DJAKARTA WIL NATIONALISEREN Vaartuig uit Yerseke door storm verrast en gezonken Lot van Nederlandse bedrijven in Indonesië bekend Geen bijzonderheden van wetsontwerp bekend Rijstand-droomhuis" viel in Terneuzen JUSTITIE BEMOEIT ZICH MET GOUDDRAMA Apenliefde om broek De Bilt: droog Soekarno op reis in richting van Nw.-Guinea Rus Koeperman damkampioen BAAYENS Jongen ontsnapt en gegrepen De 37 naar Fiji? TWEE KETTINGBOTSINGEN OP „RIJKSROETSJBAAN' IN EEN ETMAAL i PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Indonesië sluit Haags verkoopkantoor PAS GETROUWDE SCHIPPER LEED SCHIPBREUK Allan onderhandelt over overname van bedrijf IN KOLKEND WATER VAN ZANDKREEK GRAP IN TWEEDE KAMER Minister Lunswas die oude kaninefaat wel Nederlander Jongen dreigde moeder onder stroom te zetten Spoorwegbeambte versliep zich Onderzoek na klacht van aandeelhouders Heffing op kaas naar Duitsland overbodig V: SPREEKUUR THUIS Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; VUssingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaargang No. 4149 Zaterdag 1 november 1958 DJAKAR1A. De Indonesische regering heeft haar hesluit ge nomen: zij zal de Nederlandse bedrijven en ondernemingen in In donesië nationaliseren. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal zo spoedig mogelijk bij het parlement worden ingediend, aldus is giste ren officieel in Djakarta bekend gemaakt. Het kabinet nam dit besluit na een vergadering, waarin „verdere tegen de Nederlandse eigendom men te nemen maatregelen" wer den besproken. In een communi qué, dat na de vergadering werd uitgegeven, werd de hoop uitge sproken dat het parlement het wetsontwerp nog voor het eind van het jaar zal goedkeuren. Er bestaat weinig twijfel aan dat het wetsontwerp het Indonesische parlement in zijn huidige samenstel ling, vlot zal passeren. De meerder heid, die de regeringspartijen al in het parlement hadden, is dit jaar nog versterkt aangezien een aantal leden van de oppositie voor het parlemen taire werk verloren is gegaan, door zijn steun aan de tegenregering. Eind aan onzekerheid Het definitieve lot van de Nederlandse bedrijven in Indonesië is tot gisteren on zeker geweest. Sinds november vorig jaar werden ze successievelijk allemaal door de Indonesische regering „over genomen". Ze werden slechts onder toe zicht gesteld, zo zei men toen, opdat de nationale economie zo vlot mogelijk zou verlopen. De afgelopen maanden hebben intussen tal van politieke organisaties honderden resoluties aangenomen, waarin er op werd aangedrongen de Nederlandse bedrijven te nationaliseren en de „besprekingen over schadevergoeding op te schorten totdat Nederland westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië zal hebben over gedragen". In het communiqué dat de Indonesische regering gisteren uitgaf wordt evenwel geen enkele nadere bijzonderheid ge geven van het wetsontwerp, dat binnen kort zal worden ingediend. Het is dus DJAKARTA (ANP) President Soe karno is gisteren uit Djakarta vertrok ken voor een reis van twaalf dagen naar de Kei- en Aroe-eilanden, dicht bij Nederlands Nieuw-Guinea. Hij wordt op deze reis vergezeld door twaalf ambas sadeurs, onder wie die van de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie en commu nistisch China. De Indonesische pers heeft de laatste dagen bij herhaling gewezen op het be lang van dit bezoek voor ,,de bevrij ding van West-Irian". In herinnering werd gebracht, dat Soekarno bij zijn bezoek van vorig jaar aan Oost-Indonesië aankondigde dat In donesië de wereld versteld zou doen staan, indien de Verenigde Naties geen oplossing vonden voor de kwestie-Nieuw- Guinea. Daaruit is de anti-Nederlandse actie voortgevloeid. DJAKARTA (ANP) De Indonesi sche regering heeft besloten het in Den Haag gevestigde ..verkoopkantoor voor 's lands mijnbouwprodukten" in de cember op te heffen. In gezaghebbende kringen verklaarde men, dat de jongste ontwikkeling van de handel in mijnbouwprodukten in Europa het niet langer noodzakelijk maakt een dergelijke