Hervormde Kerk in Zeeland zoekt mogelijkheden om „bij te blijven" >iniraphiï VERKEER IN ZEELAND IN BAN VAN DE MIST mrgaa Restauratie orgel Johanneskerk te Vlissingen voltooid J. Hamelink („Vrederust" 40 jaar bij de muziek Zeeuwsch Dagblad Politiek en sport NOTA IN VOORBEREIDING Cadzand gaat plan straatverlichting bij kust uitvoeren Donderdag in gebruik V aardigheidspr oeven V.Z.O.S., Yerseke Gemeente Heinkenszand verkoopt woningen Chauffeur reed na aanrijding door Osborn in Goes voor het voetlicht feestelijke uren SfótMuiS dei edefe ^cut de Chr. Bouwvakkers bijeen Vertraging en aanrijdingen Salariëring van de gemeente-ontvangers In het kort \S oensdag 12 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Protestants-Christelijk UIJ de gemeenteïaailsvfc, .„lezingen van dit jaar heeft zich in Amster dam ook een „sportpartij" gemeld als gegadigde voor één of meer zetels in de raad. Toen ging de sport (het waren in werkelijkheid enkele sportmensen! zich bezig houden met de politiek. Dat is een, naar ons oordeel, on juiste positie. Belangengroeperingen, of ze zich nu middenstandsgroep of boerenpartij noemen, hebben nimmer veel sympathie in Nederland kunnen oogsten. De Nederlander en wij vinden dit een bewijs van politieke MIDDELBURG. De Hervormde Kerk in Zeeland is op het ogenblik druk bezig de vraagstukken te bestuderen, welke zich kunnen voordoen, wan neer straks het Deltaplan tot uitvoering zal zijn gebracht. In het bijzonder leemt zij de vraagstukken onder de loupe, die verband houden met de toe- komst van de recreatie in Zeeland. Een nota is in voorbereiding, welke a*, itei zal dragen: „Kerk en recreatie". De leidende figuren van de Hervormde H.erk in Zeeland zijn namelijk van mening, dat de kerk met zijn tijd moei rijpheid voelt meer voor een prin-1 ïf, deze s"el veranderenile wereld. Ook Zeeland wordt in de zich - nnlitieke nrn ,5 sne,ler opvolgende stroomversnelling van deze tijd meegesleurd en eipiele instelling op_ de pojitieke pro- met Zeeland bedoelen wc de mens, die in Zeeland leeft. blematiek, ook al zijn er, die zich dat niet bewust zijn en zicli er af en toe!».0'' vertelde gisterenavond ds. H. V atrating, directeur van maatschappeli' over beklagen. werk vanwege de Ned. Herv. Kerk i Maar de verbinding sport en politiek Zeeland, toen hij sprak op de wijkavor Is in dit verband helemaal onmogelijk, van wijk 1 van de Hervormde geme- Doch het wordt anders met de vraag, in Middelburg. Ds. Strating had „f de politiek zich „iet met, de sport eTmSSed!^ A moet bezig houden. Niet in dit opzicht,; vormde keiik in Zeeland Het kon haas dat de politieke partijen sportclubs n*et anders, of ds. Strating vertelde ooi moeten gaan stichten. Bij ons weten over het diaconale werk in Zeeland f.i r, I waanmep hn zich 7.n nai heeft alleen de S.D.A.P. voor de 001*- „sport- waanmee hij zioh zo nauw verbonder voelt. ,,We werken in ons kerkcentrum, log zich hiermee onledig gehouden. En daar in de Singelstraat, te Middeiburj verder waren het de nationaal-socialis-1 heel onopvallend." zei hij, „maar de arbeid die wij er verrichten, is hoogst belangrijk". Het kerkcentrum is langza merhand uitgegroeid tot een instelling, welke een vraagbaak voor velen kan worden genoemd. De kerk probeert in deze tijd met de matig togen. Niet alleen bij ver- mens in gesprek te blijven. Op het ge- keersdruRte bij grote sportmanifesta- van..?Je gezinsverzorging, het maat- f schappelijk werk, enz. Vooral dat maat- ties helaas ook op zondag maar schappelijk werk neemt een grote plaats veel meer met het oog op de eis tot in in de harten van de mensen, die daar aanleg van sportvelden, sportparken, i werken in de Singelstraat en ds. Stra- stadions e.d.'Maar daarnevens ook ting was er eigenlijk een beetje trots - op. dat de Hervormde Kerk in Zeeland door de belangrijke plaats, die de sport (]t. emge kerk is, die er ren dergelijk ten, die hun organisatie als clubs" aandienden.. Maar er is iets anders. j)E OVERHEID komt de sport regel- vooral na de wereldoorlog is gaan in nemen in de volksopvoeding. De overheid kan aan deze beide be langrijke facetten niet voorbij gaan. De tijd is voorbij, dat