DJAKARTA BLIJFT VAAG Voorwaarden later in aparte wetten Binnen week nieuw schot op de maan Wetsontwerp nationalisatie zonder details Politie op jacht naar felle en kapotte lampen ■■Hl Kans voor Allan Co. Twee pupillen uit Nijmeegs internaat spoorloos PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Terugwerkend „Na overdracht. Tussen Amsterdam en Rotterdam DUBBELE WENTELWIEK OP PROEF Amerikaanse oplichter in Hamburg gepakt KLM OVER DE NOORDPOOL ALS DERDE Minister Witte in 31.5 uur naar Tokio BEELD ERASMUS IN VREEMDE HANDEN Zevenurige werkdag in Rusland Fietsers en brommers betrapt Heiers moeten voor staken betalen Meer raketten, minder vliegtuigen in Navo De Gaulle's plan voor Navo wordt druk besproken Rechter greep (zelf) beschonken man Na opvoedingsgesticht op huwelijksreis Rijksroetsjbaan B. en W. van Delft willen maatregelen LAATSTE NIEUWS JONGE VROUW HAD IN HAAR TAS GELD VAN BANKROOF Giethoorn zag zichzelf Goede slag van de Berlijnse politie Machine verslaat Churchill De Bilt: droog Vandaag Gisteren Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 1 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaargang No. 4151 Dinsdag 4 november 1958 DJAKARTA (A.N.P.) De Indonesische regering heeft het wetsontwerp tot nationalisering van de Nederlandse bedrijven in Indonesië bij het parlement ingediend, maar veel opheldering over de voorwaarden waaronder Indonesië gaat nationaliseren geeft het ontwerp niet. Zo wordt in artikel een van het ontwerp bepaald dat de Neder landse ondernemingen, die zullen worden genationaliseerd, zullen worden aangewezen in een afzon derlijke ordonnantie. Het totale bedrag van de schadevergoeding zal worden bepaald volgens een procedure, die wordt geregeld in een afzonderlijke wet. In diezelfde wet zal worden bepaald hoe de schadevergoeding zal worden uit betaald. Het bedrag van de schadevergoeding zal worden vastgesteld door een bij zondere commissie, waarvan de leden zullen worden aangewezen door de re gering. Eigenaren van de te nationali seren bedrijven en de regering kunnen in beroep gaan bij de Hoge raad van Indonesië, indien zij niet met de be slissingen van de commissie kunnen instemmen. Een gevangenisstraf van vier jaar of een boete van een miljoen roepiah is gesteld op overtredingen van de be palingen van het wetsontwerp. In politieke kringen verwachtte men gisteren dat de wet nog voor het einde van het jaar zal worden aangenomen. Zij zal in werking treden met terug werkende kracht tot 3 december 1957, aldus de memorie van toelichting. Op die dag werd het eerste Nederlandse bedrijf het hoofdkantoor van de K.P.M. door Indonesische arbeiders ^overgenomen' In de toelichting op het ontwerp wordt gezegd dat de nationalisering zowel de hoofdkantoren als de bijkantoren van de in Indonesië gevestigde bedrijven zal raken. Zij zullen staatseigendom worden. In de toelichting wordt gezegd dat ,,m het huidige stadium van de strijd om West-Irian de tijd is gekomen om op heldering te verschaffen over de houding van de Indonesische regering tegenover de Nederlandse bedrijven". De regeringsgezinde dagbladen in Dja karta hebben zich gisteren gehaast nog eens te melden dat ,,naar verluidt over compensatie alleen kan worden ge sproken nadat Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië is overgedragen". ROTTERDAM. Op initiatief van de heer B. A. M. Schreiner, directeur van Aero Contractors cv, Den Haag, zullen vandaag bij wijze van proef enige vluchten per helikopter wor den gemaakt tussen Luchthaven- Rotterdam en Amsterdam-Schiphol. De afstand tussen beide vliegvelden, die hemelsbreed ongeveer 40 km be