VER. STATEN: GEEN GEWELD OM NW.-GUINEA Race om leven van couveuse-tweeling "Matig uw snelheid,, op rijksroetsj baan Groeiend begrip voor Nederlandse moeilijkheden Minister Luns tevreden over het overleg met het State Department Gezamenlijke ontwikkeling Nieuw-Guinea gaat voort Groots plan ruilverkaveling en cultuurtechnische werken De Bilt: mist Beul Koch wacht op bedankje Vloedplanken gezet als proef Zwolle heeft Mannetje van Stavoren Geen opvolger voor mrBeyen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Luchthaven Rotterdam bleef vrij van mist DE PRIOR WEER VLOT Meer begrip AUTOWASGEVAAR VOOR DE WEG EMIGRANTENSCHIP HAALDE HET Afkeuring Volgend jaar augustus Rijksweg 15 klaar Karei Leopold Michael Aandeelhoudert j e van K.L.M. President van Pakistan legt functie neer Bankovervaller in Alkmaar gegrepen Nederlandse vlieger in Nw-Guinea omgekomen De Gaulle en de houten minister Australisch-Nederlandse conferentie WERELDSPAARDAG OP 30 OKTOBER Moskou: achterstand bij de proeven Dodencijfer weekeinde steeg tot zeventien GEVAAR VOOR SLAPGEVEERDE AUTO'S Bij reparatie t.v.-antenne MAN OVERLEDEN NA VAL VAN DAK Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeenwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1 1. 14e jaargang no. 4145Dinsdag 28 oktober 19d8 Eisen nieuwsdienst DEN HAAG. De Verenigde Staten zullen ge bruik van geweld tegen Nederlands Nieuw- Guinea in dezelfde categorie plaatsen als bet ge bruik van geweld in de Straat van Formosa. Dat is, aldus heeft minister Luns gisteren in Den Haag ver klaard, de diepere betekenis van het communiqué dat ik op 8 oktober in New York heb uitge geven. In dat communiqué werd gezegd dat de Verenigde Staten onder alle omstandig heden zullen vasthouden aan de be ginselen waarop orde en vrede in de wereld zijn gegrond. Van In donesische zijde is later gezegd dat minister Luns het standpunt van minister Dulles verkeerd had weergegeven. Ik kan verzekeren, zo zei mi nister Luns gistermiddag, dat het communiqué woord voor woord in overleg met het State Depart ment te Washington is opgesteld. In geen letter is afgeweken van wat daar is besproken. Op de vraag waarom verkla ringen hierover dan alleen van Nederlandse zijde zijn afgelegd en niet van Amerikaanse, wees minister Luns in de eerste plaats op de verklaring, die de Ameri kaanse ambassadeur in ons land. Philip Young, vrijdag in New York aflegde. Wij zijn het volle dig eens met het standpunt van Startbanen helaas te kort Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Mist is een gril lig natuurverschijnsel: toen gisteren boven Amsterdam en Brussel een on doordringbaar mistgordijn hing en Schiphol zowel als Meisbroek binnen komende vliegtuigen naar het vlieg veld van Keulen moesten verwijzen, had Luchthaven-Rotterdam „geen centje last" en konden daar alle dien sten normaal worden uitgevoerd. „Had Luchthaven-Rotterdam nu maar de besehikkin gehad over een lange re startbaan dan hadden de voor Schip hol en Meisbroek bestemde vliegtuigen zoveel dichter bij huis een uitwijkhaven gevonden", aldus verzuchtte de heer A. W. F. van der Hoek, de havenmees ter van Luchthaven-Rotterdam. Zes kin ziekt Schiphol zat gistermorgen om negen uur al „pot-dicht". Het lijntoestel uit New-York cirkelde twee uur rond voordat de piloot een landing durfde uitvoeren. Het continen tale verkeer was toen reeds geheel in de war en tot twee uur kreeg geen enkel toestel toestemming om op te stij gen. Gisteravond om zeven uur zat Schip hol andermaal dicht. Het zicht bedroeg een paar uur later slechts 600 meter bij een wolkenhoogte van 30 meter. De voor Schiphol bestem de vliegtuigen moesten worden verwe zen naar Prestwick, naar Hamburg of Frankfort. Omstreeks genoemde tijd had Lucht haven-Rotterdam zes kilometer zicht en een wolkenhoogte van 350 meter. