SLAGVAARDIGER PRIJSBELEID Pasternak weigert zijn Nobelprijs Stem uit rampmij11: kom ons halen" Grotere bevoegdheid van regering in nieuwe wet Minister beslist - maar alleen in noodgevallen Navo-raad stopt Cyprus in de kwestie ijskast Bittere twist om vrouw eindigt in doodslag Waslijn onder stroom Onbewaakte overweg De Bilt: Geen verandering Smartegeld voor ex-krij gsgevangene Plan-de Gaulle koel ontvangen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Snelle prijspolitiek Voorzien in behoefte DRIE DODEN Rusland: geestelijk gedrocht Westen: belangrijkste boek Hitlers voorbeeld Nieuwe vorderingswet LEVENSTEKEN VAN DOODGEWAANDEN 99 Zuid-Molukken doen beroep op UNCI Ambtenaren willen salarisgesprek met minister KAMER WIL SNEL REGELINGEN Velzens burgemeester door minister berispt ONTWERP KLAAR VAN MAANFLAT GETUIGE VECHT VOOR ZIJN LEVEN Rus - onder invloed - grijpt naar mes Cïistereii -J) Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991," Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e JAARGANG No. i. 4146 Donderdag 30 oktober 1958 MAASTRICHT (A.N.P.) Gister avond omstreeks acht uur is in de wo ning van het echtpaar Bekkers aan de Maastrichter Grachtstraat de vrouw des huizes, 27 jaar oud, door elektrische stroom geraakt en gedood. De vrouw was bezig met het ophangen van wasgoed op een lijn, die aan een van de zijden bevestigd was aan buizen van het elektrische net die onder span ning stonden. De vrouw laat drie kin deren achter. gevolgen van de oorlog in Korea en de spanningen tussen lonen en prij zen tijdens een hoogconjunctuur. De prijzen kunnen ook uit de hand lopen als gevolg van speculatieve voorraad- vorming, dreigende schaarste, vrees voor een oorlog. Ten slotte verzekert de regering dat zij met de haar gegeven bevoegdheden voorzichtig zal omspringen. Zij zal slechts ingrijpen waar het werkelijk nodig is en eventuele prijsregelingen intrekken zodra dat mogelijk is. Vrije prijsvorming is en blijft een essentiële functie in ons economische leven en ingrijpen hierin moet zoveel moge lijk worden vermeden, aldus haar toe lichting op het wetsontwerp. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De bijna twintig jaar oude prijsopdrijvings- en kamsterwet zal vervangen worden door een nieuwe prijzenwet, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend. Doel van de wet is aan de regering een instrument in handen te geven, waarmee zij invloed kan doen gelden op de prijsvorming wanneer dat nodig mocht zijn. De drie belangrijkste bevoegdheden die de overheid krijgt zijn: 1 het geven van maximum-prijs- voorschriften voor roerende goe deren en diensten. Dergelijke voor schriften kunnen worden gegeven wanneer zou blijken dat zodanig hoge prijzen en vergoedingen wor den berekend, dat strijd met het al gemeen belang ontstaat. Huizen en gronden zijn niet onder de werking van deze wet gebracht, omdat voor de prijzen daarvan an dere wettelijke bepalingen bestaan. Evenmin vallen diensten er onder, die gebaseerd zijn op een arbeids overeenkomst; O de regering zal voorschriften kun- nen geven tot het voeren van een administratie, waaruit de vorming van de prijzen van goederen of dien sten blijkt. Administratieplicht zal overigens slechts opgelegd kunnen worden voor zaken, waarvoor maxi- mum-prijsvoorschriften zijn vastge steld. In verband met deze bepaling is in het wetsontwerp een regeling op genomen, die verplicht inlichtingen aan de overheid te verschaffen en boeken of bescheiden ter inzage te geven, die van belang kunnen zijn voor de prijsvorming; O prijsaanduidingen, zoals op het ogenblik bestaan, zullen ook on der de nieuwe wet kunnen worden voorgeschreven. Het ligt in de be doeling bij de inwerkingtreding van de wet gelijke voorschriften als thans bestaan, uit te vaardigen. Om een slagvaardig