«Mijn naaste dichtbij en verat I Ckefariae,4 Stokman kwamen er niet gevraagdmaar liefhebbers Kapelle groeide uit tot een toonaangevend zakencentrum Vekeerszondaars kwamen voor kantonrechter Terneuzen Besturen Hervormde Vrouwengroepen bijeen Eerste paal voor Verbetering weg in Hervormde school Waterlandkerkje Middelburg Zeeuwse mosselvloot Wadden Youth-for-Christ- meetmg naar Winkelweken in Kapelle Con ee- pi door Tholen .oeg Gewest Zeeland K.N.S.B. bijeen Loods Brandt nam afscheid ONTSTELLENDE NOOD r - VOORAL DANK ZIJ SAMENWERKING Man kreeg kokend water uit ketel over zich Gedenkboek over 50 jaar Bazenvereniging „De Schelde" Geslaagd voor scheepswerktuig- kundige Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Diamanten echtpaar te Oud-Sabbinge Zeeuwse Babbelaars Persoonlijke damtitel van Zeeland le klas St. Maartensdijk geeft weer subsidie voor restauratie Herv. kerk Auto in de sloot; geen ongelukken ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Van één onzer verslaggevers Een groep mensen, die in het bijzon der onze naastenliefde nodig heeft, noemde de spreekster de z.g. Indische Nederlanders. Dezen zijn het slachtof- j fer van de geschiedenis, overgeplaatst' steunen als zij zijn naar een land, waar zij qua r'otpc t-v ij i i aanleg helemaal niet passen. Inplaats; LiUfhb. ,,1-lt? wereld loopt van deze mensen, die zeer gevoelig zijn vast, door een tekort aan naas- °P het punt van de omgang, af te sto voor hen is Jezus Christus gestorven Door de moderne verkeers- en com municatiemiddelen zijn deze mensen onze buren geworden. Zij voerde een ernstig gemeend pleidooi voor activi teit, om de NOVIB, de organisatie die, in samenwerking met de Ver. Naties, de nood tracht te lenigen, te f M s*"- tenliefde Wii mnpten Dnrl t,en' kunnen wl3 trachten, door de helpen- tenneiae. wij moeten uod zoe- de hand (e bieden, iets voor hen te ken door het gebod de naaste lief1 zijn. te hebben als ons zelf". Vanuit deze woorden bouwde mevrouw M. C. v. d. Veen-Rookmaker, lid van het hoofdbestuur, haar toe spraak op, die zij gistermorgen hield op de besturendag van de Hervormde Vrouwengroepen in Zeeland. De bijeenkomst werd geopend door de provinciale vertegenwoordigster, me- vrouw I. A. Jebbink-Paap, die als on derdeel van de liturgie, die zij leidde, een meditatie hield over het onderwerp „Leer mij Uw weg. o Heer." Mevrouw v. d. Veen-Rookmaker hield daarna hagr lezing over het onderwerp ..Mijn naaste dichtbij en veraf." Wij mogen niet kiezen, wie onze naaste is. aldus mevrouw v. d. Veen; God heeft ook niet gekeken wie Hem sympathiek; zijn. Mevrouw v. d Veen ging allereerst na. hoe men moet staan tegenover de woningnood. De problemen met de woon-, ruimte geven veel moeilijkheden. Ieder j heeft nu eenmaal een bepaalde ruimte nodig om te leven. We zijn allemaal bewogen door de nood, die op dit ge bied heerst. Maar wat doen we? De spreekster ging nader in op de gedrags lijn, die men het best kan volgen, in dien men met het probleem van de in woning te maken heeft of krijgt. Buiten de deur, aldus mevrouw v. tl ACHTERGEBLEVEN Als laatste groep van de naasten noemde mevrouw v. d. Veen de mensen in de. achtergebleven ge bieden. Als vrije, rijke volkeren, zijn wij, van de westerse wereld, mede verantwoordelijk voor de mensen in deze gebieden. Zij gaf een schets van de ontstellende nooddie er heerst. Deze mensen, aldus mevrouw v. d. Veen, zijn kinderen van God. Ook Aan het einde van haar zeer ernstig betoog, las mevrouw v. d. Veen-Rook- maker een gedeelte uit Mattheus 25, waar het heet: ,,Wat gij voor de minste van jnijn broederen doet, dat