) miljoen. Doordat de invoer ster ker steeg dan de uitvoer daalde het dekkingspercentage van 99 tot 95. Het dekkingspercentage van het Leningrad, was gedurende ruim twee maandgemiddelde over de eerste tien maanden van dit jaar is van 1957 op 1958 opgelopen met 16 punten, nl. van 73 tot 89. Het invoersaldo bedroeg op 31 oktober 1.251 miljoen tegen vorig jaar ƒ3.504 miljoen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Bijna 230.000 jongens en meisjes zaten in september op een school voor ulo. Op 16 januari van dit jaar werd dit soort onderwijs gevolgd door ruim 200.000 kinderen, zodat het aantal leerlingen met ongeveer dertien procent is toegenomen. Het aantal leer lingen, dat werd toegelaten tot het uit gebreid lager onderwijs steeg van 67.60É in 1957 tot 75.000 in 1958.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1