f Kremlin bevreesd voor bases op de MAAN Westen heeft niets in Berlijn te Rijksweg 13 wordt stukje voor stukje verbeterd RUSSEN BEZORGD OVER WEDLOOP NAAR DE MAAN AMERIKANEN INGENOMEN MET RUSSISCHE HUIVER A.R. blijft zich verzetten tegen voetbalpool Goed, zei het parlement Orion mét sleep veilig in haven Oost-Europa achter Kroestsjef Jeugdspaarwet groot succes Callas komt naar Holland Festival Tot elke prijs orde en rust op Cyprus Noodweer in Italië kost zes doden en tientallen gewonden De Bilt: Bewolkt Vandaag Gisteren BURENHULP: beste hulp voor de gerepatrieerdén PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Militaire exploratie" onbewaakte overweg „Amerika eerst" Omgekeerd Stilstand Achterstand Nederlandse bedrijven naar particulieren? MACMILLAN: Joke Haanschoten hoept er op los Meisje (5) verdronken Minister verdrietig over Belgische heffingen op Nederlandse zuivel ft Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren; Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 1! cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van f 1. 14e JAARGANG No. 4i5gDondertIag 13 november 1958 Eigen nieuwsdienst VERENIGDE NATIES De Sowjetunie heeft de Verenigde Staten er gisteren van beschuldigd van plan te zijn als eerste mogendheid bases op de maan te willen vestigen om de mogelijkheid te heb ben, van daar de Sowjetunie en haar satellieten met raketten te bestoken. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De anti-revolutio naire Tweede-Kamerfractie zal zich principieel blijven verzetten tegen een wijziging van de loterijwet, waar door een wettelijke regeling van de voetbalpool en de puzzles mogelijk zou worden gemaakt. Dit standpunt, gistermiddag uiteengezet door de a.r.-afgevaardigde mr. Meulink, betekent dat deze tractie straks tegen de door minister Samkalden aangekondigde wijziging zal stemmen. Voorts houdt het in, dat de beide anti revolutionaire ministers zich blijkbaar niét hebben verzet tegen een regerings voorstel in deze richting; dat zij dus deze zaak niet willen tegenhouden, maar dat deze opvatting niet wordt gedeeld door de Kamerfractie, die haar prin cipiële bezwaren handhaaft. „Neen" Er thans over zwijgen, aldus mr. Meu link, zou een misverstand doen rijzen, namelijk dat de a.r.fractie haar bezwaren tegen een wettelijk geregelde voetbal pool zou hebben opgegeven en het hoofd in de schoot wil leggen. Niets is ons minder vreemd. Mr. Meulink gaf wel toe, dat men een dergelijke onverwachte ontwikkeling als met de voetbalpool niet heeft kunnen voorzien, maar voor hem bleef het feit, dat elke toelating en reglementering er van het wettigen betekent van iets dat volgens zijn inzichten het moreel van ons volk aantast. „Ontduiking" Men had de lekken, die er in de loterijwet bleken te zitten, zo spoedig mogelijk moeten dichten. Dit geldt vol gens mr. Meulink niet alleen voor de voetbalpool. Op menig punt is al jaren lang de mogelijkheid tot ontduiking ge bleken. Als men tijdig had ingegrepen zou deze zaak nu veel gemakkelijker liggen. Ook het kanaliseren van iets dat als zodanig schadelijk is voor de geestelijke volksgezondheid, zien wij als een hache lijke ja hopeloze zaak, aldus mr. Meu link. Herhaalde malen is er van anti revolutionaire zijde gewaarschuwd tegen uitbreiding van de staatsloterij, zo be sloot deze afgevaardigde, en het is be wezen dat met de uitbreiding niet de bestaande behoefte werd opgevangen, maar de zucht tot gokken werd vergroot. DJAKARTA (ANP) Het Indone sische parlement heeft gisteren een eco nomisch vijf-jarenplan