Desnoods meer geld voor het zuivelbeleid zegt minister Hele wereld zag kroning van paus Johannes XXIII Sultan Hamidll (na acht jaar gevangenis) morgen in Nederland M' GROTE TREKKRACHT BIJ LAGE SNELHEID L Geheimzinnige ziekte op de loer bij Duitse grens Vis niet gezond als een vis Kamerleden gesust ONVERWACHTE TROONREDE IJsselmeervissers wachten al acht jaar ABDIJSIROOP Melkfabriek wilde niet aan kruidenier leveren Woensdag 5 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Twee moties Geen ineerclerhoiil e vondst gtuigwrak MOTIE MAANT TOT SPOED Op weg naar Technicum Ruimtevaartpionier kandidaat voor Nobelprijs "59 DENEMARKEN ZUINIG MET DEFENSIE WOONWAGENBEWONERS BLIJVEN ONTEVREDEN Hoge Raad verwierp cassatieberoep Pag. 5 I elevisie bracht schitterende plechtigheid in huiskamers RODE VLIEGTUIGEN VLIEGEN VEILIG Surinaamse premier in Nederland - B-47 (A-bom aan boord) stort neer 169 MIJNWERKERS VAN DOOD GERED Belgische regering biedt ontslag aan Automobilist met schot tot staan gebracht Oplossing voor bromfiets: Hevig besmettelijke rode spikkels HET KLEPJE NOG NIET HIER RAADSEL SPEEDOMATIC Rheingold botst tegen postwagentje I programma's 1 Boete van 260 Parallelwegen in Zuid-Holland WIELRIJDSTER (64) DOOR BUS GEDOOD Britse vissers beperken vangst rond IJsland O Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Als het in het melkveebedrijf nog slech ter zou gaan dan het deze zo- rrier gesteld was, ben ik bereid een „bodem" in de nieuwe ga rantieregeling aan te brengen. De regering zal dan ook meer risico voor haar rekening nemen. Met deze toezegging probeerde minister dr. Vondeling gistermiddag aan te tonen, dat hij geen uitspraak van de Tweede Kamer nodig had om zijn vorige week gedane belofte om nog eens met het Landbouwschap over de zuivelgaranties te onderhan delen, meer kracht bij te zetten. Dat was immers de 'bedoeling zowel van de K.V.P.-motie-Engelbertink als van de socialistische molie-Vredeling, die vorige week bij de landbouwdebat- ten waren ingediend. Toen had de mi nister al laten weten dat hij er geen behoefte aan had, maar gisteren ging hij ten slotte nog een stapje verder door te verklaren dat de regering ook wel bereid zou zijn om meer aan de melkveehouderij ten koste te leggen dan de 250 miljoen die voorlopig voor dit doel zijn bestemd. Dat zou dan echter alleen onder zeer slechte om standigheden kunnen gebeuren, zo zei minister Vondeling. Over al deze plannen is de Kamer toch blijkbaar niet gerust, want de mi nister kreeg gisteren nog twee moties op zijn dak. Een chr. hist.-liberale com binatie kwam voor de dag met de mo tie-De Ruiter, die het gedeelde risico helemaal uit het garantiebeeld wil weg werken. Bovendien zou er ook met het Landbouwschap moeten worden ge praat over garanties voor vlas en kool zaad. Achter dit streven staat geen Kamer meerderheid. Garanties voor vlas en koolzaad zouden volgens een snel ge maakte berekening van minister Von deling extra-uitgaven van respectieve lijk vijf en 2V2 a 3% miljoen gulden betekenen en die extra-lasten kan de schatkist niet dragen. Ook een terug draaien van het melkgarantiebeleid zou voor hem onaanvaardbaar zijn, merkte de minister op en hij kondigt aan dat hij deze uitspraak naast zich zou neer leggen, indien de Kamer deze motie zou aannemen, waar overigens weinig kans op is. bedrijf eens afwachten om dan in over leg met de Kamer maatregelen te ne- men als het mis dreigt te gaan. Maar we zitten al in de moeilijkheden, riep minister Vondeling uit: hel uitgangs punt van deze redenering is verkeerd. Daarom raadde hij de motie ten sterk ste af. Zuivel was gisteren de hoofdschotel bij de voortgezette landbouwdebatten. ROME (Reuter, UPI) In het wrak van een Jemenitisch passagiersvliegtuig dat maandagavond in het bergland van Midden-Italië is neergestort heeft de po litie 200 pistolen en een flinke hoeveel- Vandaag gaat het produktschap zuivel ^>d munitie gevonden. Het vliegtuig beslissen o\er een groots opgezette pro- eg» ^et'lSOO ^To^berg'bij paganda actie en minislei Vondeling "hpt nn^eiuk ht^hh^n *up. verklaarde nu al optimistisch alles te verwachten van een stijging van het melk verbruik. Alleen zóu hij graag zien dat het Landbouwschap er ook meer belangstelling en waarschijnlijk ook geld, maar dat zei de minister niet aan gaat besteden. Gisteravond is er nog een vijfde motie bijgekomen, ditmaal over de visserij, om de minister tot meer spoed te manen met een regeling voor de IJsselmeervissers die al acht jaar lang wachten op een beslissing over de z.g. afvloeiingsvergoedingen. Deze motie werd ingediend door de A.R.