„BEDRIJFSGENEESKUNDIGE DIENST NIET VERPLICHT' via V rij willigheid motie bepleit Joh, doe niet zo kinderachtig!" feiihenM^ K.v.p. tegen plannen van staatssecretaris GISTERAVOND IN ROTTERDAM -NE 1 i r DERLAfc 1 r\ 1 u tan* lm COMITÉ WOEDEND OVER BEVEL VAN DE GAULLE Passeren op kruispunt raag vóór- en achterlangs Boter en kaas duurder BREUK TUSSEN TUNESIË EN NASSER VOLLEDIG De Bilt: wind ABE LENSTRA OVERTROEFT BAKHVYS fyjy dot ut of,., i PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ACHT MILJOEN VOOR ZEVEN SCHILDERIJEN Waardering Verwerping Algerijnen opgeroepen tot grote staking Drie militairen bij ongelukken gewond Jeep over de kop kornet gedood Amerika gaat door Onzekerheid Zie verder pag. 5 V) zei de lakonieke bankbeheerder tot de geschrokken overvaller BESLISSING VAN HOGE RAAD: Bom voor aanklager Geen uitlevering van Eisele Interpellatie over verstekelingen Bedrijven moeten breken met moederland Terrorist (in Amerika) met hakenkruis Eis van Philips kwam te laat Minister over de kop Cisteren Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefooni 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefrea. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; VHssingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 10 cent per woord met een minimum van 1. 14e JAARGANG No. 4i36Donderdag 16 oktober 1958 lo n S ROTTERDAM. Het Is er dan toch van gekomen: Abe Lenstra is top scorer geworden van het Nederlands elftal, dat gisteravond in Rotterdam met 51 van Denemarken won. Tweemaal trof de Nederlandse voet balcrack na de rust de roos. Met twee en dertig doelpunten in zijn lange loop baan als voorhoedespeler van het Nederlandse elftal verzameld bracht Lenstra het trotse record van Bep Bak- Van onze correspondent LONDEN.Voor zeven schilde rijen van Cézanne, Manet, Renoir en Van Gogh is gisteravond op een veiling bij Sotheby 781.000 huys, die 30 doelpunten voor het Neder- o 070 et ia lands elftal scoorde, op zijn naam. pond sterling, dat is 8.-78.600 Het deed de Nederlandse toeschou wers gisteren kennelijk heel veel ple zier, dat de 38-jarige Abe dit record op zijn naam bracht. Toen hij zijn eerste en Nederlands vierde doelpunt maakte, was het Abe-Abe- geroep niet van de lucht. (Voor verslag en beschouwing zie pagina 7.) ABE LENSTRA record met 32 gulden betaald. Nog nooit is er voor zo weinig kunstwerken zo veel geld uitgegeven. De hoogste prijs werd behaald door een werk van Cézanne, Jongen met rood vest, 2.320.000, op de tweede plaats kwam een Van Gogh. Park in Arles, voor 1.399.200 gulden La rue de Berne van Manet verander de voor 1.197.800 gulden van eigenaar, La Promenade van Manet voor 943.400 gulden, een zelfportret van Manet voor 689.000 gulden, een Stilleven met appels van Cézanne voor 954.000 en La Pensée van Renoir voor 763.200 gulden. De veiling duurde precies 21 minuten. De schilderijen, waren, afkomstig uit de nalatenschap van de bankier Jacob Gold- schmidt. Ze waren tot gisteravond het eigendom van diens zoon Irwin, de di recteur van een verzekeringsmaatschap pij in New York. (In dit bericht is het pond sterling be rekend op 10.60 gulden). Van onK parlementaire redacteur DEN HAAG Dwars tegen, de plannen van staatssecretaris "Van Rhijn in, om te komen tot verplichte instelling van bedrijfsgenees kundige diensten, heeft gisteravond de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. een motie ingediend, die er juist op gericht is die diensten langs de weg van vrijwilligheid tot stand te brengen. Mr. J. Th. M. de Vreeze, de woordvoerder van de K.V.P., betoogde dat de staat zich op dit gebied moet beperken tot het bevorderen van de ontwikke ling, die er de laatste jaren in het bedrijfsleven gaande is en dat er, in tegenstelling tot de opvattingen van de staatssecretaris, vrijwillig steeds meer dergelijke diensten in het leven zijn geroepen. Het ging hier om een wijziging van de veiligheidswet en de stuwadoorswet, waarmee op den duur de algemene verplichting wordt opgelegd aan de industrie en de scheepvaart om in hun bedrijven geneeskundige diensten met een bedrijfsarts aan