VUURZEE OP VLIEGVELD MELSBROEK Bluswerk belemmerd door gebrek aan waterleiding r)e 3 7 naar Nw. Guinea Tien mensen van brandend stationsgebouw gered FRIESE TWEELING WORDT VIJF Overweldigende opkomst bij verkiezingen in V.S. ffeifbeniÉ^ De Bilt: kouder GEREDDE NEGER APART OP GRATIS VAKANTIE De goede rede in Goedereede Wanhopig Nieuwe senatoren afgevaardigden en gouverneurs Regering akkoord met voorstel van mr. Witsen Elias Platteland Peking: Quemoy gebruikt gifgas VREUGDE VAN KAMERLID EXCELSIOR OP GOEDE WEG Eén uil joeg veertien kippen de dood in De West wil spreken over Statuut PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van onze correspondent BRUSSEL Sedert twee uur het is nu middernacht -brandt het nog niet geheel vol tooide. maar toch al enige maanden in gebruik zijnde stationsgebouw van het grote Brusselse 1 iegveld Meisbroek. Een troostelozer en wanhopiger beeld van machteloosheid kan men zich moei lijk voorstellen: verscheidene mensen bevinden zich op het dak van het aan alle kanten branden de gebouw. De brandweerladders zijn precies anderhalve meter te kort om de daklijst te hereiken en men probeert nu door middel van een helikopter de ingeslotenen te redden. Piloot Tremerie, die in de rampdagen van 1953 in Zeeland zovelen het leven redde, moet ook hier uitkomst brengen. Water is er nauwelijks en de brandweer kan niets uitrichten. Met slechts een slang probeert men de vuurzee te bestrijden. Al le telefoonverbindingen zijn ver broken. Er is geen licht meer en er heerst een panische verwar ring. Bij het licht van de brand zijn de laatste vliegtuigen van deze dag ver trokken. Inderhaast was erheen nood- doorgang voor de douane gemaakt. Uit alle ramen van het b'etonnen gebouw sloegen de rode vlammen en af en toe zag men op het dak de wanhopige sig- Piloot Tremerie van de Sabena, die in Nederland, tijdens de watersnood van 1953 zoveel mensen het leven heeft gered, was ook gisteravond by de brand op het Brusselse vliegveld de held van de dag. Met zijn helikopter redde hij verscheidene mensen van het dak van het brandende gebouw. nalen van de ingesloten mensen, die over een paar zaklantaarns beschikten. Terwijl de brandweerlieden in lange stoeten zich een weg zochten over het duistere veld, raasden ziekenauto's naderbij. Kolonnes brandweer auto's uit de ganse omtrek, ook uit Brussel zelf, zochten zich een weg over het totaal verduisterde vliegveld. Eindelijk arri veerden de lange ladders waarmee men een poging kon doen om de mensen van het gloeiende dak te redden. Terwijl Tremerie man na man ophees aan de lange dunne lijn, slaagden de brandweermannen erin een ladder op te zetten tegen een hoek van het hoge ge bouw. Het was heldenwerk, want de vuurgloed die uit de ramen straalde was verschrikkelijk Na meer dan een uur van gevaarlijk werk had men de zekerheid, dat allen waren gered. Voor zover men toen wist, was er geen enkel slachtoffer gevallen. Over de oorzaak was niets bekend. Er werd gesproken van sabotage, omdat de brand was ontstaan na een hevige ont ploffing, maar later begon men over te hellen naar de veronderstelling dat er een verwarmingsinstallatie was geëxplo deerd. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Een boven alle verwachtingen hoog aantal Amerika nen is gisteren naar de stembus ge togen om een geheel nieuw Huis van Afgevaardigden, de helft van de Senaat, vele gouverneurs van staten, burgemeesters, rechters, politiechefs en tal van andere functionarissen te kiezen. Men maakte van de gelegenheid ge bruik om talloze kwesties aan een volksuitspraak te onderwerpen. Niet minder dan 270 volksstemmingen over het gehele land verdeeld waren aan de verkiezingen verbonden, zodat men geruime tijd bezig kon zijn met het uit brengen van zijn stem. Al die onderwer pen stonden op het stembiljet