GROTE DRIE STAAN PAL VOOR BEDREIGD BERLIJN Kroesjtsjefs streven kan precaire toestand scheppen Jordanië brengt aanslag op de koning in V.N. Gewapende Oorlogsschip achtervolgt mysterieuze tanker burgers op Cyprus Minister ontkent wijziging van karakter Raad van State De Bilt: minder mist Tweede Kamer over salarisvoorschot Staatsraden „ERNSTIGE VERPLICHTING" „Weg met Nasser" schreeuwt Ammans burgerij Philips ontwerpt project voor telegrafie in Peru Mist hinderde het verkeer Nieuwe poging Koude oorlog Recht Ook P.v.d.A. voor pool BRITSE VROUWEN GEVRAAGD VOOR KANTINEDIENST Muiterij of waanzinnige marconist? „S.o.szij willen mij doden" 500 Vierde mei houdt oude karakter De Orion redt 34 Spanjaarden Burgemeesterswoning wordt opgegeten „Pact van Warschau versterken" LAATSTE NIEUWS Russische nota Japanse vulkaan Asama in werking Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; ^Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 1,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaargang No. 4158woens<]ag 12 november 1958 Eigen nieuwsdienst LONDEN De bruuske mededeling van Nikita Kroesjtsjef dat de tijd gekomen is om het bestuur over geheel Berlijn aan de regering van Oost- Duitsland over te dragen heeft niet alleen in het westelijke deel van die stad, maar in de gehele we reld bezorgdheid doen ontstaan. Men realiseert zich maar al te goed dat wanneer de Russen inder daad doen wat premier Kroesjtsjef maandag heeft bevolen een zeer ernstige crisis daarvan het gevolg zal zijn. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben dinsdag geen twijfel aan hun houding laten be staan: zij denken er niet aan West-Berlijn aan de Oostduitse communisten uit te leveren. Deze foto van de Russische premier Nikita Kroesjtsjef is maandag in Moskou genomen toen hij het voornemen van de Sowjetunie aankondigde het bestuur van Oost-Berlijn over te dragen aan Oost-Duitsland. Vgn onze correspondent LONDEN. Samir Rifai, de premier van Jordanië, heeft gisteren Dag Ham- marskjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, verzocht de aan slag op koning Hoesseins vliegtuig door Syrische straaljagers voor de Veilig heidsraad te brengen. In een spoedzitting van het Jordaan se parlement maakte Rifai dit bekend, maar hij was nauwelijks te verstaan omdat buiten het parlementsgebouw, zoals overal elders in Amman, soldaten en burgers door de straten stroomden, luide verkondigend dat zij willen op trekken tegen Nasser en diens Verenig de Arabische republiek. Het „Hoessein, laat ons vechten!" was niet van de lucht. Nieuwe Hunters Overal klonk het „Weg mét Nasser". Minderen en onderofficieren van het Jordaanse leger schoten doorlopend strijdlustig in de lucht. Een nieuw liedje deed de ronde ..Hoessein heeft Nasser omver gevlogen. Hij ligt nu onder zijn voeten". Boven Amman vlogen tot het donker werd de eerste twee van een dozijn Britse Hunter straaljagers rond, die zo juist door Amerika aan Jordanië zijn gegeven. De koning bezichtigde ze in de middag. Zij hadden over Syrië zullen vliegen, maar kwamen wegens de omstandig heden over Kairo en Akaba, en hadden daardoor slechts uiterst weinig brandstof over toen ze landden „Goede buren" Later zei Rifaï„De regering twijfelt er niet aan dat het parlement beseft hoe ernstig deze zondige agressiedaad is. De regering is van mening dat het haar taak is alle stappen te ondernemen die zij nodig acht om het prestige van de slaat te waarborgen, evenals de vitale toevoerwegen. De regering zal in het parlement maatregelen indienen. Hamimarskjölds vertegenwoordiger in Jordanië, Pierre Spinelli, had in de och tend een gesprek van een uur met de premier. In september reisde Ham-ma- skoeld zelf door het Midden-Oosten om te proberen de vriendschappelijke reso lutie van