DUITSLAND WINT „LUCHTSLAG Snel herstel van v liegtuigind ustrie is nu mogelijk MONTGOMERY: NAVO AAN DE AFGROND U mag me nog geen excellentie noemen Geen standaard-jager voor West-Europa 91 mannen opgesloten in Canadese mijn De Bilt: zacht VLIEGTUIGMODEL MET RAKET DE LUCHT IN VeeMeM Op Görings borst prijkten Nederlandse diamanten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vriendendienst eindigt in cel DURE REDDING KEUS UIT VEERTIEN TYPEN Centraal Bureau bouwt aan de Noordblaak Doodvonnis voor leider aanslag ramp Aardverschuiving oorzaak van Mr. Van Aartsen aanvaardt benoeming Leavitt in Sydney uitgejouwd Zeeuw Indonesische student kan met gezin terug Vijf arbeiders gedood door vallend dak Proeven op Texel voor burgerluchtvaart Amerika vraagt weerballons terug Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438: 8?®" gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren; Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009: viissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaargang No. 4114 Zaterdag 25 oktober 1958 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Meer dan de tien dagen die hij al in de cel heeft door- gebracht zal de 36-jarige A. van der W. uit Den Haag niet krijgen voor de vi lenden dienst, die hij dacht te bewijzen aan een Leidse relatie. Enige tijd ge leden hoorde Van der W., dat deze re latie, va-n wie hij sloopwerk hoopte te krijgen, tot zes weken wegens rijden onder invloed was veroordeeld. Hij kreeg de desbetreffende papieren in handen en meldde zich daarmee bij de justitie. Pas na1 tien dagen ontdekte men op grond van vingerafdrukken, dat de ver keerde man in de cel zat. Voor zijn vreemde daad had Van deV W. van de rechtbank nog eens een maand gevan genisstraf gekregen, maar het Haagse gerechtshof heeft hem gisteren vrijge sproken. ZAANDIJK. Een dure kwestie werd de redding van de hond Bobby, eigendom van de slechthorende Zaan dijker C. G. Wallenburg. De heer Wal lenburg, vader van acht kinderen en wegens ziekte bedlegerig, werd erbij gehaald toen omstanders zagen dat zijn hond te water was geraakt. Eén en al hart voor zijn hond vloog hij naar buiten, ging op de oever liggen van de Hazepadsloot en boog zich voor over om Bobby uit het water te tillen. Plotseling voelde hij iets uit zijn borstzak glijden. Het was zijn gehoor apparaat dat 340 gulden had gekost. Het redden van de hond liep toen automatisch over in het zoeken naar het kostbare instrument. Met zes man sterk dregde men drie uur lang met hark, schepnet en zelfs magneet. Het mocht niet baten. Advertentie BINNENVERINGBED DE STARFIGHTER, DIE WEST-DUITSLAND KOOS Van onze correspondent BONN Na een bittere en lange strijd achter de schermen heeft West-Duitsland besloten zijn luchtmacht uit te rusten met Amerikaan-se jachtvliegtui gen van het type F-104 Star- fighter. De Franse regering heeft reeds besloten haar luchtmacht uit te rusten met een jager van een Frans type, de Mirage. Deze besluiten betekenen dat het stre ven van de Noordatlantische verdragsorganisatie naar één enkele standaard-jager voor alle aangesloten luchtmachten, al thans voorlopig schipbreuk heeft geleden. De Duitse deskundigen heb ben -star volgehouden dat geen van de jachtvliegtuigen die hun werden getoond, aan de Duitse eisen voldeed behalve de Star- fighter. Strauss, de minister van defensie, heeft nu met die vast houdendheid twee dingen be reikt: 1 De Westduitse luchtmacht krijgt de beschikking over on derscheppingsvliegtuigen die aan de typisch Duitse eisen voldoen. 