vermeld. De opkomst was, vooral in de grote steden zoals New York en San Fran cisco, zo verrassend groot dat men meer stemmachines moest laten aan rukken. Ook voor de stemlokalen waar de verkiezingen nog niet waren geautomatiseerd vormden zich al vroeg lange rijen. In de grote steden was de toeloop naar de stemlokalen het grootst tijdens de lunchpauze. In New York, Washing ton, Chicago, Detroit, Los Angeles en San Francisco stroomden de kantoren, fabrieken en werkplaatsen in het mid daguur leeg. Zo lang waren de rijen voor sommige stemlokalen dat velen genoodzaakt waren al wachtend hun lunchpakket te verorberen. In tal van kleine dorpen op het platte land waren de verkiezingen zeer vlot achter de rug omdat er maar zeer weinig stemgerechtigden waren. In het dorp Waterville, in de staat New Hampshire, dat de eerste verkiezings uitslag opleverde, vierden de 22 kiezers eerst nog een feestje ten huize van een lid van het gemeentebestuur. De uitslag van de stemming was: Republikeinen 15, Democraten 6, blanco 1. len minder belangstelling trekken. Een derde oorzaak was de opmerkelijk grote opkomst van republikeinen in de staten waar republikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden en van de Senaat gevaar liepen hun zetel te verliezen. Terwijl de stemming in het gehele land in volle gang was schatte men de totale opkomst op circa 48 miljoen kiezers. Het werd toen voor mogelijk gehouden dat die schatting nog aan de lage kant zoul blijken te zijn. Op het spel stonden 432 van de 435 ze tels in het Huis van Afgevaardigden, 33 van de 96 zetels in de Senaat, en 32 gou verneursfuncties. Twee leden van het Huis van Afgevaardigden en een Sena tor waren al op 8 september m de staat Maine gekozen, en in Alaska, pas tot staat verheven, worden op 25 november twee Senatoren, een lid van het Huis van Afgevaardigden en een gouverneur gekozen. De volledige uitslag van de verkiezin gen, zo verwachtte men gisteren, zal pas laat in de middag (Nederlandse tijd Red.) bekend zijn. Het was mede het uitstekende weer dat de grote opkomst van de kiezers in de hand werkte, maar de enige oorzaak was het zeker niet. De trek naar de stemlokalen was bijvoorbeeld opvallend groot op het platteland, waar gewoonlijk de tweejaarlijkse algemene verkiezingen die tussen de presidentsverkiezingen 'val- JHR. MR. G. WITSEN ELIAS bemiddelaar HONGKONG (Keuter) De rege ring van de Chinese volksrepubliek heeft de nationalistische batterijen op Quemoy ervan beschuldigd, dat zij bij het beantwoorden van het vuur ge bruik hebben gemaakt van gifgasgra- naten. Veertien communistische sol dat en zouden daardoor vergiftigd zijn. Over de aard van hun verschijnselen werd met geen woord gerept. Van nationalistisch Chinese zowel als van Amerikaanse zijde is onmiddel lijk verklaard, dat er niet alleen geen gas is gebruikt, maar dat er zelfs geen gasgranaten aanwezig zijn op Quemoy. De Amerikanen hebben nooit derge lijke projectielen aan de Chinezen ge leverd. Uit het feit dat de communisten niet de minste moeite doen om hun bewe ring te staven door een verslag te ge ven van de bijzonderheden van de be schieting met gasgranaten, leidt men in Washington af, dat het een nieuwe i propagandastunt is om het optreden tegen de nationalisten op Quemoy tej rechtvaardigen. President Eisenhower bracht gisteren zijn stem uit in een brandweergarage in de buurt van zijn boerderij te Gettysburg, l'er helikopter werd de president erheen gebracht. 