doet gij voor Mij." In de bespreking op dit onderwerp, die zeer geanimeerd was en waarin veel positieve gedachten naar voren kwa men, werd o.m. gewezen op de eigen organisatie, de WYCA, die in de zelfde richting werkt als de NOVIB. Nadat het officiële gedeelte van de bijeenkomst was gesloten, vertelde me vrouw Dominicus-De Graaf uit Goes de dames een en ander over de moderne stoffen en dessins, over de nieuwste mo dellen, waarbij enige dames uit de zaal een aantal van de nieuwste crea ties voor het voetlicht brachten. €>2f,r KAPELLE. Het is opmerkelijk dat onder de rook- van het Zuidbevelandse winkelcentrum Goes, op slechts luttele kilometers afstand, een op de fruitteelt gericht dorp erin geslaagd is uit te groei- voorste rijen kunnen plaatsen. Geen on derlinge strijd, maar gelijkgerichte cam pagnes Geen verbrokkeling van geld en energie door zware concurrentiestrijd van enkele zaken, maar samenbundeling door liet gezamenlijk voeren van actie. De op handen zijnde winkelweek te Ka pelle <13 t.e.m. 19 november), een actie van de plaatselijke middenstandsvereni ging ..Handelsbelangen" waaraan vrijwel en tot een tweede toonaangevend zaken- alle winkeliers uit kapelle en Biezelmge centrum op het „eiland". Zo liggen de deelnemen. papieren in Kapelle. Een welvarend dorp, De 43 zakenlieden voeren een actie, maar normaliter gesproken toch te klein waarvan een niet onbelangrijk deel ten om een Centrumpositie in te nemen naastgoede komt aan twee zeer nuttige instel- Goes. Toch is dat het geval. Kapelle is lingen ter plaatse, l.w. de bejaardensocie- zelfs een flink aantal zaken rijk, wier teit en de Ver. voor wijkverpleging te clientèle niet alleen over Zuid-Beveland, Kapelle. Bij aankoop in de winkels te maar over geheel Zeeland en ook daar- Kapelle- Biezelinge worden lootjes ver- AXEL Eigen nieuwsdienst AXEL. De heer M. de W. hielp dinsdag zijn vrouw bij de was. Bij het ver-plaatsen van de wasketel kantelde deze, waardoor De W. de (gedeeltelijke; .inhoud met kokend water over een been en voet kreeg. Hij liep dusdanige brand wonden op, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Van een onzer verslaggevers. MIDDELBURG. Op het terrein aan het Molenwater, waar de nieuwe* Her vormde school zal verryzen werd gis- DU..C„ uc ucur, a.uus mevrouw v. n..f4?1 Va" 76 PaIen „v00r Veen, komen we opnieuw onze naaste j s, Jf.sIa®'en: OU(*e £eh|>uw tegen. De eersten, die we dan ontmoe- Jl®® f «55-5 n SeJedeiJ reeds met de ten, zijn onze buren. Over de houding «LJ6^-a ?a a1°?P van tot en de verhouding met de buren, d'e ive^d verricht door sprak mevrouw v. d. Veen lange tijd, hoofd der school, de heer A. den Boer kwam men bijeen in het Christe lijk militair tehuis. Tijdens deze bijeenkomst voerden ver schillende personen het woord, onder wie ds. J. van Woerden, Ned. Herv. predikant te Middelburg, de heer A. den Boer, de heer J. H. van Pagee, de ar chitect. Deze laatste maakte een verge lijking tussen de moeilijkheden die bij de bouw van deze school werden onder vonden en die, welke het volk Israël op zijn tocht door de woestijn moest ondervinden. Het ligt in de bedoeling dat het schoolgebouw bij de aanvang van het cursusjaar 1959-1960 in gebruik zal worden genomen. waarbij zij aanwijzingen gaf op welke wijze men, door kleine dingen, de ver houding tot de buren kan verbeteren of bij nieuwe kennismaking kan regelen. VLISSINGEN VLISSINGEN. Vorige maand vond in de St. Jacobskerk te Vlissingen een grote Opwekkingssamenkomst van de Youth for Christ plaats, waarvoor over grote belangstelling bestond. Thans zal een voortzetting van deze