MAMMOET-WET' VAN MINISTER CALS Socialisten breken met regeringsprogramma Latilit Drastische vernieuwing van middelbaar onderwijs voorgesteld Atheneum en Havo als nieuwe schooltypen HBS gaat verdwijnen ZWOLSE POLITIE MET BRIEVEN OVERSTROOMD Eoka wil weer geweld staken De Bilt: wind Hawk beschikbaar voor produktie in Europa PROPAGANDA-ACTIE VOOR VOLLE MELK OP KOMST Ziekenfonds moet ontslagen artsen terugnemen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Amendement leidde tot onverwachte zwenking Kettingbotsing op Rijksroetsjbaan Monopolie poeliers wordt doorbroken Andere verhouding Haken en ogen LAATSTE NIEUWS Brits afweerwapen tegen raketten Schort van huisvrouw in brand gevlogen Wij moeten meer melk gaan drinken Kamparts Buchenwald meldt zich bij justitie Oude zaagmolen afgebrand Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren; Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38. Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1.' 14e jaargang No. 4148 Vrijdag 31 oktober 1958 Van onze Haagse redactie DEN HAAG In tien jaar tijd kan ons gehele middelbaar onder wijs een ander gezicht hebben gekregen. Minister Cals heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot regeling van het voort gezet onderwijs. Dit wetsontwerp beoogt veelomvattende en op ver scheidene punten drastische wijzigingen in de tegenwoordige mid delbare scholen: xlffr De Hogere Burgerschool wil de minister laten verdwijnen; O Twee nieuwe schooltypen zullen als de plannen van de minister worden aanvaard hun intrede doen: het atheneum en het Havo; ®Het uitgebreid lager onderwijs wordt op geheel nieuwe leest geschoeid; jSBjl De financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder middel- sW baar onderwijs wordt voltrokken. Dit zijn de belangrijkste herzieningen, waarmede minister Cals het middelbaar onderwijs wil aanpassen aan de moderne op vattingen. Voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (V.W.O.) In de toekomst zullen er drie schooltypen komen, welke de leerlingen voorbereiden voor het hoger, wetenschappelijk onderwijs: het gymnasium, het atheneum en het lyceum. De hogere burgerschool zal moeten verdwijnen, zelfs de naam blijft niet bestaan. Zij zal als het ware worden „opgedeeld" tussen het HAVO (vijf jaar) en het atheneum, dat een cursusduur van zes jaar zal hebben. Ook het atheneum zal een A- en een B-richting kennen, gelijk gericht als thans de HBS heeft, maar krijgt Latijn als nieuw leervak er bij. Het gymnasium blijft met zijn alpha- en beta-richting gehandhaafd zoals wij die iu kennen, al zijn in de lesprogramma's wijzigingen te verwachten. Nieuwe vakken „maatschappijleer" en „handvaardigheid" komen hier op het lesrooster, terwijl in overweging is het Grieks in de zesde klas van het gymnasium beta facultatief te stellen. Het lyceum krijgt in dit wetsontwerp eindelijk zijn wettelijke basis. Het zal in één schoolgemeenschap beide richtingen verenigen, na een gemeenschappelijke onderbouw van een of twee jaar. Toelating hogescholen en universiteiten De eindexamens gymnasium, atheneum of lyceum, ongeacht welke richting, zullen toegang geven tot alle faculteiten of afdelingen van universiteiten en hogescholen. Op het eerste gezicht, zo zegt de minister in zijn toelichting, lijkt dit wellicht revolutionair. Maar te verwachten is dat de meeste leerlingen bij het toekomstig V(oorbereidend) W(etenschappelijk) O(nderwijs) hun keuze verantwoord zullen doen en slechts een klein percentage achteraf tot de conclusie komt, dat het beter een ander kernprogramma had kunnen kiezen. Het is voor deze groep niet