DE GAULLE: NU OVERLEG (MET VRIJGELEIDE) Binnenkort Franse atoombom - proeven Sterk gebaar tegenover nationalisten j Boris Pasternak, eenzaam individualist in Rusland Geen rijksspaar maar staatsvermogen Koningin Frederika in Amerika Lawines dreigen weer OPBLAASBARE KUNSTMAAN MISLUKT Vals adres was van de agent FRUIT VAN DE MINISTER EN EEN FEESTMARS Engelse koningin naar Duitsland De Bilt: zwaar bewolkt Nederlandse musea kochten uit collectie-Re2,nault Kwaliteitsanalist J Nobelprijs voor auteur van Dokter Zjivago Casals dringt aan op staking kernproeven Engeland gaat meespelen in de ruimtevaart Democratische weg Vier zalen Scheepstimmerman moest couveuse timmeren Stewardess kwam om op laatste vlucht Onpartijdig K.V.P.-LEIDER IN TWEEDE KAMER LAATSTE NIEUWS Radio Moskou zweeg Schooljongens gewond door eigen raket Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, girt) 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 1 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e JAARGANG No. 4143 Vrijdag 24 oktober 1958 BON!* (Reuter) In Zwitserland en Zuid Duitsland heeft het de laat ste dagen vrijwel onophoudelijk ge sneeuwd. In Zwitserland is de sneeuw laag op sommige plaatsen meer dan een meter dik. Het gevaar voor la wines is dan ook weer bijzonder g-root, vooral op de zuidelijke en oostelijke hellingen van de Alpen. Het vroegere adelaarsnest van Adolf Hitler, dat op meer dan duizend meter hoogte boven Berchtesgaden op de hel lingen van de Beierse Alpen ligt, is vol komen van de buitenwereld afgesloten. Het gebouw doet dienst als clubhuis van de Duitse alpinistenvereniging. De staf van Kehlstein Haus, zoals Hit- Iers oude bergwoning thans heet, be staat uit elf mensen. Er is hulp ge vraagd voor twee vrouwelijke bewoners, die ziek zijn. Sinds vorige week donderdag heeft hetoonafgebroken gesneeuwd, meldde de beheerder door de telefoon. Hij vroeg dringend om voedsel en andere voorra den. Lawines hebben de weg van het huis naar het dal onder een pak sneeuw van vijf meter dikte bedolven. Iedereen ligt in bed om zich warm te houden. Het Amerikaanse leger heeft speciale sneeuwvoertuigen beschikbaar gesteld om de vanv de buitenwereld afgesloten bewoners van het alpenhuis uit hun isolement te verlossen. NEW YORK (U.P.I.) Voor het eerst sedert jaren treedt Pablo Ca sals weer in het openbaar op: van daag is hij solist in het concert ter gelegenheid van de Dag der Ver enigde Naties, in het UNO-gebouw in New York. De wereldvermaarde cellist, die steeds weigerde in het publiek te spelen uit protest tegen het huidige Spaanse re giem, heeft zijn afzondering voor één maal verbroken, omdat hij meent dat dit bijzondere concert de vrede en de vriendschap in de wereld kan bevorde ren. Aan de vooravond van zijn optreden heeft Casals een verklaring afgelegd, waarin hij aandringt op staking van al le kernproeven, en de musici oproept de zuiverheid van hun kunst in dienst te stellen van de mensheid en de vre de. (Radio- en televisieuitzendingen van het V.N. concert worden vermeld in on ze rubriek Draadloos.) Van onze correspondent PARIJS Generaal Charles de Gaulle, de minister-president van de Franse republiek, heeft gistermiddag het gebaar gemaakt, dat alleen iemand kan doen, die zich sterk voelt. Hij heeft plechtig de hand geboden aan de Algerijnse nationalisten, die nog niet de wapens hebben neergelegd maar de strijd, die volgens hem toch tot niets meer kan leiden, niet meer willen voortzetten. Ik houd het er voor, zei de Gaulle, dat verreweg de meeste opstandelingen dapper hebben gevochten. Laten zij die het vuur geopend hebben het ook weer staken. Daar waar zij georganiseerd zijn, hebben hun leiders niets anders te doen dan contact op te nemen met de chefs van de Franse legeronderdelen i i die zij tegenover zich vinden. De oude voorzichtigheid van de soldaat wil, dat