VIJF DODEN OP RIJKSWEG 13 Vrachtauto schoot dwars over de weg Ten minste veertien doden bij verkeersongelukken in het weekeinde Voorzitter A.R.: Krachtiger regering die niet bang is voor risico's Dr. J. Schouten nam afscheid Gebroken veer de oorzaak ZO MOET HET ZIJN GEBEURD... Australië wil met Indonesië wel praten over Nieuw-Guinea PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAID VOOR ZEELAND Xog een slachtoffer Onmiddellijk brand Vrachtwagens worden niet periodiek gekeurd Vrouw benoemd tot hoofd stadsontwikkeling Door vuurzee Zenuwschok Om gelegif WIJ WETEN NIETS VAN VOETBALPOOL Gezamenlijk optreden Straat van Diemen bij P. Smit te water Aanklacht tegen dr. Wohlgemut Alpen eisen offers Diefstal na brand Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27. Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad ZEE VAN VEER NA DODELIJKE BOTSING "V an een onzer verslaggevers DELFT. De dood heeft wreed toegeslagen op Rijksweg 13, tussen Rotterdam en Delft. Twee jonge gezinnen zijn het slachtoffer geworden van een nog niet verklaarde, nood lottige manoeuvre van een zwaar beladen vrachtauto. Vijf mensen kwamen daarbij om het leven op de weg, die de bijnaam Rijks-roetsjbaan 13 heeft gekregen. "Sog geen uur later viel tengevolge van dit ongeluk op de omgelegde route nog een slachtoffer van het verkeer. Deze ongelukken waren het dramatische hoogtepunt van een weekeinde, waarin het verkeer tenminste veertien levens heeft geëist; een zware tol. Het afgrijselijke ongeluk op Rijksweg 13 speelde zich zaterdagavond om half zeven in enkele seconden af. Een vrachtauto, die uit de rich ting Rotterdam kwam, schoot plotseling tussen de aftakking naar luchthaven Rotterdam en Delft van de rechterrijbaan links over de weg en bleef op de buitenste rijbaan van de tegenliggers, dwars voor een snel naderende personenauto staan. Met geweld botste deze personenauto tegen de rechterzijkant van de met vijf ton bloedmeel geladen vrachtwagen. De auto raakte de vrachtwagen bij de benzinetank. Onmiddellijk brak brand uit. Er zaten zes mensen in de personen- Op slag dood waren de 24-jarige me- auto twee echtparen uit Den Haag met vrouw Baptist uit Den Haag, haar hun twee jonge kinderen. De twee kin- tweejarig zoontje Robert, de 22-iarige deren en een man werden uit de wa- loodgieter F. Kok uit Den Haag en gen geslingerd. Weldra sloegen de diens acht maanden oude dochtertje. vlammen uit beide auto's. Advertentie Van onze Haagse redactie den HAAG. In ons land bestaat geen verplichte periodieke keuring voor vrachtwagens. Dergelijke keuringen vin den alleen incidenteel plaats, als de po litie steekproeven neemt of aanleiding vindt een bepaalde wagen op de weg voor een keuring aan te houden. Verplichte keuringen bestaan wel voor autobussen en huurauto's, wagens dus voor het personenvervoer, waarvoor de rijksdienst voof het wegverkeer strenge keuringseisen in het bijzon der aan bussen heeft vastgesteld. Uit het parlement is meer dan eens aan de minister van verkeer en wa terstaat gevraagd ook periodieke keu ringen voor vrachtwagens voor te schrij ven. Omdat deze echter op een veel omvangrijker wagenpark betrekking zouden hebben dan bij autobussen, is de uitvoering van zulke keuringen geen eenvoudige zaak en tot nu toe in de pen gebleven. AMSTERDAM Amsterdam heeft een vrouwelijk hoofd van de afdeling stadsont'.v.kkcling van de dienst pu- b::=k~ WE-k-n gekregen. Het is mej. ir. J. H. Mulder, tot nu toe hoofd a rchitecte-stedebouwkundige van deze afdeling. Zij volgt prof. C. van Eesteren op, die onlangs is be noemd tot stedebouwkundig adviseur voor de ruimtelijke