dienst plaats vinden en wel op zaterdag 8 november, I des avonds om acht uur in de Geref. j Kerk aan de Paul Krugerstraat te Vlis-' singen. Ds. J. Gravendeel zal wederom BRUINISSE. Opnieuw vertrok bijna spreken, nu over liet thema: ,,.Ja ofide gehele vissersvloot naar de Wadden- Nee!". Medewerking aan deze dienst zee voor het vissen van mosselzaad, op wordt verleend door de Y.F.C. jongeren 4 en 5 november. gitaar- en zangclub. Advertentie Brei mooier K((d NEVEDA wol 'n klasse apart! Voor 2 Neveda wikkels 6 leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam Men heeft nu het voordeel dat men niet lang naar mosselzaad c.q. halfwas mosselen zal moeten zoeken, omdat de banken, nog van de vorige visserij (veer tien dagen geleden) bekend zijn. Toen is de vangst uiteindelijk toch nog meegevallen, omdat uitgestrekte banken op het laatst van de visserijen werden gevonden. De mosselhandel floreert nog steeds uit stekend. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen MIDDELBURG. In de op woensdag 12 november te houden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen hoopt dr. D. Barends, rector van het Christelijk Lyceum voor Zee land te Goes met lichtbeelden te spre ken over enkele aspecten van het leven en onderwijs in de Ver. Staten. Vaii onze correspondent WATERLANDKERKJE In de gis teren gehouden gemeenteraadsvergade ring van Waterlandkerkje heeft burge meester M. J. Verbrugge mede'deling gedaan van een schryven van Gedep. Staten, waarin het college zegt het voor nemen te hebben de gevaarlijke bocht in de weg IJzendijke-Oostburg nabij het zgn. Kanonhof recht te laten trekken. Dit werk zal een bedrag van f 43.000, vergen. Gedep. Staten hadden tevens bericht, dat opdracht is gegeven tot het maken van plannen voor de aanleg van een fietspad ter breedte van 1.80 meter langs genoemde weg. TERNEUZEN Comm. Bloemers naar Bilthoven Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De eerste luitenant, comm. W. Bloemers van de Rijkspolitie te Terneuzen zal met ingang van 17 no vember a.s. worden verbonden aan de kaderschool van het korps Rijkspolitie te Bilthoven. Deze op verkeersgebied zeer deskundi ge politieofficier zal aan deze school een speciale functie of? verkeersgebied gaan vervullen. Zijn plaats als toegevoegd of ficier in Zeeuws-Vlaanderen zal worden ingenomen door de tweede luitenant D. v. Oyen, thans reeds toegevoegd offi cier aan de districtscommandant o'er Rijkspolitie te Middelburg. VLISSINGEN. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Bazenver eniging van de Kon. Mij „De Schelde" zal het bestuur zaterdagmiddag 8 nov. a.s. van 3.30 tot 5 uur recipiëren in het Scheldekwartier. Dit gouden jubileum is voor het be stuur aanleiding geweest een bescheiden, maar goedverzorgd gedenkboek uit te geven, waarin de geschiedenis van de vereniging wordt beschreven. MIDDELBURG. Voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige slaag den te Den Haag de heren A. Ekkebus te Middelburg, A. den Hoed te St. Laurens, M. A. Bauer te Kruiningen, P. J. de Win de te Middelburg. K. P. de Nooyer te Vlissingen en J. P. P. van Eykeren te Hansweert. Allen zijn leerlingen van de school voor scheepswerktuig'kundigen te Middelburg. De bestuursleden van de hervormde vrouwengroepen in Zeelandaandachtig luisterend naar de toespraak van mevrouw M. C. v. d. VeenRookmaker. (Foto Zeeuwsch Dagblad buiten ligt verspreid. Men kan aan deze unieke positie van Kapelle tal van oorzaken en aanleidingen verbinden. Eén ding moge daarbij echter gerust het zwaarst wegen: de samenwer king en eensgezindheid. Vooral dank zij de