J men in zo'n geval gebruik maakt van een witte vlag. Wanneer zij dat ook doen, zullen de Algerijnse strijdei's behoorlijk ontvangen en behandeld worden en wanneer zij dat wensen kunnen zij ongehinderd terugkeren naar hun gezinnen. Wat de Algerijnse organisaties in het buitenland betreft, zei de Gaulle, zo ver klaar ik het volgende: Als er afgevaar digden zijn aangewezen om met de Franse autoriteiten over het einde van le vijandelijkheden te onderhandelen, dan kunnen zij zich tot de Franse ambassa deur te Tunis of te Rabat wenden. Die zullen er voor zorgen, dat zij naar Parijs kunnen komen. Hun veiligheid zal ver zekerd zijn en ik garandeer hen. dat zij terug kunnen keren wanneer zij willen. BONN. De bekende Westduitse ruimtevaartdeskundige professor Eugen Sanger gelooft dat Engeland op het punt staat een zeer belangrijke rol te gaan spelen in de ruimtevaart. Sanger deelde hierover gisteren iets mede voor de aanvang van een congres over de ruimtevaart in Essen. Enge land, zei hij, neemt onder de grote in dustriële mogendheden de derde plaats in. Indien dat land inderdaad binnenkort aan grote ruimtevaartprojekten gaat be ginnen zal West-Duitsland, dat de vierde plaats op de wereldranglijst van indu strielanden inneemt, zeker niet achter mogen blijven. Enige tijd geleder) stelde de Westduit se minister van verkeer, Seebohm, in het vooruitzicht dat West-Duitsland spoedig miljarden zou gaan uitgeven voor raketprojekten. KAAP CANAVERAL (Reu ter. U.P.I.) De poging van het Amerikaanse leger, met een raket van het type Jupiter-C een opblaasbare kunstmaan te lanceren is niet geslaagd. De Jupiter-C ging vlot van start en acht minuten lang ging daarna alles volkomen naar wens, getuige de opgevangen radioseinen die de raket terugzond naar de aarde. De tweede trap. zo nam men aan. kwam nog wel tot ontbranding, maar over wat er daarna mot het resterende deel van de raket gebeurd was tastte men geheel in het duister. Enige uren na de lancering stond wel vast dat de kunstmaan een met een dun laagje bedekte opblaasbare ballon van Diastic. niet in een baan om de aarde was gekomen. Men vraagt mij ook: Wat zullen de politieke condities zijn. Daarop antwoord ik: Het politieke lot van Algerije ligt in de handen van Algerije. Het is niet om dat men af en toe wat geweerschoten lost, dat men het recht heeft over dat lot te beslissen. De democratische weg is geopend en geen andere heeft dan nog geldigheid. Welnu, de verkiezingen in Algerije zullen voor het einde van dit jaar plaatsvinden. De Gaulle sprak langzaam en duide lijk, zoals altijd. Hij legde zijn verkla ringen af in zijn eerste persconferentie sedert hij premier werd. Hij herinnerde er aan in zijn eerste woorden: De laat ste keer dat ik het genoegen had u te zien was in mei. Wat was de stemming toen loodzwaar en wat voor veranderin gen hebben er sedertdien plaatsgevon den! Hij ontving de pers ditmaal niet zoals gewoonlijk in de feestzaal van een Parijs hotel, maar in zijn eigen ministerie aan de Rue de Varenne. Ongeveer vijfhon derd journalisten, fotografen, radiover slaggevers en televisiemensen waren aan wezig. Vier op elkaar uitkomende acht- tiencie-eeuwse zalen had men voor de bijeenkomst ingericht. In een daarvan, de grote tuinzaal, zat de Gaulle met de rug naar het raam aan een tafel met een grijs kleed erover en met veel mi crofoons erop. Hij scheen weinig ver anderd sedert die laatste persconferen tie in mei. Het kwam ons voor dat hij wat meer zorg aan zijn uiterlijk had besteed' dan voorheen. Hij droeg een wel- g'esneden grijs pak en een das met blau we strepen. Nadat hij was gaan zitten liet hij zich eerst enige minuten „mitrail leren" door de fotografen. Die stuurde hij daarna met een resoluut gebaar weg. Nadat hij zijn verklaringen had afgelegd beantwoordde hij enige vragen van jour nalisten. Het