MALAISE IN FR AN K R Ij K bestuur in Amsterdam Voor het eerst Zestienhoven-New York Werkloosheid ondanks verkorting werktijd J)ec£TltVCLlisttS Quemoy, Tatan en Ertan onder granaatvuur Economische activiteit verminderd Kippen dood door administratief o ut HOGE BOMEN VANGEN VEEL BLUSWATER OLIEMAN WIL UIT DE OLIE Zestienhonderd gulden voor helder idee van sergeant Juist nu Weinig orders Koopkracht minder Het loopt storm bij de Twentsche Bank STAATSGREEP IN THAILAND Auto in volle vaart op trailer Rapport Boete van 28.000 voor belastingfraude Zie verder pag. Hoogste uitkering van Rijks-ideeënbus STRAF TRAGEDIE TROUWELOOS laatste nieuws Ferhat Abbas wil praten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Van onrze correspondent PARIJS In de boezem van de Franse regering heerst onge rustheid over de toenemende werk loosheid in een aantal industrieën. Werktijden worden allerwege ver minderd en in enkele gevallen is men zelfs tot het ontslaan van ar beiders overgegaan. Er zijn fa brieken waar de werkweek tot slechts 25 uur is teruggebracht. Hoewel de toestand nog niet be paald alarmerend is, zal de rege ring op korte termijn tot bijzon dere maatregelen moeten over gaan, al was het maar om het psy chologische effect van deze terug gang zo veel mogelijk te verzwak ken. De autofabrieken van Citroën heb ben voor het grootste deel van hun personeel de werkweek drie uur kor ter gemaakt. Andere metaalverwer kende industrieën in en rondom Pa rijs zullen, waarschijnlijk nog deze week, dat voorbeeld moeten volgen evenals enkele grote textielfabrieken. Uit deze gegevens en uit de verklarin gen van de vakbonden zowel als van de werkgeversorganisaties blijkt dat de eco nomische activiteit in Frankrijk sterk aan het verminderen is. hetgeen juist nu, op het ogenblik dat de regering de zaak beter in handen schijnt te hebben dan een van haar na-oorlogse voorgangsters, bijzonder onaangenaam zou kunnen wor den. In grote aantallen worden er dan ook door de vakbonden communique's uit gegeven waarin wordt gewezen op de gevaren van de economische teruggang en waarin wordt aangedrongen op rigou reuze maatregelen. Mag men de inlichtingen van de vak honden geloven (ze worden voor een groot deel bevestigd door die van de werkgeversorganisaties) dan zijn het de velschillende sectoren van de metaalin dustrie die het meest worden bedreigd, de fabricage van de huishoudelijke arti kelen, die van motorvoertuigen en die van landbouwmachines. Bovendien lijdt ook de textielindustrie onder de dreiging van een nieuwe crisis. In vele gevallen is de werkweek verkort tot veertig, in enige gevallen zelfs tot 32 uur. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Binnenkort zal Amsterdam een begin maken met de invoering van een drasti sche reorganisatie van het gemeen telijke bestuursapparaat. De voor naamste kenmerken van de reor ganisatie zijn: J De vorming van een aantal onafhankelijke „departemen ten" onder afzonderlijke wethou ders. 2 Vergaande delegatie van be voegdheden aan de hoofden van diensten in de onderscheidene departementen. Zuivering van de secretarie van „uitvoerende werkzaam heden", die dan ondergebracht worden in de reeds bestaande Behalve de genoemde industrieën, zijn er ook enige grote bouwondernemingen werven en fabrikanten van aannemers- materieel, die zorgen hebben. In het bij zonder de streek rondom Nantes en enige andere industriegebieden, zoals de Ardennen, de departementen Loire, Rho ne en het departement Haute Marne zijn getroffen. Volgens mededelingen van de desbe treffende industrieën baart in het bij zonder de afgenomen omvang van de nieuwe orders zorgen. Die is in de afge lopen vier maanden aanzienlijk minder geweest dan de produktie. Ook de tex tielindustrie .heeft te lijden; een