ontwikkeling van Amsterdam. Kort na het ongeluk overleed in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft de bestuurder van de personenauto, de 25- jarige loodgieter M. Baptist. Mevrouw Kok-Hulleman, de zesde inzittende ver keert in levensgevaar. Zij heeft enkele malen bloedtransfusie toegediend ge kregen. De twee Haagse loodgietersgezinnen gingen op familiebezoek. De beide man nen zaten voorin de auto. de dames achterin, met de beide kinderen. Een andere personenauto, die achter de wagen van de familie Baptist reed, schampte tegen de ravage maar schoot toen, dwars door de vuurzee, tussen de beide wrakken door. Hij kwam een klei ne honderd meter verder tot stilstand. De bestuurder was de heer Van Steen uit Schiedam. Hij werd licht gewond. Zijn zoontje, dat naast hem zat,., kreeg een grote splinter van de voorruit in het oog. Ongeveer hond.erd meter achter de botsende auto's reed nog een kleine per-, sonenauto, waarvan de bestuurster, een dame uit Den Haag, door krachtig rem men een aanrijding probeerde te vermij den. Haar auto sloeg over de kop. Zij liep een ernstige zenuwschok op. De bestuurder van de vrachtauto, de met verlof zijnde militair C. van Veld hoven uit Poeldijk, werd niet gewond. Hij kreeg wel een zenuwschok. Ook zijn broer, die naast hem zat in de cabine van de vrachtauto, kwam er zonder letsel af. Noch de bestuurder noch diens broer konden een verklaring geven van het on geluk. Zij reden op de rechtse rijbaan, toen de auto plotseling naar links schoot en voor de tegenliggers op de uiterste rijbaan aan de andere zijde van devier- baansweg met de neus in de heg tot stilstand kwam. Direct na de noodlottige aanrijding op Rijksweg 13, ontwikkelde zich een zee van vuur in beide wrakken. Links de gekantelde auto van een Haagse dame, die door krachtig remmen nog net niet met de gebotste auto's in aanraking kwam. De auto van de heer Van Steen uit Schiedam, die vlak achter de auto van de families Baptist en Kok reed, schoot dwars door de vlammenzee tussen de beide wrakken door. Abonnementsprijs f 0,56 per week, T,per kwarta«l Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouter» 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaargang No. 4145 Maandag 27 oktober 1958 Van onze parlementaire redacteur ARNHEM. Temidden van zijn ge trouwen en in het bijzijn van zijn voornaamste politieke tegenstanders heeft dr. j. Schouten zaterdagmiddag in een openbare vergadering van het partijconvent van de Anti-revolutio naire partij afscheid van het publieke leven genomen na een eervolle loop baan van veertig jaren, die is besloten met het lidmaatschap van de Raad van State. De 75-jarige nestor van de A.R., die van 1939 af in de Tweede-Kamerfractie en in de partij de leiding had tot hij deze in 1956 aan zijn opvolgers overdroeg, ontving als afscheidsgeschenk van de partij een bundel opstellen over zijn per soon en zijn werk. waarna hem naiaens de regering en andere politieke partijen hulde werd gebracht. Dr. W. P. Berghuis, de voorzitter van de A.R..partij, roemde zijn „belijndheid" als politicus, zijn onbuigzaamheid in het werk van parlementariër, zijn principiële onverzettelijkheid en beheerste hartstocht voor de christelijke zaak. Dr Schouten was volgens dr. Berghuis de levende tegenspraak van de bewering dat men in de politiek gaat om er beter van te worden. Bewondering Minister-president dr. W. Drees uitte zijn diepe bewondering voor dr. Schou ten als een man van brede ontwikkeling, kennis en inzicht, die zich steeds heeft laten leiden door zijn eigen inzichten in wat van belang was voor land en volk, waardoor hij