was op die van de correspondent. van de New York Daily News, dat hij de verklaring aflegde over de strijders in Algerije en het vrijgeleide voor hun politieke voormannen. Eigen nieuwsdienst PERTH. Het emigrantenschip Johan van Oldenbarnevelt, dat in regerings charter met emigranten onderweg is naar Australië «zal maandag twee dagen te vroeg in Freemantle aan komen met twee kleine passagiers meer aan boord dan> waarmee het schip uit Amsterdam vertrok. Mevrouw Visser, die met haar man en kinderen naar Australië emigreert, heeft gisteren het levenslicht geschonken aan een tweeling. Er was op deze blijde ge beurtenis niet gerekend: de kinderen dienden zich namelijk te vroeg aan. Een van de scheepstimmerlieden heeft in de dringende behoefte aan een couveuse voor de tweeling meisjes van een pond elk handig voorzien door zulk een apparaat te timmeren, dat de scheepsarts enthousiast maakte en de twee babies aan een comfortabel onder komen hielp. Mr. Van Aartseu besliste Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Haagse wethouder van economische zaken, mr. J. van Aartsen, zal vandaag de minister-presi dent meedelen of hij al dan niet een benoeming tot minister van verkeer en waterstaat als opvolger van mr. J. Al- gera zal aanvaarden. De heer Van Aart sen heeft gisteren zijn beslissing geno men, maar wilde deze nog niet open baar maken. ROTTERDAM ..Stap eens even af!" zei een politieman tegen een zeventienjarige wielrijder die op de Straatweg naar Hillegers- berg een stilstaande tram aan de verkeerde kant was voorbijgere den. 't Was voor de knaap misschien nog met een sisser afgelopen, maar toen hem werd gevraagd waar hij woonde gaf hij een valse naam en een vals adres op. Dat van die valse naam werd niet meteen ontdekt, maar dat het adres niet kloptëkijk, dat had de politieman meteen door want het toeval wilde dat het zijn eigen adres was. Hij borg meteen z'n zakboekje op en nam de jongeman mee naar het bureau. Daar kostte het weinig moeite hem tot een bekentenis te brengen. Behalve een proces-verbaal we gens de verkeersovertreding kreeg hij er ook een wegens het opgeven van een. valse naam en vooral dat laatste zal hem lelijk opbreken. Met een zonnige glimlach begon de charmante Griekse koningin Frederika haar bezoek van zes weken aan de Ver enigde Staten. Zoals overal elders waar zij komt heeft de Griekse vorstin ook in Amerika reeds dadelijk aller harten gewonnen. Deze foto toont haar bij aan komst op het Franse passagiersschip lie de France in de haven van New York. Links naast de koningin haar negentienjarige dochter prinses Sofie. Rechts haar zoon, de achttienjarige kroonprins Konstantijn. BORIS PASTERNAK, de Rus sische schrijver die winnaar is geworden van de Nobelprijs 1958 voor letterkunde, heeft het 'laatste jaar in de vrije wereld in het centrum der belangstelling ge staan door zijn roman Dokter Zji vago. De uitgave van dit boek is in de Sovjet-Unie verboden. Hoewel men a'eze roman, de geschie denis van de arts Joeri Zhivago tijdens de eerste wereldoorlog en de Russische revolutie, moeilijk uitgesproken anti communistisch noemen kan, strookt de tendens van het verhaal, de persoonlijke verantwoordelijkheid en vrijheid' van het individu, niet met het systeem van de Sovjets. Gehele oeuvre De Zweedse akademie heeft overi gens, bij het bekend maken van de prijs, dit werk van Pasternak niet genoemd. De prijs die dit jaar 214.559 Zweedse kronen bedraagt is aan de autenr toegekend voor zijn gehele letterkundige oeuvre. Slechts twintig minuten had de jury nodig om tot toekenning van de on derscheiding te komen. Zij motiveerde haar beslissing als volgt: „Voor zijn belangrijke prestatie, zowel op het ge bied van 'de hedendaagse lyrische poëzie, als op het gebied van de grote Russische epische traditie is de Nobelprijs voor literatuur over 1958 toegekend