Heerschappij van de krappe beurs Eerst een hap toen de klap J3a/ms.Jtr.e.huid7 z1 DE NATUUR Fijn, woensdag A Week doorzagen... en melkfles omspoelen! Petsie Pelle KAPPIE en de zeeplantage OPNEMEN IN STADSWIJK „Maar*' Cijfers in en om uw huis Rijwielpad langs kust nadert voltooiing Uit de kerken Iets goeds EF DE VOLGENDE KEEK Wol of niet doorwerken? DAG-PUZZLE Meer criminaliteit, minder moord tf Pi Ï1 fff) de schildpad.Zonder schildpad ^f1' hoeven we niet m®elf Gemeentelijke Bouwkds bevoordeeld Woensdag 5 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag.. 2 Auto in poffertjeskraam AMSTERDAM A.N.PTwee poffertjes etende bezoekers in een Amsterdams etablissement kregen gistermiddag de schrik van hun leven. Met een snelle, zijwaartse sprong redden zij ongetwijfeld hun leven, toen een kleine zwarte personenauto het (lege) terrasje opreed, de houten voorwand van de kraam verbrijzelde en naar binnen schoot. Het ongeluk gebeurde op de hoek van het Weteringcircuit en de Vijzel gracht. De auto was achter een tram om gekomen en kon een bestelwagen niet meer ontwijken. Hij reed tegen deze wagen op, draaide een hele slag om en vervolgde zijn weg in de rich ting van de poffertjeskraam. De ravage in de kraam was groot. Nie mand werd gewond. Advertentie DaDyderm-Zeep Ontmoeting tussen nieuw en oud. Ofwel: twee groepen bejaarden aan de morgenkoffie in een der moderne Nederlandse pensiontehuizen. „De rillingen lopen me over de rug, als ik er aan denk dat we onze bejaarden laten zitten in hy permoderne stoeltjes", zei een Nederlandse die zich overigens heel verdienstelijk maakt voor het bejaardenwerk. Waarom?, vragen wij. Zjj voelen zich ook in deze omgeving zeer wel thuis. Liever deze lichte, vrolijke tinten dan de neer drukkende sfeer van vroeger. Helaas is er voor velen maar één bezwaar: de prijs. door Th. van Bergen HOE graag zou ik nu een juichend-enthousiast verhaal schrijven over de moderne centra voor bejaarden. Directrices hebben me terecht een beetje trots en blij rondgeleid en alles laten zien, tot de eigen prachtige wasserijen en de (niet gebruikte) knutselruimten toe. Ik heb er met de bewoners kunnen praten zoveel ais ik wilde, op hun kamers met hun eigen vertrouwde meubels om zich heen, in de werkelijk gezellige zalen, waar zij elkaar kunnen ontmoeten, hun belevenis sen uitpraten en aan ,,vrijetijds"besteding doen. Het was me allemaal erg duidelijk: de mensen hebben het er hijzonder naar hun zin, zij voelen er zich volkomen „thuis", ook al slapen zij in heel andere bedden dan vroeger, al zitten zij met hun tachtig en meer jaren in lichte, moderne stoeltjes. Het schijnt hen niet te deren. Zij vinden het zelfs wel prettig, deze vrolijk-getinte gordijnen, die licht-gekleurde muren, die ge zellige hoekjes achter glas, de mooie tuinen, het vaak prachtige uitzicht. Dat beurt im- op, het stemt wat blijer en verdrijft zwaarmoedige mers alleen t gedachten. fEKER, directrices, het is fan tastisch. Alle gedachten aan een inrichting of gesticht blijven in uw gebouwen ver weg. Zij heb ben inderdaad meer van ..een visioen dat met idealisme en door ver vooruit zien werkelijkheid is ge worden". Ik kan me levendig voor stellen, dat menigeen in uw centra tot een doel is gekomen, zelfs een an der mens is geworden. Ik zou me zelf, als ik te zijner tijd alleen zou zijn, geen beter verzorgde oude dag kunnen toewensen. Nergens zorgen over, alles op zijn tijd, ver pleging bij ziekte, een grote