HOESSEIN IN DE LUCHT1 s££3M£.in OVERVALLEN „Allah zij gedankt dat U veilig bent Jonge koning was aanvallers te vlug af Vliegboot nog zoek Boekenoorlog dreigt tussen uitgeverij en boekhandelaren Opklaringen Uitgevers hoger honorarium voor dichters niet mogelijk Schepen onder goedkope vlag geboycot KROESJTSJEF: BERLIJN VOOR OOSTDUITSERS Subsidies voor aanleg R.A.F. ontslaat 3000 Cyprioten r OUD-MINISTER MANSHOLT: „Fouten" uit verleden moeten internationaal herzien PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND i4« jaargang No. 4157 Djns(jag 11 november 1958 Soekarno legt kaarten op tafel „ONS ANTWOORD ZAL VOLGEN" OP 3 METER BOVEN WOESTIJN SPECTRUM: GEBRUIKELIJKE WEG 2.75 -J Trouw Slechts luisteren Ontkenning Record te water Westberlijnse burgemeester niet ongerust Staatslening 1958 ver overtekend Drie doodvonnissen in Irak Hoela-hoepel wedstrij d eindigt in ziekenhuis Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1. 5? Van onze correspondent LONDEN - De spanning tussen Jordanië en Nassers Ver enigde Arabische republiek (Egypte plus Syrië) steeg gisteravond tot een nieuw hoogtepunt toen koning Hoes sein volkomen onverwachts in zijn paleis voor de micro foon verscheen en zijn volk meedeelde dat zijn reis naar Europa niet kon doorgaan omdat jachtvliegtuigen van de Verenigde Arabische republiek een poging hadden ge daan zijn vliegtuig te onderscheppen en te dwingen tot een landing in Damascus, de Syrische hoofdstad. De jonge koning gaf zijn volk, waarvan hij slechts een paar uur tevoren hartroerend afscheid had genomen, de verzekering, dat Jordanië op deze daad van agressie een antwoord zal geven dat het ieder duidelijk zal maken, dat het dergelijke vijandige acties niet over zijn kant zal laten gaan. Het door de koning zelf bestuurde vliegtuig is ter nauwernood aan een ramp ontsnapt. Het werd achterna gezeten door twee Syrische jagers van Russisch type en de koning kon slechts ontkomen door op een hoogte van drie meter over de woestijn te razen. LISSABON (Reuter-A.P.) Van de Portugese vliegboot, die sedert zondagmiddag vermist wordt, was gisteravond nog geen enkel spoor ge vonden. Hoewel men in Portugal alle hoop nog niet heeft opgegeven en de familieldtien van de 36 -passagiers in angstige spanning op het vliegveld bij Lissabon blijven wachten, vreest men toch dat het toestel na de noodlan ding op de Atlantische Oceaan gezon ken is. Koning Hoessein bestuur de zelf het vliegtuig waarin hij aan de aanvallen van twee Mig-straaljagers ont kwam. Na zijn behouden te rugkeer heerste er grote vreugde in Amman. De 77-jarige wielrijder P. P. K. uit Voorburg werd gisteravond bij het over steken door een auto, die hij niet had opgemerkt, aangereden. Hij is aan zijn verwondingen overleden. Gisterochend vroeg was Hoessein voor een vakantie van drie weken in zijn eigen vliegtuig naar Rome ver trokken. Kórt na de start van de Jor daanse hoofdstad Amman kreeg het tweemotorige vliegtuig, een De Ha- villand Dove, van de verkeerstoren van het vliegveld van Damascus in Syrië, opdracht daar te landen. De koning weigerde en slechts en kele ogenblikken later schoten twee Migs van de Syrische luchtmacht op het koninklijke toestel af en probeer den het tegen de grond te vliegen door ■zijn vleugeltips op te wippen. De 23-jarige koning wist irf zijn langzame doch uiterst wendbare ma chine de snelle straaljagers te ontko men na een strijd van veertig minu ten op drie meter hoogte. De koning kon lager vliegen dan de Migs, die ten slotte hun zelfbeheersing verloren. Hoessein kwam op het vlieg veld van Amman terug, anderhalf uur nadat hij onder vee] toejuichingen van het burgervliegveld was opgestegen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen, en in hoofdzaak in de kustprovin cies slechts ver spreid voorko- de ochtend hier mende buien. In en daar mist. Zwakke tot mati ge noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren, maar in Limburg iets ho gere. MIESJE: Ik kook vandaag boerenkool. 