aan Boris Pasternak." Maar de secretaris van de Zweedse akademie, dr. Anders Oesterling heeft verklaard grote bewondering te hebben voor het feit, dat Pasternak een werk van zulk een waardigheid onder zulke moeilijke omstandigheden kon schrijven. Hij meende a'at Dokter Zjivago uitstijgt boven alle partijbegrenzing, en m feite anti-politiek is. LONDEN (A.P.) Een van de slachtoffers van de vliegramp bij An- zio, die alle inzittenden van een Vis count van de Engelse luchtvaartmaat schappij B.E.A. het leven kostte, was Rosemary Bevan, een 36-jarige stewar dess. Zij had pas een erfenis van 10.000 pond (ongeveer 100.000 gulden) gekre gen en had besloten ontslag te nemen als stewardess. Na de haar nootlottig geworden vlucht had zij een lange vakantie in Zwitserland willgn nemen. Advertentie Daarvoor had hij nog enkele dingen gezegd, die van belang waren. Zo vei- klaarde hij dat geen politieke groepering het recht van hem zou krijgen om zich van zijn naam te bedienen. Iedereen be grijpt. aldus de Gaulle, dat ik noch! betrokken wil worden noch kan worden in de verkiezingsstrijd. Mijn taak is I er een van verzoening en dat sluit partij- j kiezen uit. Maar wel wil ik. mijn er- kentelijkheid- betuigen aan hen, die mij in alle moeilijke jaren trouw zijn ge-1 bleven. De taak van het leger in Algerije heeft De Gaulle als drieledig omschreven: a. er voor te zorgen, dat Algerije niet ver loren gaat; b. alle categorieën van de bevolking te beschermen: c. hulp te ver lenen op elk gebied aan die bevolking. Dat deel van zijn verklaring besloot de Gaulle met een korte peroratie, waarin hij hulde aan het leger bracht. Even liet hij daarbij duidelijk merken, dat niet het leger het voor het commanderen had, maar hij, toen hij met nadruk zei: Het leger moet boven de politieke strijd en boven de verkiezingsstrijd staan. Het is daar gaan staan en wel op order van mij. Ik dank het daarvoor hier. Belangrijk is ook de aankondiging geweest ook weer een antwoord op een vraag dat Frankrijk weldra een atoombom zal hebben: Wij beschikken thans over de middelen om atoombom men aan onze bewapening te kunnen toevoegen. De dag nadert waarop wij op onze beurt, onze proeven zullen doen. j Moskou, Washington en Londen hebbén misschien plotseling gedacht, dat het staken van de proeven van groot belang was, maar wanneer de drie overbewa- j pend blijven, wenst Frankrijk niet aan een chronisch inferioriteitscomplex te lijden. Wanneer wij ook eenmaal een; atoommogendheid zullen zijn en dat zal I niet lang meer duren, dan zal het ons gegeven zijn om onze actie voor de wereldvrede en voor de ontwapening kracht bij te zetten. LONDEN (Reuter, U.P.I.) Konin gin Elizabeth van Engeland heeft een uitnodiging van president Heuss voor een tegenbezoek aan West-Duitsland in beginsel aanvaard. Het kan echter wel begin 1960 worden voor er iets van zal komen, meent men in Londen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Wat de overheid nu doet, moet men liever noemen het kweken van staatsvermogen dan van besparingen, zo riep de K.V.P.-woord- voerder dr. Lucas gistermiddag in de Tweede Kamer uit aan het slot van zijn rede bij de algemene financiële beschouwingen. Als de overheid meer van de burger eist dan zij nodig heeft, zijn dat dan besparingen? Of zou het zo moeten zijn, aldus dr. Lucas, dat de overheid eerst vaststelt wat haar inkomsten zijn en dan gaat proberen met minder toe te komen om te kunnen besparen? De fatsoenlijke harde werker zal proberen wat over te houden. Maar is het ook een besparing, als een zware jongen aan het eind van het jaar nog even een flinke kraak zet en de opbrengst daarvan bewaart voor slechtere tijden, zo vroeg dr. Lucas zich af. KLACHT VAN A.R. Ook de Christelijk-historische woord voerder v. d. Wetering twijfelde eraan of minister Hofstra bereid is bezuinigin gen toe te passen. Ook hij was van mening dat men nu wel allerlei wensen kan koesteren, maar dat de uitvoering is gebonden aan de grens van de moge lijkheid om het geld er voor op te brengen. Minister Hofstra ontwijkt het antwoord op de vraag wat het onderzoek naar de afkapping van staatszaken heeft opge leverd, aldus klaagde de A.R.