2 Daar de toestellen voor het overgrote deel in Duitse fabrie ken zullen worden gebouwd, zal Duitsland automatisch zijn luchtvaartindustrie kunnen ma ken tot een van de modernste van de wereld en spoedig in staat zijn, weer zelf alle nodige typen militaire vliegtuigen te bouwen. Het is zeer waarschijnlijk, zo niet zeker, dat de oude bekenden, Mes- serschmidt en Heinkel, de opdracht voor de licentiebouw zullen krijgen. Zes of ten hoogste tien StarJEighters zullen door de fabrieken van Lockheed rechtstreeks haar Duits land worden gezonden. Ongeveer driehonderd zullen er in Duitsland worden gebouwd. De Starfighter kost vier miljoen Mark per stuk. De kosten voor de licentie- bouw zullen ongeveer hetzelfde bedrag uitmaken. Vermoedelijk zou Lockheed de vliegtuigen goedkoper hebben ge leverd als alle driehonderd in de Ver enigde Staten zouden zijn gekocht maai de Duitse regering geeft om voor de LONDEN (Reuter) De Verenigde Staten zijn voor een groot deel verantwoordelijk, misschien wel voor het grootste deel, voor de huidige toestand in de wereld. Engeland en Amerika zijn er na de tweede wereldoorlog niet in geslaagd de vrede te winnen. De Navo is een hoogst gebrekkige organisatie; slechts drastisch ingrij pen zal kunnen voorkomen dat zij te gronde gaat. Deze en nog veel meer ongezouten kritiek is afkomstig van de onlangs afgetreden plaatsvervangend opperbevelheb. ber van de Navostrijdkrachten in Europa, veldmaarschalk lord Montgomery van Alamein, en geuit tijdens een grote rede voor het Royal Services Institution in Londen. De rede is vrijdag gehouden. De Verenigde Staten zijn altijd achter wanneer het er om gaat Europa te begrijpen, aldus Montgomery. Het heeft twee jaar geduurd voor ze gingen deelnemen aan de^ beide wereldoorlogen en eveneens twee jaar voor ze de werkelij ke draagwijdte begonnen te begrijpen van de operaties rond het Suezkanaal in 1956. Twee iaar duur-' de het voorts voor Amerika volledige steun verleende aan het Pact van Bag dad. Volgens Montgomery zou de toestand in het Midden-Oosten thans geheel an ders zijn wanneer de houding van de Ver. Staten maar anders ware geweest. De veldmaarschalk betoogde dat de Labourregering in Engeland in de eer ste plaats aandacht heeft gehad voor de welvaartsstaat en economische kwesties. Zij bekommerde zich in het geheel niet om de grote politieke vraagstukken in de wereld Maar ook van de Verenigde Staten ging na de oorlog geen leiding uit. Zij steunden to-'malige koloniale mo gendheden in West-Europa, maar zorgden e.- tegelijkertijd voor dat hun invloed in Afrika en Azië teniet werd gedaan. MONTGOMERY Het gevolg daarvan, aldus Montgomery, was de ondergang van een groot deel van het Nederlandse, Franse en Britse we reldrijk, dat gezamenlijk een stabilise rende invloed had moeten hebben in de naoorlogse periode. Het gevaar van oorlog in Europa is thans volgens de Britse veldmaarschalk het geringst. Het meeste gevaar dreigt in Afrika en Azië. Mao Tse-toeng zou wel eens gevaarlijker kunnen worden dan Kroesjtsjef. hand liggende redenen aan de thans getroffen regeling de voorkeur. Voor de Duitse vliegtuigenindustrie betekent het een order van ca. 1,25 miljard Mark. De Duitsers hadden de keuze uit veertien typen jachtvliegtuigen, te weten: acht Amerikaanse, drie Engelse, waaronder de Delta Javelyn, twee Franse en een Zweeds. Ten slotte ging het tussen de Amerikaanse Starfighter, de eveneens Amerikaanse Grumman Supertiger en de Franse jager Mirage 3A. Het is bekend dat de Fransen erg hun best hebben gedaan om de Mirage te mogen leveren. De Mirage werd door het Duitse ministerie van defensie een belangwekkende constructie ge noemd, die