goedgekeurd, dat officieel al bijna voltooid moet zijn. De wet wordt namelijk geacht in werking te zijn getreden op 1 januari 1956, toen de eerste projecten van het plan ter hand werden genomen. Premier Djuanda verklaarde voor het parlement dat door het aannemen van het wetsontwerp Indonesië de wereld heeft getoond in staat te zijn opbouw- projecten uit te voeren op basis van vooraf opgestelde plannen, wetten en voorschriften. Hij moest er echter bij vertellen dat nog tal van problemen voor de financiering van het plan moesten worden opgelost. Hij hoopte op buiten landse leningen. Bestuurder ongedeerd Span paarden gedood op Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM. In een dikke mist is gisteravond een span paarden van de landbouwer Clarijs uit Zegge bij het passeren van een onbewaakte over weg aan de spoorbaan Roosendaal— Oudenbosch door een trein gegrepen Een van de paarden werd op slag ge dood, het tweede ernstig gewond. Het moest later worden afgemaakt. De be stuurder kon op het laatste moment nog van de wagen afspringen- OPORTO. De Orion van de K.N.S.M. heeft de lekgeslagen Spaanse vrachtvaarder Castillo Butron veilig de haven van Leixous binnen gesleept. De Orion nam dinsdag de 34 beman ningsleden van het Spaanse schip aan boord toen dit voor de Portugese kust door onbekende oorzaak een lek in de machinekamer had opgelopen en men bang was voor een ketelontploffing. De Spaanse zeelieden zijn weer aan boord van hun zestig jaar oude schip, dat 1 743 ton meet, gegaan toen het gevaar voor een ontploffing was verdwenen. In de politieke commissie van de Verenigde Naties, die zich op het ogenblik o.a. bezig houdt met het ontwerpen van een interna tionale regeling voor de exploratie van de ruimte, zei de Russische onderminister van buitenlandse zaken Zorin dat het toezicht over hetgeen in het heelal geschiedt geheel in de handen van militai ren begint te geraken en dat het duidelijk is dat het gebruik van de ruimte voor militaire doelein den serieus wordt overwogen. De Rus diende een resolutie in, strekkende tot een verbod om de we reldruimte te gebruiken voor militaire doeleinden. Aan dit verbod koppelde hij het opheffen van alle militaire ba ses op vreemd grondgebied. Zorin toonde zieh bezorgd over «de wedloop die zich in de Verenigde Sta ten en enige Westeuropese landen be gint af te tekenen in het ontwerpen en bouwen van raketten en atoomwa pens. De bedoeling daarvan was vol gens hem dat de Amerikanen als eer sten de maan in bezit hopen te nemen om vandaar af de aarde hun wil op te kunnen leggen. De Sowjetunie is bereid onmiddellijk tot een overeenkomst met andere mo gendheden te komen over vredelie vende doorvorsing van de ruimte, doch alleen als de Amerikanen al hun bases in het buitenland prijs geven, zei hij. Hoewel de Amerikaanse afgevaardigde Henri Cabot Lodge de moeite nam om het betoog van de Russische onderminis ter te ontzenuwen, was men in Ameri kaanse politieke kringen tot op zekere hoogte zeer ingenomen met het betoog van Zorin. Men wees erop, dat uit de Russische verklaring angst blijkt voor de Amerikaanse plannen in de ruimte, ter wijl het nog maar betrekkelijk kort ge leden is, dat juist de Amerikanen bang waren voor een Russische voorsprong bij het doorvorsen van het heelal. In dit verband wees men op twee feiten: ■j Er is een merkbare stilstand ingetre- -*■ den in de Russische pogingen om de ruimte te veroveren. Na de lancering van de derde Spoetnik, in mei van dit jaar, is er in Rusland op dit gebied niets meer gebeurd. O Onmiddellijk