FRANSE STEMBUSSTRIJD VOORLOPIG NOG LAUW Nieuw lanceer terrein voor kunstmanen en raketten Hoepel-hoela gerust maar MET MATE R Woensdag 12 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Meneerik zal op u stemmen!'' petroleum DE HAARDOLIE WRAKSTUKKEN GEZIEN - MOGELIJK VAN VERMISTE VLIEGBOOT Service BUITEN POELIER OM! Minister Zijlstra met twee kippen naar huis Samenstelling Ambtenarensalarissen MINISTER STRUYCKEN KRIJGT ZIJN ZIN Eerste Kamer akkoord Geen kamerleden in de SER KIES TOCH gtO0> Petroleum kwart cent duurder Schrale huid Kloosterbalsem Rotterdamse liaven is hersteld van inzinking zwaar gewond Man VECHTPARTIJ MET MES BESLECHT Bloed f 20.000.- in totaal OP KAAP IN ZUIDEN VAN CALIFORNIË Nog vier schoten op de maan IUAN FRANCISCO GUADALUPE SANTA MARIA LOS ALAMOS LOMPOC voor oliehaarden Van onze correspondent PARIJS. Acht-en-twintig honderd kandidaten voor een zetel in de nieuwe Franse Assemblée nationale strijden thans om de gunst van de kiezers in de hoop een van de 465 zetels te ver overen. Met bijna drieduizend zijn zij begonnen maar een aantal heeft niet de vereiste 100.000 francs cautie kunnen of willen betalen en anderen hebben zich maar wijselijk teruggetrokken omdat zij reeds bij voorbaat zagen dat zij toch geen schijn van kans maakten. Men kan overigens nauwelijks althans tot nu toe van een felle verkiezingsstrijd spreken. Zo lauw is hij dat zelfs de houten borden die van gemeentewege voor de ge bouwen waar t.z.t. zal worden ge stemd, worden geplaatst nog niet eens allemaal zijn volgeplakt met de snor kende affiches, die men er voorheen op placht te zien. Ook de bijeenkomsten, die door de kandidaten worden gehouden, zijn nog al tamme onder onsjes, waar nooit meer dan een stuk of vijftig personen uit de desbetreffende kieskring komen kijken. In Parijs worden ze als regel in gymnastieklokalen, die de gemeente beschikbaar heeft gesteld gehouden. Een enkele keer slaan wat heethoofdige kiezers van tegengestelde richtingen el- Bijna drie duizend kandidaten voor 465 zetels in Assemblee strijden oin de gunst van de Franse kiezers kander wel eens een bloedneus of een blauw oog maar daar blijft het wel bij Advertentie met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer darmte De kandidaten krijgen overigens vaak wonderlijke vragen te beantwoorden. Zo onlangs mr. Isorni, die zich plotse ling door een oude heer hoorde vragen: Bent u voor of tegen de vele duiven in Parijs? „Ik woon tegenover het Luxembourg", antwoordde Isorni, „en ik zou het gekoer niet graag missen." „Meneer", aldus de grijsaard, „ik zal op u stemmen!" Pierre Mendes-France ontplooit in zijn kieskring, het stadje Louviers (waarvan hij burgemeester is) en om geving in het departement Eure een enorme activiteit. Zijn kiezers schijnen het hem niet zo erg kwalijk te nemen dat hij „Neen" tegen De Gaulle heeft gezegd. P.M.F. zelf zegt trouwens: „De Gaulle volgt thans mijn politiek en ik zou nu ja zeggen". approximatief. Met name zijn er on zekerheden over: a) de twee en half miljoen stemmen, die bij de vorige verkiezingen op de poujadisten zijn uitgebracht; bl het miljoen kiezers, dat dankzij P.M.F. destijds tot de radicale partij is gekomen; c) de stemmen van hen, die nog in 1956 communistisch hebben gestemd doch die blijkens het resultaat van het referendum niet naar de partij hebben geluisterd en hun jawoord aan De Gaulle hebben gegeven. LISSABON, (Reuter). Een Brits vliegtuig heeft dinsdag gemeld dat het wrakstukken heeft zien drijven in de buurt van de plaats waar zondag de vermiste Portugese vliegboot een noodlanding heeft moeten maken. Het i toestel had 36 mensen aan boord. 