echter niet voldoet aan de eisen die Duitsland wegens zijn taak bij de Europese verdediging en zijn geografische ligging moet stellen. De aanloop van de Mirage zou te lang zijn en het klimvermogen niet zo groot als vereist. West-Duitsland, dat direct aan het IJzeren Gordijn is gelegen, heeft een jager nodig die zeer snel op ge vechtshoogte is om vijandelijke bom menwerpers te kunnen opvangen. De Starfighter heeft een snelheid van 2800 km per uur en een plafond van 24.000 meter Voor de start en de lan ding zijn slechts 1 a Wt km nodig. Zijn klimvermogen is 18.000 m in 6 minuten. Desgevraagd verklaarde de directie van Fokker ons, dat nog niet bekend is. tot welk type jager de Nederlandse luchtmacht zal overgaan. Fokker bouwt al geruime tijd een straaljager, de Hunter, in licentie. Maar, zoals ook in het jaarverslag van Fokker is mee gedeeld, deze opdracht loopt af. In het begin van het volgende jaar zal de laatste Hunter worden afgeleverd. Tot op heden heeft Fokker geen nieuwe opdracht van de Nederlandse regering gekregen. Een herhalingsopdracht voor de Hunter is niet waarschijnlijk omdat dit toestel reeds verouderd is. In de jaarvergadering van Fokker is meegedeeld, dat het bedrijf tracht de licentierechten te verkrijgen van een vliegtuig, dat de Navo zou willen gebruiken ROTTERDAM De Nationale coöpe ratieve aan- en verkopvereniging voor de landbouw ..Centraal Bureau" G.A. te Rotterdam, thans nog gevestigd aan de Haringvliet, zal een nieuw kantoor pand doen verrijzen aan de Noordblaak tussen het vroegere Westnieuwland en de vroegere Molensteeg. Vier jaar geleden was er sprake van een nieuw kantoorpand dat aan de zuid zijde van Pompenburg ter hoogte van de Doopsgezinde kerk aan de Noord- molenwerf zou verrijzen. Daarna is nog sprake geweest van een bouwterrein aan de overzijde waar het nieuwe kantoorpand haaks op het in aanbouw zijnde pand van Shell-Tan kers zou komen te staan, tot kort ge leden de Noordblaak als definitieve plaats werd aangewezen. Het architectenbureau Roosenburg, Verhave, Luyt en De Jong in Den Haag heeft bij zijn ontwerp rekening gehou den met de door de dienst van Stads ontwikkeling en Wederopbouw bedon gen voorwaarde dat in het pand ruimte wordt gereserveerd voor winkels; een besluit dat bij de winkeliers van de na bije Hoogstraat wel in goede aarde zal vallen. De bouwcommissie van het Centraal Bureau heeft reeds de maquette van het nieuwe kantoorpand in ogenschouw kunnen nemen, maar zo deelde een woordvoerder van deze commissie ons mee alle vergunningen zijn nog niet verkregen, zodat over het begin der werkzaamheden voorshands nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. WASHINGTON (Reuter) De 56-ja- rige Sinclair Weeks zal volgende maand aftreden als minister van handel van de Verenigde Staten. Hij wordt opge volgd ó'oor Lewis Strauss (62), die tot juni voorzitter is geweest van de Ame rikaanse commissie voor de atoomener gie. LEEUWARDEN (A.N.P.) De voer- man van een met twee paarden bespan nen wagen de 33-jarige B. Steensma uit Franeker is gisteren in zijn woon plaats om het leven gekomen toen de paarden op hol sloegen. De reden waarom de twee paarden op hol sloegen is onbekend. De wagen werd tegen een langs de weg staande boom geslingerd. De voerman viel op het weg dek, liep een schedelbasisfractuur op en overleed korte tijd later. Hij was gehuwd en laat twee jonge kinderen achter. De vijftigjarige bromfietser B. Huis man uit Heiligerlee is in het academisch ziekenhuis in Groningen overieden aan de gevolgen van een aanrijding. Hij was donderdag op een smalle weg by Gro ningen met