-woord- voerder Van Eysden. Hij drong er op aan j dat aan de Tweede Kamer een algemeen overzicht wordt voorgelegd, omdat het onmogelijk is de mogelijkheden tot be zuiniging bij iedere begroting afzonder- ilijk te bekijken. 1 De K.V.P.-er Lucas gaf enkele concrete I punten aan: j le. Is het tekort van de draadomroep nog te verantwoorden? 2e. Zou het billijk zijn om te bezui nigen op de defensie, ook als wij onze taak ten opzichte van Nieuw-Guinea in aanmerking nemen? 3e. Is vertraging van de waterstaat waarop er In de hoek van de P.v.d.A. hoorbaar werd gegrinnikt. STRAFTARIEF De diepere grond daarvoor bleek gis teravond. toen de socialistische woord voerder drs. Peschar optrad met een drin gend pleidooi om het hoge tarief van de inkomstenbelasting voor vrijgezellen te verlagen, jarenlang een stokpaardje van de toenmalige afgevaardigde Hofstra. Nu diende drs. Peschar een motie in, die de regering vraagt om na te gaan of zij naast de maatregelen waar zij in 1959 al voor staat ook dit „straftarief' kan verlagen. Dr. Lucas was niet verder gegaan dan te wijzen op de zware druk van onze direkte belastingen in vergelijking tot andere landen en hij had alleen de vraag gesteld of er niet spoedig verlichting zat moeten komen en dan in het bijzonder voor de ongehuwden. REGEL GEVRAAGD De kapitaalvoorziening trok veel aan dacht. Er waren van liberale zowel als van katholieke zijde aanmerkelijke be zwaren tegen hst plan om voor een la gere rente kapitaal aan te'trekken van sociale fondsen, spaarbanken en verzeke ringsmaatschappijen, maar de socialist drs. Peschar, ging nog een stap verder met zijn eis er ook een regel zou moeten komen voor de bestemming van dit kapitaal. Hierover zou de regering volgens hem zelfs op korte termijn moe ten beslissen. Ook moet de regering volgens drs. Peschar eerst een ernstige poging doen om het probleem op te lossen hoe de kosten van de woningbouw en de rente van het daarvoor nodige kapitaal naar omlaag kunnen. Het antwoord van minister Hofstra is vastgesteld op de volgende week dinsdag middag. BELGRADO (Reuter) Opnieuw heeft Ferhat Abbas, premier van de Lyricus Boris Pasternak werd in 1890 geboren als zoon van een beroemd Russisch schilder, Leonid Pasternak, en de Pjamste Rosa Kaufman. Hij studeerde m Moskou en Marburg rechten en filosofie, werkte als arbeider tijdens de eerste wereld oorlog in de Oeral, en vestigde zich na de revolutie van 1917 m Moskou. In datzelfde jaar verscheen zijn eerste bundel gedichten. Het leven van mijn zuster, waarin hij zich deed kennen als een zeer zachtmoedig lyricus. Bovendien bevat zijn werk ook zijn latere bun dels en zijn in 1931 verschenen roman Vrijgeleide een esoterisch element. Maar zowel zijn proza als poëzie blij- ven toch gedragen door een sterk gevoel van persoonlijke vrijheid en menselijke integriteit. De beide factoren brachten hem meer dan eens in conflict met de machthebbers. Weigering In de dertiger jaren heeft hij want die menselijke integriteit staat ook in zijn persoonlijk leven op de voorgiond geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan de veroordeling van een aantal gene raals tijdens de beruchte zuiveringspro cessen. Slechts zijn aanzien als literator heeft hem toen van een verbanning naar Siberië gered. Maar jareniang heeft hij, beschuldigd van formalisme, toen moeten zwijgen. Tot 1954. toen zijn roman Dokter Zjivago gereedkwam, waarvan het manuscript door Stalin was goedgekeurd, maar waarover anderen anders oordeelden Alleen in Italië