na de eerste (mislukte) 1 Amerikaanse poging om een raket naar de maan te zenden werd te Mos kou bekend gemaakt dat de Sowjet unie voor dergelijke projecten geen belangstelling had. Wanneer men, zo werd gisteren te Washington geredeneerd, uit deze twee dingen mag afleiden dat de Sowjetunie inderdaad een achterstand heeft in het onderzoeken van de ruimte, dan is de angst die uit de woorden van Zorin sprak, verklaard. In Washington haalde men zijn schou ders op over Zorins bewering dat juist de Amerikanen de maan voor zichzelf in bezit willen nemen. Men meent in de Verenigde Staten te weten, dat de Rus sen zelf graag de eersten waren geweest. Hoewel nog eind augustus van dit jaar van Russische zijde is verklaard, dat de maan voor Moskou niets aantrekkelijks had, wijzen allerlei berichten erop, dat er .1— c*Jn i w.iwlf-lnV+n Vit de krantenzei de Oostduitse premier Grotewohl, heb ik vernomen dat de Russen het bestuur over Oost Berlijn aan mijn regering willen overdragen. Het bewijs daarvan moest blijkbaar de krant vormen die hij woensdag in zijn hand hield, toen hij op een persconferentie in Oost Berlijn verscheen. Eigen nieuwsdienst LONDEN In alle toonaarden be togen de communistische leiders in Oost-Europa thans dat Amerika, En geland en Frankrijk niets meer in Berlijn te maken hebben. De tijd is gekomen om een einde te maken aan het bezettingsregiem. De westelijke -mogendheden hebben elk moreel en politiek recht verloren om in West- Berlijn te blijven, betogen zij. Daarbij haken ze dankbaar in op de verklaring die premier Kroesjtsjef maan dag heeft afgelegd over Berlijn. Kroesj tsjef zei toen dat geheel Berlijn nu maar eens aan Oost-Duitsland moet worden overgedragen. Het was opvallend dat de Oostduitse premier Grotewohl, die woensdag een persconferentie heeft gehouden, o.a. over de positie van Berlijn, niet zo ver is ge gaan als de woordvoerder van de Oost duitse ambassade in Praag, die gisteren ook over Berlijn heeft gesproken. Grotewohl bleek officieel niet door de Russen op de hoogte te zijn gesteld dat zij Oost-Berlijn willen overdragen en bereid zijn hun troepen uit Oost-Duits land terug te trekken. Hij had er in de kranten over gelezen, zei hij. Verdrag van Potsdam geschonden De persattaché van de Oostduitse ambassade in Praag echter kondigde aan dat de Sovjetunie haar overgebleven rechten in Berlijn aan de autoriteiten van de Oostzone zal overdragen. De drie westelijke mogendheden, zei de attaché, hebben het verdrag van Potsdam syste matisch geschonden. De viermogend- heden-status van Berlijn is vrijwel het laatste deel van het verdrag dat niet is weggevaagd. Grotewohl gematigder Premier Grotewohl was wat gematig der in zijn uitlatingen. Natuurlijk, zo zei hij, zal aan de bereidheid van de Russen hun strijdkrachten uit Duistland terug te trekken de voorwaarde verbonden wor den, dat ook de westelijke mogendheden dat doen. Grotewohl onthield zich van be dreigingen aan het adres van de weste lijke landen in Berlijn. Het Westduitse kabinet heeft de ver klaring van Kroesjtsjef over Berlijn gis teren uitvoerig besproken. Ook in de Navo-raad, in Parijs bijeen, is de kwes- tie-Berlijn ter sprake gekomen. Afkeuring De regering-Adenauer gaf gisteravond een verklaring uit waarin een eventuele overdracht van Berlijn aan de Oost duitse communisten op zeer scherpe wijze wordt afgekeurd. De toch al ge in de Sowjetunie ten minste drie mislukte I spannen politieke situatie in de wereld pogingen 'zijn ondernomen. 