een truck met aanhanger in botsing gekomen. PARIJS (Reuter) De militaire rechtbank te Parijs heeft bij verstek het doodvonnis uitgesproken over dr. René Kovacs wegens een mislukte aanslag op generaal Salan te Algiers. De handlangers van Kovacs werden tien dagen geleden veroordeeld tot straf fen, die varieerden van zes tot tien jaar dwangarbeid, maar Kovacs zelf verdween aan de vooravond van het proces. Kovacs en zijn medewerkers beraam den de aanslag op Salan, omdat zij meen den, dat de generaal te slap optrad tegen de Algerijnse nationalisten. Daarom scho ten zij op 27 januari 1957 een bazooka raket door het raam van zijn werkkamer, waardoor een van zijn stafofficieren werd gedood. LONDEN (Reuter) Professor Theo- dor Heuss, de president van West- Duitsland, heeft tijdens zijn driedaagse officiële bezoek aan Engeland met eigen ogen gezien dat hij op de zwarte lijst van Himmlers SS heeft gestaan. Hij kreeg een fotocopie van de pagina waarop zijn naam voorkomt ten ge schenke. De schenker, dr. Wiener, Set Heuss zijn 50.000 documenten bevatten de verzameling over de wandaden van de nazi's zien. SPRUNGHILL (Reuter, AP) Heel Springhill trilde donderdag nacht op zijn grondvesten toen zich honderden meters onder de huizen van het plaatsje op het Canadese schiereiland Nova Scotia een ramp in een kolenmijn voltrok. Als gevolg van een geweldige aardverschuiving die hele mijngangen meters omhoog duwde geraakten 166 mijnwerkers en 6 opzichters van de buiten wereld afgesneden. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. „U kunt mij al leen maar bekijken, te zeggen heb ik nog niets". Deze verwelkoming was ons gisteren beschoren in de werkkamer van de Haagse wethou der van economische zaken, mr. Johannes van Aartsen, die even te voren aan minister-president dr. W. Drees had laten weten, dat hij had gemeend „niet te mogen bedanken" voor de portefeuille van verkeer en waterstaat. Een kleine, beweeglijke man, ge makkelijk bereid tot een lach en een kwinkslag, met zijn 49 jaren nog zwart van haar, levendige donkere ogen, zo stond de opvolger van mi nister Algera achter zijn schrijftafel in het Haagse stadhuis. ..Negen jaar heb ik hier met ple zier gewerkt", vertelde hij, „maar nu de beslissing eenmaal is gevallen kan ik die niet meer in twijfel trekken. Het was in tweeërlei opzicht moei lijk. Enerzijds het afscheid van het wethouderschap, dat ik best nog een poosje zou willen blijven doen en dan de korte periode van het minister schap tot 1960. Er liggen daar op het departement nog allerlei, vragen en kwesties en dan is die tijd wel erg kort". Staatssecretaris Gevraagd naar de mogelijkheid of hij een staatssecretaris zal aantrek ken, een kwestie, die minister Algera ernstig heeft bezig gehouden daar het werk voor één verantwoordelijk be windsman eigenlijk te veel is, ant woordde mr. Van Aartsen, dat het wel heel lastig zal zijn iemand voor die korte periode te vinden. Maar hij wilde dit punt in ieder geval wel be kijken. Over de Scheveningse havenplannen. Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Economische oorlog Het voornaamste gevaar van de zijde der Sovjetunie ligt op economisch ter rein, meende Montgomery. Zij heeft het in de eerste plaats gemunt op het doen ineenstorten van de economie van de vrije wereld De strijd gedurende de ko mende tien jaar zal politiek, economisch, financieel zijn, er zal niet geschoten worden. En voor een dergelijke strijd is het Westen nog lang niet gereed. Sinds 1945 zijn wij buiten het gebied van de Navo al in het defensief. Naar Montgomery's mening zal de Sov jetunie er zich wel