werk week van 32 uur is al bijna normaal ge worden (tegen veertig uur een half jaar geleden) en in vele gevallen is die zelfs nog tot 25 uur teruggebracht. In de lederindustrie en de levensmiddelenin dustrie zijn er zelfs mensen ontslagen. De werkgeversorganisatie van de me chanische industrie heeft in een rapport ais reden van de teruggang in deze be drijfstak de beperkingen van het kopen op afbetaling en de hoge belasting op deze industrieën genoemd. Belangrijker als reden is echter zeker de teruggang van de koopkracht van de Franse franc in het laatste jaar. De loonsverhogingen hebben gemiddeld niet meei dan dertien procent bedragen, de verhogingen van de prijzen vijftien procent en die van de levensmiddelen zelfs bijna twintig procent. Men hoopt dat einde oktober de sei zoensopleving een wending ten gunste zal kunnen brengen. Mogelijk dat de hernieuwde politieke stabiliteit van Frankrijk daartoe zal bijdragen. In ieder geval is voor ongeveer een miljoen Franse werknemers de koop kracht niet onaanzienlijk afgenomen en men taxeert dat als gevolg daarvan ie volgende maand ongeveer tier- miljard fiancs minder zal worden besteed Dal is minder dan 1 pet. van alle in Frank rijk betaalde salarissen en lonen en men kan dus zeker nog niet van een catastrofe spreken. Daar de nieuwe regering het echter voor alles moet hebben van vertrouwen van de zijde van de bevolking, zal zij, zo mag men verwachten, doen wat n haar vermogen ligt om -we teruggang tijdig tot staan te brengt/ Persoonlijke leningen ROTTERDAM. Het systeem van de persoonlijke leningen, dat de Twent sche Bank zaterdag bekend maakte, is ingeslagen. Zowel bij het hoofdkantoor van de bank als bij de talrijke bijkan toren heeft het zaterdag en gisteren storm gelopen De belangstelling voor deze leningen is boven verwachting. En kele uren al na de bekendmaking zijn er bij hel hoofdkantoor honderden aan vragen binnengekomen De directie had wel gerekend op een grote belangstel ling voor dit systeem, maar toch heeft het aantal aanvragers haar overrom peld. Thans is men druk bezig de aanvra gen nader te bekijken, want, zo merkte een van de functionarissen van de bank op er zit veel kaf onder het koren. De bank zal op 27 oktober beginnen met het verstrekken van de leningen Voor het eerst sinds het bezoek van keizer Jf ilhehn in 1907 brengt een Duits staatshoofd een bezoek aan Engeland. Maandagmiddagwaren koningin Elizabeth en prins Philip in een staatsie- rijtuig naar het Victoriastatioh te Londen gereden om er de Westdiiitse president Theodor Heuss af te halendie drie dagen de gast zal zijn op Buckingham- palace. Ook prinses Margaret en de Britse premier MacMiJlan waren ter begroeting aanwezig. Nadat de Koningin en de presi dent elkaar in het Frans hadden begroet, weerklonk door het grijze met wimpels versierde station het „Deutschland, Deutschland über alles", gespeeld door de kapel van het Schotse garderegiment. Langs een ereivacht van het Hou- seholdregiment begaven koningin Elizabeth en president Heuss zich naar het open rijtuig, waarmee zij onder toejuichingen van een talrijk publiek naar Buckingham- palace reden. Tot de mensen die zich langs de straten hadden opgesteld behoor den veel Duitsersvan wie de meesten tijdens het Sazibëivind naar Engeland gevlucht waren. Na de lunch ging de Westduitse president naar de Westminster- abbey, waar hij een krans legde bij het graf van de Britse onbekende soldaat. Eigen terefoto BANGKOK (Reuter) De opperbe velhebber van het leger in Thailand, maarschalk Sarit Thanarat, heeft giste ren de regering van Thanon Kittikachorn ontslagen en zelf het bewind in handen genomen. Deze onbloedige revolutie, aldus Tha narat, was nodig omdat de koning en het land in ernstig gevaar verkeerden. De