prijsbeleid mogelijk te maken, zullen de voor schriften bij beschikking van de mi nister van economische zaken worden vastgesteld. De Sociaal-economische raad, die in 1955 advies over een prij zenwet had uitgebracht, stelde voor een onafhankelijke adviescommissie van deskundigen over iedere prijs maatregel te raadplegen. Dit voorstel heeft de regering niet overgenomen, omdat het een ernstige belemmering vormt voor snel handelen. Prijspolitiek mag niet gebonden zijn aan tijdroven de procedures, anders is zij machte loos, zo staat in de memorie van toe lichting te lezen. De vraag of de overheid nu wel zulk een behoefte heeft aan een dergelijke prijzenwet, heeft de S.E.R. indertijd al bevestigend beantwoord en de re gering doet het nu nog eens. Er kun nen zich omstandigheden voordoen waaronder zij moet kunnen ingrijpen. Voorbeelden hiervan: de devaluatie van de gulden in 1949, de economische Duits student betaalt VENLO Bij ex-sergeant H. Dommeck in Venlo is een aangetekende brief aan gekomen met als afzender de student in de medicijnen Günther Portzky uit München. Er zaten dertig Duitse marken in en het verzoek of Herr Dommeck deze dertig marken wilde aanvaarden als schadeloosstelling voor de vijfentwintig Hollandse guldens, die hem in 1940 door de Duitsers in zijn krijgsgevangenschap werden ontnomen. De Venlonaar is onlangs een actie be gonnen om de vijfentwintig gulden terug te krijgen. De student las over het geval in een Duitse krant en wilde goed maken wat in 1940 werd misdaan. De heer Dom meck heeft de student teruggeschreven dat hij diens geste hogelijk waardeert en dat hij van een verdere actie zal afzien. Het geld heeft hij inmiddels voor een lief dadig doel bestemd. Dit bleef er over van de auto die gisteren bij de onbewaakte spoorwegovergang te St. Pancras door een trein uit Heerhugowaard werd ge grepen. De bestuurder vloog uit de wagen en werd gedood. Twee inzittende jongetjes raakten tussen het staal van de auto bekneld en kwamen eveneens om het leven. Zie verder pag. 7. STOCKHOLM (UPI/AP/Reuter) Boris Pasternak heeft de No belprijs voor letterkunde gewei gerd. Hij heeft de Zweedse aca demie, die de Nobelprijzen toe kent, een telegram gestuurd met de volgende inhoud; Gezien de betekenis welke men in de gemeenschap waartoe ik be hoor, aan deze onderscheiding heeft gehecht, moet ik de onverdiende prijs welke men mij heeft aange boden, afwijzen. Wil mijn vrijwilli ge weigering niet kwalijk nemen. Het telegram was in het Frans ge steld. Zaterdag heeft de Russische schrijver de Zweedse academie in het Engels getelegrafeerd dat 'hij zeer dank baar was voor de toegekende onder scheiding. De Nobel-stichting heeft be sloten dat Boris Pasternak toch in het register der onderscheidenen zal wor den opgenomen. Het bedrag van de prijs, ongeveer 157.000 gulden, zal in het fonds worden teruggestort. Inmiddels was de eerste oplage van Pasternaks boek Dr. Zjivago, dat woens dag in Zweden in de boekwinkels ver scheen, binnen enkele uren uitverkocht. Eigen nieuwsdienst PARIJS De Navo-raad heeft woensdag niet anders kunnen doen dan de kwestie- Cyprus in de ijskast stoppen. Ook de Noordatlantische Ver dragsorganisatie weet geen uit weg wat betreft de toekomst van het eiland. Griekenland kondigde gisteren aan dat het niet wenst deel te nemen aan een rondetafelconferentie pver de kwestie-Cyprus. De secretaris-gene raal van de Navo, Paul-Henri Spaak, heeft de laatste maanden intensief ge probeerd alle bij het conflict betrok ken partijen zover te krijgen dat zij bereid waren op voet van gelijkheid over Cyprus te gaan praten. De conferentie is echter afgestuit juist op een moment dat de voor tekenen gunstig leken op Griekse onwil. De regering in Athene eiste vooraf waarborgen dat de conferentie constructief zou zijn. Deze garan