Viscount spleet uiteen na vreselijke botsing boven Italië - 32 doden STRAALJAGER DUIKT IN BRITS KRIMPENER WAARD JUICHT: NIEUWE KANSEN LIJNTOESTEL Piloot als door wonder gered Amerika gaat opblaasbare kunstmaan lanceren PSEUDO-DOMINEE STOND OP MOERKAPELSE KANSEL De Bilt: later opklaringen Boek in Indonesië verboden COLLECTIE-REGNAULT VOOR HELFT AL OVER DE GRENZEN VERKOCHT Drie grote steden in 18 minuten EEN HIGHBALL GAAT DE LUCHT IN „ALGERABRUG" BLEEK GOED BEWAARD GEHEIM 1000 km Zwaar gewonde Levende bagage Zie verder pag. 2 Gevangenisstraf voor oud-S.S.-er PROEF MET HELIKOPTER bij geen t0°eh(^reS'HotvMrSf)Straat 90' TeIefoe>n 01100-2433; 01100-3991Postbus Sft1 01100-2503. Chefred. VHsrfnf«m,n:S'fe K°"e Delft 50, Tel. 01180-2009; Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 ceijt per woord met een minimum van 1. 14e jaargang No. 4142 Donderdag 23 oktober 1958 Van een onzer verslaggevers CAPELLE AAN" DEN IJSSEL. Algerabrug dat was de grote ver rassing voor de duizenden autoriteiten en streekbewoners: de nieuwe brug over de Hollandse IJssel heeft de naam gekregen van de pas afgetreden mi nister van verkeer en waterstaat, de man die met zoveel voortvarendheid geijverd heeft voor de aanpak van het Deltaplan. Niet minder bleek de ver rassing voor mr. J. Algera zelf. Onder zijn bewind is deze oeverver binding tegelijk met de stormvloedkering bij Capelle aan den IJssel en de schut sluis tot stand gekomen. Een driewerf hoezee klonk op, toen mevrouw Algera op uitnodiging van commissaris mr. J. Klaasesz het bronzen naambord onthul de. Hieraan vooraf ging de symbolische ingebruikstelling en openstelling van de ze kostbare kunstwerken. Onder grote belangstelling dus verscheidene be drijven hadden het werk neergelegd. Met het uitsteken van de vlag betuigden zij hun instemming met deze belangrijke ge beurtenis. Zij werd verricht door ir. H. B. J. Witte, minister van verkeer en waterstaat ad interim. Tivee knoppen Het tot stand komen van dit werk is primair gericht op een grote veiligheid van het achterliggende gebied, zo zei hij. Tevens is het van grote betekenis voor ontsluiting van de Krimpenerwaard, die tot nu toe feitelijk een schiereiland vormde. Om vijf minuten voor drie gistermid dag drukte de minister op twee knoppen: eerst die, waarmee de schuif zakte. Zo dra deze op de drempel rust, is de bevei liging voor de Hollandse laagvlakte be reikt, aldus ir. Witte. Daarna kwam de basculebrug over de sluis omlaag. Dat deze werken mogen bijdragen tot het welzijn van de achterliggende streek en dat er zegen moge rusten op de inspan ningen, die wij ons nog zullen moeten getroosten ter verwezenlijking van het Deltaplan, was de wens waarmee hij zijn rede eindigde. Na het Wilhelmus, dat gespeeld werd door de grote kapel van de Rijkspolitie, zei mr. Klaasesz. dat wij nu desnoods in korte tijd een stormvloed kunnen ke ren. maar bij plechtigheden als deze schijnt tegen de woordenvloed geen kruid gewassen. Korte naam Het is het provinciale bestuur geweest dat aan de regering heeft voorgesteld de naam Algerabrug in te voeren. Tegen de drager van die naam maakte hij het grapje: Wij moesten een korte naam hebben.... De commissaris der Koningin dankte minister Witte ervoor, dat hij ,,con amo- re en zonder jalousie de métier" dit verzoek als voorstel in de ministerraad heeft gebracht. Overigens is er in deze provincie sed0'*t lang een Witte Brug! In dezelfde trant vervolgde hij: De gebroeders Van der Ruit hebben nu dus eindelijk geruid: zij zijn hun vereh kwijt. Maar gezien de vergoeding er voor van rijk en orovincie lijken het gouden veren te zijn. Een groot gezelschap heeft vervolgens in auto's en bussen een korte rit ge maakt over o'e verkeerslus. die gemaakt is bij de noordelijke IJsseldijk. Een de- filé van vijftig bedrijfsauto's uit twaalf gemeenten in de Krimpenerwaard bracht toen tot uitdrukking, hoe verheugd men daar nu is over de nieuwe verbinding. Trots en blij Hoog torent het hef werk van de stuw