nieuwe militaire regering wil de con stitutionele monarchie in Thailand be schermen. tegen communistische invloe den, die het land zowel van buiten af als van binnen uit bedreigen. Thailand is de derde Aziatische staat geworden, waar de regering door het leger is overgenomen. Nog geen maand DEN HAAG. Op het grensstation Wernhoutsburg is een gehele lading kippen, die uit België in ons land zou worden ingevoerd, gestikt, omdat het invoercertificaat niet juist was ingevuld. In antwoord op vragen aan het Tweede-Kamerlid de heer Van Meel bevestigt minister Vondeling deze die- rentragedie. De oorzaak, zo zegt de minister, is echter te zoeken in de slechte manier waarop de kisten met de kippen waren geladen. Wanneer het vervoer, om welke reden ook, enkele uren langer duurt dan was voorzien, getuigt het toch van onvoldoende zorg voor de dieren als zij daarom de ver stikkingsdood moeten sterven. De bin nen in de lading liggende kisten kregen geen frisse lucht. Wat het certificaat aangaat, dit is geen formaliteit. Het waren voor de slacht bestemde kippen, waarvan de Belgische veterinaire dienst moet ver klaren dat dit pluimvee is gekeurd en afkomstig is van bedrijven vrij van vogelpest. De cij de lading overgelegde verklaring repte niet over de her komst. hetgeen het oponthoud aan de grens en de dood van een groot aantal kippen veroorzaakte. Eigen nieuwsdienst ZAANDAM De overdracht van een nieuwe motorspuit voor het dorp Oost-Knollen dam is inplaats van een spuitproej een waar sproeijeest geworden. In aanwezigheid van de notabelen zou de brandweer even een demonstra tie met de nieuwe spuit geven. DRIE splinternieuwe slangen wer den uitgerold en op de krachtige waterpomp aangesloten. Dat werd geen succes. Door honderden kleine gaatjes spoot het water naar alle kan ten. In een paar seconden waren alle omstanders doornat, op één na: die had snel een parapluie opgestoken. DAN maar een andere slang, be sloot commandant Jan Visser. In die slang zat maar één gat, een flink gat echter. Een dikke straal wa ter spoot uit het midden. De overdracht leverde nog meer verrassingen op. De burgemeester, de heer A. Loggers, had er iets op tegen dat de wagen de kazerne werd binnen gereden. TOEN de brandweer toch haar zin doorzette, bleek de gegrondheid van 't bezwaar. De auto is 2,50 m. hoog. De hoogte van de ingang van de kazerne is 2,55 meter Eerst moesten de beugels boven de deur worden verzet. 'diensten of bedrijven of in nieuw te vormen diensten. Uitbouw en vorming van staf afdelingen, centrale diensten die bepaalde bestuursaspecten van het gehele gemeentelijke organis me verzorgen: ontwikkeling en programmering, financiën, bud- getering en bestuursadministratie, organisatie en efficiency, perso neelsbeleid, openbare relaties en accountantscontrol e. BEUNINGEN (A.N.P.) Een per sonenauto is gisteravond bij Beunin- gen is volle vaart op een stilstaande trailer gereden. Be vier inzittenden geleden vond een dergelijke staatsgreep; zijn ernstig gewond. Zij zijn in een ook plaats in Pakistan en Birma. 'Nijmeegs ziekenhuis opgenomen. LAS VEGAS (AP) Drie Amerikaan se kernproeven die gisteren zouden wor den genomen in het zuiden van Nevada konden wegens de ongunstige windrich ting niet doorgaan. Al deze maatregelen zijn gebaseerd op een rapport, dat door het efficiencybu- reau Bakkenist. Spits en Co. in samen werking met het Gemeentelijke bureau voor organisatie en efficiency van Am sterdam in opdracht van de gemeente is uitgebracht. Het 116 pagina's tellende rapport con cludeert dat de tegenwoordige organi- BREDA Een boete van gulden heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Breda gisteren geëist tegen de niet verschenen fabrikant W. van der M. uit Tilburg wegens ontdui king van de