draagt, kan met de voor deze proef vluchten gebezigde helikopter een VertoI-44 in achttien minuten worden overbrugd. De heer Schreiner die acht weken ge leden een concessie heeft aangevraagd om in het binnenlandse verkeer een helikopter te mogen exploiteren, had deze proefvluchten willen uitbreiden tot Den Haag doch kon daartoe geen toestemming verkrijgen. Twintig gulden De hem ter beschikking staande Vertol-44 wordt bestuurd door een Amerikaanse piloot. Het door twee rotors aangedre ven toestel biedt plaats aan veertien passagiers. De bemanning bestaat uit een eerste en een tweede piloot en een stewardess Zo'n Amerikaanse helikopter zo deel de de heer Schreiner ons mede kost 1,2 miljoen en het voor passagiers- vluchten aan te houden tarief zou mede tengevolge van de hoge aanschaffings prijs op twee kwartjes per km moeten komen. Een vlucht van luchthaven- Rotterdam naar Schiphol zou dus min stens twintig gulden kosten. Geen opstopping Ten aanzien van de exploitatie-mogelijk heden toonde hij zich zeer optimistisch. „Voor de spoorlijn tussen Amsterdam en Haarlem aldus de heer Schreiner was in de beginne ook maar weinig belangstelling en wanneer het verkeer over de weg steeds drukker wordt zul len haastige zakenlieden wel van de helikopter gebruik moeten maken om de verkeersopstoppingen te overwin nen". HAMBURG (U.P.I.) De Ham- burgse politie heeft zateidag de 25- jarige Amerikaan James Crippen ge arresteerd, die in heel Europa gezocht werd wegens het knoeien met che ques. Hij werd gepakt toen hij pro beerde een ongedekte cneque voor drie honderd dollar te incasseren. De -banken waren door Interpol voor Crippen gewaarschuwd. Van juni tot september heeft Crip pen gevangen gezeten in Frankrijk. Na zijn vrijlating vloog hij naar Duits land. Hij heeft verder nog „gewerkt" in Oostenrijk. Zwitserland, België en in ons land. ROTTERDAM De tweejarige Adrianus van de Burgt viel gisteren bij het spelen uit een raam op de vier de etage van de ouderlijke woning aan de Spangensekade te Rotterdam. Hij kwam veertien meter lager op de straat terecht en werd met ernstige verwondingen in het Westerziekenhuis opgenomen, waar hij korte tijd later overleed. TOKIO Eenentwintig Japanse meisjes in kimono wuifden ieder met een verschillend nationaal vlaggetje toen gistermiddag om twee uur plaat selijke tijd de Caraïbische Zee van de KLM op het vliegveld Haneda bij Tokio landde. In het vliegtuig dat de route AmsterdamTokio via de Noordpool inwijdde, waren namelijk eenentwintig landen vertegenwoor digd. De passagiers en de bemanning, die 31 uur en dertig minuten over de reis hadden gedaan, werden na aankomst be groet door leden van de Nederlandse ko lonie in Tokio en vertegenwoordigers van het Japanse ministerie van verkeer, die in een lichte regen onder parapluies stonden te wachten. Minister Witte aan boord De minister van verkeer en water staat ad interim, mr. H. J. B. Witte, die de openingsvlucht met de DC-7c had mee gemaakt, hield op het vliegveld Haneda een toespraak. Ter herinnering aan de opening van de nieuwe verbinding overhandigde hij aan de Japanse minister van verkeer Mamoru Nagan een model van het oude Neó'erlandse schip De Liefde, dat op 19 april 1600 de eerste verbinding tussen Nederland en Japan legde. De KLM is de derde luchtvaartmaat schappij die via de pool tussen Japan en Europa vliegt. De Air France en de SAS had'den al eerder lijnen geopend. Minister Witte is via de nieuwe Noordpool-route van de K.L.M. in 31% uur van ons land naar Tokio gereisd. Het schip De Liefde, waarvan de minister gisteren een model aan een Japanse minister aanbood, deed er