de Verenigde Naties betref fende de Arabische staten te doen aan vaarden. Daarbij zouden zij beloven goede buren te worden zonder zich in eikaars interne zaken te mengen. Niet gemakkelijk De Egyptische autoriteiten beweren dat koning Hoessein zijn „theatrale vlucht" voorbereid had zonder ooit van plan te zijn geweest op vakantie te gaan. Volgens hen weigerde de piloot van het koninklijke vliegtuig de identiteit van de koninklijke passagier te geven aan de verkeerstoren van Damascus. Nasser zou het nieuws van het incident het eerste via een middaguitzending van de B.B.C. hebben vernomen en daarop onmiddellijk de Syrische minister van binnenlandse zaken bij zich in Kairo te hebben ontboden. Deze zou boeken van het vliegveld bij zich hebben gehad, waaruit zou blijken dat Damascus niet te voren van de koninklijke vlucht op de hoogte was gesteld. „Hadden de straaljagers het vliegtuig willen neerschieten, dan hadden ze dit gemakkelijk kunnen doen" zeggen de Egyptenaren. Het neerschieten van een zeer lang zaam vliegtuig door een straaljager is echter lang geen gemakkelijke taak Een leugen De Britse piloot die samen met koning Hoessein in het vliegtuig was, liet een heel andere lezing horen: „Wij hadden Damascus de dag te voren op de hoogte gebracht van deze vlucht. Op de dag zelf hebben wij kort na de start Damascus opnieuw gewaarschuwd. Wij kregen toen DEN HAAG. Op uitnodiging van de regering van Peru heeft Philips een opzet gemaakt voor een nieuw telegra- fieproject. Het is de bedoeling dat het gehele land zal worden bestreken door moderne telegrafische verbindingen. Daafbij is tevens een belangrijke rol toegedacht aan automatisch functione rende schakel-centra. Over de omvang en de financiering van dit project zijn nog geen bijzonderheden bekend. Men bevindt zich nog in het sta dium van technische besprekingen. Phi lips heeft de order voor de uitvoering van dit ongetwijfeld zeer kostbare pro ject nog niet binnen. te horen dat wij konden doorvliegen. Al 29 minuten waren wtij boven Syrisch gebied toen wij van *de toren van het vliegveld van Damascus te horen kregen dat wij moesten landen. Dat hun jacht vliegtuigen ons, zoals zij zeggen, tot de Jordaanse grens hebben geëscorteerd, is eenvoudig een leugen. Het zou het vreemdste escorte zijn geweest dat ik ooit heb gehad." De piloot is ervan overtuigd, dat het de bedoeling is geweest, het toestel van koning Hoessein neer te schieten: „Onze geringe snelheid en de wendbaarheid van ons vliegtuig zijn ons behoud geweest. Als zij ons hadden kunnen raken, zouden zij het heus niet hebben nagelaten". Eigen nieuwsdienst NUMANSDORP „De mist is het ergste van alle weersgesteldheden", zei oude schipper De Waal van de veerboot De Willemstad gistermiddag in het kan toortje van de RTM aan de haven van Numansdorp. „Ik heb liever een fikse storm, dan zie je tenminste iets." Hij moest invallen voor een collega. Normaal werkt hij niet meer want hij is gepensioneerd. Veel meer dan aan aijn rossige en borstelige snor plukken, hoef de hij echter niet te doen. Op een enkele vaart na moest hij de boot aan de steiger laten, zodat velen niet van Numansdorp naar Willemstad konden komen of om gekeerd. De Prinses Beatrix van de rederij Van der Schuyt-Van den Boom-Stanfries putte uit de opklaringen bij Den Bommel moed om door de mistbanken aan de noorde lijke oever van het Haringvliet naar Numansdorp te varen. De minister Lely uit Zijpe slaagde er eveneens in de haven te vinden. Vrijwel overal elders in het land ondervonden de veerdiensten en het ver keer op de weg hinder van de mist, die soms geen tien meter zicht liet. Hier en daar kwam het tot kettingbotsingen. De schade was echter zelden groot. Het luchtverkeer was vrijwel onmoge lijk. De meeste schepen