ties gingen over bepaalde procedure kwesties. die Griekenland' van funda menteel belang achtte. De Navo-raad heeft gisteren drie uur over Cyprus gesproken. Er werd nota genomen van de Griekse weige- Navo blijft bereid te bemiddelen wan- ring. Ten slotte werd de kwestie-Cy prus van de agenda afgevoerd. De neer dat mogelijk blijkt, werd er ge zegd'. Het mislukken van het plan voor een rondetafel conferentie wordt in Pa rijs als een persoonlijke nederlaag voor Spaak beschouwd. In kringen van de Navo was men gisteren diep te leurgesteld door de weigering van Griekenland. In een verklaring die in scherpe be woordingen was gesteld heeft de Griek se regering er Engeland gisteravond de schuld van gegeven dat de bemid deling van de Navo is mislukt. De regering in Athene zegt dat zij niet wilde deelnemen aan een confe rentie waardoor d'e betrekkingen tussen drie verbonden landen alleen maar slechter zouden worden en die een op> lossing van de kwestie-Cyprus alleen maar moeilijker bereikbaar zou ma ken. Griekenland weigert een fait ac compli op Cyprus te aanvaarden. Ook Turkije wilde volgens Griekenland niet werkelijk bijdragen tot een welslagen van de conferentie. Op het zwaar bewaakte militaire gedeelte van het vliegveld van Nicosia op Cyprus raakten gisteren tien man van de Britse luchtmacht gewond als gevolg van een explosie. In de ba gage van een van hen ontplofte een tijdbom ter grootte van een potlood, de bagage was nog niet onderzocht. Doel van de aanslag was kennelijk het transportvliegtuig van het type Cornet waar de tien man mee naar Engeland vertrokken. De wedstrijd in het schelden op Boris Pasternak heeft ook gisteren in de Sov jetunie voortgeduurd. Radio Moskou be steedde het hele literaire half uur aan de veroordeling van de Nobelprijswin naar. Mindere goden, die vermoedelijk geen van allen de roman hebben gele zen omdat die in Rusland niet is ver schenen, doen hun best om hun brood heren zo mogelijk nog te overtreffen. De jeugdleider Semichastny slaagde daar wel in toen hij zei: Een varken bevuilt nooit de plaats waar het eet en slaapt, maar Pasternak heeft dit ge daan. De lucht in Rusland zou heel wat zuiverder zijn als hij weg was. In sommige bladen is dr. Zjivago be stempeld als een „geestelijk gedrocht". Boris Pasternak staat reeds vele jaren in de hele wereld bekend als de groot ste levende Russische dichter. Hans Heiberg, de president van de Noorse schrijversbond heeft verklaard, dat het ongelooflijk en onfatsoenlijk is Pasternak te straffen voor een daad van de Zweedse academie voor weten schappen. Dr. Zjivago is twee jaar ge leden gepubliceerd en in die tijd is er niets gebeurd. De actie tegen hem is pas begonnen na de toekenning van de Nobelprijs. Een andere Noorse schrijver, Finn Boe, zei over de radio: Waarom zo'n paniek als een schrijver het regiem kri tiseert? Is het regiem zo zwak dat het zo'n kleine beroering niet kan verdra gen? Nobelprijswinnaar Bertrand Russel sprak er zijn afschuw over uit „dat de Sovjet-autoriteiten de houding hebben aangenomen, die zij hebben aangeno men". Drie andere Nobelprijswinnaars, Pearl S. Buck, Albert Camus en Francois Mauriac, hebben Pasternaks roman zeer geprezen. Mauriac noemde Dr. Zji vago „wellicht het belangrijkste boek van onze tijd". Een Londens blad be titelde Pasternak gisteren als „de eni ge held van de Sowjetunie". Hitier heeft indertijd drie Duitse No belprijswinnaars gedwongen hun prijzen te weigeren. Eén van hen, de journalist Carl von Ossietoky die in 1935 de No belprijs voor de vrede kreeg, is in een concentratiekamp vermoord. Onmid dellijk na het toekennen van de prijs was Ossietzky in een kamp gevangen gezet. De beide anderen, die „vrijwil lig" de prijs voor scheikunde weiger den, waren prof. dr. Gerhard Domagh en prof. dr. Richard Kuhn. De