-afgevaardigde ds. Van der Zaal, die voorzitter was van de commissie, die het probleem van de hulp aan de IJsselmeervissers heeft bestudeerd en drie jaar geleden daarover al een lij vig rapport indiende. Minister Vondeling beleed openlijk schuld en bekende dat op zijn ministe riële zonden register de IJsselmeervis sers bovenaan staan. Hij had vóór de zomer een regeling klaar willen heb ben. maar alles was erg tegengelopen, zei hij. De motie vond hij helemaal niet prettig, maar als de Kamer een dergelijke uitspraak nodig achtte, moest zij volgens hem haar gang maar gaan. Een meerderheid is wel verzekerd, daar de fracties van de K.V.P., C.H., V.V.D.. en S.G.P. hun steun hebben toegezegd. EN KATWIJK Met de aloude kwestie van de Kat wijken haven kreeg de Kamer echter geen voet aan de grond. Minister Von deling liet zich niet verleiden tot enige uitspraak die de Kamer straks even- NEURENBERG (UPI, Reuter) De Westduitse vereniging van uitvin ders heeft de universiteit van Stock holm verzocht professor Hermann Oberth het volgende jaar in aanmer king te laten komen voor de Nobelprijs voor natuurkunde. Professor Oberth, die jarenlang deel Jl 11 \"il51 #*dl llJI51 heeft uitgemaakt van de groep Duitse WWK tllPclcll rakettegibouwers die onder leiding van dr. Wernher von Braun na de tweede Ook een motie-Biesheuvel (a.r.i bleek voor hem onaanvaardbaar te zijn. Deze wil eerst de ontwikkeling in het zuivel- wereldoorlog voor het Amerikaanse leger gingen werken, is gisteren voor goed per vliegtuig naar West-Duitsland terug gegaan. Hij is nu 64 jaar. Vestigde hij i zich niet voor het einde van dit jaar in West-Duitsland dan zou hij zijn Duitse pensioenrechten voorgoed verspelen. Al '23 KOPENHAGEN (Ritzau). In Professor Oberth opperde in een boek de komende zitting zal het Deense par- dat hij in 1923 publiceerde al de moge- lement zich bezig moeten houden met lijkheid van lancering van kunstmanen, enige belangrijke kwesties op het ge- geldt dan ook met recht als een van bied van de nationale verdediging, zo tueel tegen de nieuw optredende minis ter van verkeer en waterstaat zou kun nen uitspelen. Deze was door het kabinet trouwens al voordat hij zijn benoeming had aan genomen schielijk buiten schot gezet door de beslissing dat Scheveningen ook dit jaar geen cent rijksgeld had te verwachten voor de verbetering van de haven. En als er geen geld voor Scheveningen beschikbaar is, zo zei minister Vondeling, begrijpt men toch wel dat er van een Katwijkse haven helemaal géén sprake kan zijn. En zo kwam de Kamer dan eindelijk gereed met de begroting van Land bouw en visserij, na niet minder dan vier vergaderingen. Vanmiddag zijn er dan nog stemmingen over de vijf mo ties! Spoleto. Bij het ongeluk hebben alle acht inzittenden van het toestel het le ven verloren. Een der omgekomenen is Sajed Mo hammed Sjami, directeur-generaal van Jemens ministerie van buitenlandse za ken. Hij reisde in gezelschap van een van zijn naaste medewerkers. Verder zaten in het vliegtuig twee Roemeense tandartsen die de Imam Achmed, de ko ning van Jemen hadden behandeld en een bemanning van vier personen. Het vliegtuig was op weg van Jemen naar Belgrado. Over de herkomst en de bestemming van de gevonden pens tast men nog in het duister. Onmiddellijk nadat de legatie van Je men in Rome van het neerstorten op de hoogte was gesteld, verzocht zij de politie het wrak van het vliegtuig on der politiebewaking te stellen. In de resten van de DC-3 is verder nog een krachtige telelens aangetroffen. Eigen nieuwsdienst SCHERPENZEEL. De zaak van dc Scherpenzeelse woonwagens is nog steeds niet uit. Het gemeentebestuur had toegezegd na een actie van de bewoners varv het woonwagenkamp dat de kamp- hygiëne zou worden verbeterd. Die verbetering lijkt nergens op, zo zeggen de woonwagenbewoners en zij blijven met hun wagens staan voor het Scherpendeelse raadhuis. De w.c. die zij zouden krijgen is maar een latrine en de nieuwe pomp geeft maar een heel dun straaltje water, zo zeggen zij. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad heeft het cassatieberoep verworpen van W. K. van der M. te Weidum (Fr.). Wegens poging tot moord in het bejaar dentehuis in Weidum, waar hij was op genomen, was Van der M. door het gerechtshof te Leeuwarden in hoger be roep tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij zou met rattenkruit heb ben getracht een andere bejaarde in het tehuis, een zekere Starkenburg, van het leven te beroven. 9? STOCKHOLM (U.P.I.) Bij de Zweedse burgerluchtvaart wordt op het ogenblik overwogen, alle Zweedse passagiersvliegtuigen te beschilderen met rode, sterk liehtterugkaatsende verf ter voorkoming van botsing in de lucht. Sinds 1955 is het in zestig gevallen boven Zweedse grondgebied bijna tot vliegtuigbotsingen gekomen. Voorts wil men ook bij goed zicht de radar permanent in bedrijf hou den, opdat vliegtuigen in de lucht el kaar al op zeer grote afstand kunnen waarnemen. Voor verwezenlijking van dat plan zou echter zeer veel extra- personeel nodig zijn. ROME .(Reuter/U.P.I.) Hoog werd gistermiddag omstreeks één uur de gouden tiara, de uit drie delen bestaande pauselijke kroon, boven de eenzame figuur van Paus Johannes XXIII geheven op het balkon van de Sint Pieter. Toen werd de kroon langzaam op 's Pau sen hoofd gezet. De Paus was ge kroond! C Daarmee was de climax bereikt van de schitterende plechtigheid die gister morgen urenlang in de St. Pietersbasi liek te Rome ruim 30.000 mensen in de ban heeft gehouden. De korte kro ningsplechtigheid zelf werd gadegesla gen door zeker een kwart miljoen men sen op het grote plein voor de basiliek en door-de miljoenen over de gehele wereld via de televisie. De mensen menigte begroettte de Paus met gewuif van zakdoeken, dat een donderend Vi va il Papa begeleidde. Na de kroning verhief de Paus zich Van zijn zetel, richtte zijn blik op de mensenzee vóór zich, op de Tiber en op stad Rome daarachter, en sprak zijn zege als verkorting van de diensttijd van 16 tot 14 maanden en bezuinigingen op het militaire apparaat, die de defensie begroting lager zullen maken dan zij sinds 1949 ooit is geweest. de pioniers van de ruimtevaart. Voor zijn vertrek naar Europa deelde hij gisteren op de basis Andrews van de Amerikaanse luchtmacht mede dat hij voornemens is in West-Duitsland werk zaam te blijven. Verder liet hij zich over zijn toekomstplannen niet uit. -ORGEN komt in ons land aan sultan Hamid II van Pontianak. Het zal dan bijna negen jaar geleden zijn dat hij voor het laatst in Nederland was. Daartussen liggen ruim acht jaar gevangenisstraf, door gebracht in de Tjipinang-ge- vangenis in Djakarta. Sjarif Hamid Alkadri werd 19 okto ber 1945 onder de naam van Hamid II geroepen tot het sultanaat van Pontia nak. Zijn vader en degenen, die vóór hem recht hadden op die titel, waren uitgemoord door de Japanners. Hamid werd 12 juli 1913 in Pontia nak geboren Na de lagere school te Djokja, de H.B.S. te Bandoeng en een jaar technisch onderwijs op de tech nische hogeschool te Bandoeng, door liep hij in Nederland de K.M.A. te Bre da. In 1939 werd hij beëdigd als tweede luitenant van het K.N.I.L. In 1942 ca pituleerde hij in Balikpapan tegenover de Japanse troepen. De krijgsgevangen schap heeft hem het leven gered. Teleurstelling NA de oorlog werd hij in 1946 politiek adviseur van het Nederlands-Indische gou vernement, in welke hoeda nigheid hij deel nam aan de conferentie op de Hoge Ve- luwe. Hij werd benoemd tot adjudant van de Koningin in buitengewone dienst en kreeg in 1949 de rang van generaal- majoor van het K.N.I.L., een rang waarvan hij in 1950 op zijn eigen ver zoek werd ontheven. Bij de instelling van de deelstaat West-Borneo werd Hamid benoemd tot staatshoofd van dat gebied. Zijn rol in het overleg tussen de buiten de Re publiek Indonesië gevormde deelstaten werd steeds belangrijker. Hij werd voorzitter van het Bijzonder federaal overleg en leidde de B.F O.