het hoofd in te stellen. Bij algemene maatregel van be stuur zou aanvankelijk worden vastge steld voor welke bedrijven deze dien sten verplicht zouden zijn. afhankelijk van het aantal arbeiders, terwijl op dezelfde manier de eisen, waaraan zo'n dienst moet voldoen, zouden kunnen worden vastgesteld. Ook alweer bij algemene maatregel van bestuur zou een bedrijf als „ge vaarlijk" kunnen worden aangewezen, in welk geval er een bedrijfsgeneeskundige dienst moet komen, iok al zijn er in dat bedrijf minder arbeiders. De taak van deze diensten wordt in het ontwerp wel omschreven. Er zou voorts een college van advies en bijstandmoeten worden gevormd, dat enerzijds de minister van advies moet dienen en anderzijds de dien sten zal controleren en erkennen. Van socialistische kant was -er alle waardering voor dit plan. Dr. J. H. Lamberts, de woordvoerder van de frac tie van de Partij van de Arbeid, klaagde er wel over dat de arbeiders in de be drijfsarts vooralsnog teveel een politie agent v£n de Erectie zien reden waarom hij voor medezeggingschap pleitte maar toch was het voor hem nauwelijks een vraag of er in de onder nemingen of voor groepen van onder nemingen bedrijfsgeneeskundige diensten moeten komen. De principiële afwijzing van de ver- plichtstelling kwam van mr. Vreeze, die het plan zo radicaal verwierp, dat hij toegaf geen kans te zien er met tegen voorstellen iets aan te kunnen verbete ren. Daarom diende hij een motie in, om te proberen een uitspraak uit te lokken, WOENS-DRECHT. Drie militairen zijn zwaai gewond in het ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen. Eén van hen, dc sergeant Van der W. reed van nacht bij Rilland Bath met een militaire vrachtwagen in volle vaart tegen een boom. Dat gebeurde, toen hij tijdens een 1 oriëntatieril voor militairen van de vlieg- basis Woensdrecht een fietser wilde ont- wijken. Twee dienstplichtige soldaten, L. en H. werden gisternacht op de basis zelf bij 1 een ongeluk zwaar gewond. Zij reden in een jeep leger een straaljager, die op de landingsbaan stond. Jeep eii vlieg tuig werden ernstig beschadigd. DEN HAAG (A.N.P.) Achter de Du- noulinkazerne in Soesterberg is gister middag een militaire jeep over de kop geslagen. Een inzittende, de 25-jarige kornet A. C Boelmans uit Kampen, kwam om het leven. Hij was ongehuwd. De chauffeur van de jeep. de twintig jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat A G. Droogh uit Zoeterwoude. is met een schedelbasisfractuur in het' zieken huis opgenomen. Beiden behoorden tot de 933ste afdeling lichte lua territoriaal, in Zeist. LAS VEGAS (Reuter) De Ame rikanen hebben gisteren een klein rernwapen tot ontploffing gebracht labij Las Vegas in Nevada. Het wapen vas aangebracht op een hoge houten toren teneinde volgens de verklaring van een woordvoerder der commissie voor atoomenergie, de schadelijke in vloed van de radio-actieve straling zo veel mogelijk te beperken. Later op de dag zou nog een tweede kernwapen tot ontploffing worden gebracht. Van onze correspondent PARIJS Het comité van openbaar welzijn voor Algerije en de Sahara is woedend over de strekking van de brief van generaal de Gaulle aan zijn gevolmachtigde voor Noordafrika, ge neraal Salan, waarin de militairen in Algerije bevel werd gegeven uit de comité's van openbaar welzijn te tre den teneinde vrije kandidaatsstelling bij de aanstaande verkiezingen voor de Assemblée Nationale mogelijk te maken. Het comité heeft een communiqué uitgegeven, waarin het de toestand als zeer ernstig kenschetst en waarin de politieke partijen verantwoordelijk worden gesteld voor de politiek van de Gaulle. Het besluit van de Franse premier om alle Algerijnse partijen (met uit zondering van de communisten en de terroristen) aan de verkiezingen te laten deelnemen wordt „ongelofelijk" genoemd en men verwijt de generaal dat hij lieden zonder politiek verleden wil beletten zich kandidaat te stellen. Betoging in plaats dat zij het via de hiërarchieke weg hadden vernomen. Het Franse kabinet heeft zich tot nu toe aan de protesten van de comité's van openbaar welzijn