1 Sinds de melding van de vliegboot dat er een noodlanding op zee zou worden j uitgevoerd is er niets meer van verno- imen. Alle intensieve nasporingen door i tientallen schepen en vliegtuigen die dag ;en nacht worden uitgevoerd ten spijt. GEEN BEVESTIGING Een Portugees oorlogsschip is onmid dellijk naar de door het Engelse vlieg tuig opgegeven positie in de Atlantische Oceaan vertrokken, waar de wrakstuk ken zijn gezien. In Lissabon kon men gisteravond nog niet bevestigen otf de wrakstukken inderdaad van de vliegboot afkomstig zijn. De maatschappij waar de boot aan be hoorde heeft de dienst op 'Madeira stop gezet. Zij heeft nog één vliegboot over en het is niet doenlijk daarmee een effi ciënte en geregelde dienst te onderhou den. In de Portugese pers wordt aange drongen op een grondig onderzoek naar het materiaal waarmee de maatschappij vliegt. Dat zou niet deugdelijk zijn vol gens sommige bladen. Van onze parlementaire redacteur i DEN HAAG Het verkoopmono-' polie van diepvrieskippen door poeliers j is gisteravond door een Tweede- Kamerlid openlijk doorbroken, in het bijzijn nog wel van minister Zijlstra,, die er geen enkel bezwaar tegen had! en zelfs vergenoegd met twee kippen i naar huis ging. In de pauze van de avondvergadering van de Tweede Kamer demonstreerde gisteravond de K.V.P.'er W. G. Peters in de koffiekamer hoe eenvoudig de ver koop van deze kippen wel is. Ter illustratie van zijn pleidooi om aan deze verkoop ruimer baan te geven liet hij minister Zijlstra, staatssecretaris Veldkamp en zijn medeleden zien. dat; hij de in cellofaan verpakte hoenders slechts behoefde te overhandigen. Hij stond achter het buffet van de koffiekamer, pakte twee kippen uit de koelruimte en drukte ze meteen in de handen van minister Zijlstra, die het koud liet dat deze volksvertegenwoordi ger niet in het bezit was van een vesti gingsvergunning! Onze export van slachtkippen beloopt tachtig miljoen, gulden per jaar. maar in andere landen ontwikkelt men grote activiteit en zo dreigt deze uitvoer ern stig gevaar te lopen, zei de afgevaardigde Peters. Daartegenover eten wij per hoofd der bevolking per jaar slechts acht ons kip. Die consumptie kan z.i. aanzienlijk worden uitgebreid door het aantal ver koopplaatsen groter te maken, waardoor ook de prijs zal dalen. Daarom drong hij er bij minister Zijlstra ernstig op aan haast te maken met zijn toezegging om de Vestigingswet te wijzigen, zodat de verkoop niet langer uitsluitend in handen van de poeliers behoeft te blijven. Advertentie Het is niet alleen die demagogie, die zijn kiezers overtuigt. Mendes- France heeft namelijk een zeer goed georganiseerd secretariaat, dat duizend en één kleine diénsten aan de kiezers bewijst: ondersteuning van een aan vraag voor een ouderdomsrente, aan beveling voor een betrekkinkje daar. een gemeentelijke vergunning voor iets hier. enz., enz. Men neemt dan ook aan dat P.M.F. zich voor zijn mandaat niet al te ongerust behoeft te maken. Niets is overigens de kandidaten te veel en te wonderlijk om wat stemmen bij elkaar te vissen. In het bijzonder in kleine plaatsen kunnen een paar honderd stemmen mis schien de doorslag geven om aan de vereiste 50 pet. van het totaal te komen. Zo gaat het verhaal van een joodse politicus, die aan alle joodse kiezers uit zijn district door zijn se cretariaat een met de hand geschre ven anonieme brief liet sturen Stemt vooral niet op X want hij is Jood Voornoemde X hoopt nu vurig dat zijn geloofsgenoten hem wél trouw sullen blijven Natuurlijk verdiept men zich in gis singen over de samenstelling van de nieuwe Assemblée. Volgens redelijke schattingen zouden er 30 tot 40 com munisten zitting hebben. 