Verkoop Hollandse confectiejas behoorlijk Uit de kerken Pet sie Pelle Pingo PameS Chefarine „4' KAPPIE en de zeeplantage Pag. 2 IYEW YORKER ABE BLOOMs beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Theol. Hogeschool Nieuwe voorzitter AR- kiesver. te Zierikzee Geref. Sociale Raad Uitspraak zaak wethouder van Voorhout uitgesteld Zeepkistauto overreden door personenauto 00M BAZURKA en JAMPIE en de 1 alchemie 8 if m lit m 8 ii handen Oproep commissaris van politie te Middelburg Woensdag 12 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD P. W. RUSSEL'S NEW YORK. „Ben je helemaal getikt Dit is stof, man. Dit is Europese stof; 57 dollar per stuk, geen cent minder". „Nu moet je goed horen, pal, ik wil zaken met je doen, hé? Twee en vijftig dollar bied ik je. En omdat jij het bent en van wege je schoonmoeder: 55. Maar nu moet je zeggen: ja of neen". „Met jou is het geen zaken doen; geef me honderd van die klanten en de volgende week sluit ik mijn zaak. Goed, vanwege je fijne gezicht: 55 dollar. Hoeveel? Veertig stuks. Miss Lee, noteer veertig Nederlandse damesjassen, morgen leveren". Ik zit Ln een •howroom op de elf de verdieping van een huizenblok aan de Seventh Avenue in New York. Mis ter Abe Bloom, sinds 1950 de groot ste Amerikaanse im porteur van Neder landse jassen, is aan het zaken doen. Het is vier uur.'s mid dags en de man die net voor zijn winkel de veertig .jassen kocht, is de deur uit. ,,Zo. dat zijn van daag 140 jassen ver kocht. 140 Neder landse jassen. Als dat zo doorgaat wordt november een zelfde topmaand als oktober", zegt me neer Bloom. Snel zaken doen Een man, klein van stuk, deze Abe Bloom. Net even veertig en bewege lijk als een kikker. Zijn jasje hangt aan 'een haak, de knoop van zijn boord is "los en-hij veegt met een witte zakdoek over zijn voorhoofd. ,,Kom eens hiel en have a look", no digt hij uit. Wc wan delen door zijn op slagruimten: jassen, onafzienbare rijen iassen. Allemaal op kapstokjes en allemaal aan rekken. Bruine jassen en groene, lila jassen en rode, blauwe ruiten en groene Advertentie Bif pijn, griep ol ..landerig'" gevoel xorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen: H. Roelofsen te Zeist, te Oudega (toez.): P. L. M. Sterrenburg, te Broek op Langendijk. Bedankt voor Lekkerkerk: P. de Jong te Kootwijk. Benoemd tot hulpprediker te Utrecht- Noord dr. J. M. Hasselaar, laatstelijk pred. te Djakarta, thans woonachtig te Driebergen. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht-Sliedrecht: P. Homburg te Vlissingen; te Rijs wijk cn te Utrecht-Oost: P. Pleinen te Noordwijk-Binncn; te Houwerzijl: L Buitenhuis, kand. te Arnhem; te Hol- w'erd J. PI. Nawijn, kand. te Katwijk aan Zee. Aangenomen .ïaar Newmarket «On tario-Canada»: D H. Habermehl te Wor- mervec. Beroepbaar: de heer R. van den Berg. theologisch kandidaat te Arn hem. is thans beroepbaar. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Opperdoes: G. J. Buys, te Papendrecht en A. Rebel te Emmeloord te Urk: H. van Leeuwen te Arnhem en C. J. van Ravenswaay te Schevenin- gen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelharnis: Chr. van Dam. te Rotterdam-Zuid. 's-GRAVENHAGE. De lectoraats overdracht aan de Theologische Hoge school der Geref kerken te Kamnen zal geschieden op dinsdag 9 december a.s. 