mate van vrijheid, bezoek op ieder uur dat het bezoek wil komen, zelfs logees. Nooit echt eenzaam HPENSLOTTE zijn er die om psy- chologische redenen per se in het eigen huis willen blijven. Zij rekken het zo lang mogelijk, tot op het onverantwoorde af soms. ..Alsjeblieft niet naar een inrich ting", zeggen zij dan, nog steeds met de schrik in het hart voor wat zij zijn' blijven beschouwen als het verfoeide oude mannen- en vrouwenhi^is. Nog liever zijn zij in bijna alles afhanke lijk van de hulp door kinderen of bu ren. En toch: hoeveel bejaarden die het hoofd altijd fier rechtop gedragen hebben omdat zij een behoorlijk be staan konden leiden, moeten nu het hoofd buigen. Bejaardenzorg is, de be jaarden bij alle gevaren die hen omringen, helpen zo lang mogelijk zelfstandig ie blijven, met gelijke rechten als de anderen en temidden van die anderen. De overheid komt daarom meer en meer terug van de idee, dat er steeds meer er. alleen maar tehuizen moeten komen, waarin ouder wordend Nederland „goed is opgebor gen". Zij streeft er nu naar, dat de mensen na hun vijf en zestigste zo lang mogelijk zn hun „eigen" huis blijven. Dat is gezond, want zij zijn dan actief bezig en voorkomen ongemerkt dat allerlei kwaal tjes en kwalen bezit gaan nemen van het lichaam. Ideaal zou zijn: in mindere mate tehuizen of inrichtingen (hoe voortreffelijk die ook kunnen zijn)' en in de plaats daarvan eigen, specifieke be jaardenwoningen. Maar dan opgenomen in de stadswijken, zodanig dat de bewoners geholpen kunnen worden met boodschappen, was doen. koken, en deel blijven uit maken van de gemeenschap. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het rijwielpad langs de kust van Zandvoort ngar Schevenin- gen nadert zijn voltooiing. Het zal vol gend jaar klaar zijn. Het gedeelte van de provinciegrens tot Zandvoort, op Noordhollands ge bied dus, was al klaar, maar kon nog niet in gebruik worden genomen door 'het ontbreken van het Zuidhollands ge deelte. De provincie Zuid-Holland is nu met! de aanleg van het ontbrekende deel i van het rijwielpad drie meter breed' met een asfaltverharding begonnen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud dorp P. de Jong te Kootwijk. Bedankt voor Zierikzee (toez.) W. C. Ligthelm te Lekkerkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw- Vennep S. de Vries te Buitenpost. Aan genomen naar Workum D. Middelkoop! te'Zaamslag. Bedankt voor Alphen aan! de Rijn H. R. Groeneveld te Urk: voor Avereest Jac. Boonstra te Zwaagwest-j einde. •Geref; Gemeenten. Beroepen te Wer kendam H. van Gilst te Dirksl'and. Uitspraak gasthuiskwestie Goes opgeschort UTRECHT (ANP") De Centrale raad van beroep te Utrecht heeft de uitspraak in de Goese gasthuiskwestie voor onbepaalde tijd opgeschort. Deze maatregel is getroffen om de mogelijk heid van een minnelijke schikking tus sen partijen het gemeentebestuur van Goes en de 'geneesheer-directeur dr. G. Scherphuis nog open te laten. 