in de Hollandse IJssel boven minister Witte uit, die met een druk op de knop het machtige mechanisme in werking stelt. Officieel is hierop de nadruk gelegd door de heer J. Aalbers. burgemeester van Krimpen aan den IJssel. Hij zei, dat men van zijn gemeente dikwijls vlugger naar Amsterdam of Utrecht kon reizen dan via het veer naar Rotterdam. Burgemeester Aalbers roerde de eco nomische. sociale en culturele betekenis van de nieuwe oeververbinding aan. Zijn gemeente, zei hij, is trots op de machtige waterstaatwerken, dankbaar voor de Al gerabrug en verheugd over de verlossing uif het isolement. Als voorzitter van de Stichting Krim penerwaard heeft mr. L C. A. Lepelaars er op gewezen, dat het de hele streek is, die erkentelijk is voor deze verbetering. Ter bezegeling daarvan bood hij minis ter Witte een presse-papier aan. Zo kwam het einde aan deze plechtig heden. Maar de 85-jarige oud-bakenmees- ter G. Vogelezang de Jong vond het wel aardig minister Witte te verrassen met een door hem gemaakt model van een sDrietaak. zoals die vroeger op de IJssel voer. En dat vond Zijne Excellentie ook. Feest Christiani en Nielsen, het bedrijf dat deze kunstwerken bouwde, had voor een aantal van zijn trouwe werkers aan dit karwei een herinneringstegel laten ma ken. Voor de rest van de dag zorgde Krim pen aan den TJssel zelf. Een feestpro gramma met vuurwerk als hooogtepunt. De heer J. van der Ruit, eigen' - van de veerdienst, die nu is opgeheven, is de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend. Eigen nieuwsdienst MOERKAPELLE. Vele gelovigen van Moerkapelle, een overwegend Ne derlands Hervormd dorpje in het hart van Holland, hebben drie zondagen en vier preken lang leger het brede ge- baai opgezien van een negentienjarige Haagse jongeman, die zich uitgaf voor een 23-jarige theologisch kandidaat. Achteraf is gebleken dal hij weliswaar goed tei tale was wat al te goed, naai vele lidmaten na de dienst vast stelden maar dat zijn titel alleen bestond in zijn eigen verbeelding. AFSPRAAK De jongeman kwam de afgelopen zomer vooi het eersi met het kerkelijk leven in Moerkapelle in aanraking toen hij namens een geïllustreerd week blad van Christelijken huize een -der kerkvoogden aanschoot. Het gesprek kwam ondei meer ook op de moeilijk heden voor een kleine kerkelijke ge meente om een predikant op de kansel te krijgen en ie houden. De jongeman liet doorschemeren dat hij daar als theologisch kandidaat misschien wel een oplossing voor wist. Hij werd doorgestuurd naar een ouderling, die zich meer m het bijzonder met de ver- DELFT. Op last van de ministei van justitie is een politieke vergadering van de afdeling Delft van de democra- tisch-socialistische studentenvereniging Politeia verboden. Op de vergadering, die vanavond tc acht uur in bet ge bouw ,,Ons Huis" zou worden gehouden, zouden twee officieren van het opstan dige Algerijnse bevrijdingsfront (F.L.N.), de heren Kassim en Aheen.: spreken. Beide officieren van de opstandige Al gerijnse organisatie studeren te Bonn cn zijn in het bezit van een geldig Frans paspoort, zodat zij ongehinderd de grens over konden komen. Delftse politie mededeelde is de verga dering, waartegen door verscheidene mensen van te voren reeds bezwaar werd gemaakt, door de minister verbo den krachtens een bestaand besluit, dat buitenlanders verbi.edt zich in ons land met politieke propaganda bezig te hou den. "Naar men ons van de zijde van de de goederentrein. BONN (Reuter) In de nabijheid van Dortmund zijn gisteren drie wa gons van een personentrein uit Essen opengereten door te ver uitstekende ijzeren balken van een tegemoetkomen- vulling der Moerkapelse spreekbeurten belastte. Ei kwam een afspraak van: op de 14e september zagen de kerkgangers een jenge, nieuwe dominee op de kan sel. die met groot gemak liturgie en preek hanteerde. Na afloop van de dier.st waicn de meningen verdeeld: de jonge voorganger had wel wat veel pathos en één dei kergangers vatte zijn mening aldus