ruim drie en een halve eeuw ge leden bijna 22 maanden over. Op 27 juni 1598 voer De Liefde in eV2 vloot, waarvan ook Het Gheloove, De Hope, De Trouwe en de Blijde Bootschap deel uitmaakten, uit van Rotterdam. De schepen zouden via Straat Magelhaen naar Chili en Peru varen, daar de la ding ruilen voor zilver en goud, dan zo nodig voor meer zilver doorgaan naar Japan om vervolgens na aankoop van volle ladingen specerijen in de Molukken naar Nederland terug te keren. Het moet een gruwelijke reis zijn ge weest. De liefde was het enige schip dat Japan bereikte. Van de bemanning wa ren toen .og maar 24 man in leven en van hen konden er nog slechts zes op eigen benen staan. Men landde aan de oostkust van Kioesjoe. Het schip stond toen onder bevel van Jaco Quaecker- naeck. Het schip werd door de Japanse re gering in beslag genomen en werd kort daarop naar het noorden gezonden om hout te hallen. Op die reis is fcet in een zware storm vergaan. Een hele aparte geschiedenis heeft het hekbeeld van De Liefde doorgemaakt. was een beeld van Erasmus. Het schip was voor het vertrek uit Rotter dam van Erasmus herdoopt in De Liefde. Het beeld moet bij de landing op Kioes joe, door de niet vijandige, maar wel begerige bevolking zijn ontvreemd. Er was trouwens niet veel aan boord wat aan de belangstelling van de Japanners ontsnapte. Het beeld van Erasmus heeft als „hou ten beeld van een Christelijke heilige" eeuwen in een tempel te Azoema-moera gestaan. In de jaren twintig is het over gebracht naar het Keizerlijk museum te Tokio, waar het thans nog is. Het Keizer lijk museum heeft het beeld twee maal uitgeleend voor tentoonstellingen in ons land. MOSKOU (Reuter) In een deel van de Russische industrie zal nog dit jaar een werkdag van zeven uren worden ingevoerd. In bepaalde andere takken van industrie zal een vijfdaag se werkweek worden ingevoerd met dagen van acht uur. De zevenurige werkdag zal gelden in de machine bouw-, olie- en gasindustrie. Met wisselende gestrengheid, al naar gelang van de ernst der af wijking en de aard der surveille- renden is gisteravond de verlich ting gecontroleerd. Alle wegge bruikers moesten er aan geloven en de politie trad vooral streng op tegen automobilisten met koplam pen van ongelijke sterkte. Ook de achterlichtjes te vaak verwaarloosde levensredders aan de achterkant van elke fiets werden niet vergeten. Eigen nieuwsdienst BIJ de verscherpte controle op de verlichting in het verkeer is gebleken dat het vooral de fiet sers en bromfietsers zijn die met gedoofde ach terlichtjes rijden. Vele bromfietsers hadden boven dien hun koplampen te hoog boven de weg afge steld. Op de automobilisten was slechts in enkele gevallen wat aan te merken. Alleen de verlichting van het kenteken liet soms te wensen over. Van de 158 bekeuringen die tot nu toe in Utrecht werden gegeven, had 75 procent betrekking op de achterlichten en twintig procent op de voorlichten van fietsen. Slechts vijf procent van de processen- verbaal ging naar automobilisten. Amsterdam gaf ongeveer het zelfde beeld te zien. De ongeveer honderd overtreders die de politie signa leerde, waren voor het grootste deel fietsers en brom fietsers. De algemene indruk was dat de automobilisten voldoende aandacht aan hun verlichting' besteden. Alle knopjes Op de weg AmsterdamAmersfoort werden in twee uur tijd slechts drie automobilisten bekeurd. Een van hen reed met volle lichten waardoor hij zijn tegenliggers verblindde. Toen hij werd aangehouden, vertelde hij dat hij de wa gen te leen had en niet wist waar de dimschakelaar zat. Hij had alle knopjes geprobeerd, maar hij was er niet