1 kan er alleen maar op gevaarlijke wijze Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het zeer drukke verkeer op Rijksweg 13 zal Rijks waterstaat dwingen tot zeer behoed zaam te werk gaan, wanneer volgend jaar met de verbetering van de weg wordt begonnen. Met stukken van niet meer dan vijfhonderd meter te gelijk zal eerst het hele westelijke deel van de weg onder handen worden genomen. Het verkeer wordt dan tijdelijk over de andere weghelft ge leid, uiteraard met een inhaalverbod waarop streng zal worden toegezien. Zou men grotere delen ineens aan pakken, dan is de kans groot dat ue overgebleven weghelft het verkeer met meer kan verwerken en er zich gedurig opstoppingen zouden voordoen. VOORBEELD Rijkswaterstaat heeft zich hierbij de op de Duitse autobanen voorkomende door verslechteren. De Sovjetunie zal daar de volledige verantwoordelijkheid van te dragen hebben, zegt het West duitse kabinet. Intussen overwegen de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk om opnieuw een verklaring af te leggen van hun vastbeslotenheid om hun positie in Ber lijn te handhaven, desnoods met gebruik van wapenen. Vrede in gevaar gebracht Ook de leider van de Poolse commu nistische partij Gomulka heeft gisteren een steentje bijgedragen tot de algemene onrust en onzekerheid. Ook hij zei dat de westelijke landen, die hij als imperialistisch betitelde, het verdrag van Potsdam vele malen hebben geschonden. Hij was het volledig eens met wat Kroesjtsjef over Berlijn heeft ge zegd. Gomulka sprak in Warschau, kort na terugkeer uit de Sovjetunie. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft er woensdag nog eens op gewezen dat de Sovjetunie de vrede en de stabiliteit in Europa in ge vaar brengt door de eenwording van Duitsland tegen te gaan. Dit geschiedde in een commentaar op de verklaring die Kroesjtsjef en Gomulka dinsdag hebben uitgegeven. DJAKARTA (ANP) De Indonesi sche Raad voor de industrie heeft gis teren voorgesteld om een deel van de Nederlandse bedrijven in Indonesië na hun nationalisatie te verkopen aan In donesische particulieren. De raad meent, dat niet alle Nederlandse ondernemingen na de nationalisatie door de regering zullen kunnen worden gedreven. De Indonesische kopers zouden in staat moeten worden gesteld de koop som in termijnen te betalen. DEN HAAG De jeugdspaarwet is een succes gebleken. Volgens de voorlopige gegevens heeft het aantal jeugdspaarovereenkomsten op 1 no vember de honderdduizend gepasseerd. Sedert het in werking treden van de jeugdspaarwet op 1 oktober is het aantal deelnemers met gemiddeld drie- tot vierduizend per dag toege nomen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Maria Callas heeft toegezegd tijdens het Holland Festival 1959 in Nederland op te treden. De directeur van het Festival, de heer Diamant, heeft gisteren een telefoon gesprek met haar gevoerd en de be roemde sopraan heeft vast beloofd een contract te zullen afsluiten. NIET VAN VLIEGBOOT Wrakstukken gaven geen aanwijzing LISSABON (Reuter, UPI) De wrakstukken die dinsdag door een Brits vliegtuig in de Atlantische Oce aan tussen Portugal en Madeira zijn waargenomen, zijn waarschijnlijk niet afkomstig van de vermiste vliegboot, die zondag met 36 mensen aan boord een noodlanding op zee moest maken. Alle hoop nog overlevenden te vinden is thans opgegeven. Desondanks zijn ook woensdag de nasporingen voortge zet. Van onze correspondent LONDEN Engeland zal zich door niets laten afhouden van zijn vaste voornemen op Cyprus orde en rust te handhaven. Geweld en dreiging met geweld kunnen dat niet verhinderen. Alles zal gedaan