samenbundeling van krachten heeft het dorp zich als zakencentrum in de Advertentie EERSTE PAAL VOOR ULO-SCHOLEN IN ZIERIKZEE Van onze correspondent ZIERIKZEE. In aanwezigheid van het college van B. en W. van Zierikzee Is in het uitbreidingsplan Maltha gister middag de eerste paal geslagen voor twee nieuwe ULO-scholen, een bijzonde re en een openbare. De plechtige handeling werd verricht door de inspecteur van het lager onder wijs, mr. L. G. Wolff. De beide scholen worden onder één dak gebouwd. Het natuurkunde- en het tekenlokaal zullen gemeen scappelijk worden gebruikt. De bouw wordt uitgevoerd door aanne mersbedrijf Anton ten Hoeve te Klun- dert; de architectonische leiding heeft het architectenbureau Rothuijzen en Van 't Hooft te Middelburg. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen yonderent De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge* leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid* delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel alzonderlijk. am Tegen pijnen en griep. Geschikt voor gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro*. Van onze correspondent TERNEUZEN. De kantonrechter van Terneuzen kreeg voor het meren deel verdachten achter de groene tafel, die zich bezondigd hadden aan de ver keersregels. L. H., handelaar te Terneu zen, had op 5 juli met zijin bromfiets, komende uit de Julianastraat en rechts de Axelstraat inrijdende geen voorrang verleend aan de bromfietser J. A. B., die daardoor kwam te vallen en schade aan zijn bromfiets opliep. B. als getui ge gehoord, zei, dat H. wel rechts had gereden maar dat hij zijn bocht te ruim had genomen. Ook getuige J. L., die achter B. fietste gaf dezelfde verkla ring. De officier achtte het feit bewe zen. De Axelstraat is een voorrangsweg en daarom had H. moeten wachten. De vader van B. wilde de civiele vordering- van f 132,50 verlagen tot. f 100.-. Eis 25 gulden of 14 dagen. i Omdat hij met zijn bromfiets niet bij het stopbord, op de kruising Zuidsingel te Axel, had gestopt hoorde L. D., lood gieter te Axel, 12 gulden of 3 dagen te gen zich eisen. Mr. v. d. Belt wilde re kening houden met de financiële omstan digheden en veroordeelde hem tot 10 gul den of 2 dagen. J. S., kunstschilder te Axel, kreeg op de rijksweg Axel-Koewacht storing aan zijn motor-accu, waardoor hij zijn licht moest overschakelen op de magneet. Hierdoor was het achterlicht te zwak en soms niet te zien. De officier eiste 6 gulden of 1 dag. Uitspraak conform. W. D. R., heler te Terneuzen, was sa men met zijn neef P. M. D. J. op zijn erf aan de Koedijk aan het schieten mef een buks. De passerende fietser H. riep hem toe Schiet maar" en omdat R. dacht dat de afstand toch ver genoeg was deed hij dit, waardoor H. aan zijn oor geraakt werd. Mr. Andrea vond dit van R. baldadig, eiste 30 gulden of 6 da gen met teruggave van de in beslag ge nomen buks. Uitspfaa'k conform. J. A. R., slager te Honteaiisse, had op 26 juli met zijn auto, die hij te Hulst draaide, de hem achterop komende Bel gische auto, bestuurd door M., niet be merkt waardoor een botsing het gevolg was. Daar de schade reeds was betaald, waarvan de eerste 50 gulden voor reke ning van R. kwamen, eiste de officier 20 gulden of 4 dagen, wat teruggebracht werd op 15 gulden of 3 dagen. C. J. L., chauffeur te Zaamslag. had op de weg Zaamslag-Sluiskil met zijn met zand geladen vrachtauto, achter uitrijdende, de auto van mevr. C.