voetbal een spel was van wat jongens, die op een stuk je braakliggende grond een bal trap ten, dat gymnastiek wat armoefeningen in de schoolklas kon zijn, dat alleen goed-gesitueerden een tennisveld lie ten aanleggen, dat zwemmen een kunst was, die men (meestal niet) in de zo mer wel van zijn vriendjes leerde. Sport vraagt velden en gebouwen. En dat is dan nog maar één facet. Want sport vraagt daarnaast organisa ties, die zich met de grote pedagogi sche zijde van deze ontspanning bezig houden. In raden en staten en kamers komt dan ook de sport aan de orde. Want de aanleg van sportterreinen vraagt steun van de overheid. En de organisaties komen om subsidie aan kloppen. jJIE PEDAGOGISCHE BETEKENIS van de sport maakt ook, dat bij de organisaties verschil van levensbe „bureau" op nahoudt. De directeur vertelde, dat er talrijke landbouwers op Walcheren en ook op de andere Zeeuwse eilanden zijn, die, wan neer zij met bepaalde moeilijkheden in zake de herverkaveling zitten, met hun vragen bij het kerkcentrum komen. Dit centrum moet dan maar zien, dat er voor die vragen een antwoord wordt ge vonden. Doorgaans vindt het dit, want het centrum heeft zo overal zijn man netjes voor en ook op het gebied van de landbouw heeft het zijn adviseur. We zijn vaak blij met onze hulp. Maar we Heinkenszand N.C.V.B. bijeen ïaken ons ook wel eens bezorgd, want kunnen zich omstandigheden voor oen, dat het lijkt, alsof we even met e handen in het haar zitten. Gelukkig "ordt er altijd weer hulp gevonden. Ds. Strating betoogde, dat bijvoor- eeld het eiland Tholen een moeilijk te >ewerken gebied is. Men komt er nogal ens weerstanden tegen, maar in een openhartig overleg kunnen de donkere volken meestal weer worden verdreven. De materiële nood in ons land is gro tendeels uit de weg geruimd. De nood van de hedendaagse mens is voorname lijk een geestelijke en men moet de mens dan ook van geestelijk standpunt uit benaderen. Zeeland heeft zijn stroomversnellingen gekend en zal er nog meer leren ken nen, aldus ds. Strating, maar de Zeeuw se kerk wil ook blijven bouwen. Op een nieuwe manier, op een wijze, die is aangepast aan de tijd. De kerk zal met een nieuwe visie moeten werken, de mo gelijkheden moeten zoeken om de moei lijkheden, die zich in de naaste toe komst wellicht kunnen voordoen, het hoofd te bieden. Dat geldt niet alleen op het terrein van de recreatie, maar ook op dat van de film, de sport, cul tuur, enz. Eigen nieuwsdienst CADZAND. Behoudens goedkeuring van hogerhand zal de gemeente Cadzand beginnen met de gedeeltelijke uitvoering van het straatverlichtingsplan, dat dooi de P.Z.E.M. voor de kust in het kader van de wederopbouw Cadzand-bad zal worden verricht, Er zullen elf lichtmasten in de omgeving van de uitwateringssluis worden geplaatst. Z.h.s. werd besloten, de uitvoering van het parkeerterrein op te dragen aan de laagste inschrijver, de heer P. Mollet, te Hoofdplaat, voor 21.200. Ook werd be sloten, toe te treden tot de stichting be schuttende werkplaats West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Met een bedrag van 25. zal worden deelgenomen in het kapitaal. Voor het gebruik van eigen auto zal aan de burgemeester jaarlijks een bedrag van 700.worden uitgekeerd. De heer A. Bril (P.v.d.A.) wilde geacht worden te hebben tegengestemd. In de commissie woonruimtewet wer den herbenoemd de heren W. Hamelinck en H. Toussaint. en benoemd mevrouw J. Adriaanse-de Neef en de heren R. v. d, Luijster en A, Focke. De lening van 5000.— bij de heer Mache, te Cadzand, werd voor een jaar verlengd. Van de heer Mazolla c.s, werd een perceel grond van 922 vierkante me ter in de duinen aangekocht. Bij de rondvraag wees de heer P. de Bruijne op de noodzaak, het duinpaadje, dat van de Mariaweg tot de Duinlaan als fietspad wordt gebruikt, te verbreden, Mevrouw Adriaanse achtte het wenselijk, dat bij de woning van de plaatselijke geneesheer een nachtlamp werd geplaatst, ^jt)aqmeditatie Advertentie Westkapelle Zang- en gebedsavond In de ned. hervormde pastorie zal op maandag 24 november a.s. een zang- en gebedsdienst worden gehouden, die onder leiding zal staan van ds. W. Oosthoek. Onder