handelsvertegen woordiging in Nederland te handhaven. Het kantoor in Den Haag was in hoofdzaak belast met de verkoop van Indonesisch tin. Het zou naar Londen worden overgeplaatst. Een deel van de staf van het Haag se kantoor zal voorlopig nog aanblij ven. voor afwikkeling van administra tieve kwesties in verband met de liqui datie. Advertentie nog geheel onbekend onder welke voor waarden de Indonesische regering tot nationalisatie van de Nederlandse be drijven zal overgaan. Beursreactie De Amsterdamse beurs wist gisteren met het bericht uit Djakarta niet goed raad. Bij sommigen had men het gevoel dat de belangen in Indonesië reeds dus danig waren afgeschreven dat de jongste stap weinig of geen nadelige invloed meer op het toch reeds aan afbraak leidende koersniveau in de Indonesische sector zou hebben. De realiteit leek deze opvatting te steunen, want voor het merendeel der vroeger vooraanstaande Indonesische waarden ontstonden koers winsten, alsof de Indonesische regering had besloten de Nederlandse zeggenschap weer te herstellen. Meer kans op handel? Algemeen overheerste toch de onzeker heid over de voorwaarden, waaronder Indonesië gaat nationaliseren. Enkelen hielden het voor mogelijk dat na natio nalisatie een gunstiger klimaat zal ont staan en er meer kans is zaken te drijven met de vroegere Nederlandse bedryven Ook bij hen had evenwel de mening dat men eerst de situatie eens moet aanzien, de overhand. Men legde daarom aller wegen het bericht van de nationalisatie naast zich neer. De koersstijgingen voor de Indonesische waarden werden overigens ook gisteren weer hoofdzakelijk veroorzaakt door bui tenlandse aankopen. ROTTERDAM De N.V. Allan Co's Koninklijke Nederlandsche Fabrieken van Meubelen en Spoorwegmaterieel heeft dezer dagen de laatste grote op dracht op het gebied van de wagon- bouw voltooid. De laatste wagon, die bestemd is voor de Nederlandsche Spoorwegen, is afgeleverd en hiermee __1S het bedrijf stil komen te liggen. Hoewel Allan nog geen nieuwe orders voor wagonbouw heeft gekregen, heeft men nog niet tot liquidatie besloten, daar het bestuur op het ogenblik on derhandelingen voert over de overname van de fabriek. Er zijn gegadigden uit alle mogelijke deren van de wereld. Ook tracht een Nederlandse combinatie op het bedrijf de hand te leggen, maar het bestuur ziet meer mogelijkheden in de onder handelingen met een Duits en een Amerikaans bedrijf. Verwacht wordt dat over enkele weken de onderhandelingen hun beslag heb ben gekregen. [n de laatste jaarvergadering van de vennootschap is al meegedeeld, dat wanneer het bedrijf geen nieuwe orders krijgt, men tot sluiting of eventuele liquidatie moet overgaan. De thans ge voerde onderhandelingen openen nu een nieuw perspectief. DEN HAAG. De Russische dam mer. ir. ^Isca Koe- eerman, heeft gis teravond de we reldtitel veroverd. Door in de negen tiende partij van de tweekamp met de wereldkampioen, de Canadees Deslau- riers, remise te ma ken. bracht hij zijn 'otaal op 21 punten, dat door Deslau- riers, die 17 punten verzamelde, niet meer kan worden bereikt. De twintig ste en laatste partij wordt vandaag eveneens in Den Haag gespeeld. KOEPEKMAN Van onze speciale verslaggever YERSEKE „Zonde van die schuit. Je snapt niet, dat het zo vlug kan gebeuren, maar binnen twintig minuten was de „Mascotte" ge zonken. Gelukkig konden we nog op het allerlaatste nippertje op de YE-186 van Ko de Koeyer overstappen, want geen tien seconden later verdween ons schip in de golven." Zonder opsmuk vertelt de jonge eigenaar van de „Mascotte", pannenboer Joos Bol uit Yerseke, zijn triest relaas. Hij is zijn schip kwijt. Gistermiddag werden hij en zijn compagnon Jac. („Ko") de Koeyer Hirdes in de Zandkreek door een plotseling opstekende harde noordenwind verrast en voordat men zich goed kon realiseren wat er aan de hand was, sloeg de YE-170 reeds vol water. Toen was er geen redden meer aan en gulzig stortten de wilde rollers zich op het twaalf meter lange schip, dat meedogen loos naar de