worden om verder bloedvergieten te voorkomen. Daar komt de rede op neer die premier Macmillan woens dag in het Lagerhuis heeft gehou den. De minister-president verklaarde on omwonden dat de Britse regering ten allen tijde bereid blijft met alle be trokken partijen, zowel op het eiland als daar buiten, binnen het kader van de Navo in overleg te treden om een oplossing te zoeken voor het netelige vraagstuk. In dit verband noemde Macmillan ook Griekenland. Niet uitstellen De secretaris-generaal van de Navo Spaak had, zo onthulde Macmillan, tijdens de besprekingen in het kader van deze organisatie over Cyprus, het denkbeeld geopperd dat Engeland het zevenjaren plan voor het eiland zou uitstellen. Engeland denkt er niet aan uitvoering van het plan op te schorten, zei Macmillan. De Britse premier zegde gouverneur Foot alle steun toe, die hij in samen werking met de militaire- en veilig heidsorganen denkt nodig te hebben. Wij hebben het volste vertrouwen in de gouverneur en in zijn adviseurs, aldus Macmillan. Er is kritiek geweest op de recente beslissing van de gouverneur om burgers te bewapenen. Ik vertrouw op en steun het oordeel van de gou verneur. Ook Labour De leider van de Labour oppositie, Gaitskell, die na de premier aan het woord kwam, uitte zijn grote afschuw over de laffe en wrede moordaanslagen die er thans op Cyprus gepleegd worden op burgers. Hij verklaarde dat de oppo sitie geheel achter de Britse strijd krachten staat in hun moeilijke, ge vaarlijke en onaangename taak. Ook woensdag is het op Cyprus niet zonder verlies aan mensenlevens ver lopen. Een Britse soldaat en twee jonge Griekse Cyprioten werden gedood. De militair kwam om het leven toen de legerauto waar hij in reed op een landmijn reed; de twee Cyprioten bij veiligheidsacties van het Britse leger. Zes Engelse soldaten raakten gewond bij het ongeluk met de legerwagen. ROME (Reuter-U.P.I.) Bij he vige stormen, zware regens en on weer in geheel Italië zijn zes men sen om het leven gekomen en wer den er tientallen gewond. Honderden mensen, wier huis door storm en re gen vernield werd, moesten naar vei liger plaatsen vluchten. In Rome werd een man gedood, door dat hij getroffen werd door een door de wervelwind ontwortelde boom. Voor al het zuidelijke gedeelte van de stad werd zwaar getroffen. Huizen werden vernield, bomen knapten af en de stra ten stonden blank onder de dichte mistwolken, die laag boven de water vlakten hingen. Zowel het wegverkeer als de scheepvaart en het luchtverkeer ondervonden stagnatie. Twee soorten wereldnieuwe ontmoeten elkaar in Putten. Joke Haanschoten die mor gen zes jaar wordt stond eind januari in het middelpunt van de belangstelling toen zij met een radio-actieve naald werd be smet. Nu richt zich de belangstelling op de onschuldige hoela-hoe- pels. Oók Joke hoela-hoepelt vrolijk mee. De drukte, die zich in januari om haar persoontje samentrok, is zij allang weer vergeten. het wegverkeer tot wanhoop drijvende opstoppingen tot afschrikwekkend voor beeld genomen. In Duitsland nam men bij herstel soms vijf of meer kilometers weg tegelijk ter hand, De bedoeling van Rijkswaterstaat is verder één helft zoals gezegd de wes telijke eerst geheel klaar te maken, werkend van Delft tot aan het viaduct Overschie- Dit werk begint in maart volgend jaar. BORDEN Maatregelen om op Rijksweg 13 maxi mum snelheid in te voeren of een inhaal verbod in te stellen, zijn op het ogen blik niet in overweging. De grote bor den bij Delft en Overschie „matig uw snelheid uitholling overdwars" zullen nu over