leiding van mevr. Amesz hield de afdeling Heinkenszand van de Ned. Chr. Vrouwenbond de maandelijkse ver gadering. Na afhandeling der huishoude lijke zaken sprak de heer J. A. van Ben- nekom uit Middelburg over het onder-, 1R novpmUpr as harte- werp: „Zeeland in de crisis van deze tijd CtlnSaag lö novemDer d.b. iicti lc lijk te huldigen ter gelegenheid Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. De heer J. Hamelink, werkzaam op de inrichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom blaast nu al veertig jaar zijn partij mee in de muziek vereniging „Euphonia" op Vre derust. Een zeldzaam jubileum. Het bestuur heeft dan ook ge meend om de heer Hamelink op zorgt „Euphonia" voor de muzikale om lijsting, hetgeen altijd bijzonder wordt gewaardeerd. Het zal de heer Hamelink en zijn fa milie op 18 november ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. De leden van „Euphonia" en velen met hen heb ben het vaste voornemen om de ju bilaris een grootse huldiging te berei den. Ds. J. H. van Beusekom promoveert Eigen nieuwsdienst GOES. Naar wij vernemen zal ds. schouwing optreedt. Sport is niet zon-jJ- van Beusekom, Ned. Herv. pre- dikant te Breskens, op donderdag 20 der meer sport. Op de achtergrond er- -10verrit>ei* a.s. aan de R.U. te Utrecht van staat de vraag: waarom en waar- promoveren tot doctor in de theologie. Promotor is prof. dr. J. A. Hoekendijk, te Utrecht. Het proefschrift van ds. Van Beusekom heeft tot titel: Het experi ment der gemeenschap, onderzoek naar plaats en functie van de orde in de re formatorische kerken. toe wordt ze beoefend. Ze heeft als polen: sport als gezonde lichaamsoefe ning, met de inzet: vaardig en sterk tot Gods eer of sport als doel in zich zelf met de uitloper naar sportverdwa- zing en maniakkerij. Wij gaan hier thans niet breder op in. de kosten der organisatie betaald kun- Maar we willen wel verklaren, dat nen worden. Daarmee wordt de sport we het daarom een gelukkige ge- dan echter volkomen gebracht in de dachte van de AR partij vonden, dat sfeer van de sokwoede en aan haar ei- ze een sportconferentie belegde. En gcn"5k doel onttrokken, zelfs aan het we waren ook verheugd, daarbij te doel' zoals men dat in de neutrale horen, dat ARP en CHU gezamenlijk s!,orlwereld stelt, met de Christelijke sportorganisaties Maar als men dat niet aanvaardt, spreken over het beleid op dit gebied. staat daartegenover, dat de overheid met ruime hand de sport zal moeten JT'ÉN BELANGRIJK PUNT komt daar- subsidiëren. Althans de sport, die echte bij aan de orde: hoe moeten de sport en geen kijkspel bedoelt te zijn. hoge kosten van de sport betaald wor den? Er zijn er, die daar een gemakkelijke oplossing voor hebben: een voetbal pool brengt zoveel op, dat daaruit on danks de hoge prijzen, de kosten van sportvelden en -zalen en -stadions plus Wij hebben de neiging, voor dit laat ste te kiezen. En wij begrijpen, dat de Christelijke sportorganisaties in deze richting een beroep doen op de Chris telijke politieke partijen. Dat beroep willen we daarom on dersteunen. Van onze muziekmedewerker VLISSINGEN. -- De Ned. Herv. ge meente van Vlissingen heeft zondag in de Johanneskerk voor het laatst met bege leiding van een harmonium gezongen. En niemand zal het betreuren dat dit harmo- nium voor goed dit kerkgebouw verlaat, om zijn plaats af te staan aan het zeer fraaie en grondig gerestaureerde kerk orgel. Inderdaad een fraai orgel, want inge wijden zijn het erover eens, dat dit in strument na de restauratie ongetwijfeld nog aan waarde heeft ge—onnen. Dit in 1904 door de fi Van Dam te Leeuwarden gebouwde orgel moest, na zijn eerste „diensttijd" in de thans afge broken Nieuwe Kerk aan de Wilhelmina- straat, grondig onderhanden worden ge- Bi/ spierpijnen reumatiek neusverkoudheid yv PHILIPS Waar warmte helpt, helpt Philips Infraphilbeter Type 7529 f 37.50 I nomen, waardoor het uiterlijk zowel als het innerlijk nauwelijks meer herkenbaar is. Orgelbouwer Flentrop uit Zaandam heeft o.m. de opbouw aanzienlijk moeten verlagen, terwijl het aantal pijpen werd uitgebreid van 1053 tot 1093. Nu dus deze restauratie tot volkomen bevredigende