diepte werd gezogen. zee, een 500 meter uit de Zuidbeveland- se kust. Vermoedelijk ligt het wrak op een diepte van zeker 15 meter. De „Mas cotte" was verzekerd. Als tegenprestatie voor de geboden hulp, ging schipper De Koeyer met de Ye-186 mee om op zijn beurt bij het lossen te helpen, terwijl eigenaar Bol aan wal stapte om de zaken met de ver zekering en rijkswaterstaat te regelen. De beide Yersekenaren, die voor ge zamenlijke rekening een bedrijf in oes terpannen voeren, waren gistermiddag omstreeks het middaguur met een la ding van circa 2700 pannen op weg van de oesterpercelen onder Noord-Beve- larfd naar de Yersekse thuishaven. Het weer was rustig en de mannen van de YE170 hoopten met een half uur te kunnen lossen, toen z|j ter hoog te van de hoek van de Zandkreek eens klaps werden verrast door een plotse ling opstekende harde wind, die snel door het westen naar noord was ge draaid. Grote rollers kwamen op de zwaargeladen schuit toestormen en stortten zich over de boorden. Er ont stond een enorme zee en de „Mascotte" begon te steigeren als een schichtig geworden paard. Onmiddellijk werd de pomp in wer king gesteld, maar er was geen begin nen aan. Steeds meer water stroomde binnen en de mannen vreesden hun schip te moeten verliezen. Er kwam een snelle spits langsgevaren, maar deze vervolgde, ondanks het zwaaien en hulpgeroep van de schipbreukelingen zijn eigen vaarroute Meer menselijkheid toonden de col lega's-vissersmannen van Yerseke, .van wie onmiddellijk de YE-186 van Jac. Koeyer, met aan boord de schipper en zijn 14-jarig zoontje Wiim, te hulp snel den. Er was geen minuut meer te ver liezen. De in nood verkerende dorpsge noten hadden hun oliejassen al uitge trokken om in het water te kunnen springen en de kajuit was al half onder water verdwenen, toen de YE-186 langs zij kwam. Nauwelijks waren de schip breukelingen overgestapt, of daar kwa men drie huizenhoge rollers, die het lot van de „Mascotte" beslisten. Even rees de neus van het schip omhoog, om daarna voorgoed in de golven te verdwijnen. Wittebroodsweken Spijtig keken de mannen elkaar aan, en het laot zich verstaan dat er hij hun thuiskomst allerminst een hoera-stem- ming heerste. Maar de betreffende thuiszittende ge zinsleden slaakten toch een zucht van verlichting, dat de beide opvarenden hun leven hadden kunnen redden. Niet in het minst mevrouw Bol, de pas vier weken geleden met haar robuuste Yersebenaar in het huwelijksbootje was gestapt Het schip is gezonken vlak naast de vaargeul van de veerdienst KatsZierik- Advertentie De speciaalzaak voor uw Bril NIEUWE INSPECTEUR BENOEMD BIJ GENIE DEN BOSCH (ANP) Brigade-gene raal H. T. J. M. Lohmeier, inspecteur der genie, heeft gisteren op het terrein van de Willem I kazerne in Den Bosch zijn functie officieel overgedragen aan zijn opvolger, kolonel der genie J. F. Dona. Schipbreukeling Jac.Poelman met zijn beide redders Jac. de Koeyer en de 14-jarige Wim. (foto Zeeuwsch Dagblad) VLISSINGEN Lijk geborgen In Vlissingen is gisteren het stoffelijk overschot van de 15-jarige C. J. uit West- kapelle, die veertien dagen geleden te water was geraakt en verdronken, ge borgen. Het stoffelijk overschot werd overgedragen aan de familie. TERNEUZEN. De heer W. J. J. DuzeboutLeliestraat 4 te Terneuzen, kon gisteravond zijn oren haast niet geloven. Hij zat met zijn oor tegen de radio gedrukt toen hij hoorde dat het lot dat hij gekocht had was bekroond met een woonhuis. De actie „Bijstand 11" is voor deze rasechte Zeeuws- Vlaming dus bijzonder gelukkig afgelopen. Verleden week had de heer Duzebout, die werkzaam is op de sorteer- afdeling van de veiling Terneuzen, in samenwerking met enkele collega's, die het ook wel eens wilden proberen, een lot gekocht. Onmiddellijk na het békendworden van de prijs in Terneuzen stroomde de Leliestraat vol met mensen, die de gelukkige winnaar van het droomhuis hartelijk gelukwensten. Dat hij het droomhuis had gewonnen, hoorde hij later pas van kennissen. Ondanks het feit, dat de heer Duzebout tobt met een zieke vrouw was er dus grote vreugde in de Leliestraat. De familie Duzebout wordt echter in het huishouden energiek bijgestaan doorhun dochter, die met haar man en vijfjarig zoontje inwoont. Het droomhuis houdt behalve het huis een auto en een televisietoestel in. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloget Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De directeur van het rijksmuseum van oudheden te Leiden is op het spoor gekomen van de grafsteen van een achttienhon derd jaar geleden gestorven Neder lander. De steen is van een zekere Adjutor, een Kaninefaat, die in 145 na Chr. overleed te Tipassa, zeventig km. ten westen van Algiers. Adjutor diende in het Romeinse vreemdelingenlegioen, dat onder keizer Antonius Pius naar Afrika werd gezonden om tegen de Moren te vechten. De grafsteen werd in 1947 ontdekt bij opgravingen. Adjutor is daarop afgebeeld, galopperend te paard, zyn mantel wapperend achter hem aan. Met heide handen houdt hij de lans ten aanval vooruit gestrekt. Grafsteen komt Het jaarboek van het ministerie van buitenlandse zaken, dat deze gegevens vermeldt, deelt verder mee dat een afgietsel van de graf steen van deze ,,ver van zyn land in vreemde krijgsdienst gestorven Nederlander" zal worden overge bracht naar Leiden. Het boek ver meldt dit in het hoofdstuk: beharti ging van belangen van Nederlanders in het buitenland. In vreemde dienst In het voorlopig verslag heeft de begrotingscommissie voor buiten landse zaken van de Tweede Kamer zich daarover een grapje veroor loofd. Was deze Kaninefaat nog wel een Nederlander?, vraagt zij minis ter Luns, want staat het wel vast, dat Adjutor verlof had van de toen alhier als staatshoofd fungerende autoriteit om in het Romeinse leger te dienen? Zo neen, waarom dan geld en moeite besteed aan een staatloze? Er is nog een andere mogelijk heid: namelijk dat door volledige annexatie van ons land door het Romeinse rijk de Romeinse keizer zelf staatshoofd was. Zou minister Luns zich daarop willen beroepen, dan wijzen de Kamerleden bij voor baat op Tacitus' werk „Germania", dat dit afdoende heeft weerlegd. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM Als je nog een voet in dit huis zet, dan zet ik moe der onder stroom. Daarmee dreigde de zestienjarige W.W. uit Hilversum eergisteravond zijn vader, nadat hij hem tijdens een ruzie eerst de deur uit had gewerkt. De jongen, die ruzie had met zijn va der, omdat deze hem een zakmes had afgenomen, was daarna met snoeren aan het knoeien gegaan. De vader durf de niet meer naar binnen te gaan, om dat hij zijn zoon tot het uitvoeren van zijn bedreiging in staat achtte. Hij waarschuwde de politie, die ook al door buren was gealarmeerd. Daardoor wa ren op een gegeven moment zeven agen ten voor het huis verzameld. Toch durfde men de woning niet bin nen te gaan, omdat men bleef vrezen, dat de jongen op het eerste gerucht de hand aan zijn moeder zou slaan. Men heeft toen aan een opzichter van het Hilversumse energiebedrijf gevraagd de stroom in de woning van buiten af uit te schakelen. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Een ambte naar van de Nederlandse Spoor wegen in Middelburg heeft zich gisteren verslapen. En dit is niet zonder gevolgen gebleven. Want toen de reizigersdie met de eerste trein in de richting Bergen op Zoom wilden vertrekken, bij het station arriveerden, waren de loketten gesloten. Die loketten waren overigens niet te bereiken, want alle deuren van het stations gebouw waren eveneens op slot De betreffende ambtenaar was namelijk vu het bezit van de sleutels. De reizigers waren de wanhoop nabij, toen om half zes de trein een geheel verlaten station binnen gleed en zij begonnen teneinderaad langs minder gebruikelijke wegen naar de perrons te zoeken: de rijwielloods en de dienstuitgangen naast het station bleken daarvoor bij uitstek geschikt. De bel, die bij nadering van de trein in het stationsgebouw in werking trad bleef rinkelen, omdat er niemand aanwezig was om