-B. ge raakt. De handrem werkte totaal niet. Ook was de wagen te zwaar geladen. W. K. K. te Pijnacker. thans opzichter te Zaamslag, was gedagvaard, omdat hij opdracht zou hebben gegeven tot het te zwaar iaden van de auto. Daar bewe zen kon worden dat dit niet het geval was, werd K. vrijgesproken. Tegen L. was de eis 20 'gulden of 3 dagen. Dit werd door dé kantonrechter terugge bracht tot 15 gulden of drie dagen. strekt, die kans geven op een honderd tal fraaie prijzen. Zowel in de actie voor de bejaardensocieteit als in die voor de wijkverpleging is in beide gevallen de hoofdprijs: een centrifuge, de zo zeer be geerde sneldroger voor de huisvrouw. Het leidt geen twijfel of de kopers uit Kapelle en wijde omgeving zullen profi teren van de zo aanlokkelijke winkel actie, die bovendien ten goede komt aan twee zo sympathieke instellingen ter plaatse. Voor de middenstand in andere plaat sen, waar misschien tot dusver gezamen lijke acties nog niet mogelijk waren door gebrek aan eensgezindheid en door te weinig saamhorigheid, kan datgene wat men in Kapelle heeft weten te bereiken in betrekkelijk weinige jaren, een les zijn. De les van: wat samenwerking ver mag. KAPELLE. De middenstandsvereni ging Handelsbelangen te Kapelle heeft besloten dit jaar twee winkelweken te organiseren en wel van 612 november en van 13 tot 19 november. Aan deze winkelweekaktie wordt door vrijwel alle winkeliers van Kapelle en Biezelinge cleel genomen. Bij aankoop voor een bedrag van f 1 zal een korting worden gegeven in de vorm van een gratis lot voor de loterij ten behoeve van de Bejaardensociëteit en de vereniging voor wijkverpleging. Op deze loten zijn vele waardevolle prij zen beschikbaar gesteld. Deze worden uitgeloot direct aan het eind van iedere aktieweek. ST. MAARTENSDIJK Ze vinden het op Tholen eigenlijk niets bijzonders, 't Is maar wat je gewend bent. Toch zullen de meesten onzer lezers wel niet weten, wat nu eigenlijk een „stokman" is, laat staan dat ze er ooit een gezien hebben. Want deze officiële kerkelijke functie mag dan op het eiland Tholen nog op enkele plaatsen in ere zijn gehouden, in overige delen vrijwel nergens elders in Zee land kom je meer zo'n officiële „stokman" of „hondeslaeger tegen. 0 Een van die „laatsten der Mohi kanen" is siokm-n Van der Rhee (64) uit St. Maarte n s - d k Hij had er begin volgend jaar mee willen ophouden, maar waar schijnlijk zal hij wel aanblijven, want zoals de stokman het zei „d'r bint nooit zovec' lefhebbers voor dat baentje..." Met de heer P. Ja®,pe£®fr' districtsopzichter van de Centr. Dienst voor bouwtoezicht te St. Maai- tensdijk. die graag in het verleden en in interessante oudheden snuflelt. heb ik het nog even over de functie van stokman gehacl. In vroeger jaren droeg de stokman zorg voor dc algemene orde en hield vooral toezicht op de baldadige jon gens en binnen slippende honden. >jjn wapen" en tegelijkertijd zijn waardigheidsteken was een stevige stok die hem de naam stokman be zorgde. Elders in de provincie werd hij ook wel „hondenslaeger ge- noemd. Toen het kerkbezoek van de honden afnam tengevolge van dc angstaan jagende stok, bepaalde de stokman zich meer tot liet toezicht op de jeugd. Zo is het in enkele plaatsen in Zeeland vandaag de dag nog, al hoewel er vrijwel nergens meer een officieel aangestelde stokman te vin- den is. In St. Maartensdijk is dus Van der Rhee de „jeugdopziener". Dezer dagen plaatste het kerkbestuur een advertentie, waarin het sollicitanten opriep voor nog een stokman, want Van der Rhee kan maar op één plaats tegelijk zijn. Voorzover bekend, zijn er geen gegadigden gekomen, zodat de kerkeraadsleden dit toezicht op de galerij wel om de beurt zullen moeten blijven uitoefenen. Lief de- beurt" wordt dat genoemd, alhoe wel