in hoge mate heeft bijgedragen tot de zuiverheid van de po litiek. Tijdens de bezetting vooral heeft hij zich zeer moedig en als een ware volksvertegenwoordiger gedragen. Gevaar Ik heb mij telkens weer afgevraagd wat de mensen toch in mij zagen en van mij dachten, zo zei dr. Schouten in zijn dankwoord, en het is nog altijd raad selachtig en verrassend. Als een man die na de lagere school het leven is inge gaan en in de publieke zaak is terecht gekomen, heb ik het gevaar gelopen aan minderwaardigheidsgevoel te gaan lijden, maar daar heeft God mij voor behoed, aldus dr. Schouten, die de hulde eenzij dig vond. Van kritiek heb ik altijd veel geleerd Ambulances, brandweer en politie uit Delft waren spoedig ter plaatse. Er wei den uitgebreide maatregelen genomen, nadat de slachtoffers waren wegge voerd. De brandweer is ruim een uur bezig geweest met het blussen van de auto's. Intussen werd het verkeer uit de rich ting Rotterdam van het verkeersplein voorbij de bruggen over het Schiekanaal omgelegd via De Zwet naar Delft, waar men weer op de Rijksweg kon komen. De Koninklijke marechaussee heeft het onderzoek omdat de bestuurder van de vrachtauto een militair was van de Delftse politie overgenomen. Eigen nieuwsdienst DELFT Vandaag wordt de vrachtauto die het ongeluk op Rijks weg 13 heeft veroorzaakt, naar Den Haag gebracht voor een onderzoek. Zolang dat niet is beëindigd, kan de oorzaak niet met zekerheid worden vastgesteld. Bij een eerste inspectie van de uit 1949 daterende Austin- vrachtauto is echter al gebleken, dat het hoofdblad van de linkervoorveër is gebroken. Het staat nog niet vast of de breuk vóór of tijdens de aanrijding is ont- 7Sn ïnraloi' |i;ip' "Lstaan. Het is geenszins onmogelijk dat S— het afknappen van de veer het onge luk heeft veroorzaakt. Bij een plotselin ge breuk zakt de carrosserie zwaar door. Het gevolg kan zijn, dat het lin- Op deze foto ziet men, dat het hoofdblad, waarop de hele veer rust, op ongeveer vijf centimeter afstand van de plaats waar het was bevestigd, is geknapt. kervoorwiel wordt geblokkeerd. Dat zou de onverhoedse zwaai naar links, die de auto heeft gemaakt, verklaren. Een inspecteur van de verkeerspoli tie zei, dat de staat van de Rijksweg 13 debet zou kunnen zijn aan de veerbreuk. De auto was met vijf ton geladen. Onderzocht wordt, of er sprake was van overbelasting. IATA VERDEELD OVER VLIEGPRIJZEN CANNES (AP. UPI) Omdat in de jaarlijkse tarievenconferentie van de IATA. de internationale organisatie die het luchtverkeer regelt, geen eenstem migheid heerste over vaststelling van hogere prijzen voor luchtreizen in vlieg- tuigen met straalmotoren zullen die prijzen voorlopig even hoog zijn als de tot nu toe geldende prijzen. Dit is wel naar de zin van de lucht- 1 vaartmaatschappijen die al met toe- Is tellen met straalmotoren vliegen, maar Iniet naar de zin van de overige maat schappijen, die nog niet tot het vliegen met dergelijke toestellen zijn overge gaan en een toeslag op de geldende prijs wensen voor de snellere straal- vliegtuigen. Van onze parlementaire redacteur ARNHEM. Niet meer aan de orde is een verdeling van de -welvaart, maar een verdeling van de tekorten, aldus dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de Anti-revolutionaire partij tijdens de sa terdag te Arnhem gehouden vergade ring: van het partijconvent. Het staat vast, zo zei hij in zijn ope ningsrede, dat er iets moet gebeuren aan de onaanvaardbare subsidielast op •het gebied van de landbouw en de hu ren. Dat betekent dat het Nederlandse volk bereid zal moeten zijn offers te brengen, naar maatstaven van redelijk