20 PLOTSELING begin hij de draak te steken met sommige collega's, die een heel andere manier van spelen hadden, over het belache lijke van die ouwe traditie, van maskers en kothurnen. Hij stond op, imiteerde het spel van zijn collega Strathocles, liep door de kamer, zodat de groene chamber- cloak losging. Demetrius Liban droeg sandalen zonder hakken, maar zoals hij nu heen en weer liep leek het alsof hij toch ko thurnen aan had en voelde men heel zijn opgeblazen natuur. Jozef nam een aanloopje. Heel bescheiden prees hij de discrete, maar toch duidelijke toespeling van Demetrius Liban op de geld man Reginus. De acteur keek hem plotseling aan. ,,Die passage is u dus bevallen?", vroeg hij. „Dat doet me plezier, want ze heeft het eigenlijk niet zo gedaan als ik had verwacht." Jozef ver telde nu, vol vuur maar toch be scheiden, hoe zeer hij door de voorstelling gepakt was; miljoe nen lijfeigenen had hij in zijn le ven gezien, maar nu eigenlijk pas voor de eerste maal gemerkt en gevoeld, wat lijfeigene-zijn bete kende. De acteur stak Jozef zijn hand met vele ringen toe. Het deed hem goed, zeide hij, dat iemand die juist uit Judea kwam zó door zijn spel onder de indruk kwam. Jozef moest hem uitvoerig vertellen, hoe en waarom elk' kleinigheid hem getroffen had. De acteur luisterde, dacht na over Jozefs woorden en at langzaam een soort sla, die naar men zei zeer gezond moest zijn. „U komt dus uit Judea, dr. Jo zef", veranderde Demetrius Liban ten slotte van onderwerp. „Mijn dierbare Joden, die ik met heel DIAMANT is het huwelijksfeest, dat het echtpaar U. Titulaer-Korsten in Ble- rick vandaag viert. Bruid en bruide gom zijn elk 85 jaar oud. Het zal een grote drukte zijn op het feest: acht kinderen en 46 kleinkinderen vieren het mee. IJFTIEN jaar is het leerling-verkoop stertje in Neurenberg nog maar, waar van de directie onlangs aan haar ou ders schreef: „Daar uw dochter haar werk met grote ijver en aanleg ver richt, is onze omzet met vijftig pro cent gestegen. Onze erkentelijkheid voor haar werk zouden wij graag doen blijken door giften in natura." De ou ders slikten niet alleen de brief als zoete koek, maar ook de hoeveelheden kostbare kleren, die het veelbelovend meisje mee naar huis bracht. Hoe veelbelovend zij wel was bleek later pas: de politic nam de kleren (ter waarde van een slordige vierdui zend gulden) in beslag. Het „ijverige" meisje had ze gestolen. De brief had zij ïelf geschreven. SCHULD BEDRIJFSONGEVAL Fabrikant vrijgesproken AMSTERDAM (ANP) De rechtbank te Amsterdam heeft de 59-jarige fabri kant W. A. uit Amsterdam vrijgespro ken van schuld aan een bedrijfsongeval in Otten's oliefabriek in Weesperkars- pel. Drie arbeiders kregen op ,1 juli ern stige brandwonden bij het schoonmaken van een stoomketel, waarvoor antikal- zit, een oplossing met negen procent zoutzuur, werd gebruikt. Plotseling ont stond in de ketel een heftige reactie en de vloeistof spoot door het mangat naar buiten. De fabrikant van het middel was ten laste gelegd, dat hij onvoorzichtig een mandfles met zestig liter antikalzit in de stoomketel had doen leegstorten en daarbij had verzuimd te controleren, hoeveel water nog in de ketel was en hoe snel het middel werd toegevoegd. De officier van justitie had een boete van vijfhonderd gulden en twee maan den heebtenisstrafvoorwaardelijk ge- eist. mijn hart ben toegedaan", zei hij verwijtend doch tevens verzoe nend, „gaan me meer ter harte dan alles ter wereld. In de He breeuwse synagoge vervloeken zij mijn naam, alleen omdat ik de talenten gebruik, die God de Heer me geschonken heeft, en maken ze de kinderen bang voor me. Ik kan vaak paars van woede worden, zó erger ik me dan oVer hun ge borneerdheid. Maar als ze de een of andere gunst in de residentie moeten vragen, komen ze bij mij en kletsen me de oren vol. Daar voor is Demetrius Liban dan weer goed genoeg." „Nu ja," zei de jónge Anton Marullus, „we weten nu langza merhand wel, dat Joden