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Nederlandse kust vaarder Prior die ongeveer een week ge leden op de Franse kust nabij Graveline tijdens slecht weer strandde is gister nacht door de sleepboot Blankenburg en de bergingsvaartuigen Zeeleeuw en Bruinvis vlotgebracht. MINISTER LUNS tevreden Nederland om zich in Nederlands Nieuw-Guinea tegen gebruik van geweld te verzetten, zei deze. Minister Luns deelde mee dat de heer Young praktisch alle besprekingen, die hij tijdens zijn bezoek van vijf weken aan het Westelijk Halfrond op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gevoerd, heeft bijgewoond. Daarom achtte hij de verklaring van de Amerikaanse ambassadeur van zeer groot belang. Overigens kon minister Luns het bil lijken dat de Amerikaanse regering in haar verklaringen naar buiten nu een maal heel voorzichtig wil zijn. Maar hij kon verzekeren dat hij over de bespre kingen op het State Department bepaald tevreden is. Ditmaal, aldus minister Luns. heeft de Nederlandse regering bij de Amerikaanse regering veel meer begrip gevonden dan voorheen en dat is geen holle frase. Op de belangrijke vraag of dit alles betekent dat de Verenigde Staten zich hebben gebonden om op te treden, indien Indonesië Nederlands Nieuw-Guinea aan valt, gaf de minister een ontwijkend ant woord. Ik wil niet verder gaan dan de formulering, die in het communiqué van 8 oktober is neergelegd, zei hij. Tijdens zijn betoog zei minister Luns. dat hij op het State Department ook had gesproken over „laten we nu maar eens zeggen, wegnemen" van Nederlandse be zittingen in Indonesië. WARSCHAU (A.P.-Reuter) Ik ben er zeker van te worden vrijgesproken en een bedankje te krijgen voor wat ik als Gauleiter heb gedaan. Aldus Erich Koch, eens Gauleiter van Adolf Hitler in een gedeelte van Polen, die thans in Warschau terecht staat wegens mis daden tegen de menselijkheid. Hij wordt er o.a. van beschuldigd de dood van 232.000 Polen en Joden op zijn ge weten te hebben. Koch wordt even eens verantwoordelijk geacht voor de dood vanruim vier miljoen Russen. Hij beweerde maandag dat hij extra treinen heeft laten inschakelen toen hij hoorde dat de Joö'en uit Polen zouden worden gedeporteerd. Op die manier, hadden ze het tenminste wat comforta beler, verklaarde de ex-Gauleiter. Tegen excessen Verd'er meende Koch dat hij altijd menselijk is geweest en sterk gekant tegen de excessen van Hitier. Hij bleef in zijn functie teneinde te proberen de mensen te behoeden voor de ergste ellende. Himmler en zijn S.S.-ers waren ver antwoordelijk voor de dingen die hem ten laste worden gelegd, vond Erich Koch. Hij was er altijd tegen gekant geweest. APELDOORN (ANP) Op de Zut- phensestraat te Apeldoorn hebben twee surveillerende agenten een personenau to aangehouden, die zoveel rook ont wikkelde, dat er onder de bomen een ondoordringbare mist ontstond. Tegen liggers moesten -stoppan en hun lichten ontsteken, en enkele mensen meldden zelfs brand. De wagen, die werd be stuurd door W. H. uit Lochem, bleek bij onderzoek meer gebreken dan alleen een storing in de motor te hebben. Hij vormde in alle opzichten een gevaar op de weg De banden waren radiöaal versleten en de benzinetank, die geheel los zat, rustte op de zelfgemaakte uitlaat, zo dat gevaar voor brand niet denkbeel dig was. De auto is in beslag genomen en tegen de chauffeur werd proces verbaal opgemaakt. TIEL (ANP). In augustus 1959 hoopt men een belangrijk gedeelte van de Rijksweg 15 van Meteren naar Tiel te hebben voltooid. Verscheidene gedeelten in het tracé zijn al gereed gekomen. Ook een aan tal kunstwerken nadert zijn voltooiing. Van het