enkele dagen worden opgericht. Rijkswaterstaat wil het daarbij laten. Volgend jaar zullen de werkzaamheden op de weg het verkeer toch al tot een vermindering van snelheid en meer be hoedzaam rijden dwingen. De Romeinse brandweer bleef dag en nacht in de weer om hulp te verlenen bij ondergelopen huizen en straten, bij het wegslepen van omgevallen bomen die de straten blokkeerden en bij het blussen van branden, die door het in slaan van de bliksem ontstonden. Ook in andere delen van Italië brach ten storm en regen dood en vernieling. Op Sicilië werd een vrouw gedood, toen haar huis dat door het water on dermijnd was, instortte. Twee vrouwen, die olijven plukten werden in Zuid-Ita- lië door de bliksem gedood. MIST De andere Europese landen hadden wel niet te lijden van noodweer, maar lagen geborgen in een dikke mist, die het verkeer belemmerde en in sommi ge gevallen zelfs onmogelijk maakte. Tussen Londen en de luchthavens van Noord-Frankrijk, België, Nederland en West-Duitsland werden de meeste diens ten afgelast. De Britse minister van fi nanciën, Reginald Maudling, moest de boot nemen om zijn besprekingen over de vrijhandelszone te Parijs voort te zetten Ook West-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland hadden te kampen met een koude mist, die in de bergen gepaard ging met sneeuwval. In de westelijke provincies van Oostenrijk, Tirol en Vorarlberg, was de sneeuwval zo groot, dat de meeste bergpassen geblokkeerd werden en de automobilisten op bijna alle wegen gebruik moesten maken van sneeuwkettingen. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Toen de vijfjarige Margaretha de Keizer dinsdagavond van de Sinter Maarten-viering in Den Helder op de fiets naar haar woning in Juliana- dorp terugkeerde, is zij dicht bij huis in het water gereden en verdronken. DEN BOSCH. Minister Vondeling heeft er zijn teleurstelling over uitge sproken, dat de Belgische regering bij een redelijk hoog prijspeil heffingen op sommige Nederlandse zuivelproducten heeft gelegd. De minister deed dat gis teren op een contactdag van oud-leerlin gen van de hogere zuivelschool in Den Bosch, die daar bijeen waren om het tienjarig bestaan van de school te vieren. Minister Vondeling vond de heffingen van vijf franc op harde en half hard* kaas en van twee franc op zachte kaas en condensmelk voor Nederland bij zonder teleurstellend. Het feit, dat Bel gië deze beslissing, waardoor Nederland ernstig gedupeerd wordt, zonder enig overleg nam, noemde dr, Vondeling zeer verontrustend voor de verdere samen werking in Benelux. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige re gen of motregen. Aanvankelijk plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin- hogere temperaturen. gen. Iets MIESJE: Lekker by de kachel. 14 NOVEMBER: zon op 7.57, zon onder 16.51; maan op 11.11, maan onder 20.11. ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: De mist heeft zich gisteren uit gebreid over het gehele land en tot in Frankrijk, België, Oost-Engeland en West-Duitsland. In Frankrjjk vroor het hier en daar, zodat de zuiden wind niet in staat was in ons land de mist op te ruimen. Ook de tem peratuur kwam niet hoog genoeg om de mist te doen verdwijnen. In Hoek van Holland werd nog zes gra den gemeten, maar op talrijke plaat sen kwam het kwik niet hoger dan twee graden. Gisteravond om tien uur werd uit Eelde al zeer lichte vorst gemeld. Het was toen in het gehele land nog mistig. Er zit nog niet veel verandering in de toestand. Ons land bevindt zich tussen twee gebieden van hogedruk