samen. „Zoals dat ventje te keer gaal het lijkt compleet een toneelstuk". Anderen bleken echter enthousiast te zijn, omdat men een grote dosis intelligentie achter de woordenschat van de nieuwe herder bevioedde. TEGENZIN Tot vier keer toe beklom de pseudo- kanaidaal de preekstoel en de tegenzin werd groter onder zijn gehoor. Inmid dels had de jongeman, die zich Ruiger van der Weert uit Barneveld noemde, laten doorschemeren dat hij zondag 26 oktober in Ermelo-Veldwijk bevestigd zou worden Door een bJoot toeval kwam een lid van de Moerkapelse kerkeraad m contact met de door de „kandidaat" genoemde predikant op de Veluwe die nergens van wist. Van het hele verhaal klopte niet veel; ook de relaties, die de jongeman had genoemd, bleken hem niet te kennen. Wel bleek uit het onderzoek, dat hij in een in richting voor vallencie zieken had ge preekt. waar men hem ten slotte de deur had gewezen. BOODSCHAP De kerkeraad kon na dit alles niet veel meer doen dan in de dienst van zonoag een officiële kanselboodschap doei afroepen waarin de lidmaten werd kond gedaan, dat hun omstreden voor ganger een fantast was. Als pleister op de wonde werd er in deze verkla ring aan toegevoegd, dat de jonge man wel degelijk gebruik had gemaakt van een volledige preek Inmiddels zal Moerkap» - op 2 no vember een nieuwe (echte) dominee krijgen Dc rijkspolitie te Moerkapelle heefi tegen de pseudo-kandidaat een onderzoek ingesteld. Van ome correspondent ROME. Met een donderende slag boorde zich gistermiddag, precies om twaalf uur, een uit de wolken neerduikende Italiaanse straaljager in de vleugel van een Brits passagiersvliegtuig, dat terstond daarop uit elkaar vloog, resten van inzittenden en stukken gloeiend metaal verspreidend over een groot gebied langs de Ita liaanse kust bij Anzio. De 31 mensen in de Viscount moeten op één na op slag dood zijn geweest en nooit hebben geweten wat er gebeurde. De piloot van de straaljager, die de leider was van een escadrille van vier, is de enige overlevende van de Tamp. Door de geweldige schok trad het mechanisme van zijn schietstoel in werking zelf had hij de tijd niet gehad om op de knop te drukken en met een wijde boog vloog hij weg om ver buiten de kust in de Middellandse Zee terecht te komen. De staart was een van de weinige delen van de verongelukte Viscount die in herkenbare vorm neer wa ren gekomen. De romp was geheel opengescheurd en van vleugels wa ren slechts repen en stukken alumi nium over. (Telefoto) De viermotorige Viscount van de B.E.A., die op weg was van Londen naar Malta en een tussenlanding zou maken in Napels, had om tien over twaalf op het Napolitaanse veld moe ten dalen. Zij volgde op een hoogte van ongeveer achtduizend meter de kust. Boven haar zilveren romp hing een vrij dicht wolkendek, waaruit, om precies twaalf uur. vier straaljagers op een oefenvlucht in formatie neerdo ken. Kapitein Savorelli, de piloot van het leidende toestel, zag op slechts veertig meter schuin onder de neus van zijn jager, de Viscount. Hij kon niets meer doen, want nog in dezelfde seconde boorde zijn toestel zich met een snel heid van tegen de duizend kilometer per uur in de vleugel van het passa giersvliegtuig. Zijn dicht op hem volgende collega's ontweken, meer door geluk dan wijsheid, de ontploffing die zich vrijwel meteen voordeed en ,$Be een regen van stukken metaal deed neerstorten. De bakboords vleugel van de Viscount werd volkomen versplinterd, de romp scheurde door de explosie open en de inzittenden, de stoe len en de bagage dwarrelden in een cha otisch patroon door elkaar naar de aarde. Savorelli had niet de tijd gehad om zijn schietstoel in wferking te stellen. De klap van de botsing werd echter zijn redding. Het mechanisme werkte voortreffelijk: de vlieger schoot van de wervelende brokken van de twee vliegtuigen weg en even later opende zich langzaam zijn pa rachute. Hij kwam in zee terecht en werd spoedig opgepikt. Over een terrein van vele vierkante mijlen verspreid kwamen