daarentegen kon den met behulp van radar blijven varen. Een vader van vijf kinderen, de 35- jarige kunstmatige-inseminator M. van de Pas uit Udenhout werd gisteren op de onbewaakte overweg in de spoorlijn Tilburg—Den Bosch gedood. Zijn auto twee treinen gemangeld In Washington ging men nog het verst. Daar herinnerde men aan een zeer recente verklaring van minister Dulles, die gezegd heeft: Wij hebben ons op de meest plechtige wijze verbonden om West-Berlijn te behouden, indien nodig met militaire middelen. Dit is een ernstige en formele ver plichting van de drie mogendhe den, waar de Verenigde Staten zich aan gebonden achten. In de westelijke hoofdsteden, voor al in Bonn, wordt op het ogenblik in tensief overleg gepleegd over de kwestie-Berlijn. De Westduitse am bassadeur in Moskou, Kr oil, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko. In het Westen beschouwt men Kroesijtsjefs rede over Berlijn vooral als een nieuwe poging de westelijke Grote Drie te dwingen het Oostduitse regiem te erkennen. Wanneer namelijk de Sov jetunie eenzijdig de viermogendheden- overeenkomst van Potsdam (van 1945) inzake het bestuur van de stad Berlijn opzegt, en het beheer over Oost-Berlijn aan de Oostduitsers overlaat, dan blijft er voor Amerika, Engeland en Frank rijk niets anders over dan over alle kwesties betreffende Berlijn met Oost- Duitsland in contact te treden. Het gevolg van dit alles is een situatie die oneindig veel moeilijker zal zijn dan die tijdens de Russische blokkade van Berlijn in 1948—'49. De drie westelijke mogendheden zijn immers wat hun ver bindingen met West-Berlijn betreft vol komen afhankelijk van Oost-Duitsland. Zij beschikken op grond van het vér- drag van Potsdam over corridors te land en in de lucht voor het vervoer naar en van Berlijn. Wanneer de Sovjetunie dit verdrag opzegt kunnen de Oostduitse machtheb bers automatisch een einde maken aan het recht van de westelijke landen ge bruik te maken van deze corridors. Daarmee zal West-Berlijn hermetisch van het Westen zijn afgesloten. hebben geen enkel wettig recht om in West-Berlijn te blijven". Een andere aanwijzing dat de Russen inderdaad uitvoering aan hun voor nemen zullen geven achtte men gister avond gelegen in het niet bevestigde bericht dat generaal Zakharof, de Rus sische commandant in Oost-Berlijn, zal worden teruggeroepen en dat er geen opvolger voor hem zal worden be noemd. De regering in Bonn koestert de hoop dat de toestand in Berlijn aanleiding zal geven tot viermogendheden onder handelingen over het Duitse vraagstuk. Zij zou dat zeer toejuichen, zei de West duitse minister voor aangelegenheden betreffende geheel Duitsland, Lemmer, gisteren in Berlijn. In Bonn heeft men thans vrijwel geen illusies meer over de Westduits-Russi sche betrekkingen. Het gevolg van Kroesjtsjefs rede over Berlijn kan alleen maar zijn dat de relaties tussen Bonn en Moskou nog slechter zullen worden dan ooit tevoren. Ook van een herstel der betrekkingen tussen de bondsrepubliek en de landen van Midden- en Oost-Europa zal voor lopig geen sprake kunnen zijn. De sfeer van de koude oorlog is in alle felheid herleefd. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Raad van State heeft gisteren de gemoederen van de Tweede Kamer in heftige beroering ge bracht, zonder er overigens zelf enige weet van te hebben en trouwens ook zonder dat er iets is veranderd. Eerst maakten de socialisten bij mon de van hun woordvoerder Scheps heftig bezwaar tegen een voorstel van minis ter Struycken om alvast aan de staats raden een voorschot te geven op de sa larisverhoging, die voor hen in het vat zit, maar waarvoor het wetsontwerp nog steeds niet is ingediend. Volgens de af gevaardigde Scheps moest de Kamer dit voorstel helemaal niet behandelen, om