weigering van Boris Pasternak was gisteravond in de Sovjetunie nog niet bekendgemaakt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een nieuwe vorderings wet, die de oude, algemene vorderings wet uit 1939 moet vervangen, is bij de Tweede Kamer ingediend. Een der belangrijkste wijzigingen in de nieuwe regeling is dat niet alleen de minister van economische zaken, doch alle ministers het recht van vordering krijgen in gevallen als oorlog, oorlogs gevaar, watersnood of epidemieën. Even als bij de bestaande regeling is een uit zondering gemaakt voor zeeschepen. HALIFAX, NOVA SCOTIA (Reu ter, UPI) „Wij zijn hier met ons twaalven. Kom ons gauw halen!" Dit was na bijna een week het onverwachte levens teken dat gisteren werd gege ven in de kolenmijn bij Spring- hill waarin zich de vorige don derdag een zware ontploffing voordeed. Enkele dagen geleden was de hoop op redding van tientallen vermisten al opge geven. Men rekende er dan ook op dat de dodenlijst uiteindelijk 93 namen zou tellen. Zodra het nieuws in Springhill be kend was geworden trokken de vrouwen, verloofden, moeders en kinderen van de vele vermisten naar de poorten van de mijn om de be kendmaking van de namen van de twaalf mannen af te wachten. De hoop op redding van de twaalf, en misschien van nog meer, vlamde weer op in het al dagen in diepe rouw gedompelde Springhill, een plaatsje op 27 kilometer van de land engte van het schiereiland Nova Scotia met het Noordamerikaanse vasteland verbindt. STEMMEN Op ongeveer 4.000 meter diepte kre gen de mannen van een reddings ploeg gisteren tot hun grote ver bazing en vreugde opeens een levensteken. Door een huis, die een verbinding vormde tussen twee door een instorting van elkaar geschei den delen van een mijngang, klon ken stemgeluiden. ANTWOORD Een van de redders riep iets terug. Het antwoord bracht grote vreugde: „Wij zijn hier met ons twaalven Kom ons gauw halen." De twaalf mannen die nog in leven waren bleken van de buitenwereld te zijn afgesneden door een achttien meter brede instorting. Met het opruimen van die enorme hoeveel heid gesteente zouden vele uren gemoeid zijn. De man die de verbinding, door middel van een door het gesteente gedreven buis, met de twaalf mannen tot stand bracht, was de mijnwerker Percy Weatherbee. „Opeens hoorde ik een stem", zei hij. „Het geluid kwam döor de luchtlei- ding." Hij riep door de leiding heen en kreeg antwoord. „Aan de andere kant hoor de ik mijn oom, Gorley Kempt", ver telde hij. „Ik vroeg hem: „Hoe gaat het?" Hij antwoordde: „Goed, maar we heb ben hard water nodig." Op de verdieping waar de twaalf ROTTERDAM. De algemeen ver tegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Molukken, dr. J. P. Nikijuluw, heeft in een telegram aan Dag Ham- marskjoeld de tussenkomst van de Unci gevraagd „in het geschil met Neder land over dertig Zuidmoluikkers, die naar Java vervoerd worden voor uitle vering aan de Republiek Indonesië." De Unci de commissie van de Ver enigde Naties voor Indonesië is for meel nog steeds gehouden toe te zien op de uitvoering van de RTC-overeen- komsten waabbij Nederland de soeve reiniteit over Nederlands-Indië overdroeg aan Indonesië. In het telegram wordt gevraagd wanneer de Unci een delega tie van de Zuid-Molukken kan horen. Meegedeeld wordt dat de Nederlandse regering is gevraagd de uitlevering uit te stellen hangende een besluit van de Unci. mannen levend werden gevonden werkten op het ogenblik van de ramp ook nog 57 andere mannen. Men wist gisteren nog niet of op die verdieping misschien nog meer mijnwerkers in leven waren, maar men durfde daarop niet hopen. Na de ramp werden 81 mijnwerkers gered. Men bracht verder 24 doden naar boven. Er werkten op het ogenblik van de ramp 174 mannen in de mijn. VOEDSEL Zodra het nieuws over de levens