nodig wettelijke obstakels op te richten, eer zij met de studie van hun keuze kan beginnen. Het zal echter aan de studenten worden overgelaten eventueel gebrek aan kennis aan te vullen, de universiteiten en hogescholen behoeven geen rekening te houden met de vooropleiding. Hoger algemeen voortgezet onderwijs (Havo) Het HAVO wordt een nieuw type school met een cursusduur van vijf jaar, de eigenlijke vervanger van de oorspronkelijke functie van de HBS. Zijn taak is het geven van een algemene vorming ter voorbereiding op de intrede in de maatschappij (de middelbare school voor meisjes is een vorm van het HAVO). Het eindexamen HAVO zal tevens toegang geven tot de hogere beroepsopleidingen, zoals hogere technische scholen, hogere landbouwscholen, scholen voor kunst onderwijs, de kweekschool, school voor maatschappelijk werk e.d. De hoogste twee leerjaren in het HAVO zullen een zekere differentiatie te zien geven, gericht op de belangstelling van de leerling. Maatschappijleer en handvaardig heid zijn ook hier nieuwe vakken op het lesrooster. Minister Cals verwacht dat naar de HAVO-scholen die leerlingen zullen gaan, die tegenwoordig de HBS opzoeken en geen ambities hebbén voor een universi taire opleiding of naar de ULO gaan. Middelbaar en lager voortgezet onderwijs (Mavo en Lavo) MINISTER CALS Van onze parlementaire redacteur DEN H<AAG. Mr. Burger heeft het politieke tafellaken doorgesneden! De socialis tische Tweede-Kamerfractie zal voortaan alle voorstellen van de regering en van andere fracties uitsluitend beoordelen op zakelijke gronden, daar de socialisten geen enkele verantivoordelijkheid meer op zich nemen voor de afspraken, die in 1956 bij de vorming van dit kabinet zijn gemaakt. Deze volkomen onverwachte zwen king van de Partij van de Arbeid, die zich tot nu toe altijd veel meer aan dit kabinet verbonden heeft geacht dan de K.V.P., die het van de aanvang af aan heeft beschouwd als extra-parle mentair, vloeide voort uit een botsing naar aanleiding van het wetsontwerp vervreemding landbouwgronden. Deze nieuwe regeling voor de prijsbeheer- sing van landerijen is gisteren door de Tweede Kamer aanvaard, nadat op voorstel van de A.R.-afgevaardigde Biewenga de duur op vier jaar was be paald, hoewel minister Vondeling een definitieve regeling had gewild. Met 69 tegen 67 stemmen ging de Kamer tegen deze bedoeling in. Vóór de beperking stemden de fracties van de K.V.P., A.R. en S.G.P., de Chr.- hist. afgevaardigde De Ruiter en de liberalen Oud, Berkhouwer, Visser, mej Ten Broecke Hoekstra, Ritmees ter en Cornelissen. Tegen stemden de fracties van de Partij van de Arbeid, de C.H.U., beide groepen communis ten en de liberalen Den Hartog, Van Dijk, Zegering, Hadders en Van Leeu wen. De socialistische fractieleider mr. Het MAVO zal de plaats gaan innemen van de tegenwoordige ULO, een zeer belangrijke plaats overigens, want het omvat op het ogenblik bijna 230.000 leerlingen. Onder hen zijn er vele die een diploma willen halen dat toegang geeft tot een school voor beroepsonderwijs. De MAVO school zal een driejarige cursus hebben met de mogelijkheid van een vierde jaar, welk laatste jaar vooruit kan lopen op het aansluitende beroepsonderwijs. Overigens geeft het MAVO alleen algemeen vormend onderwijs. Het diploma van deze school kan toegang geven tot het zeevaartonderwijs, onderwijzer (eerste leerkring), docent bij het nijverheidsonderwijs, middel bare technische en landbouwscholen, etc. Bij een combinatie van MAVO en middelbaar economisch en administratief onderwijs bestaat de mogelijkheid om in vijf jaar een afgeronde beroeps opleiding