niet vooruit te lopen op het komende sa- larisvoorstel. Prof. mr. Oud (lib.) legde echter uit, dat formeel alles in orde was en dat de Kamer zich met-het toestaan van de ze voorschotten aan niets behoefde te binden. Als die salarisverhoging wordt afgestemd, dan dienen de staatsraden de voorschotten heel eenvoudig ter'T te betalen. De rest van de Kamer er blijkbaar net zo over, want het tel Scheps werd met grote meerdcrneid verworpen. Alleen de socialisten en de communisten stemden voor. Verjonging Toen kwam prof. Romme (kath. v.) bezwaar maken tegen wat hij noemde een karakter wijziging van de Raad van State door het benoemen van een „veel belovende jongeling" in de persoon van de 38-jarige chr. hist.-econoom drs. J. W. Overigens heeft men er gisteren van officiële Britse zijde op gewezen, dat de westelijke positie in West-Berlijn steunt op het recht van bezetting als gevolg van de onvoorwaardelijke over gave van Duitsland. Functionarissen van de Russische am bassade in Oost-Berlijn hebben dinsdag gezegd dat het absoluut vaststaat dat de Sovjetunie het oestuur over Oost-Ber lijn aan Oost-Duitsland zal overdra gen: „De drie westelijke mogendheden Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Ook de socialisten heb ben gisteren in de Tweede Kamer bij minister Samkalden aangedrongen op spoed met de aangekondigde wijziging van de loterijwet, waardoor een lande lijke voetbalpool wettelijk erkend zal kunnen worden. De socialist mr. M. Vrolijk, die zich vrijwel geheel aansloot bij hetgeen de liberaal mr. Berkhouwer hierover vori ge week al had gezegd, hoopte verder dat alles in kannen en kruiken zou zijn voordat arrest zou zijn gewezen in de NICOSIA (Reuter) De Britse kantinedienst van het leger heeft gisteren een oproep gericht tot Engelse vrouwen zich te melden voor hulp in de kantines op Cy prus. Nadat maandag ongeveer honderd Cyperse leden van het bedieningsper soneel der kantines waren ontslagen, werd hun werk dinsdag zo goed en zo kwaad als het ging door enkele tien tallen vrouwen en dochters van Britse militairen op Cyprus waargenomen. werd tussen - 00---- Het treinverkeer had een stagnatie van zaak. die bij de Hoge Raad aanhangt twee uur. te gemaakt. vrouwen Van onze correspondent SINGAPORE In de cockpit van een K.L.M.-machine die op Singapore aanvloog, kwam gisterochtend een dramatisch bericht van de Liberiaanse tanker Chloë binnen, die zich op ne genhonderd mijl. afstand bevond: „S.O.S. Kapitein en eerste officier vermoord. Zendt a.u.b. onmiddellijk hulp om marconist te redden die voor zijn leven vechtZij proberen mijn deur in te slaan om mij dan te doden Het bericht gaf de positie van d'e Chloë als tachtig mijl van Ceylon en eindigde metr de zin „Ik houd nu mijn bijbel vast. „Per ongeluk" Gezagvoerder H. Schultz landde snel in Singapore en stelde zich onmiddellijk in verbinding met de autoriteiten op de vlootbasis. Radioberichten flitsten over zee, en twee uur later kwam de Chloë weer in de lucht met het bericht „Eerste bericht per ongeluk verzonden door marconist, die een aanval van krankzinnigheid had". Gisteravond werd bekend gemaakt, dat de vijftienduizend ton metende Chloë, op weg van Melbourne naar de Perzische Golf, in Bombay de reis zal onderbreken om de marconist van boord te laten halen. Maar zowel het hoofdkwartier van de R.A.F. als dat van de vloot op Ceylon besloten het tegenbericht te negeren. Zij waren van mening dat op de Chloë een muiterij was ontstaan, en dat de mui ters ten slotte de marconist gedwongen hadden zijn noodsein te herroepen. Zoeken De gehele dag trokken vliegtuigen van RrA.F. en van de luchtmacht van Ceylon het water over, waar ook een Brits fregat, een Indisch oorlogsschip en het vlaggeschip van de vloot van Ceylon, bijgestaan