de liefde voor zo'n beurt nu niet zo erg groot is, hetgeen zich laat ver staan. Is zo'n stokman dan nodig? heb ik gevraagd. Ja, meende men, in onze kerk wel. Want achter de preekstoel staan rijen banken die niet verhuurd worden en die nu eenmaal weinig in trek zijn. Daar hokt de jeugd dus samen, en waar jongelui bij elkaar zynNatuurlijk daar zijn liet kin deren voor. De nieuwe predikant, ds. Van der Haar, zou wel graag zien, dat de kinderen voort aan bij hun ouders giygen zitten, maar ja, zover is het nog niet. De traditie spreekt een woordje mee. ,,Lang geen gemakkelijk werk", vertelde stokman Van der Rhee mij, ..soms heb ik wel honderd kinderen onder mijn hoede." Maar hij heeft de wind er aardig onder en zijn ogen doen meer dan het „wapen". THOLEN Het stadsbeeld in THOLEN heeft sinds enkêle ja ren iets nieuws. Wie tegen kof fietijd of omstreeks het imiddag- uur daar een kijke neemt, komt ge kunt er de klök op gelijk zetten twee jongedames tegen. De dagelijkse corvee-ploeg. Mimi Boogaard (rechts) en Corrie Koopman uit St. Maartensdijk doen hun ronde. Foto Zeeuwsch Dagblad) Stokman Van der Rhee uit St. Maartensdijkopziener over honderd baldadige kinderen. (Foto Zeeuwsch Dagblad Met een schortje voor en koket te, spierwitte mutsjes om (de springende haren. En altijd ge wapend met dienbladen, kopjes of borden. Het is de dagelijkse corveeploeg van de plaatselijke landbouwhuishoudschool. Bin nenkort verdwijnt dat corvee duo van de straat. Ik zal u ver tellen waarom. Het is allang geen geheim meer, dat de ZLM-huishoudschool in Tholen (met bijna 200 dagleerlingen van het gehele eiland en een 80-tal avondcur sisten) uit de haar toegemeten school ruimten puilt. Wist u dat de leerlin gen in vijf gebouwen over de stad verspreid zijn? Drie lokalen in hou ten barakken, een in een vereni gingsgebouw, twee in een timmer manswerkplaats en twee' lokalen met keuken in de oude lagere school. Voor gymnastiek moeten de meisjes bovendien nog bij de Ulo op bezoek. „Een wonderbaarlijke verhuizing steeds," vertelde de nieuwe direc trice, mevr. Van VI i e t - Schipper mij, toen ik even pools hoogte kwam nemen. Ze nam het nog al van de vrolijke kant op en zei zich te verheugen over het feit, dat de leerlingen zo nog eens een frisse neus kunnen halen. Toch verlangt zij en niet minder de andere leer krachten, die al enkele jaren met de schoolnood tobben naar de datum, dat de nieuwe, moderne school met twee verdiepingen en acht lokalen plus gymzaal zal verrijzen aan het terrein naast rusthuis ,,Ten Anker". Dat zal niet lang meer duren. Van de zijde van de Z.L.M. ver nam ik, dat er gerede hoop bestaat dat de goedkeuring in januari, a.s. afkomt. In elk geval denkt men de nieuwe school in 1959 te kunnen aan besteden, zodat de nieuwe cursus in 1960 met schone lei in een prachtig nieuw gebouw kan beginnen. (Hier over leze men elders in ons bladL Kijkt u dus de beide witgeschortc en koket-gemutste meiskes nog maar eens goed aan, als ze hun corvee ronde doen door de stad. Dat gaat weldra verdwijnen. Maar allen die iets met de huishoudschool te ma ken hebben zijn er allerminst rouwig om. Ik kan het me levendig indenken. VLISSINGEN. Het gewest Zeeland van de K.N.S.B. kwam te Vlissingen in hotel Kiviet in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer L v d. Hiele uit Veere. De wnd. voorzitter begroette de K.N. S.B.