's avonds half acht in de grote aula der school door prof. dr. J, L. Koole, aan prof. dr. H. N. Ridderbos. ZIERIKZEE. Dinsdagavond hield dc AR. kiesvereniging te Zierikzee haar enigszins verlate vergadering in dit sei zoen. Burgemeester S. Francke. van Kerk- werve. sprak over „gemeenlefinanciën". Daar de heer H. Koevoets tot lid van de gemeenteraad en wethouder is gekozen en j in verband daarmee aftrad, werd in zijn plaats tot voorzitter van de kiesvereniging benoemd de heer A. I. Fluijt. Boven: Miss Brenda Green uit New York is aan een nieuwe jas toe. Ze heeft de advertenties in de kranten en de étalages bijn Saks over die Nederlandse mantels ge zien. En nu staat ze hier: bij Saks, op de vierde verdieping, in een Nederlandse jas en voor de spiegel Zal ik, zal ik niet Beneden: Binnen tien minuten was de keuze gedaan en Miss Green köcht. En even later wan delde zij door de 34ste Straat. Blij, zoals elke vrouw met iets nieuws. En misschien in het vooruitzicht straks tegen haar vriendinnen te kunnen zeggen: „Kijk eens wat ik kocht: a Dutch coat". ruiten. Bloorn ..Hier", en wij komen in een vertrek, „vanmorgen precies aangeko men: 800 mantels, rechtstreeks uit Amsterdam. Eergisteren hingen ze nog bij jullie Nederlandse confectionnairs. nu zijn ze hier. Dat komt door die K.L.M. van jullie: die stelt me in staat snel zaken te doen". snit en kwaliteit", schreef de opdracht gever erbij. Méér dan tevreden De telefoon gaat en Bloom neemt de haak op. Vijf minuten duurt het gesprek. Er worden prijzen genoemd en geaccepteerd en de order is ge plaatst. ,,Kijk, niet alle kopers hier van die Nederlandse jassen doen zaken zoals ti net zag", zegt Bloom. „Dit was Saks en daar leveren we meer in het groot. U moet beslist bij Saks gaan kijken". ,,Die modellen van ons", vervolgt de heer Bloom, terwijl hij binnen de twee uur zijn veertiende sigaret op steekt, „dat zijn Parijse en New Yorkse modellen. Maar de „made" is Nederlands en juist vanwege de kwa liteit die jullie Nederlanders leveren kunnen wij hier reclame maken met de wat wij noemen „hogere fa- brieksstijlen" die wij in Amerika aan de markt brengen. En bovendien is het aantrekkelijke van onze modellen, dat wij de meesten exclusief voeren". Dus wel tevreden over het zaken doen met die Nederlandse jassen?, vraag ik aan het eind van ons ge sprek nog eens. „Als we er vierhonderd per maand verkopen, ben ik heel dik tevreden. En we verkopen er deze twee maan den méér. Gaat dat zo dooi, dan ben ik in januari in Nederland om nieuwe partijen in te kopen". It's swell Sfaks in de 34ste Straat is net zoals die kennis had voorspeld ze ven keer het Rotterdamse Centraal sta tion, maar dan op elkaar. Niet zo nieuw om te zien, maar imponerend groot. „Damesjassen vierde verdieping", zegt de liftjongen, die onder zijn zwar te gezicht zijn gekleurde uniform met verve draagt. Het is Mister Flesser, die ik moet hebben en ik vind hem, achter twee en twintig paskamers, naast zijn bu reau, met een sigaar van twintig cen timeter gestoken in een heel klein pijpje in de mond. Die sigaar verdwijnt niet van zijn plaats, als we praten. „Natuurlijk kunt u kijken als hier dames Neder landse jassen komen kopen. En foto graferen zoveel als u wilt. Oh, hoe wij hier denken over die jassen uit Hol land? Wel, logisch, its's swell! Omdat we er veel verkopen en er aan ver dienen. Daar gaat het ten slotte hier om; we zitten hier bij Saks niet om vliegen te vangen en sinds we met die Nederlandse damesmantels begonnen is onze verkoop naar boven gegaan". Goedkoper en mooier Ik kijk om me heen naar de paar honderd vierkante meter, die geheel gevuld zijn met rekken damesjassen. Zo'n twintig rekken vol zijn Nederland se jassen, is me gewezen en zoals overal ter wereld lopen de winkelen de dames druk te voelen aan de stof fen. Daar, bij de spiegel, staat Miss Brenda Green. Ze bekijkt zichzelf in het terugkaatsende glas, plooit de jas kraag om haar hals, maakt een pas je voor en een achteruit en is wel te vreden met het resultaat. „Een echte Nederlandse jas, hè?" informeert ze nog eens bij de verkoper. „Kijkt u maar aan de binnenkant, Miss. daar staat het." Miss Green doet het, is overtuigd en koopt. Negen en vijftig dollar moet ze betalen. „lEn waarom neemt u nu speciaal een Nederlandse