voor wachten een oorlog met kernwapens te beginnen. Dat zou nationale zelfmoord betekenen. Maar zij zal proberen haar doeleinden te be reiken met instandhouding van haar con ventionele strijdkrachten. Wanneer de Navolanden zich te veel concentreren op kernwapens ten koste van de conven tionele betekent dat slechts de Russen in de kaart spelen. Hierna kwam de veldmaarschalk met zijn kritiek op de Navo zelf. Wij vor men geen werkelijk verbond Te velen van ons zijn slechts in naam bondgeno ten. Het ontbreekt ons aan eenheid. Wij vormen een groep landen die niet in staat is tot overeenstemming te komen over de wijze waarop we datgene willen bereiken waar wij heen willen. De gehele organisatie van de Navo is volgens Montgomery te ingewikkeld, te log en de leiding topzwaar. Er wordt op enorme schaal geld en inspanning verspild. Het strategisch denken in de Navo is verward, volgens Montgomey. Hij gaf de raad een eenvoudige organi satie op te bouwen De Navo-raad moet de politiek bepalen en een soort hoofd directeur moet die uitvoeren. Tevens moet de organisatie van het opperbevel zijns inziens sterk vereenvoudigd worden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Het grootridderkruis (met eikenloof, zwaarden en briljan ten) dat eens de uniform van Her mann Göring „sierde", blijkt te zijn gemaakt van diamanten, die tussen 1942 en 1944 door de Quitsers in Nederland zijn gestolen. Het bewijs materiaal voor deze kostbare dia- mantenroof heeft de historicus A. J van der Leeuw, wetenschappelijk medewerker aan het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie in Wash ington gevonden. In Amerikaanse archieven heeft de heer Van der Leeuw bovendien de bewijzen ontdekt voor de roof van inboedels en archieven. Geschat wordt, dat de be- zetters 29.000 woningen van Nederland se Joden hebben leeggehaald, waarbij voor een waarde van anderhalf mil joen gulden „als geschenkzendingen" naar de gebombardeerde Duitse steden werd verscheept. Een speciale commissie voor schadever- goedingsaangelegenheden zal het mate riaal, waarmee de heer Van der Leeuw naar ons land is teruggekeerd, aan de Westduitse regering overleggen. Voor 1 januari moeten de claims op geroof de bezittingen namelijk worden inge diend Voor het vergoeden van de schade aan alle in West-Europa beroof de Joden heeft de Bondsrepubliek een bedrag van anderhalf miljard mark uitgetrokken. Uit bepaalde in Washington gevonden brieven is o.m gebleken, dat Hitier in januari 1943 diamanten eiste, omdat hij Göring op zijn verjaardag een spe ciaal ridderkruis wilde schenken. In allerijl belastte de beruchte Einsatz- stab Rosenberg zich daarop met het in beslag nemen van Nederlandse diaman ten uit Joodse bezittingen. Als prijs werden voor deze diamanten zogenaamde „Sperrstempels" afgege ven. De aldus gestolen diamanten wer den per expresse naar Duitsland ge zonden, waar een vrouwelijke archi tect, Gerdy Troost, het ontwerp voor Görings bijzondere ridderkruis al klaar had liggen. SYDNEY De vergeefse aanbieding van bijna f .000.000 van de Ameri kaanse promotor Leo Leoiritt aan de Australische atleet Herb Elliott, is by de supporters van deze crack niet onopgemerkt gebleven. Leavitt werd donderdag in het White City Tennis Court, waar hij met zijn basketball-team van profs was, door een menigte van 12.000 mensen uit gejouwd en beschimpt. Er klonken kreten als ,,Neem je chèque-boelc en ga naar huis terug". Toen Leavitt zich door middel van een microfoon trachtte te verdedi gen en dramatisch uitriep: ..Als het een misdaad is nm van Eliott een prof te maken, hang me dan op", werd