-voorzitter Mr. Vliegen en bracht dank aan de heer Derckx, die in de op richtingsjaren van het gewest, de vereni ging tot grote Steun is geweest. Besloten werd een telegram naar de heer Derckx in Budel te zenden. De kampioenschappen werden toegewe zen aan Middelburg voor het hardrijden en Oostburg voor het schoonrijden Vol gend seizoen Oostburg hardrijden eii Vlis singen schoonrijden. Heinkenszand zal een nationale baanwedstrijd hardrijden houden en Veere schoonrijden. Als rayonleider voor het jeugdschaat- sen werd benoemd de heer 'A. Haag te Middelburg. Te Middelburg zal nu naast Oostburg een centrale droogtraining worden ge houden onder leiding van de heren J. Wolthers en Jan de Jager, de Zeeuwse kampioen. Het gewest zal subsidie ver lenen aan Oostburg en Middelburg voor deze trainingen. Het bestuur werd samengesteld als volgt: L. v. d. Hiele, Veere. voorzitter; F. A. Kolijn. Oostburg. secr.; A. Groos- man. Sluis, penn.m.: B. Franeke. Zierik zee; J. de Bruijn. Colijnsplaat; M. Kuzee, Heinkenszand, M. H. v. Prooijen, Oost burg; A. Haag. Middelburg en een vaka- ture te vervullen door Tholen—Krabben- dijke. De commissie schoonrijden bestaat uit de heren A. Tavenier. Middelburg: M. Ku zee, Heinkenszand: J, v. Leeuwen, Kat- tendijke; H. v. Iwaarden, Sluis en 1 va- kature door SchouwenDuiveland te vervullen. De commissie hardrijden bestaat uit de heren A, Haag, Middelburg; G. de Jager, Wolphaartsdijk; W. S. Mijnheer, Vlissin gen; P. I. Simpelaar, OdStburg en 1 va- kature door Schouwen te vervullen. Verrassende zege van Mes op Veenstra Van onze dammedewerker In de wedstrijden van de vierde ron de om het persoonlijk damkampioen schap van Zeeland le klas heeft H. Mes een verrassende zege behaald ..op J. A. Veenstra. L. Boogert dwong door een prachtige coup-du-tureslag R. Duse- bout remise af. De uitslagen luiden: A. v. GemerdenJ. Louwerse 1—1. J. A. VeenstraH. Mes 0—2, F. v. Grevinga A. A. v. d. Mark 02, Ph. Haverhoek K. J. Franke 02, J. v. IwaardenE. L. Verschoor 20, L. BoogertR. Du- sebout 11. Uitslagen junioren- oom petitie Slechts drie wedstrijden gingen zater dag door voor de juniorencompetitie. Dat waren: groep B III: RCS B IIOostka- pelle B I 15, groep B VIII: Drei- schor B IZierikzee B I 3—1, groep B IX: Zonnemaire B IRenesse B I 2—4. Sl. Annaland Bromfiets aangereden De heer W. S. uit Sint-Annaland. die zijn bromfiets aan de kant van de weg had staan, kwam tot de minder aange name ontdekking, dat een passerende vrachtauto tengevolge van het gladde wegdek slipte en met de bromfiets de sloot inreed. De bromfiets werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. WOLPHAARTSDIJK. Maandag 17 november a.s. hoopt het echtpaar B. van der Kreeke-M. van der Kreeke-Verrijzer, Bijsterweg 24 te Oud-Sabbinge, gemeente Wolphaartsdijk, zijn zestigjarig huwelijksfeest te vieren temidden van familie, vrienden en kennissen. De heer Van der Kreeke is 85 jaar, zijn vrouw 81 jaar. Zij genieten beide, ondanks de hoge leeftijd, die zij mochten bereiken, een goede gezondheid. De heer Van der Kreeke. die. evenals zijn vrouw, veel gevoel heeft voor gezonde humor, is vroeger landarbeider geweest. Het a.s. diamanten echtpaar heeft vier kinderen en negen kleinkinderen. ST. MAARTENSDIJK. De gemeen teraad van' St. Maartensdijk heeft gister morgen besloten de Ned. Herv. gemeente aldaar een subsidie van 10 r; te ver lenen (met een maximum van 25.900) over hel aanvullende bedrag dat alsnog nodig blijkt te zijn voor de restauratie van de kerk. De heer A. P. Geluk (rechtse groep) had bezwaren tegen het voorbehoud, dat door b. en w. in het voorste] werd ge maakt, dat boven de thans toegekende subsidies in geen geval meer extra sub sidie zal worden toegekend. Zijn voorstel werd echter verworpen met 43 stem men. Het voorstel van b. en w. werd aan vaard met de stemmen van de