inkomstenbelasting. De verdediger deelde mee, dat zijn cliënt al failliet was verklaard. Eveneens wegens overtreding van de inkomstenbelastingwet stond de boek houder J. van der W. uit Tilburg te recht. Hij had tips gegeven aan derden om de belasting om de tuin te kunnen leiden. De eis tegen hem luidde zes maanden gevangenisstraf. satie van het ambtelijk apparaat van de hoofdstad 30.000 ambtenaren, jaarlijks budget plm. 800 miljoen gulden, jaarlijk. se investeringen 150 miljoen tot 200 mil joen gulden absoluut onvoldoende op de omvangrijke bestuurstaak is bere kend. Dit is mede te wijten aan de tweeslach tige situatie, die is ontstaan op basis van de thans meer dan honderd jaar oude gemeentewet. Daarin wordt naast de col lectieve verantwoordingsplicht van het gehele college van B. en W. ook een in dividuele verantwoordingsplicht van de afzonderlijke wethouders onderscheiden. Dit is echter in tegenspraak met het hele systeem van de wet. Deze kent alleen een ondeelbaar college van B. en W. Daarom worden dan ook de besluiten van het dagelijks bestuur van de gemeen te steeds door het college in zijn geheel genomen, en ondertekend door de bur gemeester en de secretaris. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Edward Duffy, olie man aan boord van het Ierse schip Irish Maple, is in hongerstaking ge gaan, omdat hij in Rotterdam niet mag afmonsteren. Duffy vaart al meer dan dertig jaar en in zijn hart is hij het varen nog lang niet moe. Maar hij wordt al enige tijd gekweld door een hardnekkig exceem en nu hebben verscheidene dokters in an dere havens hem gezegd, dat deze huidaandoening niet zal overgaan zolang hij met olie in aanraking komt. De kapitein van de Irish Maple wil Duffy in Dublin afzetten. Dat is de stad waar hij woont. Maar voor het schip in deze haven komt, maakt het eerst een reis naar Amerika. Na die reis, wordt Duffy netjes thuisge bracht bij zijn vrouw en tien kinderen. Puffy echter wil de kapitein dwingen hem in Rotterdam te laten gaan. Daarom is hij in hongerstaking gegaan. Woensdag vertrekt de Irish Maple uit Rotterdam voor de reis naar Amerika. Aan boord van het schip wordt ver ondersteld, dat Duffy het zolang wel zal uithouden zonder eten. Als men eenmaal weer op zee is, zal hij wel weer gaan eten, aldus meent men aan boord. Sergeant Van Capelleveen neemt zijn beloning van de beer Rietveld in ontvangst zestien- DEN HAAG. Met 64 bankbiljet ten van vijfentwintig gulden stond de van het ministerie van oorlog, de heer L. C. Rietveld, gis termiddag voor een wat beduusde ser geant van de luchtmacht. De sérgeant was de 25-jarige radarmonteur C. van Capelleveen, die een tijd geleden een idee had, dat de luchtmacht een jaar lijks voordeel op zou leveren van een half miljoen gulden. Hij deed zijn idee in de ideeënbus van de werkplaats electronica te Rhenen. De deskundigen gingen het bestuderen en deze vonden dat de sergeant een ver bluffend goed idee had geopperd, zo goed dat hij er de hoogste beloning mee in de wacht sleepte, die de Rijks-ideeën- TAIPEH (Reuter, A.P.) Volko men onverwacht zijn in de Straat van Formosa de kanonnen weer geen spre ken. Communistisch China heeft maan dag de beschieting van de nationalis tische eilanden voor de kust van het vasteland hervat. Daarmee is het veer tien dagen oude bestand op abrupte Van een onzer verslaggevers P OTTERDAM. Vijfendertig Ne derlandse zeelui hebben gister avond op bet Rotterdamse vlieg veld Zestienhoven hartroerend afscheid genomen van hun familie, omdat zij een jaar gaan varen in de Amerikaan se wateren. Een etmaal later zullen zij aankomen op het Newyorkse vlieg veld Tdlewild. Gedurende die reis zal stewardes Anneke Hanegraaf hun her inneringen aan thuis zoveel mogelijk levendig houden door hen van