niet gestoord. In een bespreking met generaal Salan, die daarvoor naar Parijs was gekomen, heeft de regering de maatregelen vast gesteld, die nodig zullen zijn om de ver kiezingen in Algerije zo goed mogelijk te doen verlopen. Onder andere is daarbij duidelijk vastgelegd, dat de regering op generlei wijze wenst te onderhandelen met de opstandelingen van het Nationaal Be vrijdings Front en evenmin met de zo genaamde voorlopige regering van Fer hat Abbas te Kairo. ,,Er is 'geen enkele reden", aldus de Gaulle, „om met de leiders van de moordenaars te onder handelen." Hoewel de communisten en opstande lingen van het bevrijdingsfront waartoe ook de Algerijnse terroristen behoren die de laatste tijd voortdurend moord aanslagen in Frankrijk hebben ge pleegd, zich niet kandidaat kunnen stel len, kunnen degenen die de onafhanke lijkheid van Algerije voorstellen zich bij de verkiezingen wel kandidaat laten stellen, mits zij geen lid zijn van dc verboden organisaties. dat de totstandkoming van de bedrijfs geneeskundige diensten langs de weg van vrijwilligheid moet worden bevorderd. Daarvoor zou dan een nieuw maat schappelijk orgaan in het leven moeten worden ^geroepen, samen te stellen uit vertegenwoordigers van de vrije organi saties van werkgevers en werknemers, de Koninklijke maatschappij ter bevor dering van de geneeskunst en meer be trokken organisaties. Men zou dan moeten uitgaan van wat er reeds op dit gebied is tot stand ge bracht en regelingen met allerlei facili teiten moeten treffen, waardoor ener zijds bijvoorbeeld een verlaging van de kosten van de sociale verzekering (premie ingevolgde de ongevallenwet) mogelijk wordt en verder een gunstig samenspel tussen arbeidersbescherming en volksgezondheid wordt bevorderd. De houding van de A.H., C.H. en V.V.D. is gisteravond nog niet erg dui delijk geworden. Wel bleek er in deze kringen waardering te bestaan voor wat er tot nu toe vrijwillig is tot stand ge bracht, maar doorslaggevende bezwaren tegen een verplichting liet men voorals nog niet horen. De a.r.-woordvoerder Van Eibergen vreesde dat een bedrijfsgeneeskundige dienst met deze wet in de hand in de bedrijven de dienst kan uitmaken. De c.h.-afgevaardigde Van Mastrigt wilde het bedrijfsleven invloed verschaffen op de algemene maatregelen van bestuur. De libérale afgevaardigde" :nej. Ten Broecke Hoekstra vroeg zich af of de tijd wel rijp is vóór een vèrplichtstelling van deze diensten. Er zijn vooralsnog lang niet voldoende bedrijfsartsen. Om te voorkomen dat een bedrijfsgeneeskun dige dienst over het hoofd van de leiding van een onderneming maatregelen gaat nemen, hield zij een amendement achter de hand. Van een onzer verslaggevers ALMKERK. „Joh, doe niet zo kinderachtig", zei de beheerder van de boerenleenbank te Almkerk toen hij dinsdagavond een gemaskerde man met een revolver en een dolk in de hand aan de deur kreeg, die hem „handen omhoog" toesiste. „Licht uit", was het volgende bevel, maar de heer A. G. Noij die het ge heel als een grap beschouwde, ant woordde: „Toe, doe niet zo flauw". De man die een blauwe doek met twee ooggaten over het hoofd had, deed daarop de huisdeur dicht en draaide toen maar zelf het licht in de gang uit. Onder bedreiging van de revolver duwde hij de heer Noij in de richting van het kantoor, dat aan het huis is gebouwd. „Niet doen", verweerde de beheerder zich, die doorkreeg dat het bittere ernst was. ALARM Mevrouw Noij had intussen het ge sprek gehoord en zij begreep dat er iets niet pluis was. Zij zat in het kan toor waar zij samen met haar man nog wat administratief werk had ge daan. Toen er werd geheld, was er even de vraag wie er open zou doen. De heer Noij zei dat hij wel zou gaan omdat hij toch stond. „Ik ben blij dat het zo gegaan is, want ik zou me wild zijn geschrokken van die kerel", vertelde de vrouw van de beheerder. Niettemin heeft zij getoond over te genwoordigheid van geest te beschik ken, want zij was het die in het kan toor op de alarmschei drukte. Mevrouw Noij die op de alarmschei in het kantoor drukte. Het comité heeft de Algerijnse be volking voor