van de deskundigen der or gelcommissie is voltooid, zal donderdag avond te half acht, dit instrument in een speciale dienst in gebruik worden geno men en aan de gemeente worden over gedragen. Hierna zal een der leden van dc orgel commissie, de kundige Amersfoortse or ganist Willem Hülsmann een kort concert geven, ook het Ned. Herv. Kerkkoor zal zijn medewerking aan deze dienst verle- nen* »T Al met al belooft het dus voor de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen a.s. donder dag een vreugdevolle dag te. worden. Voor belangstellenden volgt tenslotte de dispositie van het nieuwe orgel. Manuaal I: Prestant 8, Bourdon 16, Cor net dix, Holpijp 8. Octaaf 4. Roerfluit 4, Quintfluit 3, Octaaf 2, Mixtuur bas, Mix- tuur dix. Manuaal II: Prestant 4, Viola di Gamba 8, Fluit Dolce 8, Quint 1 1/3, Oc taaf 2, Fluit Harmonique 4, Clarinet 8. Pedaal: Subbas 16, £Jedekt 8, Fagot 16. Gevolg van de mist Tractor onder trein, bestuurder gewond BERGEN OP ZOOM. Gistermorgen tegen tien uur is op de onbewaakte overweg in de Langeweg, bij Nieuw- Borgvliet, te Bergen op Zoom, een tractor met aanhangwagen aangereden door een uit de richting Vlissingen ko mende sneltrein. De bestuurder van de tractor, de heer J. Koomen, wonende Antwerpsestraat, te Bergen op Zoom, werd zwaar gewond. Hij liep inwendi ge kneuzingen op en brak beide bénen. Zijn zwager, de heer J. Jansen, die op de aanhangwagen zat, wist zich tij dig in veiligheid te stellen door van de wagen te springen. Het ongeluk ontstond als gevolg van de dichte mist. Men kon bij de over- j weg nauwelijks vijf meter voor zich uit zien. Daardoor heeft de tractorbestuur- I der de trein niet tijdig opgemerkt. De tractor werd 125 meter meegesleurd en totaal vernield. Het slachtoffer is naar het Burger gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Het treinverkeer ondervond geruime tijd vertraging. van dit jubileum. Reeds op jonge leeftijd voelde de heer Hamelink zich aangetrokken tot de mu ziek. Het was dan ook geen wonder, dat hij op nauwelijks 12-jarige leeftijd zich aansloot bij het fanfarekorps E.N.Z.K., te Hoek, waar zijn wieg stond. Enige tijd later vertrok hij naar Wolfheze, om zich in de verpleging te bekwamen. Natuurlijk bleef het lidmaat schap van de harmonie Juliana aldaar niet uit. Sedert 18 november 1918 geeft de heer Hamelink zijn beste krachten aaa „Euphonia", op Vrederust. Op deze in richting is hij er in geslaagd, een korps van de patiënten op te richten. De heer Hamelink heeft 17 jaar de voorzittershamer van de vereniging ge hanteerd. Vele jaren is hij redacteur en zelfs eindredacteur geweest vaci „De Ba zuin", het bondsorgaan van de bond van christelijke harmonie- en fanfarekorp sen. Door zijn vele contacten wist de heer Hamelink dikwijls gedaan te krijgen, dat muziek- en zangverenigingen van naam concerten op Vrederust gaven. Hij heeft bijzonder veel gedaan voor de ontspanning van de patiënten en opwo- nenden. Ook als secretaris van de afdeling „zang en muziek" der personeelsvereni ging op Vrederust traden zijn activitei ten naar buiten. Hoewel de heer Ha melink de 70 reeds gepasseerd is, voelt hij zich achter zijn tuba nog jong van hart. Mede door toedoen van de jubilaris is „Euphonia" uitgegroeid tot een ver eniging met 25 leden en met vijf leer lingen in opleiding. Ook telt het korps enkele dames onder zijn leden. Bij alle gebeurtenissen op de stichting Van onze sportredacteur YERSEKE, De leden van de gym nastiekvereniging „V.Z.O.S." te Yerseke hebben de jaarlijkse vaardigheidsproeven Jaqmec Ook zult gy horen van oorlogen en van geruch ten van oorlogen. Ziet toe, weest niet ver ontrust, want deze dingen moeten geschieden. Mattheüs 248 Gisteren hebben onderscheiden volken de wapenstilstandsdag ge vierd, die nog dateert van na de oorlog 1914'18, doch die men zo graag ziet als een symbool. Geeft het pas, op deze dag te herinneren aan het woord uit de grote rede van onze Heiland over de laatste dingen, dat hierboven staat? Wij menen van wel. Want hoezeer in het hart van ieder mens is een hunkering naar een vrederijk, het is goed, te weten, dat de Vrede vorst ons geleerd heeft en Zijn