100 tot 110 socialisten, 40 tot 50 radicaal-socialis ten, 40 tot 50 leden van het centrum, 60 tot 30 van de partij Soustelle, 40 tot 50 M.R.P. (katholiek-republikeinse par tij) en 120 tot 130 gematigden. Natuur lijk zijn die schattingen uitermate Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Nadat minister Struy- ken vorige week al had beloofd, dat hij met de ambtenaren een trales wil praten over de vraag of middelbare ambte narensalarissen in het georganiseerd overleg moeten worden behandeld, had de Tweede Kamer gisteren geen behoefte meer aan de motie van de socialist Blom. In die motie werd eigenlijk precies hetzelfde gevraagd. De motie werd verworpen met 78 tegen 51 stemmen. Alleen de socialisten, de communisten en de beide KVP-ers Weijters en Zwanikken stemden voor. Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft er geen bezwaar tegen dat de re gering voortaan geen kamerleden meer benoemt tot kroonleden van de SER en tot leden van de vaste com missies van de SER. De motie-Rip, waarin de regering werd gevraagd haar beleid op dit punt aan de goedkeuring van het parlement te onderwerpen, is gistermiddag inge trokken. Daarmee heeft staatssecre taris Schmelzer een fraaie overwinning geboekt. Aan het slot van zijn geestige en intel ligente verdediging ontried de staats secretaris de motie-Rip. Aanneming zou feitelijk geen gevolgen hebben want de regering zou haar benoemingsbeleid toch niet ter discussie laten stellen. Drs. Schmelzer stelde het probleem van de combinatie kamerlidmaatschap-SER- lidmaatsehap veel aangenamer dan zijn tegenstanders hadden gedaan, die zich voortdurend op formeel juridische gron den baseerden. SPREIDING Mijn stellige overtuiging is, aldus de staatssecretaris, dat wij moeten vermijden dat een klein aantal personen de dienst gaat uitmaken. In de hele maatschappe lijke ontwikkeling is een voortdurende drang naar concentratie en centralisatie. Ik vind het teleurstellend te ervaren dat juist de politieke groeperingen, waarbij men een streven naar spreiding van de verantwoordelijkheden zou verwachten, de tegenkrachten tegen deze drang niet steunen. Ik zou niet graag willen onder schrijven dat spreiding onmogelijk is, dat zou een testimonium paupertatis van onze samenleving zijn. Drs. Schmelzer vond ten slotte dat de motie-Rip onrecht doet aan het regerings beleid en aan datgene wat in brede lagen van ons volk leeft. Musica J79.- Met extra visserij/rand f 399.- Hoorbaar èn zichtbaar toont de GRAETZ Musica U aan, hoe goed ca hoe mooi 'n radio wel kan zijn! En wat ontdekt U nog méér? 4 Golf- bereiken, 12 druktoetsen, afz. regeling voor hoge en lage tonen, 3-voudig klankregister, draaibare ferriet-antenne, klankcompressor èn 2 concert luidspreker» (ruimteklankweergave!), aansluitmogelijkheid voor gram mofoon, bandrecorder en extra luidspreker. Oók Graetz Televisie wordt steeds meer gevraagd! Daarom kan het voorkomen dat Uw handelaar even een beroep moet doen op Uw geduld. Maar bedenk dan: 'n Graetz is het (korte) wachten (ruimschoot») waard! Importeur; N.V. Thabur - Den Haag. Advertentie Een dolgelukkige mevrouw Ann Fallon uit Londen kan na anderhalf jaar haar man en haar kinderen weer zien. De S3-jarige mevrouw Fallon werd acht jaar geleden aan één oog blind. Bekende Engelse specialisten probeerden alles wat mogelijk was, maar er bleek niets aan te doen. De jonge vrouw troostte zich met de gedachte, dat zij tenminste nog één gezond oog had. Toen zij vorig jaar met haar man en kin deren met vakantie ivaswerd zij op een goede dag stekeblind. Opnieuw werd de Ingezonden mededeling (Adv.) Brandend Maagzuur na iedere maaltijd? Of angst bij voorbaat bij iedere hap eten? Rennies nemen - en.altijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Rennies - gewoon laten smelten op de tong - neutraliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook. hulp van talrijke oogartsen ingeroepen, die na niet minder dan zeven operaties moesten bekennen, dat er niets meer aan te doen was: Mevrouw Fallon zou haar leven lang blind moeien blijven. Va iedere operatie kwam het gezicht wel even terugmaar het verdween telkens ook weer. Enige tijd geleden waagde een Londense oogchirurg voor