het apparaat uit te schakelen. Zo doende werd de chef gewekt en kon de wagenvoerd.er van de trein het vertrekbevel toch nog in ont vangst nemen. De conducteur voorzag de reizi gers van een kaartje, waarbij niet de gebruikelijke toeslag betaald hoefde te worden. ZUTPHEN. De achttienjarige A. G. de G. uit Amsterdam die gisteravond uit de Zutphense jeugdgevangenis ontsnapte de vierde in veertien dagen werd enkele uren later weer in zijn vroegere woonplaats gegrepen. Hij zat nog in de auto die hij voor zijn vlucht had gestolen. De twee gedetineerden, die zondagavond vluchtten, werden al eerder bij de Duitse grens, op weg naar Hamburg, aange houden. De ontsnapping van De G. werd snel ontdekt. De bewakers zetten een achter volging in, maar raakten het spoor kwijt. Later bleek dat de jongen in het dorp Warnsveld in een zwarte auto was ge stapt, die mejuffrouw Vermeulen uit Zutphen daar onafgesloten had gepar keerd, toen zij een pakje moest afgeven. Een politieman ontdekte de auto op de IJsselbrug. Hij gaf een stopteken maar de jongen reed in snelle vaart door, richting Arnhem. In Amsterdam viel hij op doordat hij een verkeersovertreding beging en geen gehoor gaf aan een bevel tot stoppen. Na een wilde achtervolging kon de auto klem worden gereden. Het kan me niet schelenlieveling om thuis te blijven: er is vanavond wat goeds op de televisie Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De justitie heeft de zaak van het beruchte „goudschip" Renate Leonhardt in onderzoek geno men. Een rijksrechercheur is aange wezen om de aanklacht op 31 mei van enige aandeelhouders (gesteund door een lijst van circa 90 mede aandeelhouders) tegen de heer P. Vis ser uit Wijde Wormer, die voorzitter SYDNEY, (UPI). Vooraanstaande Australische geestelijken hebben gisteren een beroep gedaan op de Britse en Aus tralische regering om de 37 uit Nederland geweerde Indonesische verstekelingen toe te laten in het Britse protectoraat Fiji. De Johan van Oidenbameveld, waarmee de 37 op terugreis zijn naar Indonesië, werd gisteren in Melbourne verwacht. Australische regeringsfunctionarissen hebben eerder meegedeeld, dat de Indo nesiër® niet in Australië kunnen blijven. Advertentie Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De exportheffing op kaas naar Duitsland is met ingang van vandaag door het produktschap voor Zuivel vastgesteld op nihil. De stijging van de binnenlandse kaasprijzen gaf daartoe gerede aanleiding. BELGRADO, (Reuter). Een Zuidslavische boer zal voor de rechter worden geleid, omdat hij uit hartstocht voor kleurige kle dingstukken de broek van een chimpansee uit een circus had ge stolen. De man sloop 's nachts de tent van de aap binnen, nam de broek mee en liep de volgende dag met dit kledingstuk aan door zijn dorp. Toen hij in het circus kwam, ging de aap de man te lijf om zijn broek te heroveren. De politie moest het tweetal scheiden. P' Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Voor de tweede maal binnen een et maal is Rijksweg 13 van Rotterdam naar Den Haag „rijksroetsjbaan 13" het toneel geweest van een ruïneuze kettingbotsing. Gistermorgen in alle vroegte waren bij een kettingbotsing, die ter hoogte van de Hofweg onder Overschie ontstond, zeker tien auto's betrokken. Gisteravond omstreeks zes uur was het weer mis. De reeks aanrijdingen van gisteravond, die gelukkig slechts materiële schade veroorzaakten, hadden een verkeers opstopping tot gevolg die zich enerzijds tot ond'er Delft en anderzijds tot diep in Blijdorp voortzette. Het begin van een kettingbotsing, ge volgd door een echobotsing, ontstond op het viaduct bij Overschie, waar een per sonenauto in de file naar Delft, plotse ling stopte. Het gevolg was dat vier personenauto's ter plaatse op elkaar liepen. Enige hon derden meters terug botsten nog twee en weer verder nog vier auto's op el kaar. Ravage De politie leidde het verkeer om via Overschie en de Haagweg. Na een uur was het verkeer over de rijksweg weer normaal. Bij het eerste benzinestation had zich