bevond zich toen reeds een copie, waarvan in verschillende wes telijke landen uitgaven verschenen of ter perse zijn. Boris Pasternak woont nu in een schrijversnederzetting bij Moskou, Pere- delkino. Maar hij is zeer eenzaam Zekere groepen willen hem uit de bond van schrijvers stoten, en dat zou econo misch zijn ondergang betekenen. Hij praat daar echter over alsof het hem niets schelen kan. Heel simpel In een interview heeft hij eens verklaard dat het eigenlijk heel sim pel is communist te zijn. Men moet dan alleen haten waar men van houdt, en men moet houden van wat men haat. Maar dat hëefl Pasternak niet ge daan. Nooit. En alle menselijke een zaamheid. die in Rusland noodge dwongen het gevolg van deze hou ding moest zijn, ten spijt, heeft hij nu de erkenning gevonden die zijn werk en zijn persoon behoeft. Reeds in 1956 was Pasternak voorge dragen voor de Nobelprijs. Het is nog niet bekend of hij bij de uitreiking van de prijs op 10 december aanwezig zal zijn. De Zweedse akademie heeft hem tele grafisch op de hoogte gesteld van zijn onderscheiding en de Zweedse ambas sade in Moskou is verzocht hem in te lichten. Dat schijnt wel nodig te zijn. Want Pasternak zelf heeft eens gezegd', dat Camus de antwoorden, die hij hem op zijn brieven schreef, niet scheen te ont vangen LONDEN U.P.I.Radio Moskou heeft donderdagavond het nieuws van de toekenning van de Nobel-prijs aan Boris Pasternak nog niet bekendge maakt. Verschillende perstelegrammen van buitenlandse correspondenten in de Russische hoofdstad, hebben het wes ten niet bereikt. Een telegram met de reacties van Pasternak zelf op zijn bekroning, werd door de censuur te gengehouden. kundige werken verantwoord? 0. - UVv In het algemeen vroeg dr. Lucas zich V ^..in ballingschap voldoende is gezocht naar mid- ,n*airo, gezegd dat zijn regering be- af of er delen om de uitgaven te beperken. Met de zuinigheid is het naar zijn opvatting maar matig, gesteld en hij twijfelde aan het efficiënte beheer van de overheid. Ook vroeg hij zich af hoe de Kamer hierin een inzicht kan krijgen. Eigen nieuwsdienst AMERSFOORT Zeker veertig jaar geleden liep juffrouw Jansen met liet achtste regiment infanterie uit Arnhem mee. Zij droeg als een pientere marketentster het vaatje je never, om van tijd* tot tijd de troep tijdens de mars wat op te monteren. De soldaten mochten haar wel. In haar goede dagen zag zij, dapper stappend tussen fourier en sergeant- majoor, tegen geen dagmars op. Nu is dat wel een beetje veran derd. Mevrouw M. T. VogelJansen vierde gisteren haar 89ste verjaar dag in het tehuis voor ouden van dagen Sint Joseph te Amersfoort met een groot feest. Minister Staf stuurde samen met de chef van de generale staf aan de oud-marketentster een enorme fruit mand. De hele familie van mevrouw Vogel stond er glunder naar te kij ken. Als' dat nog niet genoeg was kwam ook luitenant-kolonel L. A. Paling, de garnizoenscommandant van Amers. 6 De oud-marketentster van het achtste regiment infanterie stond gis teren, op haar verjaardag, weer tus sen de troep. Het waren nu echter niet de infanteristen van zo'n veer tig jaar geleden, maar huzaren an no 1958. Zij kwamen haar een muzi kale hulde brengen op haar 89ste verjaardag. foort, nog met een bos anjers en een aquarel aandragen. Hij riep herinne ringen op aan de goede oude tijd, aan de dagen dat men van de mar. ketentstcr zong: „Ik ben niet jong, maar toch nog hups en vlug". Dat wilde de oude marketentster nog wel even tonen. Zij stelde zich trots tussen de troep van de huza ren van Boreel op toen daar roffelend en schetterend het trompetterkorps van de cavalerie verscheen om de jarige een muzikale hulde te bren gen. Slechts het genoemde vaatje je never ontbrak op het feest en daar om dronk de feestende schare maar een gezellig kopje koffie. AVERECHTS Evenmin als de katholieke