geprojecteerde gedeelte, dat van Tiel aansluiting geeft op de weg Ochten-Kesteren, wordt het grondwerk nu uitgevoerd. De verharding van dit gedeelte en een tweede brug over het Amsterdam-Rijnkanaal bij Tiel moeten, nog worden aanbesteed. FREEMANTLE „We hebben het gehaald, geloof ik, al was het op het nippertje", zei een glundere gezag voerder van het emigrantenschap Johan van Oldenbarneveldt gister ochtend in de Australische haven Freemantle toen de te vroeg ge boren tweeling van boord was ge haald. Geen keus „Het was een snelle reis, we «ijn twee dagen eerder aangekomen", zei kapitein P. de Groot. „Het heeft ons zesduizend gulden meer aan olie ge kost, maar we hadden geen keus. Er was bijna geen zuurstof meer voor de couveuse, die de scheepstimmer man van glas en multiplex voor de kinderen had gebouwd." Maria en Angelina waren tien dagen geleden (drie maanden te .vroeg) midden op de Indische oceaan geboren. Na aankomst van het emigrantenschip werden zij zo snel mogelijk in een van zuurstoftenten voorziene ambulancewagen gelegd. De moeder, de 27-jarige mevrouw G. Visser, ging in een andere zieken auto. Twee dokters maakten de rit naar het ziekenhuis mee. De hoofdzuster vertelde gister avond dat de toestand van de twee ling nog steeds zorgwekkend is. De andere leden van het Amsterdamse emigrantengezin, de 28-jarige heer B. Visser van beroep havenarbeider, de driejarige Wilhelmus en de twee jaar oude Jozef us, blijven voorlopig in Freemantle. De tweeling zoetjes slapend in de couveuses van multiplex en glas aan boord van het emigran tenschip. Zo meteen zullen ze met een ambulancewagen naar het ziekenhuis in Freemantle worden gebracht. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Herinnert u zich nog dat geval van mevrouw Vinke uit de Ajaxstraat te Rotterdam, die een gratis rondvlucht boven Zestienhoven mocht maken nadat haar man in een persoon lijk briefje aan de directeur van de K.L.M. had doen weten dat zijn echt genote zich zozeer voor de luchtvaart interesseerde? Het gebeurde maanden geleden maar de dankbaarheid voor het genotene is niet vervaagd. Integendeel: toen het echtpaar Vinke kortgeleden werd ver blijd met de geboorte van een zoon gaven zij hem de namen Karei Leopold Michael (K.L.M.) en vervolgens zon den zij de heer Aler een originele ge boortetegel waaruit de vernoeming van zijn maatschappij duidelijk naar voren sprong. De heer Aler reageerde alweer op verrassende wijze: hij verzocht jhr. Boreel zijn persoonlijke gelukwensen over te brengen aan het echtpaar Vinke en de nog geen drie weken oude K. L. M. Vinke jr. een geschenk te overhandigen. Dat geschenk was een aandeel van honderd gulden in de K.L.M. en dat maakte Karei Leopold Michael op slag tot jongste aandeelhouder van onze Koninklijke luchtvaartmaatschappij KARATSJI (Reuter) President Is- kander Mirza heeft gisteren het besluit genomen, ter zijde te treden en alle macht in handen te geven van generaal Ayoeb Khan, die gisteren de eed heeft afgelegd als premier. Enige weken geleden nam de generaal de macht over van het parlement en rege ring. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De gemaskerde overvaller tegen wie de beheerder van de boerenleenbank in Almkerk veertien dagen geleden ,,Joh, doe niet zo flauw" zei, is gearresteerd. Het is de 42-jarige M. A. R. zonder beroep, die niettemin in zijn onder houd voorzag met het stelen van bromfietsen. Een epkele keer ook op een andere manier, zoals op 14 okt- ber toen hij met een alarmpistool in de ene en een dolk in de andere hand de bankbeheerder toesiste „Licht uit en handen omhoog". Flauwe grap De heel' A. G. Noy deed niets en vond het een flauwe grap. Dat veran derde toen de overvaller hem naar het kantoor