intussen een waar autokerkhof gevormd. Kraanwagens sleepten daar namelijk alle gekreukte auto's heen. NICOSIA (U.P.I.) Nabij een Brits militair verlofcentrum op Cyprus is vrij dagmorgen het lijk gevonden van een zeventienjarige zoon van een Britse sol daat. Het jeugdige slachtoffer had schot wonden in hoofd-en borst. In totaal zijn de afgelopen twee da gen vijf doden gevallen op Cyprus, on danks het aanbod van de Griekse op standelingenbeweging Eoka de wapens neer te leggen. is (was?) van de Coöperatieve Ber gingsvereniging Renate Leonhardt, onder de loep te nemen. Zij hebben hem aangeklaagd op vermoeden van oplichting, verduistering en van vals heid in geschrifte ten aanzien van het door hem in 1954 uitgegeven oprich tingsprospectus van deze vereniging. Intussen hebben enkele aandeelhou ders een circulaire verstuurd naar alle aandeelhouders, waarin hun medewer king wordt gevraagd om de heer Vis ser te verzoeken een algemene openba re vergadering te houden. Zij verlan gen mededelingen over de resultaten van het werk van de zg Combinatie- Schelvis. VIER JAAR RUZIE De heer Schelvis mengde zich op 12 juni tijdens een vergadering te Haarlem in deze affaire. Hij vond, dat er vier jaar lang alleen maar vergaderd en ru-, zie was gemaakt, en dat het tijd werd' daaraan op korte termijn een einde te maken. De heer Schelvis uit Heemste de zei er tijd en geld voor over te heb ben om dat te bereiken. Zijn eerste daad was er aan mee te werken, dat opnieuw een boei gelegd werd boven het wrak van de Renate Leonhardt. Halverwege september is de ze evenwel weer verwijderd. Daarna werd in een vergadering be sloten, dat de vereniging geliquideerd zou mqeten worden. Daartoe vormde de heer Schelvis met de heren Visser en P. v. d. Toorn een Financieringscombi natie. Op de verzonden circulaire hebben nu reeds zoveel aandeelhouders gereageerd, dat statutair om een algemene vergade ring verzocht kan worden. De Bilt berichtte Het K.N.MX in gisteren te 23.15 uur: Opklaringen maar aanvanke lijk nog een en kele verspreid voorkomende bui, matige tot zwakke wind tussen noord en west. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Nu bollen planten voor het voorjaar. 2 NOVEMBER: zon op 7.35, zon onder 12.29 3 NOVEMBER: zon op 7.37, zon onder 17.10, maan op 22.48, maan onder 13.07. ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: De regen is gisteren by stromen gevallen; urenlang heeft bet overal in het land tegelykertyd geregend en de hoeveelheden die om zeven uur gisteravond werden gemeten waren dan ook niet klein: 18 mm in Hoek van Holland en 17 mm op Terschel ling waren de grootste hoeveelheden van de twintig plaatsen in ons land, waarvan de gegevens onmiddellijk bekend wtren. Volkel meldde niet 4 mm de kleinste hoeveelheid. Deze regen was het gevolg van liet binnendringen van een front: de warme lucht in de lioge niveau's werd dientengevolge vervangen door een koudere stroming. Dat lykt mis schien niet prettig maar het heeft toch ook weer een aangename kant, doordat er nu eindelijk weer eens een opklaring de hemel zal kunnen versieren. Er was gisteravond boven de Britse eilanden namelyk een rug van hoge druk die vandaag over ons land zal trekken met het genoemde aange name gevolg. Boven de oceaan nadert echter een nieuwe depressie, die zich naar het oosten uitbreidt en die er de oorzaak van zal zyn dat het weer morgen weer een wisselvalliger ka rakter krygt. De bewolking zal weer toenemen en later is regen niet uit gesloten. -J Advertentie SPREEKUUR THUIS, populair medisch maandblad, uitgegeven in nauwe samenwerking met de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot Bevordering der Genees kunst. In SPREEKUUR THUIS staat wat U moet weten om gezond te kun nen zijn en te blijven. Het eerste nummer is In kiosken en bij de boek- en tijdschriftenhandel ver krijgbaar. Prijs 90 cent per nummer. Koop het voorUzelf, Uw vrouw voor Uw hele gezin! een gezonde kijk op Uw gezondheid!

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1