mantel?", vraag ik haar. „Misschien is het zo, dat een vrouw graag iets draagt dat van ver komt, iets dat „geïmporteerd" is. Maar de ze j"as is ook zachter dan de stoffen I hier en veel mooier afgewerkt. En he lemaal niet duur, want je hebt ook Amerikaanse jassen van tachtig dol lar. Voor minder geld heb ik nu iets mooier. That's what I think". fOZEF merkte hoe ze „mijn gou verneur" zei. Dat klonk: „mijn gouverneur in Judea". Hij had gedacht, dat zulke woorden er uit moesten komen, alsof ze uit steen waren gehouwen maar nu zat een kind voor hem en zei lachend: „mijn gouverneur in Judea" en het klonk dood.gewoon en men wist dat het waar was. Genius Flor was haar gouverneur in Judea. Maar Jozef was toch niet van plan zich daardoor te laten imponeren, „Ik ken de vrouw van de gouverneur niet", zei hij en toen brutaal: „Zou ik misschien uw antwoord op mijn memorandum mogen heb ben?" „Ik heb kennis genomen van uw memorandum", zei de keizerin. Kon iemand ter wereld vermoe den, wat ze daarmee zeggen wil de? De acteur achtte nu de tijd ge komen om zich ook met het ge sprek te bemoeien. „Dokter Jozef heeft weinig tijd om aan bezoeken en ontvangsten deel te nemen", hielp hij zijn be schermeling. „Hij houdt zich hoofd zakelijk met literatuur bezig." „Oh", zei Poppea, keek heel ern stig en dacht na. „Ik weet weinig van Hebreeuwse literatuur. Wat ik ken, is erg mooi maar heel moeilijk." Jozef dacht aan het doel, waarvoor bij gekomen was en verzamelde ai zijn krachten. Het moest hem lukken bij deze vrouw, die daar zo doodkalm en ironisch stegenover hem zat, be langstelling te wekken. Hij vertel de, dat het zijn voornaamsfe ideaal was de Romeinen met de grootse joodse literatuur ver- Zo ziet in New York een van de tientallen étalages van Saks er hij avond uit. Duidelijk, in liet oog vallend en bijna trots meldt men, waar de jassen vandaan komen: Flown from Holland by K.L.M. In 's werelds grootste winkelstra ten, als Fifth Avenue en 34ste Straat is de naam van dat klei ne land, waar u en ik wonen, ook anders vertegenwoordigd dan door een molentje of een klomp. En daar mogen we als we het ver der aan niemand vertellen wel een beetje trots op zijn. 's-GRAVENHAGE. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. Hofman, te Utrecht, is benoemd tot directeur van het bureau van de raad voor Gereformeerde Sociale Ar beid drs. J. C. Verkerke, te Soestdijk. De nieuwe directeur, die aan de rijks universiteit te Utrecht indologie studeer de, vertrok in 1945 als bestuursambte naar naar Indonesië. Hij was werk zaam op Nederlands Nieuw-Guinea en als secretaris van de Bankaraad. Na de souvereiniteitsoverdracht aanvaardde de heer Verkade een functie in het be drijfsleven in Indonesië; in maart jl. repatrieerde hij. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Hoge Raad, die gisteren arrest zou wijzen in de zaak tegen J. H. D., wethouder van de ge meente Voorhout, die door het Haagse gerechtshof tot 25 gulden boete was ver oordeeld wegens belediging van het open baar gezag, heeft de uitspraak nader bepaald op 2 december. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Het vijfjarig jon getje G. B. uit Den Helder zette gis termorgen zijn zeepkistauto onder een stilstaande auto. Toen de chauffeur weg wilde rijden, merkte hij het klei ne jongetje niet op. De wielen van de auto gingen over het zeepkistkarretje heen. Het jongetje is ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. trouwd te maken. „De Romeinen slepen parels en specerijen, goud en zeldzame diersoorten uit het oosten", verkondigde hij met pa thos. „Maar om de allerbeste,en kostbaarste schatten Zijn lite ratuur bekommeren ze zich niet." Poppea vroeg, hoe hij dat doen wilde: de Romeinen met de jood se literatuur vertrouwd te maken. „Maakt u mij toch eens met