in geslaagd de felle koplampen te dimmen. De rijkspolitie vertelde hem waar het bewuste schake laartje zat en maakte meteen proces verbaal op. Bekeuren De Haagse politie had opdracht ge kregen bij onvoldoende verlichting ter stond te bekeuren. Vooral zou er op worden gelet dat de auto's koplampen van gelijke sterkte hebben. Hoeveel be keuringen er zijn gegeven, was vannacht nog niet bekend. AMSTERDAM (ANP) De twintig Amsterdamse heiers. die krachtens een vonnis van de president van de recht bank gisterochtend het werk hadden moeten hervatten, hebben dat niet ge- d'aan. In het zaterdag gewezen vonnis in een kort geding tussen twee aannemersbe drijven en de heiers was bepaald, dat bij het niet nakomen van het bevel tot werkhervatting per dag een dwangsom van 25 gulden moet worden betaald. NEW ORLEANS (A.N.P.) Het tankschip Dordrecht van Phs. van Om meren te Rotterdam, dat met machi- neschade te kampen kreeg en op sleep touw moest worden genomen door de sleepboot Oostzee van L. Smit en co's internationale sleepdienst, is behouden de haven van New Orleans binnenge bracht. Het tankschip kreeg moeilijk heden met de motor op 28 oktober, toen het onderweg was van Grand Gayman naar New Orleans. PARIJS (Reuter). De Noordat- lantische Verdragsorganisatie (Navo) is voornemens het aantal met raketten en soortgelijke projektielen uitgeruste bataljons, dat thans 30 bedraagt, uit te breiden tot meer dan 100 in 1963 en het aantal luchtmachtsquadrons tegen 1963 te verminderen met 30 tot 40. Generaal Lauris Norstad, de opperbe velhebber van de strijdkrachten van de Navo in Europa, die dit gisteren be kend maakte, zei dat het Italiaanse jachtvliegtuig G-91, een produkt van Fiat, gekozen was als het jachtvliegtuig voor de Europese landen van de Navo. en dat een internationaal squadron van die toestellen gevormd zal worden. In dat squadron zullen piloten uit West- Duitsland, Griekenland. Italië, Turkije en Frankrijk dienen. Het zal in totaal uit 25 toestellen bestaan. WASHINGTON (Reuter, U.P.I.) Over enkele dagen zal de Ame rikaanse luchtmacht een nieuwe poging wagen, een kunstmaan van het paddestoelvormige type Pio nier een baan om de maan heen te laten beschrijven en in de rich ting van de aarde te laten terug keren. Het Amerikaanse niet-militaire bureau voor luchtvaart en ruimtevaart, dat be kend staat als NASA, deelde hierover gisteren mede dat er een kans van een op 25 is dat de Pionier in de naaste omgeving van de maan zal komen. Achterkant Ook met de nieuwe Pionier wil men trachten een ruw electronisch beeld van de geheimzinnige achterkant van de maan, die altijd van de aarde is afge wend, naar de aarde te seinen. De NASA wilde niet mededelen wan neer de lanceerrakët van start zal gaan, maar volgens astronomen, die de onder linge verhoudingen tussen de banen van de maan en de aarde nauwkeurig ken PARIJS (Reuter). De Ameri kaanse, de Britse en de Franse regering' plegen op het ogenblik over leg over het plan van de Franse premier De Gaulle tot reorganisatie van de Noordatlantische verdrags organisatie. Het oorspronkelijke bericht, dat De Gaulle grotere invloed zou wensen v-oor Frankrijk. Groot-Britannië en de Verenig de Staten, die daardoor de andere lan den van het pact hun wil zouden kunnen opleggen, is nu vervangen door de mede deling dat De Gaulle slechts nauwere samenwerking' wenst tussen de drie grote mogendheden wanneer het gaat om beslissingen op politiek terrein die van bijzonder belang zijn. Als voorbeeld worden genoemd de actie tegen het Suezkanaal van 1956, de houding van het Westen jegens het Midden Oosten en de defensie van de vrije Aziatische landen tegen het com munisme. Geen crisis Met nadruk wordt in Parijs tegenge sproken dat er een diplomatieke koe handel wordt, gedreven tussen de drie grote mogendheden, waarbij Engeland concessies zou doen aan Frankrijk en Frankrijk in ruil een soepeler houding zou gaan innemen inzake de vrijhandels zone in Europa. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, zal donderdag een bezoek aan Londen brengen en o.a. spreken over hetgeen in de wereldpers de „Frans-Britse crisis" wordt genoemd. In Parijs wijst men erop, dat dit be zoek al enige maanden geleden is voor bereid, lang voor er sprake was van moeilijkheden over de vrijhandelszone. De Franse regering ontkent dan ook, dat er sprake is van enige spanning in de betrekkingen tussen Londen en Parijs. Wel zal het Atlantische pact ter sprake komen. Het overleg daarover zal overigens via de normale diplomatieke kanalen worden gevoerd. Eigen nieuwsdienst TIEL. De Tielse kantonrechter, mr. J. van Nes, spreekt niet alleen recht in de rechtszaal, hij treedt ook op straat handelend op. Dat bleek maandagmiddag, toen een Tielenaar, die te veel aan Bacchus had geofferd, uit een café gekomen op zijn brom fiets wilde stappen. De man was echter zo beneveld, dat hij daar niet in slaagde. Hij slingerde langs de straat en de kantonrechter, die tegenover het café woont, zag dit gestuntel aan. Daar hij klaarblijkelijk ongelukken vreesde verliet hij zijn wo ning, ging op de man af en sommeerde hem lopend naar huis te gaan. De Tielenaar wilde daar niets van we ten. maar de kantonrechter bleef on verbiddelijk en met behulp van enkele gemeentearbeiders wist hij de man in bedwang te houden tot de politie was ge arriveerd. AMSTERDAM (ANP). De Amster dammer J. W. E. de B., die door de kantonrechter tot 25 gulden boete en nog eens 25 gulden voorwaardelijk was veroordeeld, omdat hij in zijn huis in een dichtbevolkte Amsterdamse buurt zijn radio te hard had aangezet, is door de rechtbank iets zwaarder ge straft. De B. was in hoger beroep geko men omdat hij de boete zo hoog vond. De rechtbank veroordeelde hem gis teren tot 25 gulden boete plus nog eens vijftig gulden voorwaardelijk. De offi cier van justitie had vijftig gulden ge- eist. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN In het Nijmeegse rijksopvoedingsgesticht voor meisjes, dat aan de Berg en Dalseweg wat ter zijde van de stad ligt, verkeert men sinds gistermiddag één uur in stijgende ongerustheid over het lot van twee pu pilletjes uit het internaat: de achttien jarige Elisabeth Johanna de Munck, een kinderrechterpupil en haar vrien din, de zestienjariige voogdijpupil El- vera de Jong. SCHOTLAND De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het oudste meisje is meegenomen door een vijftigjarige Amsterdammer, L. L., die zij al geruime tijd moet hebben gekend en over wie zij zowel met het personeel van het internaat als met haar vriendinnetje meermalen heeft gesproken. Het meisje heeft daar bij laten doorschemeren dat zij wel licht nog eens, om de vrijheid te ver werven, een vlucht met L. naar Schot land zou overwegen. „Dan gaan we daar trouwen", moet het kind hebben gezegd, wijs gemaakt door de moge lijkheden die de Schotse huwelijkswet ten bieden aan minderjarigien. De man, met wie de twee meisjes mogelijkerwijs verdwenen zijn, is klein van postuur en loopt evenals het jong ste meisje El vera een beetje mank, Hij lijkt gebocheld te zijn, maar is dat niet. De politie gaat verschillende adres sen na, waar de directrice van het internaat weet dat kennissen of f;v- milïeleden van de verdwenen meisjes wonen en bovendien zijn de