het lawaai zo groot, dat hij tenslotte genoodzaakt was om het waarvoor hij als wethouder zo vaak op het departement van verkeer en waterstaat heeft gepleit zonder enig succes te boeken, wilde mr. Van Aart- jen nu begrijpelijkerwijs niets zeggen. „Ik ken de zaak van binnen en van buiten, maar ik mag geen oordeel ge ven, zolang ik nog niet weet hoe zij in het kabinet ligt". De aanstaande minister gaat deze kwestie straks van de andere kant bekijken. Ook de voetbalpool, een netelig pro bleem voor een anti-revolutionair be windsman, wuift hij weg: „Er is nog geen wetsontwerp, dus kan ik er geen mededeling over doen. Ik moet mij eerst inwerken en oriënteren en dan kan ik pas een oordeel vormen. Het schijnt in het kabinet te zijn behan deld, maar daar ben ik niet bij ge weest en als afwezige kan ik hele maal niet uit de kabinetsraad klap pen". Overleg Voor zijn beslissing heeft mr. Van Aartsen overleg gepleegd met dr. Bruins Slot, de voorzitter van de a.r. Tweede-Kamerfractie, met de ge meenteraadsfractie, met minister prof. dr. Zijlstra, met minister mr. Algera en met dr. Berghuis, de voorzitter van de a.r.-partij. „Natuurlijk is de beslissing ook in overleg en volkomen overeenstemming met mijn vrouw genomen. Anders zou het een onmogelijkheid zijn ge weest. Als jij meent, dat je het moet doen, heeft mijn vrouw gezegd, dan ga ik er helemaal mee akkoord. Dit kleine geheim kan ik u wel vertellen. Mijn vrouw is overigens de laatste dagen vaak lastig gevallen, maar daaronder heeft zij zich manmoedig gedragen. Zij heeft dit politieke spel voortreffelijk gespeeld.'' Nog een paar dagen blijft mr. Van Aartsen in de gemeentelijke sfeer, om wat zaken af te wikkelen en over te dragen aan zijn collega-wethouder Van Zwijndregt, die zolang economische zaken naast zijn taak aan onderwijs zal waarnemen. In de loop van de volgende week zal de nieuwe bewindS' man zich aan het Binnenhof gaan in stalleren. Dan zal hij ook wel zijn be ëdigd door de Koningin en dan kan hij zich ook als „excellentie" laten aanspreken, wat hij gisteren beslist nog niet wilde. Zoals in ons hoofdartikel (zie pag. 3) besproken wordt, is minister Val\ Aart sen, hoewel in Amsterdam geboren, zo wel van vaders- als moederszijde een Zeeuw. Zijn vader was Middelburger van geboorte en zijn moeder, geboren Ramondt, had in Goes haar wieg staan. In beide Zeeuwse steden wonen ver scheiden familieleden van hem, terwijl hy niet alleen uit de gesprekken van Vader en Moeder, maar ook door veel vuldig; bezoek Zeeland zeer goed kent en feitelijk als zijn geboorteprovincie beschouwt. Wy kunnen dus zeggen, dat, als hij door H.M. de Koningin is beëdigd, een Zeeuw de zetel van minister van Ver keer en Waterstaat inneemt. Gisteravond waren nog altijd 91 arbeiders opgesloten in de onder grondse gangen, waar het gehele ven tilatiesysteem door de grondverschui ving is onklaar geraakt. In de loop van vrijdag was het aan de reddings ploegen, die onmiddellijk hun levens gevaarlijke werk waren begonnen, ge. lukt 80 mannen levend aan de opper vlakte te brengen. Zij brachten echter ook het levenloze lichaam van een mijnwerker naar boven. Er is nog slechts een sprankje hoop dat de ongelukkigen in de gedeeltelijk ingesloten mijngangen kunnen worden gered. Zij zitten 450 meter onder de grond. De mijn waar de ramp is ge beurd is de diepste van geheel Noord Amerika. De 91 ter dood gedoemden bevinden zich in drie gangen die op ongelijke diepte zijn gegraven, aldus de presi dent van de Dominion Coal Company, de eigenaresse van de mijn. Vanuit twee richtingen zijn de reddingsploe gen van circa 70 