-delegatie. die naast de delegatie van de R.I. in Den Haag in 1949 de onderhandelingen voerde bij de Ronde-tafelconferentie. Toen koningin Juliana op 27 decem ber 1949 in de Ridderzaal de soeverei niteit over Nederlands-Indië overdroe? aan een Indonesische delegatie, hield Hamid een lange redevoering, waarin hij zich min of meer kandidaat stelde voor de post van minister van defen sie in de regering van de Verenigde Staten van Tndonesië. Het is een zwa re teleurstelling voor hem geweest toen hij in die regering slechts werd benoemd -tot minister zonder porte feuille. Machteloos A L meteen in 1950 bleek dat de republikeinen niet van zins waren zich aan de federale inrichting van de Indonesische staat te hou den. Terstond werd een be gin gemaakt met geraffineerde kuipe rijen om de deelstaten ten val te bren gen en de Verenigde Staten van Indone sië om te zetten in een eenheidsstaat, het ideaal van president Soekarno. De federalisten in de Indonesische rege ring sultan Hamid, Anak Agoeng, vice-president Hatta stonden mach teloos. In de nacht van 5 april 1950 werd Hamid in Hotel des Indes in Djakar ta gearresteerd. Hij werd beschuldigd van hoogverraad: hij zou de werke lijke leider zijn geweest van Wester- lings poping de Indonesische regering omver te werpen. De overval van Wes terling op Bandoeng op 23 januari 1950 zou met zijn medeweten en goedkeu ring zijn uitgevoerd en hij zou op dracht hebben gegeven tot de .liqui datie van een aantal republikeinse mi nisters van het federale kabinet. Dat laatste bekende hij: samenwerking met Westerling ontkende hij. Vrij man DE rechters van de Hoge Raad tebben dat geac cepteerd. Hij werd veroor deeld tot' tien jaar met af trek. Hamid verdedigde zich voor zijn rechters op bewo gen wijze. De afbraak van de federale staatsinrichting, die hem na aan het hart lag. had hem tot zijn daden ge bracht. Zijn verweer vond zoveel sym pathie dat zelfs in kringen, die hem aanvankelijk niet welgezind waren, enig begrip werdg evestigd voor zij optreden. Hamid heeft zijn berechting niet wil len ontgaan. Tijdens zijn rechtszaak heeft hij nimmer clementie bepleit, nooit heeft hij verzachtende omstan digheden aangevoerd. Zijn veroorde ling van tien jaar is automatisch ver kort door amnesties op nationale feestdagen. Hmaid is weer vrij burger. Hij is naar Nederland gekomen om weer bij zijn gezin te zijn, dat in Den Haag woont. Voor het eind van het jaar zal hij naar Indonesië terugkeren. Het is zijn vaste voornemen in zijn eigen gebied. Pontianak. dat hem nog een warm hart toedraagt, werkzaam te zijn voor zijn volk. SCHIPHOL (A.N.P.) Mr. S. D. Emanuels, de nieuwe minister-presi dent van Suriname, is gisteravond per vliegtuig in Nederland aangekomen om zijn opwachting te maken bij de Koningin. De heer Emanuels zal ook minister president Drees en minister Luns ont moeten. Minister Luns is zijn chef ge weest, toen hij nog op de ambassade in Washington werkte. Zijn bezoek aan Nederland zal negen dagen duren, in welke tijd hij ook nog besprekingen zal voeren met de minister van zaken overzee, mr. Helders en de minister van financiën, Hofstra. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse luchtmacht heeft het veron gelukken bekend gemaakt van een middelzware bommenwerper van het type B-47. Het toestel is neergestort met een atoombom aan boord en ver volgens in brand gevlogen. De piloot is om het leven gekomen; drie andere inzittenden konden op tijd met hun parachutes het vliegtuig verlaten. Met de atoombom, die niet. „scherp" was gesteld, is niets gebeurd. Het vliegtuigwrak biedt niet het minste ge vaar voor de omgeving. Voor zover bekend is het de derde maal, dat een bommenwerper neer stort met een atoomwapen aan boord. In geen van deze gevallen heeft de bom enig gevaar opgeleverd. Een nog vermist LISSABON (AP). Reddingsploe gen zijn erin geslaagd 169 mijnwerker-s te redden uit de zwavelmijnen in Aljustral. waarin de mannen een et maal opgesloten hadden gezeten op een diepte van negentig meter. Een mijnbrand had de toegang versperd. Er wordt één mijnwerker vermist, maar men heeft goede hoop, dat men ook hem ongedeerd aan de oppervlakte kan brengen. De zwavelmijnen zijn eigendom van een Belgische maatschappij en de Bel