een deel ervan vertrouwd"! zei ze en keek hem opmerkzaam aan met haar groene ogen. Jozef deed zijn ogen dicht,zo als hij dat sprookjesvertellers in zijn geboorteland had zien doen en begon te vertellen. Hij koos het eerste, wat hem te binnenschoot en vertelde van Salomo, die koning was van Israël, van zijn wijsheid en macht, zijn gebouwen en tem pels, zijn vele vrouwen en zijn bij geloof; dat de koningin van Ethio pië hem had bezocht, hoe wijs ,hij de ruzie van een paar vrouwen om een kind in orde had gebracht, van twee heel diepzinnige boeken, die hij geschreven had, één over de wijsheid, dat „de Prediker" heette en een over de liefde: „het Hooglied". Jozef probeerde in een mengelmoes van Grieks en Ara mees een paar strofen uit het Hooglied weer te geven. Dat was niet gemakkelijk. Hij hield nu zijn ogen niet meer dicht en ver taalde ook niet met zijn mond, maar probeerde de brandende strofen door gestes, diep ademha len en bewegingen van zijn hele lichaam duidelijk te maken. De keizerin schoof wat naar voren op haar stoel. Ze hield haar arm op de leuning en had haar mond half open. „Dat zijn heel mooie ver zen", zei ze toen Jozef hijgend van inspanning ophield. Ze l5 draaide zich om naar de acteur. „Een aar dige jongen, die vriend van u", zei ze. Demetrius Liban, die zich wat op de achtergrond gedrongen voel de, greep de gelegenheid aan om weer de aandacht op zich te ves tigen. De schatten der joodse lite ratuur waren inderdaad onuitput telijk merkte hij op. Hij zelf maakte er ook vaak gebruik van om zijn kunst tot nieuwe bloei te brengen. Wordt vervolgd Advertentie iO% zo jr.tiaar erxrtim 2-n.et heit 'ZIIVT.EVLOOT ideaal spaai-plan GEVESTIGD IN ELK POSTKANTOOR ülllllllllllllllllllllllllllll £E UrTVfNDER'zBLW •Vw. - ""HOOR SÉ, PS53T, HEULTJE, AL5 JE NET DOET OF fSy DE UITVINDER BENT VAJV DE KWIK-Cs OUD PROEFFASE EEN LEUKE T'JD TEGEMOET BH DEZE MIJNHEER HIER... IK WEET OOK HEUS MlETp VAN „OUD-MAKEN AF 'HET MARNSTOEISW OOfj LUHfjl "ZO HUW HEER, WAT HOOR IK BENT U DE UITVINDER? WAT REUZE TOEVALLIG... DAN WORDEN WU VAST csOEDE VRIENDEN'. Allemaal uit Nederland", zegt ander EN ALS we savien met de lift naar beneden gaan en ik Miss Green even later door de 34-ste Straat zie wegwandelen dan heeft opnieuw een uitmun-j tend stuk werk van de Neder landse Confectie Industrie via exporteur, K.L.M.impor teur, inkoper en verkoopster zijn weg naar de klant in Ame rika gevonden. Niet voor niks Vliegende jassen. Terug naar het vliegveld Idlewild dus. Daar, vlak naast die hangar, staat het K.L.M.- vrachttoestel, de „Generaal C. J. Snijders". Als ik in het vliegtuig kijk is het al leeg. „Te laat, vriend", merkt een manj op. die op zijn blauwe overall „I like Ike" heeft geschilderd. „Twee uur ge leden kwam d;e kist nier binnen, maar alles staat nu daar binnen. Ja, loop maar door, in die hangar, en dan links om de hoek". Inderdaad, hier zijn ze. die rekken; met iassen. diezelfde rekken die ik op Schiphol met die vorheftrucks in de Vliegende Hollander heb zien tillen. Dc blauwe overall is met me meege lopen en zegt nu: „Die spullen komen niet voor niks door de lucht: lang wachten met uitladen is er niet bij. Over een half uur gaat de zaak per auto naar Bloom. Ken je die? Mister Abe Bloom, de importeur van die Dutch coats1'. „Maar dezelfde snit" 4 denk, ik zo'n 17.000 Ne- ierl*ndse damesmantels per jaar im porteer", a»^*'ooivH «Je heer Bloom op mi.in vraag. „Tienduizend door de lucht, de rest per schip." ..Het is nu hét seizoen. Dat begint hier in oktober. Geweldig, wat we de vorige maand hebben verkocht. Neen. niet alleen naar zaken in New York, ik verkoop naar 435 adressen in heel Amerika a'oor. De nieuwe klanten be ginnen voorzichtig en als je dan hun orders vergelijkt over een paar maan den. dan zie je zelf de oplopendeJ lijn". We staan voor een kaartenbak en Bloom trekt er wat grote stukken kar ton uit. Een firma in Chicago: drie maanden geleden de eerste order: twee rode jassen voor kleine figuren, drie blauwe ruiten voor de langere. Volgende order van drie weken later: zeventien Nederlandse jassen. Derde order na zes weken: vijf en twintig jassen. Laatste order, twee weken oud: twee en zestig damesmantels in alle leuren, „maar dezelfde goede 26. deze puzzel zijn de woorden hier in alfabetische volgorde gegeven, het deze woorden zo in het plaatsen, dat een normaal in- No. Van onder De taak schema te gevuld kruiswoordraadsel ontstaat. Horizontaal: arena, bei. eed, elegie, exodus, gil, la. maag, num., M.T., Ob, peri, pont, rede. ring, snoep, spook. Verticaal: animo, base, beslag, de, dingen, ego. el, er, goed. iet, klap. om, opper, pari, sim, toen. urmen. en Hé, Petsie, je bent toch zo gek op rivieren? waarom stuur je dan nu op de open zee aan? Nou, dat is een aardig windje wat hier staat. De golven worden steeds gro ter. Is het niet beter de Zeebeer te ha len? Ik word er altijd zo rustig van, als hij in de buurt is. '£llllllll!llillllMM'llitlll|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll|llll|l|l|||||||lll|||!nilllllllllllll||l||l|l|||||U|||||||||||||||||||||l[|||lt|l|Hf||illlllllllllimilltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!||||H|||lS t 2 3 s 6 7 V 9 WA /O 2 '3 '4 /<5 m es '9 ao 1/ 22 23 m U as 2b 27 28 z9 3C '4M 5/ Fijn dat je komt, Zeebeer, want het is echt stormweer. Doe je handen maar uit je zakken, dan kun je je goed vast houden. Advertentie Oplossing san de vorige puzzel Horizontaal: 1 knecht; 5 si; 7 pi; 8 rahk; 10 Ra: 12 toorn: 13 auto: 15 oker; 17 en: 18 ra: 19 thans: 22 leb: 23 ore; 25 N.B.; 26 zetelen 29 ijs; 30 nagaan. Verticaal.' 1 karaat; 2 e.p.; 3 cito; 4 troon; 5 janeren; 6 ik; 9 ark; 11 au: 14 taart; 16 rabbijn: 17 es: 20 hoes; 21 neen; 24 weg; 26 zij; 27 la; 28 na. UAUCA r. ruw of schraaf HAMFA.fiELEllTvb.pjc,l 23. Met een sprong was Kappie bij de deur van de broeikas, op de hielen ge volgd door de maat en Okki. „Volle kracht vooruit!" riep Kappie. „Terug naar de Kraak! We moeten zo gauw mogelijk van dit sakkerse eiland af om iedereen te waarschuwen!" Maar de weg naar de Kraak liep door de bloemenvelden van de professor en Kap pie had kunnen weten, dat die bloemen er nu eenmaal eigenaardige eigenschap pen op na hielden. De soort, waar zij nu doorheen snelden, had bijvoorbeeld de gewoonte, om alles, wat geen plant was, de weg te versperren. Dat was een eigenschap, die de professor door middel van zorgvuldige kruisingen had weten te bereiken. Voor Kappie en de zijnen kwam dit nu slecht van pas, want in minder dan geen tijd waren zij door de gewassen omsingeld. „Gij moogt van geluk spreken, dat gij niet lussen de vleesetertjes terecht kwaamt", meende de geleerde, die zijn hoofd door het gebladerte stak. „Dat had licht onprettiger kunnen aflopen. Waarom liept gij ook weg? Dat was heel vervelend, want ge kunt mij juist zo goed op mijn kwekerij helpen MIDDELBURG. De commissaris van politie te Middelburg verzoekt de vrouw die op donderdag 6 november 1958 om streeks kwart voor negen, tegenwoordig 1 was bij een aanrijding op het kruispunt Beatrixbrug—Rotterdamsekaai tussen een vrachtauto en een kind, waarbij het kind is gewond geraakt en welk kind door die vrouw direct na de aanrijding is opgeno men. zich voor het geven van inlichtingen te willen melden aan het bureau van do- litie te Middelburg. De U-jarige heer H. Poulus uit Over heen is gistermiddag bij de rotonde cp de Kleverlaan te Haarlem met zijn bromfiets tegen de aanhangwagen va» een vrachtauto gereden. Hij werd eri* stig gewond en overleed korte tijd later. k.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2