te krijgen. Het LAVO komt in de plaats van de scholen voor voortgezet lager onderwijs (VGLO) van thans. Het zou toe te juichen zijn, aldus de minister, wannéér het LAVO steeds verbonden werd met een school voor lager beroepsonderwijs zoals bijv. de lagere technische school maar ook afzonderlijke LAVO- scholen blijven volgens het wetsontwerp mogelijk. Toelatingsexamens zullen vervallen Minister Cals wil geen toelatingsexamens voor de VWO. de HAVO en de MAVO-scholen. Het grootste nadeel van deze examens is, aldus zijn toelichting, dat het de gewone lagere school belemmert in zijn ontplooiing en het programma voor alle kinderen eenzijdig verzwaart. (Van de vierde klas af veel huiswerk!) Leerlingen, ove: wie tussen het hoofd van de lagere school en de reetor of directeur van de middelbare school overeenstemming bestaat, zullen straks zonder nader onderzoek op die middelbare school worden toegelaten. Het probleem vormt die groep van leerlingen, waarover geen overeenstemming wordt bereikt. De minister wil voor hen het instituut van de „proefklasse" instellen, dat deze kinderen in een aantal lessen (16—241 op hun geschiktheid wil beoordelen. Zo'n proefklas, zo waarschuwt minister Cals, mag niet het karakter krijgen van een uitgesmeerd toelatingsexamen en niet volgens een vast schema worden ingericht Dit om te voorkomen dat de kinderen hierop worden afgericht Eindexamens volgens de oude methode De eindexamens blijven bestaan en wel volgens de thans gangbare methode: afgenomen aan de scholen door de leraren van de school onder toezicht van gecommitteerden Dit systeem, zo meent de minister, is onmisbaar. Maar wel is een beperking van het aantal vakken, waarin examen moet worden gedaan, zeer gewenst. Hij denkt hierbij aan een zestal kernvakken van de onderscheiden richtingen. Voor de andere vakken zal het rapportcijfer kunnen dienen. De eindexamen-beperking, welke zowel voor de VWO-scholen ais voor het HAVO en MAVO zal ingaan, wordt te zijner tijd door een algemene maatregel van bestuur geregeld Om de leerlingen in het eerste jaar van de middelbare school alle mogelijk heden te geven, heeft de minister dat eerste jaar bestemd als „brugjaar". Het betekent dat in de VWO. de HAVO en de MAVO-scholen in de eerste klas dezelfde vakken worden onderwezen. Na het brugjaar hebben de leer lingen gelegenheid alsnog over te gaan van de ene school naar een andere. In de meeste gevallen zal het er om gaan of een leerling geschikt is voor MAVO of HAVO dan wel voor VW( of HAVO, maar een overgang van MAVO naar VWO is in beginsel mogelijk Tien auto's op elkaar Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Op de Rijksroetsj baan 13 de weg Den HaagRotter dam is het vannacht weer raak ge- weest. Ter hoogte van de Hofweg, on der Overschie, is door nog niet opge helderde oorzaak een kettingbotsing ontstaan, waarbij zeker tien auto's wa-- ren betrokken. Wonder boven wonder waren er maar twee lichtgewonden. De bestuurder van een D.K.W. stapte ongedeerd uit zijn wagen, die als een volledig wrak in de berm van de weg lag, ,,Maak maar een plaatje van me, want ik begrijp niet hoe ik er heelhuids af ben gekomen", zei hij tegen een Rot terdamse fotograaf, ó'ie zelf bijna bij het ongeluk werd betrokken. De weg, die over een afstand van tien tallen meters met glasscherven en wrak stukken van auto's was bedekt, werd door de met ongevalleüwagens uitgerukte poltie bebakend en zo goed mogelijk weer bereidbaar gemaakt. Met de ontrafe ling van de chaos en het vaststellen van de oorzaak was de politie in de vroege ochtenduren nog druk bezig. Tranen van vreugde