24 seconden had hij nodig voor het stemmen en onmiddellijk daarna vertrok hij weer naar de hoofdstad om op het Witte Huis de verkiezings strijd verder te volgen. (Teiefoto) Van onze Haagse redactie DEN HAAG De 37 versteke lingen gaan naar Nieuw-Guinea. De regering heeft zich akkoord verklaard met het schikkingsvoor stel van de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Wit sen Elias. In de stampvolle zit tingszaal van de Haagse rechtbank las de landsadvocaat mr. G. Schol ten gistermorgen het regerings standpunt voor. Het luidt als volgt: De regering heeft de mogelijkheid om de verstekelingen naar Nederlands Nieuw-Guinea over te brengen, ernstig overwogen. Zij blijft in beginsel van me ning, dat deze mensen niet in Nederland kunnen worden aanvaard en naar het land van inscheping behoren te worden teruggezonden. De door de president ge suggereerde ontwikkeling zou echter vol strekt incidenteel zijn, zowel wat betreft de houding van de regering jegens ver stekelingen en anderen, die langs niet legale weg naar Nederland komen, als ten aanzien van vestiging van Indone siërs in Nederlands Nieuw-Guinea. Daarbij zou in overeenstemming met I de desbetreffende mededeling .van de president vaststaan, dat een bereidver- j klaring geen precedent schept, zodat door niemand mag worden afgeleid, dat de door de regering ingenomen rechtsop vatting, in het bijzonder wat betreft ar tikel 24 van het Uniestatuut ook maar enigszins is prijsgegeven. Bij de behandeling van de interpellatie van mej. Ten Broecke Hoekstra is door -de minister van justitie aangegeven dat de regering haar standpunt nader zóu bepalen, indien zich nieuwe omstandig heden voordeden. Zulk een omstandig heid is het schikkingsvoorstel van de president, zoals dit gevolgd is door de uitgesproken wil van dé verstekelingen om naar Nieuw-Guinea te gaan. j Al deze omstandigheden in aanmer- l king nemend, en uitdrukkelijk stipule- i rend is de regering in dit bijzondere geval bereid het schikkingsvoorstel te aanvaarden. Einde kort geding Na deze verklaring verleende de pre sident royement van het kort geding, dat de verstekelingen waren begonnen om vrije toelating in Nederland, althans niet-uitlevering aan Indonesië te verkrij gen. Met deze beslissing is de zaak van de 37 dus tot een even gelukkig alt sensationeel slot gekomen. Maar weini gen zullen een dergelijke beslissing heb ben verwacht. De verrassing in Den Haag was vrijwel algemeen. Wel zullen velen zich afvragen waar om deze simpele oplossing pas na zo veel moeite en rumoer gevonden kon worden. In de regeringsverklaring wordt gesproken van een nieuwe omstandig heid, maar dat het schikkingsvoorstel gecombineerd met de wil van de ver stekelingen om naar Nieuw-Guinea te gaan inderdaad een nieuwe omstandig-, heid is, lijkt op zijn minst twijfelachtig, j Hoe de verstekelingen hun nieuwe woonplaats zullen bereiken is nog niet bekend. Zij zijn nog steeds onder politie-* bewaking aan boord van de Johan van' Oldenbarnevelt, die de Australische ha-, ven Perth, inmiddels weer heeft verla ten en vandaag in Melbourne zou aan komen. Op 8 november zou het schip in Sydney aankomen. Het is onwaarschijnlijk dat men zal Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het liberale Tweede-Kamerlid mej. mr. Ten Broecke Hoekstra, die met haar interpellatie de zaak van de ver stekelingen in de volksvertegen woordiging heeft gebracht en daar- mee dus het beleid van minister Samkalden aan parlementaire con trole heeft onderworpen, toonde zich gisteren buitengewoon inge nomen met deze afloop, vooral voor de verstekelingen zelf. Nieuw- Guinea vond zij een goede oplos sing vooral omdat de verstekelingen nu in een vertrouwd klimaat komen. De vraag is alleen, zo zei ons mej. mr. Ten Broecke Hoekstra, wat nu het verschil is tussen toe lating van de verstekelingen in Nederland of in Nieuw-Guinea zo lang dit gebied nog Nederlands is. Maar toch ben ik blfj dat minister Samkalden dit „novum" heeft ge vonden! besluiten het vaarschema te wijzigen zo dat de verstekelingen met een ander schip of per vliegtuig hetzij uit Austra lië, hetzij uit Singapore naar Nieuw- Guinea zullen gaan. Verder rest nog de vraag of alle 37 verstekelingen inder daad naar Nieuw-Guinèa willen gaan. De minister van justitie die vandaag, na een kleine keeloperatie, weer op het departement zou komen, is het antwoord op deze vraag nog wachtende. LEEUWARDEN. In een nieuwe wijk van het dorp Bergum in de gemeente Tietjerksteradeel groeien Folkje en Tjitske de Vries, die vyf jaar geleden in het wereldnieuws waren als de enige Siamese tweeling van Neder land, voorspoedig op. Zaterdag worden zij vijf jaar. Folkje en Tjitske onderscheiden zich in niets van de andere kinderen in hun klasje van de Bergumer kleuterschool en als zij op straat spelen is dat net zo. Ook in het grote gezin van de heer De Vries (vóór de tweeling kwamen er vijf kinderen en nadien nog een, dat nu twee jaar is) staan zij niet in het middelpunt van de belangstelling. Met hun gezondheid gaat het goed. Er komt al lang niet meer een dokter aan hen te pas. De twee meisjes lijken nog steeds opvallend veel op elkaar. De buurtkinderen kennen hen niet uit elkaar en zelfs in het gezin De Vries komt dat nog wel eens voor. Folkje en Tjitske wonen niet meer in hun geboortedorpje Molenend. Toen ze een paar jaar oud waren, zijn ze naar het naburige Bergum verhuisd. In Molenend kwamen zjj op 8 novem ber 1953 ter wereld. De doktoren waren het er terstond over eens dat er een goede mogelijkheid moest zijn om de Siamese tweeling te scheiden. Op 12 juni 1954 kwam het er van in het diaconessenhuis te Leeuwarden. De meisjes waren toen zeven maanden oud. EINDHOVEN. De politie heeft het lijk van de negentienjarige T. J. uit Eindhoven, die zondagnacht na gebruik van whisky was overleden, weer vrij gegeven. Bij scheikundig onderzoek is gebleken dat alcoholvergiftiging de doodsoorzaak is. ROTTERDAM Het financiële aspect van de Metaalbuizen Maatschappij Excel sior is thans zodanig, dat daaruit in de komende jaren geen moeilijkheden kun nen voortspruiten. Dit werd in de gis teren gehouden aandeelhoudersvergade ring van de maatschappij meegedeeld. Van een teruglopen van de financiële positie is thans geen sprake meer. Het bedrijf in Schiedam werkt op bevredi gende basis. Het kan niet alleen alle kos ten, zoals rente en onderhoudskosten voor het bedrijf in Oosterhout opbrengen, maar is tevens in staat liquiditeitsover schotten te kweken. Eigen nieuwsdienst SCHERPENZEEL. Een grote nil, door een opening in het gaas in een Scherpenzeels kippenhok binnengedron gen. veroorzaakte met zijn verwoede pogingen de vrijheid te herwinnen pa niek in het hoenderhok. De doodsbange, wanhopig kakelende kippen kropen in een hoek op en onder elkaar. Het helse kabaal wekte de kippenhou der, die op onderzoek uitging en de uil het hok uit joeg. Toen de kippen weer een beetje tot rust waren gekomen, bleek dat veertien hennen gestikt waren. Smid maakt dodelijke val ZAANDAM (ANP) Bij zijn werk in een dakgoot is gistermiddag de veer tigjarige smid L. van Saane uit Zaan dam van negen meter hoogte neerge stort. Hij was op slag dood. PARAMARIBO (A.N.P.) Zowel de Antilliaanse als de Surinaamse regering vinden het noodzakelijk, dat op korte termijn besprekingen wor den geopend tussen de drie partners in het Koninkrijk der Nederlanden om tot overeenstemming te komen over de toepassing en eventuele wijziging van het Statuut voor het Koninkrijk. Dit blijkt uit een communiqué, dat is uitgegeven naar aanleiding van het bezoek, dat premier Jonckheer van de Nederlandse Antillen aan Suriname heeft gebracht. Advertentie TERUGBLIK NAAR 1954: Folkje en Tjitske hadden het toen nog niet naar hun zinSpoedig zouden ze echter gescheiden door het leven gaan. SPRINGHILL, NOVA SCOTIA (U.P.I.)De gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia, Marvin Griffins, is heel diep onder de in druk geraakt van de mijnramp, die kort geleden in hel