gische directeur wilde met alle geweld zelf aan het hoofd van een ploeg af dalen om het reddingswerk te leiden. Hij werd echter door de verstikkende rook bedwelmd en moest weer naar buiten worden gedragen. Hij herstelde binnen enkele minuten. BRUSSEL (Reuter). Gaston Eys kens, de Belgische premier, heeft ko ning Boudewijn het ontslag van zijn vier maanden oude katholieke minden heidsregering aangeboden. Men verwacht dat Eyskens binnen kort de samenstelling bekend zal maken van een katholiek-liberale re gering, die op meer steun in het par lement zal kunnen rekenen dan haar voorgangster. TER APEL. De aanvankelijk on bekende schuldige aan een lichte aan rijding die in Ter Apel 'voorviel, moest gisteren door de politie met behulp van een revolverschot worden overmeesterd nadat men hem had opgespoord. Het bleek een jongeman uit Weer dinge-Erfscheidenveen te zijn. Hij had de auto van zijn vader geleend en was na een aanrijding te hebben veroorzaakt doorgereden. Het autonummer was ech ter bekend en zo kwam de politie giste ren bij de vader om opheldering. Deze wist van de aanrijding niets af en toog met de politie naar de fabriek waar zijn zoon, J. de G. werkt. De jongeman wilde de politie niet te woord staan, pleegde zelfs verzet en deed ten slotte met een ijzeren voorwerp een aanval op een der politiemannen. Pas nadat hij door een revolverschot aan een van zijn voeten was gewond, gaf hij zich over. Na de aanrijding te hebben bekend werd hij naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd. Advertentie Wat n zorg als de kinderen s-, zo hoesten. Ge-e.vS; lukkig is er een afdoend middel tegen: Abdijsiroop! Dat afmattende 'geblaf' verdwijnt en ze slapen weer rustig. Een ware geruststelling voor elke moeder: Abdijsiroop in huis! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER-SIROOP) wens Urbi et Orbi uit, voor de Stad en de Wereld. STROMENDE REGEN In de vroege morgen waren de mensen in de stromende regen samengestroomd op het St. Pietersplein, terwijl de 30.000 genodigden bij wie 2500 kerkelijke hoog waardigheidsbekleders, talrijke diploma ten en duizenden geestelijken, zich naai de kerk begaven. Reeds kort na achten verzamelden zich de vijftig kardinalen in het pauselijk paleis, dat aan de St. Pieterskerk grenst. Met hen wachtten ook de prelaten en de leden van de pauselijke lijfwachten op de komst van Johannes XXIII. Zelden had men zoveel kleurige ge waden en sieraden bijeen gezien als in deze hal van het pauselijk paleis. Omringd door zijn naaste medewerkers van kerk en hofhouding ging de Paus van zijn privévertrekken naar de ont vangstzaal. Daar werd hij door twee kar dinalen in de falda, de wijde witte mantel met sleep, geholpen. Daarna werd hij met een rijk met goud gestikt gewaad omhan gen en werd hem de met juwelen be zette mijter op het hoofd gezet. KLEURIGE STOET - Voorafgegaan door een stoet van in zwarte en bruine pijen geklede monni ken, vertegenwoordigers van de Romeinse geestelijkheid, trok de pauselijke proces sie naar de basiliek. Het was alsof een stroom van kleuren de kerk binnenvloeide: scharlaken, kar mozijn, paars en purper, wit en zwart, alles dooreengemengd tot één grote schit tering van kleuren als op een middel eeuws schilderij. De Paus betrad intussen de sedia gesta- toria, de draagstoel, die rustte op de schouders van twaalf dragers. Boven hem werd het ivoorzijden baldakijn geheven en daarnaast droeg men aan weerszijden d'e enorme struisveren waaiers. Nadat de voornaamste prelaten van de Sint Pieter de Paus eer hadden bewezen door voor hem te knielen en zijn voeten te kussen werd Johannes XXIII de kerk binnengedragen Tienduizenden lichten flitsten aan, zil veren trompetten bliezen een fanfère, en de met zakdoeken wuivende menigte brak los in een donderend applaus. In de kerk werd de Paus eerst nog gehuldigd door de kardinalen, waarna hij de plechtige kroningsmis opdroeg op het hoofdaltaar, vlakbij zijn drie broers, zijn zuster, zijn 25 neven en nichten, eenvou dige boeren en boerinnen uit zijn geboor teplaats Sotto il Monte. Geheel onverwachts onderbrak de Paus na het lezen van het evangelie de mis om in het latijh een toespraak te hou den, nadat even tevoren