woord blijkt in onze tijd wel sterk bevestigd te worden dat de zon dige mens de chaos op de wereld steeds groter maakt. „Deze dingen moeten geschieden". Laten we er uit leren, te vluchten tot Hem, Die de vrede kan gebieden in onze ziel, maar ook op deze aarde, omdat het geloof een mens omvormt tot vredemaker. Geslaagd zijn voor klasse A de meis jes: W. D. Maas 40 p., J. M. Eckhardt 40,4, D. J. Daane 40,5, S. Timmerman 40,9, A. F. Bos 41,2, J. C. Lacor 41,8, L. Koeman 42, G. Manneke 42, M. C. Duin- kerke 42,1, J. J. van Stee 42,1, E. C. Kooman 42,2, W. P. Sandee 42,4. J. A. Mullie 42,4, J. C. J. Paauwe 42,6. M. v. d. Plasse 42,7, M. J. Pronk 42,7, K. S. G. de Koeijer 43,1, A. v. d. Berge 43,2, H. A. van Os 43,4, J. Mol 44,5, D. Bak 45,8. Voor het B-diploma slaagden de meis jes: C. A. v. d. Plasse 42,7, N. M. Pikaar 43,1. J. M. Schot 43.1, T. D. van Es 43,7, A. Krijger 43,8. J. F. Tjarks 43,8, N. T. Huijsse 44,2, J. D. Lindenerg 44,2, J. A. Lamper 44,4. A. M. Philipse 44,6, ,J. M. Kievit 44,6, D. M. van Stee 44,6. M. M. Bom 44,9, A. C. Christiaanse 44,9, M. L. Hovestadt 45,3, T. A. v. d. Jagt 45,5, S. E. de Reght 45,8, J. L. Philipse 46,1, K. N. de Koeyer 46,1, M. H. de Rooij 47,6, M. M. Mol 48,3, W. B. de Leeuw 49, J. M. v. d. Plasse 51,7. Jongens A-klasse: W. J. F. van Oeve- ren 48,9, J, P. Bolier 49,2, L. P. Verwijs 49,3, L. J. Nijssen 49,6. M. A. Pronk 50,9. Jongens B-klasse: J. van de Plasse 46,9, A. Minneboo 47,9, L. C. D. Sinke 49. W. P. A. Willemsen 50.7. A. J. Pekaai* 50,9, P. J. Stomp 50,9. J. M. Kievit 53. J. de Wee 53,4, W. L. de Koeijer 58.9 Bij de meisies behaalde M. J. v. d. Plasse voor de eerste maal de wissel beker. Bij de jongens legde W. L. de Koeijer voor de derde maal beslag op de wisselbeker en deze is nu zijn eigen dom. Jury-leden waren de heren C. van Weele te Krabbendijke en Ch Welleman te Kapelle. Niemand werd afgewezen. Bruinisse Chr. Besturenbond In de consistorie van de gereformeerde kerk vergaderde de chr. besturenbond onder leiding van de heer A. Kik. De heren A. Kik, M. Pleune en C. de Keizer werden tot bestuurslid herkozen en geko zen werd de heer C. W. va nder Werf (in de vac. A. van den Ouden); in het t.b.c.- fonds werden herkozen de heren Adr. Kik en M. Bal en gekozen in de vac. A. van den Ouden de heer M. Pleune. Ge sproken werd over de gebruikelijke St. Nicolaastractatie voor de kinderen der leden. H einkenszand Jamboree 1955 Op boeiende wijze heeft de heer R. K. van Riet, oudhopman van de padvinders vereniging „Schout bij Nacht Doorman- groep" te Heinkenszand een toelichting gegeven voor de padvinders bij de verto ning van zijn dia's en films over Curacao en speciaal over de door hem bezochte wereldjamboree in Canada. Vele belang stellenden en leden van andere padvin- dersgroepen hebben van hun belangstel ling blijk gegeven. Ter herinnering aan deze avond mocht de heer van Riet uit handen van de tegenwoordige hopman, de heer J. P. de Regt een wimpel van de jamboree 1955 in ontvangst nemen. De groepsvoorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes sprak een dankwoord. Van onze correspondent HEINKENSZAND. De gemeenteraad van Heinkenszand, die deze week onder leiding van de waarnemend burgemees ter Th. J. Andriessen uit Ovezande een vergadering hield, heeft besloten een aantal woningwetwoningen in de Kerk- laan en de Julianastraat te verkopen. Voorts zullen nog twee woningwetwo ningen gebouwd worden. Voorts werd de gemeentebegroting voor 1958 aangeboden. Het bedrag aan inkom sten bedraagt f 439.524,83 en aan uitgaven f 439.437, De heer C. I. Franse werd met ingang van 1 januari 1959 eervol ontslag ver leend als gemeentebode. Tot leden van de woonruimteadviescommissie werden herbenoemd de heren C. van Baaien, H. P. van Maanen, A. Rijk en A. J. Rijk en tot lid van het burgerlijk armbestuur de heer Kr. Cappon. Het bedrag per leerling voor de o.l.