vandaag opgeroepen tot een algemene staking en tot een be toging, die vanmiddag op het Forum, het plein voor het regeringsgebouw te Algiers, zal worden gehouden. Tijdens die betoging zal worden geprotesteerd tegen: de politieke partijen die „Alge rije willen liquideren" en tegen het ontnemen van de burgerlijke bevoegd heden van de militairen in Algerije. Tevens eist men de terugkeer van de militaiven in de comité's voor open baar welzijn. Het was gisteravond nog eeu open vraag, of het comité van openbaar wel zijn de Europese bevolking van Algerije voor deze betoging mee zal krijgen. Slaking verboden Hoewel in Frankrijk in het algemeen sterk de indruk bestond, dat de meeste Fransen in het overzeese departement meer dan genoeg hebben van betogin gen en manifestaties en dat zij het in hun hart volkomen eens zijn met het besluit van de Gaulle, heeft generaal Salan gisteravond nog een stakings verbod voor Algerije uitgevaardigd. Ook de militairen schijnen volledig in hun traditionele discipline terug te keren. Wel hebben vooral de officieren, die zitting hadden in de comité's van openbaar welzijn van de verschillende plaatsen, als een bezwaar gevoeld, dat zij in de kranten hadden moeten lezen, dat zij uit die comité's moesten treden KARLSRUHE (Reuter) - De open bare aanklager in de Westduitse stad Karlsruhe is bij een aanslag' gewond. De aanklager, Diedrich Halder, ont ving een pakje, dat toen het eenmaal op ziln bureau was beland, explodeerde. Er zat een tijdbom in.' Halder kreeg brand wonden aan zijn arm en boven zijn lin keroog. BONN (Reuter). Egypte weigert de naar Kairo gevluchte voormalige Duitse concentratiekamparts dr. Hans Eisele uit te leveren. Dit heeft de Westduitse rege ring gisteren bekend gemaakt. Eisele vluchtte enkele maanden gele den naar Egypte, nadat in West Duits land felle beschuldigingen tegen hem waren geuit wegens misdaden in concen tratiekampen bedreven. Bonn had ogen blikkelijk in Kairo een eis tot uitlevering van de Duitse arts ingediend. DEN HAAG. Het met spanning verwachte arrest van de Hoge raad over de vraag of men bij links af slaan op een kruispunt voor of ach ter een tegenligger, die ook links af wil, moet draaien, is anders uitgeval len dan werd verwacht. De Hoge raad heeft beslist dat beide handelingen kunnen zijn toegestaan. Het is afhankelijk van de omstandig heden. hoe men zich moet gedragen. Uitkijken Als een van die omstandigheden, die van invloed kunnen zijn, noemt de Hoge raad de breedte en mate van overzichtelijkheid van het kruispunt. Ook andere mogelijkheden laat de raad open. Bij ieder vonnis zal de rechter voortaan dienen te overwegen of meer links houden dan gewoonlijk bij afslaan gerechtvaardigd was in de gegeven situatie. Aan de ene kant geeft deze uitspraak dus steun aan de weggebruiker die altijd voor een tegenligger langs reed, aan de andere kantzal hij dubbel attent moeten zijn op de plaatselijke situatie, de aard van de tegenligger en mogelijk vele andere factoren. De heer Noij wjjst in welke richting de overvaller verdween. Rechts de deur van hqt huis waar de ongewenste gast aanbelde. De hank is ongeveer een half jaar geleden geopend. Het echtpaar Noij is er toen ingetrouwd. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De interpellatie, die het liberale Tweede-Kamerlid mej. mr. Ten Broecke Hoekstra wil houden over de 37 teruggezonden In donesische verstekelingen, komt van middag aan de orde. Eerst zal de Tweede Kamer een aantal Kamer stukken afwerken. De interpellatie is gericht tot de minister van justitie, mr. Samkalden, die dan ook van middag de beslissing van de terug zending namens de regering zal ver dedigen. Op het geloei, dat het gehele pand vervulde maar buiten nauwelijks hoorbaar was, nam de overvaller de benen. Het echtpaar Noij rende hem na, maar hij verdween in de lande rijen achter het huis. Een politiehond heeft zijn spoor later op de avond nog een heel eind kunnen volgen. De hondeneus wees ook uit dat de man reeds geruime tijd om het huis had gelopen in afwachting van een gunstig ogenblik. ONVINDBAAR Kort na de mislukte