een eenvoudige monnik drie keer wat vlas had verbrand met de woorden: „Heilige Vader, zo ver gaat de glorie der wereld." In zijn toespraak dankte de Paus voor de hulde die hem bij zijn uitverkiezing was gebracht, maar hij getuigde oók van de verbijstering die hem had getroffen door de zware plichten, hem door zijn uitverkiezing opgelegd. TROONREDE De korte preek was als een troonrede, waarin de Paus zei wat men. van hem Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Technici van de Rotterdamse motorenfabriek Pluvier hebben een belangwekken de uitvinding gedaan, van onschat bare betekenis voor de bromfiets die niet sneller dan veertig km per uur mag rijden. Bij deze vinding, die in de Berini M-21 motor wordt toegepast, is men van een geheel ander principe uitge gaan dan de meest vooi-' de hand lig gende oplossing van enkele wijzigingen in carburateur en uitlaat. Daarbij im mers wordt de motor vooral bij la gere toerentallen ongunstig beïnvloed, doordat de trekkracht sterk daalt. Dank zij het feit, dat de Berinimo- tor M-21 is vooi'zien van een draai schijf op de krukas, kon men een even geniaal als eenvoudig instrument construeren waardoor de trekkracht werd verbeterd terwijl de snelheid nooit hoger dan veertig km per urn- kan komen, hoe ver men ook het gashandle opendraait. Het is een met een veer toegerust klepje op het sectorvormige venster van de draaischijf. Bij lagere toeren taUen treedt dit klepje automatisch in werking. De trekkracht neemt toe, terwijl de snelheid beperkt blijft. Dit heeft als voordeel, dat wanneer men een steile helling moet nemen of men rijdt bij sterke tegenwind, men nim- Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Voor de grens met Duitsland ligt over een breed front een geheimzinnige maar goedaar dige ziekte op de loer. In Osnabrück en Münster en in vele andere steden van Rijnland-Westfalen hebben de huisdokters de handen vol met zieke volwassenen en kinderen, die rood- bespikkeld en met opgezette lede maten hun nood komen klagen. Aanvankelijk dacht men aan netel- roos of rode hond, maar de verschijn selen komen daar alleen in de verte mee overeen. Geen enkele arts, noch een huidspecialist hebben de aard van deze hier en daar hevig besmettelijke ziekte, die in de buurt van Osnabrück zelfs epidemische vormen heeft aange nomen, kunnen preciseren. In de bac teriologische laboratoria wordt naarstig naar de verwekker gezocht en op 14 november is in Münster een conferentie voor alle artsen uit Rijnland-Westfalen uitgeschreven om de ervaringen uit te wisselen. In het Nederlandse grensgebied weet de inspectie voor de volksgezondheid van deze ontwikkeling en men houdt de „overkant" nauwlettend in het oog. Tot nu toe zijn er in ons land geen gevallen van deze huidziekte gecon stateerd, hoewel er dagelijks vele grens- gangers met smetstof Nederland bin nen komen, uit Kleef bijvoorbeeld, waar de ziekte hevig woedt en waar de huisartsen dag en nacht in touw zijn. Opvallend is dat in Kleef de besmet telijkheid van de ziekte minder groot is dan verderop naar het oosten, aan de voet van het Teuloburgerwoud. Het gezin van dokter Hoyinck uit Kleef komt dagelijks in "Contact met vele tientallen patiënten, maar tot nu toe is er uit het doktersgezin nog nie mand ziek. Terwijl de telefoon elke dag weer wordt bestormd door kakelbonte zieken, die klagen over onduldbare jeuk, soms hoge koorts en zwellingen tot aande oren toe. De gevallen, die de dokter niet op zijn spreekuur kan hebben worden thuis afgedaan. Dokter Hoyinck staat evenals zijn collega's voor een raadsel. Wel is het hem op gevallen, dat bij nevelig weer het aan tal zieken groter is dan op heldere dagen, waaruit hij voor zichzelf voor zichtig de conclusie heeftgetrokken, dat de vreemde ziekte wel eens te Eigen nieuwsdienst OOSTERBEEK. De Duitse artsen kennen de oorzaak van de vreemde vlekjesziekte hunner patiënten niet de Nederlandse hengelaars staan sinds enige dagen verbaasd te kijken naar rode plekken, die bij sommige vissoor ten voorkomen en die evenmin normaal te noemen zijn. Ook de visserijdes kundigen zijn er nog niet achter, welke ziekte er onder een deel van de Nederlandse zoetwatervis heerst. Er wordt