heren Geluk en M. L. Koopman (Rechtse groep) tegen. De voorstellen betreffende salarismaat regelen, uitvoering openbare werken, TERNEUZEN. In de bovenzaal Van Hotel „Centraal" te Terneuzen werd af scheid genomen van de heer J. F. C. Brandt die 35 jaar loods is geweest en wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de dienst heeft ver laten. Nadat de heer C. Iieeres als oudste binnenloods allen had welkom geheten, dankte hij de heer Brandt voor de goede zorgen die hij steeds aan de dienst heeft gegevéh. Kolonel Ter Poorte sprak ook namens de Directeur-Generaal. Twee dagen geleden, aldus Kolonel Ter Poorte, hebt gij de dienst verlaten en ik ben blij nu ook eens buiten de dienst met u allen samen te zijn en nu eens niet over dienst en rusturen te moeten praten. Spr. zei, dat als er een van de ouderen weg ging dit een verlies voor het loodswezen is. Bij het naslaan van de rapporten is gebleken dat de heer Brandt steeds ge lukkig gevaren heeft en van akelige her vleeskeuringsdienst, destructieverorde- j inneringen was er niets te vinden, ning en verpachting, waarover wij reeds De commissaris van het loodswezen te eerder schreven in ons blad, werden met algemene stemmen aangenomen.. Benoemd werden tot onderwijzers in vaste dienst aan de o.l. school de heren N. Mons en J. Priem. Het voorstel .betreffende de verpach ting van het industrieterrein werd aan gehouden, omdat de raad wil zien of er niet meer gegadigden zijn dan de ge noemde twee eventuele pachters. De begroting 1959 werd aangebpden. In de eerstvolgende raadsvergadering zullen deze worden behandeld. De heer Geluk merkte tijdens de rond vraag op, dat het rusthuis „Ten Anker" zulke hoge tekorten op de begroting heeft. De burgemeester deelde mede, dat dit vooral veroorzaakt wordt door de afschrijvingen, die aan de zeer hoge kant zijn. Er is daarom reeds advies gevraagd door het bestuur van „Ten Anker" be treffende de hoge afschrijving. KERKWERVE. Een personenauto is gistermorgen omstreeks acht uur op de zandweg te Kerkwerve geslipt door het gladde wegdek. De wagen kwam in de sloot terecht. De chauffeur kwam met de schrik vrij; zijn auto werd ook niet beschadigd. Met een G.M.C. kon de wagen op het droge worden gebracht. Terneuzen, A. K. de Vries, haalde ver schillende punten uit de historie van het loodswezen aan en vertelde hoe de vader van de thans afscheid nemende loods tegen zijn 13-jarige zoon had gezegd „Ga de deur uit en doe eerst eens wat mensenkennis op". Commandant De Vries bracht dank voor de prettige samenwerking en het begrip dat hij steeds heeft betoond. Ook mevrouw Donse werd in deze dank be trokken. De heer J. de Jonge was de spreker, die namens de buiten- en binnenloodsen het woord voerde. Steeds was het met weemoed dat er afscheid genomen werd. omdat het ploegje van ouderen zo klein werd. Hij herinnerde aan de prettige tijd die samen was doorgemaakt. Hij wilde van de traditie, het aanbieden van een leunstoel en schemerlamp, afwijken en bood de heer Brandt die een verwoede knutselaar is daarom een set gereed schappen aan. De tolk van de bootslieden was H. A. Heensen. Ook hij bracht dank voor de prettige samenwerking die tussen beide dienstel) bestond en schetste de heer Brandt als een uiterst bekwaam iemand met een groot karakter. Als blijk van waardering overhandigde hij een aan vullingsset met gereedschappen en een waardebon. De heer Brandt zei in zijn dankwoord dat het zijn werk niet was om te praten en hoewel hij veel te zeg gen had wou volstaan met de woorden: „Heel veel. dank!"

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4