de achtste keer nog een operatie. Hij voorzag het oog van nieuwe vloeistof, dat afkomstig was van ogen, die in de ogenbankvan een ziekenhuis werden bewaard. De operatie slaagde en nievroutv Fallon kan weer zien. Zijzelf en haar gezin zijn zo blij, dat zij er niet aan willen denken, dat de blindheid evenals na de vorige behandelingen nog wel eens terug zou kunnen komen. DEN HAAG (ANP) De prijs voor petroleum voor huishoudelijk gebruik zal met ingang van 12 november met een kwart cent per liter worden verhoogd. Dit als gevolg van de prijsstijging op de wereldmarkt. kloven, gesprongen handen, wintervoeten: Kloosterbalsem maakt uw huid weer gaal ontsmet en geneest J Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het scheepvaartver keer in de Rotterdamse haven heeft zich in weinige maanden tijds snel her steld van de inzinking die het ten op zichte van dat van verleden jaar ver toonde. Het negentienduizendste schip liep slechts drie dagen later dan verle den jaar binnen. Het was het Franse s.s. Psyche dat leeg van IJmuiden kwam en ligplaats koos in de Waalha ven. De achterstand is des te geringer omdat het totaal aan tonnage vergele ken bij 1957 thans zoveel groter is. Optimisten houden er reeds rekening mee dat voor de Rotterdamse haven het, record van verleden jaar zal worden ge broken. OTTERDAM. Van tijd tot tijd treden epidemieën op, die weinig met bacteriën te doen hebben. Gezien de snelheid, waarmee zij zich verspreiden, schijnen zij echter wel zeer besmettelijk te zijn. Zo is er een diaboloziekte geweest, een jojo-epidemie en kortgeleden een rock en rollrage. En nu weer heeft het hoela hoepelen het karakter aange nomen van een volks-„beweging". In het algemeen natuurlijk een heel on schuldig vermaak, waartegen hoog stens is in te brengen, dat het wel erg veel ruimte inneemt op de trot toirs en zelfs op de rijweg. Het wordt echter wat minder onschul dig wanneer men verneemt van wed strijden, waarbij kinderen bleven hoe pelen tot zij er letterlijk bij neervie len, soms zeven uur en langer aan één stuk.' Iedereen begrijpt, dat zoiets de gezond heid van de kinderen moet schaden, op zijn minst tijdelijk, terwijl blijvend letsel zeker niet is uitgesloten. De hoepel wordt immers draaiend ge houden door een min of ineëi; schoks gewijze beweging van de wervelkolom Gezonde kinderen zullen daarvan niet spoedig schade ondervinden, maar wanneer zij er uren mee doorgaan kunnen rugklachten het gevolg zijn. Bijzondere aandacht verdienen kinde deren, die al een afwijking aan de rug hebben, t.w. een duidelijke ver kromming van de ruggegraat. Ouders mogen zulke kinderen niet toe staan dit spel te beoefenen, tenzij de behandelende arts er geen bezwaren tegen heeft. Ten slotte bedenke men dat er kinderen zijn met lichte aan geboren afwijkingen van de wervel kolom. waarvan men nooit iets heeft bemerkt, maar die door het hoepelen kunnen verergeren. Wanneer uw kind dus graag hoelahoe- pelt, laat het dan gerust zijn gang gaan; het gaat gauw genoeg weer over. Echter geen wedstrijden die langer dan een kwartier duren en als er rug klachten komen, legge men de hoepel aan de ketting tot de hoelaziekte i» uitgewoed. Advertentie Eigen nieuwsdienst HAARLEM. Bij een vechtpartij heeft de 67-,jarige H. van der M., zonder beroep, met een broodmes de veertigjarige loswerkman J. T. ern stig gewond. Het slachtoffer kreeg en kele steekwonden aan het hoofd en in de linkerzijwaarschijnlijk is een van de longen beschadigd. De dader is gearresteerd. Vermoedelijk onder invloed van ster ke drank ging de los-werkman naar de woning van Van der M. waar zijn vroe gere echtgenote, de 28-jarige J B., haar intrek had genomen. Toen de vrouw naar buiten kwam greep T. haar vast en ontstond een korte worsteling, die eindigde toen de vrouw wegvluchtte. T. stormde daarop de woning binnen en begon een vechtpartij met Van der M.. die hij zou hebben geslagen en ge schopt. Van der M. zou het mes heb ben gegrepen om zich tegen de woe dende aanvaller te verweren. Toen en kele rechercheurs arriveerden lag T. be wusteloos, zwaar gewond en badend in zijn bloed op. de grond. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii totaal van bijna 40.000 kilo- Doe mee en win f 5.000.- In de grote HONIG prijsvraag zjn Ji4 prijzen te winnen TOP-prijs van ij hoofdprijzen f 5.000.- f 1.000.- van zie Uw dagblad vaa vrijdag a.s. en Uw radioblad van deze week Voor 2 Neveda wikkels 6 leuke borduurkaartjes op een meter per uur. De nieuwe grote lanceerbasis ligt ten noordwesten van Los Angeles op een kaap, die ver in de Stille Oceaan vooruitspringt. Wie op een wereldbol van die kaap een lijn trekt recht naar het zuiden, ziet, dat die bijna tot aan het zuidpoolgebied over de oceaan loopt. Bij een lancering in pal zuide lijke richting zullen de neerstortende onderste delen van een kunstmaanra ket dus in zee neerkomen. Geen pottekijkers Neveda, Rokin 118, Amsterdam SATELLIET VAN DE ZON? VER enkele weken komt in het zuiden van Californië, aan de kust van de Stille Oceaan, een nieuw lanceerterrein voor kunstmanen en grote raketten gereed, waarbij de beroemde basis op Kaap Cana- j veral, in Florida aan de Atlantische Oceaan in het niet zal verzinken. Op dat lanceerterrein wil de Amerikaanse luchtmacht in december of ja nuari een kunstmaan lanceren, die een baan over de noordpool en de zuid pool moet gaan beschrijven. De baan van die kunstmaan zal dus een hoek van negentig graden met de evenaar maken. Dat betekent, dat de gehele aarde onder die kunstmaan door zal draaien. Slaagt de pogmg. dan zal dat een belangrijke vooruitgang betekenen in de techniek van het lanceren van kunstmanen. De Spoetniks van de Sovjetunie en de kunstmanen van de Verenigde Staten werden alle onder een hoek van minder dan vijftig graden gelanceerd. Dat betekende, dal bij de lancering profijt werd getrokken van de omwentelingsnelheid van de aarde Dat voordeel zal ontbreken bij een lancering van een kunstmaan in de richting van de polen. Gering is dat voordeel zeker niet, want de omwen telingssnelheid van de aarde is aan de evenaar ruim 1600 kilometer per uur. Camp Cooke Profijt SAN ANTONIO. TEXAS (UPI». De Amerikaanse luchtmacht krijgt toch nog twee kansen voor een schot op de maan, maar eerst komt het Amerikaanse le ger aan de beurt en wel waarschijnlijk op 4 december Dit deelde dr. Hugh L. Dryden, een van de leiders van de rijksdienst voor I luchtvaart en ruimtevaart (NASA), gis teren mede in een bijeenkomst van ruim tevaartdeskundigen. De luchtmacht heeft al drie pogingen ondernomen. Do eerste en de derde mis lukten. dc tweede was een gedeeltelijk succes. Het ligt in het voornemen dat het leger twee maal een schot op de maan /.al wagen met een rakettencom- binatie waarvan het hoofdbestanddeel is ren rakel van het type Jupiter niet te verwarren met de kunstmaanraket Jupiter-C die kleiner is. Dr. Wernher von Braun deelde in de bijeenkomst van ruimtevaartdeskundi gen mede dat het leger vijftig procent kans van slagen heeft. Het zou volgens hem mogelijk zijn dat de kunstmaan het doei voorbijschiet, aangetrokken wordt door de zon en dan een satelliet van de zon wordt in plaats van de aarde of de maan of heide. Ook was het mo gelijk dat de kunstmaan niet om r?e maan heen zou gaan draaien maar op de maan terecht zou komen. Ook het leger, zei hij, zal er voor zorgen dat de kunstmaan volledig steriel is. Hoe groot het profiteren van de om wentelingssnelheid van de aarde kan zijn. bleek onlangs, toen de Pionier I, de satelliet, die de Amerikaanse lucht macht om de maan heen wilde zen den, nog geen 1000 kilometer per uur aan maximale snelheid te kort kwam Zo liggen, tussen San Francisco en Los Angeles (zie