drong en zelf het licht uit deed. De man, die een hoofddoek met twee gaten voor zijn gezicht droeg, sloeg ijlings op de vlucht toen de echtgenote van de beheerder op de alarm-schel drukte. De dader werd in Den Haag gearres teerd op verdenking van diefstal van enkele bromfietsen. Tijdens het verhoor bekende hij de overval in Almkerk. Hij trok zwervend door Nederland en wan neer het nodig was. pleegde hij kleine winkeldiefstallen of hij lichtte iemand op, zoals een radiohandelaar die vijf honderd gulden armer werd. KRIMPEN AAN DE LEK. Het hoog heemraadschap De Krimpenerwaard heeft gisteravond een alarmoefening gehouden in Krimpen aan de Lek. Tussen de wo ningen werden vloedplanken gezet over een lengte van achttienhonderd meter. De planken vormden een aaneengesloten waterkering van 4.30 meter plus NAP. De hoogste waterstand tijdens de over stroming in 1953 was 3.87 m. plus NAP. De oefening, die in het geheim was voorbereid, vergde een uur en veertig minuten. Men had de tijdsduur geraamd op twee uur. DEN HAAG (ANP). De 32-jarige vlieger J. P. R. F. Huisman uit Nij megen, die vloog voor de Worldwide helicopters ltd in Nieuw-Guinea is vo rige week woensdag met een Bell 47-D helikopter in het gebied van Digoel op Nieuw-Guinea omgekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De maatschappij, die haar hoofdkwar tier heeft op de Bahama eilanden voert al enige jaren vluchten uit voor de Ne derland Nieuw Guinee petroleummaat- schappij. Het gezin Visser voordat het met de Johan van Oldenbarneveldt naar Australië vertrok. Ze waren toen nog met zijn vieren. In Melick (Limburg) is gistermiddag de zeventigjarige voetganger W. Kloedt bij het oversteken van een straat aange reden door een vrachtauto. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed. Hij bevestigde dat de Verenigde Staten het zonder vergoeding in beslag nemen van Nederlandse eigendommen scherp afkeuren. Hij kon echter niet mededelen of Amerika ook concrete maatregelen daartegen zal nemen. Die vraag, zei hij. wordt pas actueel, indien Indonesië het westen om econo mische steun zou vragen. Mocht een dergelijke hulpverlening worden over wogen. dan verwacht ik dat Nederland daar tijdig van op de hoogte wordt ge steld. aldus minister Luns. Over het algemeen heeft hij met te vredenheid kunnen constateren dat door zijn bezoek aan Washington een grotere coördinatie tussen Nederland en Amerika is ontstaan bij de bestudering van deze problemen. Van onze correspondent PARIJS. Generaal De Gaulle is een man. die het druk heeft, ook met dingen, die hem maar matig belang inboezemen. Daartoe behoren o.a. de bezoeken van politici, die in een on afgebroken rij aan hem voorbijtrek ken: Burgemeesters, leden van de Assemblée, oud-leden van de Assem blee. oud-verzetslieden, Senaatsleden, militairen, leden van Provinciale Sta ten enzovoorts. TROUW Zij allen betuigen de generaal hun onwankelbare trouw. Zij vertellen hem, dat zij al jaren tot zijn trouw ste aanhangers behoren en dat zij het tot dusverre bestaande politieke systeem al van vóór de oorlog af veroordelen. Zij verzekeren de gene raal, dat hij op hen kan rekenen LINTJE Meestal komt er dan een ogenblik, waarop de bezoeker de gelegenheid te baat neemt om iets te vragen: Een betrekkinkje voor een van zijn kiezers, een ridderorde voor een par tijgenoot, een verklaring om straks m zijn departement aan de aanhan gers te kunnen voorleggen, zo in de trant van „Nog gisteren heeft de ge neraal me gezegd, dat..." HOUT Dezer dagen was er ook weer zulk een bezoeker. Hij had de generaal al langer dan het toegemeten kwar tier verveeld en hij stond al weer bijna bij de deur, toen hij het toch niet kon laten nog een goed woord je voor zichzelf te doen: ,lk hoop, mon général, dat u begrijpt, dat ik uit het hout ben gesneden, waaruit men ministers maakt." Waarop de Gaulle antwoordde: Zeker, zeker, monsieur le deputé. ik zal aan u denken, zodra wij een hou ten minister nodig zullen hebben." Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het communi qué, dat is uitgegeven na de Australisch-Nederlandse bespre kingen, die vorige week in Can berra over Nieuw-Guinea zijn gevoerd, wijst in de richting van een verder gaande gezamen lijke ontwikkeling van beide delen van het eiland. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Terwille van een hoge graad van arbeidsproduktiviteit bestaat er in ons land dringend behoef te aan ruilverkaveling. Anderhalf mil joen hectare landbouwgrond komen daarvoor om te beginnen in aanmer king. Tussen 1960 en 1970 moet vol gens de Centrale cultuurtechnische commissie, die op verzoek van mi nister Vondeling rapport over dit vraagstuk heeft uitgebracht, worden begonnen met het verkavelen. De kosten daarvan bedragen per jaar lin tot 160 miljoen gulden, waarvan de gebieden zelf dertig tot veertig procent zullen bijdragen Vóói hei tan 1000 moet het hele project zijn voltooid. De com missie geeft drie mogelijkheden hoe dat kan worden verwezenlijkt. Ruilverkaveling is een der middelen waarmee men de plattelandsuitrusting, die na de oorlog vooral in de agrarische sector in economisch en technisch opzicht is verouderd, kan verbeteren. Buiten dit grootse programma is er nog een grote oppervlakte grond, die voor ruilverka veling in aanmerking komt, maar lang niet zo dringend als het genoemde areaal. De regering acht het rapport van de commissie dermate belangrijk, dat zij het reeds nu aan de openbaarheid heeft prijsgegeven, nog voor dat zij zichzelf over de inhoud heeft kunnen beraden. In goed verkavelde gebieden met goe de bedrijfsgebouwen stijgt, zoals is ge- Dat heeft minister Luns gisteren ver klaard in antwoord op vragen over de toekomstmogelijkheden van Nederlands Nieuw-Guinea. Hij zei dat over de pun ten, die op de conferentie zijn be sproken een grote mate van overeen stemming is bereikt ten aanzien van de te volgen gedragslijn. De gedachte van een voogdijschaps overeenkomst met de Verenigde Naties voor Nieuw-Guinea achtte hij niet levensvatbaar. Nog afgezien van de vraag of onder de huidige verhoudingen daarvoor de vereiste meerderheid in de V.N. zou kunnen worden gevonden, staat Indonesië volledig afwijzend tegenover een dergelijke oplossing. Minister Luns weer er op dat de Nederlandse regering overigens volgens haar regeringsprogramma de mogelijk heid van beheerschap door de V.N. niet overweegt. bleken, de arbeidsproduktiviteit snel. Overeenkomstig de ervaringen in andere bedrijfstakken in perioden met behoor lijk hoge werkgelegenheid is te voor zien, dat het aantal zeer kleine bedrij ven onverminderd verder zal dalen, zo als dit zich na de oorlog heeft gemani festeerd. De uitrusting van de meeste agrarische produktiegebieden vertoont veel gebre ken. Zij zijn eeuwenoud en de revolu tionaire wijzigingen gaan thans in het agrarische produktieproces zeer snel. De gedeeltelijke aanpassingen zijn ontoerei kend om daar een gezonde economische ontwikkeling mogelijk te maken. ROTTERDAM. Tegelijk met de spaarbanken van alle landen, die ver enigd zijn in het Internationaal insti tuut voor het spaarwezen, gaan ook de spaarbanken, aangesloten bij de Neder landse Spaarbankbond op 30 oktober weer de wereldspaardag vieren. De we- reldspaarweek wordt van 24 tot 31 ok tober gehouden. Eigen nieuwsdienst ZWOLLE De 54-jarige chef monteur G. Helbers uit Zwolle had het afgelopen weekeinde drie uur lang zitten vissen in het Zwarte- water by Hasselt zonder ook maar iets te