heid, billijkheid en draagkracht. Dr. Berghui,s noemde die bereidheid beslis send, voorafgaande aan de vraag op welke wijze de lasten moeten worden verdeeld. Ons staatsbestel met zijn samenspel tussen bestuur en maatschappelijke or ganisaties brengt volgens dr. Berghuis mee dat de regering grotere regeer kracht demonstreert en ook de politie ke risico's die daaraan zijn verbonden moet aanvaarden. Alle democratische partijen zullen dit moeten respecteren en het Nederlandse volk zal in al zijn Voorzitter A.R. ARNHEM. Ons is als partij uit geen enkel stuk of rapport iets bekend, antwoordde.dr. W. P. Berghuis, voorzit ter van de anti-revolutionaire partij, za terdag in de te Arnhem gehouden ver gadering van het partijconvent op een vraag over de voetbalpool. De Apeldoornse afgevaardigde Van Dalen had erop aangedrongen de onge rustheid weg te nemen die in de partij was ontstaan tengevolge van het bericht als zouden de beide anti-revolutionaire ministers Zijlstra en Algera zich niet langer hebben verzet tegen een wijzi ging van de loteri.jwet, zodat een voet balpool geoorloofd zou zijn. Dr. Berghuis noemde het bericht oncontroleerbaar en •zei dat het onmogelijk was erop te spe culeren. De hele zaak zou wel, zodra zij aan de orde kwam, de volledige aan dacht van het partijbestuur hebben, al dus luidde zijn verzekering. De heer Van Dalen had erop gewe zen, dat een van de voorwaarden waar op de anti-revolutionaire ministers in 1956 bij de kabinetsformatie hun mede werking hebben toegezegd, inhield dat dit kabinet ten behoeve van het toestaan van de voetbalpool geen wijziging in de loterijwet zou voorstellen. politieke en sociaal-economische gele dingen eventueel ook de onaangename gevolgen moeten aanvaarden. De oorzaak van de zwakte van dit kabinet ligt volgens hem in de basis, die niet. gezond is en die niet voldoende mogelijkheden tot het tonen van regeer kracht biedt. Uitermate gevaarlijk volgens dr. Berghuis de verzwakking van het democratisch besef van vólk, het wel geloven omdat er geen touw aan vast te knopen is of nog erger: het toegeven aan een geheel negatief onbehagen omdat het toch een verloren zaak is. Voor de grote lijn van de politiek achtte dr. Berghuis het van grote bete kenis indien de christen-democratische partijen (AR, CHU en KVP) zich zoveel mogelijk in een gezamenlijk optreden sterk zouden maken. Dit zou de duide lijkheid in de Nederlandse politiek ten goede komen, zoals dit volgens hem ook in andere Europese landen het ge val is, waarbij dan in ons land iedere partij haar zelfstandigheid zou moeten behouden. ROTTERDAM (ANP) Bij de ma. ohinefabriek en scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam is zaterdag het motorvracht schip Sraat van Diemen te water ge- Het is in aanbouw van de Konink- Java-China paketvaarlijnen n.v. te Amsterdam. Het schip is een zusterschip van de onlangs bij P. Smit Jr. te water gelaten Straat Magelhaen. Volgende week wordt de kiel gelegd voor de Straat Clemens en dan staat bij P. Smit Jr. nog de bouw van de Straat Brio voor dezelfde rederij op het programma. De echtgenote van het hoofd van de technische dienst van de maatschappij, mevrouw B. Struyck-van der Schee heeft het 154 meter lange en ruim twin tig meter brede schip gedoopt en te water gelaten. Het draagvermogen van de Straat van Diemen is 12.400 ton. ESBJERG (UPI) Het nieuwe Deense motorschip Rio is, van Ham burg op weg naar Esbjerg. op de Noordzee gezonken nadat de lading ijzererts was gaan schuiven. Een loods boot heeft alle opvarenden gered. OOK al is de bruid er niet, ik moet en zal vandaag trouwen, zo dacht een 