spijs en drank te voorzien. Deze grote groep zeelieden maakt op enkelen na de gehele bemanning uit van het 4000 tons koelschip Bonfta van Gebr. van Uden's scheepvaart- en agentuurmij. te Rotterdam. Zij gaan in New York hun collega's aflossen, die precies een jaar geleden uit Rot terdam vertrokken aan boord van dit schip om gekoelde lading te vervoe ren. In hoofdzaak zijn dit reizen met fruit van de Westindische eilanden naar New York. Tweemaal heeft het schip ook een reis van Buenos Aires uit ge maakt met een lading vlees. Eerst naar Griekenland en de tweede maal naar Engeland. De bemanning van de Bonita, die dit heeft meegemaakt, staat nu aan pier 7 te trappelen van ongeduld, want deze 35 zeelieden ke ren terug met hetzelfde vliegtuig. De reis wordt gemaakt met een chartervliegtuig van IndependentAir services te Blackbushe bij Londen. Het charter is tot stand gekomen via het Rotterdamse luchtbevrachtings- kantoor Rotterdam Air in concurren tie met de K.L.M. en de Sabena. Het resultaat is nu, dat de voor Van Uden gemonsterde zeelieden uit en thuis voor circa 60.000 gulden over de At- lantische Oceaan worden gebracht Omstreeks zeven uur maakte de Skymaster zich gereed voor de grote sprong via Shannon in Ierland en Gan der op Newfoundland. Dat was het begin van de eerste transatlantische vlucht van het vliegveld Zestienhoven af. Het is zeker niet de eerste maal, dat de Rotterdamse luchthaven be trokken is bij een 4ange vlucht. Op 2 januari van dit jaar landde er een Skymaster, die in Singapore haar reis was begonnen. wijze ten einde gekomen. Gedurende bijna twee uur daalden de commu nistische granaten gisteren weer neer op de eilanden Quemoy, Tatan en Er- tan. Peking k( ndigde maandagmorgen vroeg aan de beschieting weer te zullen beginnen als strafmaatregel. De Ameri kanen zouden namelijk weer nationalis tische schepen naar Quemoy hebben ge- konvooieerd. Het Amerikaanse opper bevel op Formosa heeft zich intussen gehaast te verklaren, dat deze beschul diging absoluut ongegrond was. Twee landingsschepen van de natio nalisten, die voorraden aan land wilden brengen op Quemoy, zijn door granaat- vuur getroffen. De bezetting van de nationalistische eilanden heeft het ar tillerievuur onmiddellijk beantwoord. In Washington heeft de hervatting van het bombardement op Quemoy veel op zien gebaard. Men was er kennelijk niet op voorbereid. De afgelopen week koesterde men nog de hoop dat het be stand, oorspronkelijk afgekondigd voor een week en later verlengd met veertien dagen, voor onbepaalde tijd van kracht zou blijven, waardoor de spanning in de Straat van Formosa geleidelijk zou af nemen om ten slotte geheel te ver dwijnen. Deze hoop is thans de bodem ingeslagen. busorganisatie ooit uitkeerde: honderd gulden. Wat nu precies de waarde van het idee was zal gistermiddag wel bijna nie mand van de aanwezigen in de Haagse Rolzaal duidelijk zijn geweest. Het kwam er op neer dat sergeant Van Cappelle- veen een reparatiemethode had ontdekt voor een kwetsbaar en zeer duur onder deel van het vuurleidingssysteem voor straaljagers. Vroege!* was zo'n onder deel als het defect was nooit te repa reren. Volgens de nieuwe methode is de reparatiemogelijkheid één op drie. Zelfs tot over onze grenzen heeft de vondst de aandacht getrokken. Overigens was de secretaris-generaal gistermiddag op de bijeenkomst van de Rijks-ideeënbusorganisatie bijna evén gelukkig als de sergeant. Zijn departe ment heeft immers het afgelopen j aai de meeste vruchtbare ideeën opgeleverd en hij zelf vond dat na alles wat er de laatste tijd over het departement is ge schreven een prettige gedachte. Deze rijke oogst leverde Oorlog" dan o?k de jaarprijs van de ideeënbusorga nisatie op. Het afgelopen jaar hebben alle amb tenaren