door zes koopvaarders, tever geefs zochten naar het mysterieuze schip. De speurtocht bestreek een ge bied van zesduizend vierkante mijl ten zuiden van Ceylon. De schepen zochten de gehele nacht door, de vliegtuigen zouden vanmorgen hun vluchten hervat ten. Enterploeg Een woordvoerder van de agenten van het schip gaf toe, dat de marconist inderdaad een aanval van waanzin zou kunnen hebben gehad, maar zowel de vloot- als de luchtmachtautoriteiten ble ven dat onwaarschijnlijk vinden. Het vlaggeschip van de marine van Ceylon heeft een enterploeg van mariniers aan boord, die opdracht heeft, indien nodig, aan boord van de Chloë te gaan. Vol gens de laatste berichten zou de Chloë door het net van oorlogsschepen zijn geglipt, en volgens het rfiarinehoofd- kwartier heeft de Indische torpedoboot- jager Ranjit nu de achtervolging ingezet. dat zij lopen door de acties van de ter roristen. Hoewel het werk in de kantines ook wel door mannen gedaan zou kunnen worden, heeft de leiding van de Naafi liever jonge vrouwen, daar die gemak kelijker een gezellige sfeer in de kan tines kunnen scheppen, wat van groot belang is voor het moreel der soldaten. Inmiddels maken de Britse militairen op geheel Cyprus nog steeds jacht op terroristen, die de Britten- naar het leven staan. Talrijke soldatenhebben ook druk werk met het geven van wa peninstructies aan de burgers, die voor eigen lijfsbehoud door het leger be wapend zijn. DEN HAAG. Een poging van de protestants-christelijke fracties in de Tweed'é Kamer om de vierde mei uit te breiden tot een herdenking van alle gevallenen dus niet alleen van 1940- 1945 maar ook van Indonesië en Korea is gisteren afgestuit op de weigering van minister-president dr. W. Drees. Zowel generaal Calmeijer (c.h.) als mr. Roosjen (a.r.) pleitten voor een al gemene herdenking bij het nationale monument in Amsterdam en zij ver weten de regering dat deze zich niet liet vertegenwoordigen bij herdenkingen van de doden in Indonesië en van Korea, maar vorige week wel bij een gealli eerde plechtigheid. Nu er eenheid van opvatting is ge groeid over de betekenis van de vierde mei, moeten wij volgens dr. Drees geen tegenstellingen oproepen met Indonesië en Korea. Andere herdenkingen kunnen ook bij het nationale monument worden gehouden en de regering zal zeker over wegen of zij zich daarbij zal laten ver- tegenwoordigen, maar dan op een ande re dag, zo zei dr. Drees, want wij moe- j t-, ten de vierde mei laten voor wat deze het voor de Portugese kust door onbe-|dag ig kende oorzaak lekgeslagen Spaanse Daar de protestants-christelijke frae- schip Castillo Butron. De Orion heeft ties geen steun uit de Kamer kregen, het 1743 bruto ton metende, uit Cadiz liep dit debatje bij de behandeling van Onder bewaking van soldaten gingen de Britten in Nicosia naar de eveneens bewaakte kantinegebouwen, waar alles langzaam en stroef ging door gebrek aan bedienend personeel. De kantine- dienst rekent erop, dat spoed'ig ten minste 500 Engelse vrouwen tussen de 18 en 45 jaar naar Cyprus zullen komen. Zij krijgen er een salaris van ongeveer Vijftig gulden per week plus 32 gulden gevarengeld met het oog op het risico, Eigen nieuwsdienst OPORTO. Het KNSM-schip Orion heeft 34 man aan boord genomen van DE Britse burgers op Cyprus lopen ieder ogenblik van de E Britse burgers op Cyprus lopen iet dag liet risico neergeschoten te worden door leden van de Eoka. Daarom heeft de regering de man nelijke burgers ter bescherming van hen zelf en van hun gezinnen be wapend. Die wapens worden alleen maar verstrekt aan degenen, die in staat zijn ze te hanteren. Zij krijgen op de schietterreinen bij de Britse kazernes lessen in liet schieten. afkomstige schip op sleeptouw geno men en zet koers naar de haven van Leixous