de resten van de verongelukte vliegtuigen terecht. Het ongeluk was gebeurd in de buurt van. een opleidingskamp voor de Italiaanse artil lerie en kolonnes soldaten rukten meteen uit. Zij vonden overal kleine stukjes aluminium, textiel en vernielde koffers en tassen. De geheel opengescheurde romp Jag achthonderd meter van de staart van de Viscount. Hier en daar lagen de zwaar verminkte resten van de 31 mensen die zich aan boord van het ongelukkige vliegtuig hadden bevonden 26 passa giers en de vijf leden van de bemanning. Een van hen, een nog jonge man, leefde nog toen de soldaten hem vonden. Hij was echter zwaar gewond en overleed toen men hem met een ambulance naar het ziekenhuis bracht- Drie uur nadat de eerste soldaten waren begonnen met het bergingswerk had men de stoffelijke resten van de slachtoffers alle geborgen. Zij werden naar een gemeentehuis in de buurt ver voerd en vandaar naar Rome, waar de identificatie zou plaats hebben. I Op het terrein van de ramp, tussen j de resten van het vliegtuig en de over-i blijfselen van de bagage, bewogen zich de enige schepselen, die het leven eraf, hadden gebracht. Honderden kuikens die zich in dozen aan boord hadden bevon den, hadden de val van bijna achtdui-i zend meter overleefd en hun vrijheid herwonnen door de scheuren in de ver pakking. Hier en daar waren branden ontstaan in de bosjes en struiken op het terrein rondom de artillerieschool. Sommige de len van het vliegtuigwrak waren bran dend neergekomen en er waren schuim- blussers nod'ig om te voorkomen dat het gehele terrein in brand zou geraken. Op de begane grond heeft de ramp nog een slachtoffer gemaakt. Een Ita liaan werd dodelijk getroffen door de regen van brokstukken van de Viscount en overleed' enkele uren later. Zijn dood bracht het aantal slachtoffers op 32. Ka pitein Savorelli is in een militair hos pitaal opgenomen met een shock. Hij kon gisteravond nog niet worden ver hoord. Over het feit dat het mogelijk is, dat een formatie straaljagers juist neerduikt op de route van een passagiersvliegtuig, is nog geen verklaring uitgegeven. Het wachten is op de uitslag van het verhoor van kapitein Savorelli en de drie andere vliegers van zijn formatie. DJAKARTA fA.N.P.) Premier Djuanda heeft de invoer en versprei ding in Indonesië van het boek Die Re publiek der Siid-Molukken van dr. Günter Decker verboden. Het boek is uitgegeven door Otto Schwartz te Göt- tingen. Het boek zou passages bevat ten, die nadelig zijn voor de goede naam van president Soekarno en de re publiek Indonesië. AMSTERDAM. Het portret van Madame Lunia Czeskowska, door Amadeo Modigliani omstreeks 1917 geschilderd, bleek het duurste kunstwerk In de col lectie Regnault, waarvan gisteren de helft is geveild. De Londense kunsthandelaar Herbert Einstein, een neef van de beroemde geleerde, werd de nieuwe eige naar voor 220.000 gulden. Alle kostbare stukken gingen trouwens naar het buitenland. Het enige De dure Modigliani Nederlandse museum dat gisteren een werk aankocht, was het Van Abbe- inuseum te Eindhoven, dat voor 13.200 gulden een zeer mooie Permeke aan zijn verzameling kan toevoegen. Einstein jr., de koper MÜNCHEN (U.P.I.) Wilhelm Rei- schenbeck, een vroegere luitenant van de S.S., is woensdag in Mtinchen ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan moord op 30 gevangenen uit een concentratie kamp. De eis luidde levenslang tucht huisstraf. Reischenbeck heeft de leiding gehad van S.S.