stroomden mevrouw Kempt (links) en haar bei de kinderen over de wangen toen haar man, Gorlez Kempt, en elf an dere mannen, die een week lang op gesloten hadden gezeten in een kolenmijn in de Canadese provincie Nova Scotia, aan de oppervlakte werden gebracht. Enkele uren later hoorden zü, haar 15-jarige dochter Betty (midden) en haar 16-jarige zoon William (rechts) van Kempt het dra matische verhaal van de véle ellendige uren die de twaalf mannen op 4.000 meter diepte doorbrachten in een ge deeltelijk ingestorte mijngang waarin zij niet rechtop konden staan. U kunt dit verhaal lezen op pag. 9 De diepvrieskip Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Aan het monopolie van de poeliers om diepvrieskippen te verkopen, zoals de Hoge Raad enige tijd geleden heeft uitgemaakt, zal de rege ring binnenkort een einde maken. Minister Vondeling kondigde gister avond in de Tweede Kamer aan dat over enkele weken een wijziging van de Ves tigingswet-bedrijven zal worden inge diend, die de bedoeling heeft om de verkoop van diepvrieskippen uit te brei den. ZWOLLE. De Zwolse politie heeft in geen jaren zulke merkwaardige en vaak naïeve brieven gekregen als de laat ste week, sedert bekend werd, dat de Zwolse monteur de heer Helbers in het Zwarte Water in een baars een gouden zegelring van onbekende herkomst had gevonden. Uit alle provincies stromen tientallen brieven binnen, soms met de meest on waarschijnlijke veronderstellingen. Een arts schreef, dat hij in de oorlog bij Uddel zijn ring had verloren. Hoewel het Udde- ler meer midden op de Veluwe ligt en vele kilometers van het Zwarte Water, dacht hij, dat de mogelijkheid niet uit gesloten was. dat ct li was. Een ander onthulde, dat 1 j dertig jaar geleden zijn ring had veria ren in het m. Zwarte Water en hij had goede hoop dat verder pdgina. i het gevonden sieraad het zijne zou zijn. Weer een ander had enige tijd geleden zijn ring op de hei in Twente van zijn vingers laten glippen. De brieven zijn vaak voorzien van postzegels voor ant woord en van tekeningen van het mono gram, dat op de verloren ringen aanwe zig zou moeten zijn. De ontroerendste brief was van een meisje met als aanhef: Beste meneer de politie. Het meisje, dat in Gorredijk woont, vertelde dat haar oudere zusje enige jaren geleden in de Zaan een gou den ringetje met een rode steen had ver loren. De ring was nog maar net in het water gevallen of de treurende zusjes zagen een baarsje voorbijzwemmen. En dat kon best eens de baars zijn, 8ie me neer Helbers nu gevangen had. Daarbij schreef zij heel oprecht, dat de ring na al die jaren haar zusje toch niet meer zou passen, maar de briefschrijfster waar. schijnlijk wel.... Burger had het definitieve karakter van deze regeling al een schoolvoor beeld genoemd van het vastleggen van een programpunt bij een kabinets formatie. Dit program zou bij het aan nemen van het amendement-Biewenga volstrekt zijn betekenis verliezen. Ook zou het bij komende gelegenheden en bij een komende formatie zijn conse quenties hebben. Nadat het was aan vaard bracht hij nog zwaarder geschut in stelling en betoogde hij, dat het lijnrecht in strijd was met het rege ringsprogram dat destijds de instem ming van alle fractievoorzitters had verworven. Op dit ogenblik weerklonk van de achterste bank uit de hoek van de K.V.P. de scherpe stem van prof. mr. Romme, die uitriep „Onjuist!" U hebt alleen een voorbehoud gemaakt op het gebied van de bezitsvorming, antwoordde mr. Burger, die verder op merkte dat nu de fractievoorzitters het hebben losgelaten, het regeringspro gram niets meer te betekenen heeft