12 NOVEMBER: zon op 7.53, zon onder 16.54; maan op 9.07, maan onder 18.11. ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: De temperatuur was gisteren be langrijk lager dan op vorige dagen, vooral 's nachts toen het kwik plaat selijk tot dicht b\j het vriespunt daal de en men op heel wat plaatsen ijskristalletjes op het gras zag liggen. In Zuid-Limburg was het gisteren slechts maximaal vjjf graden, nadat de laagste temperatuur 's nachts vier graden was geweest. Het koude weer was een gevolg van de regen, die daar gisterochtend volop viel. Aan de kust was de regen soms vermengd mrl hagel. In de Ardennen viel gisteren zelfs al volop sneeuw! Gisteravond om tien uur waren de buien groten deels verdwenen. De temperatuur was toen plaatselijk al tot op het vries punt gezakt, zodat toen verwacht mocht worden dal het deze nacht op heel veel paatsen wat zal vriezen. Maar lang zal de kou toch niet meer duren. Ten zuidwesten van Ierland ligt een gebied van hoge druk, waarvan zich een uitloper uit strekt tot over het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Aan de oost kant van deze uitloper, boven West- Europa dus, stroomt koude lucht uit het Poolgebied naar het zuiden; aan de westkant, boven de oceaan, warme lucht naar het noorden. Aangezien deze uitloper zich naar het zuiden beweegt, gaat de deur voor de war mere lucht langzaamaan verder vooi ons open. Het ziet ernaar uit dat ons land vandaag aan de andere kant ervan zal komen te liggen, zodat de kans op nachtvorst gaat verminderen en de koude kant weer van het weer •ifgaat. Van onze kunstredactie ROTTERDAM. „Wij hebben op de gebruikelijke wijze gehandeld bij de uitgave van de bloemlezing Nederland se poëzie van de twintigste eeuw. Alle uitgevers bij wie de gedichten eerder zijn gepubliceerd, of, als de uit gevers niet bekend waren, de dichters zijn vooraf gevraagd en bij de navraag is een honorariumvoorstel gevoegd ge weest." Aldus reageert de uitgeverij Het Spectrum op de open brief van een aantal Nederlandse dichters over hun honoraria. De uitgeverij 'deelt mee dat het de be doeling was door een zeer omvangrijke, 1 zeer goedkope en in een zeer grote op- laag gedrukte editie in ruime kring bekendheid te geven aan de moderne 1 Nederlandse dichtkunst. AI eerder Alle gedichten in de bloemlezing zijn reeds elders gepubliceerd. Zoals te doen j gebruikelijk, is voor deze uitgave con- i tact opgenomen bij de uitgever die de verzen van de verschillende dichters heeft gepubliceerd (omdat die het 1 auteursrecht bezit) en alleen in geval geen uitgever bekend was, met de schrij- i ver zelf. Voor elk gedicht is bij de aan vraag een honorariumvoorstel gedaan. als presentexemplaar blijft voor de schrijver weinig over. Vraag gering De letterkundige Victor van Vriesland gaf als zijn mening: Ongetwijfeld is de honorering van poëzie in het algemeen laag. Maar men moet daarbij bedenken, dat er zeer veel poëzie wordt aangeboden, dat de vraag naar verhouding gering is, en de onkosten voor een uitgave tegenwoordig zeer hoog zijn, Mijn indruk is dus, dat de lage hono rering hoe onbevredigend ook voor de auteurs niet berust op welbewuste onderwaardering van de arbeid van de dichter, maar op de algehele maatschap pelijke constellatie. TELEGRAM Gisteravond bereikte ons een telegram van Boek en Wereld te Groningen, geadresseerd aan Hans Andreus, p./a. Algemeen- Dagblad van de volgende inhoud: Bieden Hans Andreus, Sybren Polet, Jan Elburg, Gerrit Kou- wenaar, Louis Lehman, Remco Campert, Cees Noteboom, Simon Vinkenoog tien gulden voor een gedicht voor door ons uit te ge ven bundel Dichters eisen hoger