vangen. Toen kreeg hij de vangst van zijn leven aan de haak: een baarsje van ongeveer dertig centimeter met een gewicht van een half pond. Het bijzondere zat 'm overigens niet in de lengte of het gewicht van de baars, maar wèl in de in houd. Toen de vis werd open gemaakt kwam er namelijk een gouden zegelring uit. De vanger van de „goudvis" heeft aangifte gedaan bij de politie en het wach- ten.is nu op de eigenaar, die waar schijnlijk nooit zal komen opdagen. „Mijn hele leven heb ik gedacht, dat het verhaal van het Vrouwtje van Stavoren een sprookje was", aldus de heer Helbers, „maar nu weet ik wel beter." Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Nederlandse dele gatie voor de onderhandelingen over da tussen Nederland en Duitsland hangende kwesties, zal geen opvolger krijgen voor haar leider mr. J. W. Beyen, die thans ambassadeur in Parijs is. Minister Luns deelde gisteren mee dat het interdepartementale overleg aan Ne derlandse zijde zal worden gecoördineerd door dr. H. R. Van Houten, directeur- generaal politieke zaken van het minis terie van buitenlandse zaken. Hij wees er op dat dr. Lahr, die de Duitse delegatie zal leiden, ook niet de positie heeft van de vroegere delegatieleider prof. Kauf- mann, die evenals mr. Beyen regerings commissaris was. Dr. Lahrs positie is te vergelijken met die van de heer Van Houten. Minister Luns zei te hopen dat de on derhandelingen nu wat sneller en vrucht baarder zullen verlopen. Het vraagstuk van de schadevergoeding aan Nazi slachtoffers, aldus is hij met minister von Brentano overeengekomen, zal daar. bij hoge prioriteit genieten. NEW YORK (Reuter) De Sovjetunie zal wel deelnemen aan de voorgenomen Geneefse conferentie over controle op een verbod van proeven met kernwapens maar blijft bij het voornemen, zolang proeven met kernwapens te blijven ne men tot het evenveel proeven op zijn naam heeft als de Verenigde Staten en Engeland sedert 31 maart van dit jaar hebben genomen. Dit deelde Valerian Zorin, de leider van de Sovjetrussische delegatie, giste ren mede in de politieke commissie van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. Zijn motivering van het besluit van het Kremlin, door te gaan met de proeven, was geheel gelijk aan de verklaring die hij over deze kwestie eerder deze maand in de politieke com missie aflegde. Eigen nieuwsdienst MEPPEL. Het aantal dodelijke on gelukken in het afgelopen week-einde is tot zeventien gestegen. In Staphorst is de 23-jarige smidsknecht R. Mulder uit Haakswold bij Meppel zaterdagmiddag met zijn motor tegen een stilstaande bakfiets gereden. Hij werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij later is overleden. De heer H. G. Beek uit Hummelo is zaterdagavond met zijn bromfiets in de buurt van zijn woonplaats gevallen en ter plaatse overleden. Een passerende fietser vond het stoffelijk overschot langs de kant van de weg. In Azewijn, in de buurt van Doetin- chem, reed' in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto met grote snel heid tegen een boom. De bestuurder, de heer Barend, werd gedood. Zijn ver loofde, mej. Van der Heuvel, met wie hij n d'ecember zou trouwen, werd gewond in het ziekenhui» te Doetinchern opge nomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Er bestaan plannen om op bepaalde afstanden en over de volle breedte van de Rijksweg 13 RotterdamDelftDen Haag grote borden te hangen met de aan maning „Matig uw snelheid" en het symbool van de uitholling overdwars. De plannen, die speciaal bedoeld zijn voor het zeer slechte gedeelte van de weg tussen Delft en Rotter dam en die reeds lang voor het ongeluk van zaterdag werden ge maakt, zijn voorgelegd aan de directeur-generaal van de Rijks waterstaat. Overigens