34- jarige bruidegom op Formosa eergis teren. De man was op afgesproken dag en uur naar het terrein van de plech tigheid gegaan, maar wie er kwam, geen bruid. Ten einde raad en omdat hij toch wilde trouwen vroeg hij een van de bruidsmeisjes ten huwelijk. Zij stemde toe en enkele ogenblikken later was het huwelijk voltrokken. De bruid heeft niets meer van zich laten horen. Een situatieschets van het verkeersdrama op de Rijksweg van Rotterdam naar Delft. De vracht auto reed zaterdag, na het invallen van de duisternis, in de richting van Den Haag. Plotseling zwenkte hii zie de stippellijn naar links en eindigde voor de toestormende tegenliggers met nirs in H*» In de najaarsvergadering van het partijconvent der A.R.-partij, zaterdag gehouden in Musis Sacrum te Arnhem, is de ere-voorzitter van deze partij, dr. J. Schouten, hartelijk gehuldigd. Ter gelegenheid van zijn aftreden als lid van de Raad van State is hem een bundel opstellen aangeboden. Foto: een geani meerd gesprek voor het begin van de middagvergadering. Van 1. n. r.: de par tijvoorzitter, dr. VV. P. Berghuis, minis ter-president dr. W. Drees, dr. J. Schou ten en mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. SYDNEY (Reuter) De Austra lische minister van buitenlandse zaken, Casey, heeft gezegd dat Australië bereid is met Indonesië over Nederlands Nieuw-Guinea en andere onderwerpen te spreken. Hij zei, dat zijn Indonesische ambt genoot, Subandrio, na de op 22 no vember vastgestelde federale ver kiezingen Australië zal bezoeken. Casey zei daarbij: „Ik wens op nieuw te bevestigen dat de Austra lische regering aan de kant van Ne derland staat in de kwestie over de soevereiniteit over westelijk Nieuw- Guinea." De Australische minister, die dit zei op het vliegveld van Sydney na een diplomatieke missie van twee maanden langs eif hoofdsteden, ge loofde echter wel, dat de bespre kingen tussen zijn regering en die van Indonesië er zeer toe zouden kunnen bijdragen, dat misverstan den over Nederlands Nieuw-Guinea uit de weg worden geruimd. KARLSRUHE (A.P.) De Westduitse procureur-generaal heeft vrijdag een formele aanklacht ingediend tegen dr. Wolfgang Wohlgemut wegens het onder houden van staatsgevaarlijke betrekkin gen. De akte van beschuldiging werd pas opgesteld negen maanden na de arresta tie van Wohlgemut in februari, toen hij de grens was overgekomen om een vriend in West-Berlijn te bezoeken. Wohlgemut wordt er o.a. van beschuldigd het voor malig hoofd van de Westduitse inlichtin gendienst, Otto John, naar Oost-Duits- land te hebben ontvoerd. Hoewel John na zijn terugkeer in 1955 beweerde, dat hij door Wohlgemut was verdoofd, werd hij toch tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. In juli van dit jaar kreeg hij gratie. WENEN (A.P.) De Oostenrijkse Alpenred ding dienst heeft bekend ge maakt dat er tot nu in dit jaar 102 mensen bij ongelukken in het Oosten rijkse Alpengebied het leven hebben verloren. In diezelfde tijd werden er 3050 min of meer ernstig gewond. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN In het afgelopen week einde brak een binnenbrandje uit in een woning onder Brakkenstein bij Nijme gen. Het was snel geblust. De bewoners ontdekten toen, dat er een geldkistje met 34.500 gulden was verdwenen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Overwegend droog en nevelig weer met ver spreide opklarin gen en in de ochtend hier en daar mist. Weinig wind. Iets lagere temperaturen. MIESJE: Met de dag verleidelijker 28 OKTOBER: zon op 7.26, zon onder 17.21; maan op 17.54, maan onder 08.05.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1