bij Oporto. De Orion hoopt daar vanmorgen aan te komen. Het Spaanse schip liep het lek op in de machinekamer. Die staat half vol water. De waterdichte schotten houden het voorlopig, maar de Spaanse kapitein vroeg voor alle zekerheid om hulp. Niet moeilijk De Orion was andere te hulp komen de vaartuigen juist te vlug af. Een tor pedojager, een fregat en een zeesleper van de Spaanse marine, die op het nood sein waren uitgevaren, arriveerden bij de Castillo Butron, toen de Orion al langszij lag. Kapitein P. Boonstra heeft de hele bemanning van het Spaanse schip over genomen. Enkele leden van de beman ning van de Orion zijn overgegaan op de Castillo Butron. De redding was niet moeilijk de zee was vrij rustig en er was weinig wind. de begroting van algemene zaken op niets uit. Op een onbewaakte overweg in Horst, Noord-Limburg, is gistermiddag de 26-ja rige G. Telkamp uit Wam el, een vertegenwoordiger, met zijn auto onder de trein van Venlo naar Eindhoven ge komen. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, werd op slag gedood. Uit de rem sporen kon men concluderen, dat Tel- Gezin moet huis uit Eigen nieuwsdienst NIEUWE TONGE Het burgemees tersgezin C. v. Hofwegen van Nieuwe Tonge zit er echt een beetje mee: het zal met de drie kinderen het huis uit moeten. De gemeentearchitect heeft een poosje geleden de ambtswoning van de eerste burger eens bekeken omdat me vrouw Van Hofwegen al een poosje klaagde over de houtwormen, die een toenemend aantal hoopjes zaagsel fa briceerden op de zolder komende uit steeds meer gaatjes in de dakspanten. Het onderzoek wees uit. dat niet alleen de houtwormen maar ook de boktorren zich volvraten in het edelachtbare dak. Het enige antwoord was een grondige bespuiting, waarvoor de raad inmiddels een bedrag heeft uitgetrokken, maar daarvoor moet het gezin een tijdje het huis uit. Waarheen is nog niet bekend de burgemeester voelt zelf het meest voor een korte vakantie, maar dat gaat niet zo best met het oog op de drie schoolgaande kinderen. Bovendien laat mevrouw haar spulletjes liever niet al leen als het geweld van de strijd tegen wormen en torren op haar zolder los breekt. NEW YORK (AP). De Politieke commissie van de Verenigde Naties heeft een resolutie van dertien landen aange nomen waarin wordt aangedrongen op het houden van vrije verkiezingen in ge heel Korea. Communistisch China heeft er de laat ste tijd herhaaldelijk geëist dat de troe pen der Verenigde Naties uit Zuid Korea .amp het rode waarschuwingshcht te worden teruggetrokken. Daarna pas kun- taat heeft opgemerkt. Het treinverkeer nen er onder neutraal toezicht verkie- had een half uur vertraging. I zingen komen, meent Peking MOSKOU (Reuter) De Sowjetunie en Polen zijn het erover eens dat het verdrag van Warschau versterkt moet worden als gevolg van de politiek van uitstel van het Westen betreffende een topconferentie. Dit staat in een Russisch-Poolse verklaring die is ondertekend door pre- rniei Kioesjtsjef en de Poolse partijleider Gomulka die zojuist een bezoek heeft gebracht aan de Sowjetunie. (Het verdrag van Warschau is de tegenhanger in de landen v«n Oost- Europa van de Noordatlantische Verdragsorganisatie.) de Pous. Ook protesteerde hij ertegen, dat deze nieuwbenoemde zijn functie van lector aan de Vrije universiteit zou aanhouden, en ook adviseur zou blijven van een werkgeversorganisatie. Over de waardering van de Raad van State kreeg prof', mr. Romme het on middellijk aan de stok met prof. mr. Oud, die betoogde dat de adviezen van dit lichaam in onze ingewikkelde wetge ving geen werkelijke betekenis meer konden hebben. Men zou volgens hem een Hercules moeten zijn om dit werk goed te kunnen doen. De oude politicus Heemskerck noem de het lidmaatschap van de Raad van State