honorarium. vers per Voor het 'totaal van honoraria was vijf procent beschikbaar van a'e verkoops-1 prijs van 1.25 (volgens Het Spectrum is dit hoger dan in Amerika). Bij een I oplage van 25.000 exemplaren was dit I bedrag rond 1500 gulden. Zeshonderd hiervan hebben de samen stellers ontvangen, de resterende 900 is verdeeld over de 320 gedichten, waarbij de lengte niet in aanmerking is geno men. Er is dus 2.75 per gedicht be taald. Ondankbaar De Uitgeverij Holland te Amsterdam, die o.m. de Windroos-serie uitgeeft, deelde ons mee dat de afzet van poëzie gering is en de revenuen nihil. Meestal worden gedichtenbundels pas mogelijk door een subsidie. Die maakt dan een bescheiden honorarium moge lijk. De auteur is vrij daarmee akkoord te gaan of niet. Bij een pocketbloem- lezing kan het honorarium nadelig wor den beïnvloed door de hoge kosten en het grote aantal auteurs waarover het Dedrag moet worden versnipperd De heer Barth, directeur van de uit geverij Stols in Den Haag, zei geen commentaar te kunnen geven op dit speciale geval, In het algemeen is ech ter, zo zei de heer Barth, de uitgever gedwongen naar rato te betalen. De drukker en de leverancier moet je nu eenmaal betalen, maar de revenuen zijn uiterst gering. Vooral debuterende en nog onbekende dichters moeten zich met zeer weinig tevreden stellen. Van een debuut van 200 exemplaren waarvan er een 80 ter recensie worden verstrekt of dienen Nog geen half uur later ontving hij de pers in zijn paleis. Krachtig drukte hij handen, glimlachte wat verlegen en zei „Ik maak het goed, dank u voor uw goede wensen." Toen kwamen door een deur van zijn studeervertrek waar een grote foto van zijn vader, koning Abdulla, achter zijn schrijftafel hangt, officieren van het Arabische leger, po litici en stamhoofden in hun witte en bruine gewaden binnendringen, ge volgd door voorbijgangers van de straat. Allen omarmden en kusten de koning en doorlopend klonk het: „Al lah zij gedankt dat U in veiligheid bent, Uwe Majesteit. Wij zijn Uw die naren!" De koning kon zijn emotie niet te rughouden. Zijn ogen glansden en hij slikte telkens zijn tranen weg. Hij trachtte vergeefs de officieren te belet ten hem een handkus te geven. Door lopend kwamen nieuwe officieren en politici binnen die hem omarmden Tijdens deze demonstraties van trouw werd het op straat bijzonder on rustig. De bevolking had spoedig ver nomen dat de Verenigde Arabische re publiek, waarmee de verhouding toch al niet bepaald hartelijk was, een aan slag op de vorst had willen plegen. De mensen liepen te hoop om te demon streren tegen Nasser en om hun ko ning hulde te bewijzen. Zo Nasser had gehoopt, dat de be volking spontaan met het Jordaanse koningshuis zou breken wanneer het eenmaal gehoord zou hebben dat de koning „bij een vliegtuigongeluk" om het leven gekomen was, dan moet de demonstratie van gisteravond hem wel de ogen hebben geopend. Terwijl de koning zijn gewaagde terugvlucht maakte, stond hij in radiocontact met het paleis. De mi nister van zijn hof, Huzza Majali, ver telde: „Het was een van de verschrik kelijkste ogenblikken van mijn leven, Wij weten dat de koning een bijzon der goed vlieger is, maar in het paleis konden wij niets doen. Het was af schuwelijk. Wij konden slechts luis teren". In Kairo en Damascus heeft men zich gisteravond bepaald tot de ont kenning dat men een aanslag op het leven van Hoessein wilde plegen. De officiële lezing van het incident luidt „Een Jordaans militair vliegtuig ver scheep onaangekondigd boven Syrisch gebied. Onze jagers hebben het terug- geëscorteerd naar de Jordaanse grens" CONISTON (Engeland). Voor de eerste maal in de geschiedenis is een mens er in geslaagd een record te ves tigen op het water, dat boven de grens van de 400 km ligt. In een dramatische poging heeft de Engelse