man aan het werk om te trachten hun ingesloten kame raden te bereiken voor het te laat is. Door de kracht van de aardverschui ving werden machines en treintjes als waren ze van blik tegen de plafonds van de mijngangen in elkaar gedrukt. Twee jaar geleden kwamen in Springhiill 39 mijnwerkers orn het le ven bij een ondergrondse explosie en als gevolg van gasverstikking. In 1891 werden bij een soortgelijke ramp 129 mannen gedood. Nieuwe prijzenwet op komst DEN HAAG Volgende week wordt de indiening van het wetsontwerp over de prijsvorming verwacht. Deze wet moet de oude hamster- en prijs- opdrijvingswet van 1939 vervangen. Als bijlage bij de memorie van toe lichting zal minister Zijlstra eindelijk het advies van de S.E.R. over de prijsvorming van 1955 publiceren welk advies nooit eerder bekend is gemaakt. AMSTERDAM, (A.N.P.) De recht bank te Amsterdam heeft een 32-jange Indonesiër, die zich als tijdelijk ambte naar van de P.T.T. aan diefstal van bankbiljetten uit brieven had schuldig gemaakt, een zodanige straf opgelegd, dat hij toch zijn gezin, dat begin novem ber naar Indonesië terugkeert zal kun nen vergezellen. De rechtbank deed daartoe gisteren vervroegd uitspraak en veroordeelde de man tot 52 weken ge vangenisstraf, waarvan 42 voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de tien weken voorarrest. Te vens hief de rechtbank het bevel tot voorlopige hechtenis op. De president deelde mee, dat de recht bank de zaak ernstiger heeft opgevat dan de officier van justitie. Deze had zes maanden geëist, waarvan drie voor waardelijk en aftrek van de preventie ve hechtenis. Toch legde de rechtbank een zodanige straf op, dat de man het land kon verlaten. ZWOLLE. De auditeur-militair bij de krijgsraad te velde oost heeft appèl aangetekend tegen het vonnis van de krijgsraad, die dinsdag de zaak tegen de 28-jarige wachtmeester A. J. den O. uit 't Harde behandelde. De wachtmeester werd vrijgesproken van schuld aan het houwitzerschot op een spoorlijn, even nadat een trein was gepasseerd. HET K.N.M.I. in De Bilt bericht te ons gisteravond om 23.15 uur: BERLIJN (AP) In de Oostduits e stad Dresden is deze week bet dak van een fabriek bezweken. Vijf arbeiders kwamen volgens het Oostduits e persbu reau ADN daarbij om het leven en twaalf anderen kregen zwaar letsel. Het ongeluk gebeurde in een conservenfa- briek die geëxploiteerd wordt door de Oostduitse staat. Overwegend zwaar bewolkt en aanvankelijk hier en daar ook mist. Slechts enkele verspreid voor komende opkla ringen. Zwakke tot matige weste lijke wind. Zacht weer. MIESJE: Eigen oogst! 26 OKTOBER: zon op 7.22, zon onder 17.25; maan op 17.00, maan onder 6.01. 27 OKTOBER: zon op 7.24, zon onder 17.23; maan op 17.25, maan onder 7.04. ONZE WEERKUNDIGE MEDEWERKER: De barometer bij ons heeft de laatste dagen een bijzonder hog<- stand aangewezen. Ook op de Britse eilanden, in België, Duitsland en Zwitserland was dat het geval. Daar uit bljjkt wel, dat het gebied van hoge druk een grote omvang heeft; het reikte gisteren zelfs tot in Turkije! Geen wonder, dat de depressies het tegen zo iets geweldigs niet kun nen bolwerken, zy blyven op veilige afstand van ons land. Om het gebied van hoge druk heen stroomt vrij warme lucht over de Britse eilanden naar het Noordzeegebied. Deze lucht is tevens vochtig, zodat er heel wat wolken in voorkomen, die menige plant en bloem hebben gered van de ondergang als gevolg van nacht vorst. Gisternacht was het een dubbeltje op zijn kant, in Woensdrecht zakte de temperatuur tot drie graden, maar juist op tijd kwamen de wolken en de mist, hetgeen een