altijd wat te. mopperen hebben." Ineens sprong de acteur op, liep door de kamer en schreeuw de woedend; ,,Zo iets duld ik niet. Ik duld niet, dat er in mijn huis iets kwaads van de Joden wordt gezegd. Ik ben zelf Jood." Anton Marullus kreeg een kleur als Vuur, probeerde te lachen, maar dat lukte hem niet, zodat hij een paar excuses stamelde. Demetrius Liban luisterde al niet eens meer naar hem. „Judea", zeide hij. „Het land Judea. Jeru zalem. Ik ben er nooit geweest en heb de tempel nooit gezien, maar ik zal er zeker eenmaal naar toe gaan en mijn lam op het altaar offeren." Weemoedig en dwepend blikten zijn grijs-blauwe treurige ogen uit zijn bleek kwabbig gezicht. „Ik'kan meer dan wat u van me gezien hebt." Hij wendde zich tot Jozef en deed erg gewichtig en geheimzinnig. „Ik heb een plan. Als me dat lukt, ja, dan verdien ik werkelijk mijn titel en ben ik ,,de eerste toneelspeler van mijn tijd". Ik weet precies, hoe ik dat doen wil. Het is alleen maar een kwestie van durf. Bid voor me, dr. Jozef Ben Matthias, dat ik de moed daartoe vind." Anton Marullus legde vertrouwe lijk en vleiend zijn arm om de hals van de acteur. „Toe, lieve, lieve Demetrius, vertel ons nu eindelijk uw plan," smeekte hij. ,,U spreekt er vandaag al voor de derde maal over." Demetrius Li ban liet zich niet vermurwen. „De keizerin wil ook al", zei hij, „dat ik haar mijn plan vertel. Ik ge loof, dat ze er veel voor over zou hebben, als ik het plan ten uit voer bracht." Hij lachte ruw. „Maar ik denk er niet aan," voeg de hij er aan toe. Wordt vervolgd Advertentie LJ Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbij! Als die grote „maar" er maar niet was. De „maar" die deze centra slechts binnen het bereik van een be trekkelijk kleine groep doet komen. Hier wringt de schoen toch heus een beetje. Het gevaar dreigt dat juist degenen die er financieel het slechtst voorstaan, het minst toekomen aan een plaatsje in een dergelijk tehuis. Dat zijn meestal ook de mensen die een zwaar leven achter de rug heb ben, met hard werken, slechte huis vesting, weinig inkomen, ten einde raad de steun". Het zijn precies de mannen en de vrouwen die door het harde ploeteren, de pijnigende zorgen het meest behoefte hebben aan een verblijf in een dergelijk tehuis. DAT zij er veelal toch van ver stoken blijven heeft meer dan één oorzaak. De meesten van hen hebben niet meer op te maken dan wat zij iedere maand aan A.O.W. kunnen gaan afhalen. Dat is met ingang van 1 november 132 per maand voor gehuwden en 81 voor ongehuwden. De nieuwe tehuizen die ik bezocht heb kosten echter aanzienlijk meer. Een katholieke instelling met 150 be woners vraagt prijzen van 135 tot 325 per maand. Vijftien van hen kunnen dat niet zelf betalen en wor den geholpen door de gemeentelijke dienst voor sociale zaken In een christelijk pensiontehuis be talen negentig bewoners 160 tot 235 per maand. Dc gemeente helpt er twintig. Van de 240 bewoners van een gemeentelijk pensiontehuis-flatgc- bouw kan de helft de tweehonderd gulden pensiongeld of de 15-16 huur per week opbrengen. Voor de anderen moeten de kinderen, de kerk of de gemeente bijspringen. Van die minst draagkrachtigen zijn er dus niet zo heel veel opgenomen. En de wachtlijsten zijn lang. Dit is het nu juist: men wil iets goeds bouwen, dat niet alleen nu. maar ook na jaren nog „modern" is. Het moet op de toekomst zijn afge stemd. Door het hoog opvoeren van1 de technische outillage komt men