tekenen naar de begane grond was doorgegeven kwam een flinke hoe veelheid warm vloeibaar voedsel naar beneden. De redders pompten dat door een slang naar de inge- slotenen. Er gingen ook meteen meer mannen naar beneden om de opruiming van het neergestorte gesteente te be spoedigen. Vroeg in de avond waren de redders nog twaalf meter van de inge- slotenen verwijderd. Zij waren in twee en een half uur ongeveer zes meter gevorderd. Men verwachtte dat zij de twaalf mannen in de loop van de nacht zouden kunnen bereiken. WASHINGTON, (Reuter) Ook in Washington schijnt men niet veel te voelen voor het denkbeeld van gene raal De Gaulle om een Brits-Ameri- kaans-Frans directoraat de leiding te geven in de Navo. De Verenigde Staten willen vóór alles de indruk vermijden, dat zij in interna tionale kwesties de politiek dicteren die kleinere landen maar hebben te volgen. Daar zou het voorstel van de Franse premier op neer komen, zo meent me-n in Washington. Vooral door de afwijzende reacties van verschillende andere leden-staten van de Navo voelen de Verenigde Staten zeer weinig voor de pla-nnen van generaal De Gaulle. President Eisenhower en mi- niste. Dulles hebben in het verleden herhaalde malen met nadruk verklaard, dat zij de Verenigde Staten slechts als een partner van de andere Navo-landen beschouwen. Men wijst er nog op dat er al gerui me tijd besprekingen aan d-e gang zijn om te komen tot een betere wijze van onderlinge raadpleging, niet slechts in de Navo, maar ook in andere regionale organisaties. In Londen is vernomen dat de bespre kingen vooral tussen Engeland, Ame rika en Frankrijk over een betere wijze om politiek overleg te plegen, nog altijd voortduren. Geen genoegen met afwijzing Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De drie in het geor ganiseerd overleg samenwerkende ambtenarenorganisaties de alge mene, de r.k. en de christelijke bond hebben minister Struycken verzocht aan het overleg deel te nemen. Deze centrales hebben zich niet willen neer leggen bij de afwijzing van de rege ringsdelegatie het punt van de salaris sen van de middelbare ambtenaren op de agenda te plaatsen. In de aanwezigheid van de minister willen deze ambtenarenvertegenwoordi- gers uiteenzetten, welke bezwaren er speciaal bij de middelbare ambtenaren bestaan tegen de salarisbeslissing van 6 maart. Deze groep kreeg een periodieke verhoging, maar alleen wanneer de be trokkene al een jaar op zijn maximum had gestaan. Dit heeft tot moeilijkheden en soms onbillijkheden geleid. De organisaties willen in de eerste plaats zien te berei ken dat iedereen een periodieke ver hoging krijgt, maximum of niet. Daar naast hebben zij verscheidene andere wensen tot verbetering van het salaris peil. Schade Deltawerken Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Tweede Kamer wil zo spoedig mogelijk een regeling voor de schade, die de Deltawerken eventueel ten gevolge zullen hebben. Van vrijwel alle kanten is daarop gistermid dag bij minister Vondeling aangedron gen, namelijk door de afgevaardigden Van Dongen (kath. v.), dr. Vermooten (soc.), mr. Van Dijk (lib.), De Ruiter (c.h.) en ds. Van der Zaal (a.r.). Men had in het bijzonder op het oog de oes ter- en mosselcultures en men vroeg de minister nu eens duidelijk te stellen welke maatregelen hij voor deze bedrij ven in de Zeeuwse wateren denkt te nemen. PREMIER MENZIES Aanspraak Nw. Guinea voor internationaal gerechtshof MELBOURNE (Reuter) Premier Robert Menzies van Australië heeft gis teren gezegd dat Indonesië zich maar tot het internationale gerechtshof moet wenden als het meent recht te hebben op Nederlands Nieuw-Guinea. Indien Indonesië zijn toevlucht zou zoeken tot agressie, zei Menzies in een verkie- zingsrede, moeten de Verenigde Na ties geacht worden zich daartegen te verzetten. Wat