recordjager Donald Campbell, de zoon van de even beroemde vader wiens naam hij draagt, voor de vijfde maal het absolute wereldsnelheidsrecord verbeterd en gebracht op het bijna ongelooflijke gemiddelde van 400,120 km. Het oude record, dat hij evenals nu op het Coniston-meer vestigde met zijn Bluebird, een met straalmotor aangedre ven boot, stond sedert 7 november van het vorig jaar op 384,663 km. DJAKARTA. President Soe karno heeft het laatste sprankje hoop dat bij de Nederlandse onder nemingen en bedrijven in Indone sië nog leefde, geblust. „Wij wen sen niet over betaling voor het overnemen van de Nederlandse on dernemingen te praten, tenzij de Nederlandse regering onderhande lingen begint over de teruggave van westelijk Nieuw-Guinea", heeft hij gisteren verklaard. HELDENDAG Soekarno sprak op een massa-bij- eenkomst in Ambon ter gelegenheid van Heldendag. Hoewel de laatste tijd allerlei Indonesische organisaties steeds krachtiger aandrang oefenden om geen vergoeding voor het overne men van Nederlandse bedrijven te geven, hadden officiële woordvoerders zich op dit punt tot dusverre nauw keurig op de vlakte gehouden. AFZONDERLIJKE WET In het ontwerp-nationalisatiewet, dat vorige week bij het Indonesische par lement is ingediend, is bepaald dat de procedure voor de vaststelling van de schadevergoeding zou worden ge regeld bij een afzonderlijke wet. Het bedrag van de schadevergoeding zou worden vastgesteld door een bijzonde re regeringscommissie. Tegen beslui ten van de commissie zouden eigena ren zowel als de Indonesische rege ring in beroep kunnen gaan. In het wetsontwerp werd niets ge zegd over de vraag wanneer en hoe de aldus vastgestelde schadevergoe ding zou worden uitbetaald. Dat heeft president Soekarno dus nu duidelijk gemaakt. Soekarno zei in zijn rede dat Indo nesië gevraagd heeft om teruggave van West-Irian. Wij hebben gebedeld, gepleit, maar nu willen wij niet meer onderhandelen. Daarom hebben wij een andere weg ingeslagen. Wij heb ben de Nederlanders in hun Achilles pees getroffen en de Nederlandse on dernemingen overgenomen. Wij zijn nog slechts bereid onderhandelingen met Nederland te openen op basis van overdracht van de soevereiniteit over West-Irian. De dagen van vragen aan en onder handelen met de Nederlanders zijn voorbij, aldus Soekarno. Wij zijn vast besloten nu op te treden. Wat dat op treden zal inhouden, legde hij niet uit, maar enkele dagen eerder, in Sapa- roea, had hij verzekerd dat Indonesië voor de „bevrijding" van Nederlands Nieuw-Guinea niet naar de wapens zal grijpen. BRUSSEL (Reuter). De interna tionale federatie van vrije vakverenigin gen heeft de plannen goedgekeurd voor een grootscheepse boycot van alle sche pen, ale onder „goedkope vlag" varen. Het hoofdkwartier van de federatie gaf gisteren een communiqué uit waarin werd medegedeeld, dat op het interna tionale congres van transportarbeiders te Hamburg zal worden voorgesteld tus sen 15 november en 15 december met de boycot over de gehele wereld te be ginnen. De actie is voornamelijk gericht te gen de scheepseigenaars die zich door onder goedkope vlag te varen, onttrek ken aan de collectieve arbeidsovereen komsten. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjtsjef vindt de tijd gekomen om het bestuur over Berlijn over te dragen aan de regering van Oost-Duitsland. Het zou juist zijn wanneer de Sovjetunie haar deel van Berlijn overdraagt aan Oost- Duitsland, maar dan moeten de westelijke mogendheden, die elk een deel van West-Berlijn beheren, hetzelfde doen, meent de Russi sche premier. Kroesjtsjef maakte deze opmerkin gen tijdens een reden in het sportpa leis van Moskou. Hij sprak tijdens een bijeenkomst ter ere van de Poolse de legatie die een bezoek aan de Sovjet unie heeft gebracht. Deze delegatie stond onder leiding