inzet) de ba ses Vandenberg en Point Arguello aan de Californische kust op een kaap die vooruitspringt in de Stille Oceaan. De nieuwe basis is gevestigd op de terreinen van het reusachtige door gangskamp uit de tweede wereldoor log, Camp Cooke. De nieuwe grote lanceerbasis is genoemd naar wijlen senator Vandenberg. Een ander deel is in gebruik genomen door de Ame rikaanse Marine, eveneens voor de lancering van raketten. Die basis heet nu Point Arguello. naar de uiterste punt van de Kaap. De basis Vandenberg heeft één groot voordeel boven de lanceerbasis op Kaap Canaveral: pottekijkers blijven er op zeer grote afstand van de lan- ceerplaatsen. De kust is er over een afstand van ongeveer 45 kilometer mi litair terrein en dus verboden gebied voor burgers. De dichtstbijzijnde plaats, Lompoc ligt ruim twaalf kilo meter van de lanceerplaatsen verwij derd. Los Angeles ligt 260 kilometer verwijderd. Santa Barbara 92. Er is dus geen kans op dat de ba ses Vandenberg en Point Arguello een trekpleister voor toeristen en nieuwsgierigen zullen worden, en dat omstreeks de tijd van een belangrijke lancering de stranden dicht bevolkt zullen zijn met journalisten en andere belangstellenden, zoals het geval is bij Kaap Canaveral. De basis Vandenberg is bijna 26000 ha groot en wordt dan ook in Cali fornië al de ruimtevaarthaven Van denberg" genoemd. Het is zonder twij fel de grootste lanceerbasis in de wes telijke wereld. Vandenberg heeft het grote voordeel boven Kaap Canaveral, dat de af stand tot de voornaamste fabrieken veel kleiner is. Tot nu toe moesten de grote raketten van de fabrieken aan de noordkust op vrachtauto's of in grote vrachtvliegtuigen naar Kaap Ca naveral worden vervoerd. bat. VANDENBERG In gebruik Al voor de voltooiing van de basis Vandenberg is een deel ervan in ge bruik genomen door de eerste rakel- tendivisie van hel strategische com mando van de Amerikaanse lucht macht. Bovendien zijn daar al specia listen van de Engelse luchtmacht ge oefend in het lanceren van de Thor, de ballistische raket voor middelgrote afstanden, die sedert verscheidene we ken in Engeland is^gestationeerd. Een in de richting noord-zuid op de basis Vandenberg gelanceerde kunstmaanraket blijft lot het zuid poolgebied boven zee (de Stille Oceaan) en zal daarna, de eerste baan om de aarde voltooiend, pas boven land (de kust van Perzië) komen na eerst de gehele Indische Oceaan onder zich te hebben laten wegschieten. Het ligt in de bedoeling, dat op de nieuwe basis een zeer groot militair opleidingscentrum gevestigd zal wor den. De totale bouwkosten schat men op honderd miljoen dollar. Het is mogelijk kunstmanen in allerlei richtingen om de aarde te laten draaien, als het middelpunt van die banen maar ook het middelpunt van de aarde is. Hier zijn vier uiteenlopende mogelijkheden in beeld gebracht. 1. Een baan over de evenaar. Een kunstmaan, die deze baan volgt zal alleen over de evenaar gaan. Is hij ver genoeg van de aarde verwijderd, dan zal hij steeds boven hetzelfde punt op aarde blijven staan. Drie van deze kunstmanen, op verschillende punten boven de evenaar „staande", zouden een TV-relayeersysteem kunnen vormen. 2. Een baan in ruidoosteliike richting, onder een hoek van ongeveer 45 graden met de evenaar. Deze baan kozen de Amerikanen voor de kunst manen, die zij tot nu toe hebben gelanceerd. S.JEen baan in noordoostelijke richting onder een hoek van ongeveer 65 graden met de evenaar. Deze baan kozen de Russen voor bun Spoetniks. 4. Een baan in de richting noord-zuid. Deze baan heeft de Amerikaanse luchtmacht gekozen voor een nieuwe kunstmaan. Het gebied, dat deze kunstmanen bestrijken is op de vier aardbollen grijs gemaakt. Uit de tekening blijkt dus dat de nieuwe noord-zuid- kunstmaan de gehele aarde zal bestrijken.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4