o-ns betreft, aldus de premier, wij blijven vreedzaam met de Neder landers op het eiland samenwerken. Australië erkent de aanspraken van In donesië op Nederlands Nieuw-Guinea niet. Zoals bekend heeft Indonesië enige jaren geleden een aanbod van de Ne derlandse regering om de kwestie Nieuw- Guinea voor het internationale gerechts hof te brengen, afgewezen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De burgemeester van Velzen, die tegen Duitse jongeren bij een ontvangst op het gemeentehuis weigerde Duits te spreken, heeft zich een berisping van minister Struycken op de hals ge haald. Aan de Tweede Kamer deelt deze mee dat hij het gebeurde in hoge mate betreurt. Toen later de burgemeester tegenover de gemeenteraad verklaarde, geen spijt van zijn daad te hebben, heeft de minister hem nogmaals zijn „ernstige ontstemming" laten blijken, aldus minis ter Struycken. WASHINGTON (U.P.I.) - De Ameri kaanse geleerde dr. John S. Rine- hart heeft voorspeld, dat de aardbe woners over tien jaar met een eigen woonhuis naar de maan zullen reizen. Een ontwerp van dat toekomstige maan- huis heeft Rinehart gisteren laten zien tijdens een bijeenkomst van Ame rikaanse geleerden en regeringsfunc tionarissen, die zich met de ruimte vaart bezighouden. Het gebouw, dat van aluminium wordt gemaakt en een lengte krijgt van 170 meter, kan door raketten naar de maan gebracht worden, in kleine ge prefabriceerde stukken, die op een voudige wijze gemonteerd kunnen wor den. Het sigaarvormige woonhuis zonder ramen bevat woon- en werkruimten voor de toekomstige ruimtevaartpio niers. Het wordt tegen de grote hoe veelheden fijne stof, die volgens som mige geleerden voortdurend op de maan neerregent, beschermd door een parapluvormig schild. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een maanden lange twist om de gunster van een vrouw vond gisteren in het holst van de naoht in een zee manswoning aan het Timorplein te Amsterdam zijn climax in een bloe dig drama, waarbij de 57-jarige olieman K. Glas het leven heeft gelaten. Zijn tegenstander, de zes tigjarige zeeman Th. S., een Rus van geboorte, doorboorde hem tij dens een hevige vechtpartij met een aardappelschilmesje het hart. Hij was op slag dood. Zijn belager heeft zich na het volvoeren van zijn daad gemeld bij de politie. „Het is gebeurd", stiet hij uit. Daarop stortte hij zelf, verzwakt door bloedverlies, ineen. Al enige tijd was het tussen de twee mannen geregeld tot een fel handgemeen gekomen. S„ die geen nationaliteit bezit, had op een gege ven ogenblik met de vrouw van de neergestoken olieman die toen op zee verbleef, een verhouding aange knoopt. Toen de heer Glas weer thuis kwam, nam hij onmiddellijk maat regelen. Hij wees zijn mededinger, die bdj hem thuis inwoonde, zonder meer de deur. Speciaal slot De Rus nam eohter zijn intrek op een kamer in de buurt van het Ti morplein. Regelmatig poogde hij de verbroken relatie te herstellen. De heer Glas liet toen een speciaal slot op zijn deur maken. De belager van zijn huiselijke vrede was namelijk nog steeds in het bezit van een sleutel op het oude slot. Gisternacht kwam het tot de fatale uitbarsting. S„ die zich enigermate aan drank had tegoed gedaan, deed om ongeveer half drie opnieuw een poging om de woning aan het Timor plein binnen te dringen. De heer Glas en zijn vrouw waren reeds naar bed gegaan. Toen de huisdeur niet open ging nam S. enkele stenen en sloeg daarmede de ramen van de woonka mer van het echtpaar in. De heer Glas stond onmiddellijk op en rende naar de huiskamer. Zijn vrouw en twee kinderen verscholen zich angstig op het toilet. In het duis ter van de nacht stonden de twee mannen tegenover elkaar, als brie sende rivalen. ,Ik rijg je aan het mes, brulde de indringer. Toen begon het gevecht op leven en dood. Van het