van het hoofd van de communistische partij in Polen, Go- mulka. De viermogendhedenovereenkomst van Potsdam die uit 1945 dateert over het bestuur van Duitsland moet nu maar helemaal overboord gegooid wor den, verklaarde Kroesjtsjef. Het enige wat er van over is, is het bestuur van de vier landen over Berlijn. Op grond daarvan bemoeien de Verenigde Sta te, Engeland en Frankrijk zich met de interne aangelegenheden van de Oost- duitse hoofdstad en hebben zij toegang naar de stad via de weg, per spoor en in de lucht door en boven Oostduitg grondgebied. Fel verweet Kroesjtsjef de westelij ke mogendheden dat zij nog altijd het bestaan van de Oostduitse democrati sche republiek niet erkennen. In plaats daarvan misbruikt het Westen het Duitse vraagstuk als een permanente bron van spanning in de wereld. Zoals zo dikwijls de afgelopen maan den waarschuwde de Russische pre mier de leiders van West-Duitsland dat zij een gevaarlijke koers varen bij hun pogingen de strijdkrachten van de bondsrepubliek uit te rusten met kern wapens. Elke nieuwe poging naar het Oosten te marcheren zal de dood van West-Duitsland betekenen, riep Kroesjtsjef uit. In West-Berlijn heeft de rede van premier Kroesjtsjef de nodige onge rustheid teweeggebracht. Men her innert zich nog maar al te goed de moeilijkheden van de Russische blok kade van 1949. Er is geen enkele reden voor be zorgdheid, verklaarde de burgemeester van het westelijke standsdeel, Willy Brandt, gisteravond geruststellend. Wij vertrouwen op de veiligheidsgaranties die ons door de geallieerde mogendhe den zijn gegeven. Geen enkel land kan zich eenzijdig onttrekken aan overeen komsten die als gevolg van het inter nationale recht tot stand zijn gekomen. In hoge westelijke kringen in Berlijn noemde men Kroesjtsjefs rede een kwestie van het hoogste politieke be lang, die rechtstreeks thuishoort bij de regeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk. POCKETS BIJ KRUIDENIER EN SIGARENHANDEL ROTTERDAM Oud-minister dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commissie, heeft gisteren met nadruk tegengesproken dat hij in een rede te Stuttgart zich zou hebben uitge laten als ware hij wat zijn inzichten op het gebied van de landbouwpolitiek aan gaat, teruggekeerd van de dwalingen zijns weegs. In werkelijkheid had hij erop gewezen dat de Europese landen niet moesten vervallen in een herhaling van de „fouten" uit het verleden, zo zei hij. Overigens ontkende hij niet dat er een zekere ontwikkeling was geweest in de gedachtengang op dit terrein. Het begrip: fouten wilde dr. Mansholt, die sprak op de Groothandels- en Tran sitodag, tussen aanhalingstekens plaat sen. Zelf had hij in 1945 al gezegd dat eng nationaal ingrijpen in de landbouw geen oplossing kon bieden. Maar in Ne derland waren we nu eenmaal beperkt in onze mogelijkheden als agrarisch ex portland en het was dus noodzakelijk de landbouw zekere garanties te geven. Dat was een algemeên volksbelang, zo als een redelijk inkomen van de boeren stand in de toekomst een Europees be lang zal zijn. Het gevolg van de gemaakte „fouten' is dat de landbouwkWesties nu nationaal De structuur moet internationaal, in helemaal niet meer op te lossen zijn. eerste aanleg binnen de Euromakt, wor den herzien. In Stresa was men het daar algemeen over eens. Een zo produktief mogelijke landbouw zal een gelijk levenspeil moeten genie ten als de andere bedrijfstakken, zo zei dr. Mansholt. In dit verband getreurde hij diep de gebeurtenissen in ons parle ment met betrekking tot de Wet ver vreemding landbouwgronden, waarvan het ontwerp onder zijn bewind als mi nister is ontstaan. Natuurlijk evenwicht Daarnaast zal men ook in de markt- politiek van gezonde beginselen moeten uitgaan. Er zal binnen de Zes een na tuurlijk evenwicht moeten komen tussen