tachtig jaar geleden al het eme ritaat voor verdienstelijke staatslieden en toen hij zelf tot lid werd benoemd nam hij er geen woord van terug. De regering zal toch ook niet verwachten, dat het lidmaatschap zoveel van iemands krachten vergt, nu zij mr. Al ger adie wegens gezondheidsredenen als minister is afgetreden, tot staatsraad heeft benoemd. Een uitzondering wilde prof. Oud echter maken voor de afde ling' geschillen van bestuur. Het is niet de bedoeling om het ka rakter van de Raad van State te ver anderen, zei ministèr Struycken, die meende dat de wijsheid best op vroe gere leeftijd in de man gevaren kan zijn. De raadgevende functie van dit lichaam is minder waard geworden, al dus de minister, naarmate er meer an dere organisaties zijn gekomen die de regering van advies dienen. Het lidmaat schap is niet strijdig met een hoogle raarschap en voorts zal drs. De Pous zijn functie van adviseur van het Prot. chr. werkgeversverbond niet aanhouden. Daarmee was de bui meteen overge dreven. Zowel de voorschotten als de begroting werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. LONDEN (A.P.). Het Kremlin heeft de Amerikaanse regering in een nota doen weten dat de besprekingen te Genève over het voorkomen van onver hoedse aanvallen zinloos zijn, wanneer zij niet worden gekoppeld aan ontwapenings maatregelen. (De conferentie is nog steeds bezig met het opstellen van een agenda. Er nemen tien landen aan deel.) TOKIO (UPI) De vulkaan Asama, ongeveer 150 kilometer ten noordwesten van Tokio, is in wèrking gekomen. De eruptie, de ergste sedert 1929. begon maandag. Zij was zo hevig dat door de plotselinge luchtverplaatsing duizenden vensterruiten in wijde omtrek sprongen. Wegvloeiende gloeiende lava veroorzaak te kleine bosbranden op de hellingen van de Asama. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk hier en daar mist, later voornamelijk in het westen van het land plaatselijk enige regen. Tot matig of vrij krach tig toenemende zuidwest en zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. wind tussen MIESJE: bij mist. Overdag groot licht 13 NOVEMBER: zon op 7.55, zon onder 16.53; maan op 10.14, maan onder 19.08. ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: De vorst heeft gisteren toegeslagen, van veel betekenis was deze echter nog niet, aan de kust is zelfs nog geen vorst voorgekomen. In Woens- drecht vroor het gisternacht vier graden, elders een a twee graden. Waar hel tot vorst kwam, kwam het ook tot mist, een hardnekkige mist zelfs, die geen aanstalten maak te o-iri op te trekken. In Brabant vooral was het zicht zeer beperkt. De temperatuur kwam op die plaat sen gistermiddag niet hoven drie gradenAan de kust werd elf gra den als hoogste temperatuur geme ten, want daar brak de zon telkens door. Langzaam komt het front van een depressie hij IJsland nu dichlerby: liet bevond zich gisteravond hoven de Britse eilanden waar het wat re gen bracht. Het zal wel het einde van de middag worden eer wij er hier iets van zullen merken. De wind zal vandaag wat toenemen, waardoor de mist op zyn minst dunner zal worden en mogelijk zelfs zal ver dwijnen. De kans op regen wordt ook weer wat groter, en de tempe ratuur zal niet meer zo ver zakken als gisternacht. wind Helsinki regen OZO Stockh. regen n Oslo zw. bew. OZO Kopenh. zw. bew. Z Aberdeen geh. bew. Z Londen geh. bew. ZW A'dam mist ZO Brussel mist Z Luxemb. zw. bew. stil Parijs half bew. O Bordeaux 1. bew. stil Grenoble geh. bew. NW Nice regen N Berlijn géh. bew. ONO Frankf. geh. bew. ONO München geh. bew. NNW Zurich regen WNW Genève geh. bew. NNO max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. C. in mm 5 6 10 4 6 15 6 6 6 5 7 0 0.1 0 0.3 0 0 0 2 =5^

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1