en ook de verhouding tussen de Kamer fracties anders zou komen te liggen. De socialisten konden daarom geen en kele verantwoordelijkheid meer op zich nemen en zij zouden daarom dit ont werp uitsluitend op zijn zakelijke me rites beoordelen. Ook de positie van de regering was volgens mr. Burger veranderd en hij achtte zich niet meer gebonden. Minister Vondeling had het amende ment-Biewenga niet onaanvaardbaar verklaard, hetgeen de liberale fractie leider, prof. mr. Oud, ertoe bracht om op te merken, dat hij het toch wel won derlijk vond dat mr. Burger de Kamer verwijten maakt. Hij begreep ook niet dat als de minister het „onaannemelijk" niet had laten klinken, een lid van de Kamer er zich nog zo druk over maakt dat men zich niet houdt aan het rege ringsprogram. Ook met andere onderdelen van deze regeling waren er al haken en ogen geweest: eerst met enkele veranderin gen die de minister had aangebracht en vervolgens met een. socialistisch Voorstel om de pachter ook voorkeurs recht op de aankoop van het land, waarop hij werkt, te verlenen bij een openbare verkoping. Dit recht had de pachter al bij verkoop tegen de maxi mumprijs, en de nieuwe regeling breidt dit uit tot de overeengekomen prijs bij onderhandse aankoop. De socialist Daams wilde nog verder gaan en de pachter dit recht ook geven als bij een openbare verkoop de maxi mumprijs niet wordt gehaald, zodat hij niet behoeft mee te bieden. Dit voorstel werd verworpen met 71 tegen 63 stem men. Voor stemden alleen de socialisten, de communisten en de chr. hist.-fractie, Het wetsontwerp zelf werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard, met aantekening dat de communisten tegen waren. LONDEN. Engeland is begonnen met de ontwikkeling van een afweer wapen tegen vijandelijke ballistische ra ketten. Bij de vervolmaking van dat wa pen gaan de ontwerpers van het Engelse ministerie van bevoorrading en van Bristol-Ferranti Ltd. uit van een bestaan de Engelse raket de Bloodhound. WASHINGTON (Reuter) De luchtdoelraket Hawk en de vliegtuig raket Sidewinder zijn beschikbaar voor produktie in West-Europa. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte gisteren bekend dat Amerika bereid is de Europese bondgenoten in de Navo met de produktie van die raketten te helpen. De Amerikaanse regering is nu vol gens het ministerie van buitenlandse zaken in afwachting van voorstellen van de Europese industrieën die aan de vervaardiging van de Hawk en de Sidewinder willen gaan deelnemen, (Enige weken geleden berichtten wij al dat de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken bereid is aan de produktie van raketten deel te gaan nemen. Het zag er toen naar uit dat Philips ver moedelijk de voorkeur aan de Hawk zou geven. Daarna toonde ook a'e di rectie van de D.A.F. zich bereid aan de produktie van de Hawk deel te ne men. De Hawk is thans volledig voor ge bruik gereed, aldus het Amerikaanse technische weekblad Missiles and Rockets, en zal dit jaar al voor de luchtverdediging van grote steden, waarschijnlijk Washington en New York, gebruikt worden. De Sidewinder, die al geruime tijd in gebruik is, on derging onlangs in het Verre Oosten de vuurdoop. Red.) DEN HAAG Het surveilleren van de politie zal nog meer dan voorheen met motorvoertuigen moeten geschieden. Dit is een eerste, voorlopige conclusie, getrokken uit het in gang zijnde on derzoek naar de noodzakelijke omvang van het Amsterdamse politiekorps. Ook in Rotterdam en Den Haag zul len dergelijke onderzoeken worden inge steld. NICOSIA (Reuter) De Grieks- Cypriotische verzetsorganisatie Eo ka heeft opnieuw aangeboden