produktie en import enerzijds en bin nenlandse vraag en export anderzijds De handel kan dan ook zijn individuele activiteit blijven ontplooien. Een terugblik werpend op het niet ver wezenlijkte plan van de ..groene pool" voor een grotere Europese landbouw markt, kwam dr. Mansholt tot de con clusie dat de Euromarkt wat dat be treft eigenlijk zes jaar te laat is geko men. Inzake het uitblijven van de vrijhan delszone waarschuwde dr. Mansholt voorts ernstig tegen een te tragisch op nemen daarvan. Algemeen neemt men in Nederland aan dat de schuld bij Frankrijk ligt. Maar de vraagstukken waar het om *aat, zijn uitermate ingewikkeld en dat igt met name aan Engeland zelf. Met het oog op het Gemenebest wenst En geland niet over te gaan tot een douane unie en behoudt het zich het recht voor van eigen buitentarieven. Het standpunt van minister Maudling dat het de Zes zijn, die een splitsing in Europa dreigen te bewerkstelligen, is dan ook onjuist ROTTERDAM De aankondi ging van de uitgeverij De Bron om via kruideniers en sigarenwin keliers boeken in de handel te brengen, dreigt uit te lopen op een complete boekenoorlog. De ver eniging tot bevordering van de belangen des boekhandels heeft zich vierkant gesteld tegenover het plan, maar de uitgever wil de uitgave doorzetten. De uitgeverij De Bron deelde ons mee dat uit een onderzoek door de Ne derlandse stichting voor statistiek is gebleken dat in ons land slechts drie a vier miljoen pockets per jaar worden verkocht tegen anderhalf exemplaar per inwoner van Amerika, waar min der wordt gelezen dan in Nederland. Maar, aldus de uitgeverij, 800 ver kooppunten van boeken is absoluut te weinig om goede lectuur bij het gros van onze bevolking te brengen. Boven dien hebben de meesten drempelvrees voor boekwinkels. De Bron is ervan overtuigd' dat veel mensen wèl boeken zullen kopen in winkels waar zij dage lijks komen. Het kartel van de Nederlandse uitge vers en de boekhandel, met afspraken die nog dateren uit de tijd van gaspit en pandjesjas, laat geen ruimte voor een mod'erne, rationele wijze van verkopen. Daar echter volgens de Grondwet de verkoop van boeken vrij is, beschouwen wij onze actie om pockets met goede inhoud en aanvaardbaar voor alle Ne derlandse gezindten dichter bij het gro te publiek te brengen, geheel verant woord, ala'us de uitgeverij, die zegt een Nederlandse onderneming te zijn met een Nederlandse directeur en Neder landse aandeelhouders. Zij is vorig jaar te Amstelveen opgericht. DRINKWATERLEIDING tussen a'e Koninklijke Nederlandse uit geversbond en de Nederlandse boekver kopersbond over de plaats van het pocketboek, zo deelt de Vereniging mede. Er is, gaat de medea'eling verder, geen sprake van dat de boekhandel akkoord gaat met de verkoop van pocketboeken door kruideniers en sigarenwinkeliers. De boekhandel is er integendeel van overtuigd' ten aanzien van het pocket boek zijn functie te kunnen blijven ver vullen. „Nonsens" Gisteren zijn besprekingen begonnen tengewoon aanvechtbaar. De voorzitter van de Vereniging, de heer Chr. Leeflang, voegde gisteravond daar nog aan toe dat de vergelijkingen van uitgeverij De Bron een volkomen scheve voórstelling van zaken geven. In Amerika vindt men bijvoorbeeld op het platteland nauwelijks boekwinkels. De bewering over de ö'rempelvrees noemde hij nonsens. In ons land is men daar al lang over heen. Het publiek moet juist „boek-minded" worden genoemd. Het hele betoog van De Bron leek hem bui. NICOSIA (Reuter). In aansluiting op de maatregelen die het Britse be stuur op Cyprus reeds heeft genomen ter bescherming van leven en goed van Britse burgers op het eiland heeft de R.A.F. gisteren drieduizend Cyprioten ontslagen die in dienst waren bij de luchtmacht. Zij zullen schadeloos wor den gesteld. Om hen te vervangen zal Brits per