grenspos ten en vliegvelden gewaarschuwd. nen, zal de lancering vermoedelijk ge schieden tussen 7 en 9 november. Zaterdag Volgens sommige berekeningen zou het gunstigste tijdstip voor een lance ring zaterdagmiddag (plaatselijke tijd op kaap Canaveral) zijn. De eerste poging van de luchtmacht mislukte op 17 augustus volkomen. De eerste trap van de grote uit drie trap pen bestaande raket ontplofte toen kort na de start. De tweede poging leverde op 11 oktober het nog vers in het geheu gen liggende gedeeltelijke succes op, dat veler verwachtingen verre te boven ging. Eigen nieuwsdienst DELFT B. en W. van Delft hebben in een brief aan Rijkswaterstaat hun ernstige bezorgdheid geuit over de toe stand. waarin Rijksweg 13 (de „Rijks roetsjbaan") zich bevindt, vooral onder de gemeente Delft. In de brief wordt een overzicht ge geven van de ongelukken, die de laatste tijd op deze snelverkeersweg zijn ge beurd. Dat overzicht zien B. en W. van Delft als een bewijs dat de Rijksweg 13 steeds gevaarlijker wordt voor het ver keer. B. en W. dringen in hun brief aan op onmiddellijke maatregelen ter bevor dering van de verkeersveiligheid. Zij stellen voor een maximumsnelheid in te stellen voor deze weg. Burgemeester De Loor verwacht dat eer dergelijke maatregel niet populair za.' zijn, maar dat was de invoering van de maximum snelheid in de bebouwde kommen ook niet. Toch is na een jaar duidelijk gebleken dat door dat laatste het aantal dodelijke ongelukken is te ruggelopen. Hij wijst erop dat ook op de Amerikaanse highways, die zelfs een ge ringere verkeerscapaciteit hebben dan de rijksroetsjbaan, een maximum-snelheid bestaat, waaraan streng de hand wordt gehouden. ROME (U.P.I.) Ten zuiden van de Italiaanse stad Caseia is een passa giersvliegtuig, vermoedelijk van een maatschappij uit Jemen, brandend neergestort. Er zouden reeds acht ver koolde lichamen uit het wrak zijn ge- horgen. LONDEN. De 22-jarige, rood harige schoonheid, Ada Margaret Shakeshaft, is gisteren opnieuw voor een week in de cel gestopt, omdat zij beschuldigd wordt van heling, maar vooral omdat zij niet wil zeggen waar haar man en diens helpers zich be vinden. - 5 v Ada Margaret Shakeshuft Na de geraffineerde inbraak in een Londens bankgebouw vorige week a'on- derdag, waarbij een groot bedrag aan geld en voor een waarde van ongeveer 200.000 gulden aan juwelen werd gesto len, vond men een gedeelte van het geld in het handtasje van Margaret. Nog een week De jonge vrouw werd gearresteerd en aan de tand gevoeld of zij iets meer wist van de inbraak en van de verblijf plaats van haar man en diens hand langers, die van de. inbraak verdacht wprden. Zij bleef echter halsstarrig weigeren iets los te laten en zei alleen: „De po litie kan mij niet vasthouden voor wat mijn man heeft gedaan." De politie hoopt nu maar, dat een weekje langer in de cel haar misschien wel wat loslippiger zal maken. GIETHOORN. De bewoners van het Venetië van het Noorden hebben zichzelf en hun gemeente op de film gezien. Voor het eerst is er de nieuwe Nederlandse speel film Fanfare vertoond. Voor de Giethoorners herleefden ge durende een anderhalf uur weer de dagen toen Bert Haanstra en zijn filmploeg in het dorp hebben ge opereerd. Zoals overal elders in Nederland had de film ook in zijn geboorteplaats veel succes. ROTTERDAM Als de bank bereid is. om mee te werken, dan is er een grote mogelijkheid dat «aan Allan Co's Ko ninklijke Nederlandsche Fabriek van Meubelen en Spoorwegmaterieel nieuw leven wordt ingeblazen. Allan heeft een licentiecontract voor pulveriseringsmachines in handen, gekre gen. Bovendien heeft men enkele be