meubilair in het kleine woninkje bleef vrijwel niets op zijn plaats. Een televisietoe stel werd later met een verbrijzeld scherm boven op een leunstoel aan getroffen. Op een gegeven ogenblik stootte S. toe. Eerste raakte hij de heer Glas in de buurt van diens hals, daarna verwondde hij hem aan de linkerarm en tenslotte boorde zich het zes en half centimeter lange lemmet in het hart van de ongelukkige. De heer Glas zeeg stervend neer. Chauffeur slaat toe Het afschuwelijke drama had een toevallige getuige. Een taxichauffeur had het gerinkel van het brekende glas bij de binnenkomst van de Rus op enige honderden meters afstand gehoord. Hij snelde naar het Timor plein en hoorde daar, verbijsterd aan de grond genageld, hoe de vechtpar tij zich ontwikkelde. Hij was het ook, die de woorden „Ik rijg je aan het mes" opving. Toen het rumoer in de binnenka mer verstomde, hoorde de taxichauf feur iemand wankelend naar de voor deur stommelen. De deur ging open en hij ontwaarde de bebloede ge stalte van S., die op de voet werd gevolgd door mevrouw Glas en haar kinderen. Mevrouw Glas klemde zich wanho pig aan de taxi-chauffeur vast: „Help me, anders vermoordt hij mij ook nog". Woedend kwam S„ een be smeurde stoelpoot nog in de hand, op de onverwachte getuige af. De taxi chauffeur ging echter zelf onmiddellijk tot de aanval over en de Rus sloeg op de vlucht. Enige ogenblikken daarna verscheen de politie ter plaatse. Het hele dra ma had zich binnen een half uur vol trokken. De Rus is naar het huis van bewaring overgebracht. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Overwegend droog weer en op de meeste plaat sen mist of laag hangende bewol- king. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. ziènE'?JE: kan geen mi?t meer 31 OKTOBER zon od 7 31 onder ms^uST" °P ™aan ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: Hel belangrijkste nieuws over het weer was gisteren misschien wel, dat er geen nieuws wilde komen. De mist bleef hangen waar hij hing, slechts op enkele plaatsen aan de grenzen van ons land kon men van tijdelijke ver betering spreken. Nu eens was de mist zeer dicht en bleef het zicht tot maar twintig meter beperkt, dan weer werd het iets minder somber buiten. Helemaal verdwijnen wilde de mist echter op de meeste plaatsen met. De dikte van de mistlaag was maar tweehonderd meter, vlak boven deze laag was het goed weer bij een tem peratuur van veertien graden, terwijl het kwik aan de grond op de meeste plaatsen in ons land niet boven zeven graden kwam en alleen in Zuid-Lim- burg maar tien graden bereikte. In Frankrijk en Engeland is de nnst gisteren opgetrokken, maar de kans op terugkeer ervan is vrjj groot omdat de hemel helder is bjj weinig wind, zodat een sterke afkoeling is te verwachten die het mistgebied wel weer zal vergroten. Het gebied van hoge druk in het oosten trekt zich nu verder achter het IJzeren Gordijn terug, zodat de invloed van de depressies dichterbij komt. Daarvan zullen wij het moeten hebben om de mist geheel te zien verdwynen, maar voor vandaag is er nog met veel verandering te vernach ten. Daarvoor zijn de depressies nog rg' A1Ieen Plaatselijk en tijdelijk kan er wel eens verbetering komen. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. Helsinki wind c. 8 in mm geh. bew. WZW 0 Stockh. zw. bew. WZW 10 0 Oslo geh. bew. stil 7 0 Kopenh. geh. bew. WZW 11 0 Aberdeen geh. bew. ZZW 12 0 Londen mist ONO 14 0 A'dam mist OZO 7 0 Brussel mist O 7 0 Parijs mist ZO 4 0 Bordeaux onbew. OZO 18 0 Grenoble h. bew. stil 13 0 Nice onbew. NNW 18 0 Berlijn 1. bew. ZO 12 0 Frankf. geh. bew. stil 8 0 München geh. bew. OZO 4 0 Garm. P. onbew. stil 8 0 Zurich onbew. N 9 0 Genève onbew. stil 8 0 Locarno onbew. O 14 0 Wenen onbew. ZZO 12 0

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1