overval, om kwart voor tien, zette de politie de veren en wegen naar het Land van Heusden onder scherpe controle, maar zonder resultaat. Het enige wat men van de man weet, is dat hij een flink postuur heeft. Zijn hoofd en hals gingen geheel schuil onder de doek. Verder droeg hij een blauwe overal en gummi handschoenen. Zijn schoenen zaten onder de klei. De politie heeft de indruk dat hij een beginneling is. Ook moet hij een onbekende in de buurt zijn, want het is niet aan te nemen dat hij tot zijn daad zou zijn overgegaan als hij had geweten dat de post van de rijks politie nog geen honderd meter ver der is gevestigd. De heer Noij was niet erg onder de indruk van het gebeurde. Zijn vrouw wel. „Eerst wilde ik niet meer in het huis blijven, maar daar ben ik nu wel overheen. In ieder geval doe ik 's avonds nooit meer de deur open", vertelde ze. Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG Boter en kaas zullen duurder worden: boter waarschijnlijk met vijf of zes cent per pakje. Dat komt voornamelijk door de kleinere produktie van melk in de wintermaan den. Bovendien is de vraag naar boter en kaas in binnen- en buitenland de laatste weken sterk gestegen. Ook het hogere verbruik van melk door con- densfabrieken speelt een belangrijke rol. De afgelopen weken steeg de prijs op de botermarkt al met 214 cent per kilo. Eergisteren heeft het produkt- schap voor zuivel de toeslag voor boter naar Engeland met zes cent per kilo verminderd, hetgeen 's lands schatkist wekelijks een voordeel van ruim twintigduizend gulden oplevert. Het boterverbruik in Nederland is op het ogenblik op vooroorlogs peil. Zesendertig mensen zijn om het le ven gekomen 'bij overstromingen in de Pendsjaab, een deel van Indië. TUNIS (Reuter, UPI) Tunesië heeft woensdag de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Arabi sche republiek verbroken. Hiermee is de breuk tussen beide landen volledig geworden. Het afgelopen weekeinde was de Tunesische vertegenwoordiger al kwaad weggelopen uit een bijeenkomst van de raad van de Arabische Liga we gens, wat hij noemde, de voortduren de inmenging in de Tunesische bin nenlandse aangelegenheden door Kairo. Tunesië was pas toegetreden tot de Arabische Liga. Woensdag heeft de Tunesische minis ter van buitenlandse zaken, Mokkadem, de ambassadeur van de Verenigde Ara bische republiek, op de hoogte gebracht van het besluit de betrekkingen te ver breken. De verhouding tussen Tunesië en Nas sers republiek was al verre van harte lijk als gevolg van het feit dat de in Tu nesië ter dood veroordeelde Salah ben Joessef in Kairo asiel geniet. Ben Joes- sef heeft destijds een samenzwering ge smeed tegen het leven van president Bourguiba. Een ander geschilpunt van belang tus sen Bourguiba en Nasser is de houding van hen beiden ten opzichte van de op stand in Algerije. Nasser propageert een strijd tot het uiterste van de nationa listen tegen de Fransen, terwijl Bourgui ba onder zekere voorwaarden niet af wijzend staat tegenover onderhandelin gen tussen Algerijnen en Fransen. De raad van de Arabische Liga heeft Tunesië gisteren uitgenodigd weer aan zijn vergaderingen deel te nemen, op voorwaarde dat dit land de vertegen woordiger van de Verenigde Arabische republiek niet weer reden geeft uit de bijeenkomst weg te lopen. (Ook deze vertegenwoordiger Had namelijk zater dag, na de beschuldigingen van Tunesië de bijeenkomst verlaten). De raad nam het besluit daartoe met alle stemmen voor. met uitzondering van die van de Verenigde Arabische repu bliek en Jemen. SOERABAJA (ANP) Aan de lei ders van 258 Nederlandse bedrijven in Oost-Java is meegedeeld, dat zij, in opdracht van de Indonesische rege ring, alle banden met hun hoofdkan toren in Nederland moeten verbre ken. Tezelfdertijd hebben de provinciale autoriteiten in Oost-Java in vele Neder landse bedrijven de Nederlandse bedrijfs leiders door Indonesiërs vervangen. Aan dé Nederlanders werd meegedeeld dat zij. met ingang van woensdag van hun functies waren ontheven. In Malang is de nieuwe Indonesische bedrijfsleiders op een plechtigheid bijgewoond