in, een bij de Azoren en ©en bo ven Rusland. Het ©erste is er de oorzaak van dat in Engeland wat zachtere lucht is binnengestroomd, waardoor wat sneeuwvlokken vielen. Ook boven de Middellandse Zee is vrij warme lucht in opmars in noor delijke richting, hetgeen in Parma 54, in Venetië 75 millimeter regen deed vallen in één etmaal tijds. Het zag er gisteravond niét naar uit dat deze regens tot ons land zouden doordringen. Wij blijven dus tussen de Engelse en de Italiaanse regen inzitten. Ook in de verdeling van de luchtdruk komt nog maar weinig verandering, hetgeen het de mist moeilijk maakt om op te trekken. Kans op iets ho gere temperatuur dan gisteren is er vandaag wel, waardoor plaatselijk de mist wellicht kan verdwijnen. nax. neer- temp. slag in gr. 7-19 U. wind C. in mm Helsinki regen ZZO 7 6 Stockh. zw. bew. stil 6 1 Oslo geh. bew. ZZO 6 1 Kopenh. geh. bew. ONO 7 0 Aberdeen 1. bew. stil 0 Londen mist ZW 8 9 A'dam mist ZO 2 0 Brussel mist stil 4 0 Luxemb. onbew. N 3 0 Parijs mist ZZO 2 0 Bordeaux zw. bew. stil 12 0 Grenoble geh. bew. NW 6 0 Nice regen NNW 13 6 Berlijn regen NNO 7 2 Frankf. geh. bew. HO 6 0 Miinchen motreg. stil 5 1 Garm. P. motreg. N 3 2 Zürieh regen NNO 6 1 Genève geh. bew. NNO 6 0 Locarno regen O 10 5 Wenen geh. bew. O 12 0 Innsbr. geh. bew. stil 5 5 Rome geh. bew. Z 15 0.4 Ajaccio regen WNW 16 0.1 Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Burenhulp levert de beste en goedkoopste voorlichting bij de aanpassing van gerepatrieerden. Een blijk van belangstelling of een vriendelijke raad uit de naaste omge ving kan dikwijls een bijzonder waar devolle steun zijn bij de vele kleine problemen, die zich voor een gerepa trieerd gezin in het dagelijkse leven voordoen. Met deze uitwerking van „een goede buur is beter dan een verre vriend" be sluit minister Klompé haar laatste rap port over de repartriërmg uit Indone sië. Zij wijst er op dat de initegraitie van de gerepatrieerden in onze samen leving aanpassing van beide zijden zal vergen. Er zal veel geduld, tact en wijs heid nodig zijn om het assimilatie-proces tot een goed einde te brengen. Het is op vallend dat de schoolgaande jeugd on der de gerepatrieerden de minste moeite heeft met aanpassing. Aflopende zaak Uit het rapport blijkt dat de repa triëring nu een snel aflopende zaak is. In de periode december 1957 tot *n met augustus 1958 hebben ongeveer 37.000 Nederlanders Indonesië verlaten. Hoe veel er nog zullen volgen is nog niet bekend. Het aantal financieel gesteunde Nederlanders op Java is de laatste maan den snel teruggelopen; er zijn er nu nog ruim veertienhonderd. Minder ambtenaren Doordat de definitieve huisvestingsmo gelijkheden toenemen neemt het aantal contraotpensions af. Van de ruim vier honderd pensions zijn er tot nu toe 65 opgezegd. Ook in het luchtmachtkamp Holterhoelt te Eibergen worden sinds kort geen gerepatrieerden meer onder gebracht. Het aantal ambtenaren dat werkzaam was voor de repatriëring loopt eveneens terug. Fysieke aanpassing goed De fysieke aanpassing van de gere patrieerden is over het algemeen goed. Het aantal gevallen van tropische ziek ten is niet verontrustend; maatregelen tegen een eventuele verspreiding van malaria zijn reeds genomen. Belangrijke explosies van door repatrianten overge brachte infectieziekten zijn niet voorge komen. Aan overtochtskosten heeft het rijk tot nu toe 22,7 miljoen gulden betaald. Tot half oktober werd daarvan een bedrag van 4,7 miljoen door gerepatrieerde» terugbetaald.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1