soneel per vliegtuig naar Cyprus worden overgebracht. Het leger heeft 1100 Cyprioten ontsla gen die werkten in de cantines. Men hoopt door deze maatregelen te voor komen dat bij de Eoka aangesloten ele menten sabotage plegen op vliegvelden en aan inrichtingen van leger en lucht macht. In het afgelopen weekeinde nog kwamen twee Britse militairen om het leven toen een bom ontplofte in een can- tine van de R.A.F. Goede slag De Britse troepen hebben hun campag ne tot uitroeiing van de terroristen ver scherpt. Overal op het eiland ziet men patrouilles de huizen binnengaan. Zij be treden ook de woningen van Britse ge zinnen om te controleren of daar alles in orde is. Daarbij hebben zij een goede slag ge slagen toen zij een man arresteerden die later werd herkend als Kyrakos Matsis, een van de belangrijkste figuren van de leiding van de Eoka. De uitreiking van vuurwapens aan Britse burgers is gisteren begonnen. Lange rijen auto's versperden de straten van de hoofdstad Nicosia toen duizenden Engelsen zich kwamen melden bij de militaire bureaus waar aan burgers voor het eerst les werd gegeven in zelfbe scherming Uitgaansverbod Duizenden vuurwapens, voor hel grootste deel pistolen, zijn reeds ter beschikking van de Britse burgers ge steld. Om het gevaar van aanslagen op naar hun werk gaande Engelsen zo veel moge lijk te verminderen, is er een uitgaans verbod afgekondigd voor Cyprioten onder 26 jaar. Ook mogen zij zich niet van fietsen, motorfietsen of scooters be dienen. DEN HAAG. De regering streeft er naar drinkwaterleidingen aan te leggen in de gebieden waar nog geen centrale drinkwatervoorziening is. Dat zal onder andere met subsidies gebeuren. Mr. J. H. Klatte, secretaris-geneiraal van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, zei dat gisteren toen hij de raad voor de drinkwatervoor ziening installeerde. De raad op de drinkwatervoorziening is ingesteld op grond van de vorig jaar tot stand gekomen waterleidingwet. Deze wet regelt het toezicht op water leidingbedrijven en de organisatie van de openbare drinkwatervoorziening. De regering zal, zo vervolgde mr. Klatte, voorts toezicht uitoefenen op de deugdelijkheid van het te leveren water. Daarom geeft de waterleidingwet hy giënische voorschriften, die bij een maat regel van bestuur nog moeten worden uitgewerkt. De geïnstalleerde raad staat onder voorzitterschap van professor W. F. J. M. Krul. Waarnemend voorzitter is ir. C- van Rooyen, de directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoorzie ning. Professor Krul is van dit instituut oud-directeur. DEN HAAG. Op de 4%% staats lening 1958, groot 250 miljoen is zo danig ingeschreven, dat op de toewijzing van de obligaties een aanzienlijke reduc tie moet worden toegepast. Het ministerie van financiën heeft bekend gemaakt, dat van het ingeschre ven bedrag slechts 20 procent wordt toegewezen. BAGDAD, (Reuter) In de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn maandag dood vonnissen uitgesproken tegen drie vroe gere hoge functionarissen tijdens het be wind van de vermoorde premier Noeri es Said. Het zijn El Jamali, oud-pre mier en minister van buitenlandse za ken. Rafik Aref, eens staf-chef van de strijdkrachten van Irak en Jordanië en generaal Ghazi el Daghistani, oud- plaatsvervangend staf-chef. Zij hebben wegens hoogverraad te rechtgestaan voor een militair tribu naal. VENLO. Het achtjarige dochtertje van de familie W. Jansen uit Venlo heeft pijnlijke herinneringen overgehou den aan een hoela-hoepelwedstrijd. De wedstrijd ging tussen haar en enkele vriendinnetjes en het ging erom wie de hoepel het langst in beweging kon hou- a'en. Het meisje won maar had zich daarbij zó ingespannen, dat het met maagkrampen in het ziekenhuis moert worden opgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1