langrijke contacten gelegd' op het gebied van landbouwwerktuigen. Men zie verder pagina 11. Meesterspion gegrepen BERLIJN (Reuter). In West Ber lijn is zes weken geleden een man ge arresteerd die wordt beschreven als een der meest geslepen spionnen die men ooit te pakken heeft gekregen. Het is de 37-jarige Alexander Fuss. Aldus de Westberlijnse politie. De man is zijn spionnageactiviteiten begonnen als geheim agent van admiraal Canaris, het hoofd van de Duitse con- tra-spiorinage tijdens de tweede wereld oorlog. Na de oorlog echter schijnt hij in dienst te zijn getreden van wat genoemd wordt een westerse geheime dienst. In 1953 is Fuss r.aar de communisten overgelopen. Hij ging in dat jaar als spion werken voor de Russische gehei me dienst. Twee jaar geleden meldde hij zich in West Berlijn aan. Hij hing toen het verhaal op dat hij naar het Oosten was ontvoerd en dat hij daar lange tijd in de gevangenis had doorge bracht. Pas later is men er achter ge komen dat hij gelogen heeft. Destijds werd hij als politiek vluchteling inge schreven. Fuss schijnt elke maand voor duizend mark per rapport spionnagerapporten naar het Russische hoofdkwartier in Oost Berlijn te hebben gestuurd. De Westduitse politie heeft eveneens een goede slag geslagen toen zij tien dagen geleden 37 communisten in ver schillende Westduitse steden arresteerde. Zij worden beschuldigd van het voeren van acties die de veiligheid van de staat in gevaar brachten. De communistische partij is in West-Duitsland verboden. NEW YORK (Reuter, AP) Sir Win ston Churchill is verslagen door een elektronisch brein van het Massachu setts Institute of Technology. Dat ap paraat beschikt namelijk over een grotere woordenschat dan Engelands vroegere minister president. Men heeft uitgerekend dat Churchill de beschikking heeft over ongeveer 40.000 woorden, het brein over 60.000. De machine heeft drie miljoen dollar gekost. Zij wordt voor de meest uit eenlopende „werkjes" gebruikt. Voor het bestuderen van vroeg Engelse poëzie, zo goed als voor het maken van weersverwachtingen op lange ter mijn. Het brein werkt met bijzonder grote snelheid. Zes verstekelingen in Aden van Oranje gezet DEN HAAG Aan boord van de Oranje, het schip dat eind vorige week uit Indonesië ir ons land aankwam, za ten tot Aden zes verstekelingen. De zes waren in Singapore aan boord gekomen, ondanks een uitgebreide con trole. Na enkele dagen werden zij ont dekt. Zij vertelden dat zij vroeger bij de KPM hadden gevaren en naar Neder land wilden. De kapitein van de Oranje zette de verstekelingen in Aden op een andere boot, die hen weer naar Singapore zou terugbrengen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Op de meeste plaat sen droog weer met overdrijvende wolkenvelden en slechts enkele op klaringen. Plaatse lijk mist. Weinig wind en tamelijk zacht. MIESJE: Mijn lichten zqn goed! 5 NOVEMBER: zon op 7.40, zon onder 17.06; maan onder 14.11. max. temp, neersl. 7—19 in uur weer wind gr C. in mm Helsinki geh. bew. ZZW 8 2 Stockh. regen ZW 8 9 Oslo geh. bew. stil 6 0 Kopenh. zw. bew. Z 9 0 Aberdeen zw. bew. NW 11 0 Londen onbew. WNW 14 0 A'dam zw. bew. NW 12 0,1 Brussel zw. bew. WNW 12 1 Luxemb. regen NW 10 2 Parijs geh. bew. NNW 15 4 Bordeaux geh. bew. W 17 0,4 Grenoble geh. bew. stil 9 7 Nice zw. bew. stil 17 0 Berlijn geh. bew. O 9 0,6 Frankf. geh. bew. W 9 3 München geh. bew. wzw 8 2 Garm. P. regen NNO 8 2 Zürich regen ZZO 10 7 Genève regen ZZW 10 2 Locarno onbew. stil 13 0 Wenen geh. bew. ZZO 10 0 Innsbr. geh. bew. stil 9 0 Rome geh. bew. Z 16 0 Ajaccio regen NO 14 5

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1