echter financieel in de sfeer van de dure ziekenhuisbouw. Menigeen vraagt zich dan ook af, of deze com-i plexen zó duur (of: zó mooi) moeten zijn. dat er' soms alleen een bepaal-1 de. geselecteerde groep mensen in kan wonen. Die het vaak minder hard nodig hebben dan anderen, maar evengoed de ruimte blokkeren. Men zal willen tegenwerpen, dat die „anderen" toch kunnen aanklop pen bij sociale zaken. Natuurlijk, dat kan, als de kinderen niet kunnen hel pen. Maar dat is een afschuwelijke gang Hij lijkt op de armenzorg uit vroeger dagen, waarheen te gaan bij na een schande was. Ziehier wat de cijfers over 1955 heb ben geopenbaard. Tachtig procent van de echtparen boven de 65 jaar beschikte over minder dan driedui zend gulden per jaar. Bijna de helft van alle bejaarden had een jaarlijks inkomen van zelfs nog geen tweedui zend gulden. Dat klinkt al in-droevig, maar de gedetailleerde gegevens zijn nog erger. Van de bijna 38.000 gehuwden (in de gemeenteklasse 1) die in 1955 uit keringen ontvingen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening, wa ren er 4798 zonder enig ander inko men, 7345 met 150 tot 200 en slechts 464 met bijna tweeduizend gulden. Voor man én vrouw! Bij de ongehuwden van 65 jaar of ouder wa ren er 15.873 zonder iets. 14.754 met nog geen tweehonderd gulden, 171 met een bedrag" tussen de 130 en 1350. j^R zijn nog veel meer cijfers, maar deze paar zijn dunkt me al genoeg voor het verkrijgen van een heel nare indruk. Nog on langs heeft daarom de heer E. Bredewout. oud-wethouder van Zwolle, bij de minister-president aan gedrongen op een noodregeling De minimale pensionprijs zou volgens hem gebaseerd moeten zijn op de hoogte van de uitkering ingevolge de AOW Hoe meer bejaarden zich in een centrum een plaatsje kunnen veroor- oorloven, des te meer woningen ko men er voor anderen beschikbaar, zegt de heer Bredewout. Hij gaat zelfs zover, te veronderstellen dat er op ongeveer 800.000 gegadigden 300.000 a 350.000 woningen vrij zullen komen. Hetgeen zou betekenen, dat vrijwel al le bejaarden hun huizen zouden moe ten verlaten. En dat is nu precies wat de regering wil voorkomen. Lychnis chalcedonica pleegt men ook wel Kooltje vuur of B-randende Liefde of Lak van Konstantinopel te noemen; een mooie en rijk bloeiende overblij vende tuinplant die speciaal op de achtergrond in de border veel voldoening kan schenken. De plant is volkomen winterhard en afdekken is niet nodig. U dient wel voor een beschutte en zon nige standplaats te zorgen. Ze ver langt ook veel voedsel en het is wel nuttig wat oude mest onder te spitten; verse mest kan men maar beter niet gebruiken. No. 21 Omschrijving Horizontaal: 1, ineenstorting, debacle; 5. rivier in Rusland; 8. ontvang zaal; 9. insekt; 10. afkorting, 11. snijwerk- tuig, 14. binnen, 15. terechtkomen, 18. het aanwezig zijn elders, 19. toestel dat licht in elektv. energie omzet, 21. afkorting, 22. telwoord, 23. spil, 25. garnizoensplaats, 27. Ierland, 29. landtong, 30. incasseren. Ver ticaal: 1. toiletartikel, 2. al cohol. drank, 3. reeds, 4. straatventer (Fr.), 5. af'k .ting, 6. vettige vloeistof, 7. dame van gemengd bloed (Ind.), 12. heideplantje, 13. houwen, hakken. 