woordvoer der de regering lof kon toezwaaien voor hetgeen zij voor de bevordering van de welvaart heeft gedaan, was de liberaal mr. Van Leeuwen te spreken over de bestedingsbeperking. In plaats van de matiging die men op het oog had is er een flinke terugslag gekomen en deze is een gevolg van de beperking van de investeringen en het interen van de voorraden. De bestedingsbeperking is dus geheel op het bedrijfsleven terecht ge komen, aldus mr. Van Leeuwen, het overheidsingrijpen heeft averechts ge werkt. Dr. Lucas noemde het anders: Het is een onjuiste voorstelling dat de be stedingsbeperking even groot is geweest als de welvaartsbeperking. Over de plannen om de tijdelijke be lastingverhoging te handhaven is niet veel gezegd, daar deze zaak bij de des betreffende wetsontwerpen over enige tijd toch aan de orde komt. Enkele uit latingen wezen er echter op dat er wei nig verzet zal komen. De K.V.P.'er dr. Lucas, indertijd de felste tegenstander van minister Hofstra, merkte nu slechts op dat het moeilijk was om in deze tijd aan te dringen op belastingverlaging, reid is tot overleg met Frankrijk. On derhandelingen met de Franse rege ring over een vreedzame, democrati sche en rechtvaardige regeling van het Algerijnse varagstuk, kan leiden tot een beëindiging van de oorlog in Algerije, aldus Abbas in een inter view met het Zuidslavische dagblad Borba. In een vraaggesprek met het Hon gaarse persbureau M.T.I. heeft Abbas verklaard, dat de rebellen alle Franse krijgsgevangenen zullen vrijlaten om een gunstige atmosfeer voor onderhan delingen te scheppen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige -wind tussen noord en noord west. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. MIESJE: Hij zakt nog niet. WENEN (APi. Met ernstige kwet suren hebben vier schooljongens in het dorp Rohrbach hun geknutsel met een raket van eigen maaksel bekocht. Zij hadden een raket vervaardigd van metalen buizen eneen handgranaat. Toen zij de „raket" wilden afschieten ontplofte de handgranaat. Alle vier jongens werden door rond vliegende scherven getroffen. Zij liggen met ernstige kwetsuren in een zieken huis. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM- Nederlandse mu-> sea hebben op de veiling van de col- lectie-Regnault belangrijke uitbreidin gen voor hun verzamelingen kunnen kopen. HET GEMEENTEMUSEUM VAN DEN HAAG kocht het grote schilderij La Loge van Gustave de Smet (310Ö gulden) en een doek van Gustave van de Woestijne. Fougue (4200 gulden). HET FRANS HALS MUSEUM te Haarlem kon zijn collecties met drie werken uitbreiden. De gouache Circus van Leo Gestel >1700 gulden). De Meent van Herman Kruyder (4100 gulden) en het grote naakt van Sluyters (5100 gulden). HET VAN ABBE MUSEUM te Eind hoven kocht, zoals wij hebben bericht, op de eerste dag het lichte landschap van Permeke en gisteren het doek Boerderij in Blaricum van Kruyder (9000 gulden). HET STEDELIJK MUSEUM van Amsterdam voegde eveneens een Kruy der aan zijn verzameling toe: Het Win terlandschap in Blaricum (5100 gulden) O DE BEKENDE AMSTERDAMSE ver zamelaar B. de Geus—Van den Heuvel legde beslag op het prachtige schilderij Koffiepiksters van Isaac Israels. Er bleven nog verscheidene andere werken in Nederland. Een bekende Amsterdamse kunsthandel kocht o.a. enige werken van De Smet. De vroege werken van De Smet zijn vrijwel alle naar de Belgische handel gegaan. Het Museum voor Schone Kunsten te Ant werpen kocht de gouache De Gekrui sigde Christus van Redon (30.000 gul den). (Zie ook pag. 4) Nieuwe figuur in Industrie UTRECHT De stichting Kwaliteits dienst voor de industrie zal binnenkort een nieuwe functionaris in de industrie introduceren. Zijn functie is ..kwaliteits analist". De eerste cursus voor kwali teitsanalisten begint op 17 november.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1