hier en daar zieke karper, brasem en voorn opgehaald. Gevaar voor de consument van de zieke vis is er niet, zeggen de deskun digen, maar zij raden elke sport- en broodvisser aan goed uit te kijken. De haarden van deze ziekte, cliè zich,soms uit in een woekering bij de vinnen en zweervorming liggen volgens de «erste berichten grillig over de Neder landse binnenwateren verspreid. mer behoeft bij te trappen. Ook on der die ongunstige omstandigheden is het volle vermogen van de motor ter beschikking. Deze opmerkelijke vinding he^ft de naam SpeedOmatic gekregen. Zij wordt in alle nieuwe Berini M-21 mo toren ingebouwd. Deze bromfietsen hebben tevens een nieuw type uitlaat gekregen alsmede een demper op de carburateur, waardoor het lawaai zeer beperkt wordt. Vandaag wordt op een dealerdag van Berini de nieuwe vinding geïntro duceerd. maken zou kunnen hebben met atmos ferische omstandigheden. Voorlopig ziet hij echter nog geen eind komen aan de wassende stroom van zieken: tien nieuwe gevallen 'per dag. Door deze epidemie zijn het school verzuim en het arbeidsverlet met spron gen toegenomen: ®in Osnabrück, waar kennelijk een haard van de ziekte ligt, zijn reeds enige scholen gesloten wegens gebrek aan leerlingen. mocht verwachten. Voor een goede Pau* kan het belangrijk zijn, dat hij een goed staatsman, een groot geleerde, een uit stekend organisator is. maar het is niet het belangrijkste. Al die bekwaamheden zijn voor een Paus niets waard zonder de christelijke deugden en vooral zonder de christelijke liefde die alle mensen omvat. Na de toespraak werd de mis voortge zet en het was al bij half één, toen de pauselijke processie de basiliek verliet en de Paus zich alleen naar het balkon van de Sint Pieter begaf, terwijl de kar dinalen plaats namen in de loggia daar achter. Daar hoog boven de honderdduizenden mensen vond de eigenlijke pauskroning plaats ten aanschouwen van geheel de wereld. VENLO De Rheingold-express, is gisteravond op het station Venlo in bot sing gekomen met een postwagentje met drie aanhangers dat op het perron dienst doet. De trein kreeg bijna drie kwartier ver traging en vertrok daardoor ook uit Rot terdam met vertraging naar Hoek van Holland. De bestuurder van het post wagentje ontsprong de dans, maar een van de aanhangers werd vernield. De lokomotief van de trein is voor nader onderzoek in Venlo vastgehouden. In het kof»l§ DONDERDAG 6 NOVEMBER RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO ".«O Nws 7.15 Gram 7.30 V d kind 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en Ut kal 8.00 Nws 8.15 Gram 8.50 V d huisvr 9.35 Waterst 9.40 Schoolradio. NCRV 10.00 Gram 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Gram. middag 12 00 Middagklok - Noodklok 12.03 Sopr orgel 12.25 V d boeren 12.35 Land en tuinb meded 12.38 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13.40 Idem. NCRV: 14.00 Strijkork en koor 14.45 Gram 15.05 Meisjeskoor 15.25 Radio Philharm ork 16.00 Bijbelover denking 16.30 Sopr bas en clavecimbel 17.00 V d jeugd 17.30 Gram 17.40 Beurs- ber 17.45 Lichte muz. avond 18.15 Friese uitz 18.30 Gram 18.50 So ciaal perspectief, caus 19.00 Nws en weer- ber 19.10 ,,Op de man af", caus 19.15 Kamerkoor 19.30 Radiokrant 19.50 Pol caus 20.00 Gevar progr 22.00 Periodieken Parade 22-10 Orgelconc 22.40 Gram 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.15 Zaal- sportuitsl 23.2024.00 Radio Philharm ork en solist. HILVERSUM II 298 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 V d vrouw 9.15 Gram 9.40 Morgen wijding 10.00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Tussen de wal en het schip, caus 11.15 Gram 11.45 Wat moet er van een goede opvoeder geëist worden?, caus. middag 12.00 Lichte muz 12.30 Land- en tuinb meded 12.33 Orgelspel 12.50 Uit het be drijfsleven. caus 13.00 Nws 13.15 Meded of gram 13.20 Metropole ork 13.55 Beurs - ber 14.00 Pianorecital 14.30 Logboek 1943 15.10 Leden v Radio Philh ork, mannen koor en sol 15.35 Voordr 15.55 Gram 16.30 Gram 17.00 V d jeugd 17.45 Lichte muz. avond 18.00 Nws 18.15 Theaterork en soliste 18.45 Sportpr aatje 18.55 Gesproken brief uit Londen 19.00 V d kind 19.05 Gevar progr 20.00 Nws 20.05 Kamerork 21.25 Het huis aan de haven, hoorsp 22.30 Gram 22.40 Act 22.50 Sportact 23.00 Nws 23.15 Koersen v New York 23.16 Act of gram 23.25—24.00 Gram. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek 21.00 Progr v jonge mensen 21.25 Van paarden en ruiters 21.45 Herdenkingsprogr Giacomo Puccini. AMSTERDAM. De economische po litierechter te Amsterdam, mr. J. A. Bletz, heeft de melkfabriek n.v. Sterovita veroordeeld tot een boete van 260 gul den. De melkfabriek had hoewel zij daartoe krachtens een ministeriële be schikking verplicht was geweigerd melkprodukten te leveren aan een Am sterdamse kruidenier. Op verzoek van de raadsman legde de politierechter een zodanige boete op, dat deze principiële zaak tot in hoogste in stantie kan worden „uitgevochten". De melkfabriek wil namelijk uitgemaakt zien, hoever de bevoegdheid van de mi nister van economische zaken in' deze kwestie gaat. De officier had een boete van duizend gulden plus een dwangsom van 25.000 gulden gedurende twee jaar geëist. De melkstandaardisatie-onderneming. aangesloten bij de vereniging van con- sumptiemelkbedrijven voor Amsterdam en omstreken, had in april geweigerd te "voldoen aan het verzoek van de krui- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Langs de provinciale wegen van Zuid-Holland, die het steeds groeiende verkeer het zwaarst te ver werken krijgen, zullen in de toekomst parallelwegen worden aangelegd. Zij moeten de rijweg ontlasten van fietsers, brommers en landbouwverkeer. Jaarlijks zal tien tot twaalf miljoen gulden voor het Zuid-Hollands provin ciaal wegennet worden uitgetrokken. Dit piaakte de heer A. C. Deerenberg, lid van Gedeputeerde Staten, gisteren bekend bij het verschijnen van het jaar verslag van de provincie. De staten zullen voor de verlichting van kruispunten voortaan een subsidie van 25 percent aan de gemeenten verle nen; voor een dubbele wegkruising vijf tig percent. SITTARD (ANP) Korte tijd nadat gistermiddag de 64-jarige wielrijdster mevrouw Van der V.Van R. uit Sit- tard op het Stationsplein was aangere den door een autobus it zij in een zieken hui» overleden. denier tot levering van melkprodukten. Een ministeriële beschikking ver plicht echter tot levering aan kruide niers, die in het bezit zijn van een ver gunning tot melkverkoop van het be drijfschap zuivel. ALLEEN AAN ERKENDEN Namens Sterovita werd aangevoerd, dat naar jarenlange bedrijfspolitiek er op is gericht uitsluitend te leveren aan de erkende melkhandel. Er is een af spraak met de drie Amsterdamse slij tersbonden. dat alleen aan de melkhan del zou worden geleverd op straffe van een dwangsom van honderdduizend gul den. Men is beducht voor de levering aan kruideniers. In de praktijk, zo deelde de raadsman van de melkfabriek, mr. F. W. van Dijk nog mee. nemen de ande re melkbedrijven dezelfde houding aan. De officier van justitie, mr. W. A. H. M. Smit, zei dat het om de vraag ging: Is de beslissing van de minis ter terecht genomen of niet? Hij meen de, dat dit wél het geval was. Hij vond het een onbevredigende toestand, dat de melkhandel wel kruidenierswaren kan krijgen, maar de kruideniers geen melk produkten. Sterovita zal van het vonnis in appèl gaan. LONDEN IReuter). Het gedeelte van de wateren rondom IJsland, waarin de Britse trawlers onder bescherming van de marine zullen vissen, wordt ge durende de komende wintermaanden aanzienlijk verkleind. Tot nu toe konden de vissersschepen in noodgevallen gemakkelijk in de nabij heid van het land beschutting zoeken. Dat is tijdens de winterstormen veel moeilijker. Om de taak van de marine niet nodeloos te verzwaren, heeft de Britse federatie van treilervissers tot de beperkende maatregel besloten. De Engelse vissers gaan echter ook tijdens de winter door binnen de IJsland se twaalfmijlszone te vissen, zij het niet zo ver als in de zomermaanden. De ma rine zal de vissers met twee kruisers en twee anti-duikbootfregatten blijven be schermen. De Etna, de vulkaan op Sicilië, werkt weer. Gemiddeld doen er zich in het binnenste van de berg twee explosies per minuut voor. Uit de krater op de noordoostelijke flank worden at «n stenen geworpen. i

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5