het geweld te staken op voorwaarde dat de Britten een einde ma-ken aan al le beperkende- en tegenmaatrege len. Van Britse zijde is hierop nog niet gereageerd. Vier mensen verloren gisteren op Cy prus het leven; twee Britse militairen die in een auto zaten die op een mijn reed en twee Cyprioten als gevolg van aanslagen. Een der Cyprioten werd ge dood in een ziekenhuis waar hij werd verpleegd. Deze aanslag veroorzaakte grote consternatie onder de patiënten. DEN HAAG. „Mijn kinderen, mijn kinderen!" Met die kreet stormde gister middag mevrouw Teeuwissen uit haar huis in de Glasblazerslaan in Den Haag, terwijl zij een kind tegen zich aanklemde en een brandend schort probeerde af te rukken. Een voorbijganrer, de heer H. de Lange, rende de woning, waarvan de achterka mer fel brandde, binnen en bracht vier kinderen naar buiten. Omwonenden en voorbijgangers hadden inmiddels de kle ren van de vrouw geblust. Zij had niet- ernstige brandwonden opgelopen. De brandweer heeft geruime tijd nodig gehad om het vuur in huis te doven. Voor- en achterkamer brandden uit. Waarschijnlijk is de vrouw te dicht bij de kachel gekomen, waardoor haar plastic schort vlam vatte. Advertentie schuimrubber- matras Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen en la ter op de dag van het westen uit en. kele verspreide opklaringen. Overwegend ma tige zuidweste lijke wind. De zelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. MIESJE: Vat weekeinde? -J VLISSINGEN. Een boete van 250 gulden per dag zal het ziekenfonds Wal cheren moeten betalen wanneer het geen gevolg geeft aan het bevel van de Middelburgse rechtbank de beide Viissingse zenuwartsen G. J. W. Petten en A. J. Boom onmiddellijk terug in dienst te nemen. Het ontslag, dat het ziekenfonds Wal cheren aan de beide artsen verleende met ingang van 16 oktober, moet wor den opgeschort tot 15 februari 1959, wan neer een speciale commissie samenge steld uit de ziekenfondsraad een beslis sing zal hebben genomen. Dat was de uitspraak van de Middelburgse recht bank naar aanleiding van het kort ge ding dat de beide artsen aanhangig had den gemaakt tegen het ziekenfondsbn- stuur in verband met de opgelegde schorsing, waartegen zij in hoger be roep waren gegaan bij de ziekenfonds raad. De rechtbank Middelburg veroordeelde bovendien het ziekenfonds tot betaling der proceskosten. Het vonnis is onmid- E"y??rm5 tel? *>oter willen mengen te dellijk uitvoerbaar. beletten dit te doen. De maatregel gaat zuiver m de richting van grotere vrijheid. tk- - Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Er komt binnenkort een grote propaganda-actie voor de melk, zo kondigde minister Vondeling gister avond in de Tweede Kamer aan. De rege ring is daar alles aan gelegen, want als wij slechts één procent meer melk drin ken, scheelt dat een a anderhalf miljoen gulden op het subsidietekort. Minister Vondeling betreurde het dat het zuivel-» bedrijf er niet meer haast mee maakt. Over melk met meer vet lopen de meningen uiteen. Het is voornamelijk een prijskwestie, De consumentenbond en de huisvrouwenorganisaties voelen er weinig voor, niet vanwege het vetgehalte, maar omdat de prijs dan omhoog gaat. Als de melk 3% pet. in plaats van pet. vet krijgt, zal de prijs in de straat verkoop 3 cent per liter hoger komen te liggen. De slijtersorganisaties vrezen dan een daling van de omzet, aldus minister Vondeling, en dat zou schade aan de volksgezondheid betekenen. Het belang van de melk voor de ge zondheid ligt in het dierlijk eiwit. Daar aan moest volgens de minister veel meer aandacht worden besteed, vooral omdat