- school werd vastgesteld op f 46,49 per leerling. Aan de r.k. school zal een bedrag van f 12.365,65 worden uitgekeerd voor de aan schaf van nieuwe schoolmeubelen. Besloten werd verder het tekort van f 169,70 van het ruiterfeest uit de ge meentekas te betalen. Voorts zullen nog twee woningwetwoningen worden ge bouwd. De heer A. C. de Mol vroeg naar de plannen tot bouw of verbouw van het gemeentehuis en wenste dringend, dat ook de christelijke school een vergoeding krijgt uit de gemeentekas voor de aan schaf van meubelen. Deze zaken zullen nader worden bekeken. AAAAAAAAAAAA/NAAAAAAAAAA Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Gisteravond ze ven uur had op de Burg. Sandberglaan te Middelburg een aanrijding plaats, waarbij een bestuurder van een per sonenauto, J. V., te Middelburg, werd gewond aan schouder en linkerarm. Twee zware GMC's uit Westkapelle en rijdende in de richting Driewegen, kwamen van de Seisdwarsweg en wil den op de Burg, Sandberglaan rechts af slaan. Op dat moment kwam van de andere kant een personenauto, die in aanrijding kwam met de ede GMC, bestuurd door J. V. uit Westkappelle. De personenauto werd aan een kant ernstig beschadigd, waarbij vooral een portier en de ruiten het moesten ont gelden. De chauffeur van de GMC, die de aanrijding had veroorzaakt, reed door, maar werd later door de Middelburgse politie achterhaald. Van een onzer verslaggevers GOES. De Osborn-bijeenkomsten op het Haagse Malieveld herleefden gis teravond door middel van de vertoning van een film over Osborns toernee door Nederland. De grote zaal van „de Prins van Oranje" was zeer matig bezet, toen de heer F. A. Stroethoff de bijeenkomst, die werd gehouden door de Amsterdam se „Vereniging tot Heil des Volks" open- de. De heer Stroethoff memoreerde de op wekkingspredikers, die Nederland in de afgelopen jaren heeft ontvangen en de reacties daarop, die steeds van uiteenlo pende aard waren. „Hij zond zijn woord en genas hen", heet de film, die Osborns werk in Ne derland in beeld brengt. 'De film geeft duidelijk technisch vakwerk en laat niet na, deels verwondering, deels ontroering te brengen. Wij kunnen ons echter niet aan de idee ontworstelen, dat een dui delijker demonstratie van de genezingen, aan de documentaire ten goede zou zijn gekomen. Mevrouw Stroethoff-Weggelaar sprak daarna over „En zij, die niet genezen zijn?" Zij weerlegde verschillende argu menten, die zouden „pleiten" voor ihet onontkoombare van de ziekte in het al gemeen. Aan het eind van de bijeenkomst werd een bidstond gehouden. 4711" EAU DE COLOGNE altijd lentefris.' 4711 „TOSCA" EAU DE COLOGNE De harmonische combinatie van geur en frisheid.' 4711 „TROÏKA" EAU DE COLOGNE - met het sjiortieue cachet.' 4711 „MASCOTA" EAU DE COLOGNE- kruidige exotische geur.' 4711 „RHEiNGOLD" EAU DE COLOGNE- liefelijk en licht, elegant en edel.' Zoutelande P.T.T.-kantooruren Het postkantoor te Zoutelande is des avonds niet meer geopend van 18 tot 19 uur, maar van half zes tot half zeven. Bovendien zal in deze donkere hoek een straatlantaarn geplaatst worden. TSisse Raadsvergadering De gemeenteraad van Nisse komt vrij dag a.s. bijeen, om te spreken over o.m. de volgende zaken: vaststelling van de verordening op de befing van rechten ten behoeve van de keuringsdienst voor vee en vlees; in de gemeenten behorende tot de keuringsdienst Goes, de goedkeuring van de rekening 1957 van het Burgerlijk Armbestuur, de goedkeuring van de ge meentebegroting 1959 en de goedkeuring van een voorstel tot de bouw van een dubbel woonhuis. VLISSINGEN. De veer verbindingen in Zeeland hebben gisteren weer veel hinder ondervonden van de mist, die in de loop van de morgen kwam opzetten en daarna het grootste gedeelte van onze provincie in nevelen hulde. De veerdiensten KruiningenPerkpolder en HoedekenskerkeTerneuzen ondervonden de grootste hinder en moesten, na aanvankelijk enkele over tochten te hebben gewaagd, later de diensten geheel stil leggen. GOES. De Ned. Christelijke bond van werknemers in de hout- en bouw nijverheid, afdeling Goes, kwam gister avond in „De Opril" bijeen, om enkele punten te bespreken, die behandeld zul len worden op de gewestelijke vergade ring in Goes. Men sprak over de nieu we c.a.o., en over de nieuwe contribu tieregeling. De voorzitter, de heer H. Boogaard, maakte de leden nog even attent op de bijeenkomst voor de jeugd, georgani seerd door de besturenbond, op