stijging van de temperatuur tot gevolg had. Gis teren werd overal twaalf tot veertien graden als hoogste temperatuur ge meten, alleen in Zuid-Limburg werd het niet warmer dan elf graden. Het gebied van hoge druk was gisteravond nog krachtig genoeg om ons ook tydens het weekeinde tegen depressies te beschermen. Het be trekkelijk zachte weer zal dan ook voortduren. De regen zal tot plaat selijk wat lichte motregen beperkt blyven. Hier en daar zal het wel eens nevelig of mistig worden, maar ook enkele opklaringen zyn niet uitgesloten. Eigen nieuwsdienst TEXEL Het nationaal luchtvaart laboratorium te Amsterdam is reeds geruime tijd bezig met het nemen van raketproeven, waarbij een vlieg tuigmodel met een gangbare aërody namische vorm aan supersonische snelheden van twaalfhonderd tot tweeduizend kilometer per uur wordt blootgesteld. De proeven wor den genomen op Texel. Zo heeft gisteren een groep specialisten op het wad ten oosten van het eiland een model ter grootte van anderhalve meter afgeschoten. De raket bestond uit twee trappen, met een totale lengte van vijf meter. De tweede trap bevatte de instrumenten, die de gegevens moes ten leveren, waaruit men een inzicht wil krijgen in de gedragingen van een vliegtuigen in supersonische omstan digheden. Supersonisch vliegen Het nationaal luchtvaartlaboratorium, dat de proeven neemt in samenwerking met Signaal Holland en de Nederlandse hehcoptei industrie te Rotterdam, houdt ekening met de mogelijkheid dat bin nen niet ai te lange tijd de burgerlucht vaart zaJ overgaan tot het gebruik van vliegtuigen, die zich met supersonische snelheden door het luchtruim voort bewegen. De onderzoekingen houden verband met het feit, dat aan super sonische verkeersvliegtuigen andere eisen worden gesteld dan aan soort gelijke militaire toestellen. Vooral in de buurt van de geluidsbarrière treden verschijnselen op, die met name het comfort van de passagiers ernstig aantasten. Deze verschijnselen heeft men nog niet geheel kunnen determi neren. Eerst ging er gisteren mei soed ge\ een proefraketje de lucht in. Even i ter ging met een daverende klap d echte raket de lucht in („als het nou geen voltreffer wordt bij dat wassende maantjehad een passerende land bouwer even tevoren gegrinnikt). Eerst vielen enige rond de raket aange brachte stangen om. als had een on zichtbare hand hen beroerd Ogenblik kelijk daarop klonk een hevige knal en ontwikkelde zich een zuil witte rook. De raket was prachtig gelan ceerd. Onvindbaar Meteen steeg een Kolibrie-helicopter op om de tweede trap met de waardevolle instrumenten te achterhalen Een duck ploegde naar een punt. waai een para chute de raket waarschijnlijk had ge dropt. De opsporingsdienst had echter geen succes. Het waardevolle onderdeel van de raket bleef onvindbaar. Besloten is vandaag opnieuw een poging te doen. Een eenzame jutter trok even later het drooggevallen wad op om te kijken of hij de uitgebrande motor en misschien ook de tweede trap zou kunnen vin den, want de prijs van het aluminium is aanlokkelijk, nietwaar? WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse regering heeft de Sovjetunie verzocht de Amerikaanse onderzoekings ballons terug te geven die op het grond gebied van dat land zijn terechtgeko men. Volgens een Amerikaanse nota over deze kwestie dienden de camera's die onder aan de ballons hingen voor het "etograferet, van wolkenformaties ten o-hoeve van weerkundigen. De Sovjetunie uitte onlangs de beschul diging dat de camera-ballons voor spio nagedoeleindem werden gebruikt.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1