dit melkeiwit het goedkoopste is. Het komt nL op 81 cent per 100 gram,, eiwit uit vis op 86 cent en uit varkensvlees zelfs op drie gulden. Het mengsel van water met magere melkpoeder en wat vet komt volgens de minister alleen in het westen des lands in de handel als daar de aanvoer stag neert. Volle melkplan mislukt Het volle-melkplan was helemaal geen plan. De bedoeling was uitsluitend om de consument in de gelegenheid te stellen volle melk te drinken. De minister gaf toe dal dit is mislukt, maar het ergste vond hij dat het georganiseerd bedrijfs leven er zich geen enkele moeite voor heeft gegeven. Ook het toestaan van melange is vol gens minister Vondeling uitsluitend een kwestie van het wegnemen van beletse len. Hij ziet geen redenen om mensen die ROTTERDAM. De twintigjarige ver stekeling Maximilianus Koementas, die aan boord van de Shelltanker Tomocy- elus in Rotterdam is aangekomen en op last van justitie niet van boord mocht, heeft gisteravond de terugreis naar In donesië aanvaard. De Tomocyclus gaat via Curagao terug en aangezien een arts gistermiddag aan boord van de tanker heeft geconstateerd dat de jongeman kerngezond is, zijn er geen redenen aan wezig om hem in Nederland aan land te laten gaan. Minister Vondeling ontkende niet dat het nieuwe subsidiebeleid voor de melk veehouderij hard is aangekomen, maar hij verklaarde zich bereid met het Land bouwschap aan tafel te gaan zitten om te proberen het gegroeide gevoel van on veiligheid weg te nemen. Overigens zei hij toch de gekozen methode te verkiezen, daar anders de produktie van melk van 5 tot 414 miljard kilogram had moeten worden teruggebracht. Minister Vondeling kon wel begrijpen dat de boer een onveilig gevoel heeft, om dat hij vreest bij een verdere ineenstor ting ^an de markt de helft van het risico te moeten dragen. De toezegging van de minister, dat hij wil proberen dat gevoel weg te nemen, betekent echter niet, zo zei hij, dat de regering meer aan de zuivel gaat besteden dan de bedoeling is. STUTTGART (Reuter, U.P.I.) Een vroegere patholoog uit het Duit se concentratiekamp Buchenwald heeft zich bij de officier van justitie in Stuttgart gemeld en verzocht be schuldigingen die tegen hem zijn in gebracht te onderzoeken. Reeds kort na de oorlog en thans op nieuw is o.a. in een boek ver klaard dat de dokter. Hans Müller ge tatoeëerde gevangenen heeft laten doden om hun huid te prepareren. De huid van de ongelukkigen was bestemd voor de kampcommandant Karl Koch en zijn vrouw Ilse. Müller heeft deze beschuldigingen vroeger ontkend en gezegd dat het slechts tot zijn taak behoorde de oor zaak vast te stellen van de dood van gevangenen. OUDERKERK A.D. ÏJSSEL De meer dan honderd jaar oude hout zaagmolen Hermina in Ouderkerk aan den IJssel is gistermorgen om zes uur afgebrand. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. Deze mo len was de enige in de streek en was op het windmaalbedrijf na nog ge heel in gebruik. Het was een acht kant bovendraaier, waarvan er nog maar enke-c in ons land staan, on der andere de Herder in Leiden en de Salamander in Leidschendam. Oorspronkelijk stond de molen in Delfshaven op de voormalige Kelder- makerswerl. Hij deed toen dienst als oliemolen. In 1906 werd hij afgebroken en een jaar later weer opgebouwd in Ouderkerk aan den IJssel, waar de molen een houtzaagmolen werd Enke le jaren geleden heeft Monumenten zorg de zorg over de molen, eigendom van de firma A. H. Dokters -an Leeu wen op zich genomen en hem gerestau reerd. Het was een van de mooiste mo lens van ons land. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1