tezamen vierduizend ideeën in gezonden. Duizend daarvan werden met premies gehonoreerd. Het geldelijk voor deel van deze ideeën wordt geraamd op ongeveer twee miljoen gulden per jaar. Daar gaan zij dande eerste luchtreizigers die voor een transatlantische vlucht Van luchthaven Rotterdam vertrekken. Het zijn 35 Nederlandse zeelui die een jaar in de Amerikaanse wateren gaan varen. Links stewardess Anneke Hanegraaf; zij zal een etmaal lang voor hen zorgen. Voor de meeste zeelieden betrof dit reizen door de lucht een nieuwe er varing. Behalve de heer A. G., van den Berg, technisch inspecteur van de rederij, hadden slechts twee van hen eerder kennis gemaakt met een vlieg tuig. De passagiers gedroegen zich even wel, of hun schip zich langzaam maar zeker van de kade losmaakte. Tot het laatst toe werden luide groeten en brede armzwaaien gewisseld met de ongeveer honderd familieleden, die zij in het duister al niet meer onderschei den konden. Anneke Hanegraaf zag dit allemaal aan met een geroutineerde glimlach. Sinds vorig jaar mei, toen zij haar intree deed in de luchtvaart, heeft zij heel wat meer ervaring. Dat waren vooral vluchten met vakantieganger», die naar zonnige oorden als Nice en Paima gingen. De overkant van de Atlantische Oceaan kent zij zelf ook uit vakantiebezoeken, maar nu was het toch voor haar ook de eerste maal. dat zij erheen vliegen zou. Of zij niet een heel klein beetje ze nuwachtig was? Met een rustige ontkenning ant woordt deze Rotterdamse Anneke. Vliegen is voor haar vliegen. ROTTERDAM (A.N.P.) Twee jeugdige Rotterdammers. Donja van Gemert en Rien Kroon, zijn een hand poppentheatertje begonnen, dat iedere woensdagavond een openbare voorstel ling zal geven in gebouw Ons Huis aan de Gouvernëstraai. Het theatertje heet ..Paradaas", en zal zijn vertoningen opbouwen uit .lap pen, latten, ideeën, illusies, koppen, kolder, karton, aangeklede handen en een oude koffergramofoon." De onzekerheid in Washington wordt I nog in de hand gewerkt door het feit dat minister Dulles juist op weg was j naar Formosa. Hij moest daar maandag- j avond arriveren. Tijdens een tussenlan- ding in Alaska had hij een telefoonge sprek met president Eisenhower over de plotseling veranderde situatie in het Verre Oosten. Besloten werd dat Dulles normaal zou doorreizen naar Formosa. De minister noemde het een tragedie dat de Chinese communisten opnieuw van hun oorlogszuchtigheid hebben blijk gegeven. In Taipeh is het bericht over de her vatting van het bombardement op Que-' moy met opluchting vernomen. De trou weloosheid van de communisten is eens te meer gebleken, aldus officiële kringen in de nationa' tischè hoofdstad. Wij hebben altijd gezegd dat Mao Tse-toeng onze beste agent in Pek'-- ■•c-klaar- de een minister* Een woordvoerdei mi nisterie van buitenlandse zaken zei gis teren dat Engeland een terugkeer tot het gebruik van geweld in d'e Straat van Formosa slee' s kan betreuren. Wij me nen dat een oplossing bereikt moet wor den door middel van overleg. KAIRO Ferhat Abbas, de mi nister-president van de „Algerijnse regering in ballingschap" heeft gisteren voor de derde maal in veertien dagen doen weten dat hij bereid is om onmiddellijk bespre kingen met Parijs te beginnen over een wapenstilstand voor Algerije. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Vrij veel bewol king met tijdelijk enige regen. Ma- tige tot krachtige noordwestelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. d&Swfei MIESJE: y Weer zo n 22 OKTOBER: zon op 07.15, zon onder 17.33; maan op 15.29, maan onder 01.46. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 5 cent per woord met een minimum van 1. 14e jaargang No. 4140 Dinsdag 21 oktober 1958

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1