dinsdag 18 november en de jaarlijkse propagan- da-avond op maandag 24 november, eveneens van de Christelijke Besturen bond. Eigen nieuwsdienst De boot van Kruiningen moest na de eerste drie reizen de diensten staken, tengevolge waarvan een lange file van meer dan honderd auto's ontstond. In Hoedekenskerke werd 's morgens en in de voormiddag nog normaal gevaren met de Prins Willem I, hoewel het zicht bij. zonder slecht was en de binnenschippers het de mensen op de brug bepaald niet gemakkelijk maakten, door bij de boeien voor anker te gaan. Tegen de avond, toen duisternis en mist de Wester-Schelde zo dicht als een pot maakten, moest ook deze dienst worden stopgezet. De „Prinses Beatrix" toonde zich met recht het vlaggeschip van de Zeeuwse verenvloot en slaagde erin, de verbin ding VlissingenBreskens, zij het nu en dan met enige vertraging te handhaven. Hoewel de mannen van de stoomboot diensten deden, wat ze konden en als er even een gaatje in het mistgordijn ont stond, weer gingen varen, ondervond het Zeeuwse verkeer over de Wester-Schelde ernstige stagnatie. Velen reisden dan ook via Antwerpen, tengevolge waarvan de grenspost bij Putte een grote stroom automobilisten kreeg te verwerken. De drukte werd mede veroorzaakt doordat vele Belgen over de grens kwamen i.v.m. wapenstilstandsdag. Bij Kapelle, vlak over de grens, ont stond een gecompliceerde aanrijding, waarbij zes auto's betrokken werden. De gevolgen bleven gelukkig beperkt tot materiële schade. Op Tholen kwamen in de mist een per sonenauto en een militaire leswagen in botsing, waarbij B. uit Bergen op Zoom verwondingen aan zijn hoofd opliep en de wagens ernstig werden beschadigd. Op de Rijksweg bij Rilland botststen gisteravond een auto en een trekker tegen elkaar. Er ontstond enige mate riële schade, maar de bestuurders kwa men met de schrik vrij. In het algemeen genomen, ondervond het verkeer enige hinder en stagnatie door de mist. Het bleef echter beperkt tot enige vertraging. Brief aan gemeentebesturen Eigen nieuwsdienst GOES De Nederlandsche Bond van gemeente-ambtenaren heeft aan de ge meentebesturen in Zeeland een schryven gezonden, waarin de aandacht wordt ge vraagd voor de salariëring van de ge meente-ontvangers. Op het ogenblik moeten de raden een uitspraak doen over een aanhangige her ziening van o.m. de jaarwedden van de ontvangers. De bond stelt zich op het standpunt, dat de functie van de „enkelvoudige" ge meente-ontvanger dus ontvangers zon der nevenbetrekkingen of cumulaties van betrekkingen noodzakelijk moet wor den hergewaardeerd. Deze conclusie wordt gegrond op het feit, dat de werkzaamhe den na de laatste wereldoorlog sterk zijn uitgebreid. Deze herwaardering, die vooral betrek king moet hebben op de functionarissen in de kleinere gemeenten, zal uiteraard meent de bond in een verbetering van de bezoldiging tot uitdrukking moeten komen. Het hoofdbestuur van de bond wijst er op, dat bij de minister van binnenlandse zaken voor deze aangelegenheid tot nu toe nog geen gehoor kon worden gevon den. Uitgebreide onderzoekingen hebben aan getoond, dat de administratie van de ont vanger in een gemeente van 6—8.000 in woners een volledige dagtaak oplevert. De huidige salarisregeling gaat er echter van uit, dat eerst in gemeenten van 8 10.000 inwoners een volledige ontvangers- taak aanwezig is. Vandaar dat het bonds- bestuur tot een andere bezoldigingsschaal komt dan op het ogenblik in eerste in stantie door de minister en in tweede in stantie door de Gedeputeerde Staten wordt aangehouden. De bond verzoekt tenslotte onder overlegging van een ontwerp-bezoldigings- regeling de gemeentebesturen er bij de Gedeputeerde Staten op aan te dringen, dat de ontvangersfunctie opnieuw gewaar deerd wordt. „ONZE VRIJE TIJD 's-HEER HENDRIKSKINDEREN De districtscommissie van het Jonge-kerk- werk heeft voor aanstaande dinsdagavond een bijeenkomst in het verenigingsgebouw te 's-Heer Hendrikskinderen belegd, waar voor de groepen 's-Heer Hendrikskinde ren, 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Abts- kërk, Wilhelminadorp en Goes zijn uitge nodigd. Wika Hiensch uit Goes zal daar spreken over