heeft men van officiële zijde toegegeven dat voor zware, slap- geveerde auto's een lage snelheid be slist noodzakelijk is. Aan de definitieve verbetering van Rijksweg 13 waar van wij op 11 september reeds melding maakten zal in maart volgend jaar worden begonnen. De deskundigen ach ten het onmogelijk reeds deze winter met de verbetering te beginnen. Het eerste gedeelte van de nieuwe parallel weg langs de Rijksweg tussen Delft en de Schieveense tunnel zal echter over enkele weken gereed zijn. VERBETERING De definitieve verbetering van Rijks weg' 13 voorziet in een 24 meter brede weg van asfaltbeton, bestaande uit twee maal drie rijbanen gescheiden door een berm. De parallelweg komt ten oosten van de nieuwe rijksweg en is bedoeld voor fietsers, brommers en landbouwvoertuigen. De verbetering van de rijksweg, die inmiddels de treurige bijnaam ..Rijks- roetsjbaan" heeft gekregen, zal begin nen bij de Pauwmolen. Dat is onge veer het Punt waar het ongeluk van zaterdagavond gebeurde. Eind 1960 hoopt men dan in Overschie te zijn aangeland. Het noordelijke stuk van de weg, dat een onderdeel is van de werken van het verkeersplein Ypen- burg, zal omstreeks dezelfde tijd klaar zijn. De nieuwe weg komt op de aarden baan van de oude, gesteund door een gewalste soepele fundering. Men rekent er op dat de veenlaag nu zodanig is gezet dat dit voldoende is. Bij de kat- tenruggen boven de niet verzakte Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Gisteravond om half zeven is de 45-jarige constructieschilder G. J. Pluijm uit de dakgoot van zijn huis aan de Van der Werffstraat in Rotter dam op het trottoir gevallen. Het slacht offer bleek bij aankomst in het Coolsin- gelziekenhuis al te zijn gestorven. De schilder had zijn televisie-antenne nagezien en zou via de dakgoot in het dakvenster terugstappen toen hij het evenwicht verloor. Met een brok van de goot stortte hij omlaag, daarbij een ver- lichtingsluifeltje boven een benzinepomp voor zijn deur vernielend. kunstwerken zal extra zand worden opgebracht. „TE LANG" De ANWB heeft zich, naar aanleiding van het ongeluk op de rijksweg dat aan vijf mensen het leven heeft ge kost, gewend tot de minister van ver keer en waterstaat. Bij het ongeluk zou het feit. dat de weg golvingen ver toont een rol hebben gespeeld. Een van die golvingen zou een veerbreuk heb ben veroorzaakt bij de vrachtauto. Wederom, aldus de ANWB. is de aan dacht gevestigd op deze weg, die vooral bij duisternis uitermate gevaarlijk moet worden geacht Blijkens de memorie van toelichting bij het ontwerp-begroting van verkeer en waterstaat over 1959 zal het werk aan de rijksweg en de parallelweg pas over acht jaar zijn voltooid. De ANWB noemt dat onaanvaardbaar, temeer daar in die periode het verkeer over de weg met vijftig tot tachtig procent zal toenemen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laag hangende bewol king. Weinig wind. Dezelfde of iets lagere tempera turen. MIESJE: Mist maakt chrysanten mooi. 29 OKTOBER: zon op 7.28 uur, zon onder 17.19 uur; maan op 18.28 uur. maan onder 9.06 uur. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 u. wind C. in mm Helsinki zw. bew N 10 0 Stockli. zw, oew W 12 0 Oslo zw bew. stil 15 0 Kopenh. geh. bew W 11 0 Aberdeen h. bew. zzw 14 0 Londen on bew. stil 16 0 A'dam mist ZW 10 0 Brussel mist stil 9 0 Luxemb. onbew. NO 13 0 Parijs on bew. NO 14 0 Bordeaux mist stil 14 0 Grenoble onbew. stil 13 0 Nice onbew. N 22 0 Berlijn geh. oew W 12 0.1 Frankf. onbew. stil 15 0 München onbew. stil 8 0 Garm. P. onbew. N 8 0 Zürich geh. bew. ONO 7 0 Genève geh. bew. ONO 17 0 Locarno onbew. NNO 7 0 Wenen onbew. stil 18 0 Innsbr. onbew. stil 14 0

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1