door gouverneur Samadi- koen'en de militaire bevelhebber van Oost-Java, kolonel Sarbini meegedeeld' dat zij in het vervolg slechts verantwoor ding schuldig zijn aan de militaire be windhebbers in Oost-Java. Hun werd verboden zich met de raad van aandeel houders of de directie van hun bedrij ven in Nederland in verbinding te stel len. In vele gevallen zijn de nieuwe Indo nesische bedrijfleiders aqngesteld zonder overleg met de Nederlandse staf. In één geval werd de bedrijfsleider van de Ne derlandse firma Ruhaak, de Zwitser Wehrli, ontslagen en werden in zijn plaats drie Indonesiërs met de bedrijfs leiding belast. In welingelichte kringen vernemen wij dat de voorbereiding voor deze rigo- reuze maatregel in Nederlandse rege- ringskringerj bekend was. Men neemt aan dat de maatregel zich niet blijvend zal beperken tot Oost-java. ATLANTA (UPI) In de Ameri kaanse stad Atlanta zijn vijf mannen gearresteerd in verband met de bom aanslag op een synagoge ter plaat se. In de woning van een van hen vond de politie een groot hakenkruis. Het vijftal maakte deel uit van een groep, die de afgelopen maanden vijf kerkgebouwen van verschillende gods diensten heeft opgeblazen, die o.a. door negers werden bezocht. President Eisenhower 'heeft gisteren de daders van deze aanslagen gebrand- a^s vlegels en Al Capone's. Hij beloofde alle steun van de federale over heid bij het zoeken naar de mensen die verantwoordelijk zijn voor het schenden van de synagoge-s. WASHINGTON (Reuter) Volgens de Amerikaanse commisie voor de atoom energie hebben' de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken hun vordering van twintig miljoen dollar (76 miljoen gul den) te laat bij haar ingediend. Philips grondt zijn aanspraken zoals bekend op Amerikaanse wetten van 1946 en 1954, waarbij ondernemingen wier we- tenschappelijk-technisch werk wezenlijk heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van de kernenergie in Amerika, geldelijke beloning kunnen vragen. Deze kwestie kwam woensdag in Was hington ter sprake tijdens een „hearing" door de raad die de geldigheid van pa tenten moet beoordelen. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie meent dat de eis van Phi lips afgewezen moet worden. O.a. omdat de vordering had moeten worden inge diend binnen een periode van zes jaar na oprichting van de commissie. Deze op richting geschiedde in augustus 1946, maar de vordering van Philips werd pas ingediend in februari 1954. Volgens de commissie voor de atoom energie kan er op grond van de Ameri kaanse wet OP de kernenergie geen scha deloosstelling, gebaseerd op buitenlandse patenten worden toegestaan. De advocaat van Philips voerde aan dat in dit geval niet van verjaring van de vordering kan worden gesproken. ïn december zal in deze zaak uitspraak worden gedaan. DJAKARTA (ANP). De Indonesi sche minister van justitie, Maengkom, is gisteren gewond toen de auto, waarin hij zat, bij de havenplaats Bitung in Noord-Celebes slipte en over de kop sloeg. Een mede-inzitten<Je, een ambte naar van het ministerie van financiën, kwam om het leven. Minister Maengkom maakt deel uit van een regeringsmissie, die op het ogen blik een rondreis maakt door het op de tegenregering heroverde gebied van Noord-Celebes. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Af en toe zonne schijn maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust krach tige tot storm achtige wind tus sen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. MIESJE: Moeilijkheden! 17 OKTOBER: zon op 7.07, zon onder 17.44; maan op 12.30, maan onder 21.25. max. neer- temp. slag in gr. T-19 u. T wind c. In mm Helsinki geh. bew. NNW 6 o Stockh. zw, bew. ONO 11 o Oslo regen NO 9 21 Kopenh. regen W 12 8 Londen zw. bew. W 14 0 A dam geh. bew. WNW 14 0 Brussel zw. bew. WZW ïfi Luxemb. zw. bew. W 14 Parijs zw. bew. WNW 17 Bordeaux regen W 20 Grenoble h. bew. NNW 19 Nice zw. bew. Z Berlijn h. bew. W Frankf. zw. bew. W München geh. bew. WNW Garm. P. zw. bew. w Zürich zw. bew. W 21 33 16 15 18 M 0 0 0 0.4 0 1 4 0 1 2 0

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1