-ers die gevangenen moesten begeleiden bij dodenmarsen tussen concentratiekampen. Daarbij zijn ve len door hun toedoen omgekomen. ROTTERDAM. Volgens de jongste gegevens van de Oil-Shipping Co., de N.V. Olie-scheepvaart zijn er over de hele wereld thans 351 tankschepen op gelegd of buiten gebruik gesteld. De to tale tonnage (draagvermogen) van de ze vloot is 5.420.009 ton. 94 van deze schepen behoren aan maatschappijen, de overige zijn voornamelijk in parti culiere handen. DEN HAAG. Begin november zullen proeven worden genomen met een helikopter van het type Vertol-44 om de mogelijkheden na te gaan voor een geregelde dienst tussen Schiphol en Heliport in Rotterdam via Den Haag. De helikopter, die twee schroeven heeft en vijftien passagiers kan ver voeren zal 4 november proefvluchten maken tussen Rotterdam en Amster dam met aan boord een aantal ge nodigden. Over dit traject doet het toestel maar achttien minuten. De volgende dag zal een proef worden ge nomen op de route Schiphol—Den Haag, waar de helikopter op het Malie veld zal landen. De n.v. Aero Contractors uit Den Haag wil nagaan of een regelmatige lijndienst kan worden ingepast in het landingsschema op Schiphol, en of er voldoende belangstelling voor is. Het K.N.M.I. berichtte ons gis teravond te 23.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt, met hier en daar wat motregen. Daarna van het noorden uit en kele opklaringen. Zwakke tot ma tige wind tussen west en noord. Weinig verande ring in tempera tuur. MIES JE: Herfstasters 24 OKTOBER: zon op 7.19, zon onder 17.29; maan op 16.14, maan onder 3.55. WASHINGTON (Reuter, A.P.) Het Amerikaanse leger wil een ballon als kunstmaan in een baan om de aarde gaan brengen. De ballon, bestaande uit een zeer dun metalen vlies, zal zo groot zijn dat waarneming ervan op aarde met het blote oog mogelijk moet zijn. De opblaasbare kunst maan zal een middellijn van on geveer vier meter hebben. Voor de lancering van deze kunst maan, die al lang op het programma staat, wil het leger gebruik maken van een raket van het type- Jupiter-C, Het was de Jupiter-C (een Redstone bekroond door een tweede en een derde trap) die werd gebruikt voor de lancering van verscheidene kunstmanen van het type Explorer. OPGEVOUWEN Het ligt in de bedoeling de opblaas bare kunstmaan in opgevouwen toe stand aan te brengen in de laatste trap van de lanceerraket. Nadat die eind- trap, een holle cilinder, in een baan om de aarde is gebracht, zal de op blaasbare kunstmaan uit de cilinder worden gestoten. Een fles stikstof in de ballon gaat open en dat gas zal de kunstmaan dan een ballonvorm geven. Het enige instrument in de cilinder is een kleine radiozender. ZICHTBAAR MET BLOTE OOG De strak gespannen metalen huid van de ballon zal zoveel zonlicht weer kaatsen dat de ballon op aarde met het blote oog te zien zal zijn in de ochtend- en avondschemering. De poging de ballon in een baan om de aarde te brengen heeft de codenaam Project Highball gekregen. De voor de ballon gekozen naam is een fraaie woordspeling, want onder een highball verstaat men in Amerika ook een borrel. De Highball zal in totaal slechts 4,5 kilogram wegen. Men hoopt dat Highball ten minste een week lang op gemiddeld 600 kilometer hoogte in een elliptische baan om de aarde kan blijven koersen. Uit de wijzigingen die de baan van Highball geleidelijk zal ondergaan ho pen de geleerden te kunnen opmaken hoeveel weerstand de zeer ijle lucht op grote hoogte biedt. Het is waarschijnlijk dat, mocht de lancering gelukken, de cilinder waarin zich het zendertje zal bevinden, langer dan Highball in een baan om de aarde zal blijven. Highball. i{ daasbare metalen kunstmaan van net Amerikaanse le ger, ziet u op ware grootte links op tie foto. De ontwerper van Highball en de andere afgebeelde opblaasbare kunstmanen, William J. O'Sullivan, zit te kijken naar een kleinere ballon- maan (voor hem op de tafel) die een middellijn van 75 centimeter heeft. In zijn linkerhand houdt hij het pakje waarin tiie kleine ballonmaan is op gevouwen. Rechts op de achtergrond een derde type, een zogenaamde re flector-kunstmaan. Alle opblaasbare kunstmanen die O'Sullivan heeft ont worpen zijn vervaardigd van alu minium. DJAKARTA (AP) Bij een zware aardbeving op Oost-Java zijn in Blitar zeven mensen om het leven gekomen en tegen de tweeduizend mensen ge wond. Bijna honderd huizen werden vernield. De aardbeving werd ook in Soerabaja, Malang en Djokjakarta ge voeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1