15. ope ning, 16. vochtig koud, 17. egaal, 20. regel, 23. vlaktemaat, 24. vreemde munt, 26. loofboom, 28. binnen. van Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De minister van Jus titie heeft toegegeven, dat de laatste tijd inderdaad, zoals Tweede Kamerle den veronderstelden, een stijging van de criminaliteit alt te constateren. De stij ging die vorig jaar optrad in de sector „misdrijven tegen het leven" schijnt te worden gevolgd door een daling. Het aantal verduisteringen en vernielingen is ook gestegen, maar niet verontrus tend. omdat de bevolkingsaanwas niet in de cijfers is verwerkt. Opvallend is tenslotte, dat het aantal diefstallen met braak aanzienlijk is ge stegen. Dit alles blijkt uit de memorie van antwoord van minister Samkalden. 1 i •u 4 ti b- 7 /O !2 /c! ll /5 /b '7 '9 JO 2' m 2d 23 u 25 20 27 2è m ScT ©XI 49-6) Hoera, Petsie, we zijn goed Nu heb ik de boot vastge- gevaren! Daar heb je de boot van bonden. 1 lILc^Ls te roeien. We kunnen ons om het O overigensschip heentrekken. Ik moet even wat aan het touw doen, hoor Pelle, anders gaat er vast iets mis. Dan zouden we mid den in dit verhaal verdrinken. Oplossing san de orige puzzel Horizontaal: 1. ode, 4. adder, 8. finale, 10. ca, II. gas, 12. pad, 13. el, 15. ver, 16. rad, 18. ets, 20. sir, 22. et, 23. Ate, 24. I.eo, 26. re, 27. pieper, 29 kruid, 30. alk. Verticaal: 1. offer, 2. d.i., 3. eng, 4. als. J. de, 6. ecarté, 7. rad, 9. aas, 12. pee, 14. laster, 17. die, 19. sterk, 21. r»e, 23. ark, 24. lid, 25. opa, 27. pi, 28. «I. 17. Kappie en de zijnen brandden van verlangen om iets meer over de ge heimzinnige professor Bladergroen te weten te komen. Maar deze beduidde hen alleen maar om hem te volgen, ver der het eiland in. Daar werd de plan- tenvegetatie steeds weelderiger, zodat zij slechts met moeite vooruit konden komen. Maar toen Okki op een gegeven ogenblik zijn zakmes te voorschijn haal de om wat lastige takken weg te hak ken. hield de professor hem tegen. „Ben je mal, jongen?" vroeg hij met trillende stem. „Men mag de planten geen pijn doen! Men stuit ze dan zo licht in hun evolutie! Met zachtheid be reikt men veel meer.. Kijk zo!" En weer haalde hij zijn spuit tevoor schijn om het gebladerte te besproeien, dat daarop gewillig uiteenweek. „Deksels, u weet wel hoe met plan ten om te gaan," sprak Kappie bewon derend. ..Ach ja... hoe kan het anders Als men er zijn hele leven tussen heeft doorgebracht, raakt men er zo licht mee vergroeid," was het antwoord. ..Ik ken dit eiland op mijn duim., ten slot te heb ik het zelf doen ontstaan, niet, waar?" „Wel verbaasd!" riep Kappie uit. „Hebt u dit eiland hier in volle zee ge plant?" „Gekweekt," verbeterde de heer Bla dergroen. UTRECHT (ANP). De Bouwkas Nederlandse gemeenten maakt zich schuldig aan oneerlijke concurrentie, zo zegt de voorzitter van de Neder landse bond van bouwondernemers, de heer D. J. Beuker. De BNG is opge richt om kleine spaarders aan een eigen huis te helpen, maar verkoopt nu aan iedereen, die een bepaald be drag op tafel kan leggen, hele blokken woningen. Daarmee is de BNG Zujver een bouw bedrijf geworden, maar zij wordt gepro tegeerd door de overheid. De gemeenten aandeelhouders, die de aanzienlijke Winsten opstrijken geven aan de BNG bouwgrond op gemakkelijker voorwaar den dan aan het particulier bedrijfs leven, aldus de heer Beuker Hij vindt dat voor de BNG, nu zij zich ontpopt heeft als een winstmakend bouwbedrijf, dezelfde regelingen moeten gelden als voor particuliere bouwondernemingen. Aardgas bij IVieuwerkerk NIEUWERKERK A.D IJSSEL - De N.V. Nederlandse aardoliemaatschappij heeft bij Nieuwerkerk aan de IJssel enig aardgas aangeboord.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2