Canadese plaats je Springhill heeft plaatsgevonden. Om aan zijn medeleven uiting te geven, heeft hij aan de negentien ge redde mijnwerkers een gratis vakantie aangeboden op een eiland in Georgia. VOORSCHRIFT Maar nadat hij zijn aanbod had ge daan, vernam de gouverneur dat een der geredden, de 46-jarige Maurice Ruddinck, vadèr van twaalf kinderen en een populaire figuur in Springhill, voor ruim vijftig procent neger" is. Het was natuurlijk al te laat om het aanbod nog in te trekken, maar wel maakte Griffins het voorbehoud, dat de geredde neger de gratis vakantie met zijn collega's slechts kon meema ken op voorwaarde, dat hij zich zou houden aan de voorschriften betref- lende rassenscheiding in Georgia. Dat «betekent dus, dat Ruddick in auto bussen niet bij zijn collega's mag zit ten, eventueel in het hotel een andere behandeling zal ondervinden e.d. De achttien collega's waren woest over de voorwaarde van gouverneur Griffins. Zij hadden immers samen de dagenlange kwellingen onder in de mijn doorgemaakt, zouden zij dan niet sa men mogen reizen? Maar de neger zelf vindt, dat zij het aanbod toch moeten accepteren. Het is de kans van ons leven, vindt hij, en bovendien kunnen wij de mensen in Amerika dan een lesje geven, hoe wij blank en zwart, hier met elkaar om gaan. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond te 23.15 uur: Overwegend droog met plaat selijke mist. Wei nig wind en iets lagere tempera turen. MIES JE: Ik gooi er alvast een schepje op. 6 NOVEMBER: eon ofp 7.42, zon onder 17.04, maan op 1.11, maan onder 14.39. max. neersl. temp. 7—19 in uur weer wind gr C. in mm Helsinki geh. bew. O 7 0 Stockh. geh. bew. O 10 0,1 Oslo regen NO 7 0 Kopenh. regen NNO 8 1 Aberdeen geh. bew. ZZO 9 0 Londen zw. bew. stil 12 0 A'dam regen NW 12 0,2 Brussel zw. bew. W 11 0,5 Luxemb. geh bew. WNW 10 1 Parijs zw. bew. stil 13 0 Bordeaux zw. bew. stil 16 0 Grenoble L bew. NNW 11 1 Nice zw. bew. stil 17 0 Berlijn tegen W 5 1 Frankf. geh. bew. wzw 13 0,2 München motregen w 8 4 Garm. P. regen stil 7 3 Zürich regen Z 9 13 Genève zw. bew. stil 12 0,2 Locarno onbew. ozo 12 0 Wenen geh. bew. stil 8 0 Innsbr. regen stil 9 1 Rome 1. bew. NO 15 0 Ajaccio 1. bew. stil 18 0 Madrid h. bew. stil 21 0 Algiers zw. bew. NO 23 0 Eigen nieuwsdienst GOEDEREEDE Zeven leden telt de raa'd van Goedereede zeven rede lijke mensen van goeden wille. Eén hunner, de visserman Willem 't Man netje heeft de vergaderingen der vroed schap lang niet altijd kunnen bijwonen, omdat hij met zijn botter GO 27 de hele week over de brêeveertien zwerft op jacht naar tong en sardijn en wat sr meer te vangen is op de Noordzee. Alleen 's zaterdags is Willem thuis. Omdat burgemeester J. baron van Kno- belsdorff zijn zevenschaar liefst zo compleet mogelyk om de groene tafel ziet a)s het gaat om het wel en wee van zjjn gemeenschap van twaalfhon derd zielen, heeft hij in overleg met zjjn raad en met het raadslid 't Man- uetje verordonneerd dat voortaan de vergaderingen op zaterdag zul len worden gehouden. Voortaan kan Willem 't Mannetje tenminste de pre sentielijst tekenen en aanschuiven in de raadszaal onder het lage dak van liet kleine gemeentehuis. Is dat al een schoon bewijs van ver bondenheid onder de zeven bestuurde- ren van de gemeente Goedereede, tref fender nog wordt het verhaal, wanneer men weet dat er geen partijen bestaan in het vriendelijke dorp: iedereen zit daar in de raad onder zijn eigen naam. Aan het partijstelsel heeft men nlmmey enige behoefte gevoeld. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100- 3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24 01184-3224; Terneuzen, Nieuw- straat 38, telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaargang No. 4153 Woensdag 5 november 1958

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1