het onderwerp „Onze vrije tijd". Tholen Woningen toegewezen Met de bouw van de zestien woning wetwoningen is men thans zover gevor derd, dat tot verdeling kon worden over gegaan. Veertien personen hebben bericht ontvangen, dat zij een woning kunnen be trekken. Twee woningen blijven gereser veerd voor repatrianten. Westkapelle Zendingsavond In het jeugdgebouw te Westkapelle zal een zendingsavond worden gehouden op vrijdag 14 november a.s. rnpj. Else Strin ger zal spreken over haar werk onder de Kapauka's van Nieuw-Guinea. Zij zal daarbij ook kleurendia's vertonen. Raadsagenda De gemeenteraad van Tholen vergadert a.s. vrijdagmiddag om vier uur. De agen da telt niet minder dan 25 punten. In deze vergadering zal de begroting 1959 worden aangeboden. Biezelinge Voor „Kinderzorg" De jaarlijkse rondgang vanwege de diakonie der Ned. Herv. Kerk voor de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg heeft opgebracht 27 kisten aardappelen; 3 kisten groenten; 120 kisten fruit en verder nog een aantal paketten kleding en giften in geld. Hoedekenskerke Voor „Kinderzorg" De wekelijkse rondgang met het busje voor „Kinderzorg" heeft aan het eind van de maand opgebracht f 21,25 St. Philipsland N.C.L.B. bijeen De afdeling St. Philipsland van de Ned. Chr. Landarbeidersbond heeft een leden vergadering gehouden onder leiding van de heer J. Verwijs. De hoofdbestuurder van Wensen behandelde enkele actuele vraagstukken, waarop een geanimeerde discussie volgde. Biggekerke Toneeluitvoering De toneeluitvoering „De Vrienden kring" heeft het seizoen geopend met de opvoering van het stuk „Boerenstrijd". In zijn openingswoord deed de voorzit ter, de heer Tange een ernstig beroep op de jeugd om deze vereniging daadwerke lijk te steunen door toe te treden als meewerkend lid. Het ledental is momen teel zeer gering. Toch wisten de leden op verdienstelijke wijze het stuk „Boeren strijd" op de planken te brengen. Tussen de bedrijven door werd de klucht „De tijdbom" ten tonele gebracht. DONDERDAG 13 NOVEMBER RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en liturg kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Gram; NCRV: 10.00 Gram; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V d zie ken; 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Ritm muz; 12.25 V d boeren; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.40 Amus muz; NCRV: 14.00 Amus muz; 14.20 Gram; 14.50 Radio Philh ork en soliste; 16.00 Bijbellezing: 16.30 Viool cello en piano; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Metropole ork. avond 18.15 Stemmen van Overzee; 18.30 Vo caal ens; 18.50 Sociaal perspectief caus; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af; 19.15 Clavecimbel recital; 19.30 Radio- krant; 19.50 CHU pol caus; 20.00 Amus progr; 22.00 Tijdschriftenkron; 22.10 Or- gelconc; 22.40 Gram; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitsl; 23.20— 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend 7-0° Nws*> 7-20 Gram; VPRO: 7,50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d huisvrouw 9.10 De groenteman: 9,15 Gram: 9.40 Mor genwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleu ters; 11.00 V d huisvr; 11.15 Volkslie deren. middag 12.00 Promenade-ork en solist; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Promenade- ork (verv); 12.50 Uit het bedrijfsleven caus; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; Dansork; 13.55 Beursber; 14.00 Ka- 13. mermuz; 14.40 Logboek 1588; 15.15 V d vrouw; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 V d jeugd; 17.45 Lichte muz; 18.00 Nws; 18.15 Marsmuz; 18.45 Sport- praatje; 18.55 Gesproken brief uit Lon den; 19.00 V d kleuters; 19.05 Gevar pro gr; 20.00 Nws; 20.05 Radio Philharm ork en soliste; 21.05 Koorzang; 21.15 Kamer koor; 21.35 Kunst- en wetensch overz; 22.05 Theaterork en solist; 22.35 Act- 22.50 Sportact; 23.00 Nws; 23.15 Beursber te New York: 23.25—24.00 Discotaria TELEVISIE NTS: 20.00 Journ en weeroverz; VPRO- SftK F^"lprof^ -0'30 Documentair progn 20.50 Oude films; 21.00 r'-'1 21.20 TV-documentaire. Cabaretprogq

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3